en de kleine k eindbalans, die er geen is... Kulturele vereniging Spirit van start te Temse lelenaar Henri Van Daele kreeg Emiel ieberghprijs Stenen Wonder van Lietbeka» Feest in het jeugdatelier Pierewit te Lokeren. md merkt het meteen. Tussen Jaak Van der Helst, iemand van «over 't water» Achiel Vermeiren, al jaren de verpersoonlijking van de overtuigende een stevige vriendschapsband ontstaan, genieten verdiend overigens nog na van de massale bijval, die de van «Het Stenen Wonder van Lietbeka» mochten genieten. Als en co-regisseur hebben beiden trouwens een bepalende rol gespeeld e opzet en de uitwerking van het massaspel. Ze kaatsen de felicitaties terug en prijzen het talent en de inzet van de zovele honderden die aan de realisatie meegewerkt hebben. Hoewel je blij bent dat het volwassen geworden is, toch knaagt ergens een pijn om zijn heengaan. En loop je er de volgende dag heen om te zien of het het wel klaarspeelt degelijke koffie te zetten... Dergelijk gevoel heb ik nu ook. Ik kan Leb- beke en de Lebbekenaars nog altijd niet missen. Als dat de slotindruk kan zijn van een vorm van geluk uiteindelijk hebben Achiel, ikzelf en zovele anderen toch enorme risiko's geno men dan voel ik me ge lukkig. Ik geniet dus dui delijk na. A.V.: Maandag, na de laat ste voorstelling, had ik ook de indruk dat een «kind» Van me wegstapte. De mooi ste bevinding van het mas saspel is het feit dat zovele mensen wellicht tegen alle verwachtingen in el kaar gevonden hebben. Let wel, over een paar jaar kan van dergelijk gevoelen mis schien niet zoveel meer overblijven, maar dat zove- len mekaar hebben leren ontdekken, tot de bevin ding kwamen dat ze niet zover van elkaar staan als ze zelf wel dachten, dat lijkt mij de meest positieve erva ring. Lijkt dat naar mekaar toe groeien het belangrijkste resultaat van het gehele massaspel? A.V.: Inderdaad. Ik heb me daar trouwens van in den beginne voor ingezet. Enorm gebokst ook dat iedereen mee in de boot zou stappen. Ik ben zowel gaan «preken» in de «Vooruit» als in de «Casino». En ik ebbeke. Jaak Van der Helst: «Ik heb een fantastische tijd éter de rug». (P. Van San). ijewel de euforie wellicht j nazindert en de Rijs 'a-klanken nog lang A uitgestorven zijn, toch we beiden naar D alotindrukken omtrent fet Stenen Wonder van seka». vond het dan ook formida bel dat de Socialistische Vrouwenbond meedeed en dat de PVV-voorzitter met zijn ganse gezin van de par tij was. JVDH: Al bij al zijn we met een beperkte groep vanuit een vorm van een droomsi tuatie begonnen en hebben we maanden met een be perkte kern gewerkt. Der gelijke manier van werken was niet altijd stimulerend en we moesten mekaar, op bepaalde momenten, wer kelijk opjutten. 'Die droom is dan echter realiteit geworden, maar dan in die mate, dat ieder een, iedereen heeft gevon den, de realiteit het «realis tische» oversteeg en we nu met een pracht van een her innering zitten. Je kan je inderdaad de vraag stellen: Is het mas saspel het belangrijkste ge weest? Op zichzelf niet, Lijkt me. Dat spel is van voorbijgaande aard. Maar dat vele mensen zichzelf en de anderen gevonden heb ben, dat lijkt me het belang rijkste, A.V.: Een voorbeeld, dat al leen reeds het opzetten van het massaspel overwaard maakte. Petrus Brussel mans, de anders-valide, die de doedelzakken voor de ommeganck vervaardigde, iemand die sinds zijn huwe lijk, 22 jaar geleden, het Dorp niet meer zag, was nu present. Dank zij zijn bij drage is hij iemand gewor den. Waren we erin ge slaagd enkel dat los te we ken, het ware voor mij vol doende geweest. Ike zijn, nu alle drukte i geluwd is, jullie slotindrukken? JVDH: Persoonlijk bevind ik mij nog altijd in het sta dium van het nagenieten. De heerlijke maaltijd is nog niet 100% verteerd, 't Is ei genlijk net alsof, op een be paald moment, het kind dat je grootgebracht hebt, trouwt en je huis verlaat. ir tevredenheid over de publieke belangstel ling? JVDH; We zijn in een boot gestapt, die op een bepaald moment lekgeslagen is. Be grijp me echter niet ver keerd. Ik was uiterst geluk kig dat er zoveel volk kwam opdagen, maar minder ge lukkig dat er téveel volk lp vrijdag 27 mei mocht Zeienaar Henri Van Daele d het stadhuis van Zoutleeuw de literaire prijs taiel Vliebergh ontvangen voor