Een paard én een ruiter voor de Houtbriel in Sint-Niklaas rans Van Kerckhove ie Lokeren ,ust naar Kunst Lokeren oekt naar lijk «De wereld van Tijl Uilenspiegel» op Cortewalle in Beveren Stichting Kunst in de Stad doet dapper verder Progressief Aalsters Collectief Teater presenteert vierde deel van «The Family» De Voorpost - 27.5.1983 - 23 min akti De Houtbriel, de Varkensmarkt, het Kardinaal Mercierplein. 't Betekent allemaal hetzelfde, en dezer dagen mag je zelfs «Place Pigalle» zeggen. Op dat plein, vroeger deel uitmakend van en nu grenzend aan de Sint-Niklase Grote Markt, prijkt weldra het beeld «Paard en Ruiter» van kunstenaar Jan Calmeyn. Zaterdag 18 juni wordt dit kunstwerk plechtig onthuld en de vzw Stichting Kunst in de Stad is daar zéér blij om. Het verhaal van Kunst in de Stad kent men onderhand. De vzw, die (vooralsnog) niet betoelaagd wordt, heeft zich tot doel gesteld, het stadsbeeld van Sint-Niklaas te verfraaien met beeldhouwwerken; de deelgemeenten hoeven zich niet tekort gedaan te voelen, want ook daarheen wil men zo gauw mogelijk de beeldgeworden artistieke boodschap uitdragen. De vzw houdt zichzelf via lidmaatschapsbijdra gen overeind, in ruil voor een paar honderd frank krijgen de leden telkenjare één, twee of drie prenten aangeboden. In promotie voor '83 was een ets of zeefdruk van Luc Verstraete, vorig jaar kon men een werk van Luc Duflou buitmaken. Sint- Niklaas moet, heeft men al bij de aanvang in 1978 gesteld, een «open kunststad» worden. Of nog; de vzw streeft ernaar, het kunstbezit van de stad Sint-Niklaas uit te breiden. En toch gaat het niet om een stedelijke vzw. Maurice Rouvroy, stadsontvanger, mag dan al penningmeester van de vereniging zijn, door de stedelijke overheid wordt men niet gesponsord. Maar er worden, uiteraard, goeie relaties onderhou den met b.v. kuituurschepen Daan Anthuenis, er is overleg Met de Sint-Niklase bewindslieden houdt de stichting ook samenspraak i.v.m de inplantingsplaats van de beelden. Tweede realisatie «Ruiter en Paard», in de omgang «Paard en Ruiter» genoemd, is de tweede realisatie van de vzw. Enkele jaren geleden is men erin geslaagd, «De Lopers» van Willebroekse Mariette Teugels ter opsiering, ter verfraaiing van het Stationsplein neer te planten. Die Lopers hebben al een en ander meegemaakt, d.w.z. dat vandalen het allerminst begrepen lijken te hebben op dit dynamische monu ment. De Lopers gingen lopen, en kwamen terug. «Ruiter en Paard» werd door ontwerper Jan Calmeyn gekoncipieerd in funktie van het Kardinaal Mercierplein, het beeld komt daar ook, op een sokkel en vlakbij de Grote Markt. Dus toch het Kardinaal Mercierplein (de Volksunie blijkt niet zo gelukkig met de benaming), een beste keuze vind ik, maar andere mogelijkheden werden aanvankelijk niet uitgesloten: het Onze-Lieve-Vrouwplein, één van de deelgemeenten. Onlangs nog zijn de mensen van de vzw «op ronde» geweest, hebben ze naar mogelijke inplantingsplaatsen gespeurd, en toen kwam naar voren dat het beeld nergens beter tot z'n recht zou komen dan op de Houtbriel. In december medunkt hebben we gemeld dat de vzw bedacht werd met een niet te verwaarlozen schenking: Werner Heyndrickx, een naam toch in de Sint-Niklase kunstwereld, had de stichting «Contemplatie» (het beeld had toen nog geen naam) overgemaakt Dat beeld, voorstellende een mediterende pater, wordt in de late zomer of in het najaar in brons gegoten en de inhuldiging moet uiterlijk in het voorjaar '84 een feit zijn. Da's beeld nummer drie dus, dat men eigenlijk in de schoot geworpen kreeg. De financiële toestand van de Stichting is rooskleurig, zegt voorzitter Theo Meert, een vierde realisatie zou niet