Grafische Technieken en Brons: bevattelijke didaktische tentoonstelling; in Museum Oud Hospitaal te Aalst Incar in Jiet zilver en bij de koning Kopergravures: «Aalst begin 20' eeuw» Twee tentoonstellingen in Galery De Vuyst te Lokeren Persfoto's tentoon in Kruibeke Kunstschilder Karei Govaert te Moorsel Schilderijententoonstelling op Pikkeling t 22 - 10.6.1983 - De Voorpost tentot Vanaf zaterdag 4 juni tot en met zondag 26 juni (niet op vrijdag), 's zondags van 10.30 u tot 12.30 u en van 14 tot 18 uur, de andere dagen van 14 tot 17 uur, kan men in het Museum Oud Hospitaal, Oude Vismarkt 13 te Aalst een merkwaardige didaktische tentoonstelling, gewijd aan «Grafische Technieken en Brons», bezoeken. Deze tentoonstelling werd gerealiseerd door Amarant, Centrum voor Artistieke Samen werking, Eedverbondkaai 267, Gent; in samenwerking met De Vrienden van het Museum Oud-Hospitaal en het College van Burgemeester en Schepenen van Aalst. teerde houtsnede is van 1423! Dit procédé maakte in de 18' eeuw plaats voor de houtgravure. Een hout gravure maakt men in kopshout (loodrecht op de nerven gezaagd). Bij de houtsnede blijven de lijnen van de tekening (in de af druk zwart) staan, bij de houtgravure worden zij juist uitgesneden en wor den in de afdruk dus wit. Met de houtgravure kan fij ner gewerkt worden dan met de houtsnede. Een va riant is de linosnede (eind negentiende eeuw), waarbij in dit linoleum gesneden wordt in plaats van in hout. Het materiaal laat minder fijne detaillering zien. Bij diepdruk liggen de drukkende delen dieper dan de niet-drukkende. Het verdiepte beeld kan verwij derd worden door steken lijngravure), krassen droge naaldtechniek) of langs chemische weg et sen) op koperen platen Mezzotent (zwarte kunst) werd in de zeventiende eeuw uitgevonden De ko peren plaat wordt hiervoor bewerkt, zodat ze geruwd wordt en oneffenheden ver toont. De plaat wordt daar na geinkt en gedroogd. Vervolgens wordt de teke ning aangebracht en wor den bepaalde gedeelten gladder gemaakt, zodat de ze dan ook lichter afge drukt worden. Karakteris tiek is de volstrekte afwe zigheid van lijnen. Aqua tint werd omstreeks de 17- 18' eeuw ontwikkeld. Hier bij worden duizenden klei ne puntjes in de plaat geëtst. Men onderscheidt verschillende procédés. De vemis-mou-techruek (17* eeuw) wordt gebruikt om plaatselijk struktuur in de tekening weer te geven. Men gebruikt hiervoor een zachte etsgrond die gelijk matig op de plaat aange bracht wordt. Hierop legt men papier (of tekstiel) met een grove struktuur. Als men dan met een hard pot lood op het papier tekent drukt de struktuur van het papier ook door de ets- grond. Bij het wegnemen van het papier blijft daar waar getekend is, de ets- grond aan het papier kle ven. Zo worden dan bepaal de strukturen in de teke ning verkregen. Men kan ook andere materialen in de zachte etsgrond drukken: bladeren, kantwerk, gaas. Bij vlakdruk liggen de drukkende delen in hetzelf de vlak als de n iet-drukken de delen. Ze hebben echter een verschillende chemi sche samenstelling waar door de drukkende delen de inkt aantrekken en de niet drukkende inkt afstoten. De voornaamste techniek die hier gebruikt wordt is de lithografie (steendruk), uitgevonden door A. Sene- felder omstreeks 1796. Men gebruikt hiervoor vet- en wateropnemend, poreuze kalksteen. Het procédé be rust op het verschijnsel dat vet en water elkaar afstoten en er bestaan verschillende Amarant is een in 1963 door het Ministerie van Ne derlandse Gemeenschap, erkende dienst voor vor- mings- en ontwikke lingswerk die reeds enkele jaren voordien met zijn werking startte. Het centrum stelt zich tot doel smaakvormend en be wustmakend op te treden naar brede lagen van de be volking vanuit het werk van beeldende kunstenaars en vormgevers. Het