Een huisdier gooi je toch niet uit de wagen! Technische handelsleergangen LBC-Sint-Niklaas Berkenboomschool in Sint-Niklase Kristus Koningparochie groeit naar vijftigjarig bestaan toe Zijn wij mensen dan zo'n beesten? Examenuitslagen 12 - 24.6.1983 - De Voorpost Onbegrijpelijk, gewoon weerzienwekkend, en mensonterend, zijn de toestanden waarin gedacht7 vraagt Johan Van We gaan daarbij enorm kri- we sommige dieren aantreffen, zet Johan Van Damme uit de Diepmeerstraat te Damme zich -f Buggenhout uiteen. Johan is lid-donateur van de Politiedierenbescherming en samen met z'n echtgenote zet hij zich reeds haast zeven jaar in voor de bescherming van de dieren. Met de vakantie voor de deur heeft hy het trouwens druk. Heel wat vakantiegangers-in- spe meer dan je denkt, beklemtoont hij komen immers tot de vaststelling dat ze hun hond of kat nergens een onderkomen kunnen bezorgen, een verblijf in een dier gesignaleerd wóïdtïTrëk! S dierenasiel werd niet in het vakantiebudget ingerekend en zonder schroom, wordt het Johan Van Damme erop u.t Lr een dierenaSll Samen dier ergens gedropt. Weerloos aan zijn lot overgelaten. om het dier te vangen. Het gewerkt wordf o a met het Plaatsen of dierenasiel Wanneer door de politie, rijks wacht of door de man in de tisch tewerk, beklemtoont de h. Van Damme. En onderzoe ken of de geïnteresseerden werkelijk voorbereid zijn op het bezit van een hond. straat een in het wild lopend Slagen we er niet in het dier te dier verblijft dan ongeveer onderworpen week bij hem thuis. Het wordt Weerloos werkelijke kolonies wilde kat- dingsproeven Het zijn niet alleen «Stratiers», ten ontstaan. Deze dieren be- worden, dat het totaal uitge- gevoed en verzorgd Daarna die de kans lopen op een goeie ginnen aan inteelt te doen, mergeld geraakt Hebben de wordt in de eerste plaats ge- hi^te Schoon aardeVnS dag op een stille plek achterge- zodat er jongen geboren wor- mensen, die hun hond ergens zocht naar een nieuwe thuis „uliere dieren beschikken ech- laten te worden, preciseert den die niet meer kunnen lo- achterlaten, ook daaraan reeds voor het dier. «Dierenwereldkruis» te Bor- nem. «St.-Hubertus-Lion d'Or» te Aalst en Huize Ange- Mevr. Van Damme. Zo haal- pen. maar zich al springend den we hier in de Kalkestraat moeten voortbewegen. Het te Buggenhout reeds een sche- achterste gedeelte van hun lijf per op het dier kon niet beweegt gewoon niet meer. meer rechtop staan en kon nog Kannibalisme onder deze die enkel zijn eigen speeksel bra- ren vormt geen uitzondering, ken en belandde ook een Sommige jongen worden zon- poedel bij ons. die in een beek der pels geboren. Bij gebrek gezet was. aan voedsel, gaan ze zelfs de Vanalf half mei, voegt Johan aanwezigheid van de mens op- Van Damme eraan toe, begint zoeken en deinzen ze er niet men de dieren achter te laten, voor terug tot de aanval over Van die datum af tot vandaag te gaan. de dag werden we reeds ge- Vaak worden ons door inwo- konfronteerd met niet minder ners m het wild lopende hon- dan acht gevallen van drop- den gesignaleerd. Uit angst dat ping. Vooraj Buggenhout-Bos, hun kinderen wat zou overko- het Dendermondse industrie- men. Een