Hamme zet besparingsprogramma door Aalsterse Nieuwstraat hield topbraderij éttlia Ih neem de pen Dank je wel, Raldes ter hand Geheimzinnige tovertrommei gesignaleerd in Lokerei Een luchtdoop per ballon, voor wie het aandurft Hamme. De terrassen waren goed bezet tijdens die viering van het tienjarig bestaan van de Centrumzaken (vh) 42 - 1.7.1983 - De Voorpost Belastingsverhogingen noodzakelijk Onlangs werden in Hamme enkele gemeentebelastingen herzien, omdat men anders vanwege de Hogere Overheid, de gemeentebegroting voor 1983 niet goedgekeurd ging terugkrijgen. Zo werd de gemeentebelasting voor het ophalen van huisvuil voor 1983 vastgesteld op 1.500 fr. voor de gewone gezinnen. De gepensioneerden en de alleenstaan den bekomen een reductie. Zij zullen maar 1.000 fr. dienen te betalen, indien zij maar een beperkt inkomen hebben. Hiervoor moeten zij een verklaring van erewoord afleggen. Binnenkort zullen alle gepensioneerden en alleenstaanden een brief ontvangen van het gemeentebestuur in verband met deze vermindering. Indien zij vragen hebben of er twijfels zijn kunnen zij zich steeds wenden tot hun voorzitter van hun gepensioneer- denbond of tot de diensten van de gemeente. De nijverheidsinstellingen zouden voor 1983, 3.000 fr. betalen. Vanaf 1 juli 1983 zal men ook zoekt het gemeentebestuur voor het ophalen van groot naar middelen om de huisvui- vuil. 200 fr. per beurt betalen, lafval te verminderen Even- en vanaf dezelfde datum en dit tueel selektieve ophalingen? tot 30 juni 1984 zal het gebruik Het volledig verplicht invoeren van de gemeentelijke plastie- van huisvuilzakken van de ee- ken huisvuilzakken slechts ver- meente is nog niet voor dit plicht zijn. vanaf de derde jaar. omdat er een overgangs- huisvuilzak. Met ingang van 1 maatregel werd voorzien, ten- juli 1984 is het gebruik van einde de bevolking de kans te gemeentelijke huisvuilzakken geven hun huisvuilzakken die volledig verplicht. Prijs per zij nog in voorraad hebben en zak; 10 fr., in bundels van 20 niet gemeentelijk zijn. te kun- zakken. nen opgebruiken. Over even- Wie gebruik maakt van een tuele vrijstellingen van een vuilniscontainer zal vanaf 1 juli aantal huisvuilzakken zoals 1983 5.000 fr. per jaar moeten voor grote eezinnen, werd nog betalen voor deze te laten af- niet gesproken. Voor groot halen door de gemeentedien- huisvuil te laten ophalen zal sten- men 200 fr. moeten betalen, Huisvuilprobleem Ta"„ Zoals men wellicht weet, laat dit punt tijdens de gemeente- de gemeente Hamme haar raadszitting, wees de oppositie huisvuil verwerken bij de In- erop dat dit bedrag naar de terkommunale D.D.S. in Den- lage kant was en zij stelde voor dermonde. Hiervoor moet om 500 fr. te vragen. Met 200 men betalen pier ton afval. Dit fr. per beurt worden de perso- iaar zou Hamme een meerbij- neelskosten lang nog met ge- drage moeten leveren van zes dekt, vond de oppositie. Nu miljoen. Het gemeentebestuur moet men ook betalen voor werd er op gewezen door het zijn huisvuilcontainer. Het is Provinciebestuur dat zij mini- duidelijk de bedoeling van het mum 50% van haar huisvuiion- gemeentebestuur dat de ver- kosten moet verhalen op haar bruiker moet betalen voor zijn bevolking. Hierdoor diende afval. men de gemeentebelasting te Naast de huisvuilbelasting, verhogen naar 1.500 fr. werd ook de gemeentebelas- Het huisvuil in Hamme be- ting op de personenbelasting draagt 100 kg per jaar per per- verhoogd van 6 naar 