Verpleegkunde: eigentijds technisch doch steeds mensgericht Bosschijning in nieuw kleedje te Buggenhout IV Driedaagse van het Goede Hart te Lokeren Nog nood aan sociale woningen te Aalst Mei in De Spiegel debat, kunstuitstap en kindertheater Vooruit met de geit! En met het schaap! Daensdag 1983 te Aalst ZVC Küssnacht -! «Natuur 2000» met wegbermaktie aan Siesegemlaan Postzegel-expo te Lebbeke 10 - 29.4.1983 - De Voorpost Opendeurdag in St.-Augustinus Aalst Niettegenstaande het druilerig weder werd het St.-Augustinusinstituut voor Verpleeg- monstraties allerhande bij pa- kunde aan de Aalsterse Leopoldlaan verleden zaterdagnamiddag reeds van bij de tiënten, doorlopende praktijk- aanvang van de opendeurdagaktiviteiten herschapen in een gonzende mierennest. lessen, informatie allerhande. Zowel op het gelijkvloers als op 1' en 2' verdieping was er heel wat belangstelling voor al bS"ei™ne bn'kieutè?' vrou- het gebodene. Een brede waaier van aktiviteiten waarbij U een beeld werd gebracht van we,ijke B handvaardigheid het instituut zoals het waait en draait. Zulks in ruime, eigentijdse en zeer degelijke geoutilleerde lokalen waar elke belangstellende ruim aan zijn trekken kwam. Ruim 50 jaar! doende geschikt en gemoti- tot vervolmaking en waar kwa- Kwamen de «Zwarte Zusters veerd voor het beroep zijn. liteit aanwezig is wordt in de van St.-Augustinus» reeds Toekomstmogelijkheden? arbeidsmarkt wel iets gevon- ruim 500 jaar terug naar Aalst Uiteraard volgt ook deze den. Olie drijft altijd boven, met als ende visenthieme, dies branche de algemene trend Algemeen is men er echter van begheren, toter doot», het in- van afslanking van reële toe- overtuigd dat, bij de minste stituut zelf vindt zijn oor- komstmogelijkheden. Was het verbetering van de konjunk- sprong in het door de zusters in vinden van een geschikte be- tuur, de verpleegkundigen 1901 geopende damespension trekking na het behalen van weer de wind in de zeilen zul- in het «kasteel van Mijlbeke», het diploma tot vóór een paar len hebben, in 1904 omgevormd Voortdu- jaar geen probleem, sinds ver- Via een doorgedreven follow- rende toename van het aantal leden jaar wordt zulks wel up van afgestudeerden worden zieken impliceerde uitbreiding moeilijker. Niet dat er minder trouwens passende konklusies van de gebouwen. Bij Moeder nood zou zijn. W1 wegens de getrokken voor verdere aan- Renilde en dokters H. Gautot algemene versobering en het passingen en initiatieven, en A. Goffaerts rijpte de idee reduceren van het aantal zie- Opendeurdag een school voor verpleegkunde kenhuisbedden met alle gevol- De eerste opendeurdag na de op te richten. Een must. gen van dien. Waar vroeger de viering van het 50-jarig be- School die in 1934 officiële eigen ingesteldheid en kapaci- staan werd alleszins een sukses erkenning kreeg en uitgroeide teit pas na de toestand op de waarover Zuster Direktrice tot het huidig instituut met arbeismarkt kwam worden de Benigna en haar toegewijde ruim 550 leerlingen. prioriteiten nu omgedraaid. staf zich mogen verheugen. Mogelijkheden Belangstelling en motivatie Een bonte waaier aktiviteiten Het St.-Augustinusinstituut voor het beroep zijn de eerste vlot gepresenteerd met dia- biedt drie welomlijnde moge- conditio sine qua non. Uit die montages over de school in kindskorf». plastische en mu zikale opleiding, kinderopvang en kreativiteit. een weten schappelijke biblioteek ook voor buitenstaanders voor ei gen vorming toegankelijk en speltechnieken en turnlessen. Verder een cafétaria en het se- kretariaat van het eigen tijd schrift «De Krans». Een instituut, enig in de regio de kortstbijgelegen verge lijkbare instellingen liggen in Gent, St.