ater De Smet ■uiig op zijn plaats mmtt vao Pintii f Irieven uit Daensarchlef van Dekenij Bond Beter Leefmilieu steunt hardere akties tegen storende weekendverblijven Kranten worden duurder :J' '6 jaar na zijn dood wordt Priester Daens nóg vervolgd! Hamme brengt passende hulde aan eeuwelinge Valentine Heyman De Voorpost VRIJDAG II JUN11913 3P JAARGANG NR. 23 - 30 F les opnieuw maken.» Hij toont ons reeds het nieuwe aangezicht van de 'indianenvriend'. Het is in derdaad een perfekte ko pij. «Niemand had gedacht dat dit beeld in elektrolyseko- tegen juli 1984, maar dan in polyester len! foickig was het redelijk stil in de Dendermondse Kerk- fr. kosten. Uiteindelijk zul- iat toen de «redder» der Indianen, de Dendermondse len wij kopijen maken van uiet pater De Smet, langzaam maar zeker van zijn een beeld dat in het mu- iel tuimelde en met z(jn neus tegen de rozen te- seum staat. Deze buste htkwam. Even later waren de scholen uit en uiteraard gaat van de hand tegen teg de gevallen redder heel wat belangstelling. Snel 10.000 fr. Er worden maar rd hjj door de stedelijke diensten weggebracht en in 15 exemplaren van ge- trijl naar de koele ruimten van de technische diensten maakt. Zij worden telkens bracht. koperen pater werd er Ihoofd, arna het bo ste stuk een plaats eg in de werkpijp van chel Peelman. waar al- :i eigenaardige toestel- staan om het stadsbe- op tijd en stond van uns: oen' borden, teiloren, 1x11 etten en andere ver- penngen te voorzien, hel is niet zo maar de wede beste. Hij volgde ana en aan de Stedelijke demie voor Schone sten, waar hij o.m. bg was van beeldhou- |Jos De Decker, behulpzame Willy iroeck dirigeerde igs allerlei kamions, ers en grijpers naar terrein van de recht waar boven in één |die bunkerachtige spe- Dendermonde. Michel Peelman en Andre Pauwels bewonderen'het nieuwe gelaat van van pater De Smet (v) het atelier ,'1 Peelman ligt. fdslid André Pauwels zetten. Ik ben ervan over- in zand gegoten zodat er de toezegging van tu'gd dat vele Dendermon- geen gietvorm van blijft be- Jstadsbestuur om zich denaars wat graag bereid staan. De beelden zijn in I de naar beneden ge- zullen zijn om daartoe hun zeer zuiver tin en worden :rde pater bezig te steentje bij te dragen. Ik genummerd. Ook de ande- :n. André zal voor de schat dat we ongeveer re herinneringen worden fondsen, de admini- 350.000 fr. gaan nodig heb- enkel in een beperkt aantal en de public-rela- ^en om materialen aan zorgen, terwijl Michel te kopen. Dat geld zullen juli 1984 een spik- we bijeenkrijgen door het lieuwe pater moet verkopen van herinne ringen. Er is eerst en vooral een Pi ivijzen ider kosten wordt een énig pro- vertelt André Pau- ■"«•ui uciaau uc mou Lielx j^uren van Michel, sseii E" wij het standbeeld rani Pater De Smet op- exemplaren gemaakt. Op die manier hopen we de 350.(XX) fr. samen te krij gen die er waarschijnlijk zullen nodig zijn». Michel Peelman leidt ons soort plaket dat tegen 250 rond in zijn krocht. Het fr. zal verkocht worden, vocht plakt tegen de mu- Dat plaket is reeds klaar. Zonder al te veel kos- Het is fraai en dekoratief. alleen betaalt de stad Daarnaast brengen wij ook een profiel van de pater op de markt. Dat profiel wordt op een staander ge- rc CÉ* op het Kerkplein monteerd en zal zo'n 1.000 ren. Met zijn onafscheide lijke sigaret wijst hij naar het zwaar gehavende kope ren hoofd van de pater. «Daar is niets meer van te maken, zegt hij. Het enige wat wij konden doen is al- per was gemaakt, vertelt hij. Men was ervan over tuigd dat het brons of mes sing was, maar nee, ge woon elektrolysekoper. Dat wil zeggen een dunne koperen of metalen plaat, waarop door elektrolyse nog eens- een laag koper werd aangebracht Hij geeft ons een demonstratie en inderdaad, een wit stuk je metaal trekt in het bad de geladen koperdeeltjes aan. «Zo is dat gegaan, glundert Michel. De ver schillende stukken van het beeld werden nadien met lood versterkt en aan me kaar gelast. Vervolg op blz. 6 ïitiol b - ader i voorzitter van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon Jan Van der Hulst ind "vingen we, in primeur, verschillende brieven van het Daensarchief der Dekenij Aalst Opzout °mW'"e van a'<tua''te't en v'ak v<^r Daensdag te Aalst, U niet kunnen 'mees ^9easf°nds vroeg aan de eigenaar van het huis waar Priester Daens op 14 juni 1907 roep toelating om er een gedenkplaat aan te brengen op de oude zware deur in de bure ®>rynstraat. Dit werd geweigerd door de familie van Sylvain Van Der Gucht die pooi!' "tans een goede vriend van Daens was en met wie hij een schilderskring vormde ken: rvan Van der Gucht moderator en lesgever was. Het bewijst dat er weinig begrip it opgebracht en oude bewaardersgeest en verdekt franskiljonisme nog worden m jtklcefd. Iets wat het einde van Priester Adolf Daens nog tragischer maakt. N Daens was weggetrok- bij nicht Maria in de Molen- Jules Delafortrie en bij wie hij zijn broer Pieter om straat, de dochter van Pieter allicht meer begrip vond dan fn vrede te gaan zoeken Daens die gehuwd was met bij zijn broeder Pieter die nuk- ia" en uitgave van de cuyper lit ID 1 »V*t34 n W tadtnnoncto erfil® -052/21.40.00 aanó «Uk. KB 442-8601401-36 numimr 30 F 11 1.350 F ianT° 700 F 360 F SECU??^k8ult0evr Vorige maandag is de prijs van de dagbladen gestegen van 15 naar 16 F (of 96 F per week). De reden hiervoor zyn de gestegen produktiekosten. De regionale weekbladen, aangesloten bij de Natio nale Federatie der Informatie Weekbladen, hebben een overeenkomst met de overheid die stelt dat deze media hun verkoopprijzen het dubbele laten bedra gen van de prfjs van de dagbladen. Aldus zullen wij de verkoopprijs van De Voorpost vanaf 1 juli op 32 F brengen. De aandacht van de lezer weze erop gevestigd dat de weekbladen in dit land geen enkele staatssteun ontvangen. De uitgever, D. De Cuyper. kig bleet en de houding van Adolf Daens niet begreep. Op het geweten van Priester Adolf Daens werd van buiten af grote druk uitgeoefend. Bij de klerus groeide die uit tot gewetensdwang. Reeds op 1 juli 1905 schreef de sekretaris van de bisschop, de heer De Baets, in het Frans naar de Deken van Aalst confiden- tiellement pour votre gouverne «Mr. Daens doit déclarcr en présence de 2 témoins qu'il regrette sa désobéissance vis vis de son Evêque et vis vis du Saint Père, attendu qu'il donné en restant longtemps sous le coup de la suspense san rien faire pour être relevé de la censure. Monsieur le Doyen s'efforcera aussi d'obtenir de lui qu'il renonce a toute mani festation qui pourrait avoir lieu éventuellement a l'occasion de son enterrement. par exemple discours etc. Getekend A. De Baets. Vic. gen. In deze brief stonden veel on waarheden. Priester Daens werd nooit openlijk door Ro me veroordeeld en de richtlij nen van Rome waren schaars Het bisdom werpt behendig de schuld op de Paus. Op de ziekelijke man. nog steeds begaan met het heil van het godsvolk, werd geweldige druk uitgeoefend. Zo vindt men onder de papie ren van het Daensfonds, onge- naamtekend en zonder datum, in het Frans gericht tot Mon seigneur, wellicht om niet te worden verstaan: «Votre Op 25 juni a.s. zal Hamme opnieuw I hebben; Valentine Heyman, beter gekend in de Durmege^ meente als Falie Bnjs, de naam van haar moeder. Van haar gezondheid heeft ze niet te klagen. Ze woont in bij haar dochter Maria en schoonzoon Rene De Loose in de Drapstraat. Haar vader. Louis Heymans. afkomstig van Opwijk, werkte als touwslager bij de familie Vermeire en haar moeder Maria Brijs was verwant aan Jef Scheirs, de schrijver van 'De Filosoof van Agem'. Het gezin kreeg acht kinderen, vier meisjes en vier jongens. Drie jongens en één meisje weken uit naar Brussel. Onder de jongens kregen er twee een speciale artistieke begaafdheid mee: Gustaaf die in de eerste wereldoorlog ernstig werd gewond en in Engeland werd verpleegd kon daar zijn studies voltooien als etser en schilder. Karei die in 1982 overleed, was een bekend kunstschilder. Op 15 oktober 1904 huwde Valentine met Jozef Van Wiele. meestergast in de stijfselfabriek Vermeire. Wan- neer Jozef bij vader Heymans om de hand vroeg van