Grote Markt: bijennest gonzende Aalsterse topdag blijft uniek Topdag te Aalst op vijfde Aalsterse Topdag Elke dekenij zette beste beentje voor bolden DE SNJülkbtwirm doekjes St.-Jozefkollege met «Happening '83» op Topdag Massale toeloop in het Aalsters St.-Jozefkollcge op «Hap pening '83» in het kader van de Topdag van de keizerlijke stede. Na een eucharistieviering, een intentieverklaring met apero en het openen van eet- en drinkgelegenheden «onder de bogen» was er een brede waaier aktiviteiten waarin ieder beslist aan zijn trekken kon komen. De verschillende klassen openden reeds te 12.30 u een aantal tentoonstellingen van schetsen, postzegels, cartoons, si- rius, «natuur 2000». foto's e rn a. Ook amusementskraampjes waren er bij de vleet. Men kon er inderdaad terecht voor spijkers kloppen, gooien naar borden in gevulde waterkuipen. «ballo smitto». werpen met ringen naar flessen, foto's langs de ludieke kant, videospelletjes, een muizencross en een waarzeg- gerskraam Sportevenementen waren er anderzijds met fietsenshow en -cross, hindernisrace. touwtrekken, volksspelen, mini voetbal. blikjesrekord en. hoe kon het anders, ook «spel zonder grenzen». Verder waren er tclegeleide voertuigen, retro-foto's, ma rionetten. KSA-sjortorens. een free podium, een speakers corner en een Griekse komedie. De jury met Mw. De Baeren en Lambert Van de Sijpe onder leiding van Fons Heyvaert lauwerde als primus de -L Latijn-Grieks met de Griekse komedie «De Wolken». 2' werd men met de retro-foto's (4C ekonomischc). 3C de 3C moderne met snacks. 4' de 2' lagere en 5C en 5' lagere. Besloten werd met volksdans rond het podium en «bal populaire» in de refter. LH Aalst. Karnavaleske taferelen (per) Op de Grote Markt waar even na de middag de marktkramen verdwenen en waar in spoedtempo werd getimmerd en geïnstalleerd werd het van kort na de middag een drukte van belang. Op de koppen lopen is wellicht wat overdreven uitgedrukt maar toch was er alleszins de drukte van de grote dagen. De Topdag schijnt inderdaad bijna zijn vijfde editie burgerrecht te hebben verworven en zich tevens in de gunst van het publiek te hebben gehesen. Heel wat Dekenijen hadden zich trouwens fantastische inspanningen getroost waaronder wellicht de Molenstraat de kroon spande. De straat werd inderdaad quasi totaal omgetoverd in een kinderboerderij met alles derop en deran, ezels inkluis. Ezels dan opgesteld vlak bij wat eens het kultureel centrum zou kunnen worden... Op de Grote Markt zelf had den de neringdoeners het zich wel wat makkelijker gemaakt. Hun haring braadt alleszins toch en als centraal punt was er reeds zoveel te doen! Mis schien zelfs van het goede té veel want de ene groep trad vaak nogal belemmerend op voor de anderen, zelfs bij nauwkeurig respekteren van de timing. Er was een veel bekeken info- stand van Tèledienst, de stand voor verkoop van vlaaienkom men. het open-jeugdatelier van Klakson. folklorist De Beul met zei-spreuken en Le vensvreugde met volksspelen en wenskaarten om dé kas te spijzen. Scoutsgroep St.-Kristoffel had gesjord, een toren opgebouwd en organiseerde volksspelen en in het stadhuis ging een fel bezocht poppenteater door met geslaagde vertoningen. Onder leiding van Bert Velde- man bracht de «Koninklijke Fanfare Kunst en Vermaak» een populair koncert op de stadskiosk en expressiegroep Vredon hield het bij vlagge- zwaaien in de schaduw van de belforttoren. Op de tonen van de Faluintjeskapel brachten vier stoere Faluinboeren de monstraties vlegeldorsen waar bij als koninginnestuk de «op en-af» drie maal werd geser veerd afgewisseld met ever greens of airs a la mode Niet geprogrammeerd maar zeer attraktief werd het optre den naast de belfortmuur van de «Draeckenieren» met