hongerende hond terrein en het industrieterrein zou een kind dat bvb met een Gendhof zijn favoriete drop- boterham in de hand loopt, plaatsen. De dieren worden best kunnen aanvallen. Mak- gewoon uit de wagen gegooid kelijk om vangen zijn deze of zelfs wat nog erger is dieren niet. We moeten er ergens aan vastgebonden. Vo- vaak twee waken jacht op rig jaar tijdens de vakantie maken werd ons's morgens vroeg een Duitse herder gesignaleerd. Dergelijke gedropte dieren lo pen ook het gevaar opgepikt te die aan de telefooncel in de worden door gewiekste opko- nabijheid van het Buggenhout- pers die ze van de hand doen se station vastgebonden lag. Kwalijke gevolgen aan laboratoria en fabrieken, waar op deze dieren vivisektie wordt toegepast. Wie zich tot dergelijke handel- Dergelijke praktijken zijn we- wijze verlaagt, beseft in het liswaar in ons land verbonden, geheel niet welke kwalijke ge- maar in dit landeke van ons. volgen zijn daad inhouden. In met zijn honderden achter- de eerste plaats voor het dier. r evenzeer voor de mens. ter over weinig overlevings kansen Want eens een hond Buggenhout. Johan Van Damme en zijn echtgenote: dieren beschermen is met vier a vijf jaar oud is, wordt hij beschaven. (P. Van San) niet meer gegeerd. En de leef- tijd van een hond valt niet zo wordt daarbij niet eens al dan de jeugd het begrip de jeugd, de volwassene moeilijk te bepalen. Bekijk naar T karakter van het dier. dierenbescherming bij te bren- - maar eens zijn snor en ziin naar groo"e bij volwassen- gen, heeft Johan Van Damme tanden. Welk lot staat die die- heid of naar de beschikbare een diamontage samengesteld. ren te wachten? Een pijnloze ^'00r J16' d'e.r 8ek£ken- dood via het spuitje van de nkel de schoonheid bepa- Na de projektie volgt een klas- nen terecht bij Johan dierenarts lend b|j de keuze. segesprek omtrent het onder- Damme, Diepmeerstraat Sommige mensen, maakt Jo- Achte,raf wordt het d»er dan werp Deze montage richt zich han Van Damme een zijspron- 'en "last" en vooral wanneer hoofdzakelijk tot leerlingen getje vragen me wel eens- 8anse familie met vakantie van 12 tot 16. Opzet ervan is Waarom doe je aan dierenbe- gaat- beginnen de problemen scherming? Zou je niet de 1 ?P te staPe,en- mensen beschermen? De men- ,Er. noch».ans oplossingen morgen, bij te brengen «dieren beschermen, me beschaven» betekent. Geïnteresseerde scholen Buggenhout. (052/33.37.35 Pierre Van Ro sen, antwoord ik dan, beschik- beklemtoont Johan Van Dam- poortjes. is alles mogelijk. Het dier kan dan enige tijd later op Buggenhout. Het droppen van dieren komt meer voor dan -- O- "i—r i/Miinmi/m. II Cl UIUUL Ingevolge het droppen van drie poten moeten verderleven je denkt (P Van San) katten in Buggenhout-Bos zijn of aan dergelijke zware uithou- ken over een taal en kunnen dle de mensonterende be- voor zichzelf opkomen Een ™n «droppen, dier is op dat vlak weerloos. maken. Waarom. wanneer dat vanzelfsprkend fi- Bezin eer je begint nancieel mogelijk is. het dier De grote oorzaak dat zovele n'et 'n een dierenasiel onder honden her en der gedropt brengen? Blijkt dat onmoge- worden. ligt in het feit dat de hjk of kan het dier niet wennen