Wannes Van De Velde: twee try-outs in De Spiegel (Beveren) Waas landers puik op nationaal muziekkampioenschap Flemish Girls van Lokeren zoeken nog pleeggezinnen Klassering harmonieën en fanfares Neruda's «Canto General; knap vertolkt in Sint-Niklaas Nationale Rockmeeting Caraïbische nacht in De Spiegel te Beveren Orgel- en koorkoncert te Belsele Lentekoncerten van «De Ware Belgen» Festival van Vlaanderen met Brahmskoncert in Temse The Scabs in Dendermonde 24 - 27.5.1983 - De Voorpost ■en paar maanden geleden is De Spiegel voor het eerst naar de Antwerpse Singel uitgeweken, omdat akkomodatie voor grootste produkties in het Waas land nogal ver te zoeken is. Die lijn wordt nu ook voortgezet voor de theaterproduktie «Het Watersta tion» van Tenkei Gekijyo. «Indrukwekkend mo dern Japans theater in noh/buto-tstijl», lezen we in de persmededeling. Voor de nieuwste produktie van Wannes Van de Velde heeft de Spiegel twee avonden uitgetrokken: vrijdag 3 en zondag 5 juni. Het gaat hier om twee try-outs van «Water en wijn», waarmee Van de Velde aanknoopt bij de traditie van het poesjenellentheater. Vier jaar geleden leek een Wannes Van de Velde zag soort heksenjacht op gang zijn twintigjarige zang- te komen tegen al wat mu- karrière bedreigd en begon zikant was in dit land. een aan tol mogelijk alter natieven op papier te zet ten. Als eerste in dat rijtje stond het woord «Poesje,; en nu, mei '83, begint «Wa ter en Wijn» aan zijn try- outs. De poesjenellen: het traditionele poppenspel uit Antwerpen. Levend volks theater uit de vorige eeuw, overgewaaid uit Italië met poppen die uitgroeiden tot echt volkshelden: de Neus (er bestond zelfs een leven de' Neus in Antwerpen), de Kop, de Schelde, den Bult, die het echter uiteindelijk moesten afleggen tegen de opkomende cinema's. Nu nog mee te maken als een folkloristisch kurosium ten behoeve van het Vlaamse verenigingsleven. Wannes knoopt aan bij deze traditie: «Water en Wijn» is een pop pen theater voor volwasse nen naar het voorbeeld van de Antwerpse «Poesjes» maar met eigen tekst, mu ziek, dekors en een 35-tal poppen. Het is een stuk in twee delen «Georg gaat naar zee» gaat over de ont- snappingsfantasieèn van een dolgedraaide stedeling, en «Christophe Colombe» over de ontmoeting tussen Columbus en Montezuma. Momenteel worden hier voor een aantal try-outs georganiseerd. Niet zo on belangrijk, want Wannes zelfs schrijft: pas dan, getoetst aan de aanwezig heid van pubhek, zal ons poesje 'Water en Wijn' kun nen beginnen bouwen aan zijn echte mogelijkheden». Voor de voorstellingen in De Spiegel is reserveren ge wenst. De inkom bedraagt 100 frank voor leden, 120 frank voor niet-leden. Iets helemaal anders op het agenda van De Spiegel is het bezoek aan de kerncen trale van Doel op zaterdag 18 juni, maar daarover heb ben we in vorige bijdragen al gehandeld. Zaterdag 25 juni op het programma: een waanzinnig feest uit de ou de doos met gespierd pro gramma: Albert Maes, 77 jaar en krachtpatser, Or lando als Maurice Cheva lier-imitator en Jack in the box als slangenmens. «Spiegel-palace» begint om 20 uur. Wie elke maand gratis een folder in de bus wil met alle informatie over aktiviteiten van De Spiegel stuurt een briefje naar Stationsstraat 28 te 2750 Beveren. L.V.B. Akkordeon, orgel, slagwerk in Beveren Zondag 15 mei