-Niklaas of Brussel dat eigentijds is en uitblinkt, mede door de nauwe band met de O.L.V.-kliniek, door outil lering en stagemogelijkheden ook in het Hospitaal. St -Ra fael te Liedekerke (geriatrie) en de «Zoete Nood Gods» te Lede (psychiatrie) en het Wit- Geel Kruis, waar naast de mo derne techniciteit die er te zien is ook «de mens» voelbaar aan bod komt. Patiëntvriendelijke verpleging staat er centraal. LH Met de realisatie van de wijk Horebekeveld, de nieuwe St.-Paulusparochie tussen Aalst en Herdersem. lukte de Samenwerkende Maatschappij voor Goedkope Woningen alleszins een voltreffer. De wijk neemt trouwens nog steeds verdere uitbreiding. Het jongste jaarverslag van voormelde maatschappij me moreert dan ook wat reeds werd gerealiseerd en houdt het oog op de toekomst gericht. Tijdens het voorbije jaar konden er tien bungalows voor gezinnen op leeftijd en 23 eengezinswoningen betrokken worden. Het dossier om de omgeving van deze woningen aan te leggen werd in juni 1981 aan de gemeenschapsminister bevoegd voor huisvesting overgemaakt en het ministerie keurde het goed. Het vroegere achepenkollege van Aalst eiste echter dat de 75 a grond van het speelplein aan de stad kosteloos zou worden afgestaan. Iets waarmede noch de bouwmaatschapij noch de Nationale Maatschappij voor Huisvesting akkoord gingen. Men wilde wel de grond afstaan doch dan tegen betaling. Iets wat de stad weigerde. Men kwam tot een kompromis door het plan te herwerken zonder speelplein. Aangepast dossier dat in november 1981 terug aan de stad werd overgemaakt. Volgens de bouwmaatschappij zou dat dossier daar om onbegrijpelij ke redenen tot september 1982 onaangeroerd blijven liggen zijn. Pas op 3 december van vorig jaar kreeg de maatschappij vanwege het ministerie de toelating om werken aan voet paden, opritten en garages en beplantingen in aanbeste ding te geven. Het inplantingsplan. goed voor een uitbreiding met 204 huizen, werd einde 1981 goedgekeurd. Een eerste reeks van 45 huizen werd in juli '82 aanbesteed. De kostprijs ervan wordt geraamd op zowat 66 miljoen. De uiteindelij ke toelating door het ministerie om te bouwen bleef echter lang uit... Dat er nog steeds grote woningnood is zou blijken uit de vele aanvragen naar sociale woningen. Bij de «Goedkope Woningen» alleen reeds heeft men 361 aanvragen. 52 aanvragers zijn 60-plussers, 66% zijn arbei ders, 17% bedienden, 2% zelfstandigen en 6,5% zijn gast arbeiders. LH iijkheden. Opleiding tot kinderverzorgs ter vormt het leeuwenaandeel van het instituut. Ruim 250 leerlingen. Vanaf de leeftijd van 15 jaar kan men er na drie jaar secundair onderwijs te recht. Alhoewel vooral in deze afdeling momenteel de ar beidsmarkt minder te bieden heeft behoudt kinderverzor ging steeds een imago dat veel jonge dames onweerstaanbaar in de ban houdt. Kindvriende lijk tot en met. Een 150-tal volgt de afdeling die leidt tot het diploma zie- kenhuisassitent(e), ziekenhuis- verplegende. Met een diploma hogere secundair onderwijs, een brevet beroepssecundair onderwijs hogere cyclus of na een voorexamen kan U er ter echt vanaf de leeftijd van 18 jaar. Afdeling volgens de volksmond geklasseerd als «A2». Neusje van de zalm is de oplei ding tot gegradueerde verple gende die momenteel eveneens een 150-tal studenten