en de kleine k De grote Familie Van Esbroeck exposeert te Affligem Doe je ook mee aan volksdans in het Aalsterse Stadspark? Ruimere expozaal voor heraldiek museum in Temse Drukke maand voor Religioso Dany Verscheuren expozeert in eigen atelier te Berlare Kasteel Blauwendael wordt tentoonstellings- en ontvangstruimte te Waasmunster Sophie Kuyken laureate Valerius de Saedeleer- prijs Zeer warm, maar zondag mogelijk onweer Dendei Aalst. Volksdansen in het stadspark. Zelfs de kleinsten op de folkloristische toer. Aalst. Volksdansen in hel stadspark. Om halftien is de groep volksdansers reeds flink aangegroeid, (per) We waren een kwartiertje te vroeg op onze afspraak met de dansleraar Jos De Sloover zodat wij getuige waren van het einde van zo'n vrijdagavond-volks- dans-les-in-het-Aalsterse- Stadspark. Het ging er alle maal heel gezellig en pret tig aan toe; geen streng ver manende vingers, geen hi- fi-boxen die muziek oorver dovend uitbraken, geen du re en dikwijls té strak zit tende kostumes, maar wél een vijftigtal mensen van- laten-we-zeggen- 7 tot 77 jaar... die gewoon de vol doening willen proeven van twee uurtjes volksdansen in een vrije sfeer. Over dit lovenswaardig ini tiatief dat al voor de nodi ge weerklank heeft ge zorgd, maar beslist nog meer aandacht verdient spraken we met Jos De Sloover, stuwende motor achter deze groep: «Volksdansen heeft eigen lijk een rijke en boeiende traditie. Ik zal proberen er enkele aspekten van te be- Over het algemeen komt volksdansen overeen met de door de traditie gevorm de dans die behoort tot het geestelijk bezit van een be paalde gemeenschap en waaraan althans in de oorspronkelijke vorm de gemeenschap in zijn geheel deelneemt. Tegenwoordig heeft de volksdans niet direkt een bepaalde funktie dit in tegenstelling met vroegere tijden, toen deze dansen een magisch-religieus karakter droegen...». «Hoe zou je volksdansen in hét algemeen karakteri- zeren?» «De opvallendste kenmer ken van de volksdansen zijn de grote eenvoud en spontaniteit, terwijl de meeste een opgewekt ka rakter hebben, hoewel som mige hun oorspronkelijk plechtig karakter bewaren, dit dus in vergelijking met kunstdansen als gezel schapsdansen, ballet en paardansen. «Is het niet zo dat de volks dansen nu aan een herop bloei toe zijn?» «Eeuwen geleden zijn vele volksdansen verloren ge gaan door het wegvallen van de oorspronkelijke funktie. Bovendien had de christelijke beschaving weinig of geen aandacht voor de veelal 'heidense' volksdans. Pas in de 20° eeuw wordt de waarde van volksdansen voor het gemeenschapsle ven opnieuw beseft, wat na tuurlijk resulteerde in de opbloei van de volksdans in vele Europese landen, o.a. België en Nederland.» «Kan je de geschiedenis van jullie groepen even beknopt schetsen?» «De VDCV-afdeling Aalst «Ulenspieghel» bestaat reeds 6 jaar. Na een drieja- Opvallend is eveneens de bijzondere aandacht voor de stijlvolle uitvoering dit draagt immers bij tot het algemeen plezier, het hoofddoel van onze VDCV- afdeling Ulenspieghel Ook komen verschillende tradities aan bod (continen taals. Engels, Israëlisch en Balkans). «Waar staat de groep eigen lijk in haar ontwikkeling?» «In haar zevenjarig bestaan heeft de groep uiteraard haar ups en downs gekend. Gelukkig kunnen wij nu spreken van een zeer