UITVERKOOP rembergenaar Omar Waegeman, e belangrijke «onbekende literator» unstschilder Edgar Heirman Jgposeert in Temse Kunstschilder Martial Nijs in Affligems Kultureel Centrum Gerard Gaudaen op internationale ex-libriswedstrijd te Kronach eldende kunst te Hamme Panama in Walburg te Sint-Niklaas Expo's plastische kunsten te Aalst Uitzonderlijk koncert te Lede The Scabs te Dendermonde De Voorpost - 10.6.1983 - 23 10 tot 18 juni op het gemeentehuis dij dte internationaal bekende horlogemaker - uitvinder in I» utsehilder - schrijver Edgar Heirman (Waasmunster) ii weert recent schilderwerk in de feestzaal van het wntehuis van Temse. lo^jntoonstelling vindt plaats van vrijdag 10 tot en met Dorp dag 18 juni en is toegankelijk op zaterdag 11 en 18 van 14 u. tot 19 u., en op zondag 12 en 19 juni, van tot 12 u. en van 14.30 u. tot 19.30 u. •t) n rijdag 10 juni om 20 u. zijn de vernuftigheden die alst tuurschepen Luk De hij creëerde: verschillende el 24 fc leidt de kunstenaar meettoestellen, konsta- Burgemeester Désiré teurs, klokken,... en uiter- ,Riet opent de expo offi- aard" zijn wereldberoemde i, Heirmanklok, die jaren het tentoonstelling wordt pronkstuk was van het his- onder de torisch kasteel van Wal- ïciën van het Gemeen- burg te St.-Niklaas en sinds iur van Temse. enkele jaren dè toeristische Heirman werd gebo- trekpleister vormt in het Ie Waasmunster op 28 Boudewijnpark te Brugge. 1018. Van jongsaf De scheppingskracht van jid door de wonde- Edgar Heirman heeft zich ld van de weten- niet enkel op wetenschap- iin het algemeen en de pelijk vlak geuit. Zijn aan- iek in het biezon- geboren kunstenaarstalent zette hij niet alleen de bracht hij via de beeld- \1jjke traditie van uur- houwkunst, maar vooral ":er verder, boven- via de schilderkunst tot ontpopte hij zich tot ontplooiing. De erkenning verfijnd wetenschaps- die hem als dusdanig te beurt viel, leidde tot talloze tentoonstellingen in heel ons land. De jongste jaren kwam Ed gar Heirman ook als schrij ver nadrukkelijk in de be langstelling. Wetenschapsmens, uitvin- der, uurwerkmaker, juwe lier, goudsmid, schilder, beeldhouwer en schrijver: autodidakt Edgar Heirman is een figuur die men zich beter kan indenken in het kader van de renaissance dan in de 20ste eeuw. Het is evenwel die zeldzame kom- binatie die hem steeds weer nieuwe wegen opstuurt. Voor wie nog niet de gele genheid had, kennis te ma ken met het artistiek oeu vre van de veelzijdige kun stenaar, vormt de expo te Temse een dankbare gele genheid. Wie met zijn werk vertrouwd is, kan de ken nismaking verdiepen en de jongste evolutie op de voet volgen. In «Zalen B» heeft op vrijdag 10 juni de plechtige opening plaats van de tentoonstelling van werken van kunstschil der Martial Nijs. Inleider is Toon Mertens, schepen van kuituur van Lede. Zulks te 20 u. Niettegenstaande zijn krijgshaftige voornaam is Ledenaar Martial Nijs f1948) vreedzaam en rustig van aard. Blijkbaar uit zich zijn strijdlust veeleer in een onweerstaanbare drang tot schil deren. Tien jaar bleef hem als be diende alleen avond en weekend over om zijn hob by te beoefenen. Rugpijnen deden hem echter van een vaste betrekking afzien en wat eerst een hobby was evolueerde tot een dagelijk se kreatieve bezigheid. Daar hij zich aanvankelijk toelegde op het maken van karikaturen, werd het schilderen van portretten voor hem een