zijn roman «Het lesde zegel». De prijs ter waarde van 75.000 frank werd overhandigd door Davidsfondsvoorzitter De Ridder. Het was juryvoorzitter vooral bekend als heimat- prof Marcel Janssens die en jeugdauteur. Hijzelf is enige uitleg verschafte over het daarmee niet volledig y «kwaliteiten van Van Das- eens. Hij meent zelf dat hij ra werk. Gebaseerd op de zo eenvoudig mogelijk Apokalyps van Johannes is schrijft om door het grote it zesde zegel» een po- publiek begrepen te :h toekomstverhaal dat worden, nt na de «grote ramp». Deze literaire prijs heeft tot iele overlevenden trach- doel de jonge letterkundi- ten zich in stand te houden gen aan te moedigen. Hij en ontdekken de gewone werd ooit gewonnen door menselijke waarden van Emiel Van Hemeldonck, voor de ramp. Zoals steeds julien Van Remoortere en ie de taal van Van Daele in 1974 door Cor Ria Lee- 1 zeer zuiver en zijn de dialo- man. De prijs werd nu voor -»■ stond de-rste keer opnieuw toe- ZWe. Hemi Van Dae,e won de vtteberghprijs In december 1982 besliste de beheerraad van Studio '69 de lokalen aan Viadukt 8 te .•luiten. Voor Raoul De Graeve, die beheerraadslid was van genoemde vereniging, iW betekende dit het einde van de oudere werking van deze klub. Hij vatte dan ook de idee li» op om met een eigen vereniging te starten. Na raadpleging van een aantal vrienden en m wnnissen en zich gesteund wetend door de overgrote meerderheid der aangesproke- non, belegde hij op 28 januari een vergadering. Nu, vijf maand later, heeft de vereniging, die de naam Spirit meekreeg, een hele weg afgelegd. Twee aktiviteiten werden een onverdeeld sukses. Ondertussen werd de vereniging wat betreft struktuur en doelstelling verder uitgebouwd. Op de vergadering van 28 niging. Omdat de financië- besloten af te zien van een Januari waren 18 personen le lasten te hoog zouden eigen lokaal. Het ligt in de aanwezig. Er werd beslist uitvallen om de vroegere lo- bedoeling van de vereni- j®Jbeginnen met een nieu- kalen van Studio '69 in ging om van de diverse, be- f®. hultureel gerichte vere- bruikleen te nemen, werd schikbare vergaderruimten De nieuwe kunstkring stelde zich voor. (rdg) in Temse gebruik te maken. Om de politieke neutraliteit van de klub te onderstrepen zal er beurtelings verga derd worden in de verschei dene (zowel politiek getinte als neutrale) lokalen, op voorwaarde dat er een ruimte gescheiden van het café gratis ter beschikking staat, Tijdens de vergadering van vrijdag 25 februari werd een bestuur verkozen. De funktie van voorzitter werd toegewezen aan Raoul De Graeve, die van sekreta- ri8 aan René Vermeiren en die van schatbewaarder aan Luc Verhulst. Later zal het bestuur nog worden uitge breid, de funktie van vice- voorzitster en die van een verantwoordelijke voor de pubüc relations, zijn voor zien. De naamkeuze voor de vereniging had plaats op de vergadering van vrijdag 25 maart. Uit een keuze van een twintigtal namen kreeg «Spirit», afgeleid van het woord spiritueel, vinding rijk, de meeste stemmen. De kulturele vereniging, thans gedoopt Spirit, was meteen geboren. Struktuur en doelstellingen De klub is samengesteld was. Want daaronder heeft het spel als dusdanig gele den. Zo waren we zekere avond verplicht de «intro» te verplaatsen, waren we genoodzaakt de omme ganck pal voor de kerk te laten voorbijstappen, i.p.v. de deelnemers een brede bocht te laten beschrijven. Wat veel sierlijker was. A.V.: Onze betrachting was steeds een kwalitatief hoog staand spel te brengen. Al geheel zijn we daarin ge slaagd tijdens de première. Omdat er niet zo veel volk was komen opdagen. Ik heb trouwens altijd geloofd in het «spektakel». JVDH: Ik vond dat Lebbeke erg traag op gang kwam. De eerste keer dat me dat overkwam. Maar eens de ankers los zijn, zijn de Leb bekenaars niet meer in te tomen. Hun enthousiasme groeit dan uit tot een ware euforie. Tot vlak voor de laatste voorstelling kwa men nog mensen vragen of ze mochten deelnemen. En ze hebben meegedaan! Had de voorstelling nog be ter gekund? JVDH: Bekeken vanuit de inzet der mensen, moet ik daar ontkennend op ant woorden. Want hun inzet bedroeg geen 100, maar 150%. Waarvoor ik hen trouwens hartsgrondig moet danken. Wat het regiematige be treft, had het wel beter ge kund, maar dan op het