Jeugd en Muziek )endermonde stelt Concertprogramma 983-1984 voor "kunstschip Dronghene n Nieuwkerken Koninklijke Fanfare Sinte-Cecilia Erembodegem blaast verzamelen erdersemse armonie iet luisterrijke omerfeesten Kunstschilder Jan Sanders stelt tentoon te Aalst Baasroodse kunstenaartjes Met Renaat Hanssens te Affligem in Egypte! Afwerking van kultureel centrum Aalst in zicht! De Voorpost - 24.6.1983 - 25 wo:' orige vrijdag, 17 juni, werden pers- en andere 'ras jden uitgenodigd naar de Honky Tonk Bunker ji de Leopold n laan. Jeugd en Muziek Dender de zou er zijn programma voor het werkjaar 983-1984 voorstellen. De vereniging was ook istheer voor een B.R.T.-opname over «De geschie- re* te nis van de Amerikaanse Folksong» voor de arrs hooltelevisie. Balladeers, geen onbe- Wij waren er, samen met ide voor de Jeugd en Mu- andere belangstellenden, iafdeling van onze Den- met de mensen van Jeugd stad wilden wij cite- en Muziek en met de voltal- de persmededeling lige Jeggpap met hun aan- it muzikaal waar maken hang. Terwijl er «even» verband te leggen tus- diende gewacht op de leden folksongs en New-Or- van The Balladeers, waren isjazz, waar zij dan ook de mannen van den Bert zo de bereidwillige mede- lief het publiek al wat op te rking mogen rekenen warmen met enkele mooie onze Dendermondse New-Orleansnummers. Dat oap New Orleans Jazz- «even» duurde dan wel tot i. Stipt om 19.30 uur ongeveer 21 uur, toen de [den de belangstellen- leden van de folkgroep bin- lie voor het nodige nen vielen. Zij hadden in de moesten zorgen, in buurt van Mechelen in een bunker verwacht. geweldige, echt Belgische wegomlegging Dat kan gebeuren bij ons. Als je echter om 19.30 uur verwacht wordt en je komt door de schuld van een wegomlegging pas twee en een half uur later toe, dan. Een paar leden van de Jegg pap hadden die avond ech ter nog andere verplichtin gen en moesten om 22 uur in een Brusselse jazzklub beginnen spelen zodat hun instrumenten al veilig op geborgen waren in de wa gen toen The Balladeers wilden beginnen. Noppes dus! Trouwens ook de B.R.T.-lui hadden er zo te zien weinig zin in: de pint jes van Jacky smaakten, waren immers zo ver zorgd... We zijn ervan overtuigd dat de organisatoren van Jeugd en Muziek in heel dit kluchtnummer geen enkele blaam treft. Wat kun je Dendermonde. Een pintje kon er nog wel af (foto Piet Hermans) galerij Artistiek in Nieuwkerken stelt schil derijen, ijzer- en koperskulpturen, juwelen, mar- ntings, pastels en tekeningen voor van een jep kunstenaars van het Kunstschip Dronghe- i exposanten zijn Wally Van de Velde, Octaaf ns, Chris De Clercq, Leopold Van Hende, ihur Vlaeminck, Georgette Dick, Ilse Dhaemen, 3 Naaikens, Roeland Westdor, Francine Taver- .Gustaaf De Coux, Ludo Gr iels, Marcel Henne- i,Veerle en Chris Clayé en Donald Nuyttens. Van de Velde, die zijn fee opleiding aan de van Dendermon- ig, vatte een aantal lieden het plan op >biele tentoonstel- te kreéeren Om lizeren kocht hij ip, knapte het op en iwde het tot een vol- |ige expositieruimte, lolgens schaarde hij hem reeds bekende itenaars rond zich die id waren om hun wer- deel te laten uitmaken een varende expositie, doopten de schuit tot mstschip Dronghene» voeren vanop de Leie .mtoting Parijs om daar met werken uit te pakken, het overdonderende Pa- 5 sukses, kreeg Van de in '77 een vaste lig- its voor zijn schip aan- ezen bij Baarle-Dron- ne, niet ver van Latem. lolgens werd voor an- gegaan aan de grote srlandse steden. Ook lingf stroomde het volk toe. Polis na;' Wat wil je, 't was eens iets anders; het traditionele ten toonstellingspatroon was doorbroken. Maar de kunstenaars van Kunstschip Dronghene vonden dat het bij dit toch wel unieke evenement niet kon blijven. Ze staken de hoofden bij elkaar en dit maal werd een super-uniek projekt voor de geest geroe pen. Het zou een totaal spektakel worden. U moet weten dat Van de Velde al tijd al geïnspireerd was door