uitdaging vermits iemand hem zegde dat hij zulks niet objektief zou kunnen. De handschoen opnemend trachtte hij de schildertech niek onder de knie te krij gen door het maken van akwarellen waarna hij op doek begon te schilderen met bewonderenswaardige resultaten. Zijn werk vertoont meestal een donkere achtergrond geleidelijk naar een lichter gedeelte uitdeinend. In die verlichte ruimte komt dan een landschap, een oude hoeve, een portret, een bloem. Zijn voorkeur gaat immers uit niet naar een ruiker bloemen doch naar één en kele die hij dan tot in het kleinste detail minutieus weergeeft. Wat betreft por tretten laat Martial zich in spireren door een foto die hij dan, géintrigeerd door het detail en gefascineerd door «de goede oude tijd» uitwerkt zoals trouwens ook met de oude hoeven die hij schildert zoals ouderen die zich nog herinneren. Ook publiciteitsfoto's inspi reren hem af en toe. Wel ontdoet hij die dan van mo derne elementen en laat ro mantiek en nostalgie naar het verleden primeren. Soms inspireert hem ook de televisie zoals bvb. zijn «Ro meo et Juliette» in paarse tinten ontstaan uit een bal letuitzending. Af en toe laat hij ook de eigen fantasie de vrije loop voor het schilderen van ou de dorpjes of landschappen. Hoofdkleuren in het werk van Martial Nijs zijn bruin, bordeaux en zwart. U kan deze tentoonstelling in het Affligems Kultureel Centrum meemaken tot en met zondag 19 juni, op za terdag van 14.30 u tot 20 u en op zondag van 11 tot 13 u en van 14.30 u tot 20 u. LH lerij Annexe 83, Driegoten 83, te Hamme, fliet schildert de dingen momenteel een tentoonstelling gewijd aan de zoals hij ze ziet en denkt, lerijen, beeldhouwwerken en tekeningen van spontaan zonder zich een mne De Keyser, Jo Bocklandt en Rene Mal- P°sf aan te im®ten- J D. tentoonstelling is nog te bezichtigen tot 19 gerusnt ie!'..; bt Vanneste, beeldhou- jen leraar beeldhouwen deakademie van Ham- leidde de tentoonstel- in en deed dat met Imatige trots, want de exposanten zijn alle leerlingen van de Ham- kademie voor schone ten. Lucienne De Keyser men duidelijk de rela- in tussen tekeningen Bldhouwwerk. Van de m schijnt een poëti- kracht uit te gaan. Lu- «De Keyser wil meer "jijen dan een mooie van wat haar speurt naar de wil de werkelijk- «eergeven met een is. beelden van Jo andt blijkt zijn kun- "n boetseerwerk is en vlot. De tema's over de volksfiguur QgJnaaktstudies en geven iistige aanblik. In de Iskulptuur en de was- erjj beelden zit zoiets als iet j estolde beweging. Zijn jng rellen tonen zijn ver- Sint-Niklaas. Vlnr. G. Gaudaen, burgemeester Hempfling een kunstenaar uit Hongarije, mevrouw van Konrach, Gaudeen, G. Neussgeier, Jan Gaudaen en mevrouw Neussgeier. In het West-Duitse Kronach werd een internationale ex- libris wedstrijd georganizeerd, gewijd aan Lucas Cranaeh de oude, die in 1472 in dit stadje werd geboren en wiens persoonlijkheid van zeer groot belang is geweest voor de kunst en kuituur uit zijn tijd zowel in Duitsland als daarbuiten. Niet minder dan 123 kunstenaars uit 14 landen zouden aan de wedstrijd deelnemen. De prijzen werden gescheiden in hoog- en diepdruk. Twee Belgische deelnemers werden met een eerste prijs bekroond: de internationaal bekende graficus Mark F. Severin werd laureaat in de reeks diepdruktechnieken en Antoon Ver- meylen won in de reeks hoogdruktechnieken. De plechtige