Verpleegster vangt dief Redding van Nobels Peelman hangt aan zijden draad Wase politie moeten vicieuze cirkel van NP doorbreken Regionale revalidatiecentra staken Wannes Van de Velde te gast te Hamme Paniek in bejaardenhome CVP-Jongeren Sint-Niklaas over Nobels De Voorpost - 24.6.1983 - 3 tnhuis ptnonde. Wannes Van de Velde en zijn Poesjenellen-teater, komen op vrijdag 24 juni te 20 30 u.. naar 't Vremd Zaalken. De Ring 65 te Hamme. Wannes Van de Velde zijn poesjenellen-teater is een poppenteater voor volwassenen, naar het voorbeeld van de Ant werpse «Poesje», maar met eigen tekst, muziek, dekors en een 35-tal zelfgemaakte poppen. Water en Wijn is een stuk in twee delen. «Georg gaat naar zee», gaat over de ontsnappingsfantasiën van een dolgedraaide stedeling en «Christophe Comlombe» over de ontmoeting tussen Colombus en Montezu ma. Het stuk is een try-out. dus voor een beperkt publiek Kaarten hiervoor zijn te bekomen in 't Klokhuis, De Ring 65 te Hamme. Prijs: 120 fr lid van de bende. Sommigen menen dat het misschien wel dit trio kan zijn dat verscheidene inbra ken pleegde in de streek. Daarover zal Robert Van Lommei duchtig aan de tand gevoeld worden. kreëert uiteindelijk een on evenwicht tussen wat men het produktieve deel en de niet-meteen-produktieve werknemers noemt; wat in gewoon Nederlands wil zeggen dat er teveel be dienden zijn bij Nobels, ook als het evaluatieplan gevolgd zou worden, straks. Het ziet er allemaal niet zo best uit, al wordt wel ge schermd met bestellingen. Maar ook deze redenering is bekend: de eventuele op drachtgevers staan huiverig t.a.v. Nobels, ze weifelen om scheep te gaan met het Sint-Niklase konstrutkiebe- drijf omdat de toekomst onzeker is; en omdat de eventuele bestellers weife len en er maar geen op drachten binnenkomen staat het bedrijf aan de rand van de afgrond. Een kringloop van onbehagen. Direktie-afgevaardigde Hugo Willems liet duidelijk verstaan dat een harde vak- bondsaktie (bezetting, sta king) fataal zou zijn voor de onderneming. Nu blijft er nog een sprankeitje hoop. Vrijdag weet men of de syndikaten met een een drachtig standpunt naar het voor maandag in het voor uitzicht gestelde gesprek met de direktie gaan. En van dat ultieme overleg hangt veel af. Ultiem is net géén synoniem met termi naal, ultiem zou een red ding op de valreep kunnen inhouden maar terminaal is het einde. En het faillisse ment van Nobels Peelman willen de Wazenaren, de werknemers en direktiele- den, de Wase politici ook, ten allen prijze vermijden. W.V. De laatste algemene ledenvergadering van de CVP-Jonge ren afdeling Sint-Niklaas, onder voorzitterschap van Guy Van den Branden, was volledig gewij'd aan de recente ontwikkelingen bij Nobels-Peelman. Teneinde met meer kennis van zaken de toestand te kunnen evalueren, nodigden ze Robert Vandenbiissche, sekretaris kristelijke centrale metaalbewerkers, die dit dossier van nabij volgt, uit voor een gedachtenwisseling. Toen in november '82, door moeten nagaan of de koncor- bemiddeling van de Vlaamse dataire voorstellen ook uit deelregering. aan NP via de voerbaar zijn. En dan uiter- Gcwestelijke Investerings- aard nog de twee meest direkt maatschappij voor Vlaanderen betrokken partijen, de directie (GIMV) cn Sidinvest. vere- en de vakbonden, nigd in de superholding G - S. Deze overvloed aan partijen, één miljard steun werd toege- met elk hun eigen deskundi- zegd. leek de hemel voor het gen. blokkeert thans volledig bedreigde NP opgeklaard. de herstrukturering van NP. Op dat moment werd echter Intussen boekt NP 3 a 4 mil- reeds duidelijk gesteld dat de j0en verlies per dag. en lijkt de laatste schijf van 400 miljoen vicieuze cirkel rond. steun afhankelijk werd ge maakt van het bestaan van een Krachtenbundeling deugdelijk herstrukturerings- plan en een behoorlijk gevuld CVP-Jongeren van Sint- orderboek in maart '83."zodat Niklaas roepen alle Wase poli- in het najaar van '83 NP op tici- 'n de eerste plaats de eigen 65% van zijn kapaciteit zou CVP-mandatarissen. op om al- moeten werken. 