Nieuw buurthuis geopend te Hamme Vandalisme en sukses ingrediënten van Leedse Vijverkermis Cornellekens helpen «De Wende> Guido Van De Velde: «Over wel en wee van Buggennouts bibliotheekwezen» Wervelend Scouts-ouderfeest te Lede KWB-Buggenhout op vierde fietsenkontrole Waaslanders naar betoging tegen kerncentrales in Antwerpen Sint-Niklase migranten betogen zaterdag Bert Van Hoorick kreeg Arkprijs 10 - 22.4.1983 - De Voorpost Hamme. In het Achterhof werd een nieuw buurthuis geopend (vh) Vrijdagavond 15 april te 19.30 uur had de opening plaats van het nieuw lokaal van de buurtwerking Achterhof, gelegen in het Achterhof nr. 58. De buurtwerking Achterhof, die sinds een drietal jaar vrij zelfstandig werkt, wordt ondersteund door een buurthuis en is vooral aktief rond buurtfeesten, karnaval, buurtgemeenschap, groenvoorziening in de straat en verkeersproblemen. Vorig jaar werd een voorlopig lokaal in gebruik genomen als buurthuis, maar nu beschikken zij over een meer definitieve bestemming. Onder de aanwezigen, waren rond en Jan Van Lysebetten hof is een smalle straat, die een naast heel wat inwoners van werd verkozen tot wijkburge- centrum funktie heeft en een het Achterhof, onder leiding meester Van 't Achterhof sa- verbindingsstraat is. Tevens is van hun wijkburgemeester Jan men met twee wijkagenten. er het stempellokaal gevestigd. Van Lysebetten. ook burge- Hoe meer er wordt georgani- dat in deze krisistijd toch druk meester Baert, senator Peeters seerd, hoe meer werk er komt. bezocht wordt en hierdoor op en raadsleden Goossens en Daarom heeft het bestuur bepaalde uren in de straat zich Ediers. in het nieuw buurtlo- werkgroepen opgericht voor verkeersproblemen voordoen, kaal. het verkeer, de Achterhoffees- Een buurtwerking, aldus de Johan De Lathouwer sprak de ten, karnaval, buurtlokaal. burgemeester, moet men leren aanwezigen toe. Hij gaf een Men wil nu gaan werken rond waarderen, want dat is gratis kort overzicht van de buurt- de woon- en leefproblemen voor mekaar iets doen en me- werking in deze straat. In 1980 van het Achterhof. kaar helpen. De gemeente had er een eerste vergadering In samenwerking met het ge- mag dan ook niet achter blij- plaats met een vijftal mensen meentebestuur wil men voor- ven om aan dergelijke initiatie van het Achterhof, waar ge- stellen doen rond het groenbe- ven hulp te bieden. Trouwens, sproken werd over de verkeer- leid en het verkeer. De heer de materiële hulp die het ge sproblemen in de straat, vooral De Lathouwer verklaarde na- meentepersoneel geleverd tijdens de uren van de stempel- dien het buurtlokaal «Ons heeft bij het opknappen van kontrole. Huis» voor geopend. het lokaal is niet gering In 1981 werd met sukses de «Ons Huis» zal te bezoeken geweest, eerste Achterhoffeesten inge- zijn, elke zaterdagvoormiddag Jan Van Lysebetten kon niet richt. Hierdoor werden meer en zaterdagavond en elke zon- nalaten iedereen te bedanken inwoners betrokken bij de dagvoormiddag. voor hun aanwezigheid en hun werking van de buurt. Vorig Burgemeester Baert wenste de belangstelling. Ook dankte hij jaar namen zij met een groep mensen van het Achterhof veel de burgemeester voor de mate- deel aan het Hamse karnaval geluk met hun maatschappe- riële hulp die verleend werd en stelden hun reus «Baron lijk opbouwwerk, en dan bij- door het gemeentepersoneel von Munchhausen» aan het zonder de vader van de straat aan het nieuw buurtlokaal. publiek, ter