«De Pelikaan» Aalst en Clemens Hoste in het zilver! Vrij-dagen ook vrije dagen? K.A.J. presenteerde te Aalst «Handvest voor de Toekomst» Aalst zaterdagnamiddag bezet door KAJ lJ "11 Netwerk Aalst kwist weer in tien schuifjes Aalst zet bloemetjes buiteii 8 - 29.4.1983 - De Voorpost Ziel en duivel-doet-al van de «Vriendenkring» Clemens Hoste geflankeerd door burgemeester Uyttersprot, direkteur- generaal Rode Kruis Van Kerckhove, voorzitter van de afdeling R. Kruis Luc Van Dorpe, hoofdgeneesheer dr. Frans Matthieu, de heren van de bloedtransfusiedienst De Cock en Broothaers en de hoofden van 23 bevriende afdelingen, had er woorden van dank en waardering voor al wie zich voor de nobele taak van het schenken van het eigen bloed belangloos inzet. De Aalsterse Vriendenkring kan met zijn 600 leden en de voorbeeldige samenwerking met de hulpdiensten dan ook als voorbeeld worden gesteld aan heel wat andere afdelingen waar het niet steeds van een leien dakje loopt. Te Aalst wél. Clemens Hoste deed dan ook een warme oproep om nog meer donors te mogen verwelkomen want de nood blgft inderdaad angstwekkend groot. bloed geven schadelijk zou zijn voor de eigen gezondheid, dat gratis bloed te duur wordt ver handeld blijven vooroordelen die nog steeds remmend wer ken bij het rekruteren van do nors. Instinktieve angst voor naalden, ether en witte jassen vormen verder een psychologi sche barrière voor het zetten van de eerste stap in het bloed transfusiecentrum. Nefaster zijn echter gemakzucht, onver schilligheid. egoisme en een materialistische en onpersoon lijke levenshouding. Spijtig ge noeg komt een aantal mensen pas tot de konstatatie dat bloed geven een noodzaak is als ze er zelf mee gekonfron- teerd worden. Precies op dat vlak is «De Pelikaan» onder de bezielende leiding van Clemens Hoste een kwarteeuw op de bres met filmvoorstellingen, voordrach ten, kulturele manifestaties, feesten voor kinderen van bloedgevers en uitstappen. Het «bal van de Ajuin» is niet meer weg te denken in het Aalsters karnavalgebeuren. Bij hartoperaties zijn massa's bloed noodzakelijk en de Aal sterse stadsberichten doen we kelijks een oproep onder het motto «Hartpatiënten hebben je nu nodig». Aalst. Het eerste triumviraat van de Pelikaan met voorzitter Hoste en de drie stichters (per) Direkteur-generaal Van de Kerckhove Woorden van dank aan stads bestuur en aan alle medewer kers, gepersonaliseerd in de persoon van Clemens Hoste, heeft de direkteur-generaal die er zich over verheugt de Vrien denkring te zien uitgroeien tot een bron van zowat 12.000 bloedgiften per jaar verdeeld over 56 verschillende gemeen ten wat dan toch wel een mas sale en volgehouden inspan ning impliceert. De schoonste lof die spreker Clemens Hoste kan toezwaai en vat hij samen in «Hij heeft niet voor niets geleefd». Als «rode draden» vertrekken uit de harten van zijn vele bloed gevers de relaties tussen do nors en begiftigden in de eigen stad, de eigen regio, maar ook vaak ver daarbuiten. Diep mo rele waarde schuilt immers in het feit dat belangloos bloed wordt gegeven zonder zich vra gen te stellen over het waarom of het voor wie. Op doen komt het aan en dat illustreert Cle mens Hoste in zijn levensakti- viteit. De bloedgifte en het Rode Kruis is ook voor hem gewoon een instrument van broederlijkheid en solidariteit, instrument dat dan bespeeld wordt in liefst 131 landen door 600 miljoen leden van het Ro de Kruis. Een massaal leger dat zich inzet voor het behoud van de morele waarden o.m. via het reddend gebaar van de bloedgifte. Begunstigd door een heerlijk lenteweertje en met massale opkomst uit Vlaanderen doch ook uit Wallonië kon Vrien denkring «De Pelikaan» aan gesloten bij het Nationaal Ver bond der Vrijwillige Bloedge vers van het Rode Kruis, verle den zondag het 25-jarig jubi leum plechtig en met luister vieren. Na de ontvangst van de talrijke vreemde delegaties aan het standbeeld van Koningin Astrid waar bloemen werden neergelegd, *ging het in op zocht met de Postharmome naar de St.