roeders Hiëronymieten bouwen nieuw ld- en tuinbouwcentrum in Sint-Niklaas t Personeel regionale revalidatiecentra kondigt staking aan Wanneer wordt Dender, meest bevuilde rivier, weer levend? VU-Europalijst voor '84 a( klaar Beverens triomf op de Het zei L350S 9.500 F. HET GENIALE FO'IÖWONDEK Lonen maand mei en vakantiegeld laten op zich wachten De Voorpost i 17 JUN1 1883 36' JAARGANG NR. 24 - 30 F 8SJ NIKON Foto ROLAND FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat 44B Koopcentrum Waasland St.-Niklaas 03/776.25.96 03/776.65.03 italic! apitein Baecke toont de beker aan een stampvol Heizelstadion terwijl s stall onny Martens het uitschreeuwt van vreugde. Beveren speelt nu toch eer di jropees. Al kan de kompetitie zeker niet slecht genoemd worden, de lc laaslanders eindigden immers vlak na de gróte bonzen, deze cup steekt de dep !e'b'auwen alleszins een hart onder de riem. Beveren wordt dus opnieuw 8()™ in Europese klub! Lees verslag en kommentaren over de bekerfinale in tcunl ae sportbladzijden, (dm) Tijdens een personeelsvergadering in het Regionaal Revalidatiecentrum te Dendermon- de hebben de personeelsleden die aan dit centrum verbonden zijn hun looneisen kracht bijgezet. Er werd haast unaniem overeengekomen over te gaan tot een stakingsaktie wanneer het loon van de maand mei niet is uitbetaald op 20 juni. Tot zolang krijgt de direktie van het Regionaal Revalidatiecentrum de tijd om de nodige gelden bijeen te krijgen. Vooraf waren ruim 120 personeelsleden uit de veertien centra die over het hele Vlaamse land verspreid zijn en waarvan de maatschappelijke zetel in Dendermonde is gevestigd, bijeen gekomen aan het sociaal centrum op de Oude Vest waar een goed geordende betogingsstoet werd gevormd die door de straten van Dendermonde zou trekken om te eindigen aan de maatschappelijke zetel van het Regionaal Revalidatiecentrum in de Kerkstraat. Daar werd dan een personeelsvergadering gehouden, waarna de vakbond safgevaardigden naar de direktie gingen met het verzoek het achterstallige loon uit te betalen. Ze vingen evenwel bot. Geld was er niet voorhanden en wat meer is, ook de «man die verantwoordelijk is» was niet present. Er bleef geen ander middel over dan een stakingsaanzegging in te dienen die op 20 juni dan ook zal uitmonden in een staking, althans wanneer tegen die tijd de lonen van de maand mei niet zijn gestort. Nelly Maes op 3 Zondag werd op een nationale partijraad van de Volksunie, waarop achttien Vlaamse arrondisse menten vertegenwoordigd waren, al een beslissing genomen m.b.t. de rangorde voor de VU-lijst die bij de Europese verkiezingen in juni '84 aan de kiezers zal worden voorgelegd. Jaak Vandemeulebroucke uit Oostende, de man die voor Maurits Coppieters was ingevallen, voert de lijst aan: Willy Kuijpers uit Herent, begaan met het probleem van de nationalistische minderheden in diverse Europese landen, staat tweede. De VU hoopt volgend jaar twee vertegenwoordigers naar het Europaparlement te kunnen loodsen. Nelly Maes staat derde, Limburger Jaak Gabriëls op vier. Paul Van Grembergen (die in Eksaarde werd geboren) op vijf. Vik Anciaux (13) en Hugo Schiltz zijn lijstduwers. Bij de opvolgers: Herman Verheirstraeten (de sekretaris van Jaak Vandemeu lebroucke) op 1. jongeling Johan Sauwens op 2 en de Hamse senator Walter Peeters op 3. Bruggeling Guido Van In is vierde opvolger. Gesteld wordt dat de verkozen parlementsleden - zéker zullen zetelen. Er is bij de VU overigens een kumulverbod tussen een nationaal cn een Europees mandaat. Mechelen. Zele. Opwijk. Ee- klo. Halle. kortom van de ste den en gemeenten waar een regionaal revalidatiecentrum zijn aktiviteiten ontplooit. De overwegend jonge betogers, meestal maatschappelijke wer kers. psychologen of kinesithe rapeuten, hadden ook voor een betogerslied gezorgd dat een parodie was op «Rendez vous». Trouwens, het werd