Oppositie contra schepen De Geyter tijdens Hamse gemeenteraadszitting Gemeentemuseum Temse nadert voltooiing Mercator waakt in Sint-Niklaas Punten van Stekense oppositie dan toch op agenda Daensdag op 12 juni y Stekense sportplaats omgetoverd tot stortplaats 26 - 27.5.1983 - De Voorpost Donderdag 19 mei kwam de Hamse gemeenteraad bijeen in bet gemeentehuis om enkele belangrijke punten te bespre ken en te beslissen. Niettegen staande er zou gedebatteerd worden over de verhoging van enkele gemeentebelastingen, zoals op het afhalen van het huisvuil, de personenbelasting en de onroerende voorheffing, was er toch weinig publieke belangstelling. De gemeenteraad besliste vier leningen aan te gaan. Een lening van 150.000 fr. voor de aankoop van een tweedehands bestelwagen voor de techni sche dienst, voor de verfraai- ingswerken op het Dorpsplein te Moerzeke, ten bedrage van 466.000 fr., voor het gemeen teaandeel in de verbete- ringswerken aan de Neerstraat en de Broekstraat, buurtwegen nr. 5 en 23, voor een totaal bedrag van 7.899.000 fr. en tenslotte een_ lening van 490.000 fr. voor de aankoop van gronden tot verwezenlij king van het rooiplan Neer straat, deel 1. Nadat aan de gemeenteraad medegedeeld werd dat de Be stendige Deputatie van de Pro vincie Oost-Vlaanderen in haar zitting van 6 mei de ver kiezing van de leden van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn-O.C.M.W. had geldig verklaard, zodat in principe de nieuw verkozen leden kunnen geïnstalleerd worden op 1 juni 1983, verleende de raad zijn akkoord voor het aanleggen van een lokaal watervoorzie- ningsnet en 17 huisaansluitin gen in de wijk aan de Tram straat voor de S.V. De Zonni ge Woonst. De kosten worden geraamd op 700.000 fr., maar zijn volledig ten laste van de staat. Ook de uitbreiding van het waterbedelingsnet voor aansluiting van de nieuwe sporthal in de Meulenbroek- straat door de TMVW werd aanvaard. De raming hiervoor werd door de TMVW geschat op 316.664 fr. Mirabrug De oude Durmebrug, beter gekend als de Mirabrug, is een historisch interessante brug, die dateert van rond 1900. De ze draaibrug, die nog met mankracht bediend wordt, is zeker een zeldzaamheid in Vlaanderen. De Mirabrug kan men moeilijk wegdenken uit het pittoreske beeld van het Durmelandschap en het Dur- megebied. Ook als verbin dingsader tussen Hamme en het land van Waas kan ze nog een rol spelen voor fietsers en voetgangers, die de drukke en nieuwe brug met haar hellin gen liever niet gebruiken. Al deze argumenten werden aan gehaald door de werkgroep Leefmilieu die gevraagd had den aan de gemeenteraad om een princiepsbeslissing te wil len treffen voor de klassering van de Durmebrug. Schepen Vincart gaf hierover een uit eenzetting. hr is in dit verband reeds een brief geschreven naar minister Poma van de groep Leefmilieu. Ook de ge meente Waasmunster heeft bij Hamme aangedrongen om de brug opnieuw open te stellen voor de fietsers en de voetgan gers en dit uit hoofde van het toeristisch aspekt. Ook is de princiepsvraag tot klassering een veiligheidsmaatregel om te beletten dat de brug onver wachts zou afgebroken wor den. Alle raadsleden waren akkoord om deze brug, waar aan heel wat anekdoten ver bonden zijn, te behouden. Volgens senator Peeters moet men trachten de klassering er door te duwen, want hoe meer men de brug laat aftakelen, hoe duurder het achteraf wordt om de brug te herstel len. Uit een kosten-baten-ana- lyse blijkt dat de brug thans afbreken, duurder is dan ze te herstellen. Ook wanneer de werken aan de Biezestraat en de Calvarieberg aanvangen, zou de brug haar nut nog kun nen bewijzen. Schepen Vincart beloofde alles in het werk te zullen stellen om de brug op nieuw te laten openstellen voor het verkeer. Hij heeft hiervoor reeds kontakten ge had met de diensten