heeft. Naast een diploma hoger se cundair onderwijs of een voor interesse groeit dan de drang werking en het jubileum, de- r Beveren De agenda voor de maand mei van het socio-kultureel centrum De Spiegel uit Beveren is alweer erg gevarieerd: zy die met het milieu zijn begaan komen aan bod met een debat over «Beveren en de kerncentrale», kunstliefheb bers kunnen inschrijven voor een uitstap naar het mu seum van Mönchengladbach, en de jongsten komen met kindertheater aan bod. „„opnnm™ Aalst. Opendeurdagen in het instituut voor verpleegkunde. De bezoekers konden te worden de kandidaat vol- toefc'J^en hoe bereidwillige verpleegsters zich beter lieten «inpakken» dan de zieken (per) Debat In een vorige bijdrage hebben we al gemeld dat een heleboel Wase verenigingen aan de be toging tegen nieuwe kerncen trales zullen deelnemen (Ant werpen 14 mei). Leden van de Spiegel zullen daar ook van de partij zijn, maar die willen nog iets méér doen. Dat iets meer wordt een debat over «Beve ren en de kerncentrales». Een medewerker: «We mikken met deze avond niet op een oever loos gedebatteer in de stijl van: 'Ik ben voor' of 'Ik ben tegen'. We bakenen onze gesprekson derwerpen strikt af tot de rela tie tussen Beveren en de nuk- leaire installaties te Doel. We maken dus géén repetitieve muziek van onze visie over kernenergie cn we gaan even min een potje keuvelen over de Beverse dorpspolitiek». Twee medewerkers van het so cio-kultureel centrum houden zich met de organisatie van het debat bezig. Ze hebben een achttal vragen geselekteerd: waarom werd juist Doel uitge kozen als vestingsplaats, welke zeggingskracht heeft de ge meente binnen dc beslissings procedure voor de bouw van nieuwe kerncentrales, welke voordelen brengt het kernpark voor de gemeente Beveren, wat is de exakte invloed op de tewerkstelling in de streek, om welke redenen wordt de kocl- Bosschijning of Bosbegankenis, gevierd elke vierde maandag na Pasen, vormt al decennia lang een hoogtepunt in het religieuze en volkse leven van de bosgemeente. Na een bezoek aan de Boskapel kunnen de Buggenhoutenaars - zij overigens niet alleen, want ook heel wat bedevaarders uit Malderen, Peizegem, Opwijk en Lebbeke zakken dan naar het bos af - terecht aan een van de talrijke kraampjes met snoep- en speelgoed. warmte niet gebruikt, bijvoor beeld als stadsverwarming, in tuin- en landbouw, wat is het effekt van de neerslag van de waterdamp van de koeltorens, hoe zit het ondertussen met het beruchte rampenplan en tenslotte de vraag of de ge meente niet méér informatie over het kerngebeuren aan de bevolking kan verschaffen? Een hele boterham dus. vrij dag 6 mei in de Spiegelzaal. Namens Ebes werd iemand ge vraagd. maar een naam is nog niet bekend. Hetzelfde geldt voor Vaks. hoewel die groepe ring meestal Jan Michiels af vaardigt en Willy Struys (oud- burgemeester van Doel). Wer den ook gevraagd: Mark De Pauw van de leefmilieudienst. en de h. Smet. schepen van leefmilieu. De inkom bedraagt 40 frank voor leden, vijftig voor niet-leden en aanvang te 20 uur. Uitstap Ongeveer een jaar geleden werd het stedelijk museum van Mönchengladbach geopend. Een en ander was het resultaat van een perfekte samenwer king tussen direkteur Johannes Clodders en de Weense archi- tekt Hans Collein. Tien jaar hebben beiden erover gedaan om op een verrassend kreatie- ve wijze een oplossing te vin den voor zowel een moeilijk pluralistisch gegeven als voor het museumprobleem zelf dat de konfrontatie inhoudt