Inwoners Lokerse Stijn Streuvelsstraat halen weer opgelucht adem Geen aanleg van nieuwe wegen Stationswijk en Hazewindwijk in Sint-Niklaas zijn nu herwaarderingsgebieden Sociale verkiezingen ABW-winst vrij aanzienlijk in 't Waasland KSA-Waasmunster opent nieuwe lokalen Feestweekend kroon op werk van Lokerse doppersateliers onderdjarige in Eksaarde Pierre Van Rossem Géén opbouwwerkers in de stuurgroepen De Voorpost - 27,5.1983 - 11 Herstellingswerken eindelijk goedgekeurd De Lokeraars, vooral die van de wijk Kopkapel en vooral de inwoners van de Stijn Streuvelsstraat kennen de voorgeschiedenis al op hun duimpje. De wegverzakkingen aldaar gaven de indruk dat er een paar bommen waren ingeslagen. Miserie en ellende waren troef. Protesten van de bewoners brachten weinig aarde aan de dijk. Het aktiecomité bleef echter doorvechten. Het pleit voor de inzet van Raoul Verstraeten, Etienne Van Slacken en André Schalckens dat ze nooit de armen, laat staan de moed lieten zakken. Door hun tomeloze inzet kwam een positieve oplossing uit de bus. Het komitee dankt de heer G. Lauwaert, fraktieleider van de Lokerse PVV voor zijn enorme werkijver en zijn grote rol in de gunstig afgelopen onderhandelingen. Ook Burgemeester Hilaire Liebaut was een grote ruggesteun en zijn geleverde inspanningen worden ten zeerste naar waarde geschat De geschiedenis van deze on verkwikkelijke zaak is genoeg zaam bekend. Op-7 maart '83 roept het aktiekomitee een vergadering samen waarop de heer Lauwaert en burgemees ter Liebaut de belofte doen alles in het werk te stellen om nog tot een gunstige oplossing te komen. Op dat moment kon men gewagen van een kritieke situatie. Immers, op het kabi net van de Gemeenschapsmi nister voor Huisvesting, H. Buchman. was beslist dat de aannemer op eigen rekening de herstellingswerken zou moeten uitvoeren. De heren Lauwaert en Liebaut stonden dus voor een schier hopeloze taak... Beide heren legden op 18 maart op het kabinet van' Minister Buchmann nieuwe gegevens en bewijsmateriaal voor. De Minister beloofde de zaak nog eens grondig te be kijken. POSITIEF ANTWOORD De heren Lauwaert en Liebaut waren optimistisch gestemd omtrent de uiteindelijke oplos sing. Hun vermoeden werd spoedig bevestigd. In een schrijven van 27 april 83 werd vermeld dat op het begrotings cijfer van het Ministerie van Huisvesting voor het jaar 83 kredieten werden goedge keurd tot het herstellen van de riolering. De inwoners van de Stijn Streuvelsstraat zijn natuurlijk in hun nopjes met het bereikte resultaat. De leden van het aktiekomitee danken in naam van alle inwoners de mensen die zich hebben ingezet voor het herstellen van de straat. WAT STAAT ER NU TE GE BEUREN? Het dossier heeft Huisvesting verlaten en berust nu in han den van het Bestuur der Ge subsidieerde Werken welke bevoegd is voor de praktische uitvoering. Verder moet het dossier nog ter goedkeuring worden voorgelegd aan Minis ter Schiltz, Minister van Finan ciën en Begroting van de Vlaamse deelregering. Maar dat is louter formeel zodat geen verrassingen meer uit de bus kunnen komen. Normaal gezien wordt binnen afzienba re tijd een aanvang genomen met de herstellingswerken. Stijn Streuvels zal wel nooit geloofd hebben dat zijn naam. buiten letterkundige krinngen dan, zo veelvuldig over de ton gen zou rijden... André Het ABW Sint-Niklaas feliciteert al haar kandidaten voor de resultaten die werden behaald in de sociale verkiezingen. Niet alleen werd de dalende trend van de laatste jaren stopgezet, maar er werd een effektieve, forse vooruitgang geboekt. Resultaat op 51 bedrijven (ongeveer 90%): ABW: 150 (+14) zetels; ACV: 184 (-26) zetels en ACLVB: 19 (+3) zetels. In de metaalsektor gaat het ABW 20,27% vooruit in de