feekblad van Dender - Darme-eii Seheldestreek Een dorp aan de dop redding van opvarenden yacht erjarig knaapje in cafébrand omgekomen te Gijzegem mat. Nobels na het verdikt Prettig* vakanti* OLYMPUS OM 10 ZUIKO Foto gingen boven feojmcnne, De Voorpost I15JUU1M3 3T JAABEJWS NR. 28 - 32 F werd bijna tragedie: Met die makabere mare medio mei vorig jaar begon de bangelijke, bedroevende en vooral bergaffe bewe ging. Met z'n honderden hapten ze naar adem en naar hun portemonnee. Maar tussen op straat ko men om je hachje te redden en op straat Staan lag nog géén link, toen, géén brug, géén vernuftig viadukt. Hoewel: NP, het stond voor niet pluis. Het gedruis, van de kerncentrale in Doel tot aan 't Atomium in de periferie van de Brusselse beslissers, was omgesmeed in weifeling en wankelen. Er zaten krassen op de konstrukties, op de reputatie, op de kredietwaardigheid van de metaalmastodont. De groeven moesten op korte, zéér korte termijn egaal worden gewalst, zoniet... De dollar deed het. En de dumping in Korea en Japan. De werknemers hadden oren naar de verbetenheid waarmee de nieuwe direkteur ze moed insprak e#i realisme afbedelde, de ouwe bezem van de familie keerde niét meer schoon en werd gauw weggeveegd. Percentjes werden van de pree afgeknabbeld, het magnifieke bedrijfsblad ging voor de bijl en de koffiemadam kon haar ronde staken. Inleveren, herstruktureren, saneren, het geleerde gruweljargon slikten ze door de keel. Ach, we leven nog en 't zal wel beteren, in die trant. Maar beteren deed het allerminst. Schimmige be stellingen in verweggewesten, banken die geen kat in een zak wilden kopen en vooral een regering die vond en vinden blééf dat de fittest mogen overleven en dat de zwalpers, de sukkelaars wel een schouderklopje kunnen krijgen maar echt géén miljard of twee. Boze Freddy, kwaje Nelly, kommunqiués van liberalen en kristendemokraten. Nobels kapot, dat kan niet, dat mag niet. Zeiden ze, zuchtten ze. En de syndikaten weigerden te plooien toen ze vanuit de basis geatten deerd waren op het nogal nutteloze van de operatie inleveren. De charge dan, wéér medio mei. Het personeelsbe stand diende gehalveerd of iederéén kon er een kruis over maken. Per schijf waren de centen toegelepeld, als medicijnen. De patiënt lag in de coma, welvoeglijkheidshalve noemde men dat konkordaat. Toen de vakbonden niet meer aan één zeel bleken te trekken en er met name met de rojen geen land meer te bezeilen viel en het brugpensioen op vijftig niet kon en de orders van het utopische slag waren en de overheid niet toeschietelijk leek en NP-schuldenaar Boomse Metaalwerken in het Rupelwater was ver gaan en de vakantie naderde, toen... Toen werd er alléén nog maar gepraat, overlegd, gepland. Want werken deden ze niet meer aan de Cazometerstraat. En met de kermis in Sint-Niklaas luiert iederéén. Je bezét geen bedrijf als je kreten en slogans geen weerklank vinden. Naar Spanje ga je als je op bescheiden wijze voor je prestaties vergoed wordt, naar Sri Lanka misschien indien je (soals kwatongen, jaloezelingen ongetwijfeld, de wereld kond maakten) met honderdtachtigduizend sakken netto per maand bij moeder-de-vrouw komt aan- zwaaien. Of je vlucht naar De Ster, voor een dagje snikhete pauze. En dan is 't donderdagavond en je wil naar Monopo lie kijken. Lijkbleek plots zit je te staren naar je bruine bovenlijf. Tien. twintig jaar travakken, node een geste doen en wat