van Brug gen en Wegen, onder wiens bevoegdheid de Mirabrug be hoort. Wellicht ligt Mira nauw aan het hart van vele raadsle den, want zij namen hun tijd om over dit punt te spreken. Ook burgemeester Baert druk te zijn bezorgdheid uit over de Mi ra-brug. Het ministerie van Vlaamse Gemeenschap zal met het oog op de uitrusting van de nieuwe wijk «Hoog Kastel», riole- rings- en wegeniswerken uit voeren. De tussenkomst van de gemeente in deze werken bedraagt 707.000 fr. Door de S.V. De Zonnige Woonst werd hier een verkavelingsvergun- aiing aangevraagd. De gemeen teraad verklaarde zich ak koord met het afleveren van de vergunning voor het uitvoeren van de infrastruktuurwerken. In de wijk Vigor-Wuitens wor den er beplantings- en betege- lingswerken uitgevoerd. Aan de verbinding van de nieuwe wijk met de Loystraat en de Verbindingsstraat is er slechts één voetpad voorzien langs één zijde van de straat. Het is wenselijk ook een voetpad langs de andere zijde aan te leggen, dat voor de gemeente 95.000 fr. zal kosten. Kontrakten werden afgeslo ten voor het ontwerpen van de technische uitrusting voor de sporthal in het Meulenbroek en voor de verbeteringswerken aan een gedeelte van de weg nr. 24 in de Noordstraat. Het huurkontrakt van 24 augustus 1967 met het P M S. over het huren van lokalen op het ge meentelijk speelplein werd herzien Het nieuw huurkon trakt gaat in vanaf 1 januari 1983 en de huurprijs die het Er komt géén derde oproeping voor de gemeenteraad vanwege de voltallige en eendrachtige oppositie te Steke- ne. Het schepenkollege heeft deze plannen gedwars boomd. maar in feite komt de oppositie voor de buitenstaander althans als overwinnaar uit de figuurlij ke bus. Inderdaad, door het initiatief van de oppositie (op eigen houtje bijeenroepen van de gemeenteraad) is de meerderheid er uiteindelijk toe verplicht geweest de punten die het oorspronkelijk weigerde op de openbare zitting wél op de officiële dagorde te brengen. En tóch blijft de meerderheid bij haar standpunt: punten die niet van «algemeen belang zijn» of «niet gesteld worden in funktie van het gemeentebeleid én tot nut van het algemeen belang» zullen niet meer geduld worden op de agenda en verwezen worden naar een «vrijblijvend ge sprek onder de vorm van een vragenhalfuur» Tweede en eerste zitting Op de tweede samenroeping van de gemeenteraad door de oppositie reageerde het schepenkollege niét met «hoog dringendheid». zodat het pas op dinsdag samenkwam i.p.v. de vrijdag ervoor. Op dit schepenkollege werd beslist dat de volgende gemeenteraadszitting op donder dag 26 mei zou doorgaan: de tweede oproeping voor de integrale dagorde van de raadszitting van 11 mei (punten van de oppositie) én eerste oproeping van nog drie punten: over het tussengemeentelijk Lazaret en Schif tingscentrum. over de aanleg van een toegangswee tot de hal voor het wagenpark aan de Polenlaan én de uitbreiding van het waterbedelingsnet in de Kemelstraat. In de besloten vergadering zouden dan nog een vijftal «per soonsgebonden» punten worden afgewerkt. Waarna even tueel nog een «vrijblijvend vragenhalfuur» De oppositie heeft haar «slag» thuisgehaald, de meerder heid heeft haar gezicht gered. Open en bloot Uiteindelijk zouden dus de punten, wettelijk door leden van de gemeenteraad (maar behorend tot de minderheid) aangevraagd, worden behandeld. En toch wil het gemeen tebestuur duidelijk stellen dat het zijn bedoeling is op de meest open wijze te besturen. Met een maximum aan informatie voor de gemeenteraadsleden en voor de bevol king in 't algemeen. Het komt ons echter voor dat slechts een deel van de Stekenaren tot de «bevolking» die het gemeentebestuur bedoelt, behoort. Stekcne heeft inderdaad nood aan een weldoordachte bijdrage door een goed beleid, niet aan mensen die anderen de mond