Dendermondse abdij weer druk bezocht Robot en Kompakt- Disk blikvangers op opendeurdag VTI Dendermonde P.V.V.-SOCIAAL DIENTBETOON Mr. Frans VERBERCKMOES Lawine van schoolfeesten in Sint-Niklaas Slotmanifestatie Rerum Novarumviering 10 - 27.5.1983 - De Voorpost In verschillende toonaarden werd reeds de deugddoende stilte en rust die er in de Dendermondse Sint-Pieters- en Paulusabdij heerst bezongen en bejubeld. Maar wie de abdij nooit heeft bezocht en zich niet heeft ondergedompeld in deze serene rust en vrede, weet niet wat hij heeft gemist. Geen wonder dus dat de opendeurdagen van de Benediktijnenabdij «midden in de stad van de mens» druk worden bezocht. Bovendien is het een lust voor het oor te kunnen luisteren naar de zin voor relativiteit waarmee de paters-gidsen de bezoekers door de belangrijkste abdij vertrekken rondleiden. Steeds met een vleugje humor, maar vooral met veel zin voor gastvrijheid en aandacht voor de kleine dingen van het leven. En het leven is voor hen «leven in een gemeenschap waarbij de ene een ruggesteun en toeverlaat moet zijn voor de anderen». Je leert er hoe eenvoudig een samenleving kan zyn en hoe gelukkig, je gaat willens nillens vergelijkingen maken met de wereld waarin de leken leven, vaak verscheurd, in elk geval vol lawaai en onrust. Wie dit unieke moment van stilte en vrede dit jaar ook eens wil meemaken moet zeker ge bruik maken van de tweede opendeur-dag die plaats heeft op zondag 3 juli. «Mensen hebben steeds weer abdijen opgezocht», zo staat te lezen op het fijn verzorgde foldertje dat de Sint-Pieters- en Paulusabdij van Dender- monde voorstelt. De mensen werden immers aangetrokken door het bestaan van monni ken en monialen die hun leven wijden aan God, die zich daar voor vrij maken. Dat is in deze materiële tijd nogal een eigen aardig verschijnsel en allicht is het de «nieuwsgierigheid» van de mens-buiten-de-abdijmuren die maakt dat een dergelijk bezoek met enige belangstel ling wordt afgewacht. Dendermonde. De sobere abdijkerk waarin de sculpturen van de lijdende en de verrezen Kristus de aandacht vragen (foto piet hermans) Maar je kan evenzeer stellen dat de moderne mens wordt gedreven door een heimwee naar een ogenblik van afzon dering. een moment tijdens hetwelk hij op zichzelf kan terugvallen, een moment van verdieping en stilte. De abdij van Dendermonde. paradoksaal gelegen in het hartje van de oude stad. heeft een rijk verleden achter zich. De geschiedenis begint in Af- fligem, waar 33 monniken ten tijde van de Franse revolutie hals over kop de bestaande benediktijnenabdij dienden te verlaten. In 1834. de Franse revolutie was toen allang doodgebloed, waren er van de ze 33 kloosterlingen nog maar 7 in leven. Onder hen ook de Dendermondenaar Dom Vere- mundus D'Haens. Hij was 60 jaar en dank zij hem bleef de voorlopige abdij van Dender monde bestaan. De monniken hadden zich gevestigd in het oude klooster van de Kapucij nen (vandaar dat in Dender monde de paters nogals eens vaak kapucijnen worden ge noemd). In 1846 telde de com- munauteit 12 leden en in 1870 was men zelfs bekwaam om de gebouwen van Affiigem op nieuw aan te kopen. De abdij van Affiigem werd ook bevolkt en dat leverde wel een pro bleem op: want welke van de twee abdijen was nu de werke lijke voortzetting van Affii gem, Men kwam tot een verge lijk: Affiigem werd weer Affii gem en Dendermonde werd een nieuwe abdij. Een en an der had voor gevolg dat het mirakuleuze beeld van Onze- Lieve-Vrouw naar Affiigem te rugkeerde. dat de kunstschat ten en het archief eerlijk wer den verdeeld. Het dient daar bij gezegd dat de