-Martinuskerk waar een dankmis werd gekoncele- breerd door priesters-bloedge vers met homilie door Deken De Vos en vokaal opgeluisterd door het parochiaal zangkoor o.l.v. Johan Haesaert. Volgde dan een optocht door het cen trum van de stad met als eind punt het stadhuis waar de stadsfeestzaal te klein bleek voor de vele aanwezigen. In aanwezigheid van o.a. sche penen Van Vaerenbergh en Doorns feliciteerde burge meester Raymond Uyttersprot de bloedgevers, schenkers van het beste van zichzelf, donors van bloed, van «leven». De evolutie van het moordend verkeer en die van de chirurgie doen de vraag naar bloed meer en meer toenemen. Tekort aan bloed van bepaalde bloed groep kan dan ook dramati sche gevolgen hebben. En niettegenstaande het sensibili- seringsproces tot het geven van bloed heerst er vaak nog terug houdendheid en onbegrip. Dat De jongste twee jaar werden er dan ook ruim 1.000 bloedaf- namen méér genoteerd en lie ten zich 450 donors inschrij ven. Pionierswerk van «De Pe likaan» waar men jarenlang bleef opboksen tegen onbegrip en egoïsme. Wellicht heeft «De Pelikaan» de doorbraak geforceerd en wordt de wens «ieder gezin zijn bloedgever» werkelijkheid. Aan Clemens Hoste overhan digde de burgemeester dan het stadsplaket. Plasmagevers Ook plasmagevers kwamen aan de eer met 25 giften of meer. Uit Aalst zelf waren dat Paul Van den Hauwe, Arthur Brisaert. Albert De Boeck. Patrick Roose, Ewald Calle- baut. Jozef Auwaerts. Fra ncois De Bock. Edmond Van der Biest, Marie-Jeanne Wel- lekens, Freddy Callebaut. Dirk Blendeman en Luc De Smedt. Uit Erembodegem Georges Arijs. Marcel Baillus en Edgard Verleysen. uit Mel- dert Patrick en Marleen Doorns en uit Baardegem Geert De Clerck. Voor 75 giften Ewald Calle baut uit Aalst, Georges Arijs uit Erembodegem en Karei Van Mol uit Asse. Dr. Frans Matthieu De hoofdgeneesheer belichtte dan vooral de praktische en medische aspekten van de bloedtransfusiedienst met zo wat 25.000 bloedafnamen per jaar. Iets wat naast belangloze inzet en volgehouden inspan- Pelikaan en het Rode Kruis, samen met de verdienstelij Aalst. Het bestuur van de bloedgevers (per) ning met doenbaar blijft zon der rotsvast geloof in en trouw aan de mensheid. De problemen van een bloed transfusiedienst zijn ten ande re legio: de voortdurende be voorrading. de bewaring, de ongelijkmatige verdeling van bloedgiften. de wisselvallige vraag, de permanente bereid heid en mogelijkheid om liefst 14 ziekenhuizen te bedelen, de aktiviteiten in de laboratoria, de bloedkollekten in de 50 ge meenten en vooral het aanhou dend opsnorren van de steeds meer noodzakelijk wordende donors. Te Aalst was steeds een kontinuë stijging waar te nemen wat betreft vraag en giften. Dat 170.000 jeugdigen geen toekomstperspektief meer hebben kan de KAJ niet aanvaarden. Reeds sinds 1970 is KAJ op de bres voor werk voor jongeren via werkkrampen, kursussen voor werklozen en allerhande projekten. Na de jongerenmars in 1982 die 13.000 jongeren op straat bracht is de KAJ van mening dat protesteren niet meer volstaat. Ze wil een alternatief voorstellen, een nieuwe mentaliteit opbouwen zonder de naïeve prentie te willen hebben de krisis te kunnen oplossen. Sensibiliseren van de bevolking via aktie- en vormingsprogramma's, inzet van jongerenorganisaties en zo nodig op straat komen om politieke druk uit te oefenen. De hele arbeidersbeweging