suk- sesvolle werking; toch moe ten wij er eerlijkheidshalve aan toevoegen dat de begin periode eerder schraal uit viel. Een niet te onderschat ten wil tot slagen van het bestuur heeft evenwel het ergste voorkomen Voor het werkjaar '82-'83 mogen wij niet zonder trots spreken van een schitte rende eindbalans: 52 vrijdagavonden werden door een talrijk publiek meebeleefd... en wij durven geloven dat het volgend jaar niet slechter zal zijn! «Hoe zou je tenslotte dit be hoorlijk sukses ver klaren?» «Vrijwel iedereen wordt heel snel 'gecharmeerd' door het typisch ritme, me lodie, bewegingen en zelfs de mimiek, die in harmonie zijn met het karakter en de levenswijze van de volks mens. Overtuigd van de belangrijke funktie die het Mu- waardigheden, werd bin- len - voorzien van illustra- Toerisme valt onder seum Heraldiek Benelux kan verruilen als toeristi- =en de vvv verk^roep tiemateriaal - worden gsr voegdheid van ln sche trekpleister, besliste het kollege van burge- inventarisatie opgericht, pubheeerd in de Gids van schepen Luc De Ryck meester en schepenen van Temse onlangs Sm re»uHkten daarvan sul- Temse 1984. ruimere zaal ter beschikking te stellen van het in één der kleinere zalen van Daeoa, maar de omvang van het expomateriaal en de beperktheid van de tentoonstellingsruimte lieten niet toe dat de Na 6011 geweldig sukses tijdens het openingskon- ding: Luc Van den indrukwekkende kollektie wapenschilden en vlag- 00rt °P vrijdag 8 juli in de Brugse Sint-Salvatorka- De optredens aan gen volledig tot haar recht kwam. Met de gunstige in het va» de jaarlijkse orgelkoncer- onder de bezoekcijfers voor ogen - zowat 700, en dit niette- ten- vertoeft het Dendermonds koperensemble Reh- ™n °e genstaande het museum pas open is sinds 25 S*080 week «au de kust. Van 21 tot en met 24 de de september - werd één van de grootste zalen van iuli worden er inderdaad een aantal koncerten van Dacca ter beschikking gesteld. gegeven. Kerk en Toerisme het Stadsbestuur van Het museum is dus wel ver- den dan niet rianr Temse Op 21 juh verzorgen zij een Geert Vercauteren: bazuin; tende. komen voor één aantrekke- plechtig Te Deum om 11.00 Philip Windey: tuba; lei- lijkheid, maar zouden een uur ln de Sint-Petrus- en anderd van vestigings plaats, maar niet van w bouw. Het adres blijft: Dac- hele waaier van mogelijk- Pauluskerk te Oostende. jr 1-4. 4. /-i-i- j- heden aangeboden krijgen ter gelegenheid van de Naast het Museum Heral- nationale feestdag en in diek Benelux behoren daar- aanwezigheid van de Belgi- toe het Gemeentemuseum eehe Zeemacht. De mede- zon- en woensdag, telkens (dat in november opent, en werkers zijn de organist van 14 tot 18 u. Het toe- een inhoud heeft die de Jean-Pierre Hautekiet en plaatselijke grenzen mer- Hugo Dekesel, pauken. Op kelijk overstijgt), de deka- het programma: Music for nale kerk met haar kunst- Km? Charles II van M Loc- schatten, een stadskern- ke; hitrada van J. Pezel; Ko- wandeling langs de Wil- raal Je8U nun sei gepreiset fordkaai met bezienswaar- van J ®- Bach; het Vader- ca, Kasteelstraat 70, Ook de praktische schikkingen blijven behouden, dat het museum open is op gangsgeld bedraagt: 7 tot 14 jaar 10 fr.; ouder dan 14 jaar 25 fr.; groepen met tenminste 10 personen 15 fr. per persoon; scholen 10 fr. per leerling. Het