verstandhou- ling tussen beide abdijen meer lan voorbeeldig is. n 1873 werd vanuit Dender- Dendermonde. Met belangstelling luisteren naar de wijze woorden van de gids in de refter van de paters (foto piet hermans) nenhof. In 1924 waren de eer ste twee vleugels voltooid en de fundamenten voor de ande- monde de abdij van Steen- brugge gesticht en later zouden drie Vlaamse abdijen monni ken-missionarissen in Trans vaal studeren om ginds een abdij-nullius op te richten. Volledig verwoest De abdij zou evenwel niet ge spaard blijven. In 1901 werd de oude kerk van de Kapucij nen gesloopt en het jaar daar op werd volgens plannen van de architekt August Van As- sche de neo-gotische abdijkerk gebouwd die duidelijk werd geïnspireerd op deze van Ma- redsous. Maar in 1914 werd Dendermonde door een oor logsbrand haast geheel ver woest. Het oude kapucij nenklooster viel ook ten prooi aan de vlammen. Na de oorlog werd aan de gekende architect Valentin Vaerwijck uit Gent de opdracht gegeven een nieuw abdijcomplex te bou wen De architekt inspireerde zich aan de laat-gotische 17'- eeuwse Sint-Pietersabdij en de abdij "t Rijke Gasthuis. Het werd een klassiek gebouw: vier vleugels rond een open bin- re twee waren gelegd. Die wer den van 1945 tot 1947 ge bouwd. Maar ze werden helaas nooit helemaal afgewerkt. Tussen 1953 en 1965 werd dan de abdijschool gebouwd. De monniken geven er. bijgestaan door enkele lekenleraars, les aan een aantal leerlingen die verplicht interne zijn. Maar dat is niet de enige bezigheid van de kloosterlingen. Ze zijn ook aktief in andere scholen, zijn bedrijvig in het jeugdwerk in de stad of omgeving, werken in de drukkerij, zijn schrijn werker. houden zich bezig met de produktie van de Benedicta vruchtenwijn, of werken op de boerderij. Maar het werk bij uitstek van de monnik is en blijft het koorgebed. Bidden en werken, het zijn de twee essentiële elementen van het westerse monnikendom Kunstschatten Allicht zullen de vele bezoe kers afgelopen maandag weer verrast hebben opgekeken naar de vele kunstschatten die de abdij herbergt. Maar. zoals een van de gidsen het zo mooi zegde: «de paters hebben om al die kunstschatten niet ge vraagd. Het zijn vaak schen kingen uit lang vervlogen tijden.» Veel aandacht ging naar de staf van Sint-Bernardus. naar een aantal kazuifels, mijters en kelken die in de sacristie wer den geëxposeerd, naar het mooie beeld van de lijdende Kristus in de abdijkerk, naar de schilderijen en tekeningen, naar de abtsmijters, naar de sierlijkheid van het gebouw. Maar allicht is de grootste kunstschat van de abdij gele gen in het feit dat hier een aantal kloosterlingen leven die elkaar op de handen dragen en hun geestdrift en geloof in de mens dagelijks doorgeven aan de vele mensen waarmee ze in kontakt komen Het «vacare Deo», het vrij zijn voor God. wordt door hen hoog gehouden, zonder dat ze vervreemden van de wereld. Leven zij niet midden in de stad van de mens! Volksvertegenwoordiger of zijn afgevaardigde zal zitdag houden voor sociaal dienstbetoon te Maandag 6 juni 1983 18.30 u. - St -Gillis. Café «Welkom». St -Gillislaan 58 19.30 u - Serskamp, Café «Astrid», Anker 25 Maandag 13 juni 1983 18.30 u. - Baasrode Liberale Sociale Werken, St.-Ursmarusstraat 58 19.30 u. - Grambergen, Café «De Kroon» Dr Haekstraat 15 Maandag 20 juni 1983 19.30 u. - Dendermonde, Sociaal Secretariaat Middenstand, Bijlokestraat 2 Speciale zitdag voor zelfstandigen Maandag 27 juni 1983 19 00 u - Schoonaarde, Café-Restaurant «De Schelde» Oude Brugstraat 12 20.00 u. - Oudegem. Café «Prado» Oudegemsebaan 137 Dinsdag 7 juni 1983 19 30 u. - Appels, Café «De Wijngaard» Heirstraat 24 Dendermonde Iedere maandag- en vnjdagavond vanaf 19.30 u. Liberaal Sociaal Centrum Koningin Astridlaan 16 Zaterdag 18 juni 1983 10.00 u.: Wetteren, Café «De Korenbloem' Molenstraat 1 10.30 u. - Westrem, Café «Prinsenhof». Hoog poort 18 11.00 u. - Laame, Café «St.