'e voornoemde partijen samen Begin '83 had NP zicht op te brengen, om aldus op korte diverse interessante bestcllin- termijn tot konkrete overeen- gen uit olieproducerende ian- stemmende beslissingen te ko- den. Toen echter in maart de men inzake herstrukturering Opec besliste de olieprijs dras- en renovatie van NP, tisch te doen dalen, werden al Alleen de Wase Politici, met deze orders hetzij geannuleerd de energie die ze aan de dag hetzij opgeschort. I.p.v de 'egden in november '82, kun- voorziene 65% bezetting kan nen thans de vicieuze cirkel de direktie thans voor septem- doorbreken en het spook van ber van dit jaar nauwelijks de faling verjagen. 17% vooropstellen. Hoewel de CVP-jongeren be seffen dat het huidige tewerk- Te veel partijen stellingsbestand onmogelijk kan behouden blijven, menen V andaar dat de direktie diende zij dat een maximale tewerk - uit te pakken met het fameus stelling binnen een leefbaar evaluatierapport van 15 mei NP dient nagestreefd. II.: waarbii de bestaande 840 De nakende vakantieperiode arbeidsplaatsen zouden wor- mag geen rem zijn op de aan- den herleid tot 390. pak van NP want tegen sep- Dit rapport, al het vierde her- tember dient de deskundiee stelplan van dezelfde direktie. van de Rechtbank van Koop- lijkt echter voor de meeste handel advies uit te brengen partijen niet aanvaardbaar, over de konkordataire voor- voornamelijk omdat de ge- stellen. Van de krachtenbun- plande verhouding tussen de deling die nu moet tot stand zogenaamde produktieve en komen zal wellicht afhangen of onproduktieve werknemers er dan nog een NP bestaat, met evenwichtig zou zijn. Tenslotte roepen de CVP-jon- En aan betrokken partijen is er geren van Sint-Niklaas de geen gebrek. Naast de reeds Vlaamse regering op om haar genoemde GIMV cn Sidinvest. verantwoordelijkheid als koor de grootste aandeelhouders dinator van deze krachtenbun- van NP momenteel, dient ook deling op te nemen en het het Fonds voor Industriële dossier NP opnieuw prioriteit Vernieuwing, dat met 500 mil- te geven, joen over de brug zou moeten Kopie van deze motie zenden komen, een woordje mee te de CVP-jongeren Sint-Niklaas spreken. Daarnaast zijn er ook naar de Wase CVP-parlemen- de kredictverstrckkende ban- tairen Miet Smet en Ferdinand ken. de Delcrederedienst die De Bondt. het kollege van bur- buitenlandse kontrakten moet gemeester en schepenen van (maar voorlopig weigert) te Sint-Niklaas en de arrondissc- verzekcrcn. en last but not mentele CVP-voorzitter Gil- least dc Rechtbank van Koop- bert Bosman en naar de handel en haar deskundige die Vlaamse declregering Woelige week opnieuw bij Nobels Peelman in Sint-Niklaas, met voor het merendeel onheil spellende berichten over het lot van het bedrijf en de werknemers; hier en daar toch een lichtpuntje, een sprankeitje hoop. Zag het er maandag en ook dinsdag nog naar uit dat de vakbonden niet van enig overleg met de NP- direktie wilden weten omdat ze het herstruktu- reringsplan onaanvaardbaar achtten het voorzag o.m. in de afvloeiing van meer dan de helft van de personeelsleden dan kwam woensdag naar voren dat het vorige maand voorgestelde direktieplan wél een vertrekbasis kan zijn voor een gedachtenwisseling tussen direktie en vakbonden. Maar het ontslag van 450 werknemers lijkt onafwendbaar... Geen centen, geen werk De toestand is allerminst rooskleurig. De bestellin gen blijven uit en geprodu ceerd wordt er nauwelijks, al wordt gehoopt een zekerheid, naar verluidt dat men de opdracht voor de Berendrechtsluis in de wacht sleept. De banken stellen dat ze het verlengen van hun kredietlijn afhan kelijk maken van de goed keuring van het evaluatie plan, en dat opent bangelij ke perspektieven. Nobels zit