1 Moorselse avondmarkt schot in de roos emeentelijke Bejaardenraad opgericht te Temse lint-Laurentiuskerk van Lokeren ieeft weer een kruis m w GROEP Stekens Milackomitee geeft informatie aan toekomstige dienstplichtigen... Dorpsraad Meldert Aktiekomitee «Pas- en Steenbeek» Meldertse Dorpsraad vergadert op donderdag 16 juni PW Buggenhout koos nieuw bestuur De Voorpost - 10.6.1983 - 15 twee jaar staan rond de statige Sint-Laurentiuskerk 'iteren stellingen gebouwd. «De peperbus heeft zijn korset w», zo zegt men in Lokeren. Men is inderdaad druk oende met de restauratie 'van het fraaie gebouw en die ftrken zullen nog wel een tijdje in beslag nemen. Ir moet immers biezonder veel werk achter de schermen •beuren. Deskundige architekten hebben met monniken- tduld het hele gebouw op plan gezet, hebben vervolgens He stenen genummerd en zijn dan gaan nakijken welke tenen dienen vervangen. Die werden dan op werkelijke roten op papier gezet. De zwakke plekken werden aange- uid en pas dan kan het eigenlijke en voor de buitenstaan- Ier zichtbare werk beginnen. Steen per steen wordt op- iieuw gebeiteld, Waar het kan in Balegemse steen, want de tl-Laurefitiuskerk is in deze steen opgetrokken. Beschikt niet over de Balegemse steen, dan wordt over de rtnzen uitgekeken naar een andere, haast soortgelijke tensoort. )ok het glas in lood moet worden vervangen. Een biezon- kr precisiewerkje. En dan is er nog het torenuurwerk, dat Hicht volgend jaar rond deze tijd zal klaar zijn. Stilaan maar zeker, geraakt de Sint-Laurentiuskerk weer ompleet. Sedert dinsdagnamiddag is het uitzicht van de irk er weer een stuk fraaier op geworden. Want dinsdag middag werd het kruis en de haan op de toren geplaatst, jnder een massale belangstelling, luid applaus Het werkje zou aanvangen om 14.00 uur. Maar rond dat idstip stond het grote plein voor de kerk en het stadhuis nppensvol nieuwsgierigen. De naderafsluitingen konden t massa niet stuiten en toen de schoolkinderen begeleid loor hun leraren net iets voor twee kwamen afgezakt, westen ze zich reppen om nog wat te kunnen zien. Zelfs de luwe straatjes rond de kerk werden ingenomen door ijkers. Fotografen-in-den-dop liepen drukdoend over en neer, zoekend naar een goede plaats om toch maar alles oor het nageslacht te kunnen vereeuwigen. Een man zat er imlachend bij. In zijn reusachtige kraanwagen monkelde ij het voorbijhollende Lokerse publiek tegemoet. Voor m was het immers de zoveelste klus. ingang van de kerk stond het zeven meter hoge ruis, met onderaan een wereldbol en bovenop een haan, idaarDegelijk vastgemaakt aan stevige kabels; onwrikbaar tn pal. Wereldbol en haan met bladgoud belegd, het kruis op bepaalde plaatsen, ook verder alle smeedwerk voorzien wi een dikke laag zwarte roestwerende verf. (lokslag twee uur zwaaide de kerkdeur open. Een kleine toet, bestaande uit enkele geestelijken en gevolgd door irgerlijke overheden, architektefi en de aannemer, begaf ich naar het kruis. De dektn van Lokeren las enkele Men voor, nam enkele momenten ingetogen stilte en chtte de betekenis van het kruis hoog op de toren toe. «Een fmbool voor vrede en geluk, van wederzijds begrip, van trzoening.» Dan zegende hij het kruis met wijwatert twierookte het om vervolgens ook de talrijke aanwezigen zegenen. Velen onder hen maakten ingetogen een kruis. Lokeren. Het kruis heeft de top van de toren bereikt. Op de toren geeft een arbeider de kraanman beneden de nodige bevelen opdat het kruis precies op de plaats waar het hoort zou terechtkomen, (md) Toen werd het stil. Tot plots de beiaard zijn blijde klanken liet weergalmen en Jo Van Eetvelde speelde zijn mooiste liederen. Ongemerkt werd aan de kraanmachinist een seintje gegeven en plots werd het 400 kilogram wegende kruis opgetild alsof het een