prijsuitreiking ging gepaard met een ten toonstelling gewijd aan de Sint-Niklase kunstenaar Ge rard Gaudaen. De tentoonstelling omvatte 73 houtsneden die werden geexposeerd in de biblioteek van Kronach. Dezelfde tentoonstelling was vorig jaar te bewonderen in het «Spendhaus» te Reutlingen bij Stuttgart en mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Van Gerard Gaudaen werd tijdens de inleiding gezegd dat hij de techniek van het houtsteken volkomen beheerst en dat hij op een eenzame hoogte staat. Geen wonder dus dat Gaudaen wereldberoemd is geworden met zijn werken. Aldus de inleider van de tentoonstelling. Vermelden we ook nog dat er momenteel te Moskou in de Nekrassow biblioteek een andere tentoonstelling van Gerard Gaudaen loopt. Deze werd op 10 mei onder grote publieke belangstelling geopend door de kunsthistoricus Lew Diakonizyn. Hamme. De drie Hamse kunstschilders, Rene Malfliet, Lucienne De Keyzer en Jo Bockland, stellen hun werken tentoon in galerij Annexe (vh) Sint-Niklaas. De groep Pa nama presenteert produk- ten van Diane Driesen, Fla- vien, Hydra Strength, Dirk Boel, Rita De Vleeschhou- wer, Urbain Heirbaut, Ar thur De Niel, Yollande De Block, Leo The Kangaroo, Erik Windey, Dao Peeters, Boo Venken, Bea Venken, Roran Van Puyvelde en Piet Brak. Dit nog tot 27 juni in Kas teel Walburg, in het stads park aan de parklaan. Vrijdag 3 juni, rond 21 uur heetten de exposanten de belangstellenden welkom. We hieven het glas en de artistieke bende werd op de gevoelige plaat vastgelegd. Alle Panama-leden wonen in het Waasland. Dit was, volgens één van de tentoon stellenden, de enige vereis te om tot Panama te kun nen toetreden. Ze toonden al eerder werk, maar door de nu bekomen expositie ruimte zal de publieke be langstelling wellicht groter zijn dan op vorige Panama tentoonstellingen het geval was. Het ligt nochtans niet in hun bedoeling enige be kendheid te verwerven. De mening opperen dat ze iets nieuws moeten brengen doen ze ook al niet. Ze tonen gewoon wat ze ten gevolge van expressieve geldings drang, of wat dan ook, voortbrengen. Wat de gevestigde kuituur- wereld van gebeurtenissen als deze, die blijkbaar op weinig of niets aanspraak maken, mag denken, dat lappen deze mensen aan hun laars. Dat ze het initia tief genomen hebben, iets gerealiseerd hebben (waar schijnlijk zonder al te veel steun) is het belangrijkste. (kl) wantschap met de natuur Blijft dan nog het werk van Rene Malfliet. Dat is type rend voor zijn eigen karak ter. In zijn schilderijen maakt hij gebruik van een eigen kleurenpalet. Hij groeit steeds verder naar werk met eigen inhoud en zeggingskracht. Rene Mal- een grote boodschap van liefde voor de kunst, is vrij toegankelijk zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur, zon dag van 10.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 20.00 u. en maandag, dinsdag en don derdag van 18.00 tot 20.00 Vandaag vrijdag 10 juni gaan in het centrum van Aalst, op amper een tiental m van elkaar verwijderd, twee vernissages door. In de Belfortkelder wordt de tentoonstelling van wer ken van Paul Baeteman, beeldhouwwerk, Johan Rimbaut, tekenwerk en Will Van der Perre, schil derwerk, door te 20 u met een inleiding door Robert Devoghel. Op hetzelfde moment nodi gen BBL en Kon. Athe neum Aalst u uit tot de ope ning van de tentoonstelling «Plastische Kunsten in het Koninklijke