financieel overi gens nog méér in nesten. Nobels Peelman heeft bij de (Antwerpse) zusteron derneming Nobels Group nog een tegoed van 200 miljoen, men verwacht ver der nog ruim 300 miljoen voor in Irak uitgevoerde werken en ook... de Boom- se Metaalwerken, die dus zélf afstevenen op een fail lissement, moeten aan NP nog centen betalen, 65 miljoen. Geen geld? Toch wel: net voldoende is er om (onaf wendbare) afdankingen fi nancieel te begeleiden. Eerst nee... De drie vakbonden wezen dinsdag het evaluatieplan van de direktie af. Geza menlijk voerden ze aan dat het rapport weinig garan ties biedt inzake tewerk stelling. Het plan. zeggen zij. steunt te weinig op konkrete gronden en te veel op hypothezes. Eén van de vakbondseisen luid de. en luidt nog steeds, dat het brugpensioen op vijftig jaar moet kunnen worden ingevoerd. Afwijzend staan de vakbonden tegenover ploeg- en zaterdagwerk. overuren en vakantiewerk. dan ja, maar Kortsluiting tussen direktie en vakbonden dinsdag, maar woensdag kwam tot uiting dat de standpunten van beide partijen toch wat dichter bij elkaar kunnen gebracht worden. Het ABVV was echter niét ge neigd, die zachtere aanpak te volgen en sommige mili tanten drongen aan op de bezetting van het bedrijf. Namens direktie en be heerraad deelde Hugo Wil lems woensdagvoormiddag mee, dat hij gemandateerd was om overleg te plegen met de vakbondsafgevaar digden. Van het eerder voorgelegde evaluatieplan zou men van direktiewege niét wensen af te stappen. Wel kan gepraat worden over de invoering van het brugpensioen op vijftig jaar. en ook een maximale sociale begeleiding van de voorgenomen afdankingen wordt gewaarborgd. Er zijn er die het herstrukture- ringsplan van vorige maand nog te «zacht» vinden, te weinig ingrijpend, en dan hebben we het over de banken, de Gimv, Sidin vest én de Rechtbank van Koophandel, de instanties die toch óók nog hun zegen moeten geven over het plan en het lot van de onderne ming omzeggens in handen hebben. Terminaal? Vóór juli zouden bij No bels 450 arbeiders, bedien den en kaderleden afge dankt worden. Een harde pil. Men weet dat er rela tief méér arbeiders dan be dienden met ontslag wor den bedreigd zo werd toch in het evaluatieplan aangeduid en dat Tijdens een nogal rumoerige personeelsvergadering in de bovenzaal van Trefpunt te Dendermonde, hebben de personeelsleden van de regionale revalidatiecentra die zowat over het hele land zijn verspreid, besloten voor onbeperkte duur in staking te gaan. Ofschoon dc tendens bij velen was kontraktbreuk in te roepen en op die basis het loon van de maand mei te recupereren. Na een stemming waarvoor een twee derde meerderheid van de 88 aanwezigen zij vertegenwoordigden ongeveer de helft van het totale personeel dat in de veertien centra werkzaam is noodzakelijk was, werd dan besloten te staken. Dit keer vertrokken dc perso neelsleden hun tocht naar de maatschappelijke zetel van de revalidatiecentrum aan het lo kaal van de liberale vakbond in de Kon. Astridlaan te Dender monde. Ze arriveerden in dc Kerkstraat waar de vertegen woordigers van dc drie vak bonden. Etiennc Cassier van het ACLVB. Paul De V^sscher van de LBC en Herman Van Hcrzcle van het ABvV. nog eens duidelijk maakten waar het om ging Op dat moment kwam ook dc voorzitter van de raad van beheer van de regio nale revalidatiecentra aange wandeld cn hij werd terstond door de syndikalistcn aange sproken. Dc voorzitter, een beetje uit zijn lood geslagen, kon alleen uitbrengen dat ook hij gratis werkt in het centrum, wat door de vakbondsleiders als een belediging werd opge nomen. Hij werd ervan be schuldigd geld dat toekomt aan de personeelsleden, te hebben misbruikt. Waarna een delega tie een gesprek had met de direkteur van de centra, die alleen maar kon meedelen dat hij alles in het werk stelt om de gelden vrij te krijgen. Maar tot dusver zonder resultaat. Op dc