mensen niet voldoende naden- aan een verblijf in het asiel ken vooraleer ze zich een huis- vooral bij oudere dieren komt dier aanschaffen. Nogal vlug dat voor; ze weigeren dan en ondoordacht wordt beslo- voedsel en tonen hun karak- ten een hond aan te kopen. ter dan ka" altijd nog een Alle gelegenheden de eer- beroep gedaan worden op fa- ste en plechtige kommunie lig- nnhcledcn. vrienden of buren gen tegenwoordig goed in de om bet dier. tijdens de vakan- markt en het aanhoudend ge- beperiode, in zijn vertrouwde zeur van de kinderen kan ook omgeving te verzorgen, wonderen verrichten zijn Toppunt van gebrek aan eer- goed om naar een kwekerij of bied voor elke vorm van leven hobby-kweker toe te stappen en evenzeer van dommigheid, en met een hondje weer te voegt Mevr. Van Damme keren. Patrick Einduitslagen schooljaar 1982-1983 Behaalden het einddiploma Frans elementaire straeten kennis (LSTL) kerken). Grootste onderscheiding Van den Branden Rita (Belsele). Frans praktische Laureys Patrick (Belsele). (HSTL) Rottiers Pierre (Sint-Niklaas). Grootste Grote onderscheiding: Van Noens Walter (Sint-Niklaas). André (Sint-Ni- Grote onderscheiding: Vlegels eraan toe, is het feit dat som mige mensen hun huisdier voor de vakantie achterlaten en bij hun terugkeer meteen naar een kwekerij of hobby- kweker rennen, om zich op nieuw een puppic aan te schaf fen Dier dat ze dan opnieuw moeten leren zindelijk wordcrr enz. (Nieuw- Vrucht: Peeters Eticnne (Sint- Niklaas) Eervolle vermelding: De Cam- kennis po Y Cordoba Consuelo (Sint- Niklaas). Hillaert Jeanne (Lo- onderscheiding: keren). Kngels (LSTL) kennis (Beveren) Voldoening: De Bock Emilicn- Grootste onderscheiding: Van ne (Nieuwkerken). Meersman Kwikkelberghe Franky (Sint- Hilde (Temse) Diamontage Om het brede publiek en voor- Buggenhout. Johan Van Damme: je allereerst bezinnl pas dan een huisdier aankopen. (P. Van San) Niklaas) Eervolle vermelding: Braekc- Steelandt klaas) Jan (Kieldrecht), Onderscheiding Apers Marij- Eduard (Sint-Niklaas) (Sjnt-Niklaas), Cool Eric Onderscheiding De Puysse- Boeykens Frans (HSTL) Grote onderscheidingDcwilde ve'd Frans (Sint-Niklaas). 1 Thiclcman Emmy (Stekene). Haelst Verlee Jacqueline (Sint-Ni- Ver- k'aas) Robert (Sint-Niklaas) Onderscheiding: Van kennis Linda (Sint-Niklaas). straeten André (Sinaai) (Sint-Niklaas) Van Art»,-/V*": Grole onderscheiding Franck Voldoening: Van der Mculen (HSTL) (Snit Niklaas), Van Acker leyr Raymond (Nieuwkerken), Dirk (Vrasene). Bussens Geert (Kemzeke) Engels gevorderde kennis Mare (Nieuwkerken), Joos Vi- Puertas Y Moreno José (Sint- Geert viane (Sint-Niklaas) Niklaas), De Bock André Vuyst l»ifk laint-mKiaas) w»-»-»*""»/. Voldoening. Verschelden Ka- (Waasmunster). De Moor Ju- Colman Linda (Hamme) Van né (Sint-Niklaas) rel (Waasmunster). Van Riet lien (Haasdonk), Van Goe- Steelandt Katnin (Nieuw n Giovanni (Sint-Niklaas) thom u/iii» rc;n>.Do..,,..io\ I (Nieuw- (Sint-Niklaas). De Vrucht: Van Broeck Karine Dirk (Sint-Niklaas). (Sint-Niklaas). Vermeulen Re- Giovanni (Sint-Niklaas) Vrucht: Blon (Sint-Niklaas). Eervolle vermelding: Hofman Bart (Waasmunster), Meese Veerle (Sint-Niklaas), Ver- them Willy (Sint-Pauwels). kerken) Blommaert Ronny Voldoening Gaal Maria (Bel- Onderscheiding: Robbrecht se e), Buytaert Greet (Belse- Leo (Sint-Niklaas). Audenaert Engels Ie), De Moor Dominique Carina (Sint-Niklaas) (S.nt-Gilhs-Waas), Bounch Eervolle vermelding: Aendcn Majid (Sint-Niklaas). ■--- - - Eervolle vermelding: Van Duy- V- se Paul (Vrasene) boom Ernelle (Sint-Niklaas) praktische kennis (HSTL) Onderscheiding: Haentjcns Gina (Belsele). Scheers Erwin OnderscheidingPincé Maria (Sint-Niklaas) Voldoening: Verhulst Johan (Sint-Niklaas) vermelding: Vanden branden Rita (Sint-Niklaas). Van Gavere Dcnisc (Sint-Ni- klaas) Duits (HSTL) praktische kennis Grootste onderscheiding: Tol- lenaere Daniël (Temse) Voldoening.De Bruyn Rei- mond (Bornem) Eervolle vermelding: Heynde- rickx Martine (Sint-Niklaas), Van Buynder Gertrude (Hamme) Spaans elementaire kennis (LSTL) Grootste onderscheiding: Vcr- bracken Sabine (Belsele). De Canck Rita (Sint-Niklaas) Grote onderscheiding: Roe- landt José (Tielrode). Ver- bracken Ingrid (Belsele). Hil- gert Marianne (Sint-Niklaas), Kegels Marina (Sint-Niklaas). De Neve Myriam (Stekene). Poppe Luc (Stekene). Onderscheiding: Mechant Raoul (Stcendorp), Bulteel Sabine (Sint-Niklaas). Chris- tiaens Marleen (Waasmun ster). Schepens Georges (Ste kene). Van Goethem Marleen (Belsele). Ruelens Luc (Ste kene) Italiaans elementaire kennis (LSTL) Grootste onderscheiding: Adriaenssens Alfred (Belsele). De Vogel Christine (Sint-Ni klaas). Defeu Mimi (Sint-Ni klaas), De Backer Erica I Niklaas) Grote onderscheiding: I ken Veerle (Sint-Nill Van Haute Laura (BelseB Onderscheiding: Ff Thérèse (Sint-Niklaas)l Grave Tony (MelseleJ Windt Corric (Sint-Jam NI), Gyselinck Vincent! Niklaas). Voldoening: Geerts I)| (Sint-Amands) De noordkant van Sint-Niklaas: Driekoningen, Heistraat, Sparrenhofstraat en in, volle expansie sedert enkele jaren, de Clementwijk. Vaak te ver van het stadscentrum gelegen voor wie z'n kleuter tjes en iets oudere kindertjes in de buurt naar school wil sturen. Lager onderwijs, kleuteronder wijs in je eigen parochie, in je woonomgeving; de meeste ouders verkiezen het boven het gependel naar het hart van de stad. Niet te verwonderen dus dat een instelling als die achter de Kristus Koningkerk mettertijd groeit. Het ging eerst bergaf met het leerlingenaantal, maar de inrichtende macht van de Berkenboom heeft hard gewerkt, kon ook inspelen op het gelukkige toeval dat de expansie van de Clementwijk met zich bracht en opnieuw groeide het aantal leerlingen. Het schooltje aan de Heistraat heeft zich flink geïnte greerd in de wijk, in de parochie. Bijna een halve eeuw is de Berkenboom daar ingeplant. Vrouweneekhoek, Kleibeke De Onze-Lieve-Vrouwparochie werd té omvang rijk, konstateerde men in de dertiger jaren, ze moest gesplitst, opgedeeld worden. Een nieuwe parochie zou ontstaan in het noorden van de stad, met kerk, pastorie, school en vergaderzalen. Pastoor L. De Vos werd eind december 1934 aangesteld, hij zou de bouw van de infrastruktuur in goeie banen leiden. De hele buurt kreeg een nieuw uitzicht toen de moderne kerk voltooid raakte. De zusters van de Berkenboom verstrekten al in 