De handige socio-medische gids van Jaycees-Dendermonde v Weekblad tas Header - UUUU.L. Wat hangt in de lucht boven Gonzalez-Cock In Lokeren 3 jemse op thuisfront ontvangen K ar VAN LIMBERGEN A VAN LIMBERGEN Leg het bij de telefoon... Anton Van Wilder ode 65 De Voorpost 36-JAARGANG NR. 25 30 F VRIJDAG 24 JUN11983 BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST todermondc De burgemeesters, sponsors, de kommissie en de bestuursleden van cees Dendermonde (v) Tijdens een zeer gezellige perskonferentie. in aanwezig heid van verschillende burgemeesters en schepenen uit de Dendermondse regio, stelde Jaycees Dendermonde de Socio-medische Gids voor, het resultaat van kommissie werking onder leiding van voorzitter Anne-Mie Kelem en met medewerking van Willy Christiaens, Claire Decroo. Philippe Van Haute en Hilde Westelinck. Uittredend voorzitter Mark Wastjjn verwelkomde de aanwezigen, waarna hij het initiatief overliet aan Anne- Mie Kelem die wel enigszins nerveus achter het spreekge stoelte stond. Zonder reden eigenlijk want deze Socio- medische Gids wordt een alledaags gebruiksvoorwerp, daarvan zjjn we overtuigd. Het projekt van deze Gids daan op een aantal belang- kadert volledig in het pro- rijke sponsors, gramma van Jaycees. Niet Uiteraard is er getracht om alleen is er maanden gron- zo volledig mogelijk te zijn. dige studie, prospektie en Om alle gegevens op te exploratie aan voorafge- diepen werden duizenden gaan. de leden van de kom- kilometers afgelegd en missie die het projekt gin- honderden uren verza gen realiseren hebben er- meld, vergeleken, geinven- voor gezorgd dat alle kos- tariseerd. geanalyseerd en ten door de kommissie zelf gestruktureerd. konden gedragen worden. Vele tientallen mensen Daarvoor werd beroep ge- hebben hun bijdrage gele verd en werden op die ma nier bij het projekt be trokken. Meestal ondervonden de medewerkers veel goodwill van de openbare instellin gen. de beroepsverenigin gen en allerlei andere orga nisaties en personen. Het handige formaat van de brochure is geschikt om dicht bij de telefoon te lig gen. De bedoeling ervan is dat het een dagelijkse prak tische gids wordt, waarmee het hele gezin vertrouwd is. De inhoudstafel is over zichtelijk en duidelijk. De gemeenten die behoren tot de telefoonzone «052» staan alfabetisch gerang schikt: Berlare, Buggen- hout, Dendermonde, Ham- me, Lebbeke. Londerzeel, Merchtem, Opwijk, Sint- Amands, Waasmunster, Wichelen en Zele. Er wordt ook enige verkla ring gegeven aan de ge bruikte afkortingen, terwijl de lijst met de «algemeen belangrijke» telefoonnum mers interessant is. De adressenblaadjes ach teraan de gids wijzen erop dat deze brochure in de buurt van de telefoon moet liggen. Vervolg op blz. 4 |een trip naar het verre Lourdes op zowat 1200 km van Baardegem belandden Jan 1, 72 jaar, vader van 8 kinderen en Clement De Vos, een 67-er, vader van vier terug thuis. Voor zeventigers dergelijke afstand afleggen per fiets is alvast een itie die zelfs in de Zuidfranse pers ronkende titels haalde en waarbij interviews ir radio Montecario te pas kwamen. Jt gewezen landbouwer Jan pvaert werd zulks de vervul- 1 van een lang gewaande iogelijke droom Alleen Bhij die taak niet aan. mede V eventuele moeilijkheden gde taal van Molière en het [beeld van decennia terug twee andere kranige fclegemnaren, maar dan pen die toen heel wat jon- I waren, meester Paul iwers en August Ruys- f, bleef hem wenken, hij in Clement De Vos, n chef-boekhouding Euroveiling de ge droomde maat vond die hem niet enkel begeleiden doch waar nodig ook leiden zou. Om een belofte gaat het hier niet Evenmin om enige ver melding in het Guinncssbook of