aan je loon laten zitten, bereid zijn zelfs om méé het roer om te gooien en te helpen, hoogtechnologisch (of hoe heten ze dat) tuig aan te maken.. Twee, drie minuten journaal en neerploffen doe je. Geens zegt nee en Willockx is kwaad. Herinner je je die slogan niet: «You want bridges quickly?». Rap, héél rap hebben ze korte metten gemaakt met Nobels. Ze moeten walgen van de politiek, die acht- of negenhonderd veroordeelden. Korrektie: de volks- verkozenen, uit de partijorganen omhooggestuwden vermogen niét, een doodzieke patiënt tot aüeet om te turnen. Jaja. maar hun buik hebben de NP-ers vol van de politici. En die van de gazetten, da's krék hetzelfde. Als 't goed gaat zie je ze niet en als de hele akker achter Je Heistraat vol lijken ligt pikken die pennelikkers erop los. y Het spijt me. Van dit soort in memoriams word ik niet beter, ik niet, de bedienden niet, de arbeiders niet, de kaders niet, en evenmin de middenstanders of de politiekers. Het is een verschrikking voor een journalist die al de helft van de Wase textielindustrie heeft teloor zien gaan, ook déze klap nog te moeten inkasseren. Al die Nobels werknemers bijeen, da's een dorpje en met de vrouw en de kinderen erbij algauw een dorp. Een dorp aan de dop. Wiens schuld dat is doet niet terzake, in deze omstandigheden. Natuurlijk werden er fouten begaan, t&ktische vooral. Vanzelfsprekend kan je daar wrang over doen. Vloeken, het zou kunnen helpen. Om te véchten is het te laat. Wouter VLOEBERGH en uitgave van ten prettige en aangename vakantie moest worden de familie Verspeet, is uitgemondt op een drama, ffls een ochtendlijke herbergbrand kwam hun vierja- i uiiioontje. Steven, in dramatische omstandigheden om zi«| leven. Het knaapje dat enkele feestelijke vakantieda- «>u doorbrengen by de familie Gies, lag verkoold jïzyn bedje. In hoedelijk heeft de kleine Steven nog gepoogd aan de |1S Urnen te ontkomen. r. >g was nog niet eens in de werd er alarm geslagen en toen er brandalarm werd werd de brandweer van Aalst gen in de herberg t Hoe- opgetrommeld, die ook vrij gelegen langs de druk snel ,er P'aatse was. Maar. kn Aalstersesteenweg te helaas hulp mocht niet meer Het was amper vijf baten De hele herberg brand- toen er plots een hevige de uit en het echtpaar Baude- öch voordeed, was de en Chantal Gies wist zich buurt wakker. Dadelijk °P het nippertje uit de vuur poel te redden Dan begon het drama: de kleine Steven, die enkele dagen in het gezin Gies zou doorbrengen was nog op zijn kamer. Pogingen om de kleine te redden waren totaal hopeloos. Het was onmogelijk om de brandende herberg bin nen te dringen. Hulpgeroep van de kleine Steven hoorde men niet. Het verhaal is droevig. De bu ren waren opgezet met de klei ne Steven, die in zich de spon taneïteit van een kleuter had. Zo had hij van Baudewijn Gies een uurwerk gekregen dat hij trots als een paus zondagavond aan de klanten van de herberg toonde. Maar toen hij naar bed moest, brak het heimwee naar de vertrouwde sfeer van het eigen gezin uit. 's Nachts werd Steven nog wel even wakker, de tranen in de ogen. Hij wilde naar huis. Maar even later sliep hij weer in. Het was WEVERIJ DE CUYPER W»V.,t34 1 «0 Dandermonde 1 052/21,40 60 W<rek. KB 442-8601481-36 l-'V ^voor los nummer 32 F ai» Urab. 1.450 F ii o ">Mnd 750 F ii "Wnd 380 F 'f SbSSpbSt ""8°v" de laatste keer dat hij met zoete woordjes in slaap werd gesust. 