ge zongen door de groep «Pas de pree» en na enkele keren luid keels overgenomen door de demonstranten. Voorafgegaan door de vlaggen van de drie vakbonden en de syndikale lei ders, werden de eisen kenbaar gemaakt. Slogans zoals «Loon», «werken ok, maar ook pree» en andere eisen wer den kenbaar gemaakt. Op een kinderwagen lazen we zelfs: «zonder brood word ik niet groot» en ook «van wanbeheer geen pampers meer». En op het spandoek dat vooraan in de ordentelijke stoet werd meegedragen «Gemeenschap pelijk vakbondsfront Beheer RRC. wij eisen onze pree». De lokale bevolking werd ook van deze ganse situatie op de hoog te gebracht via megafoons. Voorgeschiedenis De hele geschiedenis van het regionaal revalidatiecentrum werd aan het rollen gebracht toen vorig jaar een bezorgde man via het radioprogramma «Service telefoon» kenbaar maakte dat de centra bedreigd waren in hun bestaan. Vervolg op blz. 4 Het werd een biezonder ludie ke optocht van aan de Oude I Vest. door de Brusselsestraat i zo naar de Grote Markt en de Kerkstraat. Werd er van start gegaan met een 80-tal demon stranten. dan groeide de groep steeds aan en toen men de Kerkstraat bereikte, telde men er reeds meer dan 100. Bovendien kwamen de beto gers niet alleen uit Dender monde. maar ook Blankenber- ge, Ovcrijse, Lokcren. Puurs. k Hoge Kouter in Sint-Niklaas staat het splinternieu- 10-gebouw. Het is binnenkort drie maand geleden jt centrum in aanwezigheid van minister van mid- 1 Paul Akker mans officieel werd geopend. Even hp naar de rijksweg 14 en de Weverstraat toe, werd p geëffend voor en een aanvang gemaakt met wat lug nu het nieuwe, groots opgevatte land- en iwcentrum van de Broeders Hiëronymieten zal i. Op 1 september van volgend jaar hoopt men het t komplex in gebruik te kunnen nemen. Het moét (lokalen in de Kroonmolenstraat. waar het instituut idorus sinds 1923 is gevestigd, bieden niet meer de ruimte. De school barst uit haar voegen. Daar, in hoek van de stad, zullen de leerlingen niet verstoken i van grond en groen, zullen zij theorie en praktijk dellijk aan elkaar kunnen toetsen en zo vooral lelijk kunnen leren. te geven. «De eerste steen van dit land- en tuinbouwcentrum der Broeders Hiëronymieten werd gelegd door de heer Da niël Coens. Minister van On derwijs. op 10 juni 1983» staat er. goud tegen een zwarte ach tergrond, op de eerste steen, maar het is burgemeester van Sint-Niklaas Paul De Vidts die uiteindelijk onder enthousiast applaus het vlaggedoek weg neemt. -Een leugenachtig be- %in'. hoor ik iemand grappen. Men kan er wel om lachen. Tijdens de akadeniischc zitting in het CMO-gebouw zijn het achtereenvolgens direkteur Jos De Meyer, algemeen overste Waas. eerstesteenlegging land- en tuinbouwcentrum van de Broeders. Broeder us van Stekene leidt de plechtigheid in. onder ruime belangstelling carine uitgave van ERU DE CUYPER "tftrmonde 1.40.60 KB 442-8601481-36 lot nummtr 30 F 1.380 F 700 F 360 F «ragj. uWv., Onderwijsminister Daniël Coens was niet op de afspraak toen vrijdag 10 juni jl. de eer ste steen van het land- cn tuinbouwcentrum werd ont huld. In de kamer was name lijk een marathondebat aan de gang over de toekenning van bijzondere machten aan de Koning en aangezien minister Coens terzake een bijzondere opdracht heeft, kon hij daarbij bezwaarlijk gemist worden. Maar de heer Van Neste, mi nisterieel gezant, en senator Ferdinand De Bondt waren be reid de dankbaarheid, de trots en weliswaar ook de zorgen van direkteur van de school Jos De Meyer aan de minister over te maken. Technologie en techniek Broeder Angelicus, voorzitter van de inrichtende macht cn direkteur van de Sint-Andries- school in Stekene, doet zijn best om de plechtigheid, ook al is de eregast er niet bij. niveau broeder Hilarius Detavernier. burgemeester Paul De Vidts cn senator Ferdinand De Bondt die de onderwijsmensen en andere belangstellenden