personeelsvergadering werd het onderhoud verder toegelicht en werd ook de te voeren aktie uiteen gezet. Her man Van Herzelc deelde mee dat het Regionaal Revalidatie centrum financieel aan de grond zit, Hij gaf ook lezing van een brief van minister van sociale zaken Dchacnc aan premier Martens, waarin hij schrijft ten zeerste begaan te zijn met dc situatie in het RRC. Vervolgens gaf Paul De Visscher een overzicht van de gebeurtenissen sedert de per soneelsvergadering in de tuin van het revalidatiecentrum Men heeft gepoogd een ge sprek aan te knopen met dc diensten van de rijksmaat- schappelijke zekerheid cn met het rijksfonds. Die gesprekken zijn er ook geweest, al verlie pen die niet steeds even ge makkelijk. Bij de Rijksmaat- schappciijke zekerheid kreeg men te horen dat er geen enke le wijziging in dc houding van het RSZ mag worden ver wacht. De 17,5 miljoen die op de rekening staat zal worden geïnd maar voor eind juli moet men geen aktie verwachten. Vanzelfsprekend maakte dc delegatie ook dc houding van het personeel bekend Dat heeft een maand gewerkt cn door dc beslaglegging hebben deze mensen geen loon uitbe taald gekregen. Het minste dat men kan vragen en ook doen is de betaling van dc lonen van de maand mei (ongeveer 4 mil joen frank) te laten doorgaan Maar veel hoop werd er niet gegeven. Het onderhoud bij het Rijksfonds was vlugger af gelopen. Daar werd vernomen dat de fakturen lot de maand maart reeds betaald zijn en kreeg men de raad zeer vlug te handelen wil men voor het per soneel (financieel) nog iets kunnen doen Etiennc Cassier zette dan het akticprogramma uiteen. Het ogenblik is aangebroken om over te gaan tot bepaalde da den. maar die moeten tijdens de algemene vergadering wor den goedgekeurd Het is de bekommernis van de vakbon den om zo snel mogelijk eèn beslag te leggen op dc gelden Daartoe zijn er een aantal mo gelijkheden en die moeten on derzocht worden: men kan een eis instellen bij de arbeids rechtbank en vragen om de wedde van de maand mei uit te betalen. Dat is een kortgeding. Maar men zou ook kontrakt breuk kunnen inroepen cn dat is een geding ten gronde. Hij raadde aan dat risiko niet te nemen en dan bestaat er nog een derde mogelijkheid, na melijk niet via een uitspraak van de rechtbank, maar via een notariële akte de gelden op te vorderen. Men had reeds een onderhoud aangevraagd met dc voorzitter van dc arbeidsrechtbank om deze verschillende mogelijkhe den te onderzoeken naar hun juridische waarde. De voor keur. aldus Etinne Cassier. gaat uil naar een vordering en daarvoor vroeg hij ook de no dige volmachten van de verga dering. Daarop ontspon er zich een diskussie. «Wij wensen niet verder te werken zolang er geen frank op tafel ligt» werd er geroepen cn iemand anders wilde weten of men individueel niets kon ondernemen. Nog iemand anders stelde voor in staking te gaan en uit te kijken tot er een vonnis is van de rechtbank. Uiteindelijk zou men stemmen over het voor stel van een staking tot het einde. Van dc 88 aanwezigen stemden er 61 voor. waarmee ook de drempel van de nood zakelijke 66% werd overschre den. 27 personeelsleden stem den om allerlei redenen tegen. Daarop werd een oproep ge daan om het stakingsparool door te geven aan de mensen van de regionale revalidatie centra die de vergadering niet konden bijwonen en werd erop aangedrongen dat iedereen de staking stipt cn in solidariteit zou opvolgen. In de overigens mooie nacht van zaterdag op zondag zijn enkele inbrekers men vermoedt dat het er drie waren binnengedrongen in de gebouwen van het ziekenhuis O.L.Vrouw van Troost en in het ernaast liggende bejaar dentehuis Aymonshof te Dendermonde. Eén van de inbre- i kers kon gevat worden, de anderen kozen tydig het I hazenpad. Naar verluidt zouden ze onder invloed geweest i zjjn en nogal luidruchtig en brutaal te werk zijn gegaan. ermonde. Ook mijnheer Pfips