De handige socio-medische gids van Jaycees-Dendermonde Wat hangt in de lucht boven Gonzalez-Cock in Lokeren les Burgemeester Cool spelt Dendermondse brandweer de Leg het bij de telefoon... Jaycees wil op de eerste plaats een vormingsorganisatie zijn Onthaalhuis 't Dak verhuist naar Dendermonde Infocentrum Hamme biezonder aktief Baardegemse fietsveteranen feestelijk op thuisfront ontvangen Erratum De Berlaarse raad en het rusthuis van Uitbergen 57a/1 Lokeren - Dendermonde 689 Gent - Zele - Hamme - nister örten- innen 4 - 24.6.1983 - De Voorpost Jaycees Belgium, een vormingsorganisatie voor jon geren van 18 tot 40 jaar, voorheen beter gekend als Jonge Ekonomische Kamer, is gesticht in 1936. In de Verenigde Staten bestaat Jaycees al sinds 1915 en op het ogenblik zijn er meer dan 600.000 leden in 84 landen. Vooral de laatste jaren schijnt Jaycees wind in de zeilen te hebben. In België zijn er ongeveer 3.000 leden in zo'n 70 afdelingen. Dat de vereniging de laatste tijd zo'n sukses kent is vooral te danken aan het feit dat Jaycees nu de nadruk legt op de permanente vorming van de aangesloten leden. Meer en meer wordt «vorming» prioritair. Jaycees is een aktieve beweging van dynamische jonge mensen die nog bereid zijn verantwoorde lijkheid op te nemen in hun samenleving, en die. door in teamverband projekten te realiseren ter verbetering van de gemeenschap waarin ze leven, hun burgerzin en leiderskwaliteiten aanscherpen. Dit kan mede hechte vriendschap tussen de leden tot gevolg hebben. Jaycees kan bijgevolg beschouwd worden als een doorgedreven vormingsschool. Door de aktieve medewerking aan projekten ter verbetering van de gemeenschap doen de leden van Jaycees een bijzondere ervaring op die hen meer en meer vormt tot betere leiders in de gemeenschap. Jaycees is dus geen service-club. ue leden van een service-club groeperen zich teneinde ten dienste te staan van elkaar (hechte vriendschap van hun club en van de gemeenschap) (filantropische akties). Jaycees is wél een vormingsschool van de mens ten dienste van de gemeenschap; een school ter ontwik keling van de participatiezin; een plaats van studie en onderzoek; een bron van konkrete en direkte akties. De doelstellingen van de Jaycees, geinspireerd door het Credo zijn: Het ontwikkelen van de individuele bekwaamheden en het stimuleren van gezamenlijke inspanningen van jonge mensen met als doel het ekonomisch. sociaal, geestelijk en kultureel welzijn van de mens te verbeteren door: 1. Het ontwikkelen van de bewustwording en het aanvaarden van de verantwoordelijkheden als burger. 2. Het individueel deelnemen aan interne trainings programma's om leiderskwaliteiten te ontwik kelen. 3. De aktieve deelname in het plannen en uitvoe ren van projekten ter ontwikkeling van het individu en de gemeenschap. 4. Het bevorderen van begrip, goodwill en samen werking tussen de volkeren. Het onthaalhuis 't Dak totnogtoe gehuisvest te Lebbeke in de Poststraat 1 verhuist naar de Dendermondse deelge meente St.-Gillis. Het onthaalhuis kende te Lebbeke een eerste werkingsjaar, weliswaar onderhevig aan de «norma le kinderziekten» Koen Van Herrewegen. maatschappe lijk assistent verklaarde ons over dit plotse Lebbeekse afscheid het volgende: «De behuizing en de materiële mogelijkheden van het huis dat we te Lebbeke bewoon den. waren in funktie van onze werking, beperkt tot een strikt minimum. Dit is dan ook de reden waarom we het huis te Lebbeke verlaten en ons gevestigd hebben in het Centrum Van Assche, Van Langenhovestraat 20 te 9330 Dendermonde. Het nieuwe huis stelt uitgebreide woon- I ruimte, geschikt voor een opnamekapacitcit van minstens tien personen, een grote tuin en verscheidene rekrea- tieruimtcn ter beschikking. Om deze nieuwe «ber gingsplaats» van nabij te leren kennen wordt een ope- ningsreceptic georganiseerd door de vzw 't