Willockx wM «Ronde Tafel» over Nobels Peelman Paul Famelaer nam afscheid als arrondissementeel N.C.M.V. voorzitter Boos op de banken Kanton Lokeren géén EEG-steun PEDILUX KERKSTRAAflf,5 AALST Jongetje uit Sinaai verdronken Apotekers boos op minister Dehaen Konflikt rond pers- medewerker in Hamme Verder bergaf met Nobels Peelman? Revalidatiecentra staken verder Felle brand verwoest winkelruimte te Baasrede 44 - 1.7.1983 - De Voorpost Dinsdagnamiddag heeft een felle brand een winkelruimte volledig vernield Het was om streeks 15 uur dat in de Sta tionstraat 110-112 te Baasrode brandalarm werd geslagen. Eerst werd de brandweer van het recht daartegenover gele gen fabriek verwittigd, die da delijk optrad en de blussings- werken begon met man en macht. Ook met alle beschik bare middelen. Maar het bleek al dadelijk dat de pompiers van de fabriek de brand alleen niet de baas zouden kunnen. De brandweer van Baasrode was ondertussen ook ter plaat se gekomen met groter mate rieel. De vlammen sloegen in middels al uit het dak van de winkelruimte. En terwijl de brandweerlui vanop de ladder begonnen met het natspuiten van de omliggende gevels, wa ren bereidwillige mensen uit de buurt begonnen met de eva- kuatie van het materiaal uit de winkel. Luchtmatrassen, para sols, ballen, kussens werden met pakken naar buiten ge sleurd en in veiligheid ge bracht. Maar lang duurde dat werkje niet Want binnen in de winkel ontwikkelde er zich een gewel dige rookkolom en bovendien maakte het neerstortende wa ter en het gevaar voor het neerkomen van brandende wrakstukken het verdere werk onmogelijk. Willy Van Hove, die daar een winkel in tombola-artikelen uitbaat, zag voor de tweede keer op korte tijd zijn winkel ruimte voor een deel in de vlammen opgaan. De eerste keer kon de schade nog binnen de redelijke perken worden gehouden Nu liggen de zaken evenwel anders. De brand bracht heel wat verwoesting aan. Gelukkig konden de aan palende huizen gevrijwaard worden door het snelle optre den van de brandweer. Hoe de brand ontstaan is, blijft voorlopig een raadsel Gissin gen zijn er zoals steeds in over vloed Bekend staat dat de uitbater bezig was met het be veiligen van zijn winkelramen tegen eventuele diefstal. Is er tijdens dat werk een en ander misgelopen? Dat zal het on derzoek moeten uitwijzen. Zeienaar Paul Famelaer, die sedert 1975 voorzitter is van het N.C.M.V. gewest Dendermonde, nam ontslag en werd vervangen door de Dendermondenaar Tony Van Hoey- weghen. De arrondissementele N.C.M.V. leiding bracht hulde aan haar scheidende voorzitter, die de titel meekreeg van ere voorzitter. dat het N.C.M.V. verbond defensieve stellingen zou laten om een echte syndi organisatie te worden c leden beter te kunnen vet digen. In de moeilijke periode: Paul Famelaer zich te on gen met een vernieuwde enthousiaste ploeg mede kers. Het bestuur werd alleen een komitee dat nisch de problemen afwe maar een vriendenkring, solidair samenwerkte in hel gemeen belang van de org satie. Dienstbetoon aan de den was de grootste bekt mernis van Paul Famdfl Zijn eerste zorg was de p bouw van een sterk gewesti sekretariaat. De resultaten het laatste afgesloten boel bewijzen dat voorzitter Fl lacr het bij het rechte had Het verbond heeft sterke en gezonde finat situatie, die een waarbon maakt voor de toekon werking. Als blijk van erkentelijl ontving de Heer Famelac schenken en bloemen van het verbond als va comitee van het Verkoop) y als het sekretariaat Tijdens een toespraak voor de arbeiders van Nobels te Sint-Niklaas heeft volksvertegenwoordiger Fred dy Willockx een uitvoerig bilan opgemaakt van de stand van zaken in het dossier Nobels Peelman. Hij vraagt daarbij vooreerst aandacht