.maker» Nobels Peelman moet gauw gaan specializeren Zandwinning in Belle-broek: veel herrie om niets 7-evaluatiedokument en... 450 ontslagen SoBElS-ftelMAN O 2 - 20.5.1983 - De Voorpost (ondermeer) Nobels in.de wereld ten zeerste, de ingreep wordt «arbeidsvernietigend» genoemd dooi de direktie. Twee redenen al waarom het bergat ging met NP, de jongste tijd. Derde reden, u keni die al: de geldinbreng, goedgekeurd in juni vorig jaar, liet lang op zich wachten en de opdrachtgevers konden géén vertrouwen schenken aan een mis schien niet kredietwaardig bedrijf. Vierde reden die tot de drieste situatie van thans heeft geleid is de daling van de olieprijzen op de wereldmarkt; de olielanden zagen hun budget ineenstuiken en scho ven projekten op de lange baan of zegden ze zelfs af. Wat vermag je daartegen? Hugo Willems vertolkte woensdagnamiddag ten gehore van de werkge meenschap, muisstil en lijkbleek bijeen bijna in een grote fabriekshal, hoe over de sanering wordt geschreven in het ruim honderd pagina's dikke evaluatiedokument. De situatie is onhoudbaar, bij gevolg dringt zich een komplete herschikking op van kosten én personeel. Nobels Peelman is een «allesmaker», het produktieapparaat heeft een po lyvalente struktuur. maar precies die eigenschap doet het bedrijf de das om. En ook inzake laagtech- nologische produktie is er in België of in Europa géén toekomst meer, men kan dat evengoed in Derde Wereldlanden aan. De makers van het nieuwe saneringsdokument stellen dat NP werk moet maken van de opbouw van twee entiteiten: orofielponswerk enerzijds, plaatwerksamenbouw anderzijds. En daarmee is dan een investering van 590 miljoen gemoeid. Van verlies naar winst Gooit Nobels het over dié boeg dan zou men voor '83 toch nog een verlies noteren van 595 miljoen, waarin dan wel de afvloeiingsbedragen zijn begre pen, en voor '84 nog 360 miljoen. Maar '85 moet al -en winst opleveren van 55 miljoen. '86 van 75 miljoen en in '87 zou men al aan 95 miljoen winst toezijn bij een produktie van 31.500 ton per jaar. Maar dan moeten de verkoopprijzen van het staal wel stijgen met zowat tien procent. En bovendien zou, volgens de makers van het rapport althans, geen staking mogen uitbreken, want per dag zou zo n sociale aktie 2,7 tot 3 miljoen frank kosten aan Nobels. Eind vorig jaar werd nog gedacht, voorspeld eigen lijk, dat men op zestig procent van het rendement zou kunnen draaien eind '83, die prognoze moest nu tot vijfendertig procent worden afgezwakt. Als men alles blauwblauw zou laten, geen enkele maatregel zou nemen, zou zulks voor '83 een verlies van 501 miljoen betekenen, voor '84 een verlies van 526 miljoen. Terwijl het almaar slechter zou gaan met de konkurrentiepositie van de firma. Dan maar liever, suggereert de nota, een investering van óók veel geld, die op lange termijn dan vruchten zou afwerpen. Voor een man of achthonderd is er in de nieuwe hypotheze zeker geen werk. in januari '85 zou nog 432 man aan de slag kunnen blijven.'gesteld dat men het over een dynamischer boeg gooit. 450, tenzij... Het werkdokument stelt een vermindering van het personeelsbestand met 450 mensen voorop. 449,5 om exakt te zijn (die halfjes duiden op deeltijdse banen). Het aantal kaderleden zou worden geredu ceerd van 44,5 tot 37,5, de bedienden moeten van 165 naar 101. bij de arbeiders vallen de meeste slachtoffers, van 630 nu tot 251 eventueel straks. Zover zijn we natuurlijk nog niet. Eerst moet het dokument naar een viertal instanties toe. ter evalua tie, goedkeuring of afkeuring. Hun zegen over het nieuwe plan moeten alvast geven de Gimv en Sidinvest, aandeelhouders bij Nobels. Ook de banken hebben meer dan één vinger in de pap. want zij hebben zich ertoe verbonden, kredietlijnen tot 375 miljoen te openen als het evaluatierapport positief uitvalt. Last but not least is er de voorzitter van de handelsrechtbank. want Nobels bevindt zich in een konkordataire situatie. Die voorzitter moet uitmaken of er garan ties zijn dat tegen '85-'86 de schuldeisers wel kunnen betaald worden, zoniet dreigt er een faillis sement en dan kan je alle voorstellen