lang meer op zich laten wachten. Sint-Niklaas kan bij dit initiatief alleen maar wel varen. Men raakt in het stadsbeeld stilaan gewend aan dit soort monumenten. Er is ook nog de Cardijn- laan, het Hendrik Heymanplein, het Reynaertpark: daar werden, op initiatief van diverse instanties, de jongste tijd kunstwerken neergezet. Geen grootse kolossen, maar ze zijn er met minder mooi om. En zes jaar geleden kreeg het stadsbestuur de «Piëta» van René Smits kado, dat beeld staat in het museum te wachten op de bronsgieterij. Jan Calmeyn Maker van «Ruiter en Paard» is Sint-Niklazenaar Jan Calmeyn (°25 januari 1942) uit dc Kallohoek3traat. Al vaker viel hij in de prijzen; de prijs van Oost- Vlaanderen werd zijn deel in '75, in '79 verwierf hij een eervolle vermelding en... vijftigduizend frank voor de prijs Marck Macken, een nationale bekroning, en in 1980 maakte hij de prijs van de vijfde triënnale voor kleinskulptuur in Boedapest buit. In den beginne werkte Calmeyn, die schoolliep aan de Antwerpse akademie en aan Sint-Lukas in Gent en die ook lesgever is bij Sint-Lukas. vaak met polyester. Het organische spreekt hem aan, het abstrakte zegt hem niet veel. Z'n werken worden door een sterke plasticiteit gekenmerkt; de getormenteerde, gefolterde mens treedt op de voorgrond. In binnen- en buitenland expozeerde Calmeyn; Sint- Niklaas, Gent, Antwerpen, Lier, Brussel, Anderlecht, Geraardsbergen, Beveren, Nieuwpoort, in Paderborn en Bad Godesberg in Duitsland. Bestendig Afgevaardigde Etienne De Cuyper leidde de tentt i (md) Doutrelon de Try 2prijs van de stad 1967, 3' prijs van 1 Lokeren in 1968, Art prijs 1969 Van Kerckhove hield tentoonstellingen in Deurle, Oostende, laame, Bomem, Brugge, Moerbe- ,kuD| Heist-op-den-Berg. Mechelen, Hamme, i uit f' Brussel. Kortrijk, werd ltwerPen. Verder nam hij (jjjeel aan binnen- en buiten- Jndae groepstentoonstel- pgen. Werken van de kun- bevinden zich in en privé verzame- in België, Neder- Duit8land, Spanje, Engeland, ais Labor, waar Frans Van Kerckhove ook werkzaam is. Remi De Cnodder heeft over het werk van Frans Van Kerckhove ook een kunstmonografie gemaakt, die hij daar op de opening heeft voorgesteld Remi De Cnodder is schrijver, dich ter en kunstkritikus. Lid van de Vereniging van Vlaamse Letterkundigen, van de internationale vere niging van Kunstkritici en Vennoot van Sabam. Hij ontving talrijke officiële en Italiaanse onderschei dingen en is lid van vele binnenlandse en buiten landse jury's. Hij publiceer de een tiental dichtbundels, stelde enkele bloemlezin- klaard door burgemeester Liebaut en Schepen Her man Magherman De ope ning werd ook zeer verdien stelijk opgeluisterd door Dominique Faveere. clave- cimbel en Dirk De Caluwé, dwarsfluit. Vermelden wij nog tot slot dat de tentoonstelling toe gankelijk blijft van 22 mei tot en met 5 juni, op de weekdagen van 10 tot 12 uur, van 13.30 u tot 17.30 u en van 18.30 tot 20 uur; op zaterdagen en zondagen van 10 tot 12.30 u en van 14.30 u tot 19 uur. Vast een tentoonstelling die de moei te waard is om eens gezien te worden J.V.L. Aldus werden in het verle den door de Uilenspiegel ge zellen in Antwerpen en in Damme reeds twee om vangrijke tentoonstellin gen ingericht. Ditmaal werd de aanleiding de 80ste verjaardag van de beeld houwer, die zo vaak Tijl Ui lenspiegel en zijn «spits broeder» (dixit C. Huys- mans) Reinsert de Vos in zijn werk gestalte gaf om in het fraaie kasteel Cortewal- le te Beveren een internatio nale tentoonstelling om trent «De wereld van Tijl Uilenspiegel» in te richten. Hoogtepunt hierbij wordt de openingsavond op 1 juni te 20u30 waarop de feestre de zal worden uitgesproken door dr. Ludo