Museum Heraldiek Be- digheden als de Schelde, de lands hed 6611 bewerking nelux is het levenswerk van Scheldebrug (de grootste van Middeleer voor Jean Boeykens. Het is van België), het geboorte- koperensemble, pauken en - zoals de Nederlander huis van Priester Poppe, de org®1 en Canzon noni toni Klaas Sierksma, intematio- watermolen (waarvan men van G- Gabrieli. nale autoriteit inzake ba- nog dit jaar het geüjkvloers °P 22 J1111 om 20 30 u., rustiek en heraldiek, tij- 'als eerste fase' wil restau- ®v®neens in de Sint-Petrus- dens de openstelling beves- reren), de restaurants met en Pauluskerk te Oostende, tigde - het enige museum hun specialiteiten, aanslui- koncert met de medewer- ter wereld dat gewijd is aan tend daarbij het Schelde- king van de organist Jean- park en het atelier (zeg Pierre Hautekiet Op het maar museum) van Karei programma orgelwerken wapenkunde en vlaggen- kunde Het is de bedoeling van het Aubroeck, en verderop het van JP Sweelinck, J.G. -I117-1*1.f »b TT1_1 gemeentebestuur, de her opleving van het toerisme Schausselbroek (Temses Walther, GF. Haendel en «gordel van smaragd») e.a. JS Bach en werken voor te bevorderen Teneinde een overzicht te koperensemble van J Des door het vormen - op ter- krijgen van alle grote en Pres, J. Pezel en H. Roel- kleine, plaatselijke aan- trekkehjkheden en merk- mijn - van een aantrekke lijk circuit: toeristen zou- straete. Ook werken voor koperensemble en orgel, het hoogtepunt van het koncert: Toccata van A. Bo- nelli, Canzon primi toni van G. Gabrieli en sonate nr. 7 van G. Reiche. Op zaterdag 23 en zondag 24 juh ver zorgt Religioso de eucha ristievieringen respektieve- lijk in de H.-Margaretakerk te Knokke om 18.00 uur en in de Sint-Rochuskerk te Leerlinge aan de afdeling laan Van der Haegen, Ann Blankenberge om 11.30 u. „viv tekenen-schilderen van de De Cock, Theo Vefleyen, Op het programma: Intrada tijdens de zomermaanden zijn ontdekking. En overal"31 Aalsterse Akademie voor Lieve Hendrickx, Guido van J Pezel, koraal Jesus atelier «La fermette» voor het zich neer, maakt schetsdT Schone Kunsten Sophie Leys, Henri Lagache, Inge- meine Freude van J.S. publiek openstelt en er zijn hij dan later wanneer i Kuyken werd laureate van borg Limbourg, Koeraan Bach, Canzon prima van G, laatste werken exposeert: echt zin in heeft, thuis afft de felbegeerde Valerius de Van Callenberghe, William Gabrieli, motet «Absolom fi- Dc tentoonstelling van zijn re- Hij maakt liefst van al gek SaedeleerprijsVan den Steen, Michel De li mi» van J. Des Pres, Ayre cente werken werd geopend op van warme, okerachtiger Andere prijzen gingen naar Cock, Greta Molmar. An- van J. Adson en sonate 14 vrijdag 8 juli. Heel wat vrien- die vermengd worden! Herwig Boeykens (prijs nick De Leener, Karlien Si- van J. Pezel. den en kennissen waren erop meer vale kleuren Hetl* van de stad Aalst), Roger leghem, Erwin Snijders, Het ensemble bestaat uit aanwezig en ze genoten duide- de schaduw zijn gctempC Burssens, Amile Abé, Rik Ludwig Huybrechts, Ingrid Alain Van de Velde, Freddy lijk van de Breugeliaanse re- dat hij zich kan uitleven i De Spiegeleer, Monique Du- De Backere en Carine Van Aps, Hans Scholliers: trom- ceptie die hen na afloop door aanbrengen van diverse 9 Dafn* C»a T .a T7 (TOT, havo