Dak op vrijdag 24 juni a s. van 16 tot 20 u.» aldus koen Van Herrewegen. Meer inlichtingen via tel. nr. 052-22.08.31. Het Infocentrum van Hamme is nu al zes maand druk aan het werk. De bedoeling is vooral aan jongeren gratis informatie en dokumentatïe te verstrekken over alle mogelijke onderwerpen. Dit door middel van een uitge breid artikelenarchief, brochures en een adressenbestand van andere informatieverstrekkendc organizaties. Ook mensen met persoonlijke problemen worden er diskreet opgevangen. Zij worden doorverwezen naar de aangewezen hulp- en dienstencentra. Vermits het hoofdzakelijk schoolgaande jongeren zijn die gebruik maken van het Infocentrum, werd besloten het centrum te sluiten van 1 juli tot 13 augustus. Op 20 augustus gaat het Infocentrum weer normaal funktioneren zoals dat de voorbi|c zes maand het geval was: elke zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur kan men dan weer terecht in de Mandemakerstraat 4 te Hamme Maar woensdag 6 juli wordt er nog een laatste aktiviteit georganizeerd: dan is er een avond Kafee-informatie voor schoolverlaters. Onderwerpen als RVA. vakbond, stem pelen. solliciteren zullen er zeker ter sprake komen. Dus. wie gewoon over dit 'alles meer wil weten, komt die dag best eens langs lopen De vergadering begint om 20.(K) Verenigingen voor bejaar den en sociale diensten voor minder-validen sluiten deze rubriek. Een volledige lijst van ki- nesisten, dierenartsen, tandartsen, apotekers en dokters voltooit het geheel. Na al deze informatie krij gen we nog de kans om enkele nota's of eventuele wijzigingen te noteren Vervolg van blz. 1 Het is duidelijk dat Den dermonde de meest uitge breide waaier van diensten aanbiedt. Daarom nemen we deze centrumstad even als voorbeeld. Bij de rubriek «Gemeen tediensten» vinden we de adressen en telefoonnum mers van het gemeentebe stuur en van de plaatselijke gemeentehuizen uit de vroegere deelgemeenten waar momenteel nog dien sten worden verleend. Poli tie. Rijkswacht en brand weer staan er samen ge groepeerd (wel zijn ver schillende adressen en tele foonnummers onlangs ge wijzigd). Onder de rubriek «Alge mene Diensten» vinden we de verschillende postkanto ren, de stations, de inter communale voor gas, elek triciteit en tv, de regie van het water en de R.T.T. De vele sociale diensten werden gerubriceerd vol gens het doel. Onder de «Algemene so ciale dienstverlening» vin den we het O.C.M.W., de verschillende mutualiteiten en het vrijwilligerswerk met o.m. Teledienst, We derzijds Hulpbetoon en het Centrum voor vorming en informatie. De ziekenhuizen die Den dermonde rijk is worden gegroepeerd in de rubriek «Sociale dienstverlening in het kader van de gezond heidszorg». «Sociale dienstverlening i.v.m. rechtsbedeling» geeft ons de adressen en nummers van het jeugdbe- schermingskomitee, de jeugdrechtbank en de ver schillende diensten voor veroordeelden, gedetineer den en co-gedetineerden. Via adressen i.v.m. arbeid en tewerkstelling en de jeugd arriveren we bij de ■v-ss; Dendermonde. De Jonge Ekonomische Kamer Dendermonde stelde een Socio-Medischt gids voor de streek sameneen handig vade-mecum boordevol praktische informatie (vj bejaardendiensten met de verschillende tehuizen, de geestelijke en maatschap pelijke gezondheidszorg. Voor huwelijk en gezin vin den we de Dienst voor ge- zins- en bejaardenhulp, het Consultatiebureau voor le vens- en gezinsmoeilijkhe den, de kinderopvangdien sten en de kinderoppas diensten. Kortom, deze handige So cio-medische gids. is ees mooie realisatie die aan een zekere nood beant woordt en die als hulp voor de bevolking volledig past in de aktiviteiten van Jay cees. De brochure zal trou wens gratis huis-aan-huk bedeeld worden in de ge meenten die behoren tot 4 Kl telefoonzone «052». W Vervolg van blz. 1 De privaat zorgt voor de resterende 20%. En kel