en geloofde aan de alchemie Wellicht daar door is zijn werk sterk sym bolisch getint. Het zijn ook symbolisch bezielde arties ten die van de kunstgroep deel uit maken. In deze sfeer kreeg hun nieuwe realisatie de naam «Dage raad der Magiërs» en staat in het teken van Egypte. Alle «Kunstschippers» wer ken rond dit thema. Hun werken worden opgehan gen rond een volledig zelf gemaakt Egyptisch dekor. ie lange reeks festiviteiten door het «Huldeko- ee 200» georganiseerd t.g.v. het tweehonderd- g bestaan van de «Koninklijke Harmonie Con- üa et Docilitas» volgen na de plechtige opening aanwezigheid van kuituurminister Poma, de 'aagde tentoonstelling «200 jaar harmonie» en muziek- en showavonden met o.m. opvoering 1 een zangspel tijdens het eerste weekend van vier dagen festiviteiten waarbij zowat iedereen zijn trekken zal kunnen komen, tijd- eVrijdag l juli reeds te Baardegem en Moorsel met heel wat bijval surde komt er nu ook te Herdersem een avondmarkt w 20 u heeft de prijsuitreiking plaats van de auto- «tocht. In gezellige sfeer wordt de avond verder cm met het orkest van de Gebroeders Matthijs. Mag 2 juli •af 17 u wordt Herdersem vergast op een muziekfesti- met vele deelnemende maatschappijen plus een gast- T® en vanaf 20 u komt de jeugd dan aan haar trekken Radio Expans en de Rockgroep Cancer J 3 juli u u kan U terecht voor demonstraties van oude laas ®°bten en 's middags zijn er gezinsmaaltijden. Mu- ncert volgt te 16 u en daarna kan U kennismaken fietsend muziekkorps. Pop de vuurpijl wordt wellicht voor velen het optre- v&n Will Tura in een wervelende show, Mag 4 juli '7 u wordt een luchtballon opgelaten en te 18.30 u ®en vinkenzetting. Radio V.A.R.O. is op post vanaf tijdens de tombola wordt naast een reeks waarde- Prijzen ook een weekend voor twee personen te Huil Pgeland uitgeloot. 1®, feestgebeuren gebeurt rond en in de feesttent op •ardingwijk. Jonde festiviteiten van het Jubeljaar worden dan de boottocht op zaterdag 10 september, de provin- en rationale individuele majorettenkampioenschap- P zaterdag 17 september, de boomplanting van een Vóór dit dekor stellen de artiesten hun werk aan het toekijkende publiek voor. Ze spreken niet zelf, hun boodschap weerklinkt uit achter in de zaal bevestigde luidsprekers, zodat men de indruk krijgt dat het geluid uit het publiek komt. De wisselwerking publiek/spe lers, wordt nog versterkt doordat de akteurs zich vantussen de toeschouwers op het podium begeven. Na de evokatie krijgt men gele genheid om de werken van dichterbij te bekijken. Galerijhouder Dirk Maris van Kunstgalerij Artistiek in Nieuwkerken is op Kunstschip Dronghene met de kunstenaars in kontakt gekomen. Omdat ook hij pogingen onderneemt om de grote massa dichter bij de kunst te brengen was er voor de kunstgroep geen bezwaar om in Artistiek te exposeren. Ze zijn er elk met een beperkt aantal wer ken vertegenwoordigd. Een voorsmaakje tot ook u de mogelijkheidgebóden wordt «Dageraad der Ma giërs» mee te beleven. De tentoonstelling is toe gankelijk tot en met 3 juli. Zaterdag en zondag van 10 tot 12.30 en van 14,30 tot 19 uur, op weekdagen van 14.30 tot 19 uur en op af spraak (776.87.35). Maan dag is Galerij Artistiek, Ster 64, 2770 Nieuwker- ken/Sint-Niklaas, gesloten K.L. eraan verhelpen als één van de partijen zijn pollevieën lapt aan de gemaakte af spraken. Doe dan al eens je best, nietwaar Jan! Het programma van Jeugd en Muziek voorziet voor het werkjaar 1983-1984 vijf avondkoncerten, die weer het allerbeste laten verho pen. Op dinsdag 11 oktober treedt in de feestzaal van het Sint-Vincentiusinsti- tuut het koperensemble Ga- brieli op onder de leiding van Hubert Biebaut. Op woensdag 16 november is het Guildhall String En semble te gast in de Deka- nale Kerk Onze-Lieve- Vrouw. Dit kamerorkest, bestaande uit dertien muzi kanten, werd opgericht in 1981 aan de befaamde Guildhall School of Music and Drama in Londen, Zij spelen