snoeren, intimideren en/of belachelijk willen maken. Openheid betekent inderdaad méér dan bekendmaken wat is gebeurd, ook al is aankondigen wat men zinnens is te doen (dèt is pas informatie, openheid) bijzonder delikaat: men moet dan namelijk over de materie hebben nagedacht én een beleidsvisie hebben uitgewerkt. P.M.S. aan de gemeente zal moeten betalen bedraagt 57.169 fr. per jaar. Ook de verwarming, verlichting en wa terverbruik vallen nu ten laste van het PMS, die ook het saldo van de lening voor de aankoop van konvektoren, vervroegd zal afbetalen. Raadslid Van den Berghe Marie-Louise vond het huurbedrag nogal naar de lage kant. Burgemees ter Baert merkte op dat men volgens de huurwetgeving maar 6mag verhogen, maar dat het PMS toch een inspan ning heeft gedaan, door de kosten van de nutsvoorzienin gen ten zijnen laste te nemen. Landbouwzone Het ontwerp van gewest plan. opgesteld in 1975, voor zag de toegangsweg naar het industrieterrein Zwaarveld een ambachtelijke zone. Kleine en middelgrote ondernemingen konden zich daar vestigen. Bij het verschijnen van het Ko ninklijk Besluit van dit Ge westplan in 1978 bleek dat de vroegere omlijning van de zo ne voor ambachtelijke bedrij ven wel behouden werd. doch verkeerdelijk werd ingekleurd. Hierdoor werd deze zone land bouwgebied. Het is een duide lijke materiële vergissing, maar om deze zaak recht te zetten moet men een klein B.P.A. (Bijzonder Plan van Aanleg) maken. Dit zal gebeu ren door de technische dienst van de gemeente. Men zou echter de éne kant willen behouden als landbouw zone en de andere kant, waar reeds twee firma's gevestigd zijn, terug in de ambachtelijke zone brengen. Raadslid Boey- kens vroeg om ook de over kant in de ambachtelijke zone te brengen. Boeykens stelde voor de toestand te herstellen zoals hij was voor dat de fout was gebeurd en vroeg hierover een stemming. Jules Vincart vond dat de landbouwers ook hun argu menten hadden om de ene kant te behóïiden als land bouwzone. waarvoor hij zijn waardering uitdrukte. Het is een zone die nog niet aangetast is. en aangezien het industrie terrein nog gronden genoeg beschikbaar heeft voor ekono- mische expansie, kon volgens hem de ene kant ter beschik king blijven van de landbou wers. Het voorstel van de heer Boeykens werd verworpen. Het voorstel van Jules Vincart om een BPA uit te werken, zodat de ene kant van hét industrieterrein opnieuw am bachtelijke zone wordt en de andere kant landbouwzone blijft, werd aanvaard door de CVP-meerderheid. met uit zondering van raadslid Arsène Van Havermaet. Hij onthield zich omdat hij vreesde dat aan de landbouwgrond zou gevre ten worden. Ook de raadsle den Boeykens. Van den Berghe. Claus. Willaert en Peeters waren akkoord met het voorstel van de schepen van Openbare Werken. Belastingen Om het begrotingsevenwicht te kunnen verzekeren had schepen van Financiën. Joseph De Geyter. een voorstel ge daan om enkele gemeentebe lastingen te verhogen. De ge meentebelastingen die hier voor in aanmerking kwamen, waren het huisvuil, de opcen tiemen op de onroerende voor heffing en de aanvullende ge meentebelasting op personen belasting. Senator Peeters. op positielid. is er van overtuigd dat de huisvuilverwerking een zeer kostelijke aangelegenheid is voor de gemeente Het is volgens hem een onrechtvaar dige belasting, omdat ieder een. hoeveel vuil hij ook per week produceert, hetzelfde be drag moet betalen. Hij stelde voor de kostende prijs te bere kenen in de aankoopprijs voor een gemeentelijke vuilniszak. Ook vroeg hij iets te doen tegen het sluikstorten. Het zijn volgens de senator meestal de gastarbeiders die onwetend zijn over het storten van vuil en afval. Ook het experiment met containers, zoals nu reeds de glascontainers moet worden uitgebreid, eventueel voor het groot vuil. SP-lid