Simons, hoofdbibliothekaris van de stad Antwerpen, en de Be veren se schepen van kui tuur Fr. Smet die de ten toonstelling officieel voor geopend zal verklaren. De huidige tentoonstelling zelf wordt ingericht door voornoemde kuituurkring in samenwerking met de internationale kunste naarskring De 7 rond Tijl Uilenspiegel, in het teken van het magische cijfer 7 op 7.7.77 onder het erevoorzit terschap van de huidige mi nister voor onderwijs Da niël Coens, burgemeester van Damme, in laatstge noemde stad opgericht door de dichter Bert Peleman. Ook op de medewerking van de Heemkundige Kring van het Land van Beveren kan ten volle worden gere kend. Uilenspiegel: wereldburger Waar de stichter-voorzitter van de Vlaamse Uilenspie gelgezellen oorspronkelijk vooral het zbeklicht richtte op kunstenaars van eigen bodem, werd de werking van de kuituurkring sinds gemaakt van heel wat dat van Lissabon via Damme tot Moskou en zelfs buiten Europa leeft rond de figuur van Tijl Uilenspiegel. Zo toont de tentoonstelling o.m. werk van de grafici; Frans Masereel, Nicolas Eeckman (Fr Lou Manche (NI.), Oscar Bonnevalle. Ge rard Gaudaen, Frank-Ivo van Damme, José Olmos (Sp.), Val Munteanu (Roem.), Usha Bhalla (In dia), Walt d'Aquavilia, Hen ri Lievens, Wim Graste naast werk van allerlei gla zeniers, toondichters, let terkundigen enz. Vermelden we tenslotte nog dat tijdens de openings avond op 1 juni naast de 80- jarige beeldhouwer Albert Poels ook enkele andere verdienstelijke figuren die mede opstapten in de voet sporen van Uilenspiegel zullen worden belicht w.o. de danspedagoge Elza Dar- ciel (80), muziekkritukus Fr Dupont (80), dichter Karei Vertommen (75) de Nederlandse dichter Wim van Heugten (70). kunst schilder Korneel Schneider (70) naast de Vlaamse gra- fikus Frank-Ivo Van Dam me (50). De tentoonstelling «De we reld van Tijl Uilenspiegel» is van 1 tot 14 juni elke dag toegankelijk tussen 14 en 18 u vrij en kosteloos, het voorzitterschap van Bert Peleman sterk «ge ïnternationaliseerd»., Al vlug werd hierbij ontdekt dat de Vlaamse Uilenspie gel uit het epos van Charles De Coster niet alleen in Eu ropa maar ook daarbuiten meer dan eens als een «Vlaamse wereldburger» geldt. In deze geest werden her haaldelijk kontakten ge legd tussen kunstenaars uit west en oost zodat een inventaris kon worden op- Jan Calmeyn en zijn Ruiter en Paard(arch) 18 juni Feest is het voor Kunst in de Stad en voor de kunstminnaars uit de stad op zaterdag 18 juni. Een namiddagje artistiek de teugels vieren. Om 15 u akademi- sche zitting ten stadhuize: burgemeester De Vidts houdt een verwelkomende rede, voorzitter Theo Meert verzorgt een toespraak en dr. Paul Huys van de provincie is feestredenaar; en tussendoor zorgt de muziekakademie voor enkele intermezzi. Nadien gaat het stoetsgewijs naar het Kardinaal Mercierplein, geen vérre tocht, maar toch een eindje lopen en dat lopen gebeurt in gezelschap van vendelzwaaiers en een harmonie. Een of andere minister, wélke is nog niet bekend, zal het beeld officieel inhuldigen en .daarna wordt op het stadhuis een receptie gehouden. En terwijl men redevoert, marcheert of het glas heft is op het stadhuis een expo van premieprenten van Kunst in de Stad te bekijken. De vzw Kunst in de Stad doet het dus voorbeeldig. Het zou de initiatiefnemers zéér plezieren mocht ook u komen kijken naar de inauguratie van het ruiterlijke monument(je). De lieden die van plan zouden zijn, «Ruiter en Paard» straks te beschadigen wezen gewaarschuwd: het monument pronkt dra vrijwel binnen oogbereik van de politie. W.V. Op vrijdag 3 juni, de zaterdagen 28 mei en 4 juni, de zondagen 29 mei en 5 juni en de maandagen 30 mei en 6 juni