er achter plaatsen. Ook op Europees en internationaal vlak. Deze week nog is er op dat vlak een konferentie op Europees niveau en een onderhoud met de regering wordt aangevraagd. Aalst. De bloedgevers van de Pelikaan werden ontvangen op het stadhuis (per) T e werkstellingskrisis overproduktie Demografische evolutie, kos tenstijging voor ondernemin gen, automatisatie, monetaire instabiliteit, daling van de koopkracht verwijzen naar randverschijnselen. De kern van de krisis is de overproduk tie. Er is meer produktie dan vraag al leeft 2/3 van mensheid in onwaardige toestanden. De winstekonomie moet plaats maken voor een ekonomie ge- basseerd op eenieders socio- kulturele behoeften. Konkreet wordt gesteld dat: arbeid en inkomen moeten ontkoppeld worden iedereen recht heeft op zin vol werk het inkomen van iedereen moet volwaardig zijn Konkreet gezien vertaalt zich zulks op kortere termijn in herverdeling van de arbeid en herverdeling van het inkomen. Herverdeling van de arbeid Herverdeling via de 4-dagen- week, de strijd tegen kumul, overuren en zwartwerk en kreatief verlof. De vierdagenweek zonder meer uren per dag te werken en zonder loonverlies voor la gere inkomens doch met ver plichte aanwervingen. Dat kan 300.000 arbeidsplaatsen schep pen. Te financieren door de oprichting van een tewerkstel lingsfonds in elke onderne ming met vetorecht van de ar beiders. Bronnen kunnen zijn de fun damentele aanpak van de fis- kale fraude, en invoeren van een vermogensbelasting en kri- sisbelasting op inkomens bo ven de 35.000 fr. netto. Kumul, overuren en zwar twerk moeten worden afge schaft en via kreatief verlof kunnen arbeiders hun loop baan bepaalde tijden onder breken en worden vervangen door jongeren. Slachtoffers qua werkloosheid zijn vooral de ongeschoolden, de vrouwen, de gastarbeiders en de jongeren. Via vetorecht voor arbeiders, een werknemersraad en wer koverleg kan men uiteindelijk komen tot zelfbeheer Herverdeling van de inkomens Werknemers hebben momen teel niets meer te zeggen over hun eigen geld dat in kommer- ciële banken belandt. Gestart moet worden met een spaar fonds voor tewerkstelling' in funktie van de behoeften. De spanning tussen de inko mens mag maximaal 1 tot 5 bedragen en zich baseren op de inspanning, op bezwarende omstandigheden, op de be hoefte en op het nut voor de gemeenschap. Zulks impliceert o.m. het in voeren van een vermogenska daster en het opheffen van het bankgeheim, de verhoging van de minimumuitkeringen van de R.S.Z.. een meer progres sief belastingsstelsel, het ver vangen van indirekte door di- rekte belastingen, de strijd te- Aalst was verleden zaterdagnamiddag voor enkele uren in de greep van de KAJ. In de vroege namiddaguren kon het centrum bereiken wel een probleem zijn. want ruim 2000 KAJ-militanten rukten vanuit vier invalshoeken, voor Oost-Vlaanderen was dat het Wijngaardveld, op naar het centrum. Een nationale primeur voor Aalst. Uitgerekend in de Keizerlijke stede waar KAJ, Kajottcrsbeweging en VKAJ zo moeilijk te onderscheiden en te specifiëren zijn dat zelfs insiders er moeite mee hebben, zou de nationale leiding het «Handvest voor de Toekomst», o.m. in verband met de strijd tegen jeugdwerkloosheid, presenteren. De hele stad zou er bij betrokken worden om de bevolking voor deze problematiek te sensibiliseren. Althans minimaal hen dan toch zich vragen te doen stellen. Over de reële inhoud van het Handvest leest U elders in het blad. Hier nu alleszins reeds «het buitengebeuren». De vier aktie- en animatietochten konvergeerden naar de Grote Markt waar een ludieke stunt vele belangstellenden lokte waarna in de Keizershallen een «krisismarkt» doorging en het «Hey-pas-oep-koor» een