René Goossens vindt dat men moet betalen naargelang men ver vuilt Dit is naar zijn zeggen de meest rechtvaardige oplossing. Hoe meer huisvuilzakken men gebruikt, hoe meer men dient te betalen. Hierbij sloot ook raadslid Ediers zich aan. Zij drukten wel hun vrees uit voor het sluikstorten, indien de be lasting op het huisvuil wordt verhoogd. Burgemeester Baert beklemtoonde dat het zo niet verder kon met het afhalen van het huisvuil in Hamme. De tonnen huisvuil die er worden opgehaald zijn de laatste twee jaar verdubbeld. De gemeente moet aan de huisvuilverwer- kingsinterkommunale DDS per ton betalen. Daarom heeft de hogere overheid aange drongen om de belasting te verhogen. De burgemeester deelde het voorstel van het schepenkollege mede, dat in houdelijk als volgt kan worden samengevat: 1.500 fr. per jaar voor een ge zin voor het afhalen van het huisvuil. 1.000 fr. per jaar voor al leenstaande gepensioneerde echtparen, d.w.z. gezinnen waarvan beide leden gepensio neerd zijn of één van beide gepensioneerd is en de andere zonder beroep of geen vervan gingsinkomen heeft, ofwel al leenstaande zijn. d.w.z. één persoon. Men zou wel maar een beperkt inkomen per jaar mogen hebben, bv. een al leenstaande gepensioneerde met een maximum van 350.000 fr. per jaar. Het gebruik van gemeen telijke huisvuilzakken zou worden ingevoerd vanaf 1 juli 1984. Als vorm van overgangs maatregelen. omdat veel men sen nog andere huisvuilzakken in hun bezit hebben, mag men nog per week twee gewone plasticzakken buiten zetten, indien me er drie heeft, moet er al één van de gemeente bij zijn. De prijs van een gemeen telijke huisvuilzak zou 10 fr. bedragen. Voor het afhalen van groot vuil zou men een retributie moeten betalen van 200 fr. te betalen wanneer men zich laat opschrijven voor het te komen afhalen. Toen vroeg raadslid Boey kens het woord. Hij beklaagde zich erover niet te zijn inge licht over de prijzen, die hier boven vermeld zijn. Hij vroeg dan ook meer inlichtingen aan de schepen van Financiën om trent de weerslag op de ge meentebegroting. De Gembel-vertegenwoor- diger Willaert. drukte zijn vrees uit voor de sluikstortin- gen. Hij vroeg om een veld wachter aan te stellen in Ham me. Tussen haakjes kunnen we zeggen dat dit niet gaat in Hamme, omdat het geen lan delijke gemeente is en teveel inwoners heeft. De heer Wil laert was toch kandidaat voor de betrekking van gemeen tesecretaris en OCMW-sekre- taris, of niet soms? De heer Boeykens vroeg om het punt uit te stellen en tegen volgende gemeenteraadszitting de bedragen te bezorgen aan alle raadsleden teneinde alles nauwgezet te kunnen nazien om hierover nadien te kunnen stemmen. Burgemeester Baert kon hierop niet ingaan omdat de datum van 19 mei een ulti matum was vanwege de pro vinciale overheid. Wij moeten vandaag beslissen, aldus de burgemeester, zoniet wordt onze begroting voor 1983 niet aanvaard. Hierop verlieten de SP-raadsleden o.l.v de heer Boeykens en ook PVV-raads- lid Ediers de zitting. Zij bena drukten dat zij zich geen be slissingen lieten opdringen van technokraten. hiermee verwij zende naar de administratie van het provinciebestuur. Ook burgemeester Baert drukte hierover zijn spijt uit. want voor hem is besturen in Ham me de laatste maanden zeer moeilijk geworden Men kan geen ernstig politiek werk meer leveren. Senator Peeters deed dan nog een tegenvoorstel van de oppositie dat erop neerkwam dat men 1.500 fr. diende te betalen en 25 huisvuilzakken gratis kreeg. Van de 26ste zou men dan 20 fr per zak dienen #te betalen. Hij vroeg om na nieuwjaar deze problematiek opnieuw te kunnen bespreken, waarop de meerderheid zich akkoord verklaarde Dan ging men over tot de stemming van de voorstellen van het schepenkollege: herziening van de gemeen tebelasting op het afhalen van huisvuil, werd