zijn toekomstige vrouw kreeg hij te horen: «Jef jongen, draag er goed zorg voor want het is mijn beste». Eerst ging het I jonge gezin zich vestigen in de Aartstraat in een trapwo- ning. In die tijd waren de trappen noodzakelijk omdat de Durme soms tweemaal per dag buiten haar oevers trad en de straat overspoelde. Uit het gezin Van Wiele-Heymans werden twee kinderen geboren: Louis 14 mei 1906 en Maria 30 juni 1908. Buurtwerk Valentine Heymans heeft zich vooral verdienstelijk ge- I maakt in het buurtwerk. Waar er nood was. kwam ze helpen. Zo kende zij onder de eerste wereldoorlog een i druk bestaan. Ze liet in haar woning een bakoven bouwen met een kapaciteit van negen broden. Op die wijze kon zij niet enkel haar eigen gezin voorzien van de dagelijkse i boterham, maar stelde de oven ook ter beschikking van I vrienden en buren. Ontelbare keren trok Valentine de zonegrens te Malderen over en stapte op naar Brussel om er haar zuster Jozefine van voedingsmiddelen te voorzien. In noodgevallen deinsde ze er zelfs niet voor terug buurvrouwen in barensnood bij te staan. Ze deed het steeds met zoveel liefde en toewijding dat ze geregeld de waardering kreeg van behandelende geneesheren. Toen in 1926, haar zoon Louis zijn studie aanving voor architekt ging Valentine, om financiële redenen, opnieuw arbeiden naar de tapijtweverij waar ze in haar prille jeugd reeds was tewerkgesteld Ze was bijzonder fier en diep gelukkig wanneer de studies van haar zoon suksesvol werden besloten en bij de plaatselijke hulde, die spontaan werd georganiseerd, stond zij terecht in het centrum van de belangstelling. Even later opende zij een linnenwinkel in haar kleine woning in de Aartstraat. Vele uren per dag zoemde er de' i naaimachine bij het maken van hemden en schorten. Zo wist ze haar linnen aan de man te brengen en verdiende ze 1 fr. per afgeleverd kledingstuk als maakgeld. Ondertus- sen werd een aanvang gemaakt met de nieuwbouw van een woning in de Drapstraat. Er werden daar twee winkels voorzien: een linnenwinkel voor haar en een hoedenwin kel voor haar dochter Maria. Na het overlijden van haar echtgenoot oordeelden de kinderen dat het beter was de woning te verkopen en uit te kijken naar een kleinere woonst. Maar moeder oordeelde er anders over. Ik heb voor deze woning gespaard en ze blijft van mij Wel was ze akkoord om er een tweewoonst van te maken. Het hoogtepunt in haar leven is ongetwijfeld geweest de geboorte van een tweeling in het gezin van haar zoon Louis. Haar vreugde was dubbel toen ze hoorde dat het twee jongens waren. Meteen had ze er een nieuwe hobby bij: breien. Later kreeg ze zin in het maken van borduur werk, kussens en sierlapjes. Met al deze werkjes heeft ze zich prettig beziggehouden tot ze 98 jaar werd. Dochter Maria en schoonzoon Rene De Loose hebben er veel toe bijgedragen dat dit heuglijk eeuwfeest werkelijkheid kon worden. Momenteel heeft ze een vaste plaats aan het raam en kijkt naar de vele mensen en de auto's die er passeren. Wegens bijzondere omstandigheden wordt het feest ge vierd niet op de geboortedatum van de Hamse 100-jarige maar een week la'.er op zaterdag 2 juli. Na een eucharistie viering in de dekanale kerk om 10.30 u heeft er een ontvangst plaats door de overheid, in de feestzaal van het gemeentehuis. Hamme zal dan aan zijn honderdjarige een passende hulde brengen. Pierre Van Gendt Naar aanleiding van het artikel in De Voorpost van 27 mei: «Stekene grootste doorn in het oog van eigenaars van weekendverblijven» houdt André Verstraeten, beheerder Bond Beter Leefmilieu Vlaanderen eraan de mening van deze bond eens in de verf te plaatsen. «De verzegeling van enkele onwettige weekendverblijven te Stekene kan enkel toegejuicht worden door iedereen met een beetje respekt voor de open ruimte. Na al die jaren weet elkeen toch ai dat er zoiets als ruimtelijke ordening en gewestplannen bestaan die de bestemming van de grond regelen.» De Bond Beter Leefmilieu is van oordeel dat het Nationaal Komitec Weekend Verblijven (NKWV) verontschuldigingen inroept die niets