en hypothezen opbergen. Overigens vallen er pas afdankingen zodra men met de bestudering van het rapport klaar is. en dat kan nog wel enkele weken aanslepen. De beheerraad gaat er overigens mee akkoord dat er geen enkele afdanking zal gebeuren zolang er besprekingen met alle partijen, inkluzief de vak bonden. aan de gang zijn. tenminste «als de norma le bedrijfsvoorwaarden niet gestoord worden». Geen inspraak? ABVV-voorman René Stroobant beweert dat de direktie de personeelsleden niet korrekt voorlicht. Hij stelt dat Nobels in '83 een verlies van een miljard zou kunnen halen. Ook vindt hij dat de 185 miljoen die worden genoemd in verband met ont slagvergoeding onderschat zijn. daar horen nog eens 25 miljoen aan eindejaarspremies bij. René Stroobant stelt verder dat de pakweg 390 mensen die zouden overblijven bij Nobels geen enkele waarborg inzake werkzekerheid hebben en de slachtoffers, de afgedankten zelf. worden niet ge raadpleegd. Het ABVV houdt vanavond, vrijdag 20 mei om Vervolg van blz. 1 Nobels Peelman. woensdagnamiddag. De bezetting beraden de vakbonden zich over wat ze kunnen 19u30 in het Textielhuis aan de Mercatorstraat in Sint-Niklaas een algemene vergadering. En dinsdag 24 mei om 10 u wordt het ABVV-standpunt ge toetst. in het bedrijf zelf. aan de vizie van de afgevaardigden van de kristehjke en liberale vakbond. Alvast hebben de direktieleden en ook de mensen van de beheerraad zich ertoe verbonden, de afvloei ingen maximaal te zullen begeleiden. Aangestuurd zal worden op een billijke behandeling, op rekon- versie. etc.. op een gelijkaardige begeleiding bij afdanking als in andere bedrijven elders in het land. Direktielid Hugo Willems had het woensdag, tij dens de personeelsvergadering, over een weinig prettige verjaardag (één jaar na het voorleggen van het eerste saneringsplan) maar sprak tegelijk z'n waardering uit voor de inspanningen die in die tijdspanne werden geleverd, voor de faire houding van zovelen. Hij betreurde echter dat door een lek in de media de nieuwe toestand niet in eerste had maar tot 's morgens geduurd. Vanaf vanavond ondernemen tegen de bangelijke tijdingen, (dw) instantie door de direktie kon worden bekenij gemaakt. Nobels Peelman heeft, inzake staalkonstruktie. i België een marktaandeel van 21 procent, in Europ bestrijkt men een segment van niet eens 1 procenta Dat aandeel moet kunnen verhoogd worden, zol redeneert men in het nieuwe rapport. Woensdagnamiddag dropen de werknemers driest af. huistoe. Eén spandoek, één zwarte vlag bij de ingang. Het besef dat de toestand zéér ernstig weegt loodzwaar op het gemoed van die vele honderden krisisslachtoffers. Nobels wankelt weer. heel erg ditmaal, maar vermag zichzelf op te hijsen via dit nieuwe plan. Met het goedvinden natuurlijl van nog enkele zéér belangrijke instanties kan men op een nieuwe basis aan de slag gaan: de regering de rechtbank, de financiële instellingen enerzijds, de vakbonden anderzijds. De staalmastodont wordi straks een reusje, als men mag verderwerken... Wouter VLOEBERGI De aanvrager van de zandwin ning van zijn kant. begrijpt niet al te best de trammelant die rondom zijn projekt ont staan is. Het aktickomitee. aldus Paul Verstraeten. beweert «dat door deze zandwinning ver schillende bedrijven (melkveebedrijf) getroffen worden». Ik zou niet weten welk bedrijf ik schade zou kun nen toebrengen Mijn eigen dom ligt volledig geïsoleerd van die melkveebedrijven. Hoe kunnen de koeien er dan schade van ondervinden1' Dergelijke beweringen lijken me te komen uit de mond van mensen die van de landbouw mets begrijpen. Ik ben zelf landbouwer, ik zal niemand van mijn buren last berok kenen. Ook de aktiekomitee-bewc- ring; «een zandwinning zou het gaaf agrarisch kultuurland- schap sterk verstoren, vooral het landbouwverkeer zoij sterk in de war gestuurd worden door de aan- en afrijdende ka- mions. zoniet op bepaalde plaatsen onmogelijk worden», wijst Paul Verstraeten met klem af. Geèn enkele vracht wagen. beklemtoont hij. die het zand zal weghalen, zal één meter weg van het Broek moe ten gebruiken. Ze zullen daar entegen wel