T- Berlare. Kunstschilder Daniel Verschueren stelt tent zijn atelier «La fermetteaan de Donklaan 98, te l (jj) Het wordt een jaarlijkse ge- heid geweld aan doen. 1 woonte dat Dany Verscheuren in het hele Vlaamse I Op de jongste gemeenteraadszitting te Waasmunster ston den er heel wat belangrijke punten op de agenda. Een van de voornaamste was wel de princiepsbeslissing die de raad diende te nemen in verband met de bestemming van het kasteel Blauwendael. Het wordt geen gemeentehuis. quesne. Peter Ottoy, Ste- Langenhove. pet; Luc Wielandts: hoorn; ige raadsleden onthielden zich of stemden tegen. Burgemeester Strobbe ver klaarde dat hierover reeds werd gepraat in de onlangs gehouden kommissievergade ring. Hij maakte nadien het voorstel van het schepenkolle ge bekend. De benedenverdie ping gaat men inrichten voor allerlei ontvangsten, huwelij ken en recepties. De heemkundige kring, die heel wat waardevolle stukken bezit en reeds jaren zoekt naar een geschikte ruimte, krijgt nu een plaats in het kasteel Blau wendael om zijn verzameling tentoon te stellen. Burgemees ter Strobbe voegde er tevens aan toe dat op het gelijkvloers eveneens een consciergewo- ning wordt voorzien. Dc Waasmunsterse meerderheid hoopt met deze beslissing en kele miljoenen fr. aan ver- bouwings- en herstellingskos ten uit te sparen. Vooral de 20 miljoen fr. waarover men het in vroegere raadszittingen meermaals had, zou eens te meer zware aderlatingen te weeggebracht hebben in de ge meentelijke financiën. Het nieuwe bestuur wil vooral instandhoudings- en opfris- singswerken aan het kasteel laten uitvoeren. Lift noodzakelijk Volksunieraadslid Mevr. De Lamper vroeg vervolgens om een lift te plaatsen voor de gehandicapten. Burgemeester Strobbe stelde dat dit later kan worden besproken. Raadslid Raf Verhofste had het nadien over de honderdduizenden franken die werden besteed aan de galerij van de akademie in de Kerkstraat. Dit zijn vol gens hem verloren kosten, daar er nu sprake is dat de akademie - wat de tentoon stellingen betreft - een onder komen zal krijgen in het kas teel. Verhofste voegde eraan toe, dat indien men van het kasteel het nieuwe gemeen tehuis had gemaakt de infra- struktuur aldaar zeker, meer zou gerendeerd hebben. De kosten konden volgens woord voerder beperkt worden tot 10 miljoen fr. Schepen van open bare werken Thuysbaert haak te hierop in en herinnerde Ver hofste eraan dat het vorige bestuur bijna 6 miljoen fr. ere lonen betaalde voor projekten die nooit werden uitgevoerd. Bovendien blijft de galerij in de Kerkstraat bruikbaar. Bij de uiteindelijke stemming bleek dat de meerderheid met SP'er Van Mele achter de nieuwe optie stonden; de over- Kompleks Hoogendonck Schepen van sport, de h. Pflips, stelde voor om de hall in Hoogendonck geschikt te maken voor het handbalspel. Dit zou kunnen, mits het effe nen van de vloer Het is echter jammer dat de zaal niet hoog genoeg is om te minivoetballen en te volleyballep. Nadien werden de nieuwe statuten meerderheid tegen oppositie goedgekeurd. Deze statuten volgen de modelstatuten ^van het ministerie. Wat deze statu ten betreft gaf de sportraad zelf geen advies. Volgens de meerderheid heerst er geen ge zonde toestand in de Waas munsterse sportraad. Naar werd vernomen wordt er te veel aan politiek gedaan. Er