8% en de soon. Dit is meer dan het ge- gemeentelijke opcentiemen op middelde van de ons omrin- de onroerende voorheffing gende gemeenten. Daarom werden op 2000 vastgesteld. Voor de veertiende keer De Nieuwstraat in Aalst is een van de belangrijkste winkelcentra. Onder meer ook omdat er zich een paar grootwarenhuizen en speciaalzaken bevinden, maar voor al omdat de winkeliers er uitblinken door hun vriendelijk heid, kennis en inzet. Geen wonder dus dat de veertiende braderij van de Nieuwstraat het voorbije weekend een groot sukses werd. De kalender van het Festival te Markt, te Lokeren; VVV autocar omgebouwd tot een van Vlaanderen is verschenen. Kuituurgemeenschap, To- minipostkantoor, tijdens de Dit jaar wordt dit festival voor renstr. 1; te Sint-Niklaas in de maand juli verschillende bad- de 25e keer ingericht. Zoals Stadsschouwburg, Richard plaatsen aan onze kust aan- steeds hebben de voorstellin- Van Britsomstraat 19 en te doen en in de maand augustus gen op verschillende plaatsen Temsc in het Gemeentehuis za' het mobiel postkantoor in in Vlaanderen plaats. Kaarten (gelijkvloers). de Ardennen rondtoeren, voor manifestaties zijn ver- Voor de filatelisten wordt elke _krijgbaar te Aalst, Kulturele Tijdens de zomermaanden zal dag bij de afstempeling een Dienst, Kattestraat 33; te Den- de PTT een speciale promotie- speciale datumstempei van het dermonde VVV kantoor, Gro- campagne voeren. Zo zal een mobielpostkantoor aangc- Besparingen Het gemeentebestuur kreeg de laatste tijd liquidatieproble men en. men zou dan ook. wanneer men geen maatrege len trof. gekonfronteerd wor den met betalingsmoeilijkhe den. Zo zouden de wedden en lonen van het personeel in het gedrang kunnen komen. Het rig bestuur nam de toen voor ruimtelijke ordening bevoegde schepen, Hubert Maes, het ini tiatief tot het opmaken van een «Beleidsplan Stadskern Den dermonde» Veel verder dan een eerste (overigens vrij be hoorlijk) resultaat kwam men niet: «Survey en probleemstel ling 1980». Waarom met de nieuwe legislatuur dat werk niet voortzetten? We zouden zelfs willen pleiten voor een logischer aanpak: eerst de planning voor het ruimtelijk kader van de ganse fusiege meente en nadien pas de grote opties uitwerken voor de bin nenstad. De nieuwe schepen heeft werk voor de boeg! Vooral uw analyse en sfeer beeld van en rond de Oude Dender droeg onze bclangstel- wijk wonen van harte welkom op het sportstadion. Hun leef tijdsgenoten uit de Patcrswijk kunnen terecht op de Spoele. Voor kinderen uit de Stations wijk zal er elke dag een moni tor op het Stationsplein klaar staan om 13 uur, om met de liefhebbers naar het sportsta dion te gaan. Er is ook een oversteekdienst voorzien aan het kruispunt van de Hoog straat en de ring. Elke dag tussen 12.50 u. en 13.15 u. vergezelt de monitor de kinde ren tot aan het Bijiken. Normaal is er dus speelplein werking voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. Voor jongeren die 13, 14, of 15 jaar zijn en al dan niet heim wee hebben naar vroegere speelpleintijd zijn er speciale aktivitciten voorzien op drie pleinen: het Bijlken, Nachtc- gaalplein en Eksaardc. Alle Vrijdagnamiddag was het al een drukke begankenis van winkelende vrouwen die in de rumoerige Nieuwstraat rustig hun keuze konden maken uit de ontelbare vele stalletjes. Voor een keer was er geen verkeer toegelaten en dan wordt winkelen natuurlijk een stuk aangenamer en vooral, je Iet niet meer op de