pre sentatie en demonstratie van oude ambachten op de hen eigen ludieke wijze. Frans Wauters. geheimschrijver. Da niel Jacobus, glasblazer. Her man Louis, schiptrekker en Frans Lievens «peremeester» demonstreerden hun eigen am bacht en daarbij nog een hele reeks andere als bvb. facade- klasjer, kaarsgieter, steenbak ker (op campinggas. met olie voor een mooie bruine korst), spekslager, zandschilder en nog heel wat andere. Voor heel wat mensen stalen de Draeckenieren hiermede de show. Maar dat zijn ze reeds gewoon. Ook een duo pseudo-muzikan- ten op een terrasje hielden heel wat mensen in de ban. Niet wegens hun muzikale, wél om hun komische talenten. Improvisaties in de meest strikte betekenis van het woord. Te oordelen naar het aantal uitgereikte geschenken zijn ook heel wat niet-Aalstenaars naar de Topdag, die toch als een echte attraktie wordt erva ren. opgekomen. Onder hen zelfs buitenlanders als Neder landers. Fransen. Duitsers en Zwitsers. Alhoewel een aantal hande laars .er hun beklag over ma ken op de topdag minder te verkopen dan op een gewone zaterdag er zijn uiteraard meer kuieraars en kijkers dan kopers protesteert de KP tegen de organisatie van deze dag die ze liever een «flopdag» zou heten «De Aalstenaars wordt zand in de ogen gestrooid en men ver zwijgt de aftakeling van de eigen ekonomie». De KP stelt daarbij dat de «topdag een zakkenrollersdag is van de middenstand op de ver bruiker». Op de Grote Markt was daar alleszins weinig van de bespeu ren al werd vastgesteld dat de cafés gouden zaken deden. Voor hen was het alleszins een topdag. De Aalsterse dekenijen mogen ambachten, op hun beide oren slapen want Naar de avond toe de voorbije Topdag (14.51983) verschillende zal zeker niet uit het groepje Er kwam meer plaats van vijf geflikkerd worden, het namijmeren op de Met deze aktie hebben de Aal- lende terrasjes van de sterse middenstanders hun vo- Markt, of om met volle» d lumepeil fors opgekrikt en be- te genieten van het wezen dat dit clubje au sérieux vlaggenzwaaicn genomen moet worden. de groep Vredon. D Van 's morgens tot 's avonds sportleven werden sloofden zij zich immers uit om vergeten, zij konden aan de gekste grillen van de benen strekken op een talrijke bezoekers optimaal te de De Ridderstraat. T voldoen. het feestvarken, de Al bij al geen koekebrood. De krooncenter. met ganse dag door kon iedereen gezellig samen het naar eigen goeddunken rond- verorberden in dem slenteren, kijken, shoppen, van het Groen Kruis. Diegenen met wat meer artis- Kortom leute en plezii tieke neigingen mochten ge- de rode draad bij clki nieten van een ruime waaier teit. straatanimatie (toneel, poëzie. Spijtig dat de nacht te fanfaremuziek, volkse spelen zonder pardon een e.d.) of even het licht opsteken maakte aan deze gr< bi i het beoefenen van oude sterse dag! Aabt. He, bestuur eau de dekenij Moorse/baan (per) ,it attraktieve karakrcr waI steun te geven door het schep pen van een heuse kinderboer derij. Midden de stad dan toch hier geen gemeenschappelijke wat agrarisch gedoe. Zo ook Het moet zowat zaterdagmorgen 9 uur geweest zijn toen initiatieven |os? Een retro-bis- werd ik geboeid door het op- de vijfde topdag van start ging. In zijn inleiding had de trot zou het tijdens de topdag treden van de leden van de burgemeester heel wat lovende woorden over voor de bijvoorbeeld goed doen. De- Faluintjes fanfare, die voor de middenstandsraad, die voor het wellukken van deze kenij Hoogstraat had ondanks muzikalc noot zorgden tijdens jaarlijkse aktiviteit borg staat. de vele inspanningen die ze de vlegeldemonstratie door Aalst, eens fabriekstad, is nu een modelstad geworden wat stelde weinig belangstejling. een viertal boeren, het winkelen