dier gelegenheid. «Jan Van Lysebetten». die Tot slot werd het buurthuis voor. Ook de 2e Achterhof- toch wel de steunpilaar is van ingedronken, feesten werden suksesvol afge- de buurtwerking. Het Achter- bd Naar jaarlijkse gewoonte ver gastten de Scouts en Meisjes- gidsen van Lede hun ouders, vrienden en familie op een ge zamenlijke showavond. Het feest was ditmaal opgebouwd rond het woord «Vriend schap» Rond dit gegeven brachten de jongeren alle on derwerpen aan waarmee de hedendaagse jeugd begaan is; vredesbeweging, E.T milieu beheer, de Smurfen, aerobic dansen, lichaamsverering, egoïsme, atoomenergie, enz. Alle groepen, van de kapoe nen tot de grote verkenners en gidsen, hadden hun eigen on derwerp op hun eigen manier uitgewerkt. De ene groep op teerde voor visuele uitwerking, de andere legde meer de na druk op het gesproken woord en de dialoog, nog een andere groep hield het bij zang en dans, zelfs poëtische benade ring kwam aan de beurt. De talrijk opgekomen ouders, vrienden en familieleden, wa ren entoesiast over het gebo- dene en stonden wel eens in bewondering voor de presta ties en geëngageerd-zijn van hun zonen en dochters. Sto rend was wel de geluidsinstal latie die nu eens te luid. dan weer onduidelijk was. Volgend jaar mag wei naar een bekwa me geluidstechnicus uitgeke ken worden. De irritatie om de gebrekkige geluidsregie was soms zo groot dat de vaak originele en geïnspireerde to neelregie mede in het geheel verdronk. Veel ouders maak ten ook de opmerking of de vereniging die toch VVKS/M. Vlaams Verbond van Katolie- ke Scouts Meisjesgidsen heet, nog niet in 't bezit blijkt te zijn van een Leeuwevlag. Een op merking die vorig jaar ook al gehoord werd. Vorige week werd aan alle geïnteresseerden het jaarver- stal en Opdorp een noodzaak slag van de openbare bilbiotheek uit Buggenhout-centrum en dan blijft er nog de beperk ter hand gesteld. Het werd een heel verzorgd werk met je financiële mogelijkheden heel wat interessante gegevens over de werking van de "''„""rataere bibliotheek en tevens een afzonderlijk hoofdstukje van subsidië?ing he, vooruitzich, bibliothekaris Van De Velde over de betrachting de tQch b|ijven geldzorgen wei instelling officieel te laten erkennen. licht de zwaarste hoofdbre- rkens. Ook 1983 wordt op fi- vnje instelling het hoofd boven nanciee| b|ed weer ecn £wa. water te blijven houden Daar- re dobbef van de Buggenhout. De Vijverkermis van Lede werd vrijdag ingezet met een grote belotwedstrijd in de rijskmiddelbare school. Schitte rende trofeeën en flink wat geldprijzen zorgden ervoor dat heel wat kaarters zich lieten inschrijven. Maar dat wilde nog niet zeggen dat de niet-kaarters vrijdag thuis moesten blijven. Integendeel, zij konden hun geluk berpoeven in het spelen met de pitjesbak. De inzet: panklare kippen. Bibliotheekkrisis Op het einde van 1981 zag de voor is een fusie tussen de toekomst van de Buggenhout- se Centrumbiblioteek er erg btblKMeken van centrum Op- triest uit. Uit het jaarverslag kon men toen weinig hoopvol le gegevens puren en het enige dat de verantwoordelijken toen nog restte was hun tome loze inzet. De cijfers zijn nu gelukkig heel wat beter Meer lezers en vooral een stijgend aantal uitleningen. Maar ver antwoordelijke Guido Van De se instellingen. Toen in 1980 KWB-Buggenhout voor de eerste maal de fietsende gemeentegenoten uitnodigde voor een kontrole Velde ziet de toekomst dan van hun rijwiel kreeg