en de kleine k De grote Heem- en oudheidkundige kring Berlare stelde eersteling voor «Het Stenen Wonder van Lietbeka» is voorbij. Of toch niet Dan toch een «wonden Waaier van Vlaamse kant in tentoonstelling te Zele 22 27.5.1983 - De Voorpost beeld w t tijdens r blijkt verjat binnei n Georges Ti bespreekt in bijdrage de to n de handsjv heemkur t eerste 1 'nt gen. In 1933 was ik ook reeds van de partij, toen het mysteriespel in een zaal op gevoerd werd. Dat was ook mooi. In zijn tijd gesitueerd dan. Ik herhaal het echter: het massaspel haalt het van alle vroegere vieringen, die ik mocht meemaken. Het was gewoon grandioos. André Lissens: gevoel van samenhorigheid, via «Orde van Lietbeka» bestendigen Als iemand die al jaren in en om het Lebbeekse toneel- gebeuren evolueert, is me als belangrijkste positief resultaat van dit massa- Onder de akteurs eveneens besloten de «i van Lietbeka» in het li te roepen. De banden f momenteel gesmeed i mogen immers niet v teren. Bedoeling van d Orde zou dan ook zijn.l de leden die erin opj men worden, op reg< ge tijdstippen zouden I gaderen. Neen, de orde# niet beperkt blijven tap leden van de diverse lp beekse toneelkringen. andere mensen zullen kans krijgen aan te sluii Hoe de vork precies nPj steel zal zitten, staat i niet vast. Maar de c ging het opzet te doenl Lebbeke. Ereburger Juul Keppens: ik ben meteen ad mijn schildersezel geklauterd (p. van san) spel, de eendrachtigheid gen is er alvast. Ik ben onder de akteurs - die tot wens persoonlijk bereid) verschillende kringen be- daarvoor in te zetten, horen - bijgebleven. De Op tiet voorbije nu wrijvingen en misverstan- 8Pel heb je als akteur den die er in het verleden zelfsprekend een aiwli onder de kringen of onder kijk, dan als toeschout de akteurs bestonden, wer- Je staat er middenm den naarmate de herhalin- neemt deel aan de aktH gen en opvoeringen zich krijgt applaus. In de opstapelden, weggevlakt Kenmerkend in dat ver band was bvb. de gezamen lijke beslissing van de ak teurs om dinsdag, de dag na de laatste opvoering, een dag vrijaf te nemen, opdat iedereen op maandagavond voorstelling nog met cm het einde, de meeval en de te hun verkleumde hayei weergevonden verstand- °P mekaar kregen oijtmi houding stevig zou kunnen vieren. Een viering die overigens 100% is meege vallen. van akteurs is trom veel respekt ontstaan t da het pubhek. Vooral voor diegenen die vorigi it terdagavond meer dan uur in de kletsende r zaten, aan het eind vaJrt« applaudisseren en dan teraf toch nog wisten t« tellen dat het «gr schoeën» was. muffe kelder, die alleen maar toegankelijk zou zijn voor de leden van de heem kundige kringen. Neen, dat mocht niet gebeuren, zo zweerde men en zo rijpte da idee om een tijdschrift uit te geven waarin over al deze vondsten en dokumenten zou gehandeld worden. Eerst de muziek Dat tijdschrift is er onder tussen gekomen en het valt al dadelijk op dat in het eerste nummer veel aan dacht is gegaan naar de rij ke geschiedenis van de mu ziekmaatschappijen. In het eerste nummer komen er liefst drie aan bod. Hector Blancquaert beschrijft op een vlotte en uitvoerige wij ze de geschiedenis van de Koninklijke Liberale Fanfa re Sinte-Cecilia uit Berlare. Het blijkt dat deze maat schappij zou ontstaan zijn in 1834 als zangmaat schappij en tien jaar later aio dusdanig werd ontbon den. Het merendeel van de leden stapte toen over naar een bestaande muziekmaat schappij die dezelfde naam droeg en geleid werd door Algemene tevredenheid «Het Stenen Wonder van Lietbeka» is geschied. Waar vóór enkele dagen nog honderden akteurs en figuranten, onder leiding van regisseur Jaak Van der Helst, hun aanhankelijkheid aan de gemeente Lebbeke én aan «ons lievraa» demonstreerden, waar avond na avond, duizenden bezoekers het «wonder» mee kwamen beleven, heerst nu opnieuw een doordeweekse drukte. Het Lebbeekse dorpsplein werd opnieuw ingenomen door geparkeerde wagens. Rond de avondklok van negenen blijft de deur van het gemeentehuis potdicht In de harten van de Lebbekenaars echter blijven de indrukken van dit unieke gebeuren nazinderen. Naar die indrukken peilden we via