N.M.T.C. houdt toezicht op het beheer De nieuwe be heerraad nam zich voor over te schakelen naar een natspinne- rij met tweede handsmachines lagere kosten en vlugger rendement) in plaats van een halfnatspinnerij. Alhoewel langs verschillende andere zij den beweerd wordt dat deze tweedehandsmachines niet ge schikt zijn voor natspinnerij en dus waardeloos aangekocht. De waarheid laten we aan de deskundigen over. Het bedrijf zou dus streven naar het fabri ceren van een nieuw produkt. Maar ondertussen stijgt de grondstoffenprijs. In de droog- spinnerijsektor is de toestand bepaald zwak te noemen Overleven is hier de enige op dracht Zonder textielplan of N.M.T.C. is de kous af Het konkordaat werd verleden jaar aangegaan op basis van de iiquidatiebalans van 1982. Nu zijn we op een moment geko men dat deze balans niet meer kan gerespekteerd worden. De schuldeisers kunnen niet meer betaald worden zoals afgespro ken. het konkordaat komt in moeilijkheden, kortom een faillissement nadert. Komt er een faling dan speelt het N.M.T.C. of textielplan niet meer mee. Er wordt dan geen hulp meer voorzien zodat de nieuw opgerichte firma nooit in werking zal treden m a w. dat er mettertijd zal vereffend worden. Nogmaals dient aan gestipt dat het textielplan 80% en de privaat 20% voor de rekening neemt De raad van beheer samengesteld uit ver tegenwoordigers van de pri vaat neemt de beslissingen. Aan dit beleid kunnen nader hand wijzigingen gebracht worden door de algemene ver gadering In 82 werd in het textieldossier nog een tewerk stelling van 70 personeelsleden voorgesteld. Thans is van een vooropgesteld cijfer geen spra ke meer. Er moet eerst een start mogelijk gemaakt worden met normale tewerkstellings graad. rendement- en produk- tiviteitsmogelijkheid. Dossier kende heel wal tegen kanting Feit is dat het dossier Gonza- lez-Cock niet alleen een moei lijk dossier is geweest maar ook heel wat tegenkanting kende. Nu is het eindelijk zo ver dat een minimum vertrou wen kon bekomen worden en het dossier binnen korte perio de voor uitvoering zal klaarko men In geval van geen ak koord met het huidige projekt is een faillissement onafwend baar. In dat geval kan de heer B. Cock geen interesse meer opbrengen en dient op hem geen beroep meer gedaan. Mocht er na faling toch een kandidaat koper boven water komen (privaat en met eigen middelen) dan zal de tewerk stelling beperkt blijven tot een twintigtal Van de 18 arbei ders-beschermden zijn er 8 in de kabelafdeling tewerkge steld. 8 in de spinnerij en 2 in algemene dienst. Er blijven 8 beschermden over. Er werd geen kriteria opgesteld in ver band met de beschermden. Het is louter samengesteld op basis van organisatie en wer king Men is wel bereid sociale gevallen te onderzoeken (bv. tot aan brugpensioen e.a.) Er werden ook personeelsleden bereid gevonden ontslagen te worden rekening houdend met betaling van vooropzeg en slui tingsvergoeding. Eerstdaags wordt de knoop doorgehakt of., de draad definitief door geknipt. André Vervolg van blz. 1 Het weerzien, vooral dan bij de familieleden, was ontroe rend en menige vreugdetraan vloeide over de wangen. Ook over die van beide kranige, taaie en gebruinde bonken die na hun lange eskapade de vriendschap van de Baarde gemse gemeenschap mochten genieten. Parochiaan Piet Ringoot las een oude wclkomstbulle voor waarbij Baardegemnaars ge tuigden van de exploten van Heyvaert en De Vos die af stand. weersomstandigheden en heel wat vreemde toestan den trotseerden en hun tocht tot een goed einde wisten te brengen. Pastoor J De Rouck legde er de nadruk op dat het. naast een sportieve prestatie, er ze ker een was van eerbied en verering van O.L.Vrouw. In zijn huldcwoord betrok de pa rochieherder ook een ander kranig zeventiger, de Aalsterse «stapper» Stafken De Luyck die de tocht naar Lourdes reeds twee maal te