ondernemingsposten en 17,09 voor de komités veiligheid en gezondheid. Daarmee wordt het ABVV de sterkste vakbond in de metaalsektor. De Algemene Centrale van het ABVV springt voor de ondernemingsraad van 22,9% naar 38,02% en voor de komités veiligheid en gezondheid van 31.3% naar 34,8%. De TACB in het Waasland verbetert zijn reeds gunstige resultaten: voor textiel in Ondernemingsraad met 1.22%, men komt nu op 41,22%. Voor de wasserijen maakt men bij het ABVV een sprong van 13,31% (naar 44%). Voor de konfektie ABVV-vooruitgang van 6.81% (naar 36,50%) in het komité veiligheid en gezondheid en 6,15% (naar 34,09%) in de ondernemingsraad. Voor de brei-sektor in komité veiligheid en gezondheid een stij ging bij het ABVV van 4,05% (31,37 naar 35,42). In de ondernemingsraad een lichte achteruitgang van 0,7% '1 (33,03% naar 32,6%). De uitzonderlijke uitslag van de Boelwerf (het ABW j| haalt 8 zetels tegen het ACV 3) kon dus niet als louter toeval afgedaan worden. De arbeiders en bedienden hebben volgens het ABVV duidelijk gekozen voor diege nen, die konsekwent de belangen van de werkers hebben j verdedigd. Het ABVV zal volgens gewestelijk sekretaris Julien Van Geertsopi in het Waasland zijn verantwoordelijkheid opnemen en blijven vechten tegen wat hij noemt de anti- f sociale maatregelen van Martens en de Clercq». Het ABW-Waasland wil nu meer strijden voor een echt alternatief gericht op herverdeling van de arbeid (ar beidsduurvermindering van 20%), herverdeling van het inkomen (de rijken minder rijk, de armen minder arm) en nieuwe echte jobs (via investeringen voor een betere kwaliteit van leven). Zaterdag 4 juni wordt een belangrijke dag in de 44-jarige to «44 jaar KSA Waasmun- leeuwkes en jongknapen tot de Het heeft het dopperskomitee verschillende maanden voorbereiding gekost eer er een twintigtal groepen van start konden gaan in de plaatselijke doppersateliers. In totaal werden zowat 160 inschrijvingen genoteerd. Dat beschouwde het werkloosheidskomitee als een sukses en meteen waren alle inspanningen en moeite vergeten. De keuzemogelijk heden bestreken een brede waaier: fotografie, taalkursussen, turnen, elektriciteit, sport, koken... De ervaringen en resultaten kwamen by deelnemers en inrichters zo positief over dat er besloten werd volgend jaar terug een atelierwerking te starten. Daarover later meer. Eind deze maand loopt de eer- groepen begint Guilt overal Zonder de blues terzijde te' ste werkingsperiode van de burgerrecht te verwerven en laten vergeet de groep niet dat doppersateliers ten einde. Dat dit niet ten onrechte. Verschil- we in 1983 leven. Funk en soul mag natuurlijk niet onopge- lend qua muzikale smaak pre- vullen nu de blues aan. Groot- merkt voorbijgaan. Op dit senteren de vijf groepsleden ste trekpleister van de avond feestelijk gebeuren wordt de een gevarieerd repertoire, wordt de Johan Verminnen ganse Lokerse bevolking uitge- Guilt verdiende al zijn sporen Band. Deze veelzijdige artiest nodigd. 'm o a. het Voorprogramma hoeft niet meer voorgesteld. Feestweekend van 27 en 28 mei van Peter Koelewijn te Steke- Op het benefietkoncert zal hij ^Op vrijdag 27 mei heeft een ne en treden binnenkort op in een eerder rockend program- benefietkoncert plaats om 20 dat van de Twee Belgen Guilt ma brengen. Wie Johan kent ,ra uur in de polyvalente zaal van 's ook bekend voor zijn effect- weet dat zijn optreden bete- het Kulturccl Centrum. Op het vo"e lichtshow kent: volle petrol en ambiance Jjj programma: Guilt. Former The Former Blues Band heeft met ,onnen Blues Band en Johan Vermin- er wat meer ervaring opzitten. Kurt Van Eeghem nen Band. Guilt is de rijzen- De recente pcrsoneclswissel Zaterdag 28 mei slaat het dop- istc StCr aan het Was? rockl",r' maakte de groep terug meer perskomitee zijn tenten op in' H mament Gegroeid uit een fu- Lokers en zorgde ook voor het parochiaal centrum op de tie van verschillende regionale enige muzikale bijsturing. Heirbrug. 