een drietal gesprekken. Met Lebbekes burgemeester Frans Moeyersoon, met Lebbekes ereburger, kunstschilder Juul Keppens en met André Lissens, een overtuigd Lebbekenaar, die in het massaspel een dubbelrol voor zijn rekening nam. Burgemeester Frans Moeyersoon: de mentaliteit van de Lebbekenaars Het hele gebeuren rond om «Het Stenen Wonder van Lietbeka» heeft, voor de zoveelste keer overigens, de speciale mentaliteit van de Lebbekenaars blootgelegd, wanneer het erop aankomt «ons lievra» te eren. Alle Lebbekenaars trekken dan aan één zeel. Kleur of over tuiging spelen dan niet de minste rol. Die mentaliteit is niet nieuw. Ik herinner me nog duidelijk dat in 1959, toen een Marias toet doorheen de Lebbeekse straten trok, ook de muziekmaatschappijen die toendertijd nog ster ker politiek gekleurd wa ren dan dit nu het geval is - de handen in mekaar sloegen. Dergelijke mentaliteit verrichtte ook nu wonde ren. Beschouw maar even de schoorvoetendheid waarmee aan de planning en de uitwerking van het massaspel begonnen werd en het entoesiasme dat ach teraf ontstond en iedereen aanstak als een niet te be dwingen koorts. Dat heeft me aangegrepen. Vooral in een tijd dat de mensen heel wat minder kerkelijke nei gingen vertonen dan pak weg vijfentwintig jaar geleden. Heb je gemerkt hoeveel huizen bevlagd werden? Hoevelen bovenop nog een speciale inspanning lever den om hun devotie tot Ma ria kleur bij te zetten? Dat is Lebbeke. Op en top. Dat gevoel van samenho righeid rondom «ons lie vra» moet je als inwijkeling - ik ben geen geboren Leb- Lebbeke. André Lissens: aan de kar duwen van de «Orde van Lietbeka» (p. van San) bekenaar - aanleren. Je hebt daar trouwens een tijdspanne voor nodig. Niet-Lebbekenaars kunnen dat moeilijk begrijpen. Het weer bvb. viel de voorbije dagen niet altijd mee Ieder een had er dus malkontent moeten bijlopen. Maar de Lebbekenaars waren gerust in de zaak. Vrijdag kwam ik het dorpsplein opgewandeld en werd er aangesproken door twee persmensen, niet-Leb- bekenaars. «Dat zal vanavond niet doorgaan zeker, burge meester? Met dat slecht weer?» vroeg de ene. - «Dat zal vanavond niet regenen, man!» heb ik hem geantwoord. Wanneer er - en dit is mijn slotbemerking - één zaak is die wij akteurs, al gemeen betreuren, dan be treft die het program maboekje, waarin over het hoofd gezien werd de rol verdeling te vermelden. Ak koord. de namen van de ak teurs en aktrices werden erin opgenomen, maar jam mer genoeg ontbreekt de rolverdeling. Dit is in het verleden nooit gebeurd. Een dergelijk dokuemnt, dat ongetwijfeld door velen zal bewaard worden, mocht dat hiaat o.i. niet vertonen. Voor het overige heb ik een «gralijk schoeénen» tijd achter de rug. «Ben je daar zo zeker van?» «Inderdaad. En ik niet al leen. Maar gans Lebbeke!» Ikzelf heb de première voorstelling bijgewoond. Ze viel me bijzonder mee, mede omdat ik besefte dat de ini tieel geplande repetities niet hadden kunnen plaats vinden. Wat me enigszins tegen viel - dat is geen kritiek hoor - was de vaststelling dat de legende niet hele maal uitgewerkt werd. Er zat wel een epiloog aan vast, maar persoonlijk had ik liever gezien, dat het bvb. klaar en duidelijk tot uiting kwam, dat die gierige boer. die door de duivel bekoord werd, achteraf toch berouw kreeg en de stenen voor de bouw van de kerk gratis schonk. Ik beschouw dat trouwens als een essentieel element in de legende. Het meest intieme mo ment leek me het tafereel, tijdens hetwelk de twaalf geslachten in vergadering samenkomen en besluiten een kerk te gaan bouwen. Ik kan me die toestanden van toen levendig voorstel len. Wanneer iemand stierf, zonder de bijstand van een priester, was die familie niet gerust voor een paar jaar Op dergelijk ogenblik bestond er hier dus een dui delijke nood aan een kerk en aan een priester. Ieder een ervaarde dat gebrek im mers op de meest triestige momenten van zijn leven. Die scène, ik herhaal het. heeft me het meest aange grepen. Ere-burger Lebbeke. Burgemeester Mo één zeel (p. van san) Juul Keppens: inspirerend gebeuren Ik heb de opvoering reeds tweemaal bijgewoond. De premièrevoorstelling en dan vooral de scène tijdens dewelke O.