ter zake doen, zoals «die mensen zijn bedro gen door spekulanten, mislei dende notarissen, enz.» Vol gens de Bond zouden alle ge meenten de nodige moed moe ten opbrengen om die open ruimten waaraan we nog rijk zijn, kordaat te beschermen tegen verloedering, verstoring en verknoeiing. «Onze huidige gemeen schapsminister P. Akkermans. net als zijn voorgangers, lieten de ganse situatie heel eenvou dig rotten Veel meer dan wat mooie woorden moet niet ver wacht worden, echte daden op het terrein zelf blijven heel eenvoudig uit. Wc herinneren nog zijn belofte voor een good- will-operatie voor bepaalde weekendverblijven in de reser vaatzones en dc geklasseerde landschappen maar hij voor ziet geen frank in de begroting om iets te realiseren. De be loofde brieven aan die eige naars zijn zelfs nooit ver trokken.» «NKWV pleegt bouwmisdrijf» Volgens de Bond Beter Leef- Grandeur sait que j'étais déci- dé suivre son conseil mais depuis lors, comme Votre Grandeur Ie sait. les chefs du parti catholique me disent que ma démission lui ferait in grand tort. Les chefs des oeu- vres ouvrières m'écrivent que ce serait le triomphe du socia lisme? Je ne puis done prendre la responsabilité de eet acte et je dois, avant de m'y résoudre- nattendu que Votre Grandeur la dégage et me donnant un ordre public J'attends aussi du coeur paternel de Votre Gran deur que eet ordre n'aura rien de flétrissant en ne forcera pas me justifier devant le public» Steeds is het dus nog klaarblijk Daens' overtuiging het gewone volk te bevrijden van het juk der heersers en het te behoe den voor het gevaar van het socialisme Onder zware druk denkt Daens er dus aan zich te onderwerpen om het eigen ge weten te sussen Op 7 maart 1907 schrijft hij dan ook aan zijn broeder Petrus: «De waarheid is dat ik in volle milieu is het NKWV niets an ders dan een organisatie van mensen met meestal dezelfde korrektionele veroordeling (bouwmisdrijf). «Ze schenden onder allerlei voorwendsels de open ruimte. Nemen zowel de wetgevende, uitvoerende als rechterlijke macht in eigen handen en ma ken daarmee die instanties ge woonweg belachelijk. Ze heb ben zelfs het lef herhaaldelijk te verklaren dat wie hen in de weg staat maatregelen zal on dervinden. Deze verkrachting van de principes van een de- mokratie zijn alleen mogelijk in een land waar de overheid sinds jaren laks blijft toezien. Als er nu toch een gemeente bestuur van die lakse politiek wil afstappen dan verdient zoiets alle waardering.» Even geheugen opfrissen In de princiepsverklaring van 1981 (volledige tekst in ons bezit) die de titel draagt «Ge zamenlijke Princiepsverklaring van de Koning Boudéwijn- stichting. Bond Beter Leefmi lieu. Nationaal Komitee Weekendverblijven en Staats- sekretariaat voor Ruimtelijke Ordening» werden de geza- kennis en in volle vrijheid mij aan de bisschop heb onderwor pen als zijnde mijn plicht van priester. En dat is alles. Meer heb ik in mijn verklaring niet gezegd. Indien na al uw on voorzichtig schrijven de bis schop me verzoekt de werking der partij te verlaten zal ik dat niet weigeren. Gij hebt het zelf gezocht». Het misverstand tussen de ge broeders Daens was dus fel aangegroeid Op 1 februari had Pieter Daens een brief naar de deken van Aalst geschreven: «Mijn broer is voor drie weken te Brussel te biechten geweest. Hij mag gerust zijn in alles. Zijn biechtvader kende hem zeer wel alsook zijn toestand. Om ajle moeilijkheden met de kerkelijkheid te vermijden zou ik als priester alle opofferingen doen doch dc kristelijke volks partij verzaken, dat mag of kan hij niet. Het ware een misdaad. Ued. zal zich herin neren dat wij alle mogelijke opofferingen hebben gedaan op vraag van Mgr. Harlez wa ren wij bij de Belgische Volks bond. De Daensisten werden menlijke beleidsaspekten in verband met het vrijwaren van de open gebieden uitvoerig be licht. Daarin kwam het NKWV. samen met de ande ren. tot o.a. volgende be sluiten: 1. «De open ruimten dienen maximaal gevrijwaard». 