poogt kunstenaars en publiek te aktiveren, organiseert re gelmatig een brede waaier van tentoonstellingen, kur- sussen, ontmoetingen en bezoeken en betracht voor iedereen een konfrontatie met kunst en kunstenaars. Tevens staat het centrum permanent ten dienste van kunstenaars met allerlei in formatie en advies omtrent sociaal statuut, belas tingsplicht, promotie, in richten van tentoonstellin gen e.d.m. Het kunstminnend Aalst heeft goede herinneringen aan de uitzonderlijke ten toonstelling gerealiseerd door Amarant in maart 1982 in het Belfort te Aalst die iedereen aanspoorde om even na te denken over «geweld» en «geweld in de kunst». De huidige tentoonstelling in het Museum Oud Hospi taal heeft niet alleen de be doeling wat meer inzicht te geven in de diversiteit van grafische uitdrukkingsmo gelijkheden, maar ook in de wijze waarop een bronzen beeld tot stand komt. Reeds op de opening, vrijdag avond, trachtten dhr. Claus, voorzitter van de Vrienden van het Museum Oud Hospitaal, daarna ook mevr. Lievens-Borms, sche pen van kuituur van de stad Aalst, de belangstel ling voor beide tema's aan te wakkeren. Vervolgens leidde dhr. Daan Rau, di- rekteur van Amarant, ons rond in de wereld van de grafische kunst en de talrij ke uitdrukkingsmogelijk heden die ze de kunstenaar biedt en belichtte hij de twee meest gebruikte tech nieken om brons te gieten: de verloren-was-techniek en het gieten door middel van zandvormen. Voor deze laatste techniek wordt als vonnmateriaal een speciele soort gietzand (of Brusselse aarde) gebruikt. De giet vorm, veelal vervat in een gietkast, moet dan een hol te hebben die overeenstemt met de gedaante van het gewenste werkstuk. Bij grotere werken moet wel een kern van hard zand aangebracht worden zodat ze hol kunnen gegoten wor den. De andere ook wel zeer oude - giettechniek, genaamd cire perdue» gaat uit van het model, waaromheen een gietvorm (moule) in rubber wordt ge maakt. Binnenin deze vorm wordt een laagje was aan gebracht, en daar binnenin de kern. Giet- en ontluch- tingskanalen worden ge monteerd. Dit geheel wordt omgeven met een dikke laag chamotte en gips Bij het verhitten van het was- model en de mantel komt een ruimte vrij die vervol gens door het ingieten van gesmolten brons gevuld wordt. Na afkoeling en wegbreken van de chamot- temantel komt dan het dun- wandige gietstuk te voor schijn. Beide technieken worden op de tentoonstelling bevat telijk voorgesteld aan de hand van didaktisch mate riaal (informatieve teksten, foto's en gietvormen) en beelden van volgende kun stenaars Maurice Brams, Jan Calmeyn, Eric Cardon, Luc Cauwenberghs, Luc De Blok Aalst 1949), Leo De Buysere. Lea Decaestecker, Tom FrantzenKoenraad Tinei, Hubert Minnebo, Ro land Monteyne 1932, wo nende Sasbaan 10, Herder- sem), Erik Poot, Roland Rens, Luc Schelfhout, Frans Van Den Brande, Ro bert Vandereycken, Agnes van Ransbeeck 1947, wo nende Brusselbaan 161, Hekelgem-Affligem), Stan Vanvinckenroye, Luc Ver bist, Raf Verjans, Frans Walravens en Maurits Wit- douck. De grafische uitdrukkings mogelijkheden kunnen in vier hoofdgroepen worden ingedeeld hoogdruk, diep druk, vlakdruk en door druk. De hoogdruk is de oudste en ook de eenvoudigste drukvorm. Men drukt hier bij van verhoogd liggende elementen. Het oudste prentkunstprocédé is de houtsnede. De oudst be waarde Europese en geda- Incar Lebbeke viert dit jaar zijn zilveren jubileum en zette die viering luister t met een prachtige nieuwe produktie, door de jongeren zelf gemaakt. In he driemaandelijks tijdschrift van de groep wordt trouwens uitvoerig teruggekc. in, men op dit werkelijk nooit meer te vergeten moment. Maar we lezen in dezelfd; infokrant dat de groep op 5 mei werd ontvangen op het paleis te Laken. Koninj Boudewijn en Koningin Fabiola