pluimpje was. Op dal moment hadden de vele toeschouwers hoopvol gewacht. Een luid en spontaan applaus begeleidde het kruis naar zijn lange tocht: 65 meter hoog boven op de toren van de Sint-Laurentius kerk, waar het door desktmdige arbeiders muurvast werd gemaakt. Het prijkt er nu als de bekroning van een doorgezette inspanning, van werklust maar ook van geloof en hoop in een wereld die mooi en goed is. okeren. De haan en het kruis staan nog op de Khtwa gen. Onder ruime belangstelling werden ze de peperbusgeplaatst (md) Lokeren. Het kruis wordt door de deken gezegend, (md) Na de esbattementen van Steven-Kermis waarbij vooral «De Jonge Wacht» met de plaatselijke vedetten in de kyker kwamen werd Moorsel-Kermis tijdens het voorbye weekend een voltreffer. De zon was, onverwacht, drie dagen lang van de partij, er was volk op de been met het mooie weertje als in de «goede oude tyd» en ook de jeugd kwam ruim aan haar trekken, zo op de dansvloer als op de foor. Enig schaduwpunt: de processie, die naast het religieus aspekt dan toch een aan de tijd van vroeger appelerende aktiviteit is, bleef achterwege. Bekroning en klap op de vuur- mede aan de basis ligt van dit geval was en eerlang ook te pijl werd dan de maandagse middenstandsinitiatief kon dan Herdersem ter gelegenheid avondmarkt met het vuur- ook zijn tevredenheid uitdruk- van het 200-jarig bestaan van werk. ken over wat te Moorsel werd de Harmonie. Voorzitter N.C.M.V. Jef Van gerealiseerd. Wat trouwens Voor animatie en sfeer zorg den Eede en voorzitster ook reeds te Baardegem het den de «Faluintjeskapel» en «'t C.M.B.V. Isidora Van der Borght-Varlé maakten van de tweede editie van «hun» avondmarkt een schot in de roos. Mede alleszins door de zeer gunstige weersomstandig heden doch vooral wegens de beloftevolle start van verleden jaar. Heel de Nieuwstraat, heel de Kloosterstraat en een deel van de Stationsstraat (tot aan «Centers Néken») werd im mers ingenomen door niet minder dan een zestigtal marktkramers van allerhande allooi. Stuntwerkers en man nen van de lol inbegrepen. Daarenboven werd nu gezorgd voor een betere doorstroom mogelijkheid zodat de marktkramers elk aan bod konden komen. Toch werd het maandagavond een drukte van belang en leken de drie ge noemde straten in het volle van de avond eivol. Wande laars vanzelfsprekend, kijkers maar ook kopers. En dat was dan uiteindelijk toch de bedoe ling. Schepen Robert De Pauw die Klein Muzieksken» van Gij- zegem. Een initiatief dat alvast burger recht heeft verworven en niet meer weg te denken is uit de volgende kermisvieringen. 't Was weer eens kermis zoals in de tijd van toen, werd er vaak gezegd en ook de caféba zen kenden een drukke dag. Op het Kruis wil men het goe de voorbeeld van «het Dorp» volgen en daar komt nu een avondmarkt op vrijdag 15 juli. LH Aalst. De pisjeloes uit Moorsel voorzagen zich van de nodige fondsen voor het komend karnaval (per) Voor het grootste deel van de jonge mannen is legerdienst nog steeds een onoverkomelijk 1983 zijn dienstplicht aanvan- gegéven: mét of tegen de goesting, het moét! Gelukkig zijn de laatste jaren héél wat gen. Dit op voorwaarde dat hij versoepelingen deze verplichte legerdienst komen verzachten: denken we hier maar aan vóór 25 juli 1983 vervroegde de mogelijkheid tot een dienst als gewetensbezwaarde, aan uitstel van oproeping, afstand dienstneming aanvraagt op z'n van dat uitstel én natuurlyk het steeds maar inkorten van de eigenlijke legerdienst tot 10 mjl'tiegemeente. Heeft hij maanden in ons land en 8 maanden in onze «10* provincie». échter in januari 1983 uitstel gevraagd, dan moet hij eerst Versoepelingen en privilegies dienst als gewetensbezwaarde verkrijgen is. «afstand van uitstel» aanvra- brengen spijtig genoeg niet wil aanvangen. Bij