vond in Beveren het vijfde officieel kampioenschap van België voor akkordeons en orgel plaats. Organizatoren waren de Wase Akkordeonisten, een vereniging die wordt voorgezeten door komponist Bert Vleys, één van de bezielers van het muziekleven in Beveren. De plaatselijke klub onderscheidde zich door een viertal titels in de wacht te slepen. Na afloop reikte schepen De Meulenaere de prijzen uit. Volksvertegen woordiger Miet Smet bracht, als vertegenwoordiger van het ministerie, hulde aan de inrichters en vooral aan centrale figuur Bert Cleys. Bij de kinderen tot 10 jaar (elf deelnemers) ging de titel naar Luc Bertens uit Kessel-Lo. Luc werd ook winnaar bij de kinderen tot 12 jaar (vijf deelnemers). In de kategorie beginnelingen alle leeftijden won Gentse Patricia De Beule. Vijf deelnemers waren er bij de liefhebbers en hier deden de Wazenaren het puik: Wim Dolfijn uit Vrasene won voor Odette De Rijck van Temse. Bij de liefhebbers B (acht deelnemers) was de hoogste eer voor Nancy Leys uit Proven. De beroepsspelers dan. In de a-reeks weer het Waasland boven: Karin Van Steenlandt uit Temse won met 94,3 procent, derde werd Bruno De Rijcke uit Kruibeke, en hier waren vijf kandidaten. In de b-reeks werd Johan De Capmaker uit Beveren primus. Uitmuntendheid (drie deelnemers): Conny Kohier uit Beve ren haalde 94,1 procent en werd winnares. Bij de virtuozen a won Tony Van uit Kessel-Lo, in de b-serie Kristien Heylen uit Herselt. Nieuwkerkse Veronique Daelman kwam in ere-afdeling uit. Ze gaf een knappe vertolking ten beste van «Perpetuo Mobile» van J. Demoulin«Célèbre Grande Polka» van Bert Cleys en «Dichter en Boer» van Fr. von Suppé. De jury kwoteerde haar met liefst 97,5 procent, het hoogste cijfer op dit muziekkampioenschap. Bij de duo's-beginnelingen wonnen Patricia en Martrne De Beule, bij de half- gevorderden Sonja en Nancy Daems, bij de gevorderden Kristien en Danny Heylen. Het luik professioneel gevorderden zag het duo Veronique Daelman- Karin Van Steenlandt met 97,1 procent zegevieren. In de afdeling klassieke akkordeon waren aan de eer Tonia Cossijns uit De ft in ge (gevorderden), Danny Heylen uit Herselt (uitmuntendheid) en Dirk De Bie uit Retie (virtuozen). Nationaal kampioen slagwerk werd Carlo De Roos Voor het orgelkampioenschap werd in vier reeksen aangetreden De Waaslanders deden het heel goed. Bij de beginnelingen werd Wom Dolfijn uit Vrasene eerste met 96,5 procent, hij ging Sandra Van de Perre uit Beveren vooraf. Bij de half gevorderden won Marijke DHondt uit Sint-Gillis met 97,1 procent Bij de gevorderden eindigden Eddy De Ridder uit Koekèlberg en Tonia Cossijns van Deftinge samen eerste. Bij de virtuozen verlengde Beverenaar Fiorenzo Van der Veken zijn titel, hij bekwam 97,3 procent. Reeds veel vroeger hebben wij al gemeld dat de Fle mish Girls van Lokeren de tiende Nationale Showweek zullen organiseren. Maar toch willen de Lokerse Fle mish Girls nogmaals mee delen dat ze nog altijd op zoek zijn naar pleegouders. Want zij moeten toch nog altijd plaats vinden voor zo'n honderdvijftig kinde ren. Aan de kandidaat- pleeggezinen uit Lokeren en omgeving, die in de mo gelijkheid verkeren één, twee- of drietal meisjes te herbergen (morgenontbijt en avondmaal inbegrepen) wordt gevraagd een briefje te sturen, of even te telefo neren naar