kan u telkens vanaf 20 uur in de zaal Madeion op de Grote Markt te Aalst de vierde aflevering van «The Family» zien. Het stuk wordt gespeeld door het Progressief Aalsters Collectief Teater, beter bekend onder de naam Pact. Het is meteen de vierde en laatste aflevering van het stuk en deze laatste aflevering moet voor een absolute klimax zorgen. Men kan reserveren op het nummer 053/21 56 04 en 053/21 76 08. Daarmee is het evenwel niet gedaan, want de laatste voorstelling van de serie eindigt met een fuif, waarop alle vrienden en sympatisanten in de Pact-bar worden uitgenodigd. De muziek wordt gespeeld door The Family Band. „0 i de zeer grote krachtinspanning die Lust naar Kunst t le lh W] bet begin van het toneelseizoen heeft getroost en ebben ze nu het wat kalmer gedaan. Maar «De Spaanse i *bander» was nu eenmaal een stuk om voor het Landju- ver iel mee te dingen en dat gebeurt nu precies niet alle n -gen. Wat nu helemaal niet wil zeggen dat het huidige in ïk zonder verdiensten is, wel integendeel. Het stuk is p-jp de hand van Charles Raymond Dyer. Hij schreef in eiiï wfdzaak toneelstukken, waarvan enkele door de film >n «rden bewerkt. Daarnaast ook enkele romans en kriti- -de«be studies. Als akteur vertolkte hij zelf 250 rollen, en tpl i regisseur trad hij op in Londen, Amsterdam, Parijs en ie I rlijn. n rer de inhoud van het gegeven. De gelegenheids- n ik hebben wij bij de aan- speurders en dat zijn de toe- 'lui ndiging ervan al een en schouwers, kunnen eigen- 5 der verteld. Het stuk zit hjk met hun oplossing alle at trrassend goed in elkaar, kanten uit. Over de opvoe- )ve' it speelt zich af op het ring zelf kunnen we zoals igoed van wijlen Sir Ba- we dat van Lust naar Kunst lough. De woning wordt gewoon zijn, weer veel tookt door donder en goeds vertellen. Altijd daar- ;sem en binnen verschij- bij in aanmerking nemend af en toe lugubere ver- dat het toch altijd amateurs lijningen. Er zijn ook ge- blijven. Maar toch zijn er fme gangen en deurope- een paar spelers die zich in de grote haard, gerust naast beroepsmen- begrnt om drie uur met sen mogen opstellen. De be- wachten op de komst langrijkste rol en ook wel de begrafenisonderne- de veruit grootste rol wordt Maar alras valt de toe- gedragen door André >uwer van de ene ver- Haentjes, als Blundell. An- jing m de andere. De dré heeft die moeilijke rol iris komt er aan met heel goed gespeeld Met klerk. Maar die zijn er daarbij een speciaal profi- niet lang of een ge- ciat voor het vele geheugen- ige zwarte ge- werk. Later vertrouwde hij ite lukt er in een testa- ons toe dat hij toch een paar uit de tas van de nota- keer gehaperd heeft, maar te gappen en er een an- dat is vast aan de meeste voor in de plaats te ste- toeschouwers met opgeval- Vanuit de sterfkamer len- Aan Willy Hereman. it er nog een lugubere ziJn klerk, had hij een een naakte vrou- waardig tegenspeler, (gelukkig geen Ornaat Drossens was de ite!) Er zijn ook vergifti- stijf-deftig uitgestreken be- ingen met giftige (omslagen En de dok die aan huis komt, is dat een dokter? Het wordt een knotsgekke ac#uatie waar lijken ver- ijnen en andere weer le id worden. Maar wie is entifc, en wie is levend? Een reid grafenisondememer. Zo stijfdeftig dat de meesten onder ons hem op het eerste zicht bijna niet herkenden. De vrouwelijke rollen wa ren zoals gewoonlijk in goede handen van Ginette Kerré, Lily Van Hecke, Si- mona Van Bockstal en Dilia twoord op die vraag heeft De Bondt. Ludo Matthys schrijver eigenlijk met was do huisdokter Mis- schien zette hij zijn person- nage een beetje te dik in de verf. Maar in een komische triller kan men dat wel ver dragen. Geert Van Acker ten slotte