-L.-Vrouw aan de weduwe verschijnt, heeft me zodanig aangegrepen, dat ik zaterdag meteen ach ter mijn schildersezel ge klauterd ben en ik die in druk - O.-L.-Vrouw in dat rode licht, omfloerst door grijze rook - meteen op doek vastgelegd heb. Zo sterk heeft die scène me aangesproken. Ze ontroer de me tot in mijn diepste binnenste. Als waardering voor zijn uitzonderlijke regiepresta tie - ik heb hem als het ware een proficat toege schreeuwd - heb ik dit schilderij cadeau gedaan aan regisseur Jaak Van der Helst. Hij was er. dat merk te ik zo, erg gelukkig mee. Vorige vrijdag zat ik op nieuw onder de massa toe schouwers. En eerlijk ge zegd. toen heeft de scène me minder aangesproken. ey er soon: iedereen trok aan Was het de herhaling? Een andere lichtinval? Ik weet het niet. De totaliteit van het mas saspel heeft me overigens sterk aangesproken: de vlasoogst, de ommeganck, de apotheose. Stuk voor stuk scènes die me erg lang zullen bijblijven. Het massaspel lijkt me een weldaad voor Lebbeke. Vooral omdat er tussen alle medewerkers en tussen de Lebbekenaars in het alge meen, een band gecreëerd werd die, lijkt me, niet zo vlug zal verbroken worden. Die verbroedering heb ik trouwens zelf mogen erva ren. Als hulp bij de grime. Het was inderdaad gewel dig. Neen, dc praalstoet die in 1959 doorheen de Leb beekse straten trok, heeft me niet zo sterk aangespro ken. Die optocht was ook wel mooi, maar bezat een gans ander karakter. Wan neer je beide evenementen vergelijkt, haalt het mas saspel m.i. een merkbaar hoger peil. Ik koester trou wens nog andere herinne ringen aan de Mariavierin- De Heem- en Oudheidkundige Kring van Berlare beschikt nu ook over een eigen tijdschrift. Dat werd op een plechtige wijze voorgesteld in aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden. De viering werd zelfs muzikaal opge luisterd door de Fanfare De Vriendenbond die enkele geslaagde nummertjes ten beste gaf. Van verleden naar komst moet bewaard blij- toekomst ven. «Het is een taak van Voorzitter Raf Verstraeten eenieder aan deze opdracht van de Heem- en Oudheid- mee te werken» Bur ge- kundige kring verwelkom- meester Van Sande had het de dan de talrijke aanwezi- meer bepaald over de gen en onderstreepte dat de geschiedenis en het ont- pas gestichte kring zich als van de kring. «Op 6 doel heeft gesteld om gege- februari 1982 kwamen een vens uit het verleden te ver- 30-tal gemtereseerden op zamelen Maar daartie zal dagen met tassen boordevol men zich niet blijven beper- dokumenten over het verle ken Men wil ook het ge- den van Berlare. Op 9 vondene bewaren voor de maart van dit jaar waren in toekomst en getrouw weer- de Berlaarse raadszaal geven wat de werking van meer dan 80 aanwezigen en de kring is. Dat zal gebeu- k°n men spreken van een ren via het zesmaandelijks officiële start van de Heem- tijdschrift, waarvan het al- kundige Kring Berlare en lereerste nummer onder- Heemkundige Kring tussen van de persen is Ovennere Het bleek dat gerold men plots over ontzettend In een gloedvolle uiteenzet- veel dokumenten beschikte ting, verduidelijkte de heer °ver volksgebnnken, Robert Ruys voorzitter van dorpsfiguren, ambachtehj- het verbond van de kringen ke kunst. En het zou met voor heemkunde in Oost- verantwoord zijn moest dit Vlaanderen, dat inderdaad alles ergens opgeborgen het verleden voor de toe- *>Uiven en worden in een Berlare. De Heem- en oudheidkundige kring van Berlare stelde zijn eerste tijdschrift voor (ii) de heer Veldeman «een amateur van ter plaatse», zo staat in het tijdschrift te lezen Uit het nummer leren we ook dat de muziekmaat schappij op verschillende plaatsen gehuisvest is ge weest. Einde 1982 werd door de vzw Liberale socio- kulturele werken van Ber- lare overgegaan tot de aan koop van de zaal Roy Rens. met de bedoeling er een li beraal kultureel centrum in onder te brengen. Daar zou den dus ook koncerten in worden gegeven. Koster Theo Roels van Be rlare beschrijft dan de ge schiedenis van de Ko ninklijke fanfare De Vrien denbond. die zou ontstaan zijn 1879. Dat staat op het vaandel van de maatschap