voor het SP-VU alternatief herstruktureringsplan zoals dit in juni 1982 werd naar voren gebracht. Dit alternatieve plan steun de op drie pijlers: fusie van Nobels Peel man en Nobels Group; herstrukturering ten be- lope van circa 2,5 miljard door inbreng van GIMV. Sidinvest, prototypesteun en FIV; speciaal investerings programma ten belope van 1 miljard met een studieop dracht aan een gespeciali seerd bureau. De uiteindelijke beslissing van de Vlaamse regering van november 1982 die aansloot bij het konkor- daat, hernam ten dele de opties van het SP-VU-plan. Er kwam echter geen fusie van Nobels Group en No bels Peelman en het weder- saméngesteld kapitaal be liep slechts 1,5 miljard, ter wijl in het alternatief plan 2,5 miljard noodzakelijk werd geacht. Ook werd niet afgeweken van de klassieke produktie van Nobels Peelman. de zogenaamde allesmaker. terwijl integendeel het SP- VU-plan onmiddellijk een verregaande ombuiging naar meer gespecializeerde produktie en naar nieuwe markten voorzag. Met spijt stelt volksverte genwoordiger F. Willockx vast dat amper een goeie zes maanden na het kon- kordatair herstrukture ringsplan blijkt dat inder daad een verkeerde rich ting werd ingeslagen. Het aantal verwachte bestellin gen werd niet behaald, zo wel ingevolge de dalende konjunktuur als ingevolge de dalende olieinkomsten voor de olieproducenten, de traditionele afnemers van Nobels-produkten. Het nieuwe herstrukture ringsplan voorziet verder in een halvering van het per soneelsbestand. waarbij het opvalt dat de nieuwe verhouding tussen de di- rekte (arbeiders) en tie in- direkte (kaders en bedien den) tewerkgestelden on realistisch is en in het bij zonder de «overhead» (het aantal kaderleden) veel te zwaar blijft. Met ontsteltenis neemt F. Willockx kennis van de bij komende en steeds maar scherpere eisen van de banken om verder de nor male kredietlijnen ter be schikking te houden. Zo eisen- de banken buiten de derde schijf van 400 mil joen- nieuw kapitaal een nieuwe en massale bijko mende inbreng van vers overheidsgeld en bijko mende nieuwe waar borgen. Het is maatschappelijk on aanvaardbaar dat de ban ken, waarvan sommige me deplichtig'zijn aan de in eenstorting van Nobels ein de 1981, begin 1982 er nu blijkbaar alleen op uit zijn hun risiko's en verantwoor delijkheden tot een mini mum te herleiden, zo stelt de SP-volksvertegenwoor- diger Freddy Willockx vraagt met nadruk dat er zo snel mogelijk een «Ronde Ta felgesprek» op het hoogste niveau onder leiding van voorzitter Geens wordt georganizeerd waarbij de direktie, Sidinvest. de GIMV, de banken, de vak bonden en de Vlaamse re gering een globale dialoog aangaan over de verdere toekomst van het bedrijf. De versnipperde en bilate rale kontakten die er van daag zijn moeten aldus lei den tot een Nobels-pakt waarbij eenieder zijn ver- natwoordclijkheid en zijn deel in de risiko's op zich neemt en waarin men tot duidelijke afspraken komt over de toekomst van het bedrijf. Volksvertegen woordiger F. Willockx eist tenslotte dat er in geen en kel geval afdankingen zou den gebeuren gedurende de maand juli, de vakantie maand bij Nobels. De ont reddering is nu al groot genoeg bij de personeelsle den en hun families. Het zou een provokatie beteke nen aan de ganse Wase ar beidersgemeenschap mocht van de vakantieweken mis bruik worden gemaakt om de ontslagen door te druk ken buiten de kontekst van een gloDaal Nobels-pakt, aldus Willockx. Vooraleer afdankingen kunnen overwogen worden pleit Freddy Willockx voor formules van vervroegd brugpensioen en gedeelte lijke werkloosheid, als vor men van interne solidariteit tussen de werknemers met een minimale bedrijfseko- nomische last voor Nobels. Zele. Paul