werd op aangedrongen om po litici voortaan te weren in de gemeentelijke sportraad. De raad keurde ook nog het subsi diereglement voor de sportver enigingen goed. Een motie te gen subsidiëring Cockerill- Sambre naar voor gebracht door mevr De Lamper. werd door de raad niet aanvaard. Na de raadszitting plaatsten wel alle raadsleden hun hand tekening op de motie van het VU-raadslid. (pvg) 25. Ze was nummer 13 uit Op vrijdag 16 juli wordt in Ze kreeg het ereplakket van Wommelgem, Dahliastraat het Kultureel Centrum Af- de Nederlandse Kultuur- fligem de tentoonstelling raad voor Vlaanderen en geopend van werken van de stelde tentoon o m. te Brus- Familie Van Esbroeck. sel, Antwerpen, Gent, Albert Van Esbroeck, Lon- Brugge en Oostende. Ook derzeel, 1914, thans wo- in het buitenland, o.m. in nende te Lippelo, Breut- Nederland en Frankrijk, heide, volgde lessen aan de Werken van An Van Es- akademie te Leuven. Uit broeck zijn te vinden in Ne- zijn werken spreekt zijn derland, Duitsland, Frank- liefde voor de natuur. Ge- rijk, Italië, Oostenrijk, Ca- liefkoo8de onderwerpen nada, India en de States, zijn bloemen, interieurs, Eén van haar meest geken- landschappen en stillevens, de werken is de reeds door Steeds sprankelend van tienduizenden bezochte licht en zon. Zijn winter- anti-oorlogskruisweg te landschappen zijn uniek Baaigem. Naast olieverf- qua kleur en harmonie. schilderingen ontwikkelde Albert Van Esbroeck stelde ze een eigen stijl: akwa-pas- reeds tentoon te St.- tel, een kombinatie van Amands aan de Schelde, krijtpastel en waterverfak- Klein-Willebroek, Ruis- warel. broek, Hingene, Affligem, Luce Van Esbroeck, Lon- Aalst, Londerzeel. Dender- derzeel, 1919, woont than'- monde, Middelkerke, Grim- te Antwerpen, Coupe u8t bergen, Lippelo en Leuven, straat 15. Ze begon p'^ Werken van hem bevinden jaar terug te schi'^éren zich in Nederland, Enge- amateurisme „"1 hl f land, Frankrijk en Italië. steeds yerde;,. doen M Ann Van Esbroeck, Londer- teel yolfri, ,ea8en da zeel, HHö, woont nu te Bot- kunst^,,^ VM1 Mort. Ware, Gentbos 17 en is au- se', voorkeur todidakte al kreeg ae scho- duidelijk naar akwarel mg van taar oom Edw-^ sofke Van Esbroeck, Lon- Van Esbroeck. deraeel woont thana kunstenaar werd aange- kleurschakeringen boden. voor de derde dimensie. Dany Verscheuren is op zijn geeft zijn onderwerpen nir best wanneer hij zijn eigen tografisch weer, maar pots streek, het Donkmeer en de en warm. Steegjes uit Gent omgeving, op doek kan bren- kerk van Baasrode, ze zijoi gen Zijn werken zijn stille aan zijn allesziende aan6 getuigen van de vroegere ontsnapt, volksaard van de mensen uit Men kan de tentooM de streek, een open boek. nog bezoeken tot 7 a Maar zeggen dat Verscheuren «La Fermette», Donklaa een uitgesproken streekgebon- te Berlare, op zaterdag eni het grote gezin Van Es- den schilder is, zou de waar- en feestdagen vanaf 14.00 broeck-De Vos, waar artis tieke begaafdheid rijkelijk voorhanden was. Gehuwd niet Jos Puimège in 1953 is ze moeder van twee zonen. Jan, de oudste, verleden jaar overleden, won in 1975 de wedstrijd «Ontdek de Ster» en realiseerde twee el pees met eigen liedjes Po^_ tuum werd door zi>~ vrien- den een erej,'laat'Üjtgege- ven «iet zijn laatste en mooiste luisterliedjes. Sofke legde 7,'ich sinds en kele tijd s;peciaal toe op schilderer, met waterverf en pasteJi. 