1912 onderricht in de school naast de kapel van de Vrouweneekhoek. Vanaf 1934 begonnen ze bij te dragen tot de groei van de nieuwe school aan de Heistraat. Vier klaslokalen aanvankelijk, daarin werden ook de eerste kerkdiensten opgedragen. In 1952 werd een verdieping toegevoegd. De wijk was in expansie, de school bloeide. Op Vlymtnckxhoek, op de Kleibeke, in de Slachthuis straat F7 e kwamen mensen wonen, steeds meer kinderen werden in de Kristus Koningschool verwel komd. Alle vakken werden onderwezen, maar veel aandacht werd toch vooral geschonken aan hand werk voor de meisjes. Op de Kleibeke werd in I960 een kleuterschool gebouwd. De kleuterklasjes waren goed gevuld, want toen de nieuwe parochie ontstond kwamen er zich heel wat jonge gezinnen vestigen. Een volwaardige school met gesplitste eerste- en vierdegraadklassen kreeg gestal te. De eerste graad werd in 1964 gemengd. Toen de expansie wat afgeremd werd, werden de splitsingen opgeheven. In 1967 werd de vierde graad afgeschaft en in 1971 verviel het ambt van schoolhoofd-zonder klas. In 1975 werd de Heistraatschool overgenomen door de Berkenboom uit de Ankerstraat, zuster Regina was toen direktrice. Tussen 1977 en 1981 werden enkele leegstaande lokalen gebruikt door de nieuwe BuSo-afdeling (buitengewoon sekundair onderwijs), die nu aan de Kalkstraat 42 is gevestigd. Thans telt de school zes kleuterklassen en de lagere school komt er, na wat moeilijke jaren, weer bovenop. Priesters, direktrices, leidsters «Bouw»pastoor De Vos werd na een verblijf van veertien jaar in de Kristus Koningparochie opge volgd door (achtereenvolgens) eerw. heren Peirs- man, Raemdonck, Oelbrandt en Van Daele. Vol gende direktrices volgden elkaar op: zr. Perpetua zr. Dorothé, zr. Bonaventura (t), zr. Letitia, zr. Marguerite-Marie en mevrouw Ruts-Van der Stricht. In het klooster wonen nu nog zr. Margueri te-Marie cn zr. Julia. En de kleuterleidsters, wie kent ze nog? De dames Dutré-Van Wichelen, Fransen-De Bruyne, Grysouille, Magerman-Pie- ters, Van Laere-Haesaert, Baert-Van Vlierberghe en de zusters Julia, Celine (t), Andrea (f) Serafine (t), Hilaria en Hélène (t) ontfermden zich over de allerkleinsten. In de lagere school waren voor het onderricht verantwoordelijk de zusters Bernadette (t), Letitia, Regina, Hildegarde, Estella (t), Berch- mans en de dames Stal. Van de Velde. Van Ursel. Bosman-Van Puymbroeck, Daenekindt-Gijsel, Brackc-Venken, Van de Velde-Van der Stricht, Verniers, Van Royen-De Pauw en Ruts-Van der Stricht. Lokalen te kort De kleuterafdeling is thans gespreid over de geboor tejaren 1980 tot 1977 en omvat 155 kleuters. Er zijn op dit moment gemiddeld 26 kleuters per klas, wat aan de hoge kant ligt. Vanwege de expansie van de Clementwijk verwacht men nog een gevoelige toe name van het aantal kleuters. De lagere afdeling moet dra de vruchten plukken van de groei die zich nu bij de kleuters voltrekt. Het eerste leerjaar telt 26 leerlingen, het tweede 18 en het derde ook 18. Het gaat om gemengde klassen en de bedoeling ligt voor, de lagere school per jaar verder uit te bouwen, ook al omdat de klassen tot en met het zesde leerjaar gemengd mogen zijn. Binnen