's Namiddags om :1a. rsteflPP 10 mei 1883 werd Marie-Rosalie Puis in Eksaarde geboren. Roseken tell nu honderd kon «to. De verjaardag werd in gezelschap van het stadsbestuur gevierd aan de andt nelmolenstraat, waar Roseken iri het gezin van haar zoon Julien woont. In mei 1978. demerde Marie De Kerpel haar honderdste verjaardag in Eksaarde. Vijf jaar later is en i Puts aan de eer- En de lezers van De Voorpost weten onderhand dat de jongste cnh< l 8r°°t-L°keren heel wat kranige lieden de kaap van honderd jaar hebben he,verschreden... (wv - foto dm) drie uur gaat een Kurt Van Eeghem-show van start. Kurt interviewt een ganse reeks be kende Lokeraars en wie zijn stijl van vraaggesprekken kent kan al veronderstellen dat er elektriciteit in de lucht hangt. Gust Van Kerckhove. Stany Buyle. Mare De Gryze. e.a. Bob Hoogenboom weten dus wat hen boven het hoofd hangt. Ondertussen loopt ook een kleine tentoonstelling waar informatie wordt gegeven over de voorbije atelierwer king en een tipje van de toe komstsluier wordt opgelicht. Het avondprogramma start om 20 uur met een stevige opwar mer van de ludieke Glitter Galvanaisc Rok cn Rol Band. Een vol uur kolderpop van die groep brengt je in de vereiste stemming voor het bal van 21 uur Meteen het sein voor Johnny and the Beatniks om het podium te bestijgen en de vlam uit de (dans) pan te doen slaan. Met dansmuziek voor alle leeftijden blijven ze min stens vijf uur op de bres. Ben je geen dansliefhebber dan kom |e zeker aan je trekken in de bodega. Een stevig drankje, een koffie of een broodje spre ken je wel aan terwijl je luis tert naar de New Orleans Train Jazz Band Als er een groep voor de nodige sfeer kan zorgen is het wel die band. Goed om weten Voor het konccrt van vrijdag 27 mei betaal je 100 fr. in voorverkoop en 130 fr. aan de kassa (100 fr. voor werklozen. CJP en 111). De kaarten van vrijdagavond zijn ook geldig op zaterdagnamiddag. Dag kaarten voor zaterdag 28 mei kosten 100 fr. in voorverkoop en 120 aan de kassa. Aan de dagkaarten voor zaterdag is een gratis tombola verbonden Kaarten voor al die aktivitci- ten zijn te bekomen bij V.V.V.. de vakbonden ACV en ABVV. jeugdhuizen Jamklub en T-klub. de deelne mers aan de atclierwerking en de leden van het dopperskomi tee. Meer informatie op tel 091/48.20.30 André geschiedenis van de K.S.A. Waasmunster. Dan worden de ster». Dit met foto's uit vervlo- nieuwe lokalen op de wyk Ruiter officieel geopend. 8en l'jden. overzichten van K.S.A. Waasmunster startte een tweetal jaren geleden kamPen en '^den- d'a-projek- mei een aparte werking op de Ruiter Telkenjare stelde ,^s™ ^1"'"vernachte men vast dat een heel aantal kinderen het jaarlykse kamp bezoekers zullen zo een idee van de KSA meemaken maar nadien zich niet bij de krijgen van de werking van de wekelijkse vergaderingen op het centrum aansloten. Bij jeugdbeweging. Om 20.30 uur navraag bleek telkens dat de ouders van de wijk de Ruiter start er in de Sint-Janskring de afstand voor de kinderen te ver vonden. dan een groots familiebal met de lokale radio Waasmunster. Begeleidingsploeg de ouders en leden een kleine Zo rijpte het idee in de bege- recePtie aanbiedt. Onderlas- Meer dan 130 leden leidingsploeg om een werking kan iedereen een bezoek KSA-Ruiter kan hiermee dan op de Ruiter te laten starten. brengen aan de lokalen. Om definitief van start gaan. De temeer daar op de desbetref- ff1geh"' fee" beetJ'e in 'e gehele werking blijft echter in- fende wijk geen jeugdwerking kleden heeIt KSA een