eventueel wie «afstand van uitstel» gen bij de provinciale militie- steeds een doorzichtiger wor- mislukken van een finaliteits- vraagt vóór 30 juni, krijgt van dienst en nadien om vervroeg- militiegémeente nog de de dienstneming vragen op de voorsclektiedokumenten militiegemeente (brochure «Welkom», dienst plichtigen van lichting '83 en Wie over één en ander verdere wensenkaart) zodat hij kan inlichtingen en/of bijzonderhe- aanduiden wanneer hij liefst den wil, kan deze bekomen bij De BeEr ters en sekretarisscn van gemeenteraadszitting van 28 maart werd, op voor- Schepen Siegfried Buylaerl, mei algemeenheid plaatselijkl. bejaardenbonden kmmen, besloten tot de oprichting van een Gemeen- uitgenodigd werden, was er 'Bejaardenraad, en deze te erkennen als adviesor- een algemeen akkoord om een Op 20 april werd reeds een voorbereidingsvergade- inwoner uit de verschillende ehouden; de eigenlyke start vond plaats tijdens de rusthuizen van Groot-Temse Desvergadering op 1 juni. a's hd 'n de raad op te nemen. Dat zijn: Arthur D'Hondt (De tjaardenraad is een in- (Socialistische Gepensionecr- Reiger - Temse). Rosalie Spil- dat de belangen van den Tielrode). dooren (Sint-Modestus jaarden behartigt. Alle Tijdens de voorbereidingsver- Steendorp) en Petrus Van ^tsop plaatselijk vlak die gadcring. waarop alle voorzit- Poeck (Sint-Jozef - Tielrode). «nsioneerden aanbelan den door deze raad be- il worden. tmcentelijke Bejaarden- *ordt voorgezeten door Van Brussel (K.B.G die wordt bijgestaan l*ee ondervoorzitters: Van Bunderen Steendorp) en Bene- k Bock (Socialistische fioneerden Temse). tasse is Linda Van w (kultuurfunktionaris gemeentebestuur). De samengesteld als volgt: ktieve vertegenwoordi- Jf erkende afdeling, nl. Van Brussel en Theo (K.B.G. Temse), Pe- [e Bondt en Maria De Liberale Bond van Ge werden Temse), Bene- Bock en Abdon Wes- (Socialistische Gepen- tóen Temse), Frans De Ueker en Elisa Huynen •stische Gepensioneer- jeendorp), Gaston Van J80 en Alida Lijssens Steendorp), Achiel en Alouis Pochet Je Ouderlingenbond (WP). Uodelieve Wau- Germainc Fonteyn Elversele), Albert lander en Frans Van Ly- !n (K.B.G. Tielrode), 2 #n nog aan te duiden den van de administratieve ge- jaar kan men, na geschikte plogenheden met zich, in- bevinding, van de overheid tegendeel! Wie al de geboden «verdaging van oproeping» be- mogelijkheden wil benutten komen om aldus het laatste moet reeds een beetje «jurist» jaar te kunnen herbeginnen. zijn, want wanneer moet men tussen het bekomen van de wat vragen én aan wie. onder afstand en de eerste mogelijke niet op het Klein Kasteeltje en/ het plaatselijke Milac-komitee welke vorm en met welk doku- oproeping onder de wapens of onder de wapens wil geroe- van Groot-Stekene waar trou- ment? Het is inderdaad voor ligt minimum 5 maanden voor pen worden. wens alle inlichtingen in ver ons. eenvoudige mensen, een een gewoon dienstplichtige. de «afstand van uitstel» is hand met militie, dienstplicht- échte wir-war. een doolhof. Voor een KRO of KROO is definitief. Men kan dus niet wetten en dienstplicht te beko- Daarom onder meer is er Mi- dat meestal nog langer, daar meer opnieuw uitstel vragen men z>jn. Het plaatselijke Mi- lac. dat in Groot-Stekene nu de kandidaat afhankelijk is van wanneer men eventueel van lac-komitee: p/a Johan terug over een goed werkende de oproepingsdata die per mening zou veranderen! Goossens, Bosdorp 18b te afdeling beschikt macht en per wapen gepland wie geboren is in 1965 en 9090 Stekene, tel. 03/ Milac-Stekene wil de laatste- werden Planning die bij het dus tot de lichting 1984 be- 779.96.96. jaars-studentén dan ook enkc- plaatselijke Milackomitee te hoort, kan eveneens nog in le belangrijke punten onder de aandacht brengen in verband mét «afstand tot uitstel». Hier