gebruik maken van de weg van het pompsta tion. richting St. Gillis-Den- dermonde Daar wordt immers de laadplaats aangelegd. Wat daaromtrent verteld wordt is zachtjes uitgedrukt, onwaar. Ook de bewering dat het niet bij deze ene 5 ha grote zand winning zou blijven, maar dat het hele Broek eraan zou moe ten geloven, weerlegt de aan vrager met klem. Die 5 ha, legt hij uit. zijn voldoende voor de werken die voorzien zijn. De aanleg nl. van twee spoorweg bruggen in Dendermonde. Het blijft dus bij dit eenmalig feit. Eén ha van de vijf blijft boven dien als veiligheidsstrook. on gerept liggen, in de vorm van stroken van 10 tot 14 m breed te. Dit zijn trouwens direktie- ven van het Mijnwezen Zand. vervolgt hij, komt overi gens niet overal in het Broek voor. Mijn eigendom ligt pre cies op dc plaats waar mis schien 1.000 jaar geleden, een meander van dc Dender liep. Op de bedding ervan zit zand. Verderop tref je enkel slappe leem en turf aan. Dat hebben peilingen uitgewezen. Het zou dus geen enkele zin hebben verderop aan zandwinning te gaan doen. Men verwijt me ook. gaat dan Paul Verstraeten op zijn elan verder, dat ik dc biotoop zou vernielen. Ik be weer precies het tegengestel de. Ik zal de biotoop nl. een kans geven tot overleven Want wat stel je tegenwoordig in het Broek vast? Dat er een Lebbeke. Belle-broek: grachten en sompige weiden (P. Van San) beetje te weinig water voor komt. Het pompstation funk- tioneert immers fantastisch. De weiden verbeteren. Voor heen echter kwamen hier ze ker een vijfhonderdtal eenden voor. Nu zijn er nog een 50-tal. De oorzaak? De grote beek doorheen het Broek stinkt. Je kan het water ervan als inkt gebruiken. Dat terwijl de klei nere beekjes regelmatig door het pompstation leeggetrok- ken worden. Er bestaat hier dus een nood aan een proper wateroppervlak. Dergelijk wa ter kan ik na de zandwinning kreëeren. «Officieus wordt vernomen», leggen we Paul Verstraeten de persnota van het aktiekomitee voor, «dat de nabestemming van de vijver 'rckreatic' zou zijn (visvijvers), kommercieel uitgebaat». Een zoveelste kwakkel, repli ceert Paul Verstraeten. Ik heb immers het volgende gedacht: Wanneer ik de toelating krijg om die visvijvers aan te leggen, paar ik het nuttige aan het aangename. Ik heb inderdaad altijd gedroomd van een visvij ver. Maar ik ben geen cgaSt. Daarom heb ik het schepencol lege een schrijven gericht, waarin ik stel, dat bij een even tuele goedkeuring van de zandwinning, ik achteraf aan alle inwoners van Groot-Lcb- beke, de toelating verleen, op deze vijver, van 1 maart tot 1 september, gratis te vissen. Na 1 september echter, wanneer alle vogels gebroeid hebben, wil ik het gebied graag als jachtterrein. Het college moet dan wel het uitzetten van de vis voor haar rekening nemen. Noem je dat een kommerciëlc uitbating? Afwachten Ik begrijp het niet, schudt Paul Verstraeten het hoofd. Waar en waarom al die kwakkels de wereld ingestuurd worden. Er gens in Denderbelle moeten haat en nijd hoogtij vieren. De heftige rcaktic die losge weekt werd. was m i vort groot deel kunstmatig. If tekeningen verzamelen zo moeilijk. Alleen dc in;,, den mogen trouwens benlf formuleren, waarmee rekening moet worden den. Feit is echter dal enkele van de aangel enig bezwaar ingediend Enkel de mensen de St Jozef Bedrijf Wielewaal enz. deden Klap op de vuurpeil, Paul Verstraeten, is het nog niemand van het mitee enig kontakt gezocht heeft. Ik was nog steeds bereid die mijn plannen uiteen tc Voorlopig kan ik niets doen dan afwachten. Vi lende schepenen zijn de hoogte van de toest men stellen. Een beslis! mocht ik vernemen, is nog niet gevallen Eénte"| dagen moet die sowir^ vallen... Pierre Van RoPet laf de lad J st V' naai laan* fiali wil pet c ptrat (del 1 he| feinep Lebbeke. De nar glimlacht erbij. Niet zo verwonderlijk, want hij kan effe rusten r raec jk wi Vervolg van blz. 1 droog, het gebied rond Steen- beek-Bandsloot het laatst. Na de geplande afleiding van de Vondelbeek en het bouwen van de nieuwe dijk. wordt dc situatie enigszins omgekeerd. In het na- en het voorjaar zijn de pieken op de Dender en dc