ten- tegraal deel uitmaken van de voor jongens bestond. Een toonstelling voorzien in de KSA Waasmunster. De wer- aantal leiders uit de begelei- nieuwe lokalen onder het mot- king zelf blijft ook beperkt tot dingsploeg van het centrum zette zich een tweetal jaren geleden aan het werk. Het eer ste probleem dat zich stelde was het vinden van een verga derlokaal. Door toedoen van de pastoor werd een kleine ruimte gevonden, doch deze bfeek spoedig te klein. Het In 1982 bedroeg de Lebbeekse buitengewone begroting 115 miljoen in uitgaven, welke ledenaantal steeg spoedig tot gedekt werden door een even groot bedrag aan inkomsten, verkregen via leningen, het leeftijd van 12 jaar. Ouderen stappen over naar het centrum. KSA hoopt dat de werking op de Ruiter een bloeiende werking tegemoet gaat. De hele bond telt op dit moment meer dan honderd- dertig leden. Dat is voor deze niet-gemengd werkende jeugd beweging het hoogste leden aantal in zijn 44-jarige geschie denis. Het kamp dat doorgaat van 2 tot 10 juli in de Arden nen en de derde Start je mee op zondag 28 augustus moeten dan nieuwe hoogte punten worden in de werkine. P.V.G. Investeringen aan de lage kant te Lebbeke een kleine dertig kinderen. Meteen zag de KSA zich ver plicht naar een andere oplos sing te zoeken. De plaatselijke chiro werd nadien bereid ge vonden om tijdelijk één var haar twee lokalen ter beschik king te stellen aan de KSA. gemeenteaandeel en toelagen. Dit jaar bedraagt de buitengewone begroting slechts 17 miljoen frank. Zowel in ontvangsten als in uitgaven. Aangezien de begroting 1983 deficitair is, lichtte financie- schepen Karei De Gucht tijdens de jongste raadszitting toe, schrijven de onderrichtingen voor dat investeringen - leningen, gemeentelijk aandeel - dienen beperkt te blijven tot de aflossing van het kapitaal in 1982, het intrestbedrag niet meegerekend. De gemeente Lebbeke behaalde in 1982 een werkelijk bedrag van 14.500.000 fr. aan kapitaalsaflossing, zodat dit de grens vormt van de op te nemen leningen voor 1983. Investeringen Toch lokaalproblemen nadien Ondertussen werden de lo kaalproblemen op de wijk Rui ter overgemaakt aan het ge meentebestuur. Deze beloofde echter zo vlug mogelijk naar een onlossine voor de KSA voorzien voor de aanleg van oplossing oor ae is.^a wopn «/el heeft men gocdingen uitbetaald voor in van de Ruiter uit te zien. Via nie"we wegen wel heelt men rvent:es aidu,. 7uiiPn Halen de toenmalige schepen van de ,n de,gckwone d'enst (uitgaven) waÏÏe jeugd. Strobbe werd dan een een l,chte verhoging van de Wat de openbare verlichting reeds gebruikt pre-fab lokaal werkingskosten doorgevoerd. In de machinekamer van het betreft worden uitbreidingen de Kerkstraat, Aldus streeft men ern-nr met voorzien in de Kerkstraat, gevonden en de aankoop hier- Alcms strc^" "lcn efnddr- mU Brusselsesteenwee Sashaan van werd dan in juli 1982 door e,8e" middelen- de meest T™ses!een.wegV. Aalstersestraat. Streekbaan. DVia deze investering, bena- In tegenstelling tot vorige d™kte de financieschcpen, be- zwembad van het gemeentelijk jaren wordt er geen krediet reikt men besparingen in de sportkomplex, moeten nood- gewone dienst, omdaf de ver- zakelijke herstellingswerken uitgevoerd worden. Het ver vangen van de metalen buizen zal een investering van 350.000 fr. vergen. Het gemeentelijk aandeel van de herstelling van de Molenkapel te Wieze zal 523.000 fr. vergen. In de oprichting van bijko mende gebouwen voor de ge meentelijke biblioteek zal 2 miljoen geïnvesteerd worden, in de aankop van boeken en tijdschriften 300.000 fr. Beide uitgaven zijn een gevolg van het biblioteekdekreet. Wil de gemeente trouwens in aanmer king komen voor staatssubsi dies, dan dienen beide uitga ven te worden verricht. Voor herstellings- en schil derwerken aan de O.L. Vrouw- ae gemeenteraad goedge- Kap,,Iels.