Famelaer werd voorzitter en stimulator van monde. gvw De heer Famelaer verdiende zijn strepen in het verenigings- en politiek leven. Hij was niet alleen CVP gemeenteraadslid maar gedurende twee termij nen schepen van zijn ge meente. In 1951 werd Paul Famelaer voorzitter van de N.C.M.V. afdeling Zele en die funktie oefende hij uit tot 1979. Vanaf 1964 werd hij lid van de arrondissementele beheer raad. waar hij niet alleen oog had voor de verlangens van het plaatselijk bestuur, maar ook verantwoordelijkheid opnam om de middenstandsbelangen in gewestelijk verband te ver dedigen. In 1975 maakte het NCMV verbond een moeiliik de bloemen gezet als het arrondissement Dender- jaar door en Paul Famelaer besloot vrijwillig en spontaan het voorzitterschap op zijn schouder te nemen. De be stuursraad hield er aan om hun ontslagnemende voorzitter een verdiende hulde te brengen De nieuwe voorzitter Tony Van Hoeyweghen verwoordde de gevoelens van de midden stand van de streek. Hij be stempelde Paul Famelaer als een leider van een dynamisch KMO bedrijf, dat hij wist uit te bouwen tot een toonaange vend glasbedrijf in de streek. Hij is een middenstander uit één stuk. die wist dat de red ding van de zelfstandigen in de eerste plaats langs ekonomi- sche weg moest komen. Het was de wens van de voorzitter STAD LOKEBEN Ter gelegenheid vei Bokslaarkermls In café St.-Elool, St.-Eloolstr. Op vrijdagavond 1 Juli BILJARTWEDSTRIJD^ Gratis 1000 F. Inleg 50 F Ird r Men mag zich tweemaal laten schrijven en alle inleg wordt spoeld. Begm om 19.30 u. Op zaterdag 2 Juli en maand(|Lf juli KERMISSCHIETING Vooruit 4.700 F. gratis 1000 F X Hoge: 500 F. zijde elk 250 F 30 vog. v. 150 F. Inleg 110 F. M 100 F Begin om 15 u. Berekend 47 schutters De hoogvogel trolee. Het bestuur St.-Ek>oi Op zaterdag 2 juli om 20 u. KAARTING Met 2.000 F gratis trofee. Inleg Q| F. Alle inleg wordt verspeeld mag zich tweemaal laten schrijven Op zondag 3 Juli MASTKLIMMEN Voor alle |ongens aar Ir en n verbonden. Op maandag 4 Juli om 2( KAARTING Met 1.000 F gratis trofee. Inleg F. Alle inleg wordt verspeeld en mag zich tweemaal laten schrijven. 26657 Zele. De nieuwe arrondissementele voorzitter van NCMV Dendermonde Tony Van Hoeyweghen en ere-voorzitter Paul Famelaer. (gvw) Donderdag 9 juni besprak het Europese parlement de steun aan de textielnijverheid. De Europese Kommissie weerhield enkel de arrondissementen Oudenaarde en Moeskroen voor extra steun. Op verzoek van volksvertegenwoordiger Freddy Willockx heeft SP-voorzitter Karei Van Miert, lid van het Europees parlement, getracht ook voor het kanton Lokeren een speciale EEG-steun af te dwingen, gezien de felle ekonomische teruggang van dit gedeelte van het Waasland. Een amende ment in die zin werd ingediend door Karei Van Miert. De meerderheid onder leiding van de EVP (waar toe ook de CVP behoort) negeerde het voorstel en het amendement werd verworpen. Een tegenslag voor Lokeren. aan het station te Grembergen is veranderd kAL GEZIEN! J GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende j breedten 4 Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/ 1/6/32/25/00 1/6/4025/30. Telefoon 053-21.59.23 ,i Een schoolreisje naar zee is voor een jongen van negen fataal afgelopen, dinsdag. Joris De Witte uit de Weimanstraat in Sinaai verdronk na de noen in 1 Blankenberge. Bijna onder de ogen van z'n vader, die onderwijzer is aan de school in Sinaai en de groep leerlingen mee begeleidde. Op het nippertje van de verdrinkingsdood werd gered Jan De Schrijver, ook negen jaar. De onder wijzers wilden hem redden (en slaagden daarin), en toen zagen ze wat verder een drijvend lichaam. Joris De Witte was dood. De apotekersverenigingen van zowat