's Morgens brak dan de brand uit. Men gist nog naar de oor zaak. Het parket van Dender- monde, belast met het onder zoek naar de oorzaak van de brand, zoekt uit of het gaat om een defekt aan de elektrici teitsleiding van de frigo of om een achteloos weggeworpen brandende sigaret. Voorlopig blijft het evenwel gissen. PANIEK Nauwelijks was de brand uit gebroken of de rustige buurt werd opgeschrikt door een he vige knal. Die heeft ook het echtpaar Gies wakker ge maakt. Baudewijn Gies wist zich in veiligheid te brengen door naar beneden te springen uit het venster. Zijn vrouw kon ontkomen dank zij de hulp van buren die met een ladder kwa men aanrukken. Voor de klei ne Steven Verspeet was het evenwel te laat. Hij kwam om in de felle brand en zijn stoffe lijk overschot werd later terug gevonden naast het bedje. Vandaar dat men vermoedt dat Steven ook geprobeerd heeft nog aan de vlammenzee te ontkomen. In de buurt heerste er paniek onder de bevolking, temeer daar al vlug het nieuws de ronde deed dat de kleine Ste ven in de brand jammerlijk om het levpn was gekomen. Som migen brachten in herinnering dat 't Hoeveken de laatste ja ren niet is gespaard gebleven van ongeluk. Een waar spook huis. zo werd gezegd. Inder daad. een aantal jaren geleden verpulverde een bulldozer de voorgevel van de herberg en vorig jaar nog. toen net de aanleg van het sierlijke bloe menperkje voor de deur was beëindigd, beukte een andere vrachtwagen opnieuw tegen de gevel aan. Een geweldige rava ge telkens, maar die steeds weer afliep zonder dodelijke slachtoffers De brand sloeg veel harder en onverbiddelijk toe. Ondertussen waren ook de ou ders van de kleine Steven Ver speet via de radio opgeroepen om zo snel mogelijk naar huis te komen. Herman Verspeet die voor een Lebbeekse firma met een vrachtwagen rijdt, zou die morgen naar Frankrijk ver trekken. Zijn echtgenote zou de trip meemaken en dat was ook de reden waarom de twee kinderen naar vrienden wer den gebracht voor enkele da gen vakantie. Steven belandde zo bij de familie Gies en zijn negenjarig broertje werd naar de moeder van Herman Ver speet gebracht. Het echtpaar Verspeet arriveerde nog voor de middag te Gijzegem Daar speelden zich hartverscheuren de taferelen af. Aalst. De herberg 't Hoekske brandde maandagochtend volledig uit. Binnen vond men het stoffelijk overschot van de vierjarige Steven Verspeet Ook De Voorpost trekt er volgende week voor één keertje tussenuit Met ZOOM ZUIKO 4 o AAA 35-70 1L50«rl O of met ZOOM ZUIKO m 24-48 1&2Ö0J of met ZOOM ZUIKO 100-200 1 stroomde dinsdagavond bijeen aan de Dendermondse Scheldebrug om er te volgen die door de brandweer werden gedaan om een gezonken yacht water te krijgen. Waren deze pogingen spektakulair genoeg om al die te boeien, het ijseiyke verhaal van wat er vooraf was voorgevallen lijkt meer op Schepen Maurits Dierick die aan boord was van het 'schip' vertelde ons zijn gezelschap van vijftien was reeds van in de op excursie ver met dc 'Kelly', een van een respekta- dat niet alleen ge- een dertig vijfen personen aan boord kan bovendien ook bagage van drie verwerken. Op uitno- VVW-voorzitter die niets on- I om zijn bloeiende rtklub te promoten, 1 boord naast eige- Pros Bal, diens en twee kinderen, ook 1 Maurits Dierick met tgenotc en drie kindc- en diens buurman Hu- bert D'Hooghe met eega en één telg. Daarnaast hadden nog twee familieleden van de schipper een plaatsje gevon den aan boord