komposities van Bach, Vivaldi, Mozart, Holst en Britten. Muziek van de renaissance tot de hedendaagse tijd wordt door het gitaarduo Giuliani (Johan Vandeca- vije en Luc Cauwelier) ge bracht op dinsdag 17 ja nuari in de feestzaal van het Vrij Technisch Insti tuut. Het Westvlaams Or kest, een simfonieorkest met meer dan 40 muzikan ten, speelt op dinsdag 13 maart om 19.30 uur in de feestzaal van het Heilig Maagdkollege. Het laatste avondkoncert heeft plaats in de feestzaal van het Koninklijk Athe neum op dinsdag 8 mei. Dan is het de beurt aan Jazz Circle met Tars Lootens en Marc Van Garsse als meest bekende muzikanten van deze groep. Zij spelen mo derne jazzmuziek. Een zeer verscheiden aan bod, echt voor elk wat wils. Wij denken dat Jeugd en Muziek in Dendermonde op de goede weg is om deze tweede poging in zijn be staan suksesrijk vol te hou den en aan de jeugd (en niet alleen aan hen!) een kwali tatief muziekaanbod te pre senteren dat er zijn mag Wie een abonnement voor deze vijf koncerten wil, kan zich hiervoor wenden tot o.m. sekretaris Jan Bracke, Brugstraat 54. 9298 Wiche len (tel.: 052/42.30.28). Een jeugdabonnement voor de vijf koncerten kost 150 frank (ook C J P. en Plus-3- Passers), een volwassenen- abonnement kost 300 frank. Vanaf donderdag 30 juni tot 31 juli 1983 loopt in Hotel Atlanta, Stationsplein 3 te Aalst, een merk waardige tentoonstelling van komposities van Jan Sanders, die ongetwijfeld heel wat kunstliefhebbers sterk zal boeien. Kunstschilder Jan Sanders werd geboren te Aalst op 26 december 1936, volgde kunstakademie te Aalst, Brussel en Parijs, hield reeds verscheidene buiten gewone persoonlijke tentoonstellingen en nam reeds meermaals deel aan belangrijke groepsten toonstellingen in binnen- en buitenland. Een geliefd tema van Sanders is geruime tijd «de auto» geweest. In 1975 sierde hij met zijn werk de Montrosezaal van het Casinokursaal van Oostende. Toen schreef Hugo Brulin in «De Zeewacht»: ...dat Sanders in zijn fragmenten, in zijn vooropstellen van een bepaald detail, in de minutieuse en fel gevarieerde opbouw van zijn doeken, in het door dringen binnen het hart van de motor, in het aanwenden van felle kleuren, een persoonlijke en aantrekkelijke interpretatie had gegeven van onze eigen hedendaagse tijd in een nieuw realistische stijl die aanspreekt als men wat geluk heeft en niet al te veel gaat vitten... Ook op latere tentoonstellin gen wist hij steeds te boeien door een strikt persoon lijke stijl, die ergens gelegen is tussen de Pop Art en het hyperrealisme. Jan Sanders is ongetwijfeld een man met ideeën. Als tema van de expositie in Aalst koos de kunstenaar «Het vergeten dorp». Dit onderwerp geeft hij vorm met behulp van olie op papier en pastels. De voorope ning van de tentoonstelling heeft plaats op woens dag 29 juni 1983 om 19 uur, met toespraak en voor lichting door de Heer Minister Mare Galle. De Heer J.M. De Kegel verwelkomt de minister en stelt de kunstschilder voor De tentoonstelling blijft toegankelijk tot 31 juli 1983, open in de week van 11 tot 23 uur, gesloten op zaterdag en zondagavond. D.B. Op zaterdag 25 en zondag 26 juni stellen de leerlingen van de Baasroodse afdeling der Kon. Akademie voor Schone Kunsten hun werken tentoon in de gemeentelijke jongens school, Molenberg. Geruime tijd reeds wordt er les gegeven in tekenen en schilderen, maar ook andere technieken worden er aangeleerd. De bekende kunstenaar Jean Steeman doet er zijn best om de Baasroodse jeugd wegwijs te maken in de wereld van lijn en kleur. Er zijn zo'n 40 ingeschreven kinderen, maar omdat die lessen tenslotte niet verplicht zijn, komen er steeds een kleine dertig opdagen in het refterke van de school. Op zaterdag en woens dagnamiddag wordt het daar dus bezet door de Baasroodse kunstenaars in de dop. Deze tentoonstelling is een enige gelegenheid voor de ouders en de andere geïnteresseerden om te gaan kijken hoe hun pupillen het