KWB respons van 92 fietsers. Op ook weer niet zo rooskleurig als het eruit ziet. In 1981 werd het projekt van een grote ge meentelijke biblioteek in de diepvries gestopt. Het ge meentebestuur had terecht de gevaren ingezien van de krisis die voelbaar werd in het biblio- teekwezen. Het dekreet op dat biblioteekwezen maakte toen alles plots veel moeilijker. De bijstand verantwoordelijken van de *^TT> centrumbiblioteek waren toen wel tevreden met de. door de gemeente, beloofde steun maar wilden de toekomst van de centrumbiblioteek toch vei lig stellen door een erkenning aan te vragen. Hiertoe werd toen. februari 1982. een vzw Vrije Biblioteek Buggenhout opgericht. Er kwamen diverse inspektiebezoeken en onder tussen werd vernomen dat niets nog de erkenning in de weg zou staan. Maar. zegt bi- bliotekans Van De Velde, een erkenning krijgen is een zaak. ze behouden is een ander. On getwijfeld zullen de komende maanden en jaren veel inspan ningen blijven vergen om als zaterdag 23 april nu organiseert diezelfde KWB voor de vierde maal een rijwielkontrole. Dat dit initiatief geen overbodige luxe is blijkt uit de cijfers van vorig jaar toen slechts 26% van de aangeboden fietsen zonder fouten door de kontrole raakten. Slechts een vierde van de Buggen- houtse rijwielen werden toen volledig in orde bevonden. De Buggenhoutse KWB krijgt ting, niet of slecht funktione- bij de fietsenkontrole heel wat rende lichten, kapotte bellen technici van en ontbrekende reflektoren. VTB-VAB zorgen voor di De fietsenkontrole van zater- technische keuring bijgestaan dag gebeurt op de speelplaats door de leden van fietsklub De van de gemeentelijke jongens- Bostrappers, het gemeentebe- school in de Hanestraat te stuur, een verzekeringsmaat- Buggenhout Vanaf 9 uur kan schappij en de plaatselijke po- men de ganse voormiddag gra- litie springen bij waar hun hulp fis met het vehikel naar de gewenst wordt. keuring. Het verloopt daar Sukses kende de kontrole van- trouwens zoals op de auto- af het eerste jaar met. zoals schouwing, met een schou- gezegd, 92 fietsen op de af- wingskaart met al of niet gaat- spraak. In 1981 kwamen er 166 jes. Kleine herstellingen wor- fietsers aanrijden en vorig jaar den ter plaatse door de leden toch ook weer een 150. I'oen van De Bostrappers uitge- bleken slechts 39 fietsen voile- voerd. Ook gratis Voor de dig in orde, d.z.w. dat slechts ernstiger defekten moet men 26% veilig genoeg bleek om in natuurlijk naar de beroepsher- het dagelijkse verkeer aan het steller. Daarna kan men dan werk te kunnen De meeste natuurlijk wel veilig en gerust gebreken die toen ontdekt de zomer tegemoet fietsen, werden waren: een slechte ket- H.A. Uitstekend weer Zaterdagochtend was het uit stekend weer en het liet zich vlug aanzien dat de rommel markt heel wat belangstelling zou wegdragen. Niet alleen uit de eigen buurt, maar ook van dagjesmensen van andere ge meenten Naast de traditionele oude prullen, al dan niet an tiek. de allernieuwste elektro nische snufjes, was er uiter aard ook ruimte voor oude ambachten, of gewoon voor alles wat manueel wordt be dreven. Een pottenbakker uit Zele Durme demonstreerde er twee dagen na elkaar het ge heim van het pottenbakken Wat verder op zat een man met engelengeduld bloemetjes te schilderen op oorbelletjes en ringen. Biezonder smaakvol en fijn werk. In de namiddag was er een ballonwedstrijd die de aan dacht van de kinderen opeiste en overvloedig