onderstaande adressen. Daarbij dient een voudig vermeld of men Vlaams- of Franssprekende meisjes kan aanvaarden, en ook het aantal. Aan de geïn teresseerden zullen alle ge gevens die noodzakelijk zijn. worden toegezonden. De kinderen zijn tussen de 12 en 18 jaar. De ganse dag zijn ze ter beschikking van de Flemish Girls, daarbij inbegrepen het middag maal. Ook het vervoer stelt geen enkel probleem. De goedwillende medehelpers kunnen dus terecht op vol gende adressen: Etienne Veldeman. Heien- destraat 114 te Lokeren 48.38.38). (tel. 48.61.08). Namens het bestuur van de Julien Rasschaert, Oude Flemish Girls worden de DendermondeLilian Bouté die zaterdag voor de attn ov Bruglaan l te Lokeren (tel. eventuele kandidaat-pleeg- zal zorgen op de jazzboot 48.42.02) gezinnen al op voorhand Mevr. De Neef - Calle, bedankt. Markt 68 te Lokeren (tel. J.V.L. gel Op uitnodiging van De Lukasgezellen droeg Anita Daldini vrijdagavond passages voor het grote epos van Pablo Neruda de «Canto General; Ludo Abicht, filozoof en letterkundige, vertaalde speciaal voor deze voorstelling Neruda's Latijns-Amerikaans ge zang dat een ode is aan zijn vaderland Chili, het land dat hem als dichter en links aktivist verbande. Zijn rijke en werd op een prachtige ma nier voor het voetlicht ge bracht, waarmee wij willen zeggen dat deze «Canto Ge neral, uitgroeide tot een volwaardig spektakel. De Chileen Roberto Cordova en de Franse Canadees Robert Duchesne spelen daarin een meer dan volwaardige rol Zij geven met hun stem men, gitaren en allerlei an dere primitieve instrumen ten kleur en karakter aan deze poëzie. Vaak nemen de giateren vo- mondig «het woord». Ro berto lacht de zonnige ber gen in de mikro en laat hun echo's de zaal inklinken. André in het Frans en Ro berto in het Spaans zingen melancholisc en bijna sme kend Neruda's droevig ge peins. In beider snaren hoor je het rad van geweld, terwijl Daldini's stem. ge roerd en gevoelig, snij dend, uitbundig of teer, het verhaal van een volk en een kontment vertelt. De «Can to General; is een epos vol bloed en oorlog, moor en verdrukking, over de Spaanse conquistadores, het Noordamerikaans im perialisme en het volksver zet. Maar de prachtige, rui ge natuur van zijn land. de moed van het volk en een koppig vredesverlangen omarmen op een sublieme manier de gruwelijke dra ma's. Roberto en André ha len uit de halzen van fles sen diepe, fibrerende men senklanken die de week lacht van Anita ondersteu nen en laten de regen rui sen als een voorbode van alles wat dit kontinent nog aan toekomst voor' zich heeft. Deze selektie volgt de algehele leidraad van de «Canto General» op de voet en is zelfs voor de onvoorbe reide toeschouwer gemak-* kelijk toegankelijk Anita Daldini bracht deze «Canto General» met grote betrokkenheid, sober maar met een sublieme stembe- heersing die de zaal werke lijk in de ban hield; wat werd gehonoreerd met een minutenlang applaus. Een monumentale voorstelling die, voor wie nog de gele genheid zou krijgen niet mag gemist worden Door het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen wer den van 16 april tot 8 mei zes provinciale muziektor- n ooien georganizeerd, res- pektievelijk te Gent, Loke ren. Dendermonde, Kruis- houtem en Sint-Niklaas. De 24 deelnemende vereni gingen werden gerang schikt als volgt (telkens volgens alfabetische vol gorde van de gemeente waar ze gevestigd zijn). Ere-divisie Rupelmonde - Kon. Kat. Fanf. Sint-Jozef - voor 4 jaar. Sint-Niklaas - Kon. Harm. De Kunstvrienden voor 4 jaar. Sint-Niklaas Soc. Harm. De Toekomst voor 2 jaar. Zele - Kon. Harm. Sinte-Cecilia - voor 4 jaar. U itmun tendheid Denderhoutem - Kon. Fanf. Moed en Volharding voor 4 jaar Dendermonde-Appels - Kon. Kat Fanf. De Kinde ren van de Schelde - voor 4 jaar. Evergem - Harm. Guy Duijck - promotie voor 2 jaar. Geraardsbergen Kon. Fanf. Sinte-Cecilia voor 4 jaar. Hamme - Kon. Kat. Harm. Kunst na Ar beid - voor 4 jaar. Kruis- houtem - Kon. Harm. Sint- Cecilia - voor 4 jaar. Loke ren - Kon. Kat Stedelijke Harmonie - voor 2 jaar. Ou- degem - Kon Fanf. De Wa re Belgen - voor 4 jaar. Steendorp - Lib. Fanf. Sin te-Cecilia voor 4 jaar. Eerste divisie Bassevelde - Kon. Harm. Sint-Cecilia - voor 4 jaar. Buggenhout - Kon. Fanf. De Eendracht - voor 4 jaar. De Pin te - Begoniaharmo nie - voor 2 jaar Elversele - Kon. Harm. Sint-Cecilia- kring - voor 2 jaar. Kiel- drecht - Kon. Harm. Sint- Cecilia - voor 4 jaar. Naza reth - Kon. Harm. Vrank en vrij - voor 4 jaar. Schellebel- le - Kon. Muziekmij. Een dracht Maakt Macht - voor 4 jaar. Tweede divisie Kalken - Kon. Harm Sint- Cecilia - voor 4 jaar. Schel- dewindeke - Kon. Fanf. Voor God en Vlaanderland - voor 4 jaar en Tielrode - Kon. Kat. Harm. Sint-Ceci lia - voor 4 jaar. Derde divisie Beveren - Soc. Fanf «De Wase werker» - voor 4 jaar De maatschappijen werden beoordeeld door een jury die was samengesteld als volgt: voorzitter A. De Mol. bestendig afgevaardigde; ondervoorzitter dr. P Huys, kultureel advizeur; leden: Roland Cardon, Paul De Winter. Jaak Maertens, Werner Van Cleemput, en Hervé Moens, sekreta- rissen: Julien Claus en Dan ny Bockstaele *5 Dendermonde. Twee prachtige Flandriaboten zaterdag 4 en zondag 5 juni weer ingepalmd t jazzliefhebbers uit Vlaanderen. Wie nog mee wil m reppen, want de kaarten worden met de dag schai Telefonisch bestellen kan op volgende nummers; f 21 52 36 - 21 63 39 of 052121 27 73. Twaalf groepen uit alle delen van het land, dit schiftingen van de tweede Nationale Rockmed van Sint-Niklaas zijn doorgesparteld, komen dag 29 mei uit in de grote finale. Een dagvoord&fc zaterdag 28 mei dus. kan men in dezelfde reuzel op de Grote Markt alvast terecht voor een namiddag en avond met volgende namen op affiche: Armand. Miel Cools, Sjef Van Uytsel, Jcl doe Verminnen en Willem Vermandere Een aantal men die zondag in de jury zullen zetelen zijn oc tn bekend Twee hebben we ervan onthouden: L Arti Mariman van The Kids en Gust Decoster (brt-| t h gramma's Vrijaf en Piekuur). De prijzenpot van de Rockmeeting is gevuld 130.000 frank. Op de finale komen we later terug. tock ighe De «Belseelse Concertvere niging» v.z.w. organizeert op vrijdag 27 mei om 20.30 uur haar tweede orgel- en koorkoncert in het raam van het tienjarig bestaan van de vereniging. Het kon- cert vindt zoals gebruike lijk plaats in de Andreas- en Ghi8lenuskerk te Belsele. Het knapen- en mannen koor «In dulci Jubilo» uit Sint-Niklaas onder leiding van Marcel Van Daele en organist Luk Bastiaens ver lenen hun medewerking. Vlaamse koormuziek van de renaissance tot heden staat centraal in het gebu- ren met werk van Lassus, de Monte, Tinei, Van