heel Vlaanderen zij vertegenwoordigen 2.675 apotekers hebben bij minister van sociale zaken Jean Luc Dehaene hun onge noegen uitgedrukt omtrent de afgeschafte terugbetaling van toebereide geneesmiddelen. Bij dit protesf hebben zich ook de apotekersverenigingen van het Land van Aalst en voor het Waasland aangesloten. In hun open brief zeggen de apotekers dat deze maatregel de allerzwaksten treft: «Oudere mensen vormen de grote meerderheid van gebruikers van dergelijke geneesmiddelen Hun kwalen komen meestal voort van ouderdomsverschijnselen. Daar bij geeft de behandelende ans dikwijls de voorkeur aan een 'magistraal voorschrift', een geneesmiddel dus dat in de apoteek zelf wordt voorbereid». Weduwen, wezen, invaliden, gepensioneerden betalen geen remgeld voor magistrale voorschriften. Voor specialiteiten moeten ze dat wel. Soms moeten ze de specialiteit zelfs volledig betalen. Het magistraal voorschrift dat voor de ouderen van dagen medisch waardevol is, biedt hen dus ook ekonomisch voordeel. Met het afschaffen van de terugbe taling ervan wordt een extra last gelégd op de schouders van de ekonomische zwaksten. Ofwel gaan ze het magis traal voorschrift volledig moeten betalen ofwel hun toe vlucht nemen tot de specialiteit en deze gedeeltelijk of volledig moeten betalen. «De terugbetaling van de magis trale voorschriften afschaffen, komt onvermijdelijk neer op zwaardere belasting van de ekonomische zwaksten. Het lijkt ons onmogelijk dat u aan een dergelijke schrij nende onrechtvaardigheid uw naam zou verlenen. Zo iets kan niemand goedkeuren», aldus de apotekersverenigin gen in hun open brief aan minister Dehaene. De open brief werd zaterdagmorgen aan de minister overhandigd. Tijdens haar jongste vergadering (op zaterdag 25 I juni jl.) heeft het bestuur van de «Wase Persklub» de konfliktsituatie, gerezen tussen het kollege van bur gemeester en schepenen van Hamme en een lid van de vereniging ten gronde besproken. Het bestuur stelt vast dat het schepenkollege vasthoudt aan haar beslissing om een persmedewerker niet alleen niet uit te nodigen naar. maar ook niet toe te laten tot de persconferenties van het kollege en dit zelfs nadat k een verzoenend gesprek plaatsgreep. In een motie die onmiddellijk naar Hamme werd verstuurd, herinnert de «Wase Persklub» aan het eerder gepubliceerde «Memorandum aan de Wase j Gemeentebesturen»,' een dokument dat na bespre- i king ook door het gemeentebestuur van Hamme j werd onderschreven. «Daarom, en om principiële I redenen», zo stelt hel persbestuur, «betreuren wij niet alleen het kollegebesluit, maar wij verwerpen het i ook». I Het bestuur van de «Wase Persklub» is van mening j dat door deze wering een precedent geschapen wordt, dat de relaties tussen gemeentebesturen en pers in het Waasland grondig kan verstoren. Het is I niet de eerste keer dal de persklub affirmeert erop te I staan dat alle persmedewerkers, zolang ze door de onderscheiden redaklies afgevaardigd worden, ook moeten worden uitgenodigd naar de perskonferenties van het kollege van burgemeester en schepenen. Het bestuur kan zich derhalve niet neerleggen bij deze geïnstitutionaliseerde beslissing en neemt de vrijheid, met middelen die het passend oordeelt, het kollege- besluit aan te vechten. L.D.B Twijfels steeds méér over het voortbestaan van Nobels Peelman in Sint-Niklaas, vertwijfeling bijna. Strategisch gekibbel bij de vakbonden, met d<: «hardere aanpak» van het ABW enerzijds (onder geen enkel beding ontslagen op dit tijdstip) er.' een «gematigder opstelling» bij ACV en ACLVB (er kon gepraat worden over de 450 afvloeiingen). Toch werd voor gisteren donderdag a' een nieuw overleg tussen direktie en vakbonden ir het vooruitzicht