toespreken. Jos De Meyer is 34. een jong direkteur dus. een man met kapaciteiten. een onderne mend cn nauwgezet man. Hij werd geboren in Lotenhulle. volgde zijn humanioraoplei- ding bij de Broeders in Sint Niklaas. studeerde rechten aan de KU Leuven en werd in 1974 de nationale leider van de Kat holieke Landelijke Jeugd. Hij studerde later nog pedagogie en behaalde het aggregaat ho ger sekundair en hoger niet- universitair onderwijs. Vier jaar geleden werd hij direkteur van het bio technisch instituut Sint-Isidorus. Het land- en tuinbouwcentrum betekent voor hem en de hele schoolbe- zetting de realisatie van een oude droom; het is een getui genis van blijvend engagement van de kongregatie voor de opvoeding en vorming van jon ge mensen. Want d<U is precies de eerste doelstelling toch van het land- en tuinbouwonder- wijs: ménsen vormen. Met de kennis over mens. dier cn plant die de leerlingen tijdens hun opleiding meekrijgen, moeten zij meteen zijn toege rust voor latere specialisatie-, om- cn herscholingskursussen. Bij de opleiding ligt de nadruk niet op technische inhouden en vaardigheden, maar op tech nologie. de soepelheid om technieken door te krijgen. Direkteur De Mever heeft een aantal beleidsvragen voorbe reid. Hij hoopt natuurliik dat het dossier van het in aanbouw zijnde komplex verder korrekt en even vlot als totnogtoe het geval was. zal worden behan deld. Meer zorgen m.b t. het land- en tuinbouwonderwijs in het algemeen fronsen zijn voorhoofd. De minister zal het wel niet voor de eerste keer horen: een land- cn tuinbouw school runnen, ervoor zorgen dat dc school méé is met de technologische evolutie, is een dure aangelegenheid. Alleen: waarom wordt deze vorm van onderwijs dan lager gesubsi dieerd dan het nijverheidstech nische onderwijs? Plus dat voor het land- en tuinbouwon derwijs. met zijn verantwoor de regionale spreiding, inter naten onmisbaar zijn. Niette genstaande de recente inspan ningen van dc overheid, blijft het een bijna onmogelijke op gave om met de nu voorziene mogelijkheden een vrij inter naat op een pedagogisch ver antwoorde en ekonomisch evenwichtige manier in leven te houden De noodzaak om op sommige plaatsen een inter naat te bouwen dan nog daar gelaten. Verder is het ook. nog altijd, wachten op het rationa lisatie- en programmabesluit voor het hoger onderwijs van het korte type. Het instituut Sint-lsidoor heeft zich al kan didaat gesteld voor de oprich ting van een afdeling hoger agrarisch onderwijs. Onderwijs: teken van hoop Dank zij dc welwillendheid van het stadsbestuur heeft de kongregatie elf en een halve hektqfe grond, vervat in een bijzonder plan van aanleg, kunnen kopen. Dc Broeders hielden de aanzienlijke aan koopsom. waarvoor zij geen beroep konden doen op de voorzieningen van het waar borgfonds. volledig met eigen middelen ingevuld. De inspan ning ligt in de lijn van de bijzondere doelstellingen van de kongregatie. vindt alge meen overste Detavernier. De Broeders maken er een punt dczcdoclstellingen bij de stichting van de orde in Dendermonde. «Boter bij de vis», Onze eis: wedde op tijden andere slogans werden Vervolg op blz. 4 meegedragen (v) «Dertig jaar terug visten en zwommen we te Herdersem in de Dender. Hopelijk duurt het geen dertig jaar meer alvorens deze rivier weer lééft en als rekreatieve attraktiepooi kan worden uitgebouwd». Aldus burgemeester Raymond Uyttersprot bij de plechtigheid op de «werf» aan de Industrieweg te Hofstade ter gelegenheid van de start van de eindfase van de hoofdkollektor linkeroever en de aanbesteding van het rioolwaterzuive ringsstation dat ter definitieve goedkeuring werd voorgelegd. De Dender, een open riool Op een gclegenheidspodium sprak dc burgemeester verle den vrijdag in openlucht op dc «werf» voor verschillende tien tallen aanwezigen: vertegen woordigers van ministers, se nator Wim Verleyscn en oud