-Hubertus». Dorp 8 11.30 u. - Kalken. Café «Den Hollander», Vro- mondstraat 2 Zaterdag 25 juni 1983 9 30 u - Zele, Café «Ons Huis» Dendermondesesteenweg 16 10.30 u. - Waasmunster 11.00 u - Hamme, Café «De Vrijheid», Stationstraat 45 11.30 u. - Moerzeke, Café «Vissershof», Stuifbergen, 6 14.00 u. - Lebbeke, Café «Casino», Laurierstraat 12 15.00 u. - Wieze. Café «S.PORTPALEIS». Molenstraat 60 15.30 u - Buggenhout, Liberaal Sociaal Centrum, Vidtsstraat 55 16 30 u. - Berlare, Café «De Posthoorn». Nieuwstraat 53 17 15 u. - Overmere, Café «De Welkom - Bij Paula», Kruisstr 24 21/504-AS Pinkstermaandag was een gewoon stralende dag. Veel volk op de markt en daarvan profiteerden allicht ook de andere manifestaties. Al heeft het Vrij Technisch Instituut van Dendermonde niet de zon en de markt nodig om op ztfn opendeurdag een massa volk over de vloer te krijgen. Een schooi met 850 leerlingen is druk genoeg bevolkt om het op haar eentje te klaren. van een snor - zelfs trele jonge dames bemerkten, die blijk baar voor de mannen niet moesten onderdoen. «Vrou wen. zo werd ons gezegd door een van de leraren, hebben op die leeftijd al een grotere zin voor fijnheid Tussendoor keken we eens naar de vele werkstukjes die op de grote tafels tentoonge steld waren, legden evenveel belangstelling aan de dag als de vele vaders en moeders die zich de visu kwamen overtui gen van de kunde en het talent waarmee zoonlief zich in de technische school beweegt. Dan vlug overgestapt naar de houtbewerkers, waar sierlijke trappen tentoon werden ge steld en waar enkele leerlingen druk doende waren met het in profiel tekenen van een of an der moeilijk werkstuk. Zagen, schaven, werken met de hout beitel. je kon er gewoon alles zien wat er bij het schrijnwer ken en meubelmaken maar te bekijken is. Het overstapje naar de elek tronische wereld was een ijze ren rooster groot. Op de twee de verdieping weliswaar. De wereld van «Flanders Techno logy» in het klein, al dient gezegd dat de robot die de biljartballen volgens bevel van het ene vlak naar het andere overhevelde best zijn werk deed. Zolang alle slangen wa ren aangesloten. Leraren de monstreerden daar hoe je met een dergelijke robot kunt wer ken. Wat verderop een inge wikkelde konstruktic van een lift op schaal, een perfekt wer kende alarminstallatie die je zelfs vanop afstand kunt bedie nen. Om dan het rijk van de Maar goed. Het VTI zag vanaf mm 9.30 u al zwart van het volk dat nu wel eens van dichtbij de *f 7 p c, allerlaatste snufjes van onze Ut V U technische know how wilde jbjuV™" tfi 'SmQMF tui zien. Het kwam niet bedrogen Tm. want e"ce deling zorgde voor een stunt. Vooral dan die WÏ A afdelingen die niet alleen te S \M r xR 'jta L. mm ^ijk stelden wat ze in hun mars 'J hadden, maar bovendien de- ^KÊÈMk' monstreerden hoe het allemaal BB' werd gemaakt en bestuurd. KpflL met de afdeling mechanica. waar we warempel tussen de Dendermonde. Opendeurdag in het VTI. Uitleg verschaffen over enkele werkjes van de berin eerstejaars (foto piet hermans) Schoolse en parascolaire aktiviteiten in de Wase hoofdstad: sedert een paar weken woeden de open deurdagen volop. Achter de rug liggen al het eerste luik van de VTS-open deur. de Berkenboomshow. feest was het in 't jubilerende kollege en in de rijksscholen en