van kunst- en bouwwerk. Zowel het gebouw als de indrukwek kende kunstkollektie gaan le den van de Spiegel eens bekij ken. Wie mee wil op zondag 21 mei moet vóór 10 mei inschrij ven, Men vertrekt om 8 uur aan de Spiegel: de deelname kost vijfhonderd frank. De uit stap wordt met eigen vervoer geregeld en de vervoerskosten worden gedeeld. Informatie: (03) 775.44.84. Kindertheater In samenwerking met de vzw 't Venster organiseert De Spie gel een voorstelling van «De expeditie van Dokter Oswald Woerst» door het figurenthea- ter Black Out. Het is theater dat steunt op twee broers en een vriend. Dit drietal, de «Maillards». runt een klein theater in de Grote Pieter Pol straat te Antwerpen. Zij brachten er al drie seizoenen lang eigen kreaties waar! er poppen, akteurs en live-n an ziek hand in hand gaan. J lee Maillard maakt deze popp p z uit rubber Deze expressit |a c wezentjes zijn de grote krac n(j( van hun theater «De exped t van Dokter Oswald Woei gaat over een dokter die zoek gaat naar het lelijk 'aai beestje ter wereld. Wat 'an allemaal beleeft kunnen kin 'aul ren zondag 7 mei meemaken en de stadsbibliotheek van Si ej,0 Niklaas. Aanvang te 14.30 q Ter afronding nog dit: wie: eens een bezoek wil bren y, aan het kernpark van Doel zaterdag 18 juni mee met Spiegel. Men moet hierv inschrijven vóór 28 mei en gende inlichtingen alvast dc geven aan De Spiegel: ni mer identiteitskaart en na erm en adres. Men vertrekt a; socio-kultureel centrum eigen vervoer om 8.45 u er rondleiding start om 9.15 De deelname is gratis. L.V lees cn i andi reel L aari ijk. vi< e di ij zo irogr. c ilkin Het Priester Daensfonds onder voorzitterschap van l.uc Delafortrie belegt de Daensdag 1983 op zondag 12 juni tc uk 1 Aalst. :veci Na een bloemenhulde op het kerkhof volgt te 10 u eei staa herdenkingsmis in de St.-Maartenkerk met homilie doot n b Karei Van Isacker. irstai Te 11 u wordt een gedenkplaat ingehuldigd aan hel kaar sterfhuis van Priester Daens en dan gaat de tocht naar het loral stadhuis waar de burgemeester (of een schepen) en Lu< eren Delafortrie een toespraak houden. Daarna komt dan d< jn. zi gebruikelijke drink Bij de beschermende leden van het Fonds bemerken v uit de eigen regio ex-burgemeester Louis D'haeseleer, dr zone De Loof. Mr. Coene cn Mr. Arne Verdoodt. Erich vac ar i der Eist, J. Frrot, de Bcnediktijnen van de abdij Affligem hap. en de gemeentebesturen van Denderleeuw en Haaltert. 5 vo< LI innei laat 1 Schapen Naast de geiten zullen er eveneens schapen te bewonde ren zijn. Eigendom van initia-. tiefnemer Ghislain Temmer man. Het publiek zal er o.a. kennis kunnen maken met het De laatste jaren lijdt de Bos- geiteboter kunnen meemaken dood werd. schijning echter aan bloedar- en wordt ook wol gesponnen. De viering van de Bosschij- moede. De belangstelling nam Het ligt bovendien in de be- ning begint te 10 u - op maan- zienderogen af en hoewel de doeling van de organisatoren, dag 2 mei dus - met een eucha- scheren van dë schapen.'Zowel kraampjes nog altijd van de met Ghislain Temmerman als ristieviering in deze kapel, manueel als elektrisch Laatst partij waren, konden de bc- stimulerende figuur, dit evene- Rond de klok van elven van- zoekers, na de eucharistievie- ment te laten uitgroeien tot gen de aktiviteiten. georgam- ring van 10 u in de Boskapel. een kinderjaarmarkt. Dit is seerd door ZVC Küssnacht. nog enkel in de herbergen te- echter nog toekomstmuziek aan. In de omgeving van deze recht. Veel meer viel er niet