hebben er zich geruime tijd echt onderhouden met de Incar-leden. En dan de toekomstplannen; van 3 tot 17 juli is Incar op tournee in Tenerife 21 juli is er een optreden in het Boudewijnpark te Brugge. Op 31 juli is de zien in de gevangenis te Gent. Met een inleiding door en volgens een ontwerp van Jan Van der Hulst, voorzitter van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, verscheen een reeks stadsbeelden «Aalst in het begin van de 20* eeuw». Aalst. Skulpturen zijn er ook te zien in het oud-hospitaal (per) methoden lithografische stelling «Grafische Tech- krijttekening, lithografi- nieken» geeft niet enkel een sche pentekening, over- overzicht van de verschil- druk. lende mogelijkheden om Bij doordruk wordt het te grafiek tot stand te bren- drukken beeld uitgespaard, gen, ze toont meteen ook De delen die niet tot het een waaier van stijlrichtin- beeld behoren laten de inkt gen Dit alles wordt daarbij niet door. Een heel oude verduidelijkt met werken techniek hiervan is het sja- van volgende kunstenaars bloon. Deze techniek werd Martin Bay ens, Renaat intussen geperfektioneerd Bosschaert, Luc Claus, Jan en evolueerde tot de moder- Cremer, Rik De Keyzer, ne zeefdruk, waarbij de Enk De Kramer, Hugo De inkt door een gedeeltelijk Smaele, Luk Duflou. Cyr afgedekt weefsel op een Frimout, Gerard Gaudaen, drukvlak papier, glas, Maurice Haccuria, Emiel metaal, tekstiel zonder Hoorne, Luc Hoenraet, behulp van een pers, wordt Theo Humblet, Renaat laat Ivens, Jos Jans, Maurice Pasternak, Veerle Rooms, Gekleurde kopergravures van de hand van Germaine Mealnie Marie Tailleur. Te Besanpon aan de Doubs in 1881 geboren behoorde Tailleur tot de «Ecole Fran- paise». Ze schilderde bloe men en landschappen met waterverf te Fontainebleu doch werkte tevens veel in ons land waar zij o m. zes met waterverf ingekleurde kopergravures maakte van oude hoekjes van het toe nmalige Aalst. Kopergra vures maakte ze tevens van Antwerpen. De eerste uit gave van de zes kopergra vures zijn genummerd en hun aantal was beperkt tot 100. Bij Mw Van de Velde- D'Hoir ontdekte Jan Van der Hulst de volledige serie van zes die aangeboden werden als «Hommage de l'auteur» en genaamtekend door G. Tailleur. In de vol gende uitgave kwam geen nummering meer voor. Onderwerpen van deze reeks kopergravures zijn «het belfort» na de brand van 1879 met het gebe dshuisje, de «oude ijskel der», «le pont du Béguina- ge», «het begijnhof» met de Bleek, «de oude met de achterkant Oud-Hopsitaal en een van de oude brouwerij, binnenplaats van het 88 huis», eigenlijk de in; L"e van het voormalig lanci en «het portaal van Martinuskerk» met het huis «Erve de U kan zich deze reeks kopergravu inleiding en in sierljjl groot 25 bij 33 cm, schaffen aan de priji 500 fr. bij Jan Van Hulst, Ploegstraat i 9300 Aalst] 21.32.80 Ook in de boekhan bekomen. afgedrukt. Zeefdruk een grote oplage toe. In al deze grafische technie- Ilse Van Den Bogaert, Mau- ken speelt de gebruikte pa- rice Van den Dries, Miki piersoort een voorname rol Van der EeckenJan Van- Er bestaan heel wat soorten deweghe, Jef Van Grieken, en kwaliteiten: handge- Lea Van Heck, Linda Vinck schept papier, houthou- en Pierre Vlerick. dend en houtvrij papier, ve- Ujnpapier, vergé, langveze- Geleide bezoeken aan deze Üg papier, lompenpapier. uitzonderlijke didaktische Het drukken van meerdere tentoonstellingen zijn mo- kleuren is komplekser dan gelijk, bij voorkeur na af- eenkleurige drukken En spraak met mevr Vande- tenslotte: een onbeperkte velde, Haeltermanstraat 77 variatie van werkwijzen te Aalst, tel. 053-70.04.65. In de Galerij De Vuyst heb ben weer twee zeer interes sante tentoonstellingen plaats Zij worden beide geopend op zaterdag 11 ju ni. Maar er zijn bij geen van de twee inleidende sprekers