tijd. De terrasjes liepen ook al vol en bij een lekkere pint bier, een koffie, een ijskreem en een taartje werd tijd genomen voor de nodige verpozing. Zaterdag was het dan volle bak. Een vrije radio schetterde zijn bes te klanken de lucht in en al spoedig was het drummen om nog ergens wat te kunnen zien Immers, ook de vakantie staat voor de deur en dan is zo een braderij lekker meegenomen Weliswaar had men geen bie- zondere attrakties ingelast. Dat heeft men in de Nieuw straat niet nodig. Het volk komt er zo naar de manifesta ties gewandeld. Maar toch was ff g^dcVO°r een gastvedet- Hamme. Tien jaar Centrumzaken. N.a.v. het tienjarig bestaan werd een versierde avqndmarkt ingericht (vh) te. Willy Sommers met name en bij een boekhandel was er een aktie van het goedkope boek. Maar koopjes waren er overal wel te doen. Vooral in de klcdingsektor werd met prijzen gegoocheld. Nu het warme weer zich defini tief heeft doorgezet zal het allicht niemand meer verwon deren dat de zonncjurken, de lichte pakken, de korte broe ken, shorts en de zwempakken als warme broodjes de deur uitgingen Men heeft inder daad lang genoeg moeten wachten op de warmte. Een reus met een reus Ook maandag kon je er op de koppen lopen. De handelaars hadden de glimlach van de gro te dagen en dat was nodig, want de jongste weken ging het niet zo schitterend. Meer dan eens hoorden we de verge lijking tussen de zomerse warmte van nu en het rotweer van voor enkele weken. En dat warme weer drukte zich door in de omzet. Boetiekjes brach ten hun zomerkollektie uitge breid aan de vrouw, schoen- handelaars pakten uit met zo merse modellen, juweliers ves tigden de aandacht op de zo merse halssnoeren en eenvou dige sieraden. Kortom de sfeer van de braderij was er duide lijk voelbaar In de Nieuw straat is die uniek, anders dan elders. Echte attrakties, volklokkers zijn er niet, voor speciale dingen zorgt men er niet, een druk programma wordt er niet uitgewerkt. Elke handelaar doet wel wat. ieder op eigen houtje. En toch, de braderij heeft z'n eigen char me. Een reuze kledingzaak had voor een rcuzestunt ge zorgd met een echte reus. An deren hadden hun heil gevon den in kleinere spelletjes die men overal kan terug vinden: rad der fortuinen, cavia's die snel naar hun hok rennen, sneltombola's en ga zo maar door. Het meeste belangstel ling had echter een haarkap- per. Die verkocht met name zonncbrandcreme en die kan je met de warme, zeg maar bloedhete dagen, best gebrui ken. Sommigen sloegen er zelfs een voorraad van op. Ui teraard hadden ook de snoep winkeltjes meer dan hun be kijks. vooral dan wanneer het om snoepjes uit grootmoeders tijd ging. (hjm) Hamme. De leerlingen van de akademie stelden hun werken tentoon (vh) Deze keer hangt Raldcs eens niet aan de klaagmuur: als iets goed is geweest, zeggen wij dat ook! De klassieke pluim-op-de- hoed gaat nu naar De Voor post zelf, omwille van haar prima bijdrage in het nummer van 17/6 over heden en toe komst van Dendermonde. Zonder het zo expliciet te stel len pleit U eigenlijk voor een gedegen planmatige aanpak van de ruimtelijke ontwikke lingen via een Algemeen Ruimtelijk Beleidsplan (ge meentelijk struktuurplan) voor de fusiegemeente en een Bij zonder Ruimtelijk Beleidsplan voor de historische kern Den dermonde. Wij zouden daar ook een lans willen voor breken. In het vo- ling weg: meer dan gelijk wel ke vereniging heeft Raldes zich in het recente verleden als een