hetreft Topper van de dag was wel De stratenloop in de dekenij w,nKeien oeireu. dekenij Molenstraat, die een Molendries en Hovenierstraat aardige inspanning deed om bracht vooral het jonge volkje Nergens in het Vlaamse land is een samenwerking onder han delaars. volgens burgemeester Uytersp t mogelijk, dan hier in Aals' .net de topdag Verder wees !iij op de tewerkstelling in de handelszaken en MKO's. Al bij al is de topdag een massaal spel. ietwat kommer- cieel getint tussen handelaars, verenigingen en kandidaat kopers. Schepen De Pauw dankte de 550 handelszaken en de vereni gingen die voor kulturele en sportieve animatie zorgden. Hij vond het wel jammer dat de stadssubsidie niet verder reikt dan 37 F per 100.000 F voor de behartiging van eko- nomische zaken. De Pauw hoopt ooit de middelen te krij gen om nieuwe mogelijkheden en verwezenlijkingen binnen het stedelijk middenstandsbe- leid door te voeren. Het kloppend hart van de stad De formule van de topdag blijft het voorlopig nog echt doen. Een dagje genieten in Aa[S[ £>e mensen aanklampen met wat groen (per) een wipkelvrij centrum, wie houdt daar niet van? Kulturele aktiviteiten te over en ver koopspromotie her en der. Toch was er opvallend minder belangstelling dan tijdens de vorige edities. Kreativiteit wat betreft animatie lijkt nodig, zoniet bloedt ook deze formule dood. In de Zoutstraten is er geen onderscheid tussen bra derie en topdag is de topdag geen echte koopjesdag. Vele handelaars komen er. zelfs ronduit voor over dat ze op de topdag zaterdag minder verko pen dan op een gewone zater dag. Men krijgt vooral een publiek van kijkers en wande laars. De topdag is bedoeld als een promotiedag voor het kloppend hart van de stad. In de Geraardsbergse straat was er heel wat straatanimatic Topper was wel het openlucht spel door theatergroep Pact. Vanwege de cafébazen van de grote markt was er weinig me dewerking. Waarom komen Aalst. Nandje Vos en zijn Wichelse straatmuzikanten (per) Aalst. De middenstandsraad. waardoor deze Topdag mogelijk werd (per) op straat. Weinig animatie ook in deke nij Kattestraat. die normaliter heel wat inspanningen op dit vlak doen. óok heel wat karnavalvereni- gingen gebruikten deze gele genheid om wat geld in het spreekwoordelijk bakje te krij gen. Op de Werf zorgde een geanimeerde groep Vocisj voor een aangename verpozing met oude volksspelen. In de Kattestraat was er onder andere de Kloeit Kloesj klang die een ballonwedstrijd voor de kinderen inrichtte: nabij de Molenstraat kon men genieten van de overheerlijke panne koeken van de nieuwe groep Klasj nat een andere komische groep zong oude marktlie deren. Al bij ai was deze topdag geen flopdag. alhoewel enkele KP- militanten dit suggereerden met hun protestaktie. waarbij •ze de topdag als een zakken- rollcrsdag betitelden. De Aalstenaar krijgt wat zand in de ogen gestrooid en onder tussen zwijgt men volgens de KP van de zware stadsbelastin gen en de ekonomischc aftake ling van het gewest. Persoonlijk voel ik voor een topdag met wat meer afwisse lende animatie, het wordt an ders een goede formule die moet doodbloeden door het gebrek aan kreativiteit. HJM Aalst. Kunstgroep Vredon bracht een paar optredens die heel wat open Aalst. Kuifken bracht een mengeling van eigenaardige self-made songs (per) Van 19 tot 22 augustus worden voor de twaalfde maal de Sa vooifeesten gehouden te Nino- ve. Op de affiche komen na men voor als Luna Twist, Van Kessel, Voljeir, Verminnen en nog vele anderen. Daarnaast zijn er nog beginnende groe pen die ieder een half uur mogen optreden. Ze moeten zich wel voor 28 mei melden op het sekretariaat van de Sa vooifeesten. F. Tavernestraat 84, te 33.08.58).

De Voorpost | 1983 | | pagina 2