kreeg onverwacht k op zijn kamer. In de eerste twee kamers leek alles rustig en net toen Lena aan de derde wou beginnen, verwittigden mensen haar dat er daar inbrekers waren gezien. De politieagenten dus die ka mer van de heer Julien Fi- vlips binnen. In het venster raam stak een tv-toestel. dat de dieven kennelijk hadden willen meenemen vastgeklemd. De heer Fi- lips zelf had duidelijke ver wondingen aan de bo venlip. Men vermoedt dat hij en kele fikse meppen heeft ge kregen en gekwetst werd door een ring van de over vallers. Anderzijds vond men een aardappelmesje op een ongewone plaats. De agenten die meenden dat de inbrekers door het venster op de vlucht waren geslagen, zetten langs de zelfde weg de achtervolging in. Lena Van Lembergen wilde het venster sluiten en toen ze zich omdraaide om de kamer van de toch wel erg toegetakelde Julien Fi- lips te verlaten, zag ze één der kerels achter de deur staan. Met een ongelooflijke tegenwoordigheid van geest trok ze de deur dicht en sloot dus de inbreker op tussen haarzelf en de Dendermonde. Lena Van Lembergen die oog in oog kwam te staan met een van de inbrekers. nog een herberg uitbaatte, werd ondervraagd door on derzoeksrechter Serrus die ter plaatse kwam. Ook wetsdokter Lauwaert en substituut Schelkens kwa men ter plekke. Deze Van Lommei blijkt helemaal geen onbekende te zijn voor het gerecht. Misschien gaat men zich nu bedenkingen maken over het gebrek aan bewaking in het rusthuis, waar maar één verpleegster van dienst is, terwijl er maar één tele foonlijn is met de buiten wereld. Deze maatregelen werden genomen om te be zuinigen. In elk geval heeft Lena Van Lembergen blijk gegeven van een grote tegenwoor digheid van geest. Door haar kordaat optreden kon vrijwel gemakkelijk de hand gelegd worden op één akt» dag odyssee van het trio >n in de pediatrie, waar dienstdoende verpleeg- ^"•jfcrs aanvankelijk dachten cnwÉ ii het om verwanten ging naraï d een ernstig ziek kind. Ie eigenaardige gedragin- ;rnj n van deze drie vreemde ujtzoekers, trokken echter aandacht en het perso- okkajeel verwittigde de politie. moet het niet zo zijn om 's nachts binnen te gera- Er is immers voortdu- („.jjjw af- en aangeloop van verpleegsters, be en ander perslneel. desüt vreemde gasten hadden 'je "fiiddels de kinderafde- verlaten en geraakten glazen verbindings die ze moesten stuk het Aymonshof werd verpleegster Le- Lembergen rond wakker van onge- gerommel en ze ver- er zich over dat irde gasten op dat zo aktief waren, maar net stond ze op van het bin- om haar te vertel er mogelijks inbre- het bejaardenhome Even daarna arri- ook de politie. Zij eerst de iden- van mevr. Vlaeminck Lembergen die on- al een inbreker in had gezien, maar In de Kerkstraat werd de Lada aan een deskundig onderzoek ondcrwor- Josse Fruithof kreeg ongevraagd bezoek. Zijn kleuren tv kregen ze niet vensterraam v) Dendermonde. Een van de daders werd door de stedelijke politie opgeleid (v) er eerst aan twijfelde of het geen kostganger was. Tijdens de formaliteiten bleef het gestommel echter voortduren. De dieven moeten nogal met de schui ven en deuren geslagen hebben, want weldra was het ganse rusthuis wakker. Ook de nabijgelegen instel ling voor langdurige en chronische zieken was al gealarmeerd. Men besloot dan om de kamers te gaan doorzoe ken. Eenvoudig is dat niet want sommige bejaarden doen hun kamers op slot. politie. Er werd aan die kamerdeur nog een tijdje heen en weer geduwd.maar Lena bleek plots over veel meer macht te beschikken dan gewoon lijk en gaf geen haarbreed toe. De inbreker trachtte dan ook maar langs het venster te ontsnappen, waar hij recht in de armen van de politie liep. De an dere indringers konden niet meer gevat worden. De 30-jarige Robert Van Lommei uit Herent bij Leuven, in de streek geen onbekende vermits hij er -erzor- onden i over-

De Voorpost | 1983 | | pagina 3