speelde voor chauffeur. Het was de eer ste keer dat hij op de plan ken kwam. Hij is van goede wil en speelt graag. Hier kan dus nog wel wat aan geschaafd worden. Maar we denken wel en zijn er zelfs van overtuigd dat hij, mits goede leiding er wel zal komen. De regie was deze keer in handen van Jaak Vereist Die beginnen we in Lust naar Kunst ook al stilaan te kennen. Wat die aanpakt doet hij goed. En moeten wij nog wat zeg gen over de technische ploeg? Dekorontwerp en uitvoering stonden weer onder leiding van Marcel Raemdonck, die er weer een pareltje van gemaakt heeft. We hebben van zijn hand al meer dekors gezien, die de ze van de beroeps evenaren en zelfs verre overtreffen. De zeer goede grime werd gedaan door Bart Van Avermaet. Daniella Van Malderen zorgde weer voor de accessoires. En zij heeft niets vergeten. Geluid was voor Kamiel Van den Broeck en belichting van Eric Van Droogenbroeck en Guido Willems. En mogen wij toch de twee stille werk sters niet vergeten: de op- geefsters Georgette Baert en Magda Van de Vijver. Ook zij hebben verdienste lijk werk geleverd en in zul ke stukken met grote rollen is dat soms niet zo gemak kelijk. En daarmee is het toneelseizoen van Lust naar Kunst weer afgesloten Nog eens een warm applaus voor alle medewerkers zon der uitzondering, en tot de volgende keer. J.V.L. an Wat ze eerder op de dag reeds een vernissage hadden awoond, kwamen alle prominenten van Lokeren afge- naar de Torenstraat, waar de opening plaats had van ■erken van Frans Van Kerckhove. Burgemeester Lie- was er, met bijna het voltallig schepencollege en 1 vajrtendig afgevaardigde Etienne De Cuyper. was de taak opgedragen de tentoonstelling in te l Frans Van Kerckhove (1945) studeerde aan de i oitannklijke Akademie voor Schone Kunsten te Gent. volgde er kursussen U.S.A., Zuid-Afrika en Joe- JMilderkunst sierkunst, goslavië. Vermelden we ook enkunst. graveerkunst nog en dat mogen we heel schetsen naar levend zeker niet vergeten dat hij De kunstenaar be- een van zijn werken ge verschillende prij- schonken heeft aan konin- o.a. de prijs voor sier- gin Fabiola, bij haar laatste 1966, de Prijs van bezoek aan Lokeren Dat Lokeren 1966. prijs gebeurde in de Ateliers van Van de Voorde 1966. de Firma Goeters. Ars et gen samen, schreef verha len voor de jeugd en mono grafieën, waarvan de huidi ge voorgestelde de laatste is. Deze monografie telt 144 bladzijden, in groot album formaat (22 x 28,5 cm) ge drukt op houtvrij mat kunstdrukpapier met 28 kleurenreprodukties en een vijftigal zwart-wit illustra ties. gebonden natuur- linnen met bandstempel druk op plaat en rug en geplastificeerde stofomslag in vierkleurendruk. Na deze technische uiteen zetting werd de tentoonstel ling voor geopend ver- Beeldhouwer Albert Poels tachtig: tussen Tijl Uilenspiegel en Reinaert de Vos Er was heel wat belangstelling voor de officiële opening van de tentoonstelling Frans Van Kerckhove (md) Toen zowat een kwarteeuw geleden de bekende Antwerpse beeldhouwer Albert Poels besloot tot de oprichting van de kuituurkring der Vlaamse Ui lenspiegelgezellen lag het niet alleen in de bedoe ling, de al te afgetakelde Tijlfiguur te revalori seren. Teneinde dit doel te bereiken zou o.m. «telkens het past» een omvangrijke tentoonstelling omtrent «De wereld van Tijl Uilenspiegel» worden ingericht met de jongste werken in noord en zuid geïnspireerd door de onsterfelijke «Schalk en vrijheidsheld» zoals omschreven staat in de wereldberoemde «Le gende van Tijl Uilenspiegel en Lamme Goedzak» in de vorige eeuw oorspronkelijk in het Frans maar met een vurig Vlaams hart geschreven door Char les De Coster.

De Voorpost | 1983 | | pagina 23