kreeg Verder was er een tekenfilm festival in de feestzaal van de rijksmiddelbare school en kon men kijken naar de stand van de dierenbescherming. Stukken Naarmate de dag vorderde, werd meer en meer plaats in geruimd voor de muziek. Naar aloude traditie wordt er im mers met kermis een dansa vond georganizeerd en dit keer speelde radio Saturnus met als trekpleister dj Guido de la Bastita ten dans. Het gebeuren vond plaats in de feestzaal van de rijksmiddenschool. Maar alles verliep nogal rumoerig, om een zacht woord te gebrui ken in verhouding tot het la waai en zelfs de slaande ruzie. Er sneuvelden trouwens nogal wat ruiten in de school. De direkteur. die 's anderendaags zijn rondje maakte, telde er liefst 23. Naar een verklaring van de direkteur werden de ruiten met de blote vuist inge slagen. Hier en daar kleefde er zelfs nog bloed aan het glas. Maar zelfs deze negatieve klanken konden niet beletten dat de Vijverkermis zondag ongestoord verder ging. Het brandweerkorps was vroeg uit de veren en demonstreerde ten overvloede hoe snel men ei genlijk is bij een gebeurlijk optreden en wat er allemaal komt kijken bij het blussen van branden. Wie van ge- vechtssporten hield, die kon terecht in de rijksmidden school waar de judoclub een schitterende demonstratie ten beste gaf. En wie van dat alles niets moest weten, die kan noe altijd gaan kijken naar de Vij- verse reuzen die met de Sint- Cecilia fanfare een wandelkon- cert door de straten van Lede hielden. In de namiddag kwamen de bejaarden bijeen voor een spe ciale namiddag die voor hen was opgezet. De keizer van de orde van de Leedse Hovaardi ge Boer had voor de nodige leute gezorgd zodat het een aangename en vooral sfeervol le namiddag werd. De kermis werd besloten met een bal dat heel wat gemoedelijker verliep dan de avond voordien, (mvc) Lede. Een pottenbakker die veel bekijks had op Vijverkermis te Lokeren. (Pel.) Onder het motto «Nog meei kerncentrales, da's geen werk» wordt zaterdag 14 mei te Ant werpen betoogd tegen de mo gelijke uitbreiding van het nukleair vermogen. Ons land telt momenteel zeven kerncen trales. waarvan er al vijf in werking zijn. Tientallen vere nigingen uit het Waasland heb ben inmiddels al toegezegd om aan de Antwerpse betoging deel te nemen. Veel van die groeperingen waren er ook al bij in juni 1979, toen wel twin tigduizend betogers opstapten in het Scheldedorpje Doel. De weersomstandigheden waren toen optimaal, maar de grote opkomst moest vooral ver klaard worden door het ern stige ongeval in het Ameri kaanse Harnsburg. een voor val dat psychologisch duidelijk had doorgewerkt Voor de ko mende nationale betoging heeft men ditmaal Doel niet langer weerhouden als plaats van gebeuren. Dat komt voor al omdat het Scheldedorpje maar twee toegangswegen kent en praktisch stelt dat se rieus wat problemen. Een groot aantal politieke par tijen. syndikale. kulturele en milieuorganisaties hebben el kaar nu gevonden en roepen gezamenlijk op om massaal te Antwerpen te demonstreren. Uit de lijst van organisaties die het platform ondertekenden, kan alvast worden opgemaakt dat het Waasland goed zal ver tegenwoordigd zijn op 14 mei. Eisen Geen nieuwe kerncentrales, dat is het belangrijkste punt; maar de organisatoren willen ook dat er werk wordt ge maakt van een heroriëntering van de kredieten voor het energieonderzoek. Voorts vraagt men in de eisenbundel meer aandacht voor rationeel energiegebruik, herwaardering