onder gaan ze. afstand van uitstel(lcn) kan met een aangetekend schrij- Vanuit het Meiderts Paro- zich stelt. Een kalender van toe en omgekeerd, met mo ven aan de gouverneur, dienst chiecentrum ontstond de de aktiviteiten werd reeds gelijkheid tot participatie. worden ed™i'itieprovtncie Meldertse Dorpsraad, aan- opgemaakt, een prioritei- het verstrekken van ad- 25 iuhr 19838CDhavoor hen "die vankelijk opgericht door tenplan van de verenigin- vies inzake openbare wer- bij de klasse 1983 willen inge- a^e voorzitters of afgevaar- gen wordt vooropgesteld ken en te verlenen diensten deeld worden. digden van bestaande Mei- en eenvoudige statuten ge- van algemeen nut men dient niét te wachten dertse verenigingen op elk ven als doelstellingen: het nastreven van een op de einduitslag wanneer men vlak. het dorpsleven stimule- betere kwaliteit van woon- na het eindeksamen zo £r leefden immers twijfels ren, het gemeenschapsle- en leefomgeving, vlug mogelijk onder de wapens ^ij de bevolking: «lééft ons ven bevorderen De Dorpsraad staat uiter- w geroePen worden of zijn (jQrp nQg ecjlt?>>j <<zjjn we het kommunikatielo- aard buiten elke ideologi- tevreden met het huidige kaal zijn tussen de leefge- sch? of filosofische strek.- gemeenschapsleven te Mei- meenschap Meldert en het king en staat open voor dert?». Bij velen bestond beleid. Naar het bestuur iedereen, dan ook de wil er iets aan te doen. Reeds een paar maal vergaderden de voorzitters doch de volgende vergade- Deze regel zal eveneens toege- Dit nieuw organisme zal ertoe ring, op donderdag 16 juni past worden voor Mariadal en bijdragen de samenwerking te 20 u in het Parochiecen- Sompershoek. tussen de verenigingen en het trum is een «open vergade- Leden met raadgevende stem Gemeentebestuur te bevorde- rjng» Iedereen is er dus zijn Schepen Siegfried Buy- dit in Kei voordeel van de welkom en heeft zjjn taert, die het bejaardenbeleid hele bejaardenbevolking van onder zijn bevoegdheid heeft, Groot-Temse. n een vertegenwoordiger van het De bevoegdheid van het be- Dorpsraad stuurde plaatselijk O.C.M.W. en de jaardcnbeleid berust bij Sche- reeds aan het kollege van sekretaresse door het College pen Siegfried Buytaert. die aan burgemeester en schepe- van Burgemeester en Schepe- de basis ligt van de stichting nen een schrijven met de xht strekking om, wü de van verenigingen, speelpleinen nen aangeduid. van deze raad. doelstellingen die de raad Dorpsraad Meldert het dorps- en het opstellen van kalender leven stimuleren, een kommu- en prioriteitenplan, nikatiekanaal zijn tussen de De Dorpsraad heeft nu echter plaatselijke leefgemeenschap geopteerd voor «open vergade- en het beleid, advies verstrek- ringen» waarbij dus elk Mel ken inzake openbare werken dertenaar welkom is en zijn en een betere kwaliteit van de zeg heeft, woon- en leefgemeenschap na- Hierbij worden dan niet alleen streven. a"e verenigingen uitgenodigd De Dorpsraad wil alleszins een afgevaardigde te sturen geen individueel «klachtenbu- doch elke inwoner, al dan niet rèau» worden. Wel wil hij zich in het verenigingsleven betrok- met typisch Meldertse proble- ken, kan er terecht, men ten dienste van de bevol- De vergadering gaat door op king bezighouden. DONDERDAG 16 JUNI te 20 Reeds aangesneden punten in u. in het Parochiecentrum, vorige vergaderingen zijn: het (lh) LH Aanvankelijk gesticht door de leerlingenvervoer naar de voorzitters van Meldertse ver- dorpsscholen, de samenwer- enigingen allerhande, buiten king met het stadsbestuur, een elke ideologische of filosofi- polyvalente zaal, suggesties van het KB ware de beste oplossing. Wat stelt het aktiekomitee voor? Tegen het duur, ondoor- AIs reaktie tegen de ge- Plaatselijk buiten de oevers ekosistemen. Een waterbe- en overwelvingen kunnen