burgemeester Marcel De Bis schop. het quasi volledig kolle ge van burgemeester en sche penen, een aantal gemeente en OCMW-raadsleden. de di- rekteur van de Vlaamse Wa terzuiveringsmaatschappij aannemer J. De Nul en een aantal genodigden. Burgemeester Uyttersprot die de technische kant van de zaak door eerste schepen Anny De Maght zou laten behandelen, beperkte zich in zijn gelegen heidstoespraak tot een aantal algemene bemerkingen. Water is onmisbaar, onver vangbaar en van vitaal belang voor elke vorm van leven. De mens kan het langer stellen Aalst. Een enorm werk dat gerealizeerd wordt door het bedrijf De Nul. (per) zonder eten dan zonder drank. Voor een aantal dieren en planten is zuiver water zelfs het natuurlijk leefmilieu. Daarenboven dient gesteld dat de watervoorraad verre van onbeperkt is. Bestaat het aard oppervlak weliswaar uit drie kwart water, slechts 2% ervan is zoet water en enkel 0,5% kan onmiddellijk worden aan gewend voor menselijke kon- sumptie. Gezien het enorme verbruik en de beperkte voor raad dient er dus alleszins om zichtig mee omgesprongen te worden. Demografische ontwikkeling, steeds snellere ekonomische groei, gekoncentreerde huis vesting en toenemende indus- trialisatien zijn er echter oor zaak van dat steeds meer afval dient geloosd en dat op vele plaatsen het oppervlaktewater minder en minder geschikt wordt, zelfs totaal ongeschikt, voor de diverse funkties. Door de enorme hoeveelheid afval stoffen werd het zelfreinigend vermogen van het water teniet gedaan, werd het natuurlek evenwicht verstoord en ging water aan het rotten. Er kwam reukhinder en fauna en flora stierven uit. Ook het denderbekken bleef niet gespaard. De Dender werd een open riool met alle kwalijke gevolgen van dien. Waterverontreiniging is een oud probleem. Nooit echter was het verantwoordelijk voor zo ingrijpende veranderingen in het milieu zodat het gevaar bestaat het ecosisteem te ont redderen. Ook de wetgever beseft dit en wil er wat aan doen. Een schuchtere poging op 11.03.1950 wilde toen reeds bevuiling tegen gaan. Ge meenten kregen een verant woordelijkheid die ze vaak niet aan konden. Tot 1971 was het wachten op een nieuwe, beslissende stap. Nu had men nog oog voor oppervlaktewateren en voor zag in de oprichting van water zuiveringsmaatschappijen. on misbare instrumenten om de gestelde objektieven te realise ren. Naast dc wetgever hadden ook provinciale en interkom- munale verenigingen en de in dustrie aandacht voor deze problematiek. De stad Aalst keurde in 1964 het principe goed voor aanstel len van een studiebureau wat betreft oprichten van een wa terzuiveringsstation te Aalst. Beslissing die door omstandig heden niet uitgevoerd werd. Toen de raad in 1973 ander maal hetzelfde principe aan vaardde moest nog 5 jaar wor den gewacht om het ijs defini tief te breken. Definitieve doorbraak kwam er door be middeling van senator Verley scn bij Minister De Saeger toen in 1977 studie, leiding en bouw van de nodige koliekto ren en de zone Aalst als priori tair werden aangeduid inzake waterzuivering. Onder leiding van ir. Meyfroodts hebben de diensten van de stad het in hen gestelde vertrouwen alleszins niet beschaamd. Belangrijk is nu dat zo vlug mogelijk werk wordt gemaakt van de rioolwaterzuiveringsin stallatie opdat het afvalwater dat over enkele tijd door de kollcktoren zal vloeien niet op nieuw in de Dender zal moeten worden geloosd. Daartoe vraagt spreker de medewer king van allen en rekent op de speciale aandacht voor de zone Aalst van de Vlaamse Water zuiveringsmaatschappij en op de steun van de subsidiërende overheid, minister Jan Lens- sens. Ondanks de steeds schaarser wordende middelen en de steeds toenemende vraag moet het mogelijk zijn de zui vering van de meest vervuilde rivier prioritair te blijven stellen. Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1983 | | pagina 1