te Voorlopig wil men de bijval herberg zal de h. Vervrangen. beleven. van dit eerste initiatief af- onderwijzer en geiteboer uit Die tanende belangstelling wachten, wil zaalvoetbalklub Küssnacht nu opnieuw de hoogte indrij- Geiten Wie zin heeft in geitemelk ven. Dit jaar valt Bosschijning Bosschijning dankt zijn ont- - een lekkernij beweren ve- overigens ideaal: op 2 mei. een staan aan de Boskapel Deze len - te proeven, kan dat Ver- vrije dag. Voor haast iedereen kapel, zo vertelt de legende, der wordt ter plaatse ook gei- durende de "gansenamiddag Om de massa naar het bos te werd opgericht in de 16de teboter bereid. Wie de hon- steeds wat te beleven zal krij- lokken, organiseert ZVC eeuw. Op initiatief van de we- gerkriebels krijgt, kan terecht gen Van dode momenten of Küssnacht o.a. een geiten- duwe van Jan De Rijcke. wier aan de kaasstand, waar diverse overlappingen geen sprake koers, zal men het scheren van echtgenoot tijdens de jacht soorten geitekaas. vergezeld genoemde wijze zal Theo De Bock demonstreren Verder wordt er ook gesponnen en kan de geïnteresseerde heel wat tips over de schapenteelt - - te weten komen. Wie een stuk- Lebbeke. enkele van de 25 je geroosterd schapevlees wil, geiten, met de hand melken, moet zich naar de barbecue u c' '1 begeven. De organisatoren zullen er op toezien dat het publiek ge schapen en het bereiden van door een gewond everzwijn ge- ZVC (Zaalvoetbalclub) Küssnacht. die het initiatief nam nieuw leven in de Bosschijning te blazen, werd begin 1982 in het leven geroepen. Aan de wieg stonden o.a. Eric Van den Berghe en Mark Steps. Patrick Goossens ver klaarde zich bereid de klub te sponsoren en weldra groeide deze uit tot een begrip in het Buggenhoutse zaalvoetbal wereldje. Reeds tweemaal zette men aan in de «Beker van Buggenhout» en sleepte men een respektievelijke derde en tweede plaats in de wacht. In het kampioenschap van Buggenhout, waarin niet minder dan zestien ploegen voor de titel streden, werd ZVC Küssnacht eervol tweede. Enkele weken geleden toog men naar Lüdenscheid. waar een tornooi, waaraan ook drie militaire ploegen - 1ste Jagers te Paard, 2de Artillerie cn 6de TTR. mannen die dus sowieso verstand hebben van schieten - deelna men, in de wacht gesleept werd. In alle wedstrijden toonde ZVC Küssnacht zich daar de sterkste. Het sukses van de klub. zaalvoetbal is een ploegsport. kan deels ook het gevolg zijn van het feit dat de klub werkelijk één familie vormt. Haast alle leden, spelende en steunende, zijn op een of andere wijze via een familieband met elkaar verbonden. Onlangs slaagde men er ook in een tweede sponsor, een bekend melkbedrijf, op de kop te tikken. Het beheer van de klub werd er een stuk makkelijker door. Voor het ogenblik telt ZVC Küssnacht 16 spelende en een 15-tal steunende leden. Voorzitter is Patrick Goossens, Eric Van den Berghe is sekretans. Mare Steps beheert de financiën, Robert Goossens draagt zorg voor het materiaal. Ghislain Temmerman verzorgt de public relations en Emiel Van den Berghe is ondervoorzitter Het klublokaal is vanzelfsprekend gevestigd in de Küssnacht. In Buggenhout-Bos. (P.V.R.) dus. Reeds van in de vroege een homp brood en een ochtend, rond de klok van ne- glas wijn te koop worden aan- genen, wanneer de bedevaar ders naar de Boskapel trek ken. zal een ezel als sandwich man fungeren om de aktivitei ten rond de Küssnacht aan te geboden Vanaf 12 u tot de klok van vieren - maar dat uur vormt geert limiet - worden geite- Zoals ook de voorgaande jaren kende dc driedaagse voor het Goede Hart te Lokeren een overweldigend sukses. Nu moeten wij er wel bijzeggen dat men de vroegere zesdaagse gehalveerd heeft tot een driedaagse. Dat om allerlei organisatorische redenen. Twintig ploegen hebben aan de wedstrijd deelgenomen. 