vermoedelijk vergeten we nog een handvol onderwijsinstellingen. Dit weekend kan je naar ludieke en andere manifestaties in het Sint- Carolusinstituut gaan kijken, de Bisschoppelijke Normaalschool slaat haar tenten op aan de stads rand, de stedelijke basisschool in Belsele tovert die gemeente tot sportdorp om. de muziekakademie presenteert een heuse «leerlingenhappening». Een overzicht van waar, wanneer en wie. Twintig jaar Hoge Kouter De terreinen van de Hoge Kouter, aan de Heimo lenstraat, worden wel eens «het buitenverblijf» van de Bisschoppelijke Normaalschool genoemd. Twin tig jaar geleden kon de onderwijsinstelling, in samenwerking met het ouderkomité. de toen nog braakliggende gronden aankopen. Elke week ont spannen de leerlingen zich er nu in open lucht. Zaterdag 28 mei vindt in een grote tent op het speelplein een kindernamiddag plaats, van 15 tot 17 u, met Nonkel Wally en Jodokus en ook een goochelaar. Inkom gratis, alle kinderen zijn wel kom. Zaterdagavond vanaf 20u Normabal met orkest Poker, toegangsgeld 50 frank, in dezelfde tent. Zondag 29 mei spelenmarkt, vanaf 13u30. Zondag ook voetballen het vijfde en zesde leerjaar en om 17u30 gaan ouders en leraars met elkaar in de clinch. Hogerop per ballon De scholengemeenschap van Sint-Carolus (Hospi taalstraat, De Meesterstraat) omvat een kleuteraf deling, een lagere en technische school. Om haar streven naar hogerop kracht bij te zetten wordt zaterdagnamiddag rond 17 u een luchtballon opge laten, symbolisch ten dele, want het leerlingenaan tal stijgt steevast. Om halfdrie, halfvier en halfvijf zaterdag poppen spel en animatie door Harry De Swarte voor de kleintjes. Voor de kinderen tussen tien en veertien afzonderlijke spelen, ballonwedstrijd, grabbelton, ijskar en frietkraam. De ouderen komen aan hun trekken via een vrij podium (om halfdrie). om het half uur zijn er jazz-, turn- en balletoptredens en om 14u45 en 16u30 mag je zelf mee aerobicen. Om 15 en 17 u wordt het wagenspel «De genoeglijke klucht van Mie de gendarm» opgevoerd. Een tombola, een «spookkelder». cafetaria's, het hoort er allemaal bij. Na zessen wordt nagekaart in de bodega, er is een td in de feestzaal tot 23 u. er zal vooral veel leute zijn. Vrede Twee belangwekkende aktiviteiten zaterdag en zon dag die op het getouw worden gezet door het stedelijk basisonderwijs-afdeling Belsele. de school in de Koutermolenstraat. Aan de eerste interscholenstratenloop op zaterdag 28 mei nemen vijftien scholen uit Sint-Niklaas en omgeving deel. Eerste start om 14U30 in de Populie- renwijk. De stratenloop wordt in samenwerking met atletiekklub Belsi georganiseerd. Fanfare Sin- te-Cecilia verzorgt tegelijk een wandelkoncert. Als toemaatje is er een jogging voor dames en heren. Zondag 29 mei voeren de leerlingen op de speel plaats van de school een groots «vredesspel» op. Vertrekpunt is het «Vredesboek» van Bernard Benson. Het wordt een evokatie door de leerlingen met toneel, voordracht, zang, muziek, mime, pop penkast, dans, ritmiek, enz. Drie jaar geleden trad de afdeling Belsele toe tot het Vernieuwd Lager Onderwijs en ook van die onderwijsinrichting wil men een beeld schetsen. Burgemeester De Vidts geeft de start tot het spel om 14u. Happening Bij de muziekakademie zijn de openbare examens momenteel volop aan de gang. Meer dan vijfhon derd leerlingen worden zondag 29 mei verwacht in de schouwburg, waar om 15 u een «happening» geprogrammeerd staat Een bonte namiddag vol muziek, maar ook toneel en poëzie. W.V. computer binnen te duikelt De wereld van de fiktie. glimlachende jongens en jes je aankijken en met beg pende