voet deed. Gevraagd naar het geheim om dergelijke voettocht te realise ren stelde Staf dat zulks mak kelijk was. «Ge moet alleen op tijd uw voeten opheffen» zei hij. Pastoor De Rouck stelde ook voor volgend jaar voor beide Baardegemnaars een voettocht naar Lourdes in het verschiet en misschien kruipen ze er het jaar daarna wel op hun knieëcn heen Voorzitter van de Harmonie Jozef De Ridder noemde beide Baardegemnaars échte Vlaam se leeuwen waarop de muziek dan maar dadelijk de toepasse lijke «Vlaamse Leeuw» luid over het dorpsplein liet weer galmen De pannen konden erdoor van het dak van de naast bijstaande pastorie alles zins niet vliegen want dit ge bouw stond er te wachten op een bedekking met Franse leien. Ook een afvaardiging van de Merchtemse bedevaartgroep was op post en betrok beide mannen in de hulde. En dan kwamen er bloemen, tinnen schotels die men al da: tna niet van emotie liet vallen. kussen, handjes geven en ui.- licit eindelijk, na een dankwoon van Clement De Vos, drink in de parochiezaal. «Herbeginnen wil Clemcuton nog wel. samen met Jan dock dan met nog andere deelne- mers. Twee is te weinig. Alst: iets hapert gaat de hele tocht immers op de helling» We gens defekten de eerste dagen - kon de timing immers niet V t E respekteerd worden en k»Üa nne men in de volgende pleister- A0 plaatsen een volgende dag i wat dan uiteraard voor h> wat moeilijkheden zorgde. Tc Baardegem is men overhel v exploot van deze veteranen ai leszins nog lang niet uiige- W>l praat. Een voorbeeld voor de joi generatie? Zaterdag en zondag zette de brandweer van Dendermonde Centrum de deuren van de kazerne wijd open om een schare bezoekers te verwelkomen. Een dergelijke open deurdag wordt stilaan een traditie en heeft in feite een dubbel doel: in de eerste plaats aan de bewoners van de stad breedvoerig tonen over welk materieel de brandweer beschikt voor welke interventies en in de tweede plaats diezelfde bevolking te sensibilizeren voor het zo brandvei lig mogelijk maken van hun eigendommen. De brandweer krijg vrijdag trouwens de gelegenheid om aan te tonen hoe snel ze wel is. Ofschool men in Dendermon de alleen maar beschikt over een korps van vrijwilligers, was men toch enkele sekonden na de oproep reeds ter plekke met twee wagens om in de Emiel Van Winckellaan een brandhaard te bestrijden. In het gebouw waar de belas tingen een onderkomen heb ben gevonden, was aan een sommigen werden zelfs witjes rond de neus. Burgemeester Cool sprak in een zeer gespier de taal en uitte zijn ongenoe gen tegenover het korps, dat in volle straat en in aanwezigheid van bijna het voltallig schepen kollege. de raadsleden Ver- meir en De Cock, voor schut werd gezet «De laatste dagen hebt ge het nodig gevonden uw witte en uw zwarte was buiten te hangen», aldus een niet meer te stuiten burgemeester die eraan toevoegde dat dit «onbetamelijk» was. «Deze houding ergert mij ten zeer ste». zo ging hij verder, en hij brandweer werd een eindje uit de kazerne gereden en meteen waren de opendeurdagen offi cieel geopend. Zondag zouden er dan demon straties zijn met het pronkstuk van de Dendermondse brand weer. een pracht van een ele vator die wordt ingezet wan neer nodig. Sedert hij in ge bruik is. heeft deze elevator trouwens reeds zijn efficiëntie overduidelijk bewezen. Op de receptie werd .natuurlijk nog druk nagekaart (of gefluis terd) over de toespraak van de burgemeester. Gemeente raadsleden. die naar Dender mondse gewoonte wat later: riveerden dan voorzien op uitnodiging - wat het gevLn was voor VU-raadslid Fcn| Willems -. hadden natui het belangrijkste deel gemist Duidelijk was in elk geval i 1 de tussenkomst van SP-frakttf:r h' leider De Batsclier tijdens! jongste raadszitting de derheidsfraktie zeer hoog Het zal dan ook niemand wonderen dat op deze gingen binnen de kortste kfl een uitvoerig en