smoele: Karnavalisten met Spel zonder Grenzen te Aalst Volksspel herleeft te Zele variLDsr/„(,B! Dameswandelgroep uit Eupen bezoekt Temse Lokers jeugdatelier Pierewit bestaat vijf jaar Aanhoudend fris, kans op enkele opklaring» Groot - Lebbeke De anekdotes omtrent ■Het Stenen Wonder van Lietfaeka« - dat kan ook moeilijk anders- blijven zich opstapelen. Echt ge beurd is alvast wat volgt Op zekere avond, men zit nog volop in de voorbereidings periode en het verkeer is nog toegelaten langsheen de Brusselsesteenweg, kontro- leren regisseur Jaak Van der Helst geluidsregisseur Fons Heuninck en hun medewer kers het geluid. Alles verloopt opperbest. Machtig rollen de klanken over het Dorpsplein Tot de band de aanloop naar de op z n smalst.... duiven losgelaten. Het moet voor die diertjes een eigen aardige bedoening geweest zijn, zo tussen een massa mensen de vrijheid te moe ten kiezen. Zondagavond waren trouwens vijf van die diertjes nog altijd niet op hun hok teruggekeerd. Wie dacht dat de grootste kwaliteit van een pompier erin zou bestaan zo spoedig mogelijk een brand te blus sen, heeft het bij het ver keerde eind. Want vorige week mochten we uit de mond van een bloedemstige Lebbeke. Neen, lieve lezers, geen nakomertje van het massaspel. Wel, de gevel waarachter de pasgehuwden Lieve en Julien hun eerste huwelijksnacht doorbrachten. Plaats van het gebeuren: Opwijksestraat 85 (p. van san duivelsscène weergeeft en plots de nar luidkeels roept: «Halt! Halt! Halt!> Precies op dat ogenblik rijdt op de steenweg een auto voorbij. De chauffeur -wellicht in de waan een zware overtreding te hebben begaan, waarom ook zou an ders zo nadrukkelijk 'Halt' geroepen worden?- en de reputatie van de Lebbeekse politie kennende, remt uit alle macht Zijn remmen gie ren het uit van de inspan ning. In de wagen achter hem weerklinkt gevloek en woorden als «zondagschauf feur». De Lebbeekse politie, dat mag gezegd worden, heeft de gebeurtenissen omtrent «Het Stenen Wonder» van dichtbij gevolgd. Van erg dichtbij. Van té dichtbij, om eerlijk te zijn. Want tijdens een der eerste voorstellin gen zag regisseur Jaak Van der Helst op zeker ogenblik, tot zijn groot ongenoegen, een geüniformeerde de her berg «In den Hert» binnen stappen. Neen, geen 16de eeuwse pakkeman, maar een 20ste eeuwse handhaver der orde. Vanzelfsprekend schoot de regisseur uit zijn kram men en verwenste - hoe zou je zelf reageren? - de man in kwestie naar de verste pla neet uit ons zonnestelsel. Bij nader toekijken bleek de on verwachte cafébezoeker dan nog de Lebbeekse politie- kommissaris te zijn. Hij liep er trouwens danig in de weg van een aktrice die op het punt stond in het licht van de schijnwerpers te treden, want het kind moest hem dan nog beleefd vragen: «Meneer, mag ik eens pas seren?». Vanaf de tweede voorstel ling werden tijdens de apo theose ook een paar witte Lebbeekse spuitgast verne men dat, althans naar zijn mening, de grootste kwali teit van een pompier erin bestaat: «Te kunnen blijven rechtstaan». In het regiehok, bovenop de tribune, zit ook een pom pier. Om aldaar eventueel onheil in de kiem te smoren. Gezien de man in kwestie nog geen enkele keer is moeten tussenkomen, kreeg hij een andere taak toege wezen: het ontkurken van de bierflesjes. Ook deze taak. werd ons verteld, verricht hij