doen tijdens de akademie-uren. Dendermonde. In de parochiezaal van Oudegem had een muzikale tweedaagse plaats. Tussen de verschillende uitvoeringen in, kon er heel even verpoosd worden (foto Piet Hermans) In «zalen A» kan U elk weekend tot en met zondag 3 juli terecht op een merkwaardige tentoonstelling over «Het Oude Egypte», gerealiseerd door professor Renaat Hans sens. Opening die dan maar plaats had zonder de groep Nefertiti. Erembodegem was en is nog steeds een muzikale gemeente bij uitstek. Getuige hiervan zijn de mu ziekkorpsen «Niets zonder Arbeid» en «Sinte-Ceci lia» die allebei, alhoewel reeds meer dan een eeuw op stap, nog steeds boordevol mogelijkheden zitten en dan ook alvast de tand van de tijd hebben overwonnen. Naast deze twee oudste muziekvereni gingen heeft Erembodegem ook nog een derde fanfare «De Terjodenaren» die, alhoewel dit korps de jongste is, dan toch niet moet onderdoen voor de andere fanfares van de gemeente. Dendermonde. Met biezonder veel ernst verliepen de muzikale uitvoeringen tijdens de tweedaagse te Oudegem (foto Piet Hermans) aar" °P bet oud kerkhof op dinsdag 1 november te •Jet plechtige dienst van barmhartigheid voorge- Pastoor Mussche en bloemenhulde op het aiS iteii 17 u' bet, jubileumbal F25 ein zaal «De Kletser» ruag 12 november en last but not least het slotkon- oor de muziekkapel van de Gidsen o.l.v, komman- apelrneester Yvan Ducène op vrijdag 18 november fctnhpeS''Zaa' Van ^rma Gilbos en op zondag 20 oer te io u de jubileummis in de parochiekerk met stut St.-Ceciliabanket. Vuurwerk ter definitieve ,4.g g van bet jubeljaar te 20 u. Renaat Hanssens werd be kend wegens zijn authen tieke rekonstrukties van originele, Oud-Egyptische kunstwerken. Ook Romein se patriciërs versierden trouwens hun villa's en tuinen reeds met rekon strukties van Griekse kunstwerken. Originele la gen immers niet in hun be reik. Onbetaalbare kunst schatten bereikbaar en ge nietbaar maken voor jan met de pet is de bedoeling van Renaat Hanssens. Zijn werken zijn alleszins geen bazaarwerken doch éénma lige rekonstrukties. Zijn erg mooie beeldjes, reliëfs en fresco's benaderen dan ook qua patine mede door het verouderingsproces dat hij toepast zo getrouw mo gelijk de authentieke stuk ken. Het énige verschil ligt in de gebruikte materie. Het werk van Hanssens ge niet dan ook de biezondere steun van de Egyptische Ambassade te Brussel. In 1980 kreeg hij de zilveren medaille van minister De Backer en in 1981 deze van president Sadat uit waarde ring voor zijn werk. «Nefertiti» De in 1979 ontstane kunst groep «Nefertiti» o.l.v. Re naat Hanssens wil in de vorm .van klank- en licht spel een historisch getrou we weergave brengen uit het Oude Egypte. Kostume ring diende de groep zelf te maken en zulks pas na grondige studie. Voor een zaal met 1200 genodigden in Berchem onderging deze groep de vuurdoop en werd bij het slot op een staande ovatie onthaald. De Egypti sche ambassade werd er bij betrokken alsook de in ons land verblijvende Egypte- naren De groep groeide en de scenario's werden aan gepast aan de mogelijkhe den. De Vara-TV wijdde een uitgebreide reportage aan de groep en een paar maal stond de groep in als basis voor een film. Soldaten en slavenhogepriesters en hofdames allen uitgedost in prachtige gewaden omrin gen er Echnaton en Neferti ti in hun belevenissen. De geschiedenis van het Nijl- dal herleeft in een feëriek schouwspel. U kan het allemaal meema ken en U in de Egyptische sfeer onderdompelen tot zondag 3 juli. Op zaterda? gen van 14 .30 u tot 20 u en op zondagen van 9 tot 11 en van 14.30 tot 20 u, Voor scholen kan tijdens de week een afspraak worden ge maakt via 053-66.70.25. Bij voorkeur rond 20 u. LH Tijdens deze bestuursperiode 1983-1988 moet het Aalsters Kultureel Centrum afgewerkt zijn. Aldus een politieke beslissing genomen door het stadsbestuur. Men wil er geen «dossier van 50 jaar» van maken. Het definitief