Jeugd op de planken te Lebbeke «Saldo Mortale» verdiende beter Eerste Zeelse Kunst- en Antiekbeurs 26 - 29.4.1983 - De Voorpost Van «Eric» naar «De Geschiedenis van Belle» Het voorbije weekend stond te Lebbeke in het teken van het jeugdtoneel. Geen toneel door volwassenen voor de jeugd, maar toneel door de jongeren, voor hun leeftijdsgenoten en voor de volwassenen. Hiervoor zorgden de Chirojongens van het H. Kruis, die «Eric» of «Het kleine insectenboek» van Godfried Bomans op de planken brachten en de Denderbellese KSA-afdeling, die zondagavond de «Geschiedenis van Belle» uit de doeken deed. Voor beide manifestaties «Eric» kende zelfs drie op voeringen kwamen een flink pak mensen op de been. Eric Rekening houdend met de leeftijd van de acteurs, zal niemand ons de bewering kwalijk nemen dat «Eric» uitgroeide tot een waar sukses. Wat de Chiro-afde- *>lng op de scène zette was bewonderenswaardig. Ver zorgd tot en met, groeiden de 29 taferelen, tijdens de welke de belevenissen van Erie in het land der insek- ten verhaald worden, uit tot een streling voor het oog en het oor. Lagen de prestaties van de akteurs niet alle even hoog we herhalen het, voor alle deelnemers was het een eerste kennismaking met het toneel-spelen dan groeide de technische uit werking uit tot een parel. Oordeelkundig werd ge bruik gemaakt van muziek en dia-projektie en de open doekjes en het oorverdo vend eindapplaus, waren dan ook oververdiend Regisseur en duivel-doet-al Dirk Aelbrecht deed een be roep op Dany Bovijn, Fran- kie Dierick, Didier Meert, Raf Asselman, Bart Sae- rens, Franpois De Pauw, Jurgen Heyvaert, Johan Bosman, Patrick De Smedt, Dirk Saerens, Jan De Geest, Luk De Geest, Stijn Crom- bé. Piet Buytaert, Etienne De Wolf, Alexander De Muyt, Dominique De Co- ninck, Christophe De Wae- le, Bart Bosman, Steven Raaymaekers, Ivan Van- derstappen, Dirk Van Cau- teren, Jos Van Eycken, Geert De Saedeleer, Bart Luypaert, Bart Buytaert en Bart Van Weyenberg om in de huid van de insekten te kruipen. Aan het dekor bouwden Theo De Geest, Pierre Ver hulst, Willy De Muyt, Jan Asselman, Prosper Coore- man en Leo Men ten. Voor de attributen en voor de de corwisselingen zorgden Mare De Vos, Mare De Geest, Guido Van den Broeck en Eddy Claessens. De techniek (geluid, belich ting, muziek) was in han den van Frangois Luypaert, Oswald Van Nuffel, Jan De Ridder en Wim Cassiman. Roger De Witte projekteer- de de dia's. Stefaan SprUyt en Frankie Dierick zegden voor en Greta Van Herre- weghen en Jozef Van Dam me grimeerden. Erie werd een voltreffer, het resultaat van enorm veel inspannin gen en enthousiasme. En bekwaam naar voren ge bracht. De Geschiedenis van Belle De Denderbellese KSA-afde ling schreef vorige zondag de geschiedenis van haar vestigingsplaats. De opvoe ring van «De Geschiedenis van Belle» vertoonde af en toe wel enkele technische onvolmaaktheden. maar toch zullen de Bellenaars die naar het Gildenhuis af gezakt waren, best genoten hebben. De toeschouwers waren trouwens van te vo ren gewaarschuwd geen al te hoge verwachtingen te koesteren, want vermeldde het programmablad «het wordt geen perfecte show». De basisidee leek ons noch tans goed: een professor in de oudheidkunde zoekt sa men met een oude Belle naar hij wou wel, maar hij kon niet meer naar de «roots» van de tongenslij- persgemeente Aldus belandde het pubhek achtereenvolgens ui de oer tijd, waar Geert De Smedt, Gerry De Smedt, Koen Lambrecht, Raf Macharis en Sven Van der Veken toonden hoe men toender- tijd feest vierde. Feestleider was Werner Van der Veken. Hoe Julius Caesar met klik ken en klakken uit Belle verdreven werd illustreer den Ans De Lathouwer, Joeri Cornelis, Frederik Philips, Joeri De Landts- heer, Kr is tof Keppens, Ste fan Philips, Rik Van Keer, Bart Van Keer, Luc Van de Winkel, Jan De Backèr, Bruno en Lieven De Smedt, Dimitri De Brabander, Piet Bosteels, Karei