probleemloos. Vorige week vrijdagavond was de grote massa naar het massaspel komen afzakken. Het feit dat men meer kaar ten verkocht had dan dat er zitplaatsen beschikbaar wa ren, zorgde overigens voor meer dan één ontevreden toeschouwer. Voor de akteurs was het evenmin een lachertje, ge zien hun speelruimte met een paar meters beknot werd. Leontine Pisane, die schijnt altijd pech te hebben, kon zelfs de was niet van de lijn halen. Als akteur moet je je wel iswaar neerleggen bij de di- rektieven die een regisseur je oplegt, maar toch beschik je nog altijd over voldoende ruimte om in je spel een stuk van jezelf uit te drukken. Daarvan maakt Fons Abbe- loos, die in «Het Stenen Wonder» één van de leden van de rederijkerskamer «De Schaerlaeken Eglantier» ver tolkt, als volgt gebruik. Bij elke voorstelling, vertrouw de Fons ons toe, zet ik mijn muts op een andere manier op het hoofd. En hij demon streerde meteen de erg rui me mogelijkheden die een hoofddeksel uit de 16de eeuw biedt Interessant om weten is trouwens ook, wat die ak teurs in momenten, dat ze druk gestikuleren, mekaar zoal toevertrouwen. Zonder dat het publiek het natuurlijk hoort Zo zegt Fons Abbeloos te gen Wiezenaar Frans Bos man, die de kastelein ver tolkt, steevast: «Frans, als ik geen bier krijg, speel ik niet meer mee!». Uit een kindermond ko men vaak Ongewild grappige uitspraken. Zo kwamen we aan de weet dat een knaap van een jaar of acht de Bond Zonder Naam-spreuk «Te derheid is een deugd. Hou je teder» als volgt interpreteer de- «Tetterheid is een deugd. Hou je Tetter!» In Lebbeke is nu ook een nieuw telefoonspelletje in de mode. Bepaalde telefoon- bezitters beweren dat je i.p.v. je nummer op de klas sieke manier te vormen, je dit ook kan. door gewoon de hoorn van de haak te nemen en daarna de haak een zelf de aantal keren in te druk ken als het nummer van de korrespondent vermeldt. Bel je bijvoorbeeld naar het nummer 79.72.04, dan druk je eerst zeven maal de haak in, vervolgens negen maal, ach teraf opnieuw zeven maal enz. Voor een 0 druk je tien maal. Telefoneren voor mensen met veel geduld. Het werkt bovendien. Althans bij toe stellen met een drukknop systeem. In het kader van het ge meentehuis op te smukken ter gelegenheid van de op voering van het Stenen Won der van Lietbeka, werden op de vensterbanken bloembak ken aangebracht, waarin meer dan honderd geraniums aangeplant werden. Groot was echter de verbazing van de verantwoordelijken toen na een tweetal weken bleek dat die geraniums één na één afstierven. Advies werd ingewonnen bij de verkoper en dra kwam men aan de weet, dat de bloemen te «straf» gevoed waren en men ze gewoon «verbrand» had. Er bleef dan ook niets anders over dan nieuwe aan te planten. Ook vorige week zondaga vond -we genoten toen van een uitstekend weertje - zakte weerom de grote mas sa af naar het Lebbeekse Dorpsplein om er het Stenen Wonder van Lietbeka mee te maken. Men was zelfs ver plicht, zo werd ons verteld, bussen geïnteresseerden te rug te sturen. Alleszins geen pluim voor de organisatie van de kaartenverkoop, die tevoren reeds flink wat kri tiek moest slikken. De uitgave van het boek omtrent het ontstaan en de geschiedenis van de 0.L- .Vrouwparochie te Lebbeke -auteur Jef Dauwe- kent zo'n sukses dat men momen teel reeds bezig is aan een tweede oplage. De