™,. S,a„o„ss,raa,. keurd. Toch zou he, nog heel "rriëhten De S,eenkou,erbaan. Wilgen- wat maanden duren voor alles P?. straat en Hof ter Burstbaan, in kannen en kruiken was en voorzienc investeringen zijn. de bouw van de lokalen kon 1-500.000 fr. voor de aankoop voor een bedrag van ongeveer a -L7CA 'j" van een wonine on de hoek 4.500.000 fr.. eventuele meer- worden aangevat. KSA zou de van een woning op de hoek k inbeereDen Daarnaast voornaamste werkzaamheden *an. de Heesterstraat en de kosten cen bedrae van op zich nemen Het eemeente- Klem Antwerpenstraat en cen oedrag van bestuur van Wafsmunste, 500.000 fr. voor de aanschaf 507.896 fr. ingeschreven voor zorgde voor een groot deel van van cen tweedehandsvracht- de annuïteit ten gevolge van de de materialen. Samen met een waSen met hydraulische kraan, paar ouders en leiders werden 500.000 fr. voor het verplaat- de eerste werken in het begin s.en v.ai? de verkeerssignalisatie overname van de openbare verlichtingsinstallatie van Edas. vandêwintër aa'ngevati'op dit ,zich nu he' Snitspgnt .ch^sfudieT' ei°logi" momen, ,s de afwerking bijna Omleidingsweg-Dendennond- omtrent de Pas- en ent is ae aiwerking bijna sestee bevindt naar het Steenbeek worden gemaaktkerk en Heizijdekerk zal de kaar zodat de opening (500.000 fr.. slechts gedeelte- gemeente een'toelage van 2 op zaterdag 4 juni kan 'plaats- k™isP"nt met de Leo Dubois- vinden. straat. Wat de gemeentelijke Officiële opening - (500.( lijk 1.588.000 fr. gedeelte- betalen). zal geïnvesteerd gemeente een toelage van miljoen aan de betrokken kerkfabrieken overmaken en brandweer betreft zal wordcn in ccn kapilaalsverho- dc uitbreiding van het water- KSA wil deze dag natuurlijk 300.000 fr. geïnvesteerd wor- gSS van de inlerkommunale leidingsnet ingevolge werken een feestelijk kleedje geven cn den in de aankoop van een PDS en za' behoeve van aan de Sasbaan en aan de heeft daarvoor een openings- «beperkt oproepsysteem» en gemeentelijke onderwijs Baasrodestraat zullen de ge- programma voorzien. Te 19.30 de bedoeling ervan is bij kleine een tweedehands autobus, be- meenten een investering ver uur zal burgemeester Strobbe interventies, niet het voltallige stemd voor het leerlingenver- gen van 1.275.450 fr. de lokalen officieel openen brandweerkorps te mobili- voer' aangekocht worden waarna KSA de genodigden en seren. voer, aangekocht (400.000 fr.). Ntjl nhal - r loc: i-mcr laan it da i twe i om nsovi één daan zijn. an ni 8* 'olf-C Valst I t de rome kan» cr aat el wa: voor icuve ndert iet bli leeft Tw< In het kader van het struktuurplanningsproces is het stadsbestuur van Sint-Niklaas op het einde van de maand maart, in weerwil van het socialistische protest, overge gaan tot de oprichting en samenstelling van een centrale stuurgroep, of althans van iets wat daarvoor zou moeten doorgaan. Bedenkingen hierbij kon u lezen in ons num mer van 8 april. Maar intussen weten wij alweer wat meer: het schepcnkollege heeft de theoretische politieke en deskundige vertegenwoordiging in de centrale stuurgroep enkele weken geleden aangevuld met (voorlopige) namen. Vooreerst maakt het schepcnkollege integraal deel uit van de beleidsgroep, dat was al bekend. Dc vertegenwoordi gers van de frakties zijn: voor de CVP oud-schepen voor ruimtelijke ordening Ward Vergauwen en ACW-er Patric Gorrebeeck, voor de VU: Nelly Maes cn opvolger Willy Totié en voor dc PVV René D'Haeyer en opvolger Meersman. De SP blijft bij haar weigering iemand af te vaardigen. Voor wat de groep van (interne) deskundigen betreft, werden volgende stadsambtenaren aangeduid: Jan Bral in zijn hoedanigheid