voorzien. Iedereen kan dus komen op een voor hem ge paste uur. De eerste ten toonstelling heeft plaats in de bovenzaal van het oude huis De Vuyst (dus boven het magazijn van kledings stukken) Ze brengt ons een retrospektieve van het werk van de bekende kun stenaar Frans Masereel (1889-1972). Galerij De Vuyst heeft de hand kun nen leggen op een selektie van zijn schilderijen, aqua rellen, tekeningen en gra fiek. Deze tentoonstelling zal geopend blijven tot en met 13 juli 1983. Ze is alle dagen toegankelijk van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. En zoals naar gewoon te volledig gesloten op dinsdag. De tweede tentoonstelljing heeft plaats in de grote be nedenzaal en in de kelder (het vroegere terrein van de «Hof De Bruyn»), Zij brengt ons kunstwerken van een veertigtal kunstenaars van eigen bodem, die werkzaam waren tussen 1830 en 1980. Het betreft hier alle maal grote namen uit de Belgische van uit die periode. Of maar enkele te Paul Delvaux, Jan sens, Albert Van Wolvens, Gustaaf Fritz Van den ville... En om zeker vergeten: er zijn drietal werken bij mes Ensor. Dus wer; nel het neusje van de zalffl U) Zoals de eerste is ook tentoonstelling open n juni tot 13 juli Maat™ na het verlof ook 22 augustus tot en september. De uren en ook de sluitii^lvj gen zijn dezelfde eerste tentoonstelling blijft mogelijk! De tentoon- De Bruyn Aalst. Ook ont-hullende werken in het oud-hospitaal (per) De rondreizende tentoonstelling 'Het Waasland in beeld' is na Temse en Sint-Niklaas aangekomen in Kruibeke. In het OCM W-rustoord (Onze-Lieve- Vrouwplein) kan U nog tot en met zondag 12 juni a.8. gaan kijken naar werk van de persfotografen Henri M. Codenie, Jozef Delestinne, Mare De Waele, Etienne De Hauwere, Gerard Lyssens, Francine Van Cotthem-Schalcken8, Roger Van Daele en Erik Wes- terlinck. Uit hun archiefdozen hebben ze samen zo'n tweehon derd foto's over algemeen nieuws, aktualiteit en sport in het Waasland geselekteerd. Dinsdag 7 juni jl. werd de tentoonstelling geopend door burgemees ter Verberckmoes. De expo is verder toegankelijk vandaag vrijdag 10 juni van 18 tot 20 uur, morgen zaterdag 11 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur en zondag 12 juni van 10 tot 12 uur. Wij houden eraan deze tentoonstelling warm aan te bevelen. (ldb) Hamme. In de feestzaal van het gemeentehuis stelt J. Mets zijn werken tentoon log belangstelling was groot vh) Drie dagen lang kreeg kunstschilder Karei Go vaert (Oombergen, 1939) heel wat belangstelling voor zijn tentoonstelling in het Moorsels Paro chiehuis. Zulks ter gelegenheid van de zonovergo ten Moorselse kermis. Vooraleer Karei Govaert zich drie jaar terug defini tief als full-time kunstschilder te Hillegem-Herzele vestigde had hij school gelopen te Etterbeek en te Aalst, reklamekursussen gevolgd te Namen en te Brussel doch ook in Rwanda gewoond. Zijn eerste met de edele schilderkunst dateert uit de periode van de autoloze zondagen in 1973. Ondertussen labo reert hij aan een échte car rière en stelde onder meer reeds tentoon te Herzele, Hillegem, Everbeek, Oom- bergen, Oudenaarde, Nino- ve. Gavere, Lessen, Ge- raardsbergen e a.m. In zijn schildersberoep vindt Govaert zich rustig, thuis, op vertrouwd do mein. Met een duidelijk ge voel van zelfvertrouwen, van bewustzijn van de ei gen kimde. Om niet te zeg gen meesterschap. Van autodidakt ontwikkel de Govaert zich tot een schilder in de traditie van de Vlaamse Meesters zoals die van St.