vast te liggen, plande waterbeheersings- treden van Pas- en Steen- leid dient met alle aspek- wel voor sporadische Te Aalst zou theoretisch werken in het bekken van beek werden veroorzaakt ten, ook natuurweten- wateroverlast verantwoor- nog veel mogelijk zijn. Te de Pas- en Steenbeek ont- door fouten bij vroegere schappelijke, rekening te delijk zijn. Hieraan werd Lebbeke niet meer. Door stond in 1980 een feitelijke waterbeheersingswerken. houden. Ondoordacht ver- echter reeds veel verbe- eerst stroomafwaarts te vereniging die zich wil ver- Hieraan werd verbetering breden, rechttrekken, uit- terd. Okkasionele over- onteigenen zou men de be zetten tegen teloorgang van gebracht en de afwatering diepen en verharden, kana- stromingen in weilanden volking voor een voldon- landschappen te Baarde- is relatief goed. Degelijk liseren dus, zou meer bo- zouden ook na de «kanali- gen feit stellen. Intrekken gem, Moorsel, Herdersem, onderhoud door stadsper- men en struiken vernieti- satiewerken» onvermijde- Wieze, Denderbelle en soneel, voldoende voorra- gen dan Aalst er in 1979 lijk blijven. De door- Lebbeke. dig, zou een oplossing aanplantte, zou ontelbare stroomsektie vergroten Het Komitee wil een kor- brengen. vogelsoorten uitroeien, flo- doch niet die van kunstwer- daat neen toeroepen tegen Kanalisatie zou heel wat ra en fauna vernielen en de ken zou daarenboven sup- waanzinnige en megaloma- kosten meebrengen: mil- nog landschappelijk waar- plementaire problemen dacht en technisch niet ver- ne kanalisatie met recht- joenen ontwerpkosten, devolle Faluintjes ont trekken, verbreden en uit- onteigeningskosten voor sieren, diepen van deze bekken, bijna 5 hectare en zowat Beek-, oever- en beekbege- Zo zou de Pasbeek te 100 miljoen uitvoerings- leidende levensgemeen- Moorsel in de Bredestraat kosten. schappen zouden worden van 80 cm naar 4,50 m De diepte van «de kana- vernietigd en het landelijk worden gebracht. In de len» zou een belangrijke karakter zou onherroepe- Blekte te Wieze van 1 m factor van watertekort kun- lijk worden verminkt, naar 5,5 m. langs de Lange nen zijn in de zomer en Technische bezwaren: Haag te Herdersem van zowat 1 ha bos zou verdwij- De Pasbeek was tot 1938 1,20 m naar 7 m en in het nen wat een aangroei van 6 onderhevig aan getijden- Denderland van de wette- 8 m3 hout vertegenwoor- werking waardoor de door- lijke anderhalve meter naar digt. stroomsektie van de beek nen gewoon waardeloos Steenbeek, Pontweg 57 te liefst 8,50 m. Biologische bezwaren voldoende werd. Aanbren- zijn vermits de te onteige- 9390 Herdersem-Aalst. Ekonomische bezwaren: Beken zijn belangrijke gen van te smalle duikers nen percelen reeds blijken lh kreëren Wettelijke bezwaren: antwoord projekt stelt het aktiekomitee voor: drin- Te Aalst liep het openbaar gende onderhoudswerken, onderzoek als dat in Leb- wegwerken van anoma- beke en Dendermonde liëen en het uitgespaarde reeds voorbij was. Inspraak kapitaal prioritair te inves- achteraf heeft weinig bete- teren in maatregelen om kenis. Een koninklijk be- het water van Pas- en sluit van 1 februari 1980 Steenbeek zuiver te komt er reeds op neer dat maken, alle bezwaren die belang- Adres: hebbenden zouden indie- Aktiekomitee Pas- De PVV-afdeling Buggenhout De Maeyer is verantwoorde- koos een nieuw bestuur. Het lijke voor de relaties met de Dagelijks Bestuur bestaat uit pers. Het feestkomitee bestaat voorzitter Roger Van der Vre- uit M. Bosteels, L. Petters en ken. sekretaris Rosette Buys, D'Hauwere. ondervoorzitter H. Brugge- De overige bestuursleden zijn: man, penningmeester G. De Eric Gorus, M. Van den Vlieger. Jos Vermaesen is de Breen, D. Jacobs, F. Van nieuwe hulpsekretaris en Louis Dam, M. Van de Perre en M. Van Cleemput.

De Voorpost | 1983 | | pagina 15