21e waren telkens vergezeld weer als hoofd van de jury en KSJ Eksaarde. tweede ploeg door een hele schaar suppor- kondigde de uitslagen af. Dc (Home Temmerman). 3. KSJ ters die hun aanmoedigingen eerste dag. donderdag dus, en ook hun premies niet ge- had de medewerking van de spaard hebben. Het hele initia- ziekenzorgkernen van Heir- tief werd genomen door de brug en Kopkapel. De tweede verschillende ziekenzorgker- dag, vrijdag, waren de St.- ncn aangesloten bij de Christe- Laurcntiusparochie en Eksaar- lijke Mutualiteit van Lokeren. de aan de beurt. En de laatste met aan het hoofd voorzitter dag werd op rekening geno- Willy Zaman. Aan de mikro men door de kernen van zoals gebruikelijk gemeente- Heiende en Spoele. De op- raadslid Van Hoeck van Ek- brengst kwam ten goede aan saarde, die met zijn onver- de Ontwikkelingssamenwer- moeibare stem drie dagen lang king. Hier volgt nu de uitslag dekind, eerste ploeg (Busver- de coureurs wist te begeeste- van deze zeer goed geslaagde voer Etienne De Strijcker), 10. ren en ook de verschillende driedaagse: 1. Chiro Lokeren, KWB Heiende (DVV Hugo premies bekend maakte. De eerste ploeg (sanitair Baetens Van der Jeugt), 11. ACW heer Tackaert fungeerde al- en Drogisterij De Spons). 2. Daknam (zakenkantoor Theo Eksaarde, eerste ploeg (ABB De Vos en BB J. Genbrugge), 4. Slagers en Bakkers (Vlees waren De Cock en Werner Van der Jeugt), 5. Oud-Scouts van Lokeren (Bierhandel Ka- rel Van Eetvelde). 6. CCOD Lokeren (Sporttrofeeën-Bil- jart Stany Buyle), 7. KSA Lo keren (Optiek Guido Sonck), 8. KU-LVG Heirbrug (Zeep- verffabriek), 9. BLO Win- De Meyer), 12. Chiro ren, tweede ploeg (caft Koekoek). 13. ACV Eksa (BAC en DVV), 14 H; de (Keukens Elan). 15 Spoele (brouwerij Safir), ACV Lokeren (BAC M Platinck), 17. KWB Sint- rentius (Demcopact Jackit Maen), 18. ACW (Verenigde Marktkrai 19. CCV-Vervoercentrale welen Marc Van Ruysket de), 20. BLO Windekind de ploeg (busvervoer J Van Rumst). Een hart proficiat aan alle dcclne en ook een dankwoord a vrijgevige sponsors die ook wel eens mochten vet worden. 1Jnda; rs, a de jouden -1 nleid tlekoi de rdio koersen georganiseerd. Dit op kondigen. De organisatoren het drassig gedeelte achter de hopen nu enkel nog dat de Küssnacht en op de weide van weermaker hen gunstig gezind dc gebroeders De Cock. De js. Maar daaraan twijfelt nie- Opstalse Chiro-afdeling ver- mand. 't Is immers Bosschij- leent ook zijn medewerking, „ing en dat betekent goed. ja O.a. voor het opzetten van een ze|fs uitstekend weer. hindemiskoers. Voorzien wor den een drietal reeksen en een sit diokc itaktc of t rad schi n ko cketra in grote In het raam van de Mariale Jubelfeesten te Lebbeke, organizeert de plaatselijke postzegelkring met dè mede werking van het inrichtend komitee een belangrijke post zegeltentoonstelling met tijdelijk postkantoor en speciale dagafstempeling in de zaal «Edelweiss». Pastoor De Buckplaats 8. te Lebbeke. Openingsdagen op 7 en 8 mei '83, telkens van 9 tot 20 u. en afstempeling van 10 tot 17 u. Duizenden postzegels, waaronder zeer zeldzame en waar devolle exemplaren worden er geëxposeerd. De blikvan ger en attraktiepool zal een kompositie op glas zijn - een zeer trouwe nabootsing in postzegels van het Duitse luxe passagierschip Kaiser Wilhelm II - gemaakt gedurende de oorlog '14-'18 door de toenmalige bevelhebber van de «Thijsville». Het is een wonderbaar stuk verzorgd tot in de minste details; zelfs de touwen zijn met oude postzegels nagebootst. Het is uiteraard van onschatbare waarde, cn dat alleen al loont de moeite voor een bezoek. Let wel: tijdens de generale repetitie van het massaspel op woensdag 11 mei zal er geen publiek toegelaten worden. Ook is het nemen van foto's tijdens de uitvoeringen achteraf, niet toegelaten. (jvl) Pierrf. VAN ROSSEM Voor de vele terraszitters op de zonovergoten Aalsterse Grote Markt zal het verleden zondagnamiddag wel even opkijken geweest zijn toen een paar tientallen jeugdige fietsers, ostentatief met plastiek stadsvuilniszakken op de bagagedrager, uitpuilend van vuilnis allerhande, hun fiets leidend de Markt overtrokken om het vuil bij de ingang van het stadhuis te deponeren. «Natuur 2000» bestaat reeds een 15-tal jaren en ook te Aalst is sinds vier jaar een afdeling aktief. Verleden week ageerde ze nog tegen zure re gen, kwikoxydebatterijen en een ludieke aktie tegen plas tiekverpakking bij een Aal- sters grootwarenhuis. Aan de Aalsterse Siesegem laan voerde ze reeds*een paar maal een wegbermaktie uit en nu ook verleden zondag kreeg die berm een extra-beurt. Daar de door het stadsbestuur beloofde traktor wegens onge kende redenen niet kwam op dagen bracht «Natuur 2000» dan maar met de fiets, een milieu vriendelijk voertuig, de resultaten van hun aKtie naar het stadhuis. De organisatoren hadden wel lovende woorden voor de reeds toegezegde intenties van het stadsbestuur i.v.m. alter natief onkruidbeheer zonder gebruik van chemische midde len, dc aktie «groene straten» en de straatveegdienst. Wegberm als natuurreservaat Kleine zoogdieren, insekten, vogels, planten zijn door dc mens uit hun natuurlijk milieu verdreven en zoeken vaak hun toevlucht tot wegbermen. Bel gië bezit er een 30.000-tal doch «Natuur 2000» voelt aan dat deze enorme brok natuur met ondergang bedreigd wordt. Weelderige en bloemrijke stroken natuur worden omge vormd tot eentonige grasvlak ten waarop de mens dan aller lei kan achterlaten langsheen de weg. «Natuur 2000» wil uitgetekend deze wegbermen die zowel es thetisch als natuurwetenschap pelijk belangrijk zijn, behou den. De bevolking dient er dan toe te worden gesensibiliseerd. Werden wegbermen vroeger als maai- of graasplaats benut, door de technologische voor uitgang kreeg de wegberm een andere funktie: schuilplaats en toevluchtsoord zijn voor weg gebruikers en tevens dienen als herberging van signalisatiema teriaal en vangrails allerhande Bermen dienen dus gemaaid te worden en door dc soms vele maaibeurten konden kruiden niet meer tot zaadvorming ko men en ontstond automatisch verarming van de soorten. Doorlevende planten dii leefden zijn dan daarei nog vaak vergiftigd d< kruidverdelgers of chei groeiremmers. Wegbermen hebben voor tuur 2000» wel een belan ckologische taak. Liefs verschillende plantcnso komen erop voor, een van onze wilde flora. Bij onze noorderburen via een degelijk beheer! veer 30.000 wegbermen tuurreservaat bevorderi' Slechts één of tweemai en eh geen gebruik van kundige middelen zou heel wat oplossen. We| het maaisel dan te weggevoerd. Wie meer over wegbent vernemen richte zich Natuur 2000, Bervoets te 2000 Antwerpen h. r 231.26.04). nonsti

De Voorpost | 1983 | | pagina 10