Saeys, Kris Temmerman, Christiaan Aelbrecht, Peter Bourgeois. Koen Cooreman, Frank De Backer, Peter De Braban der, Renaat De Landtsheer, Johan Moens en Luc Van der Veken. Rik Lambrecht en Wim De Landsheer re gisseerden de idee van Jan Bosteels. De Vikingen komen op hun beurt in Belle aanmeren, maar dank zij Dirk De Cock, Stijn Paerewijck, Raf De Geyter, Seraf De Smedt, Lebbeke. De geschiedenis van Bel(gie)le met romeinen, oude Belgen en zelfs j Belgen (v) Lebbeke. De hoofdrolvertolker Dany Bovijn (v) Patrick Van Landuyt, Pa trick Macharis en Peter en Dirk De Keyzer worden ze verjaagd. Kris Blindeman en Johan Cooreman regis seerden. Hoe de Slag der Gulden Sporen niet te Kortrijk maar te BeUe in de «Groe nen» gebeurde kwam het pubhek te weten uit een dia montage, naar een script van Werner Van der Veken, in een samenstelling van Eddy Hoofteer. Hoe Belle jaarmarkt ontstond, in de middeleeuwen overigens, demonstreerden Frank De Backer, Christiaan Ael brecht, Koen Cooreman, Luc Van de Veken, Johan Moens, Peter Bourgeois, Peter De Brabander Renaat De Landsheer fungeerde als voorzanger. ~Na de pauze droeg de oud- KSA-leiding haar steentje bij. In een regie van Jan Philips voerden Jan Marckx, Paul Marckx, Kris Beeckman, Mare De Rop, Jo De Landtsheer, Mare Vinck, Jan Philips en Dirk Blindeman, het rederijker stuk «Het varken met de twee hespen» op. Het decor ontwerp was van de hand van Wilfried Marckx Nadat Napoleon alias Kristiaan Aelbrecht zijn woordje te Belle placeerde toonden de Leeuwkens en de Jong-Knapen hoe België onafhankelijk werd. Johan Coreman en Chris Blinde man voerden de regie. Hoe de Bellenaren in Ame rika plezier maakten en dansten bewezen Geert De Smedt, Gerry De Smedt, Koen Lambrecht, Raf Ma charis, Sven Van der Ve ken, Werner Van der Ve ken. Renaat De Landsheer Gaby Meert leerde de dan- blikten de Bellenaars naar het jaar 2016. En zette al dus een punt achter ver schillende eeuwen Belse ge schiedenis. Vermelden we nog dat ook Kamiel Eeckhoudt en co (bandmontage en geluids techniek), Roger en Petrus De Rop (belichting), Eddy Hoofteer (bindteksten). Oc taaf Verhyden en Wilfried Marckx (decoropbouw en - ontwerp). Rik Lambrecht en Kristiaan Hoofteer (tus- sentoneeltjes) en Annemie De Rop (grime) ook him medewerking aan deze ge schiedenis van Belle ver leenden. Pierre Van Rossem Lebbeke. De Chiro bracht een prima voorstelling van «Eric» (v) Catharinisten Aalst Of het nu een goede politiek is het seizoen af te ronden met een voorstelling verzorgd door een gastgezelschap zoals «De Catharinisten», oudste rederij kerskamer van Aalst het verleden weekend deden met het optreden van de Kon. Toneelkring St.-Genesius uit St.-Niklaas met «Saldo Mortale» kan worden betwijfeld. Alleszins gold het reeds de derde produktie van het seizoen en volgt op zaterdag 14 mei, de Topdag, de traditionele kabaretavond in de St.- Annazaal, Roklijf in een regie van Erwin Van Herreweghe onder het motto «Wèet je of weet je het niet?» met als slot van het toneelseizoen het jaarlijks buitengebeuren (12 juni) op het domein Verbrugghe te Affligem met o.a. barbecue-festij n Lebbeke. De geschiedenis van Belle werd door de KSA op de planken gebracht (v) Na de projektie van een film van Kamiel De Rauw over Belle-jaarmarkt anno 1978, ST.-GENESIUS UIT ST.-NIKLAAS De gastgroep was alleszins een valabele kring gegroeid uit de plaatselijke broeders- school (1907) en sinds 1950 ook gemengd spelend. Via een aantal mensen be gaan met mecenaat deed men alras aan uitwisselin gen Zo trad de Toneelkring o m. op in een aantal Neder landse steden maar ook in Schotland, Ierland en Dene marken. Met «Hamlet» werden ze voor de eerste maal gelau werd in het Koninklijke Landjuweel in 1953 doch het overschakelen naar de BRT van gedegen krachten als Dries Waterschoot, Rei ne De Locht e.a. samen met de T.V.