Records. Wel om de realisa tie van een blijvende wens en zulks in een sfeer van diep geloof en verering voor de H. Maagd. Jan Heyvaert is van nature uit een harde, een door zetter. Zo trok hij reeds 56 maal te voet, heen en terug, met de Merchtemse bedevaart- groep die grote bekendheid verwierf, naar Scherpenheuvel gende Spaak». Hun tocht zou gaan over Blois. Orleans. Auch. Agen en Tar- bes om Lourdes aan de voet van de Pyreneëen te bereiken. In dagtips van zowat 100 km want de terugkomst was pas voorzien vier weken later. Dc eerste drie dagen speelde de weermaker hen wel heel wa: parten. Regen cn regen, tot en met waarbii ze van de nochtans veel geloofde Franse gastvrijheid maar weinig te zien kregen. Ook bandcnpech, dc eerste dag liefst vier maal lek. bleef hen niet gespaard Aalst. Zo te zien zijn de twee fietsers blij dat de tocht achter de rug is. zak. Als échte globetrotters. hebben van ongeduldskriebels. delijk bij de kerk verschenen Aan de kerk stonden dan vele Alfons De Ridder had gezorgd speelde de Kon. Harmonie St.- familieleden. buren, kennis- dat het onthaal feestelijk zou Cecilia o.l.v. Frans De Ridder sen. belangstellenden en zijn. dat Baardegem zijn krani- een opgewekte mars «Immer nieuwsgierigen op «Jeang en ge zonen op wie de leeftijd dést». pardon, «Immer Fest». Clemang» te wachten cn toen weinig vat schijnt te hebben, even getemporiseerd werd ble- waardig zou verwelkomen. ken heel wat mensen last te En toen beide mannen uitein- Vervolg op blz. 4 De Ster, de Tour pf ccn-rNtt Het jubeljaar in 't Land van Waas vertoont dezer dagen enkele zomerse pieken, sportieve én kultu- rele. Sint-Niklaas, één decennium geleden, 1973. Zwierige sportstad plots, want op 26 juni van dat jaar werd aan de grens met Haasdonk en Niëuwker- ken en vlakbij de Veile in Temse het rekreatieoord De Ster voor het publiek opengesteld. Feest wordt echter pas op 27 en 28 augustus gevierd, de burger mag dan gratis komen rekreëren binnen dit immen se, mooie domein. Tien jaar geleden ook, op 1 en 2 juli '73, deed de Tour de France de Wase hoofdstad aan; voor het laatst voorlopig, want Sint-Niklaas verwelkomt de jongste jaren de Ronde van Vlaan deren, na een kennismakingetje overigens met de Ronde van Nederland. Uit m'n overzicht «Memo Waas '83», gepubli ceerd in onze editie van 7 januari dit jaar, viel ook te onthouden dat op 19 juni Sint-Niklazenaar Jef Burm, de klasrijke kleinkunstenaar, zestig jaar zou worden. Wat inmiddels gebeurd is. Een verjaardag die door ons óók al werd aangekondigd is de 65ste van priester-dichter Anton Van Wdderode; dinsdag 28 juni is hij aan de eer. Rond dit tijdstip had in het (jubilerende, want 175 jaar jonge) Sint-Jozef-Klein- Seminarie (kollege) in Sint-Niklaas het huldeboek «Van Moerbeiboom tot Overoever» moeten gepre- zenteerd worden, maar - en dat is niet ongebruike lijk bij dit soort indrukwekkende publikaties - men heeft enige vertraging op het tijdschema opgelopen en de voorstelling van Lieven Rens' turf (een realisatie van de Stichting Mercator-Plantijn) wordt nu naar het najaar verschoven, naar september wellicht. 24 juni vandaag, feest van Sint-Jan de Doper (in Sint-Gillis-Waas viert volkskunstgroep Drieske Nij- pers de Sint-Jansnacht), en vandaag wordt het overlijden herdacht van twee mensen die hun naam. hun faam aan het Waasland hadden verbonden. In Sinaai overleed op 24 juni 1960 de journalist-fla mingant Alfons Martenszwager van Fillp De Pillecijn, Op 24 juni 1952 overleed in Antwerpen musicus Lode Mortelmans; deftig jaar lang had hij op de heide in Waasmunster gewoond en tien jaar na z'n dood werd Mortelmans daar postuum ge vierd, op uitbundige wijze. 