merkwaardig repertorium, aangepast tot en met, ten beste gaf. Klap op de vuurpijl was. alvorens het Handvest officieel zou worden afgekondigd, het wedstnjdspektakcl in dezelfde Keizershallen dat een paar duizend KAJ-crs gedurende ruim een uur volledig in de ban hield. Een spektakel laaiend van aanstekelijk enthousiasme, gebracht door een aantal vlot spelende, dansende en probleemloos zingende jongerengroep in een uiterst ludieke en spirituele sfeer en een orgie van decibels. De voornaamste themata van het Handvest werden er gevisualiseerd op merkwaardige, vaak ironiserende wijze en dit alles voor een publiek dat zich blijkbaar met op de stoel kon houden doch quasi voortdurend rechtstaand de show meebeleefde. Show die uitmuntte door vlotheid, kreativiteit en die volledig inspeelde op de aktualiteit, dit alles ondersteund door een dinamische combo. Na de afkondiging volgde dan nog een volksbal met Zaki. LH Voorzitter Luc Van Dorpe Om bijstand te kunnen blijven verlenen bij de al te talrijke verkeersongevallen organi seert het Rode Kruis E.H. B.O.-leergangen met over het hele land een 600-tal vrijwillige lesgevers. Zulks ook te Aalst waar nu 22 brevetten werden uitgereikt. Brevetten na de kursus Rode Kruis-helper. Dit dan aan Kathleen Bombeeck, Siegfried Bomon. Anna Brems, Marc Costers, Martine De Backer. Anneke De Cock, René De Prez'. Ulrik Des Hommes. Lieve De Storcke, Veerle De Witte. Vera De Wolf, Pieter Diels, Lisette Goeman. Mare Holvoet, Ron- ny Raes. Eric Rasschaert. Hu- go Redant. Johnny Sterckx, Johnny Van den Hauwe, Chris Van Der Burght. Bert Van Driessche en Patrick Van Thuyne. Vereremerkt In het zonnetje worden dan vooral geplaatst wegens hun hoge verdiensten mw De Kc- gel-Caulier, Karei Van Mol en Clemens Hoste Ze ontvingen de gouden medaille. Volgende donors bekomen het ereteken voor minimaal 40 giften: Etienne Roclandt, Hofstade; Maurice Smekens, Aalst; Joanna Vanderbiest, Aalst; Cyriel Temmerman, Erembodegem; Daniël Jaco bus, Aalst; Yvette Troch, Aalst; Marcel Remu, Erembo degem; Yvonne De Block, Aalst; Rosane Van den Bcrgh, Aalst; Antoine Van Droogcn- broeck. Denderleeuw; Frans De Wolf, Aalst; Hilda SiLvc- rans, Aalst; Gustaaf Van Gij- seghem, Aalst; Betty De Win ter. Aalst; André Stockman, Aalst; Irma De Strooper, Er- pe; Herman De Cock, Aalst; Marie-Louise Wellens, Aalst; Louis Bomon, Moorse!; Gerrit Greevelinck, Herdersem; Cle ment Van den Bulcke, Aalst; Pierre Bucqué, Welle; Camiet Bulté, Aalst; Germaine De Bruyn, Aalst; Jan Roelandt, Aalst; Pierre DeSterck, Aalst; Leo De Maesencer, Aalst; Paul Uyttersprot, Baardegem; Albert De Boeck, Aalst; Karei Van den Abeele, Welle; Aru De Rijbel, Berlare; Erik Van ,eboi k Impe. Haaltert; Arthur Sot Welle; Germaine Van Aalst; Raimond De Meldert. Donald Roel; Aalst; Frans Standaert. Ottt gem; Emiel Van den Broucl M Aalst; Jean Van den Bosscl4 Aalst; Wilfried Van Damtn Erembodegem; Odilon I Meyst, Aalst; Achiel Temmt t, man. Aalst; Jean Amai u Aalst; Pol De Paepe, Erp au Herman Van Nederveld ,je Vlierzele; Willy De Waeg -p neer. Aalst. L 60 giften: Hugo Van Tichele Aalst; Gaston Thijbaei re Aalst; Julia De Sutter, Aal Herman Claus. Aalst; Gusti Muylarty, Nieuwerkerkcn; J zef Bayens, Erpe; Frans Va I dercammen, Aalst; Alex V* Lil, Aalst; David Rennel Erembodegem; Willy Bruyne, Hofstade; Lodewi De Moor, Hofstade; Mauri Van der Veken. Hekelgei Leon Boeykens, Vlicrzel Raymond Pessemier, Baart jr' gem; Luc Schatteman, Let Arthur Sonck, Welle; Alfo Bt Mannaert, Lcbbeke; Ewa Callebaut, Aalst. 80 giften: Jan Gijsens, Aal Jozefina Vos, Welle; Anc Verzclc, Voorde; Petrus Ridder. Baardegem; Noël Smedt, Gijzcgem; Euget'j Van de velde, Aalst; tien- Meert, Aalst; Blanche Lannoye, Aalst; Frans Van Velde, Aalst; Paulus De RT"' der, Opwijk; Edward Geldh E.H., Aalst; Arthur De Wt Baardegem. 