Nationale autozoektocht van Ronde Tafel in Sint-Niklaas CVP-Temse stoot ~René Temmermans -uit de partij Het nationaal ATB-kongres in Sint-Niklaas Natuurvrienden in rood en groen Opendeurdagen in jubilerend kollege Kidnapping te Sint-Gillis-Dendermonde opgelost Broeders bouwen humaniora in Stekene Grootse brandweershow aan het Donkmeer zaterdag 30 april richt de serviccklub Ronde Tafel 18 Sint- ;iaas haar eerste toeristische autozoektocht in doorheen het Rc asland. nder snelheids- of behendigheidsproeven is deze zoektocht chikt voor het ganse gezin. technische inrichting en kontrolc berust bij verantwoorde en van de plaatselijke rallyklub en garandeert dus een fessionele aanpak. tom. een dag om niet te missen en bovendien steunt u daadwerkelijk de servicc-aktiveitcn van de Ronde Tafel 18 Sint- Niklaas. Inschrijving in café De Stad Nantes Grote Markt te Sint-Niklaas. Vanaf 13 u tegen 300 frank per deelnemer. Aankomst rond 18 u aan de jachtklub Temse Watersport te Temse. gevolgd door een grootse barbecue. Prijsuitdcling om 21 u aldaar. Informatie: bellen naar 774.18.99 (Paul Bulterys) of 776.38.04 (A. Burm) rlare. Het Berlaarse brandweerkorps oefende voor de laatste maal met luitenant-bevelhebber Robert Bonnarens (jj) Na woordbreuk ond OCMW-voorzitterschap -Q' s(iOp 1 april vond in Temse de installatievergadering 3,1< plaats van het nieuwe OCMW-bestuur. Binnen de CVP was vooraf bepaald dat Herman De Cock (Tielrode) zou voorgedragen worden als voorzitter. Gebruikmakend van de maar nipte koalitiemeer- ek( derheid van CVP/PVV (6 tegen 5) hees een andere CVP'er, René Temmermans (Steendorp) echter 3nc richzelf in de voorzitterszetel, tegen alle afspraken n. ich Eén of ander vormde de jongste weken hèt onder- In iverp der gesprekken binnen de CVP. In zijn jijeenkomst van 21 april besliste het CVP-bestuur n Wan groot-Temse, met een ruime meerderheid, *ené Temmermans als CVP-lid te schrappen. Reeds enkele dagen na de verkiezing van de nieuwe DCMW-voorzitter besliste het ACW kordaat René remmermans uit zijn rangen te stoten. Het dage- ijks bestuur van de CVP in vergadering op 7 ipril dacht in dezelfde richting maar kon geen >eslissing nemen, gezien de bevoegdheid daartoe )ij het algemeen bestuur ligt. Vandaar dat een vervroegde bijeenkomst daarvan voorzien werd op :ul donderdag 21 april. Tijdens deze vergadering heeft s t iet algemeen bestuur meteen de knoop doorge- ïakt: René Temmermans werd door een duidelijke neerderheid afgekeurd en na een geheime stem ming uit de partij gestoten. De reden tot deze uitsluiting betreft vanzelsprekend de woordbreuk van René Temmermans. Hij ver mak volgens de CVP en het ACW schriftelijk en nondeling aangegane verbintenissen. Bovendien fei deed hij aan de oppositiepartijen als kompensa- tie voor hun steun om hem tot voorzitter te verkie- 'zezen toegevingen, waardoor de CVP/PVV-koali- 1 v< tie niet enkel in het eigenlijk OCMW-bestuur maar ook in alle interne bestuursorganen van het OCMW in de minderheid zit. c Gezien de woordbreuk (en haar gevolgen) achtte het CVP-bestuur het onverantwoord in te gaan op op de wens van René Temmermans om verder te ie blijven deel uitmaken van de CVP en met de CVP/ or PVV-koalitie te blijven samenwerken. De uitstoting van René Temmermans betekent in feite dat de CVP/PVV-koalitie in het OCMW in de (*r°( oppositie zit. Tenzij er nog een nieuwe alternatieve meerderheid zou gevonden worden Reeds vanaf 9 u. werden zaterdag 23 april '83 de Natuur- vrienden-kongressisten verwelkomd in de feestzaal van het koninklijk atheneum, op de Parklaan te Sint-Niklaas. Na de gebruikelijke koffiepauze was het de plaatselijke voorzitster Lily-Anne Christiaens die rond 10.15 u. de aanwezige bestuursleden welkom heette en hen een vrucht bare vergadering toewenste. Ze schetste een beeld van de 50 jaar aktieve werking van A.T.B. Sint-Niklaas en drukte de wens uit dat die zou blijven bestaan. .Hierop nam de nationale voorzitter, de heer De Weert, het woord. Hij noemde de afdeling Sint-Niklaas