met 15 ja-stemmen (CVP-meer derheid) tegen 2 onthou dingen. senator Peeters en raadslid Willaert en 1 neen-stem. PVV-er Van Riet aanvaard. verplicht invoeren van gemeentelijke vuilniszak ken gaf dezelfde stemming als hiervoor het vaststellen van een retributie voor het ophalen van groot vuil werd met 16 ja-stemmen, één onthou ding en één neen-stem aan genomen. Hierna vervoegden de SP- leden en Frans Ediers opnieuw de zitting. Burgemeester Baert deelde dan de voorstellen mee van het schepenkollege in ver band met de verhoging van de gemeentebelasting op de per sonenbelasting en de opcentie men op de onroerende voor heffing. De personenbelasting stijgt van 6 naar 8% en de gemeentelijke opcentiemen op de onroerende voorheffing van 1524 opcentiemen naar 2000. Raadslid Ediers vroeg om de zitting te willen schorsen, waarmee de burgemeester zich akkoord verklaarde. Na een kwartier kwam de gemeenteraad opnieuw bijeen Debat Alle opmerkingen gemaakt door verschillende oppositiele den waren gericht aan schepen De Geyter. Men verweet hem de ongeloofwaardigheid van zijn begroting 1983. De gun stige financiële toestand van de gemeente is volgens de opposi tie een foutieve voorstelling. Door de verhoging van de per sonenbelasting krijgt de ge meente een inkomst van 17 miljoen. Voor de opcentiemen op de onroerende voorheffing wordt een bijkomende in komst geschat van 12 miljoen. Volgens de oppositie had de schepen van financiën hen be drogen en belogen, maar wij kunnen het U vergeven, aldus raadslid Boeykens. Ook de PW-raadsleden verweten schepen De Geyter zijn onjuis te cijfers in de begroting 1983. Toen kreeg schepen De Geyter zelf het woord om de feiten te weerleggen. Hij dank te eerst dg oppositie voor de hoogstaande en gemotiveerde uiteenzettingen en ook voor de objektieve manier waarop zij de feiten hadden voorgesteld. Hij wees erop dat de ge meente enkele onvoorziene tegenslagen heeft gehad de laatste maanden. De misreke ning van de verhaalbelastingen is er één van. Hamme is één van de laatste gemeenten waar de belastingen nog niet ver hoogd werden en dit dankzij een zuinig beleid. Wij moeten niet alleen meer inkomsten hebben, aldus de schepen, wij zullen ook nog drastische be sparingen moeten doen. willen wij onze financiële toestand gezond houden. Belastingen verhogen is zeer pijnlijk en niemand doet het graag. Aan diegenen die zwaar bevoordeligd zijn zullen wij iets moeten terugvragen. Ook het OCMW is een zware uitga ve voor de gemeente, onge veer 45 miljoen per jaar. Maar de meerderheid neemt haar verantwoordelijkheid en wij hebben begrip voor de rol van de oppositie, die niet anders kan dan haar rol spelen, be sloot de schepen van Finan ciën. Joseph De Geyter. De verhoging van de belas tingen op de personenbelasting en op de opcentiemen voor de onroerende voorheffing werd meerderheid tegen minderheid aanvaard. Enkel raadslid Wil laert onthield zich bij deze stemmingen. Rookverbod Rookverbod gedurende de gemeenteraadszittingen was een punt dat op de dagorde geplaatst was door senator Peeters. Volgens hem is roken één van de belangrijkste fakto- ren die onze gezondheid schaadt. Wie niet rookt, rookt in feite evenveel dan de roker zelf. wanneer zij lang in dezelf de ruimte verblijven. Raadslid Ediers. die eveneens genees heer is. vindt dat men rookt wanneer men onder spanning is. of om zijn zenuwen in toom Weer of geen weer, de beroemde geograaf Mercator uit Rupelmonde blijft op posi ctsth stadhuis van Sint-Niklaas. Een tafereeltje dat we de jongste maanden herhaalt*— hebben meegemaakt: verenigingen die ontvangen worden ten stadhuize laten |H regenschermen achter in de hall. Mercator bewaakt ze wel foto Iv) te houden. Na nog enkele tus senkomsten van raadsleden, en er waren humoristische bij. vroeg de senator de stemming, die