Technisch Atheneum» in de hall van de BBL, Nieuwstraat 27. Het woord wordt er gevoerd door minister van het Vlaamse Gewest Mare Galle en door inspekteur-gene- raal plastische opvoeding sekundair en hoger onder wijs R. Remael. LH iffle, De opening van de tentoonstelling van de Hamse schilders genoot heel wat Lebbeke. SP-volksvertegenwoordiger De Batselier opende Ipelling (vh) de tentoonstelling rond 70 jaar socialisme in België en te Lebbeke. (P. Van San). .hedendaagse auteur die durft schrijven over de ïim t6^ke levensvisie. die pogingen doet om met «elf in het reine te komen, die zich niet schaamt 'andaag nog zijn credo te belijden, komt zelfs spaalde kristelijke bladen niet meer aan bod, zo Wt Herman Vos in «Pallieterke» over Omar ik ®geman, een frisse zestiger uit Grembergen xri as werk meer weerklank vindt in het buiten lij Q via vertalingen dan in zijn eigen kontreien. mooie werk «De 11 van alle Dingen» beslist geen grote tondiging op de "pagina's van de [ressieve kranten, oiet als men weet 'aegeman lid is van •Vlaams-Nationale ireniging. iren te Grembergen gezin, waarvan de [r elf keren naar de •lijke stand moest zijn telgen te inschrijven, volg- Inger onderwijs in leenteschool van geboortedorp en 'hij voor zijn onder- ileiding naar en Bokrijk bij Iers van de Kris- :e Scholen. he Tweede Wereld- begon en de Duit sers in achttien dagen België van de kaart veegden, was het ge daan met studeren. Uit geweken naar Frank rijk, zou hij nooit onder wijzer worden. Bij zijn terugkeer werd hij zoals vele Vlaamse jongeren, aangetrokken door de jeugdbeweging, waar van hij leider werd. Na de oorlog moest hij zich daarvoor verantwoor den. De repressie van het door linkse elementen gekommandeerde verzet was genadeloos, hoewel Waegeman zelf bijna in een Duits koncentratie- kamp verzeilde nadat hij rebelleerde tegen 'de Duitse invloed op de Vlaams - Nationale jeugd. Hij schreef daar voor het werk «Heim ins Reich». Omar Waegeman was amper acht jaar toen hij .zijn eerste verhaaltje schreef. Tijdens de oor log werkte hij verder aan zijn schrijversta lent. Filip De Pillecijn en Valeer Depauw toonden veel belangstelling en brachten hem tot literai re volwassenheid. De Pillecijn heeft hem na drukkelijk aangemoe- Dendermonde. Omer Waegeman. digd en gesteund. Hij ontleedde Omars werk als volgt: «Het is kernge zond, levensecht, fris met een dynamisch knappe stijl». Enkele jaren na de we reldoorlog schreef hij zijn belevenissen over de repressie, romans en verhalen over heden daagse geschiedenis, ge dichten en toneel. Ver schillende werken van hem werden in het Duits en het Frans vertaald als bevestiging van zijn vruchtbaar talent. Be kende Vlaamse kompo- nisten interesseerden zich voor zijn werk, be geleidden zijn teksten met muziek en gaven daarvan platen uit. Zijn werk wordt gedragen door een fundamenteel kristelijk spiritualisme en een lijnrechte levens houding. Het is de recht- lijne houding van een man, die als Vlaming in Wemmei, aan den lijve ondervindt dat de klei nering van een volk en een taal een schande is. Omar kan als rechtge aard mens die schande niet aanvaarden. «De kern van alle Dingen» is een belangrijk werkje dat gerust naast het even opmerkelijke «Naar overluchtse stre ken» mag gelegd worden. Omar Waegeman schreef kortverhalen, gedichten, liedertek sten, romans en toneel, waarvan we er enkele