vlak van de details. A.V.: Ergens vertrek je van aen beeld, dat je in je ver beelding ziet. Wanneer je van dat ideaal 80 of 85% realiseert, dan komt dit bij het publiek nog over als fantastisch. En dan mag je heel tevreden zijn, want die 100% bereik je toch nooit. JVDH: Als je mij vraagt: Kon het beter? En je ziet dan een mevrouw stappen die anderhalf uur in de re gen stond te wachten en die haar paraplu nog bij de hand heeft en je maakt daar een regiefout van, dan be geef je je m.i. op het vlak van de pietluttigheden. We zijn hier immers aan een regie begonnen en hebben ons niet gedragen als schoolmeesters. Eén en één mocht bij ons in anderhalf resulteren, als je begrijpt wat ik bedoel. Hield het massaspel ook een persoonlijke verrijking in? JVDH: Elke akteur, elke technicus, elke figurant brengt je regietechnisch wat bijAan de andere kant heb ik een heel pak mensen ontmoet, die ik via dit mas saspel heb leren kennen en waarderen. Dat vooral heeft me verrijkt. AV: Ik heb maar tot mijn dertiende school gelopen. Ik had graag wat anders gedaan. En nu de kans krij gen om dit te helpen reali seren, dat is enorm... JVDH: Zonder Achiel dat weet gewoon gans Lebbeke had het spel niet kunnen doorgaan. Daarom ook ben ik hem hardstikke dank baar, Hij is niet alleen een vriend geworden, maar hij was een fantastische mede werker. Met een heel grote F. Van de Lebbekenaars wordt gezegd dat ze tot een spe ciaal ras behoren. Het oor deel van iemand «van over 't water» daaromtrent? JVDH: Ze hadden me dat speciale van de Lebbeke naars regelmatig voorge kauwd. In den beginnen er- vaarde ik het als erg eigen aardig, dat iedereen zo traag in gang schoot. De Lebbekenaars zitten a.h.w. in een cocon vervat. Wees gerust, alles komt wel in orde! We hebben tijd zat! Je gaat toch niet nerveus wor den, zeker? waren de eerste kommen taren. En dan plotseling raakt die Lebbeke. Achiel Vermeiren: mijn leven. (P. Van San) Lebbekenaar gemotiveerd. En dan wordt alle hens aan dek geroepen en werkt hij zich de naden uit zijn broek. Bestond er een wezenlijk verschil tussen de regie van «Het Stenen Wonder» en andere regieopdrachten die je reeds toevertrouwd kreeg? JVDH: Beslist. Bij elke nieuwe opdracht moet je opnieuw beginnen. Ook al beschik je over dezelfde mensen. Wat Lebbeke be treft bestond de vrees ik heb dat trouwens van in den beginne met E.H. De ken Van den Bergh uitge praat dat men mij een sterk kristelijk geladen Ma riaal gegeven wilde laten uitbouwen. Ik geloof te recht dat we er goed aan gedaan hebben, mensen rondom ons te scharen, die dat gegeven ook vanop af- de schoonste periode van stand konden bekijken. En dat ook gedaan hebben. En wij geprobeerd hebben dat Mariale in 1983 te situeren. Naar de mens van vandaag toe. Wat nu met de toekomst?'' A.V.: Mijn plannen, dat weet je, staan altijd in nauw verband met Lebbeke. Ik zou o.a. graag verhalen neerschrijven omtrent Prospeireken. JVDH: Los van Lebbeke dan, bestaan er wat mij be treft kontakten, voor de op voering, in 1985 van het Reynaertspel in St.-Ni- klaas. Hebben jullie beiden een mooie tijd aohter de rug? A.V.: De schoonste periode uit mijn leven. JVDH: Ik heb een fantasti sche tijd achter de, rug. Pierre Van Rossem uit maximum 21 beheer raadsleden, waarnaast le den en steunende leden. Jaarlijks wordt er op een algemene vergadering een nieuwe beheerraad verko zen. Het dagelijks bestuur is samengesteld uit 5 leden en is verkozen uit leden van de beheerraad. De vijf funk- ties zijn: voorzitter, sekre- taris, schatbewaarder, vice- voorzitster, en verantwoor delijke public relations. El ke persoon vanaf de leeftijd van 21 jaar die zich met de statuten akkoord ver klaart, kan lid worden. De kulturele vereniging Spirit stelt zich als doel in alle takken van het kulture le leven werkzaam te zijn. Alle personen, tot welke rang, stand, politieke of fi losofische overtuiging ze ook mogen behoren, kun nen binnen de vereniging vrijetijdsbe steding doen. De klub wil zich verdienstelijk maken op terreinen zoals muziek, literatuur, kunst, toerisme, film, toneel... Ook wil men kreatieve en aktieve vereni- op al deze gebieden tot ging bij. werkzaamheid aan sporen. (r v Temse heeft er alvast een De Voorpost - 3.6.1983 - 23

De Voorpost | 1983 | | pagina 23