Grandioos dit «Stene\ iti Ook mensen kin 12 - 20.5.1983 - De Voorpost Lebbeke. Bisschop Odarus van Kamerijk vergadert (p. van san) 3 Lebbeke. Het begin van het oogstfeest. Een schilderij van Breughel (p. van san) Lebbeke Er ontstaat onenigheid, de duivels dansen (P. Van San) Lebbeke. Middens Lieve Vrouw naarl Lebbeke. Het besluit van de bisschop wordt voorgelezen (v) Lebbeke. Het oogstfeest. En of er gedanst werd (P. Van San) Lebbeke, vrijdagavond 13 mei 1983. Uit een donker-dreigende; laaghangende lucht valt onophoudelijk kille regen. Ruim twaalfhonderd toeschouwers bevolken de reuzetribune op het Dorpsplein. Onder opgestoken paraplu's schuilen verkleumde mensen. Het is even over negenen. In de regiekamer checkt regisseur Jaak Van der Helst of al zijn medewerkers paraat staan... André? Achiel? Zijn jullie klaar? In de kerk alles O.K.? Precies om negen over negen begint hij met de count-down: 10 9 8 3 2 1. Toil Toil Toil Lietbeka! stuurt hij door de microfoon. Het massaspel is begon nen. De deur van het ge meentehuis zwaait open en statig schrijden trom melaars de trappen van de pui af. Spontaan ap plaus bij het publiek. Even later vangt een schijnwerper de nar bo venop een ton vóór de afspanning «Den Hert». Het verhaal, althans de proloog ervan, wordt in gezet. De komende twee uur voeren een 800-tal Lebbekenaars «Het Ste nen Wonder van Lietbe ka» op, het massaspel opgezet ter gelegenheid van de viering van het 875-jarig bestaan van de Lebbeekse O.-L.-Vrouw- kerk. Twintig minuten na dat Jaak Van der Helst het startsein gaf, houdt de regen op. Het eerste wonder is geschied... Twee uren later, het ge luid van de klokken sterft weg in de nacht, klautert Jaak Van der Helst uit zijn regiehok en stormt de trappen naar beneden. Op zoek naar zijn co-re- gisseur. Hij glundert. Wanneer hij Achiel Ver- meiren bemerkt, vliegen ze mekaar spontaan in de armen. Hun ogen worden vochtig van de ontroe ring. Ze wensen elkaar proficiat. In die geluk wensen, dat merk je zo, zitten dankbaarheid en respekt vervat. En een toegroeien naar elkaar, na een maandenlange samenwerking. Niet al leen tussen deze beide Geslaagde massascènes, naast intieme momenten Het verhaal van naaldje tot draadje vertellen, zou de pret bederven van de duizenden die nog ver wacht worden. Toch zul len bepaalde scènes de toeschouwers erg lang in het geheugen blijven. We denken in dit verband aan de vlasoogstkermis, waarin vertrekkend van de figuren van een schil derij van Breughel, het oogstfeest geëvoceerd wordt. Het is een werve lend geheel, waarin dans en muziek de vreugde van het oogsten begelei den. Ook de duivelsdans laat een diepe indruk na. Grandioos, indrukwek kend en ontroerend tege^ lijk is de finale. Onder luid klokkengelui wordt het mirakuleus beeld van sechte! Een van de mooi- de wagens die de zeven ste, meest intieme en smarten van Maria voor- sterk ontroerende mo- stellen, trekken de aan- menten vormt de scène dacht. De ene door zijn me een schitl voorstelling zienl noem ik inderdaf tweede mirakel, ste is gisteren gl Nadat het stof donderdagmiddag! herberg «den gruizelementen stond vanmorged opnieuw recht, «w zeer gelukkig... Co-regisseur Achi meiren: FormidaÉ Lebbeke. Stripverhalen lezen tijdens de lange wachttijd (P. Van San) Lebbeke. Het oogstfeest P. Lebbeke. De leden van de rederijkerskamer krijgen van de gezant van Margaretha 1 Hongarije het octrooi, dat de toelating verleen^et^rdemkenifee^jWtorgaiuzeren (P. Van San) Van San)' waarin de weduwe, knap gezegd èn vertolkt door Julia Mertens, een émi nence grise uit de Leb beekse toneelwereld, het bezoek krijgt van een af vaardiging van de Twaalf Geslachten en O.-L.- Vrouw haar achteraf ver schijnt. De muzikale intro tot deze scène alleen reeds ontroert. Op dat moment voel je de inge houden adem van de toe schouwers. Daarmee is echter nog niet alles omtrent dit massaspel gezegd, want ook de ommegang is meer dan het bekijken waard. Niet alleen de kostumering valt op, ook soberheid, de andere door zijn rijkdom aan symboliek. De wonderen, echt waar, zijn de wereld nog niet uit. Toch te Lebbeke niet. De eerste reakties Meteen na het einde van de premièrevoorstelling, het klokkengelui zinderde nog na in de donkere he mel, vroegen we enkele verantwoordelijken naar hun eerste indrukken. Regisseur Jaak Van der Helst: Er is hier vana vond een tweede mirakel gebeurd. Na één repetitie alle deelnemers met een aanstekelijk enthousias- is fantastisch veria heb het nooit duni men. We hebben! rieus kunnen rep| Donderdag speek stormweer ons le| ten. En toch I in orde. Het is indf een beetje een Mijn dank gaat i iedereen die zich\j welslagen ingezejj en speciaal naar di sen die donderdal een de handen f mouwen gestokel ben en in een r tijd de herberg opbouwden. I\"' betrachting is, voel van samenho| dat zich i Lebbeke. Voor het schminken werd een beroep gedaan op Raymond De Roeck, verbonden aan de BRT (P. Van San tenoren van het massa- O.-L.-Vrouw de kerk bui- spel, maar evenzeer tus- ten gedragen. Alle deel- sen de honderden Lebbe- nemers aan het massa- kenaars die voor en ach- spel scharen zich rond ter de schermen gewerkt het beeld en zingen «Rijs hebben aan de realisatie Maria, hier in glorie.» Bo en het welslagen van ven hun hoofden spat «hun» massaspel. Even vuurwerk uiteen, uit de laten vervoegt geluidsre- kerktoren wapperen twee gisseur Fons Heuninck 8 m lange, blauwwitte het duo. En omme- vlaggen. Wie dan geen ganckregisseur André Al- kippevel krijgt en derge- lary. Er worden bloemen lijk schouwspel onbe- Lebbeke. Een groots en ontroerend moment. Het mirakuleuze beeld van Onze Lieve 9escbonken. Ook men- roerd kan aanschouwen, Vrouw van Lebbeke wordt de kerk buitengedragen (p. van san) sen kunnen wonderen is besiist geen Lebbeke- verrichten... naar. Althans aeen ra- Lebbeke. De rederijkerskamer vergadert (P. Van San

De Voorpost | 1983 | | pagina 12