Vondelbeek als gevolg van een NW-storm met zware re gen gelijklopend: men moet dus wachten tot het peil van dc Dender gezakt is. alvorens dc Vondelbeek erin over tc pom pen. Pas nadien kan men eraan denken het overstortwatcr van het «Nieuwe Broek» over tc pompen in de Bandsloot-Von- delbeekkom de voor de land bouw meest.interessante delen van het Broek blijven dus het langst onder water, zodat al daar het «werkseizoen» inge kort wordt. Een vrij nadelige situatie dus. Daarenboven zal alleszins op de wijk Hoge Brug meer water samenkomen (Vondelbeek en Steenbeek) dan thans, zodat het overstromingsgevaar al daar vergroot. Alternatief Daarom, vervolgt Raides. werd sinds enige tijd gezocht naar een alternatief Jan Steenhout van het Aktiekomi tee Pas- en Steenbeek. meent het gevonden te hebben. Ter hoogte van Fort Roze- broek (St. Gillis) kruist de Vondelbeek het tracé van de nieuwe grote ring rond Den dermonde. Verder naar het westen toe zig-zagt de Vondel beek onder het tracé. Het is duidelijk dat men hier een nieuwe Vondelbeek zal moe ten graven, evenwijdig met de grote ring en vermoedelijk ten noorden ervan. Tot op de plaats waar de Vondelbeek noordwaarts afbuigt, richting Van Langenhovestraat. Op die manier wordt de beek zowat 300 m korter, wat een versnel de loop tot gevolg heeft. In dien men dc doorsteek naar dc Stccnbeck-Bcllc-Broek mee telt. dient aldus 2.4 km nieuwe beek tc worden gegraven. Ook de Stecnbeck-Bandsloot zal dienen aangepast verbreden en verdiepen tc worden aan de nieuwe debicten Dit over een afstand van 2.5 km Wat een totaal oplevert van 4.9 km. Het alternatief van het aktie komitee Pas- en Steenbeek. dat ook door het aktickomitee «Handen af van Belle-Broek» Fort Rozcbroek. van een nieu we loop. onmiddellijk noord waarts naar Vlasscnbroek. langsheen de grote ring. waar toch al afwateringsgrachten voorzien zijn. Op die manier moet zowat 4 km nieuwe loop gerealiseerd worden, weliswaar met één spoorwegonderdoorgang (Dcndermonde-Mechclcn). In Vlassenhroek dient wel een pompstation gebouwd. De voordelen? Allereerst een vlottere afloop van Lebbeke. verder geen overstromingen meer te Sint-Gillis, in dc bed ding van de beek. of ernaast kan immers een koliektor aan- en het bijkomend pompstation voor Pas- en Steenbeek even zo. Landbouw en natuur varen er wel bij. Op langere termijn wordt dit alleszins een goedko pere oplossing, de Vondelbeek wordt korter en vergt dus min der onderhoud. VU: Verzet tegen zandwinning De Volksunie arrondissement .Dendermonde verzet zich met klem tcgén een mogelijke zandwinning in Belle-Broek Deze zandwinning, aldus haar persnota. samen met de voor genomen hoogspanningslci- ding. de bouw van een nieuwe dijk en de eventuele aanleg Lebbeke. Het nieuwe pompstation (P. Van San) wordt verdedigd, is de afschaf- gelegd worden Ook minder fïng van de Vondelbeek als water in Belle-Broek Verder beek. stroomafwaarts Fort Ro- wordt de nieuwe dwarsdijk zebroek en het graven.»vanaf door Belle-Broek overbodig Lebbeke. Paul Verstraeten: er werden veel kwakkels de wereld ingestuurd IP. Van San) van een verbinding Dender- monde-Aalst. vormen een ka- tastrofalc bedreiging voor dit natuurgebied. Een- gebied waarvan de landschappelijke en ecologische waarde, even eens als de betekenis van dit gebied voor de landbouw, door niemand wordt ontkend. De VU kan er niet mee ak koord gaan. dat ten behoeve van het partikulier belang van één persoon, dergelijke onher stelbare schade wordt toege bracht aan Belle-Broek. Deze zandwinning zou met name dienen voor een aantal infra- struktuurwerken in Dender monde. meer bepaald voor de aanhoging van rijksweg 60. Hiervoor kan men 60.000 m' zand winnen uit de eigendom men van een partikulier die hierin (dik) brood ziet. Wij stellen ons hierbij de vraag, aldus dc VU. waarom het no dige zand niet gehaald wordt uit BVB de Durme-bcdding. Dc Volksunie zal zich dan ook daadwerkelijk verzetten tegen deze voorgenomen schending van een enig stukje natuurge bied in ons arrondissement. Paul Verstraeten: Ik zal toch mijn eigen nest niet bevuilen!

De Voorpost | 1983 | | pagina 4