gedetaiütj n antwoord van de meerdert 11 aa' zal volgen '?eF De stemming was na deze dd Hen dertocspraak meteen gebh oting en sommige brandwan j keerden stilletjes en haast o We gemerkt huiswaarts. ,u. d< t i ret tuurt K. -mul BK D »r hi iige on e ld' niii SP-raadslid Remi D'Hayer interpelleerde tijdens de jong ste raadszitting OCMW-voorzitter Ivo Meganck omtrent de beslissingen in verband met het rusthuis van Uitbergen. Verkeerdelijk werd in dit blad vermeld dat de Berlaarse raad het rusthuis wil afbreken. Het is immers zo dat de OCMW-voorzitter niets anders moest doen dan de beslis sing van een hogere overheid, in dit geval het ministerie van volksgezondheid citeren en mededelen. De raad moest daarover geen beslissing nemen. Het werd zelfs met eens besproken. Het was raadslid Van Hauwermeiren (VU) die ons op deze fout wees. Dendermonde. Het korps groet hier voorbeeldig de genodigden (foto Piet Hermans) buitenmuur een klimop aan het branden gegaan. Snel en vooral doeltreffend optreden maakte dat de brand al geblust was vooraleer er in feite gevaar dreigde. Zaterdag en zondag was het dus feest. Of dat zou het al thans moeten zijn. De brand weerlui. voor de gelegenheid uitgedost in gala-uniform, marcheerden voorafgegaan door de fanfare van de brand weer. door enkele straten van de binnenstad, om precies om 18.00 uur halt te houden voor de brandweerkazerne, waar brandweerkommandant Quis- quater zijn manschappen schouwde en hen de toestem ming gaf om na het spelen van het volkslied de pink van de naad van de broek weg te hou den en een meer gemakkelijke houding aan te nemen Burgemeester Cool zou de brandweerlieden toespreken. Het werd een donderpreek. We zagen de glimlach van en kele brandweermannen beetje bij beetje plaats maken voor een meer sippe uitdrukking en brei* Sint-l Dendermonde. Burgemeester Cool stak zijn ongenoegen over het korps niet oti hverp stoelen of banken (foto Piet Hermans) wees erop dat het de taak van de brandweer is om in een geest van broederlijkheid en kameraadschap op te treden ten dienste van de hele bevol king. Hij noemde wat de laat ste dagen was gebeurd een ui ting van «onverantwoord ge drag» en deed dan een oproep tot meer solidariteit en broe derzin onderling. Hij besloot met een appèl tot meer onder ling vertrouwen, «want alleen wederzijds vertrouwen kan de werking van het korps ten goe de komen» Opvallend was dat schepen Hermans. verantwoordelijk voor de brandweer, zich niet alleen een- beetje afzijdig hield, maar bovendien ook geen toespraak hield. Lichtjes in de war gebracht door de strenge woorden van de burgemeester, gaf brand weer kommandant Ouisquatcr dan aan zijn manschappen de toelating het gelid te breken en kon de receptie in de kantine beginnen. De wagen van de 900 en de snelle interventiewagen van de De Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen brt hiermede ter kennis dat ingevolge de Koutcrkermis Zele. de Ces. Mceuwstraat. Oudburgstraat en Koulfl' straat voor alle verkeer gesloten worden op: zaterdag 2 juli: vanaf 18 u tot 2 's morgens zondag 3 juli: vanaf 14 tot 22 u maandag 4 juli: vanaf 18 tot 24 uur dinsdag 5 juli: vanaf 8 tot omstreeks 24 uur Volgende omleidingsweg is voorzien: j^nle Lijn 689: vanaf Zele Kerk via Dr. A Rubbensstrfl1 i Dendermondsesteenwcg, Ommegangsti* e Burg. V. Ackerwijk, Hesedreef, Nieuwe Kot tcrdrcef. Oude Kouterdreef, Gentscsteen« en verder normale reisweg. Idem in tegen® M De gestelde zin. 1 Lijn 57a/1: Komende van Dendermonde normale reis* tot Zele Kerk en dan terug via de Dr Rubbensstraat. Dendermondsesteenjj hjds Ommegangstraat. Burg. V, Ackerwijk. Ho' dreef. Nieuwe Kouterdreef. Oude Kout? dreef. Wezepoelstraat en verder normale rrf weg. Idem in tegenovergestelde zin. Afgeschafte halten: Elststraat. Lange Akker. Kouter' Iclig ui Lange Munt.

De Voorpost | 1983 | | pagina 4