prijs van de normale uitgave zou nu wel 100 fr. meer kosten dan voorzien, dus 300 fr. i.p.v. 200. André Lissens, Heer ter Poele en tegelijk ook voor zitter van toneelkring «Om- mekaar», is de koning te rijk. Zijn oproep om figuranten die op 28 en 29 juni e.k. willen figureren tijdens de opnamen van de film «De Leeuw van Vlaanderen» - re gie Hugo Claus- krijgt im mers een flinke respons. Niet minder dan 150 Lebbe- kenaars lieten zich reeds in schrijven. Amateurs zijn overigens nog altijd welkom. Na de slotvoorstelling -overigens niet alleen die dag - bliezen de akteurs ver zamelen in de Bierboom, waar duchtig gevierd werd op het sukses van Het Ste nen Wonder van Lietbeka. Regisseur Jaak Van der Helst kreeg van Marieke, de bazin, een «wrieëdaardig schoeënen» bloempot en toen hij de bende feestvier ders verliet, hief iedereen «Wij zeggen geen vaarwel, mijn vriend» aan. Het feest werd nog voortgezet en pas rond de klok van vijven ver lieten de laatste «Lietbeke- naars» dit oord van lafenis. Smoelentrekker Lebbeke. Het gasthof De Bierboom kan de bezoeker een beeld geven van hoe de pers reageerde op het Stenen Wonder (p. van san) Bolleketklub «De Tukkers» iedere week paraat! Tijdens de oorlogsjaren was üriessche, die met vele bolle- het bolleketspel te Zele aan ketten voorsprong er als de een hoogkonjunktuurperiode kampioen uitkwam, bezig. Het is tijdens die moei- yits|ag Voor de leek kunnen we zeg- ^3 p., 2. Julien Steeman (B) gen dat het heel wat gelijkenis J*3 P 3- ',S/1® nril,c vertoont met petanque Sedert - Van enkele jaren heeft er zich om en rond het Ronde Café te Zele een groep vrienden ge vormd, die iedere week op nieuw enkele uurtjes vrije tijd uittrekken om in een vriend schappelijke sche (B) 120 p.; 5. Rudy Van Bogaert (B) 113 p.; 6. Marie- Louise De Meyer (A) 111 p 7. André Van Dnessche (A) 103 p.; 8. Alfons Van Lunter (B) 99 p 9. Marcel De Schep per (B) 98 p.; 10. Marcel Van ttfoeM.bollekett.n""8'"3™ ^bene;.(B) »p; '11. Ma- Momenteel telt de klub 24 Herrebattt (A) 73 p.. 2. leden, die tijdens tweede LucHetnvegh (A> 63 p 13 Sinksen hun traditionele spe- R,ch,a/dEV?n D"e»sche ling hielden. De leden zijn in- Py Edmond Netrmck (B fw1S„enSAheU„n BU""e" 52,P p.? if "sfm^To^ De grote^ winnaar ^n groo,-' meester in het bolleketten is M 36 p-J8, Den,se Co8tcrs ontegensprekelijk Alfons Van pun en" (beno) Het spel zonder grenzen, georganizeerd door de karnavai- vereniging De Kornissesloipers werd andermaal een suk ses. Ook de w eermaker deed zijn best en het was dan ook niet te verwonderen dat de grote massa naar de plaats van het gebeuren was afgezakt. De blok Borremans vierde kermis met de zon als gezel. In een sfeer van kameraad schap en sportiviteit, traden niet minder dan 16 groepen aan met als inzet de «Spel zonder Grenzen» trofee. Lodderoeigen opnieuw winnaars De Lodderoeigen gingen er van bij de start keihard tegen aan. Dat werd duidelijk bij de estafettekoers op rollen. Ze onderstreepten daarbij hun ambities ten volle. Een spel zonder grenzen zonder water kan gewoon niet. En water ontbrak dan ook niet. Het tweede spel reeds bestond in het overbrengen van water. Zij het dan op e?n niet alledaagse wijze. Het emmertje met gaat jes erin op de kop en wandelen maar. slalommend door de hindernissen. Boival wist zich een echte waterrat. En bier