de drie jaar moet de Kristus Koningschool een volwaardige lagere school zijn. Talrijke jonge gezinnen komen zich immers in de Clementwijk en aan de Heidebloemstraat vestigen, zulks moet z'n weerslag hebben op het leerlingenaantal. De huidige akkomodatie is ontoereikend, uitbrei ding dringt zich op. Als alle klaslokalen (twaalf) tenvolle benut worden is de situatie dit jaar nog veilig, maar dan ontbreekt een refter en een turn zaal. En als de refter blijft waar hij nu is, in de twee gelijkvloerse lokalen, dan zijn er twee leslokalen tekort. Ook rekening moet worden gehouden met het feit dat je de kleuters bezwaarlijk trappen kan laten nemen. Bijbouwen? Het moet, vindt de direk- tie. En bovendien voldoet het sanitair blok niet meer. De ouders, de feesten Een band leggen tussen school en thuis zonder aan «inmenging» te doen, da's de rol van de oudervere- niging. Die heeft ertoe bijgedragen dat de Berken boomafdeling zowel voor jongens als voor meisjes kan worden uitgebouwd tot en met het zesde leer jaar. Tegen het schooljaar '84-'85 plant men de realisatie van twee nieuwe klassen, een nieuw sanitair en een nieuwe refter, een nieuwe turnzaal ook. De festivi teiten van het komende weekend kunnen een extra dimensie krijgen met de wetenschap dat er centen nodig zijn om die vernieuwing en uitbreiding! kunnen financieren. r Het ouderkomité zet steevast z'n beste been) voor, bijvoorbeeld als men aan de aankoop i nieuw spel- en didaktisch materiaal toe is. 1 organizeert ook tal van aktiviteiten of draagt bijl het welslagen daarvan. De lente- en herfstwanl ling, gevolgd door een picknick; het Sinterklal feest; het karnavalfeest, het Paasfeest ook. Da| voor een groot stuk het werk van voorzitster I Overmeire-Campe, ondervoorzitter Frans 1 meersch, sekretaris Mare Group en leden vani ouderkomité Simonne De Vos-Buyle, Marie-' èse Nique-De Grave, Gerda Van Hove-De L Pascal De Hauwere, Herman Braem en Luk Sm Het zomerfeest van 24, 25 en 26 juni wordt t leuke bedoening. Vroeger bleef het beperkt tot a kindernamiddag, nu is het over drie dagen gesprc Vrijdag 24 juni komt de Radio 77-touringjet, v de meisjes en dames tussen 16 en 25 is er de f Heistraatverkiezing en ook een wedstrijd discodj sen gepland. Ook een of andere rekordpoging II je komen meemaken. En vooral: dit wordt «nacht van de stunts». Zaterdag 25 juni voor alle kinderen én hun farn grote kindernamiddag en 's avonds, vanaf halfj gen, bal met Joe Harris en Chrissy. Zondag 26 juni wordt rustig nagekaart. Van I twaalf tot twee feestmaaltijd. Het feest vindt plaats in de feesttent op de spf plaats van de school in de Heistraat. Als je erbijl zijn betaal je voor de «nacht van de stunts»! frank, voor de kindernamiddag 50, het bal metf Harris kost 150 frank deelnameprijs. Een sta kaart die toegang verleent aan de drie manifest» kost 200 frank. Voor de feestmaaltijd 300 frank! volwassene en 150 per kind. De Kristuskoningschool bijna vijftig jaar later. I vaste waarde in de wijk. de parochie. Degel onderwijs, sprankelende schoolfeesten puike rel leerkrachten-ouders. Een groeiende onderwijf richting in een expansieve wijk.

De Voorpost | 1983 | | pagina 12