-rage zetten een domper op de aktiviteiten. In de 70-er jaren hervatte de Kring zich en behaalde suksessen in tornooien te Eeklo, Herentals, De Pan ne, Elsloo, Gent, Bornem. Waregem e.a. Een Tonnelkring die alvast borg stond voor een belofte volle avond. DE AUTEUR Dimitri Frenkel Frank pleegde reeds heel wat wer ken, met wisselend sukses opgevoerd. Ironisch, vaak wat meedogenloos, is zijn kijk op het eigen absurde gedrag en dat van zijn tijd genoten. Zeer gekend van hem zijn alleszins «Blaffen tegen de maan», «Spinoza», «Pas op dat je geen woord zegt», «De polyesterpolka», «Spring uit het raam schat, we gaan trouwen» en «Sal do Mortale». Frank is eveneens aktief als schrijver van kabaret- shows, TV-programma'8 en filmscenario's. Zijn best ge kend televisieprogramma is «Hadimassa» SALDO MORTALE Voor een zondagavond wei nig bemoedigend pubhek, althans qua aantal want de respons in de zaal was in tens en spontaan te Aalst werd tijdens het weekend liefst op vier plaatsen tege lijk toneel gebracht en het lenteweertje lokte naar bui ten bracht een tot vier personen beperkte cast een zeer valabele opvoering Vier akteurs (aktrices) doch heel wat meer perso nages, aartsmoeilijke taak waarvoor Gui De Vriese met brio instond. In een eigentijds, ietwat ge durfd dekor, evolueerden Luc Thijs, Ann De Beleyr en de reeds genoemde Luc De Vriese samen met F trijs Heylen, reeds ruim 20 jaar suksesvol op de bühne waarvoor ze onlangs in ei gen stad werd gevierd, vlot, stijlvol en met scherp gete kende personages. Een stuk vol verrassende wendingen draaiend rond een «hoogst merkwaardige vrouw» (Isabella Parmin- tier, boekhoudster en «ba rones») mét als centraal punt het steeds aktueel blij vend streefdoel van velen: geld. Een opvoering met steeds wisselende taferelen waar bij van de toeschouwer eni ge fantasie wordt verwacht wat hem dan weer zelf de vreugde schenkt van erin betrokken te zijn. En meele ven dat was er in de zaal alleszins ook al waren er meer onbezette dan bezette zetels in de prachtige VTI- zaal. Met de keuze van stuk en groep, waarbij heel wat «salto's» moesten worden uitgehaald om te komen tot een fataal «saldo» kunnen we de Catharinisten alleen maar feliciteren. De keuze van de datum is uiteradrd een kwestie die de bevoegd heid van de groep over stijgt. Enige koórdinatie al thans qua kalender ware alleszins noodzakelijk. Via het O.C.A.T.? Of via de delijke Kultuurraad? LH Sint-Niklaas. Toneelkring Tijl vertolkte «Als ma van huis is» (dw) Amper is de prachtig geslaagde schilderijententoonstellii van Petrus Peelman achter de rug of een dynamisch* kunstanimator Roger De Vuyst, pakt uit met een ander ei voor Zele unieke prestatie, nl. de 1' Zeelse Kunst- el antiekbeurs. Roger De Vuyst is er in ge- Oosterse tapijten, bronzen ei slaagd 9 antiekspecialisten aan marmeren beelden, ivoor, ti' te trekken voor een unieke luchters, en oude juwelen antiekbeurs van 30 april tot en den tentoongesteld, met 2 mei in de nieuwe zaal van het Gildenhuis, Klooster- Vooropening vrijdag 29 a straat 12 te Zele. Insiders bevestigen dat deze beurs inzake gehalte niet zal moeten onderdoen voor deze die onlangs in het beursge bouw op de Kouter te Gent werd gehouden door gemeenschapsminis •an Lenssens. Deze kunst- en antiekbeurs! toegankelijk op: Zaterdag 30 april van 14 ui tot 21 uur Zondag 1 mei van 10 uur te 12.30 uur en van 14 tot 21 uui Lokeren. De KLJ van Eksaarde vierde het 50-jarig bestaan met de opvoering van een blijspel (md) Een uitgebreid gamma v de meubelen, daterend uit de Maandag 2 mei van 14 tot 17', 18' en 19* eeuw (gewaar- uur. borgd door ernstige vaklui), Gratis tombola voor de bezt benevens oude schilderijen, kers. oneel in Nieuwkerken. Flinke prestatie van De Vlasbloem met «The Sunshine Boys» 'vj King Lear» wordt weldra in een regie van Jan De Corte opgevoerd in Sint-Niklaas. Bea Jouffaer in de rol van Cordelia (foto Jan De Corte).

De Voorpost | 1983 | | pagina 26