één van de mastodonten van de Vlaamse federatie, met om en bij de duizend leden. Hij verwelkomde de prominente sprekers, waaronder de internationale sekretaris-generaal Werner Werder uit Zu rich. de afgevaardigde van de Nederlandse Natuurvrienden Wim Van Hattem en Hunfred Schoeters, studieprefekt van het koninklijk atheneum. Daarna was het de sekretaris- generaal van de Internationale van Zwitserland die een interessant pleidooi hield over de huidige ekonomische toestand. «Wij zullen ons moeten aanpassen», betoogde Werner Werder, «aan de moderne computertijd en onze arbeiders-toeristen zullen er moeten mee leren te leven». Tot slot deed hij nog een oproep tot de ganse Belgische Natuurvriendenbeweging, om aan deze moeilijke lijden van krisis en inleveren het hoofd te bieden, door onze werking daarbij aan te passen. Het was toen de beurt aan de Nederlander Wim Van Hattem die kort en bondig de Natuurvrienden wees op hun taak in de maatschappij, tegen de bevuiling van waters, de polutie. de zure regens in de Skandinavische landen enzomeer. Hij klaagde de wantoestanden aan van de Nederlandse chemi sche vuilstorters» op Belgisch grondgebied maar had het ook over de kerncentrales aan de Nederlandse grens en doelde hier op Doel. Hij vroeg de bestuursverantwoordelij- ken hun medewerking te verlenen aan de «Groenen», opdat zij zich in de socialistische organisatie zouden thuis voelen. Als laatste was hel de beurt aan Hunfred Schoeters, studieprefekt van het koninklijk atheneum, die vertelde over honderd jaar officieel onderwijs in Sint-Niklaas. Hij wees erop dat voor hei officieel onderwijs deze honderdste verjaardag, meer een zwarte verjaardag is. Hij drukte op het stelselmatig maar regelrecht saboteren van de officiële school door de huidige C.V.P. -minister van onderwijs Coens. De heer Schoeters kloeg met enkele voorbeelden de schade aan die tot hiertoe door de C. V. P. -minister en met goedkeuring van de huidige liberale ministers aan deze school werden toegebracht. Hij besloot met een verwittiging aan de verdedigers van het pluralistisch staatsonderwijs «wanneer deze toestanden nog enkele jaren mochten ver- derduren zou een onherstelbare schade ontstaan voor het officieel onderwijs». Hierop kon het kongres beginnen met het «moreel verslag»^ Het financieel verslag bracht enige diskussie over de ledenbijdrage-aanpassing. Na het middagmaal werd door Pros Matlhijs, ondervoorzitter van A.T.B.-Sint-Niklaas, nogmaals over deze zaak tussengekomen en werd uiteinde lijk dit punt op de dagorde geplaatst van een speciale kongreszitting einde van dit jaar. Tijdens de namiddagzit ting werd door enkele leden van het Sint-Niklase bestuur, een bezoek gebracht aan Louis De Cauwer, 83 jaar. het oudste nog in leven zijnde lid. met 50 jaar lidmaatschap. Rond 15 u. werden met de Socialistische Harmonie De Toekomst voorop de kongressisten naar het stadhuis geleid voor de officiële ontvangst. Hier werden opgemerkt. Fred dy Willockx, volksvertegenwoordiger, Pros Matlhijs, sena tor, de schepenen Staf Van Daele, Werner Rogiers, Marcel Verdonck, en gemeenteraadsleden Herman Dobbelaere, Urbain Vercauteren, Lucien Bals, Ellie Schoonvliet, René De Clercq en Jean-Pierre Daman. Ook was Alben Rotthier aanwezig. Hij is de enige nog in leven zijnde stichter van A.T.B.-Sint-Niklaas. Het was burgemeester Paul De Vidts die de genodigden verwelkom de en hij prees het prachtige werk dat de vereniging 50 jaar lang heeft gepresteerd. Na de korte inleiding was het Staf Van Daele, schepen van toerisme die op zeer merkwaardige wijze de geschiedenis schetste van A.T.B. de Natuurvrien den in Sint-Niklaas. Hierop werd nog een woord van dank uitgesproken aan het adres van het stadsbestuur door de nationaal voorzitter De Weert en de plaatselijke voorzitster Lily-Anne Christiaens. Enkele geschenken werden uitge wisseld en dan werd overgegaan tot de overhandiging van het nieuwe vaandel door de Burgemeester. Hel oude vaandel werd geschonken aan de stad, en zal zijn plaats