25 juni morgen, verjaardag van Temsenaar Cle mens De Landtsheersekretaris en promotor van de Ijzerbedevaart, oorlogsburgemeester van Kaasker- ke ook, stichter van de VOS-afdeling in Temse, mede-oprichter van de VTB en nog veel meer. De Landtsheer, woonachtig in Oostduinkerke, wordt 89 jaar. Terzetfdertijd verjaart de naar het Gentse uitgeweken Lukasgezel en priester-dichter José De Poortere, hij wordt morgen 48. Over Van Wildero- de dichtte hij ooit: «Hij leerde zijn volk Vergilius i tussen de regels lezen al zingend van onrecht Vlaanderen van bitterheid genezen». Waarmee ik dus twee hoogvliegers in één klap sla. fwv) o! dergelijke verhalen, krab je best even in je haar. jen uitgave van »4 [OEVEBIJ DE CUYPER \s OU ft Vest 34 Dendermonde ^2/21.40 60 KB 442-8601481-36 'o« nummer 30 F 1.350 F 700 F 360 F deoType^u,,gever O Al en bij de start naar Lourdes was hij dan ook maar pas terug van die toch slopende voet tocht. Een ideale raadgever hadden ze alleszins gevonden in veld wachter Charel De Mulder uit Asse, goed voor 12 fietstoch ten naar Lourdes heen en te rug en nog steeds van geen afstand vervaard. De man die hen met raad en daad bijstond, de weg uitstippelde en hen een aantal waardevolle praktische tips toespeelde. Met gelcidebrievcn van pastoor J. Dc Rouck cn burge meester R. Uyttersprot voel den ze zich dan ook volledig safe en vertrouwend Goed voorbereid, met elk zo wat 35 kg bagage op de fiets, getraind ook op heuvelachtig parkoers, gingen ze dan op zaterdagmorgen 28 juni aan de Baardcgemse parochiekerk van start. Vol goede moed en uitgeleid door ccn aantal leden van de wielerklub «De Vlie- alsmede enkele kleine techni sche defekten waaraan ze dan wel zelf konden verhelpen want ook dat had tot hun voor- bereidingsaktivitcitcn be hoord. Waren beide echtgeno ten al te zeer bezorgd om hun echtgenoten of viel het wach ten op het blijde wederzien hen te lang. feit is dat onze kranige fietsers te Lourdes de dringende bede van hun gaden kregen niet met dc fiets terug te komen. Zc vonden het zoal welletjes. Na een verblijf van enkele dagen in het Maria- genadeoord en te hebben ge noten van de pittoreske omge ving Aubisque en Tourma- let konden hen niet meer ver leiden. daarvoor waren ze reeds al te verzadigd keer den ze dan ook met een bus terug tot in Brussel van waar uit ze. na een halte bij hun leidsman «sjampetter Charel» te Asse. te Baardegem hun «blijde intrede» deden. Met de fiets uiteraard. Met pak en De recente besprekingen tussen de direktie van Gonzalez-Cock en de vakbonden hebben geen zoden aan de fabrieksdijk gebracht. De direktie houdt het been stijf en wil slechts een 50-tal werknemers in dienst houden. Resultaat? Dertig personen komen op de keien te staan. Groot knelpunt met de vakbonden? Van de 26 beschermde werknemers zouden er een 18-tal het slachtoffer worden en dat wordt niet «gepikt» door de syndikaten. Volgens hen. eenparig bijgetreden door het personeel, moeten minstens 76 werknemers in dienst blijven. Met spanning wordt gewacht tot welk besluit de direktie nu zal komen! In grote trekken, wat ging deze onlangs in een vergadering in me vertraging. Trouwens zon- toestand vooraf? Meer dan een het Patroonshuis te St -Niklaas der dossier kan er geen sprake jaar geleden kon sluiting voor- dat hij steeds voor ogen heeft zijn van een overname. In de komen worden door een kon- gehouden zoveel mogelijk ar- kabelafdcling werken nog een kordaat aan te vragen Voor beidsplaatsen te redden in de achttal beschermden. Ze wer- de staalafdeling echter kon nieuwe firma en dit zowel in de den vroeger niet ontslagen geen hulp meer baten. Een kabel- als textielafdeling. Voor dank zij tussenkomst