duivel in een wijwatervat ge weerd tegen het dichtgooien ervan en vóór een zinvolle funktietoewijzing, de bevol king van de binnenstad ten bate (in de eerste plaats). Dat doet ons aan iets denken: in De Voorpost van 8/4/1983 stelde U onder de rubriek «Scheef bekeken» dat «indien wc enkele tijd geleden naar Raldcs geluisterd hadden cn dc Dender niet aan beide kan ten hadden afgesloten, dan was Dendermonde tijdens het jongste overstromingsgevaar totaal ondergelopen». Sorry, maar Raldes heeft steeds sterk de nadruk gelegd op de nood zaak de «openingen» voor de ,8 n 0c inei :te rekreatiescheepvaart te zien van een storm- en waterstuw, zodat de bi stad tegen overstromingt veiligd blijft In de pli )8' van het Ministerie van Gc bare Werken, thans 0' eP'a maakt aan de Vlaamse E tieve, voor een zg. by-pa lrd hoogte van de dam tusse f'dl de en Nieuwe Dender is :mc veiligheidsklep eveneens flc zien. Het overstromit "rl rend effekt van een der? konstruktie is dezelfde af0!" vaste dammen. Met onze beste groeten. S. Van Sel Verantwooti Milieuce Speloke schiet in aktie bracht. De abdij Notre Dame du Vi- vier te Marche-Ies-Dames wordt verwarmd met bronwa ter. Men opteerde er voor een warmtepomp in aanvulling op de verwarmingsketel (Perce- systeem gekoppeld aan een Masscr ketel) en op die wijze kan men gratis de warmte uit de natuurlijke omgeving be nutten Dc abdij heeft nu al uitgerekend dat het oliever- bruik met 70% zal verminde ren en men is ervan overtuigd 350.000 fr. per jaar uit te spa ren met dit systeem? Op verschillende speelpleinen te Lokeren schiet Speloke op de eerste echte vakantiedag uit zijn startblokken. Voor alle thuisblijvers van 5 tot 12 jaar vangt op maandag 4 juli het nieuwe speelpleinseizoen aan, op het Nachtegaalplein, Bylken (voetbalplein), Oudenbos (op 't pleintje achter de school) Eksaarde (aan de Sporthal), Spoele (op de Stads school), Sportstadion (aan het Judolokaal) op het speel plein van Heiende, en op Doorslaar (de lagere school). Op enkele dagen na (11, 21, 22, en 23 juli, de kermisweek en 15 augustus) is er elke dag op deze pleintjes een geleide werking voorzien tussen 13 en 17 uur. Tot en met 25 augustus zoeken dan weer 180 monito ren en monitrices een hele hoop kinderen die met hen willen spelen. Kinderen die dit aanbod wel zien zitten moeten geen inschrijvingsgeld betalen, cn zijn verzekerd door dc stadsverzekering. En dat er al vanaf begin degelijk werk van het speelplein wordt gemaakt, bewijst het thema van dit jaar: E.T. achterna, zal er op zoek gegaan worden naar dc ge heimzinnige tovertrommei («T.T.») die dezer dagen in het Lokerse werd gesignaleerd. Blijkbaar betreft het hier een ruimtetuig dat omwille van zijn bijzondere en onverwachte krachten op heel wat plaatsen voor de nodige leute en am biance zal zorgen. Dit buiten aards geïdentificeerd voorwerp zal de aanzet zijn voor een bonte waaier van aktivitciten. Omdat het onmogelijk is om overal aanwezig te zijn, zijn de kinderen die in de Kopkapel- jongeren uit het Lokets vjert. hier van harte welkom o erjjj, zelfde dagen en uren afc t{ ev jongere generatie. Als j fietsen, zwemmen, gaan' de K; minigolven, op twes fjc J gaan, vissen, op uitstap |,eI zee gaan, voetballen, d <jrjn" keihard bosspel spelen, hier terecht Mensen ét Gezic ouder zijn, van 16 tot 1 ^p- die graag eens panneki willen bakken, zelf no§ c willen spelen, iets willet er stellen aan kapot spet Aa een groepje kinderen