krijgen in het oudheidkundig museum. Na de gebruikelijke drink werd het gezelschap terug naar hel koninklijk athe neum geleid vpor een muzikaal intermezzo door het Houtblazerskwintet De Toekomst en de uitreiking van de medailles aan de gevierden (25 jaar lidmaatschap en 15 en 30 jaar bestuurslid). Het was rond 19 uur dal werd aangezeten aan de feestmaal tijd waar men eveneens partijvoorzitter Van Miert mocht begroeten. Ook hij sloot zich aan bij de feestvierders met een woord van lof aan de vereniging van sociaal toerisme, en dank aan alle noeste werkers. R.K Het Sint-Jozef-Klein-Semi- narie van Sint-Niklaas viert dit jaar zijn 175-jarig jubi leum. Het werd gesticht in 1808 en is daarmee, na het Klein-Seminarie van Roe- selare. het oudste in Vlaan deren. Tijdens dit jubileumjaar staan tal van aktiviteiten op het programma, waarvdh de opendeurdagen op za terdag 14 en zondag 15 mei met interesse tegemoet worden gezien. Op die data zal een bezoek aan het kollege meer dan de moeite waard zijn. Er staat enorm veel op het programma. De Basis school organiseert een grootse spelenmarkt en ex poseert tientallen tekenin gen en schilderwerkjes van leerlingen. In de humanio ra kan men in talrijke leslo kalen een demonstratie meemaken van een moder ne didaktische aanpak; er zijn tentoonstellingen van de kunstschatten van het Klein-Seminarie, van krea- Sint-Niklaas Zondag omstreeks 14.00 u. heerste er paniek in de Haagstraat en omgeving te Sint-Gillis-Dendermonde. Het nieuws verspreidde zich snel dat een onbekende man de achtjarige Tjarko De Ridder zou gegijzeld hebben. De onbekende man. zo wisten ooggetuigen te vertellen, droeg een blauwe kiel en een rode zakdoek met witte bolletjes. Genoeg voor sommige omstaanders om deze figuur te vereenzelvigen met de Veirkesboer, een traditionele figuur die jaarlijks op de wijk Den Halt wordt verkozen en uitgerekend in een dergelijk plunje naar allerlei feestelijkheden trekt. De kleine Tjarko was op het ogenblik van de kidnapping, die in feite afliep met een gijzeling, aan het spelen in de bungalowtuin van de familie Van Overloop. Een man, die gewapend was met een pistool eiste van mevrouw Van Overloop een geldsom. Hij liet zich door deze dame vijf briefjes van duizend overhandigen en verdween zeer snel, het kind achterlatend. Hij verplichtte evenwel het echtpaar Van Overloop in de kelder te kruipen, zodat men geen achtervolging kon inzetten De kidnapper vuurde met zijn pistool ook een schot af. De kogel kwam terecht in een leunstoel. Zijn vlucht beschermend door de kleine Tjarko nog een eind mee te nemen, en het kind dan vrij te laten. Nauwelijks was de dader verdwenen of mijnheer Van Overloop verwittigde de rijkswacht die zeer snel ter plaatse was. Een speurhond werd ingezet, maar niets mocht baten. De dader van deze kidnapping was verdwenen, spoorloos. Zopas vernamen we dat een zoekaktie van de rijkswacht in het Dendermondse resultaat heeft opgeleverd. De dader van de gijzeling, een zekere C, woonachtig in Lebbeke, maar die lange tijd in de buurt van de Haagstraat verbleef, werd voor ondervraging voorgeleid. Welke de motieven zijn geweest van deze kidnapping is tot dusver nog niet geweten. Sint-Niklaas. Een nieuwe vlag voor de jubilerende Natuurvrienden (carine). ATB-De Natuurvrienden kongresseerde in Sint-Niklaas. Enkele van de haast duizend Sint-Niklase leden (carine). Op de speelplaats iser een grootse ballonwedstrijd en op zondagnamiddag stijgt een warmeluchtballon op vanop de speelplaats van de school. (De eerste bal lon die in Sint-Niklaas de lucht inging deed dit vanop diezelfde speelplaats). Bo vendien heeft men de kans om op zaterdagavond en zondagmiddag gerechten van het Collegerestaurant te proeven tegen demokra- tische prijzen. In de bodega kan men wat uitblazen en napraten. Programma: Zaterdag 14 mei: 14 tot 17u30: bezoek aan allerlei demonstraties, tentoonstel lingen, aktiviteiten; 14 tot 17 u: spelenmarkt; 17u30: aperitief bodega; 18 u: familiesouper in collegeres taurant. Het