van de vereffenaar moest klaarheid de kabelafdeling wordt nog vakbonden. Momenteel zijn zc i i T-». cc steeds gezocht naar een kandi- werkzaam in dc textielafdeling daat-overnemer. Maar daar en kunnen dus wel in aanmer- heeft hij weinig hoop op aan- king komen voor vooropzeg, stelde, bedrijfsrevisor met als gezien het op de kabelmarkt Voor de textielafdeling werd opdracht de konkordaire over- niet al koek en ei is. Er is reeds in september '82 gehoopt eenkomst en beloften bc- praktisch geen belangstelling dat het texticlplan van toepas- proberen brengen. De vereffe naar is een. door de Recht bank van Koophandel aangc- stendig en maandelijks in de onderneming na te gaan cn tt kontroleren Hij moet vaststel len of deze beloften nageleefd r deze overname. Nieuwe onthaalfirma voor de sing zou gaan. Van marktver- betering is ondertussen geen spoor te bekennen en het dos- textielafdehng sjer heeft je |ang aangesleept worden Verder dient hij na te Voor de textielafdeling werd om nog enig vertrouwen in te gaan of dc schulden uit de wel een nieuwe onthaalfirma boezemen, vereffening (sociale lasten en opgericht die akkoord is tot andere) in overeenstemming overname in het geval het tex- Slechts 50-tal personeelsleden met het konkordaat kunnen tielplan medewerking ver- De afgevaardigden van de betaald worden. leent. Maar juist door dat tex- nieuwe firma zijn van oordeel Deze vereffenaar verklaarde tielplan kent het dossier enor- dat ze een 50-tal personeelsle den een normale tewerkstel ling kunnen bieden rekening houdend met de marktvooruit- zichten en mogelijkheden op dit ogenblik. Komt er verbete ring in die vooruitzichten zal de firma niet aarzelen meer personeel in diehst te nemen. Van bv. een beurtstelsel inza ke afdankingen kan geen spra ke zijn. Voor het ogenblik zijn er 99 arbeiders werkzaam en 7 bedienden. Wil men 50 ar beidsplaatsen behouden dan betekent dat afdanking voor ongeveer 56 personen. Onder tussen is de vooropzeg nog niet gegeven. Deze dient eerst uit gewerkt volgens de heer Ber nard Cock. Het fonds voor sluiting van ondernemingen zou bereid zijn dc sluitingspre mie te betalen Opstapeling van moeilijkheden We doen een stapje terug om de moeilijkheden op de voet te volgen. Er werd een lening aangevraagd aan de N.M.K.N. die echter geweigerd werd. De heer B. Cock stelt dc vraag of het ooit zover was gekomen indien de lening was toege staan. Het eerste textieldossier werd negatief beoordeeld. Er werd een nieuw ingediend. In tussen veranderden de instel lingen van het textielplan wat ook vertraging betekende. Al le hoop op oplossing van het textieldossier was gericht op juli 82. Maar dat was niet het geval. Ook sommige werkne mers zouden het dossier heb ben tegengewerkt. De firma had grotendeels het vertrou wen verloren bij kredietinstel lingen en kliënten. Alle kosten en ionen dienden uit de hand betaald te worden, dus met beschikbare middelen. Dus niet alleen problemen met betalingen maar ook met het textielplan. Ondertussen werd de industriële textielafdeling in aanmerking genomen voor overname. Dat het aantal kliënten verminderde tijdens die lijdensweg hoeft nauwe lijks betoog. In het orderboek staat momenteel slechts werk vermeld voor één maand. Voorheen stond het steeds meerdere maanden op voor hand volgeboekt. Enige be kommernis is nu van de be staande of over 'e nemen tex tielafdeling een ekonomisch rendabele eenheid te maken. Geen peulschil als je het ons vraagt. N.M.T.C., zonder ver tegenwoordiging in de beheer raad. wel in de algemene ver gadering zal voor 80% in het maatschappelijk kapitaal tus senkomen. Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1983 | | pagina 1