kwam er ook aan te pas. al beschouwen de echte karnava listen bier als een veredelde vorm van water en kunnen ze dat best van al ook waarderen. De koers van de garcons moest aanduiden wie de beste bier drager van het gezelschap was en die bleek bij de Matotten thuis te horen. De Toisers toonden op hun beurt aan dat zij alles af weten van vissen en wonderbaarlijke visvangsten. Geen wonder dus dat zij de snelsten waren in het visspel, waarbij het erop aankwam zo snel als de gesmeerde bliksem je visje op het droge te brengen. Veel. zeer veel behendigheid werd er van de deelnemers gevraagd bij de appelsienen- koers. Waar de meesten over duidelijk in de problemen ge raakten. bleken de mannen van Per Total over de grootste speed te beschikken. Zij schre ven dit onderdeel op hun naam. En dan was er nog de verkleedpartij, een kolfje naar de hand van de Lodderoeigen die weer eens met de eerste plaats gingen lopen. Het eier- werpen naar een maat was de opgave van de rode draad. En toen bleek dat eieren werpen veel gemakkelijker en eenvou diger is dan ze weer gaaf en ongeschonden opvangen. Maar de Kornissesloipers maakten er het beste van en kwamen in dit onderdeel als de grote triomfators uit de bus. De winnaars Ondertussen had geen enkele speler en nog veel mihdcr de toeschouwers, de kans gekre gen om naar de puntentabel te kijken Met spanning werd dan ook het verdikt van de jury afgewacht. En die had wel wat last met al die standen en plaatsen. Maar uiteindelijk raakte men het toch nog eens en kreeg men volgende uitslag: de Lodderoeigen wonnen met 54 punten; de Matotten wer den tweede met 52 punten en dan volgden Boival (50). Toi sers (44). Schiefregt'oever (37). Per Total en de Deste- reers (34). Kornissesloeipers (29). Schoimers (18). Voesj (16). Sjeepeerekes (15). Ja watte jong (14). Prinsencae- mcre (12). Dompeleers (3) en Weir en de Snottebellen moes ten het zonder punten stellen. Maar ook zij verloren er de glimlach niet bij. Al bij al mag deze editie van «Spel zonder Grenzen» weer een sukses worden genoemd en wordt nu reeds met veel belangstelling uitgekeken naar de uitgave van 1984. Aioin en Incopnito Aalst. Een ei opvangen is nog niet zo makkelijk (per) Aalst. Spel zonder Grenzen waaraan 16 karnavalploegen deelnamen (per) Aalst. Ter gelegenheid van de Sinksendagen had er een rolschaatswedstrijd plaats Terjoden, met allemaal meisjes (per) Zaterdag 28 mei Zaterdag 28 mei bezoekt de Eupense wandelgroep Eifel- Ardennenverein zijn zustergemeente Temse. De V.V.V. heeft speciaal voor deze dames een toeristisch dagpro gramma uitgewerkt, en één van de punten daarvan richt zich tot alle Temsenaren, nl. een bewandcling van het Schausselbroekpad Elk jaar maakt de damesafde- streeks 10 u. op de Markt te ling van de Eupense wandel- Temse verwacht. Daarna groep Eifel-Ardennenverein (10.15 u.) bewandelen zij het een dagtrip. Dit jaar heeft Schausselbroekpad onder be- Temse de eer deze dames te geleiding van V.V.V.