voor een reis die aanvankelijk een prettige uitstap zou worden, maar uit eindelijk bijna zou uitdraaien op een tragedie. In de voormiddag werd rustig naar het Hamse Driegoten ge stoomd en hier en daar werd langs de Scheldeboorden een typisch plaatsje als Sint- Amands of zo bezocht. Toen het tegen zes uur liep, werd het de hoogste tijd om terug naar Dendermonde te komen, want schepen Dierick had om zeven uur de stedelijke kommissie van openbare wer ken voor te zitten. Het gezelschap, nog nagenie tend van de prachtige dag op het koele water en badend in de weldoende zonnestralen, was zich dan ook van geen kwaad bewust toen de motor er net onder de nieuwe Vlas- «enbroekbrug de brui aan gaf. Schipper Pros Bal die de Schel de als zijn broekzak kent, ver moedde onmiddellijk dat er iets in de schroef was gedraaid. Het water ligt immers vol met allerlei drijvende voorwerpen en het gebeurt dikwijls dat een plastic-zak of een touw tussen de schroeven van een'boot ver wikkeld geraakt. Hij dook dus dadelijk het water in, zwom naar de achterkant, maar kon Aan de oude Scheldebrug konden dan de kabels eerst goed vastgemaakt worden. De Dendermondse brandweer, geholpen door de leden van de WW leverden uitstekend werk. (v) daar niets vreemds ontdekken De 'Kelly' lag op dat ogenblik een tiental meter van de oever, omdat de pleziervaartuigen de vaargeul moeten vrijlaten voor de scheepvaart. Ondertussen echter was er een sterke vloed komen opzetten en een schip zonder motor kan daartegen zeer weinig beginnen, zodat de opvarenden zich stilaan in het midden van de stroom be- VVW-voorzitter Luc Tecqmenne staat er maar bedrukt bij. Hij was een der opvarenden, (v) ROLAND FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat 44B Koopcentrum Waasland St.-Niklaas 03/776.25.96 03/776.65.03 rij! ;gn lacht ligt noo fnd schip vonden. Toen de aanwezige mannen aan boord, vrouwen en kinde ren zaten nog nietsvermoe dend op het voordek, vaststel den dat de motor helemaal onder water zat. beseften ze dat hier onmiddellijk maatre gelen moesten genomen wor den. Het water in de motor ruimte steeg immers ziender ogen. Pros Bal sprong opnieuw over boord. waarna een lange lijn werd uitgegooid. Het was de bedoeling om de boot aan een der pijlers van de Vlassen- broekbrug vast te leggen, zo dat die niet verder kon afdrij ven. De stroom was echter zo sterk dat de moedige zwemmer er niet tegen kon optornen. Hij geraakte ook nog de lijn vast aan de steiger. De brandweerpompen kunnen echter niet op tegen het binnenstromende water. Het zodat redding vanuit die >f 1 ij j 1 hoek met meer mogelnk was. moei naar de shpway verhaald worden, (v) G(.|ukkig b„cikte aei. ger van de WW en liet van daar de hulpdiensten verwitti gen. Ondertussen echter be gon stilaan paniek uit te bre ken onder de overgeblevenen. Ook de vrouwen en de kinde ren hadden bemerkt dat de neus van de 'Kelly' steeds ho ger kwam te liggen. De boot ging duidelijk zinken en ver schillende personen aan boord, waaronder de jongste van schepen Dierick die nog maar vier is. konden helemaal niet zwemmen. De overgebleven mannen trachtten dan met de scheeps hoorn en het noodsignaal, een gele vlag, de aandacht te trek ken van "twee pleziervaarders die met hun speedboten in de omgeving van 'de Kille' lagen. Gelukkig had een ervan ge brek aan benzine en wilden ze in de Dendermondse WW Vervolg op blz.4

De Voorpost | 1983 | | pagina 1