Technisch instituut Sint-Andries maakt deel uit van de scholengemeenschap Broeders- en Normaalschool van en te Sint-Niklaas. Deze scholengemeenschap meent nu dat groot-Stekene met zijn 14.200 inwoners, recht heeft op een groter onderwijsaanbod. Daarom richt ze vanaf 1 september 1983 een gemengde lagere cyklus moderne humaniora in te Stekene. Die zal gevestigd zijn aan de Polenlaan en zal een afdeling zijn van de humaniora van de Broeders van Sint-Niklaas. Vandaar de bouwdrukte in het Instituut Sint-Andries sinds enige tijd. De Broeders kunnen echter van geen enkele financiële tegemoetkoming van overheidswege genieten en bouwen dus met «eigen middelen»een nieuwe turnzaal, ateliers en klassen. Natuurlijk zal ook van de gelegenheid gebruik worden gemaakt om ook de klassen en de ontvangstruimte langs de Polenlaan in een nieuw kleedje te steken. Om de financiële noden te helpen lenigen richt het ondertussen speciaal opgerichte Bouwfonds Sint-Andries een tombola in, waaraan een hele resem waardevolle prijzen zijn verbonden. De leerlingen, leerkrachten en het Bouwfonds Sint-Andries hopen dat alle mensen uit Steke ne en omstreken de verkopers met de glimlach zullen ontvangen en met milde hand zullen steunen DeBeEr »ag 24 april was er bij genheid van de laatste Üdwecrocfcning onder lei van luitenant-bevelheb- Robert Bonnarens van het Jaarse brandweerkorps. I uniek gebeuren ie bele- Niet minder dan vier adweerkorpsen uit het om- kende en uiteraard de eigen Tldwecrlui waren present een indrukwekkende t te geven Het werd een g waarbij ook het grote al aan bod kwam. Vijf sen dus en samen goed 157 brandweerlui. De ien kwamen uit Zele (54 schappen sterk). Wetteren I pompiers). Lede (met 20 ptgastcn). Wichelen (met 15 ndweerlieden en op de koop toe 12 trommelaars) en natuurlijk ook het korps van Berlare bestaande uit 28 man. Rond 10 uur stonden ze alle maal klaar en met niet minder dan vijftig lansen, werd er in het Donkmeer om ter verst water gespoten. Afscheid Misschien volgde daarom het meest indrukwekkende ge deelte van deze bijeenkomst: het afscheid van luitenant-be velhebber Robert Bonnarens van het korps van Berlare Ro bert Bonnarens is al 35 jaar brandweerman en heeft er bo vendien 22 jaar als bevelheb ber opzitten. Hij was erbij toen in 1948 te Berlare onder impuls van de toenmalige poli- tickommissaris een vrijwillig korpsen bijeen waren geko- brandweerkorps werd opge- men om samen zijn afscheid te richt. Zijn voorgangers als be- vieren, velhebbcr waren Jozef De Bat- selicr, Frans Clement, Antoin Janssens en Paul Hertecant, die hij in 1961 opvolgde. De mooiste herinnering als bevel hebber is ongetwijfeld het feit geweest dat men hem heeft aanvaard als leider van het korps en dat hij steeds heeft kunnen rekenen op de steun van de hele bevolking, zowel financieel als moreel De meeste droeve herinnering is wel het ongeval dat zijn goede vriend Lucien Roclandt overkwam. Die kwam in 1949 bij een brand om het leven. Robert Bonnarens had er zichtbaar deugd in dat zoveel glare. 157 brandweerlui van vijf korpsen brachten aan het Donkmeer een onvergetelij- 1how (jj) Berlare. Luitenant-bevelhebber van het Berlaarse brand weerkorps Bonnarens was voor de laatste maal in oe- fenkledij te zien na meer dan 22 jaar de taak als bevelhebber te hebben waargenomen. Hij gaat op l mei met verdiende rust (jj) tief werk van leerlingen, van de eigen grotendeels visuele uitwerking van de lessen Nederlands in de lagere cyklus: een video programma hangt een beeld op van 'een dag leven in het kollege'; in de sporthal valt er doorlopend wat te beleven (ó.m. het eerste College Champio nship - tennistornooi, vol leybalwedstrijden enz.). Zondag 15 mei: 10 u; eu charistieviering in de colle- gekerk; llu30 tot 15 u: col legerestaurant familie maal; 11 tot 17 u: bezoek aan demonstraties, ten toonstellingen, aktivitei ten: 14 tot 17u: spelen markt; 14 tot 16 uur: bal lonwedstrijd met opstijgen van een grote warmelucht ballon. J.H.

De Voorpost | 1983 | | pagina 49