3. «Er dient over gewaakt dat de open ruimten voor de toe komst gevrijwaard blijven en niet langer worden aangetast door wildbouw. Ten dien einde: a) Dient kordaat opgetreden tegen overtredingen van aller lei aard in de open ruimten. b) Het komt aan de gewestelijke overheid toe ervoor te zorgen dat aan de gemachtigde ambte naar de middelen worden ver schaft om dit optreden moge lijk te maken.» De Bond Beter Leefmilieu is van oordeel dat het NKWV deze brief best eens zou op diepen. Standpunt van de Bond In de brief van 6 december 1982 (volledige tekst in ons bezit) vraagt de Bond Beter Leefmilieu Vlaanderen aan de heer P Akkermans, Gemeen schapsminister van Ruimtelij ke Ordening, Landinrichting en Natuurbehoud nog eens een duidelijke stellingname in en kele punten die reeds bespro ken werden in de werkgroep «Open ruimte». Hieruit cite- .«3. Betreffende de R-Zones van het gewestplan en de ge rangschikte landschappen- a) Dient de goodwill-operatie er kort nadien uitgedreven. Ik zou erg droef zijn en zou ook alles opofferen om een burger lijke begrafenis te vermijden, niet voor ons. De kerkelijke geschiedenis leert ons dat nog andere priesters zulks onder gingen; doch het voorbeeld zou verderfelijk zijn en eilaas te veel nagevolgd worden. Kwame mijn broer te sterven weest gerust. Mr de deken, het zal geen politieke betoging worden maar een stille kriste lijke begraving. Ik beveel mijn medebroeder en oude vriend aan in uwe gebeden». Er kwamen brieven met geluk wensen bij Priester Daens om zijn verzoening met zijn bis schop. Uit Rijsel van een zeke re professor Gimonprez van een oud-senator uit Gent, van Schollaert en van een «cu- ré met félicitations» (naamte kening onleesbaar) De huichelaars die zich ver heugden om de gewetens dwang waarin Daens wegens zijn zwakke gezondheidstoe stand verkeerde waren dus vrij talrijk. Van het bisdom Gent kwam er op 9.02.1907 een brief waarin voor de weekendverblijven die gebouwd zijn vóór november 1974 prioritair te worden uitge voerd tijdens 1983. Voor de verblijven die wel gebouwd zijn vóór 1974, maar geen re- gularisatie indienden, kan de goodwill-operatie ook van toe passing worden indien er vol doende wisseloplossingen mochten ter beschikking zijn. In elk geval dienen ze te ver dwijnen van hun huidige plaats. b) Voor wat daar gebouwd is na november 1974 dienen de bestaande vonnissen uitge voerd te worden op uw initia tief. Zodoende verloopt de zuivering van de groenste groene ruimten via de door U aangekondigde onverbiddelij ke houding parallel met de voormelde goodwill-operatie. c) Voor de weekendverblijven waarvoor geen vonnis bestaat, dient de procedure op eane gebracht om veroordelingen en bevel tot afbraak te beko men, waarbij uiteraard de dwangsom dient gevorderd. d) Voor wat de verdere inven tarisatie betreft, gelieve U schikkingen te treffen zodat zowel personeel als werkings kosten binnen de begroting 1983 worden voorzien.» Hiermee wil de Bond Beter Leefmilieu nogmaals aantonen dat het de bevoegde instanties wel degelijk op haar plichten heeft gewezen. De Bond is inwendig niet verdeeld over deze materie maar neemt in dit versnipperde Vlaanderen het enige algemeen maatschappe lijk te verdedigen donkergroen standpunt in. (andré) de bisschop zijn tevredenheid uitdrukte en God dankte voor de verleende gratie. Hij zou verder voor Daens bidden en was overtuigd dat de hem toe geschreven woorden niet de uitdrukking van zijn gevoelens waren maar toch tevreden was dit nu te horen bevestigen. Zodra Daens' gezondheidstoe stand het zou toelaten zou de bisschop hem graag ont vangen Op 10 maart 1907 schrijft Priester Daens: «Ik beken mijn plicht van gehoorzaam heid jegens mijn bisschop niet te hebben vervuld en zoo doende betreur ik mijn dwa lingen». Pieter Daens bleef nukkig en kon zich nog steeds niet ver zoenen met de houding van zijn broeder Adolf. Zoals blijkt uit een schrijven van 7 april 1907.» Hiermede hoopt Jan van der Hulst te hebben bijgedragen door deze brieven uit het Daensarchief van de dekenij Aalst tot een beter inzicht in het einde van Priester Daens. LH

De Voorpost | 1983 | | pagina 1