Nuffel en Vic Nees. Het geheel wordt omlijst met orgelmu ziek van Newman. Blith- man, Attaignant, Master Taylor, Bull, Sweelinck. Krebs, Bruna en Bach. De otegangsprijs voor dit kon- cert bedraagt 100 F. Stu denten, CJP-ere en 3 pas sers betalen slechts 75 F Het socio-kultureel cen trum De Spiegel organi seert zaterdag 28 mei een tweede Caraïbische nacht, ditmaal met een optreden van Electric Ananas Wie op de eerste uitgave van de partij was. met een optre den van de Big Bambo Par ty Time Calypso Band. zou inmiddels al moeten weten wat echt feesten betekent. Pïna Colada, Cuba Libre, kokosnoten boven het hoofd en de zon in het glas. De medewerkers van De Spiegel hebben voor de uit gave '83 evenveel sfeer en zon besteld met de exoti sche muziek van Electric Ananas. Dit is een groep afkomstig uit lie de la Reu nion (Antillen), aangevuld met enkele Belgische muzi kanten Deze achtkoppige formatie brengt de sterk ex pressieve sega en cadence- ritmes in de zwoele sfeer van hun geboorteland. De sappige Franskreoolse zang, afgewisseld met swingende saxofoonriffs, wordt leuk onderlijnd door de typische gitaar- en pia noklanken op het schok kende en opzwepende ritme van de meervoudige per- kussiesektie Een retour naar de oer-identiteit van de eilandenmuziek, die niettegenstaande hun ster ke banden van oorsprong, opvallend verschillen van de Afrosound. Deze boeien de tropische groep is een exklusieve en ideale exoti sche fuifband. Het is een attraktie die het bloed snel ler doet stromen en hoe dan ook uitnodigt tot dansen. Het feest begint om 20 u. en de inkom bedraagt 120 frank voor niet-leden,. hon derd frank voor leden van het centrum. Het adres: Stationsstraat 20 en inlich tingen. tel 775.44.84. Nog meer nieuws van De Spiegel wie zaterdag 18 ju ni mee de kerncentrale van Doel wil bezoeken moet zon der aarzelen naam en num mer van de identiteitskaart aan De Spiegel meedelen. Met eigen vervoer vertrekt men aan De Spiegel om 8ul5 en het bezoek zelf be gint stipt om 9 u Deelname is kosteloos. Ook alvai 6cn> melden: van maandag 12 Augustus slaat De tenten op in 1 ,e cent geopende jeu| fci trum van Prosper? ^Ir Ook hiervoor wordt 0 verzocht zo snel moge 'em' te schrijven en zeker BIVI 30 juni. Meer prak P0^ gegevens volgen na 3*1 schrijving. dcn non Mill he Kunstkoncert en kooruitvoering te Hamme-St.-Anna Op zaterdag 28 en zondag 29 mei organiseert de Kon. Fanfare «De Ware Belgen» uit Oudegem prestigieuze lentekoncerten in het Parochiecentrum van hun gemeen te. Men begint op zaterdag 28 mei om 18.30 u met een uitvoering door de Kon. Kath. Harmonie «Sint-Egi- dius» uit Sint-Gillis, waar na de «Jeugdfanfare» uit Moerzeke-Kastel aantreedt. «De Vriendenbond» uit Ber- lare neemt dan bezit van het podium. De Kon. Fanfare «St.-Cecilia» uit Kastel is ook van de partij, samen met de muziekvereniging «Met moed vooruit» uit Buggenhout-Opdorp. Voor elk wat wils dus op een welgevulde zaterdag avond. Daarmee houdt het echter nog niet op. Op zondag 29 mei wordt er opnieuw om halfzeven be gonnen en voor die start zorgt de Kat, Muziekvere niging «Sint-Cecilia» uit Appels die ook haar majo- retten loslaat op het publiek. Hofstade stuurt een kombi- natie van de K.F «Vreugd en Vrede» en de K.F. «St.