blik staren naar jc nie vattende blik. Maar je blijft stil bij staan, kijkt met belai stelling her en der en duideB onder de indruk wandel je vt der. Tegen de stroom op iu de klas waar Dcndermoa radio-amateurs zich hebt genesteld en een demonstra geven van hun kunnen. Alli hebben velen daar deemoe gekeken naar het oude Phil radiostel, dat na de twee wereldoorlog in vele huisl mers druk werd beluistt jjjj toen de Tour of Belgiè-H land werd uitgezonden Terug op de begane vloer g gen we aan de andere kant de straat ook eens een kijl nemen bij de smeden, de I If sers, de garagisten-in-spe, elektriciens met ingewikkt schakelingen en de manj van de centrale verwan Tot we meegetroond wei naar de wereld van de lux< compact-disc in al haar gli Een onooglijk klein scl dat wonderen laat horen] waarvan men alleen weet, wat het op dit o^ allemaal kan. De toekoi echter zeer rooskleurig el Vrije Technische School Dendermonde maakt zii" al op om die evolutie voet te volgen. Want het proces mag niet blijven staan, moet inspelen oj realiteit en de leerlingen bereiden op een loopbi de wereld van de toekoi Vooruitkijken is dus de dracht. n Om van dat alles te herstel 'P 'I om even op adem tc kon 'ttes gingen we net als vele and< bieb verpozen aan een van dei \erdt drankgelegenhedcn en u \osek Dendermonde. Opendeurdag VTI. Nog een staaltje van handvaardigheid (foto piet hermans) we lange rijen mensen schuiven aan het gelegen! restaurant. Zo moet het op een opendeurdag. W.L.A.-Nieuwtji DendermondeOpendeurdag VTI. Natuurlijk moet er ook even gerust worden (foto piet hermans Zondag 29 mei programmeert het ACW-Aalst in het Groen Kruis te Aalst de slotmanifesta tie van de Rerum Novarumviering 1983 met volgend programma: Vanaf 10 uur: doorlopende tentoonstelling en demonstratie van «zandschilderen». Het portret van Paus Johannes Paulus zal gelegd worden door de heer Louis Persoons. Vanaf 13.30 u tot 14.30 u: inschrijving en start van de «Gezinswandelzoektocht» in de St. Maartenkring. Aankomst van de wandeling ten laatste te 16.30 u in het Groen Kruis. Inrichting: Vakantiegenoegens Aalst. Om 17 uur: aangepaste eucharistieviering, verzorgd door «Jeugd en Gezondheid» van het verbond Aalst. Na de eucharistieviering: gezellig samenzijn met medewerking van: - de Koninklijke Toneclbond Sint Barbara «Arbeid en Kunst» - de Koninklijke Fanfare «Kunst en Vermaak» - hamondorgelist Jo De Witte. i Aan Boudewijn- en laan werden verbetering gebracht zodat er geen c lijkheid meer is tot inhak het verkeer trager verlofl) Nog zijn er problemea wie van de Siesegemlaan Boudewijnlaan komt dl op de Siesegemlaan vakken voorzien zijn om door te rijden en eens ow kruispunt is er maar één De Tcrlindendrcef daan rijden kan moeilijk zijn Gezond Aalst kan ni leen met groen geb« Amylum en De Wolf-0 bezorgen heel wat in» nogal wat last. Wat gaai er aan doen? Ondertussen is Aalst 1975 alleszins 10% groen. Ook vanuit de Als alle kaprijpe bome gen worden gekapt kan heel het stadspark er aar Toch zijn er heel wa: tieve zaken naar voor men op de leefmilieuve ring: open zones onder l op straat mogen met blo worden beplant (best w leg met de dienst leefi en men mag zelf de zeis ren om wegbermen ntf houden. Bij de 2de verjaard! vrije radio Maeva werd aan wildplakgedaan. In de 1 meistraat „XJ1_ liefst 40 publiciteit^ druk waaronder kanjers van meter. In stad maa gaai stuu doo nier het desk enkt Voo de t gers ruim Gori Totti Meei vaan Vooi werd zijn I raadj (een planr politi lingsc verzc word wel d Twee werd van r. desku wel c tweed Rotiie stede! spreke

De Voorpost | 1983 | | pagina 10