ontwerp moet inderdaad ingediend zijn tegen eind augustus '83. Zulks voor een bedrag van 81 miljoen, BTW niet inbegrepen. Alle dossiers, behoudens dan het bovenvermeld afwerkingsdossier, zijn in aanbesteding gegeven. Het gaat dan over de ruwbouw, de elektriciteit, de verwarming, de roltrappen, de gevelreiniging, de geluidsinstallaties, het sani tair, de technische toneeluitwerking en de scènebelichting. Alleen dit laatste is nog niet in uitvoering gelegd. Qua sanitair zijn de werken volledig af met dien verstande dat de toestellen nog niet zijn geplaatst. Momenteel zijn ze in verzekerde bewaring in het stadsmaga- zijn. Het plaatsen zal door de eigen technische dienst kunnen gebeuren. De centraie verwarming is in haar totaliteit opgesteld en werd reeds opgeleverd. Aan de elektriciteit is men momenteel nog doende. De meeste leidingen liggen reeds doch de aannemer kan tijdelijk niet verder werken. Branddetektie en roltrappen zijn volledig afgewerkt. Ook de gevelreiniging die bestaat uit twee langs de wanden verplaatsbare wagentjes, een binnen en een buiten. De liften, vier in getal, zijn reeds opgeleverd in mei 1982. Een lift voor personen, een dienstlift, een dekorlift en een boekenlift. Met uitzondering van de ultieme afwerking is ook de technische toneelinstallatie in orde. Het einde is dan ook in het zicht! lH Op zaterdag 25 en zondag 26 juni e.k. worden, naar jaarlijkse gewoonte, door de Koninklijke Fanfare Sin te-Cecilia, terug de grootse tuinfeesten ingericht in de hovingen naast het fanfare lokaal, Brusselbaan 155 te Erembodegem. En het ligt beslist in de bedoeling van het bestuur, er terug een jaarlijkse «Steenweg-Ker mis» van te maken! Het programma ziet er als volgt uit: Op zaterdag 25 juni 1983: te 14.30 u: reuze boogschie- ting op de liggende wip, 6.800 fr. vooruit 2.000 fr. gratis, en om 19 uur: optreden van de Koninklij ke Fanfare De Jonge Garde uit Moorsel, de Koninklijke Harmonie St. Cecilia uit He- kelgem en de Koninklijke Fanfare St. Cecilia uit Te- ralfene. op zondag 26 juni 1983: te 18 uur: concerten door de Koninklijke Harmonie St. Cecilia uit Asse en de Ko ninklijke Harmonie De Ou de Garde uit Aalst en te 20 uur: slotconcert door de Ko ninklijke Fanfare Sinte Ce cilia Erembodegem, De beide dagen is er gratis luchtkasteel springen voor alle kinderen onder de twaalf jaar, vergezeld van hun ouders, In geval van slecht weder gaan alle aktiviteiten door in de zaal van de fanfare, op hetzelfde adres. De inkom is gratis, en iedereen is welkom. Er wordt gezorgd voor eten en... drinken, tegen schap pelijke prijzen! Wie houdt van 'n Rodenbach van 't vat mag er niet ontbreken, 't Wordt het rendez-vous van alle muzikanten met vrien den en sympatizanten! D.B. DRUPPELTELLER In het voorjaar 1983 organi- zeerde de uitgeverij Dirk Bocklandt een literatuurwed strijd voor alle genres. De Ba- cari-prijs voor Poëzie werd toegekend aan Mia Van der Westen uit het Nederlandse Drummen voor haar dichtbun del «Sezoenen»; de Bocari- prijs voor kortverhalen ging naar Leonce Bekemans uit Brugge voor zijn reisreportage «In de sporen van Manco Ka- pac» en de Bocari-prijs voor essay gaat naar Roland Leune uit Denderleeuw en Bart Stou ten uit Ekeren voor hun geza menlijk werk «Essentie en geluk». Het centrum voor Natuurbe- schermingsedukatie, Omme- ganckstraat 26, te 2000-Ant- werpen (03/231.84.81) organi- zeert een vakantieweek vol na tuur met als tema «Met het gezin de natuur in». De week heeft plaats van 25 tot 30 juli of van 8 tot 13 augustus in Huize lepenburg. Victor Frislei 2, te Schoten. Meer informatie en, uitgebreid programma zijn verkrijgbaar bij het Centrum voor Natuurbeschermingsedu- katie. In het Floraliapaleis te Gent heeft van 15 tot 23 oktober de woonmanifestatie Linea 83 plaats. De verschillende krachtlijnen die tot uiting kwa-, men in de eerste uitgave blij ven behouden en worden ver der uitgebouwd.

De Voorpost | 1983 | | pagina 25