pij. Deze fanfare zou ont staan zijn toen een groep muzikanten zich afscheid de van de Sinte-Cecilia fan fare. Negen muzikanten opteerden om met de pro cessie op bedevaart te gaan naar de Donk. En dat in plaats van volgens de jaar lijkse traditie te volgen en dus mee te werken naar de wijkkermis in de «Kruien- berg». De negen muzikan ten werden dadelijk de deur gewezen en vormden dan een eigen maatschappij die van start ging onder de be naming «Verenigde Vrien den» Nadien werd die naam veranderd in «De Vriendenbond». In 1930 werd het vijftigjarig be staan van de fanfare her dacht en op 5 april van dit jaar zal men de titel van «Koninklijke Maatschap pij» toegewezen krijgen. Ook deze fanfare kende ver schillende lokalen. Onder meer in «De Vlaamse Leeuw», zaal Concordia» en nu in het parochiehuis. In 1880 was notaris Dol phin Michiels de eerste voorzitter en Benoit D'Hooghe was de eerste di rigent. Tenslotte beschrijft Mare Van Gijsegem de socialisti sche fanfare «Volharding» die in 1924 werd gesticht onder impuls van Prosper Sac ré. In de annalen wordt de eer ste dirigent «de Gentenaar» genoemd, wat er op wijst dat deze man uit Gent af komstig moet zijn geweest en lid was van de harmonie «Vooruit». In 1924 deed men reeds een eerste uit stap. Men stapte fier als een gieter door het dorp van De slotvoorstelling van Het Stenen Wonder vai Lietbekawerd gekenmerkt door een gebeuren, waarin heel wat Lebbekenaars meer zagen dan d< pure realiteit of het loutere toeval. Wat was er precies aan de hand? Tijdei apotheose werd, net als tijdens de voorgaande stellingen, aan een paar witte duifjes de geschonken. Voor de gelegenheid, het was de laatste voorstelling, had eigenaar Jef Van een gedeelte van de veren van één der dieri een blauw kleurtje voorzien. Kwestie van i beekse blauw-witte kleuren extra in de verf te Groot was de verbazing van velen, toen preci duif. eens ze de vrijheid voelde, meteen neen op de kroon die het mirakuleuze O.-L.-Vrouw van Lebbeke tooit. Beeld dat apotheose uit de kerk naar de wordt gedragen. Het diertje had het daar erg naar zijn zin, want had men het niet het was gewoon mee de O. -L. - Vrouw kerk dragen. Dat precies die duif bovenop de kroon van lievra" ging plaatsnemen, wekte bij heel wat schouwers ondefinieerbare gevoelens op. Pixrre Van Berlare. Een textielfabri kant kwam naar buiten ge lopen en riep de omwonen den toe: «Mensen ga bin nen, want de duvels zijn daar». Lydia Roelandt tracht het verleden van de wijk Sluis weer te geven en bespreekt een «kwartaalstaat met 16 kwartalen», waaruit we vernemen dat de familie Lion zou afstammen van het jaar 1832. Tenslotte is er nog drage noy. Hij slagerij en de rij. Vermelden we dat Luc De Bruyne, varia van de kring, in het eerste mer een greep deed op een jaar tijd elkaar gebracht Onder het motto: Een waaier van kant uit eigen «land», organiseert de Zeelse Kantschool. als afde ling van de Heem- en Oudheidkundige kring, tij dens het weekend een unieke tentoonstelling, die doorgaat in de raadszaal van het gemeentehuis Zele. Voor de eerste keer in de zeer lange nis zullen meer dan twintig kantsoorten Vlaamse land in één tentoonstelling verzameld z De Zeelse initiatiefnemers konden hierbij op de kantscholen uit Brugge, Aalst, Lier, len, Vilvoorde, Lede, Antwerpen, Brussel, hout, Beveren-Waas en uiteraard de plaatselijk Z se Naaldkantschool. De verschillende afdelin) zullen tijdens de tentoonstellingsdagen him sp< liteit demonstreren en dat zijn er heel wat als refereren naar de klos kant, Lierse kant, kant, frivolité, princessekant, rosaline perlé, chelse kant, Vlaanderse kant, Rochelieu, kant vi Binche, stropkant, filetwerk, tenerife, naaldkantJ De vooropening van deze expo is op vrijdag, 27 u om 20 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. D tentoonstelling, enig in haar genre, is vrij toegi lijk voor het publiek op zaterdag, 28 en zondag mei van 9 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur. Ter d' gelegenheid wordt een brochure aangeboden aan dl prijs van 100 F, waar over de diverse kantsoortr uitleg wordt verstrekt.

De Voorpost | 1983 | | pagina 22