van kuituurattaché, Hubert Cleyman als raadgever inzake de wetgeving op de ruimtelijke ordening (een zeker eerherstel voor de man, al is hij nu geen planningskoördinator meer), sociaal assistent Wauters. politieinspekteur Schepens als verkeersdeskundige. afde lingschef Chalmet en onderbureauchef Van Den Hende verzorgen het sckretariaatswerk en tekenaar Serverius wordt de stedebouwkundigc van het gezelschap. Het lijkt wel de cast van een film. vaststellingen dringen zich hierbij op: ten eerste werd bij de CVP de voor de hand liggende kandidatuur van raadslid Roel De Jong genegeerd (De Jong is tegelijk deskundige en politikus en dat zou de partij-politieke plot eens meer kwaad dan goed kunnen doen) en ten tweede kreeg niet stadsingenieur en urbanist Frangóis Rolders, maar wel zijn tekenaar Serverius de funktie van stedebouwkundige toegewezen. Heeft "Rottiers het dan te druk of is ook hij nu cn dan té assertief? Wie zal het ^Egen? Het schepenkollege Jieeft m.a.w. twee vanzelf sprekendheden, ongetwijfeld bewust, naast zich neer gelegd. De namen van de externe deskundigen zijn„voor zover wij dat kunnen nagaan nog niet bekend, de Sint-Niklase Maatschappij voor de Huisvesting, de Wase Landmaat schappij en de stedelijke adviesraden werden nog niet zo lang geleden aangeschreven met het verzoek kandidaat leden van de centrale stuurgroep op te geven. De derde groep, de bevolkingsgroep, is onderwerp van een enigszins stiefmoederlijke behandeling Eerder verspreidde het kol lege (selektief) een persmededeling waarin «personen en instanties die menen op vlak van de vertegenwoordiging van de plaatselijke bevolking een rol te kunnen spelen», ver zocht werden hun kandidatuur in te dienen. Een vrijwel identieke oproep zal worden gepubliceerd in de Stadskro- niek van juni. Het zijn losse, wat vrijblijvende initiatiefjes die gespeend zijn van dc doortastendheid die wél van toepassing is voor de overige twee groepen Het oude liedje. De definitieve en volledige samenstelling van de centrale stuurgroep verwacht men tegen eind van dit jaar. Herwaarderingsgebieden Punt drie op de agenda van de gemeenteraadszitting van vrijdag 22 april jl. was de stadsherwaardering. De gemeen teraad heeft de omgeving Leopold II laan - Tabakstraat - Vermorgen- en De Graevcstraat en ook de omgeving Hazewindstraat - Dalstraat nu officieel gedefinieerd als herwaarderingsgebieden en stemde verder, zij het na èmg geharrewar unaniem in met het samenstellingsschema van dc stuurgroepen die de herwaarderingsoperaties zullen moeten begeleiden. Geharrewar was er omdat de gemeen- tcraadsagenda de oprichting en samenstelling vermeldde van maar één stuurgroep, terwijl duidelijk twee stuurgroe pen in het geding waren, voor elk herwaarderingsgebied één. Volgens artikel twee punt acht van het Besluit van de Vlaamse Exekutieve van 2 juni 1982 tot regeling van de tegemoetkoming van het Vlaamse Gewest voor de uit voering van stads- en dorpsherwaarderingsoperaties, moet zo'n lokale stuurgroep zijn samengesteld uit vertegen woordigers van de bevolking, deskundigen en beleidsver antwoordelijken». De stuurgroep die het kollege voorstelt, ziet er zó uit: twee afgevaardigden van elke politieke fraktie (één effektief lid. de tweede mag een opvoig(st)er zijn) voor het beleid: de kuituurattaché, een raadgever inzake de wetgeving op de stedebouw en de ruimtelijke ordening, een technisch stedebouwkundige. een sroiaal assistent, een verantwoordelijke voor sekretariaat en administratie, cen afgevaardigde van de verkeerspolitie en de stadsarchitekt maken samen de groep 'deskundige ambtenaren' uit: bij de externe deskundigen horen nog thuis een afgevaardigde van de Sint-Niklase Maatschappij voor dc Huisvesting, iemand van