niet politiek geladen was. Dit betekende dat elk raadslid vrij mocht stemmen. Het in voeren van rookverbod tijdens de gemeenteraadszittingen werd verworpen met 14 stem men tegen 8. en er waren 4 onthoudingen, namelijk van de heren Ediers, Van Riet, Van den Eynde en De Ruys- scher. Geheime zitting Schepen Vincart werd aan geduid als vertegenwoordiger in de algemene vergadering van de T.M.V.W. en schepen Van de Casteele als zijn plaats vervanger. Voor de gewestelij ke landmaatschappij Dender- monde werd raadslid Van Re- moortel Lieve aangesteld als kandidaat-beheerder en sche pen Greta Van Avermaet en Arsène Van Havermaet, res- pcktievclijk als vertegenwoor diger en plaatsvervanger voor de algemene vergaderingen. Raadslid Van Goethem is afgevaardigde van de gemeen te voor de algemene vergade ringen van de bouwmaatschap pij De Zonnige Woonst en burgemeester' Baert en Robert Saerens zijn afgevaardigd voor de beheerraad van deze bouw maatschappij. Schepen De Geyter zal Hamme vertegenwoordigen in de Algemene vergaderingen van de verzekeringsmaat schappij OMOB, schepen Vin cart in de gemeentedienst van De jaarlijkse Daensdag te Aalst heeft dit jaar plaats «j^ji zondag 12 juni met volgend programma. Te 9.30 u bloemenhulde op het kerkhof gevolgd te lof. door een eucharistieviering in de St.-Martinuskerk vokat opgeluisterd door het St.-Martinuskoor en met homilPS door Pater Karei Van Isacker s.j. Te 11 u inhuldiging de gedenkplaat aan het geboortehuis van Priester Dt)at Daens in de Kerkstraat met toespraak door de voornam van het fonds Luc Delafortrie. Nadien optocht naar het monument van Priester Daensc^ de Werf met de muziekmaatschappij «Tot Heil T Volks» waarna bloemenhulde. Te 12 u in de trouwzaal van het stadhuis verwelkomd door burgemeester Uyttersprot en herdenking van overisA: den Daensisten door ondervoorzitter Willy De waarna een drink wordt aangeboden. België, schepen Van de Cas teele bij het Gemeentekrediet van België en bij de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaan- deren. Het ontslag ingediend door de heer Paul Quintelier als leraar aan het Burgemeester Van Driessche Instituut werd aanvaard. De heer Van Kersavont Wim werd benoemd tot poli tieagent op proef voor twee jaar en de heer Pierre Heir- wegh werd bevorderd tot hoofdinspekteur van politie. Gemeentelijke aanplakborden Het gemeentebestuur vestigt er nogmaals de aandacht op dat op de gemeentelijke aan plakborden enkel aftich gen aangeplakt worden de bevoegde gemeenf diensten. Dit staat tra vermeld boven de borde tikulieren of vereniging gen dus in geen enkel 1 zelf affiches aanbrengen® ze borden. Indien U een affiche bi U wenst die aan te plakll de gemeentelijke borde u zeven affiches (er zijnl aanplakborden) binnfl gen op het gemeentehd de heer Engelbeen Paul, Kuituur. Tegen de overtrede van zal proces-verban steld worden. Ijet gei bestuur rekent op de werking van iedereen. Via de jongste gemeenteraadszitting is bekend geworden dat het Gemeentemuseum van Temse zijn voltooiing nadert. Sinds de installatie van het vernieuwde gemeente bestuur is het gebouw in een stroomversnelling gebracht, en gehoopt wordt dat het tegen de vakantieperiode (juli) dermate zal gevorderd zgn, dat de raad van beheer dan met de eigenlijke inrichting kan starten. De officiële opening wordt voorzien in de herfst. Het Gemeentemuseum van Naudts als bevoegde schepen Temse werd in de herfst van en Jeanna Van Damme-Save- 1942 gesticht door de toenma- rys als voorzitster groeide het lige schepen van onderwijs museumgebouw geleidelijk Jean Boeykens. die tevens de naar zijn voltooiing, eerste voorzitter werd. Op 2 Die voltooiing lijkt nu in zicht, mei 1943 werd het museumge- Verwacht wordt dat het ge bouw. gelegen Markt 24 (ei- bouw tegen de vakantieperio- gendom familie