- Cecilia». Uiteraard sluiten de «Ware Belgen» deze reeks Het slotkoncëH wordt dus een echte apotheose. Na dit optreden volgt de trekking van de grote jaar lijkse tombola. Zomerkoncerten te Hamme Naai jaarlijkse gewoonte richt de kulturele Raad Hamme, zomerkoncerten in voor de Hamse Muziek maatschappijen Het pro gramma is definitief vast gesteld voor 1983. 28 mei: Kon. Fanfare «De Leerzuchtige Vrienden»' Zogge (kerk) 19.45 u. 19 juni: Kon. Lib. Harmo nie «Kunst en Vrijheid» Driegoten 19 u. 26 juni: Soc. Harmonie «Recht door Zee» Den Bunt 19 u. 30 juli: Muziekvereniging «Door Eendracht naar Kunst en Vermaak» St. An- na-kerk 19.15 u. 3 september: Kon. Harmo nie «St. Cecilia» Hoek Spoorwegstraat - Slang- straat 19.30 u. 4 september: Kon. Fanfare «St Cecilia» Kastel - Veer- straat 19 u. 11 september Kon. Fanfare «De Eendracht» Nieuwe Kiosk Moerzeke 19 u. 17 september: Kon. Kath. Harmonie «Kunst na Ar beid» Markt, Hamme, 20 u. BD De Katholieke Muziekmaat- gezamelijke optreden in het schappij «Door Eendracht St. Annacentrum. Op het naar Kunst en Vermaak» programma staan werken en het St. Annakoor van van klassiek tot modern. Hamme St. Anna, geven op ook samenzang met wer- 29 mei te 20 uur hun eerste ken van eigen toondichters. Op donderdag 15 september Dit jaar is het 150 jaar geleden dat de beroemde kompo nist Brahms geboren werd. Vandaar dat heel wat muzika le gebeurtenissen in het teken daarvan georganiseerd worden Ook in Temse vindt op donderdag 15 september in de gemeentelijke schouwburg een koncert plaats dat gewijd is aan 's werelds beroemdste komponist. Het koncert kadert in het Festival van Vlaanderen en wordt georgani seerd door de Boelwerf in samenwerking met het Ge meentebestuur Het koncert wordt verzorgd door de internationaal be faamde ensembles Contrasts en het Haydn-kwartet. De toegangsprijs bedraagt 200 fr (halve prijs voor perso nen onder de 25 jaar en de derde leeftijd). Toegangskaar ten zullen in voorverkoop verkrijgbaar zijn op de volgen de adressen: Boelwerf, Dijkstraat 6 (tel. 771,09.80); Gemeentehuis Temse, gelijkvloers (tel. 771.09 44); VVV: Martin De Ryck, Past. Boelstraat 9 (tel. 771.00.45) of Lucille Fere- mans, Akkerstraat 75 (tel. 771.06.95). Voor de inwoners van Temse vormt dit koncert in de Gemeentelijke schouwburg een unieke gelegenheid om in eigen midden deze hoogstaande muzikale avond bij te wonen. De uitvoering staat onder de leiding van de muzieklei der Rudolf De Ridder Het koor wordt geleid door Wal ter Quintelier. Het bestuur van beider ver enigingen en de uitvoer ders nodigen iedereen uit tot het bijwonen van deze kulturele manifestatie te Hamme St. Anna. BD aki Het gaat erg goed met The Scabs, een paar we bcrir geleden nog te gast in het Volkshuis te Sint-Nikli aren Dat viertal doet zaterdag 26 juni Dendermonde 8 :ls v; Afspraak in de feesttent van jeugdklub Zeniti aanvang te 20 u. Diezelfde Scabs zijn ook de van Herman Schueremans om het befaamde dul festival Torhout-Werchter te openen. Verder o, steeds aantrekkelijke affiche U2, Simple 1' Van Morrison, Peter Gabriel De mini-elpee van The Scabs doet het inmidd( goed en uit dat werkstuk is nu ook een i getrokken. Scooter begint terug te toeren vanaf september Lokeren. Naar aanleiding van de kunstmarkt op Daknam was er ook een tenM met werk van de kinderen van het Emiliani-lnstituut (md)

De Voorpost | 1983 | | pagina 24