-Martens-Latem. Zoals deze zingt hij rustig zijn eigen zang zonder zich druk te maken over al wat zogezegd officieel en akade- misch zou zijn. Karei Govaert is o.m. de schilder van het landschap, van «zijn» landschap dan, dat van de «Vlaamse Arden nen». De dagelijkse kom- munikatie met mensen en natuur ter plekke inspi reert hem tot het eigen landschap dat hij dan met rustige hand meesterlijk weet vast te leggen. De na tuur boeit hem uitermate, de gang der seizoenen, de dag-en-nacht-tegenstel- ling, de wisselende weers omstandigheden Getrans poneerd naar eigen visie brengt hij onafgebroken steeds andere landschap pen op doek. Landschappen bezitten voor Govaert naast tegenstellingen immers ook heel wat konstanten. Toch blijven herfst- en win terlandschappen hem meest boeien. Hij heeft im mers een opmerkelijke aan dacht voor kleurenschake- Aalst. Werk van Karei Govaert te Moorsel (per) ringen in de lucht, voor la- Vlaams te noemen. Hij is ge horizonten met tegen de trouwens één van de nog achtergrond eenzaam gesil- vele kunstenaars die zich houetteerde bomen. Stille nog bekommeren om het melancholische winter- zuiver ambachtelijke in landschappen met fijne tin- hun kunst en die bewijzen ten doch ook panoramische ddat stielkennis alleszins zichten met warme, kon- geen rem is voor kreativi- trasterende kleuren. teit en temperament Govaert evolueerde inder- Karei Govaert schildert daad tot een fijn paysagist naast landschappen van met realistisch gevoel voor zelfsprekend ook boerenta- het klassiek gestruktu- ferelen en bloemen en heeft reerd landschap. reeds heel wat ervaring ver- Is zijn levensvisie eerder ro- worven met grote forma- mamtisch, zijn schilder- ten, plafond- en muurschil- kunst is alleszins op en top deringen. (lh) Reeds voor de negende maal organiseert de VW «De Faluintjesstreek» ter gelegenheid van haar Pikkeling een tentoonstelling van werken van kunstschilders om het mooie van het landelijk leven in 't algemeen en van de oogst in het biezon- der vast te leggen doch anderzijds ook om regiona le kunstenaars een valabele kans te geven in kon- takt te treden met een ruim publiek. Wel wordt gesteld dat de werken in dit geheel moe ten kaderen en dus oogst- gebeuren, landelijkheid of de schoonheid van de Fa luintjesstreek Baarde- gem, Herdersem, Meldert en Moorsel konterfeiten. Als aanmoediging koopt de VW dan het bekroonde werk aan. Aangeraden wordt andere onderwerpen dan de reeds bekroonde te kiezen. Elk exposant mag maximaal drie werken (vroegere lau reaten vijf) presenteren, formaat naar eigen keuze. Vóór 15 juli moeten wel op het sekretariaat naam en adres, titel, afmetingen en prijs worden gemeld. Zo niet zullen de werken niet kunnen worden aanvaard. De werken dienen te wor den bezorgd op Hof ter Lin den, bij de kerk te Baarde- gem, op donderdag 28 juli waar ze van 10 tot 12 en van 14 tot 19 u door een lid van de raad van beheer in ontvangst zullen worden genomen. Aan de hele onderneming wordt heel wat ruchtbaar heid gegeven, niet alleen via de pers doch ook door honderden affiches en dui zenden gloednieuwe kleu- renfolders. Alvast een ideale gei heid om in amper dij gen gekonfronteerd te den met duizenden kers. De inkom is er daad gratis. Nadere informatie mi bij Jos Muylaert, Do-ET] 9392 Meldert- Aalst,™ 052-35.65.16) of bij afwezigheid bij de Q voor Toerisme Aalst, biedshuisje (Belfort) o nj Grote Markt te Aalst tui 053-77.11.11 toestel Vroegere laureaten waren reeds: in 1975: Jan De Rid der uit Opwijk met «Drie span»; in 1976: Georges Teugels uit Lebbeke met «Vlegeldorser»; in 1977: André Verschalden uit Hamme met «Pikker»; in 1978: Kamiel Van de Velde uit Opwijk met Wetter»; in 1979- wijlen Joris De Clercq uit Haringe met «Rochus- kapel»; in 1980: Gustaaf Van de Per re uit Meldert met «Schafttijd»; in 1981; Jacky Van Buggenhout uit Asse met «Oude landman»; in 1982: Willy Laureyssen uit Gent met «Oogst met pikbinder» Lebbeke. Aandachtige toeschouwers tijdens de opening van de tentoonstelling dagen grauwe zorgen», georganizeerd door de Lebbeekse CSC (P. Van San)

De Voorpost | 1983 | | pagina 22