Van Stry- de zal afgewerkt zijn, zodat de raad van beheer dan kan be ginnen met de opstelling van het expomateriaal, hetgeen uiteraard nog enige tijd in be slag zal nemen. Het museum gebouw omvat een ontvangst ruimte. veelzijdige lokalen (o.a. voor wisselende themati sche expo's), een uitgebreide ruimte voor een vaste tentoon stelling (de geschiedenis van Temse. met speciale aandacht voor de Boelwerf) en een zol derverdieping (archief en werkplaats), De officiële ope ning mag in de herfst verwacht worden. Niettegenstaande hei seumbestuur het jan zonder gebouw heeft a stellen wat uiteraar gevoelige handikap heeft het zonder onderi zijn werking gehandhai de overigens talri hoogtepunten behoort gave van de jaarboek! een stijgende belanj kennen. Met een eigen gebouw n werking van het Gemeóé. seum zonder twijfel een C we stroomversnelling I moet Luk D donck). officieel opengesteld. De aktiviteiten koncentreer den zich in die beginjaren vooral op het tentoonstellen van voorwerpen uit het verle den en op het organiseren verkoopstentoonstellingen ter bevordering van kunstenaars exposanten. Toen het gebouw na dc oorlog werd aangekocht door de N V. Bloemmolens Temse verloor het Museum zijn vestigings plaats (1950) en diende uitge keken naar een nieuw gebouw. Het werd het begin van de moeilijkheden rond een eigen akkomodatie. Het oude brou wershuis Lambrechts in de Kasteelstraat werd in 1951 door het Gemeentebestuur aangekocht, met het doel het Gemeentemuseum er in onder te brengen. Door omstandig heden werd dit echter geen werkelijkheid. Jarenlang dien de het Gemeentemuseum het dan zonder gebouw te stellen. De werking bleef echter ge handhaafd onder leiding van voorzitter Emiel Van Daclc Van 1966 tot 1972 was het Gemeentemuseum gevestigd in de patriciërswoning Markt 4. Toen dit eigendom van de familie Janssens de Varebeke in 1972 werd verkocht aan de Bank van Parijs en de Neder landen verloor het Museum opnieuw zijn gebouw. In de zeventiger jaren sche pen Schuerman was intussen voorzitter geworden werd besloten het Museum toch te vestigen in het oorspronkelijk daartoe aangekochte gebouw: het eerder vermelde, oude brouwershuis Lambrechts, Kasteelstraat 16. Grondige verbouwings- en aanpassingswerken waren noodzakelijk en namen me de door de lange administratie ve voorbereiding heel wat tijd in beslag. Met Emiel Eén van de punten die door de Stekense oppositie werd gevraagd om te «L toegevoegd aan de openbare zitting van de gemeenteraad enkele weken geledecL uitleg omtrent het herschapen van een deel van het terrein tussen gemeenirj sporthal en het B-terrein van FC Stekene Sportief in een waarachtige stortplaatsjjjj grote ontzetting», klonk het aangevraagde punt; «stelt de Stekense SP vast datot terrein rond de sporthal door de gemeentediensten een grote vuilnisbelt is aangC Er wordt ook vuil verbrand en dat is milieuhinderlijk voor de omwonenden.» J Vragensteller SP-er Mare Fruytier wilde dan ook over drie dingen informatie bebj De reden tot sorten van groot huisvuil, marktafval en afval van werkzaamheden rond de sporthal; de reden tot verbranding van brandbaar afval van eender welke aard of al (papier, plastics, rubbers enz.) op het terrein rond de sporthal, De invloed van de ontwikkelde gassen en rook voor de omwonende bevolkiflj storten op een gemeentelijke stortplaats, waarop een sportmanifestatie doof dus... sporten tussen glas, oud-ijzer, bouwmaterialen en verbrandingsrestefl storten van groot afval op het terrein ten nadele van de spelende kinderen wat tl veiligheid en gezondheid. 1 De Stekenaars wachten nog steeds op een antwoord op deze vraag, meerderheid wilde ofm. deze vraag niét behandelen op de openbare zitting t gemeenteraad, ondanks het feit dat dit punt wettelijk was aangevraagd.

De Voorpost | 1983 | | pagina 26