11 k8:n deze merkwaardige tentoonstelling van werken 'van een begaafde familie meemaken in zalen «B» tot en met 31 juli, op zaterda gen van 14.30 tot 20 u. en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. Op donderdag 21 juli van 14.30 tot 20 u. Op zondag 31 juli te 18 u. filmreportagè over het werk van «Vovaneska» (Ann Van Esbroeck). Oh) Het wordt opnieuw behoorlijk warm. Vandag vrijdag loopt de temperatuur in het binnenland fl tot ongeveer 26°. Aan de kust blijft het enkd graden koeler. Het b'lijft daarbij overwegend d«ooj en zonnig. Oorzaak van dat mooie weer is een zwal hogedrukgebied in onze omgeving. Het bepaalt ooi nog zaterdag ons weer. Daarbij wordt het 's mid dags 28°. I Intussen nadert van over Spanje een onweersifcJ pressie. Deze doet zondag de bewolking toenemen, waarbij plaatselijk onweersbuien tot ontwikkeliH kunnen komen. Deze kunnen hevig zijn en gepaaid gaan met windstoten. In de loop van de maandag zal dit onweersgebied zijn voorbijgetrokken. H<' wordt dan wat minder warm met middagtemperatt- ren tussen 20 en 25° C. Daarna ziet het er naar uit dat we opnieuw onder hogedrukinvloed komen, waarbij het' allicht een groot deel van volgende week droog, zonnig en zeer warm gaat worden. Prettige vakantie! (Eddy De Mey) Na een gezellige danspartij in het Aalsterse Stads park konden wij een praatje slaan met Jos De Sloover, dansleraar van de VDCV-afdeling Aalst «Ulenspieghel». Al snel maakte hij ons duidelijk dat het doel van deze volksdansgroep de eigen vreugde en plezier is. Daarom hoeft uniforme kledij en kwaliteitsselektie helemaal niet. Ons prin cipe blijft: «Iedereen die wil, kan en mag de piste in». Hierbij moet echter onmiddellijk toegevoegd worden dat de dansstijl hieronder helemaal niet mag lijden... rige aktiviteit in Nieuwer- kerken werd liet werkter rein verlegd naar de Aals terse H. Hart kring. Daar wordt élke vrijdag van 19.30 u. tot 22 uur door een dertigtal enthoesias telin gen gedanst. Gebaseerd op de VDCV-tra- ditie (Volksdan8centrale van Vlaanderen) verzorgt deze groep in principe nooit optredens. Wij variëren ons aanbod zeer goed en zweren niet enkel bij de vaak ingewik kelde piassen en dansfigu ren. .Wij houden meer van de spontane inspiratie van de enthousiaste danser, t.t.z. dansen zoals men het aanvoelt. «Waar kunnen geïnteres seerde lezers terecht voor inlichtingen enz.» «Voor alle mogelijke vra gen kan je terecht bij Jan De Ridder, H. Hartlaan 109 te Aalst of bij Jos De Sloo ver, A.V.D. Maelestraat 60 te Erembodegem. Ideaal is ons eens een vrijdagavond op te zoeken in het Stads park. Daar wordt elke vrij dagavond van 19.30 u. tot 22 uur gedanst met en voor iedereen! Danskennis is niet vereist... alleen een beetje goede wil en een goed humeur. Na de vakantieperiode dus vanaf september wordt er tijdens dezelfde uren gedanst in de H. Hart kring, Dr. De Moor- straat te Aalst.» Wij twijfelen er niet aan dat velen de waarde en het ple zier van volksdansen zullen ontdekken. Wij zijn in ieder geval onder de indruk van de rijke muziek, de levendi ge piassen en het ongekun stelde van de uitbeelding, kortom de vitaliteit en de uitbundigheid van de VDCV-afdeling Aalst «Ulenspieghel». (jdb)

De Voorpost | 1983 | | pagina 12