van de eigen steenkool, de ont wikkeling ook van hernieuw bare energiebronnen. Programma De betoging vertrekt op de Groenplaats om 14.30 uur en wordt ontbonden op de Noorderplaats. Er wordt ook gezorgd voor de nodige anima- Na de «talrijke en ernstige plagerijen» en aanvallen waarvan de migrantengemeenschap in Sint-Niklaas zich de laatste jaren het slachtoffer voelt, is de onwettige, te vroeg gebeurde uitzetting uit hun huis van het Marokkaanse gezin Afasi zo'n beetje de druppel geweest die de klassieke emmer heeft doen overlopen. Tijdens diverse vergaderingen en gesprekken de afgelopen weken kon men de spanning snijden en voelde men duidelijk de groeiende onrust en frus tratie bij deze mensen. Men wordt het stilaan kotsbeu om steeds maar als eeuwige zondebok te fungeren, overal van het kastje naar de muur gestuurd te worden en bovenop door jan en alleman gemanipuleerd te worden, ook door bepaalde ele menten van de eigen groep. Met steun van o.a. SP en ABVV (men hoopt dat ook het ACV positief zal reageren) wil men op 23 april een waardige betoging door het centrum van de stad organiseren, die zal vertrekken om 13.30 u. op de Grote Markt en zal ontbonden worden aan de stadsfeestzalen, waar op dat moment de Solidari- teitsdag gehouden wordt. Enkele van de eisen uit het platform dat men voorop stelt zijn: dat de burgemeester zijn verant woordelijkheid zou nemen met betrekking tot toe passing van de wet op het racisme; dat ook gast arbeiderskinderen recht hebben op goede en «ge zonde» woningen; dat de gastarbeiders niet de oorzaak zijn van de krisis maar net zo goed het slachtoffer als de Belgische arbeider. Verder eist men ook nog het oprichten van een degelijke, «mensvriendelijke» onthaaldienst mét tolken. Men is ook overgegaan tot het oprichten van een Steunfonds-Migranten met de bedoeling migranten die in een noodsituatie als het gezin Afasi komen te zitten, financieel te kunnen helpen. Het nummer is 001-1259635-69 van de ASLK. Men hoopt dat alle progressieve, verdraagzame en solidaire burgers in een geest van «broederlijkheid» zo talrijk mogelijk aan deze betoging zullen willen meewerken. F.G. tic aan Kattendijkdok-West- kaai vanaf 17 uur. De muziek groepen Gam en Katastroof treden op. In loods 3, 4 en 5 is er aan diezelfde kaai vanaf 19.30 uur een benefiet met optredens van ondermeer The Machnies en House Jivers. Voor vervoer van en naar Ant werpen worden vanuit diverse plaatsen bussen ingelegd. Re- duktie voor de trein wordt ook voorzien. Vormingskursus Als aanloop naar de betoging werd door Dialoog Werkgroep Technologie, in samenwerking met Vaks, Energie Anders en de Vlaamse Vredesuniversi- teit, een kursus uitgewerkt. Die 'lessenreeks' kan ook in het Waasland gevolgd worden. In het socio-kultureel De Spiegel te Beveren de reeks vrijdag 15 april loopt tot 6 mei (elke van 20 tot 22 uur). Voor info matie: 03-775.44.84. Kontaktadressen J Voor alle mogelijke inform over de betoging, propagai K. materiaal, kaarten voor del nefiet, enz. kan men in Waasland op adressen terecht: Klokhuis de Ring 65 tc Ham» a J Den Tingel, Hoogstraat 3 Waasmunster. Wereldwil* Kapcllcstraat 5 te Lokeren, s fojeugd Waasland, Kk Laan 27 te Sint-Niklaas enD Spiegel, Stationsstraat 28 Beveren. L.V Bert Van Hoorick, reeds in de aktualiteit met zijn «In Tegenstroom» komt andermaal in het brand- thi punt van de belangstelling wegens de Arkprijs dit te hem door het Nieuw Vlaams Tijdschrift werd toege- li* kend. Zulks op grond van zijn houding vóór, tijdens tod en na wereldoorlog II. Vooral dan wegens zij® afstandelijke, kritische benadering over de evolutit [r)c( in de jaren 1919 tot 1956. ug Het Nieuw Vlaams Tijdschrift wil hiermede «de grootmoedige beoefening van het politiek fatsoen» ijd t onder de aandacht brengen en «het niemandsland in tussen Claus en Boon opvullen». j l LH «Mn 'af 1 I bej 'kt i Hamme. Het buurtkomitee voor het nieuwe buurtlokaal «Ons Huis».