ci teren: «Wiesa», «De vlucht naar het vuur», «Pedro, de man in de schaduw», «Tararara in b-klein», «De.brouwer op de troon» (toneel), «Het opstandige gehucht» (le gendespel). Met «De kern van alle Dingen» sloeg hij de weg in van de meditatie ve literatuur, een onbe kende in de moderne let teren. Samen met «Naar overluchtse streken» vormt het een tweeluik van hét leven. (naar G. Durant en Her man Vos) Op dinsdag 14 juni te 20 uur heeft in de raadzaal van het Cultureel Centrum te Lede een niet te missen koneer t plaats, verzorgd door de leraren van de ge meentelijke muziekschool. Deze avond wordt verzorgd door Dirk Vermeir, piano, Bemadette Van Kemzeke, fluit, M. Bergé, cello en B. Buysse, klarinet. Ze brengen werken van o.a. O.G. Haydn, F. Poulenc en R. Schumann. De gekende Dendermondse pianist Dirk Vermeir, stu deerde aan het Lemmensin- stituut. Hij is laureaat mu- ziekpedagogie en piano en behaalde eerste prijzen no- tenleer, harmonie, contra punt en fuga. Hij geeft les aan de gemeentelijke mu ziekschool van Lede en aan de Muziekakademie van Dendermonde. Hij is tevens leraar aan het Lemmensin- stituut. Ook is hij dirigent van het Dendermondse Zwijveke- koor, dat zijn degelijkheid reeds op meerdere koncer- ten heeft bewezen. Bernadette Van Kemzeke studeerde eveneens aan het Lemmensinstituut. Ze is laureate muziekpedagogie en dwarsfluit en behaalde eerste prijzen notenleer, harmonie, contrapunt en kamermuziek. Ze is lerares aan het stedelijk konserva- torium te Brugge. M. Bergé studeerde aan het konservatorium te Gent en behaalde eerste prijzen» no tenleer, muziekgeschiede nis, kamermuziek en cel lo... Ze is lid van het Gents kamerensemble en geeft les aan de muziekakademie van Lede. B. Buysse studeerde mu ziekpedagogie aan het Lem mensinstituut en behaalde eerste prijzen notenleer en klarinet. Hij is leraar aan de stedelijke muziekakade mie te Izegem. Het wordt beslist een inte ressante en sfeervolle avond, waar elke muziek liefhebber zijn gading zal vinden. Direktie en leerkrachten van de gemeentelijke mu ziekschool van Lede, die te- Deze muzikale happening kent voor de organisatie vindt plaats in het Cultu- van dit koncert, zullen zeer reel Centrum van Lede op vereerd zijn door uw aan- dinsdag 14 juni te 20 uur. wezigheid. Tot dan... (fb) Traditiegetrouw richt het jeugdhuis Zenith elk jaar een rockkoncert in dat plaats vindt in een tent naast de lokalen in de Ot terstraat 56, te Dendermon de. Dit jaar heeft het evene ment plaats op zondag 26 juni om 20.00 u. en op de affiche staat de bekende groep The Scabs met als toemaatje de plaatselijke formatie Chow-Chow die in het Leuvense reeds enige bekendheid geniet. The Scabs ontstonden rond maart 1980 en proberen nu met hun eerste single «So called friends - Frozen fa- ces» in de belangstelling te geraken. Dat lukte hen aar dig en in alternatieve punkcircuit bezit de groep een goede naam. Dan kwam er een verzamelelpee en de grote doorbraak met het nummer «Is this life». Na een tournee met de Kreu- ners is er aan het Scabs- fenomeen geen houden meer aan. De groep bestaat uit Guy Swinnen, gitaar en zang, Robert Bergen, bas, Francis Van Geel, gitaar en Frankie Swaenen drums. Kaarten kosten in voorver koop 100 fr. voor leden, CJP en TTT; aan de kassa 120 fr. GEBRUIKS- EN SIERVOORWERPEN Kerkstraat, 59 DENDERMONDE

De Voorpost | 1983 | | pagina 23