gesteld. N'aar hoe wil men in 's hemalsnaam uit het slop geraken? De syndikaten verwerpen het herstruktu reringsplan van de direktie en zoals men weet stuurden ze aan op het invoeren van het brugpen- soenstelsel op vijftig jaar. Dat laatste kan echter niet, zo werd-van minister van arbeid en tewerkstel- ig Hansenne vernomen. v-aat NP de weg op van de Boomse Metaalwerken? De banken, Sidinvest en de Gimv zouden allerminst happig zijn om het herstruktureringsplan te aan vaarden, wat bij o.m. volksvertegenwoordiger Freddy Willcokx boosheid ontlokt. Willockx, die vorige week nog bij voorzitter Geens van de Vlaam se deelregenng aanstuurde op het nemen van een initiatief, wil nu een «Ronde Tafelgesprek» op hoog niveau (zie daarover op een ander plaats in dit blad). Maar ook de Rechtbank van Koophandel ziet het blijkbaar niet meer zitten met de toekomst van Nobels. Er moeten meer, véél meer centen worden ingebracht, zeggen de banken, zoniet komen die financiële instellingen niet over de brug; verder is men van oordeel dat er nog extra-afvloeiïngen zouden moeten gebeuren bij bedienden en kaders. Dendermonde. De Baasroodse brandweer moest met man en macht werken om de uitslaande brand de baas te kunnen (v) De haast honderd personeelsleden van de revalidatiecentra blijven voort staken. Dat wei beslist .tijdens een personeelsvergadering op donderdagochtend. De personeelsleden, 2 werd bekend gemaakt, hebben nog steeds hun wedde van de maand mei niet ontvangen e het ziet er niet naar uit dat dit ooit het geval zal zijn. Ook de wedde van de maand juni het vakantiegeld zullen allicht niet betaald worden. De drie grote vakbonden, die de stakingsaktie steunen, hebben ondertussen bij 1 rechtbank een kortgeding aanhangig gemaakt, waarvan de uitspraak dinsdag zal vallet Dan wordt beslist wat men verder zal gaan dpen. Uit de vergadering leerden we dat er geen kaskrediet meer is om de wedden te betalen dat de Rijks Sociale Zekerheid beslag heeft gelegd op de gelden die uitstaan bij he Rijksfonds. De vakbonden stellen de werkgever van de revalidatiecentra verantwoordelij voor de gang van zaken en spreken van slecht beheer Met deze staking willen zij dc werkgever sterk onder druk zetten. Maar volgens de direktie is de RSZ onbillijk. Uit eei brief van minister Hansenne van tewerkstelling en arbeid blijkt echter het tegenovergestel de: «Het Rijksfonds heeft steeds al het mogelijke gedaan om het Regionaal Revalidatieceo trum in moeilijke omstandigheden te steunen door het uitbetalen binnen zeer redelijke termijnen van alle verschuldigde sommen, zelfs via een spoedprocedure». In de brief wort ook gezegd dat de vzw herhaalde malen reeds het hoofd heeft moeten bieden ay beslagprocedures, onder meer vanwege de Rijksdienst voor Sociale Zekerheid. Ook de vakbonden stellen dat ze geen klagen hebben over het Rijksfonds en dat hun aktie niet tegen het fonds is gericht. Het gaat hen om het slecht beheer van de revalidatiecenti door de raad van beheer. Tijdens de vergadering werd besloten de gemeenschappelijke aktie verder te zettenT" Woensdag komt men nopnieuw in vergadering bijeen. En dan zullen er belangrijke beslissingen moeten genomen worden aangaande de toekomst van de centra Momenteel zijn 8 van de 12 centra volledig lam gelegd: Ninove. Dendermonde. Zele Puurs, Mechelen, Zellik; Halle en Overijse. Die centra hebben de scholen en ouders op de hoogte gebracht van hun aktie en bij beide groepen ook begrip gevonden. In Eeklq Lokeren en Opwijk wordt gedeeltelijk gestaakt en in Blankenberge alleen wordt gewerkt Al heeft men daar gezegd zich bij de aktie aan te sluiten, wanneer men eind deze week gcei resultaat heeft bereikt.

De Voorpost | 1983 | | pagina 44