-bc- ontvangen. Zij worden om- stuurslid en gids Maria Van Braeckcl - Lobelle. Elke Tcm- scnaar wordt uitgenodigd deel te nemen aan deze natuurwan deling. Zo kan men kennisma ken met deze damesgrocp en wordt het kontakt met de be woners van Eupen bevorderd. Rond 12 u. worden de dames door het kollege van Burge meester en schepenen ten ge- meentehuizc ontvangen. Na het middagmaal bezoeken zij het atelier van Temscs inted t tionaal befaamde becldhoui J Karei Aubroeck, waarnat een bezoek gebracht wordtf het al even internationaal ra. puteerde Orgelmuseum PI sen. Ter afronding van de dB trip wordt dan een kijkje gcê men op het rekrcatiedMM Waesmeer. waarbij uiterw mogelijkheid geboden tot amusement. Vijf jaar geleden werd te Lo keren het jeugdatelier Pierewit opgericht. Het wordt een dub bel feest, want vrijdag 27 mei wordt samen met de kinderen en hun ouders een feest ge vierd en zaterdag 28 mei wordt een migrantenkinderdag opge zet. Dat is geen nieuwigheid voor Pierewit. want we zijn al aan de vierde uitgave van deze dag toe. In een persmededeling zegt Pierewit dat heel wat politici verdeeldheid zaaien tussen de verschillende lagen van de be volking. het racisme laten voortwoekeren en daardoot geen steen bijdragen tot de kulturele ontmoeting. Integen deel. zij verhinderen hierdoor de kansen om aan integratie te werken. Pierewit wil daarnaast ook wat doen aan de vele voor oordelen die leven tegenover de kinderen van gastarbeiders. Het groot kinderfeest staat he lemaal in het teken van «wij bouwen onze eigen straat» en start op zaterdag 28 mei om 14.00 uur. Dan komen de kin deren samen op Hoogland. Oude Heerweg 125 te Lokc- ren Ook de ouden zijn daar welkom. Zij kunnen de kreati- viteit van hun kinderen bewon deren en genieten van een glaasje tec Om 14.30 uur starten de aktivi- teiten: muziekinstrumenten maken, huizen bouwen, eten klaarmaken, dekors en span doeken maken, toneel en ver kleden, timmeren aan de straat, waarin dan om Ijn uur het feest wordt gcopenfc om 16.30 uur een ojüff volgt. Om 17.00 uur koirtF burgemeester dan de openen. De Regie der Posterijen heeft weer een biezondere dagteke- ningstempcl gemaakt ter her innering aan de filatelistische tentoonstelling georganiseerd in het kader van de openstel ling van de katedraal van Ant werpen. Op de stempel staan details van een gotisch spits boograam en van een pijler met kapiteel; ter herinnd van een filatelistische tcni<| stelling te Vilvoorde n.a»| jaar ACW met de beginlei van het Algemeen Christy Werkersverbond en ter a genhcid van de nationale n petitieve postzegeltentoofll ling «Ternafil 83» te T«j| Zele. De Zeelse bolleketklub «De Tukkershield zijn jaarlijks kampioenschap aan het Ronde Café te Zele (gvw) Onze weersverwachting Het blijft de komende dagen té fris voor de tijd vi het jaar. Wel gaat het wat minder regenen, zontf de garantie dat het droog zal worden. Vanda vrijdag blijft het betrokken met nu en dan rege Bij een matige noordenwind wordt het 's middl een graad of dertien. Vermits een hogedrukgebfl bij Schotland veel moeite doet om bij ons J geraken, kunnen er zaterdag misschien van westen uit een paar opklaringen tot ons doordr gen. De kans op regen, hoewel kleiner, blij bestaan. Wel wordt het met ongeveer 15° 1 minder fris. De verdere evolutie voor zondag begin van volgende week wijst op minder regen wat meer opklaringen. Toch blijft het té koud w de tijd van het jaar en blijven we door een tetó aan zon voorlopig bleekneusjes. De enige troost® ons rest is dat het in West-Duitsland en Oor Frankrijk nog slechter is dan bij ons. Daar dtH immers overstromingsgevaar. m 2 - 27.5.1983 - De Voorpost

De Voorpost | 1983 | | pagina 2