eer 11 len wegvoeren naar het f» Eci ciaal domein, of klacht B(JS( voorstellen hebben, zij* Tij. harte welkom. t|C(| talis tens Eric I Zele. Het dagelijks bestuur van het NCMW arrondissement Dendermonde. (gvw) Begin september in Sint-Niklaas Het toerisme, de toeristische promotie in Sint-Niklaas krijgt nieuwe impulsen. Er kwam onlangs een gloednieuwe toeristische gids over de Wase hoofdstad uit, ee.i knappe, nuttige publikatie. Het ligt in de bedoeling, de Sinterklasstoet (oktober) op een nieuwe leest te schoeien en wélke leest dat wordt hopen we u na de vakantieperiode te kunnen melden. Men is verder van plan, de Driekoningen stoet (december) uit de vergetelheid te halen. En dan zijn er de «vredefeesten», beter bekend als het ballonweekend. Begin september worden enkele nieuwigheden ingebouwd in de ballonfestivitei ten. Zaterdag 3 september wordt aan het opstijgen van de warmeluchtbailons de Morgan Balloon Rally gekoppeld. Alle deelnemers volgen de ballon die het eerst vertrekt en proberen om als eerste bij de landing te raken. En omdat je van tevoren nooit weet welk luchttrajekt zo'n vehikel zal volgen wordt het beslist spannend. De gasballons zijn er niet meer bij, 't is allemaal warme lucht dit jaar. Zaterdagnamiddag wordt, als 't mooi weer is, de landingswedstrijd voor warmeluchtbailons georganizeerd, men heeft desgevallend nog een uitwijkmoge lijkheid naar zondag. Op de Grote Markt zullen vier kabelballons worden geplaatst en een aantal toeschouwers krijgt de kans, een luchtdoop te maken. Op eigen risiko, dat wel. Oldtimers Ze zijn weer «in», de oude auto's, dat heeft men onlangs in het Waasland nog kunnen konstateren toen een Antwerpse verenging hier razend veel sukses oogstte met haar retrorondritjes. Liefst vijftig oldtimers van de Morgan Sports Car Club kan je zaterdag 3 september komen bekijken in hartje Sint-Niklaas, waar ze van twee tot vijf in de namiddag aan het Kardinaal Mercierplein zullen postvatten. Maar het zaterdagse feest duurt tot wel negen uur 's avonds. In de marge zijn optredens voorzien van de vier harmonieën uit de kernstad, van de akkordeon- groep Hoger Streven, van de Sound of Steel én van de Lebbeekse kunstgroep Incar. Zondag 4 september wordt in de voormiddag een mis opgedragen ter herdenking van de oorlogsslachtoffers, er zijn plechtigheden aan het Kardinaal Mercierplein, aan het Britse en Poolse gedenkteken en ook in Belsele. Zondagnamiddag is er een grote taptoe op de Grote Markt en in de lucht is er dan natuurlijk ook vanalles te doen. Zo'n vijfentwintig warmeluchtbailons stijgen op en een vijftal valschermspringers worden in de late namiddag gedropt. Voor de animatie wordt gezorgd door de Aalsterse Gilles. En 's avonds musiceren een vijftal streetbands op het marktplein. Het feest wordt met een vuurwerk afgesloten. (wv) schepencollege wees er ook op dat de gemeente nog 45 mil joen tegoed heeft van het OCMW. Wij moeten, aldus de woordvoerder van het sche pencollege, Paul Van de Cas- teele, alle mogelijke besparin gen verder doorvoeren. Dit zijn meestal toestanden die misgroeid zijn uit de Gouden Tijd De personeelsaanwervin- gen zullen drastisch beperkt worden. In alle sektoren zullen wij besparen, zowel op onder wijs, sport, kuituur, jeugd enz. Ook het OCMW zal ernstig aangepakt worden. Dit is één van de voornaamste taken die de nieuwe voorzitter Jef Van Wezemael zal te vervullen krijgen. (bd)

De Voorpost | 1983 | | pagina 42