(vh) De karnavalgroep maakte eerder toevallig kennis met het revalidatiecentrum De Wende. Naar aanleiding van kar naval 1982, zochten de Cornellekens iemand die voor hen een maquette kon maken van het stadhuis van Dender- monde. Tenslotte werd er beroep gedaan op De Wende, Baleuniswegel te St.-Gillis-Dendermonde. personen zoekt het centra trouwens nog steeds naar bi Dit centrum, pas gestart in 1978. werkt met volwassen en jongvolwassen licht mentaal, paalde montage-aktiviteiten gehandikapten. Het centrum eenvoudige houtbewerking wil enerzijds deze personen - (re)-integreren in hun maat schappelijke omgeving, en an derzijds hun toekomstperspec tieven op arbeidsvlak zo ruim mogelijk uitbouwen. Het is duidelijk dat De Wende naar buiten moet treden om deze integratie te bevorderen. Daarom doet het centrum re gelmatig beroep op haar omge ving en op andere hulpverle nende centra (o.a Teledienst) Door het opknappen van kar weien buiten het centrum, krij gen deze 'gehandicapten' de kans om enige werkervaring op te doen Bovendien krijgt 'de omgeving' een beter zicht op de mogelijkheden van de mensen uit De Wende. De grootste moeilijkheid blijft echter de voorbereiding op de individueel aangepaste werksi tuatie. De vorm van tewerk stelling kan gaan van beschut tende werkplaats tot de bijzon dere leerovereenkomst, en zelfs tot de normale tewerk stelling. In dit kader organi seert het centrum bedrijfsbe zoeken. De Wende wenst ook regelmatig beroep te doen op zelfstandigen of zelfs grotere bedrijven, die een stageplaats willen aanbieden. Hierdoor wil men mogelijkheden creëren om de minder-validen echte werkervaring te laten opdoen in een reële arbeidssituatie. Niet alle personen die in be handeling zijn komen hiervoor reeds in aanmerking. Voor die opdrachten (bv. paletten nu ken), die uit te voeren binnen De Wende zelf. Ht personeel van het centra heeft het echter niet gemakkc lijk om de hogervermelde pui ten te organiseren. Men kamp nog veel met vooroordelei onbegrip en wantrouwen. Ot ze maatschappij heeft duidt lijk nog te weinig oog voord problematiek én de mogelijk heden van de mindervalidei Velen onder hen zijn ook o zoek naar enige sociale wan dering. Ook in deze groep va onze bevolking bevinden zid mensen die zichzelf wille waarmaken op arbeidsvlak. 2 krijgen echter te weinig kanst vanuit de maatschappij om d te bewijzen. De Wende trt hierin enige verandering brengen De kontakten tussen de kanu valgroep en het centrum bk ven behouden. Enige weke later werkten de Cornellekei mee aan een geslaagde om spanningsavond die ingerid werd door De Wende. Wege het sukses van vorig jaaiiom kreeg dit feestje een verleng eav stuk op 15/4. De karnavi groep nam spontaan het iniiii tl tief om deze avond op attral is| tief en muzikaal vlak te org; seren. Er werd een «muziekkait :t p pioen» georganiseerd die wonnen werd door Ivo Steveifn en Frank Willems. lek

De Voorpost | 1983 | | pagina 8