de Wase Landmaat schappij en vertegenwoordigers van inspraakorganismen «die liefst woonachtig zijn in hei betrokken gebied en in zoverre hun inbreng nuttig geacht wordt»- voor de ver tegenwoordiging van de bevolking wil men cen beroep doen op minimum vijf en maximum tien bewoners van het herwaarderingsgebied. Een vertegenwoordiger van het bestaande buurt- of opbouwwerk, die de Vlaamse Exeku tieve in een omzendbrief bij voornoemd besluit als lid van de stuurgroep vooropstelt, wordt niet vermeld en wel. zo stelde VU-raadslid Nelly Maes, «omdat in Sint-Niklaas slechts één groep opbouwwerkers aktief is (Maatschappe lijk Opbouwwerk Waasland, red.)». Het zou voor MOW menselijk gesproken onmogelijk zijn om de vertegen woordiging van de bevolking in alle herwaarderingsgebie den te begeleiden. Nochtans heeft MOW al met flair het tegendeel bewezen. Het neutrale begeleidingsorganisme zette met sukses zeven wijkprojekten op, vatte de kom- mentaren van de territoriale (en inspraakrijpe!) bevol kingsgroepen samen in een richtinggevende knelpunten nota en schoof vorige zomer precies die twee herwaarder ingsgebieden naar voren, waarop zich nu het stadsbestuur wil toeleggen. De beleidskoalitie is m.a.w. wél bereid de vruchten van het elaborate opbouwwerk te plukken, niet om de kranige veldwerkers een verdere plaats (noch in de centrale stuurgroep, noch in de lokale stuurgroeppen) in het struktuurplanningsproces te gunnen. Bovendien staat het stadsbestuur geen stap verder dan MOW; de Vlaamse Exekutieve moet nog altijd haar goedkeuring hechten aan de opnieuw afgebakende herwaarderingsgebieden én aan de inspraakorganizatie die daarbij van toepassing is. Geen goedkeuring betekent geen subsidie en meteen geen herwaarderingsoperaties: het is een ernstig riziko, een gevaarlijke alles-of-niets-politiek. Er is nog meer te zeggen over de gevoerde planningspoli- tiek. De centrale stuurgroep die de vorige koalitie in het leven riep, werd opgegeven voor een nieuwe, maar had al wel. zonder inspraak van de bevolking, de Stations- en Hazewindwijk als herwaarderingsgebieden aan de Vlaam se Exekutieve voorgesteld. Het lijkt logisch dat het nieuwe kollege deze draad weer opneemt. Alhoewel: de aandui ding van de twee herwaarderingsgebieden was een zuivere beleidsaangelegenheid; de bevolking maakte toen géén deel uit van de stuurgroep Nu. in de handen van de nieuwe stuurgroep, waarin de bevolking hoe ook wél is vertegenwoordigd, krijgt dit initiatief een schijn van korrektheid. De aanduiding van de twee herwaarderings gebieden blijft echter een zuivere beleids- en binnen het struktuurplanningsproces niet deontologische aangelegen heid. Wanneer de bestuursmeerderheid een dergelijk plan (af bakenen van herwaarderingsgebieden, oprichten en sa menstellen van stuurgroepen, de bepaling van de verdere procedure) wil doorvoeren, moet zij dat binnen de centra le stuurgroep het geëigende orgaan toch doorspelen aan de deskundigen die er advies over uitbrengen én aan de bevolkingsgroep (in het beste geval de begeleidings groep) die oordeelt welke inspraakgroepen bij de bespre king van het voorstel moeten worden betrokken. Daarna fihert de volledige centrale stuurgroep de verkregen suggesties tot een deskundig advies en op bazis daarvan neemt de gemeenteraad een beslissing. Nog een laatste bedenking betreft de vergelijking tussen de samenstelling van de centrale stuurgroep en die van de stuurgroepen van de herwaarderingsgebieden. In de cen trale stuurgroep wordt het beleid vertegenwoordigd door 17 kollege- en raadsleden; in de lokale stuurgroepen herleidt men die vertegenwoordiging tot tien afgevaardig den. Andersom ware stukken logischer geweest! Leo DE BOCK

De Voorpost | 1983 | | pagina 11