100 giften: A. Daelcmt Aalst; Clemens Hoste, A a Petrus Michiels, Aalst; Mai j Van den Eede, Herders e Marcel Philips, Ereml e degem. 120 giften: Joanna Van Mecrssche, Aalst. 140 giften: Michel De Bo Outer. 150 giften: Karei Hij leb Ninove. Met een feestmaal in Mael» met liefst 236 aanzitl den werd deze festiviteit afgerond. Ier Een heuglijke dag voor i ggc allerverdicnstelijkc verenigi als «De Pelikaan». iod di Vorig jaar besloot Netwerk voor de allereerste maal ree kwis te organizeren die over meerdere weken zou lop Het sukses was enorm want Vlaanderen vaardigde l beste kwisploegen naar Aalst af. De overwinning g naar de Dendermondse ploeg «Volgend jaar beter», pk 0 die er dit keer trouwens ook weer zal bij zyn. De tweede Netwerk kwis uit gave gaat over 10 avonden met ploeg «De Rossers». Nicui start om vrijdag 6 mei en einde mers zijn «Fiasco> op 23 september. Iets voor de Buggenhout» die dit jaar club» en natuurlijk de ih nlnoA 1-1Dn«r«r,. MimM up iJ »cpiCIIIL>cl ICIS VUUI UC uuggv-imuui» uiu uil jam doordravers dus. Maar men befaamde Kwis van de Dj' heeft bewust een rustperiode dermondse Vlaamse Club ingebouwd, omdat de zomer- zijn naam schreef Wc maanden juli en augustus in Uiteraard is ook het pub D - 1„..IIU.l *wu sali feite elke kompetitie voor een van harte welkom. Het gen de fiskale fraude en... de tellingen af te schaffen, de in- zwijgplicht te vervangen door vierdagenweek. voering van T-zones met te spreekplicht. laten plaatsgrijpen, buiten- Verder nog decentralisatie van Hernieuwde rol van de landse produkten in eigen land overheidsdiensten, depolitise- overheid maken zonder de buitenlandse ring ervan en meer efficiënt De KAJ stelt voor de niet arbeiders te schaden, de 4- werkende inspektiediensten. noodzakelijke bclastingsvrijs- dagenweek in te flink stuk lamleggen. Tien ploegen zullen het ook dit jaar weer tegen elkaar opne men. De favoriet is ongetwij feld «Volgend jaar beter» dat de eerste uitgave won Maar ook «Palugama», vorig jaar de allerlaatste in de rangschik king, doet weer mee en kan allicht voor de verrassing zor gen. Andere deelnemers zijn «hoe grijzer hoe wijzer». «Op- ba», «Asdammen», «De Ben de van Jan de Lichte», «FN- weer meedingen «zaalkwisprijs» Het pub kan bij deze tweede editie ook antwoord geven op dei gen die de kwissers niet I ben opgelost. Men helpr vens bij het aanduiden meest originele ploeg t klap op de vuurpijl is er n «prijs van het publiek» tel kiezen. De speeldata zijn: 6, 11, mei, 10, 17 juni, 1 juli enfl en 23 september telkens 20.00 uur. Aalst. Wij willen werk... of wat dacht je? (per) Aalst. Het Guinees biggetje zaait noch maait en toch (per) Voor de derde maal start het Aalsters stadsbestuur et aktie «Groene straten», beplantings- en bebloemingsakt die in beide vorige edities steeds heel wat sukses ken*' Steeds meer huizen waren met bloembakken versierd tegen steeds meer gevels leunde een klimplant aan. Om mensen los te weken uit hun vervreemding met de natt wil Aalst andermaal vaart geven aan de nieuwe aki Verantwoordelijken van organisaties worden dan verwacht op een kontakt- en info-avond vandaag vrijdag! april te 20 u in de trouwzaal van het stadhuis waar aan hand van een (korte) diamontagc naar de resultaten beide vorige akties kan worden gekeken. Samen kan besproken worden hoe Aalst deze lente de bioemetj gaat buitenzetten. Schepen André Doorns geeft er als inleiding zijn inzicht te kennen i.v.m. stads- en dorpsherwaardering, ekologi groenbeheer en allerlei maatregelen voor een meer li baar Aalst. UI

De Voorpost | 1983 | | pagina 8