tekenaars mogen geen bossen meer aanleggen in landbouwgebied erste jubileum voor Kerkwijkkermis te Stekene Sportieve oud-chiroleiders uit Stekene per fiets naar bivakplaats Frontsoldaat uit Temse overleden Gemeentesekretaris van Temse overleden Nagedachtenis gefusilleerde Temsenaar wordt geëerd De Voorpost - 15.7.1983 - 3 r van de punten die door de Stekense bestuursmeerderheid werden geweigerd om te preken op de openbare zitting van de gemeenteraad enkele maanden geleden was tt aanleggen van een register van beplanting in de landbouwzone». Na het tevergeefs lenroepen van een zitting door de oppositie, nam de meerderheid deze punten dan h op by een volgende, vervroegd samengeroepen gemeenteraadszitting eind mei '83. tr werd dit punt, aangevraagd door CVP'er Herman Rollier, evenwel naar voor iracht door burgemeester Omer Boeykens. Dit natuurlijk nadat hij de uitvoerige lichting van CVP'er Rollier had doorgenomen en zich ongetwijfeld verder had ïformeerd, al dan niet by mensen die van deze materie op de hoogte zijn. jtsparren of ...bossen werden in Stekene geen aan- to Rollier stelde dat de ™eer Sedaan ha' testerende landbouw- Er dringend dient be- wcrden df ?°k "er8""' Eri tegen onwettige be- "ln8e" a^kv"d E" ,tócJh C De'landbouwzone die fat de be.bosa"8 van de land- Ier dan één derde van deze b«'l'»8rond verder. tli|ke gemeente uitmaakt. Inderdaad, de wet omzeilen is steeds verder terugge- gemakkelijk: men doet alsof teen. Dit kan onder meer men op landbouwgrond kerst kat de wet toelaat dat Sparren (Picea Excelsa) gaat bouwgrond wordt bebost aanplanten, dat toegelaten is oorwaarde dat er een ver- want kan doorgaan als iog is afgeleverd door het tuinbouwaanplanting. Geen ge van burgemeester en vuiltje aan de lucht wanneer penen dat er een strook dje kerstsparren na 5 a 6 jaar 6 meter vrij blijft langs de worden afgezaagd en in kon- idingslijn van twee gron- sumptie worden gebracht. Tijdens de laatste 6 jaren Zelfs niet indien er daarna te rug kerstsparren worden ge plant... Dit planten en rooien kan zich blijven herhalen zon der dat de landbouw daar wet telijke bezwaren tegen kan in brengen. Onwettelijk wordt het evenwel wanneer deze kerstbomen alle maal of een deel ervan blijven staan. Dan verandert de aan planting van bestemming en wordt het definitieve bebos sing! Uit antwoorderf op parle mentaire vragen blijkt dat kerstbomen veranderen in bos- aanplanting van zodra ze de hoogte van 3 meter hebben overschreden. Register van beplanting «Men heeft zich al te gemakke lijk verschuild achter gemak zucht», aldus de heer Rollier: «En gezegd dat er tóch niets aan te doen is. Ik wens echter een duidelijk standpunt: alle aanplantingen zowel van kerstbomen als van bossen in de landbouwzone dienen aangegeven en opgenomen in een register. Bij een kerst- boomaanplanting dient de ei genaar te worden verwittigd dat hij kan worden verplicht om over een breedte van 6 meters langs de scheidingslijn de bomen af te zagen wanneer de 'kerstbomen' hoger zijn dan 3 meter. Wanneer het van in het begin om bebossing gaat moet na tuurlijk ook de grens van 6 meters worden gerespekteerd. Dit uiteraard om de aanpalen de grond te beschermen. Wan neer zo'n register wordt aange legd kan men kontrole uitoefe nen op het toepassen van de wettelijke verplichtingen. Zonder register is dit nagenoeg onmogelijk of zal het op wille keur berusten. Deze maatregel zal ook voor komen dat in de toekomst mid denin een landbouwgebied een karavan wordt neergezet tus sen piep-kleine kerstsparre- kens. Kerstsparrekens die met de tijd zullen opgroeien tot «bos» zonder dat daarvoor een vergunning werd afgeleverd. Wanneer de kerstbomen dan bos zijn geworden onttrekken zij de illegale 2' verblijfplaats aan het oog. zodat er weeral een onwettelijk buitenverblijf méér is in Stekene. Een buitenverblijf dat dan zal moeten worden afgebroken, want volledig buiten de wet is geplaatst, tussen bebossing die al even onwettelijk groeit. Op deze manier kan het aan leggen van een «register van beplantingen in de landbouw zone» inderdaad veel mense lijk leed besparen. Het schepenkollege was het met deze zienswijze eens en schepen Heyse benadrukte dat Stekene een landbouwge- meente is en moet blijven. Dit register zal dan ook worden aangelegd en een aangepaste reglementering zal worden uit gewerkt. Hiervoor kwamen én het A.B.S. én de Boerenbond samen reeds met het sche penkollege praten. Beide orga nisaties spraken zich uit voor de aanleg van 'n dergelijke «register van beplantingen». Sommigen «Boerenbonders» wilden zelfs verder gaan en alle aanplantingen van sparren (dus ook van kerstsparren!) verbieden in het agrarisch ge bied. Gezien de «onderlinge verhoudingen» zal het ge meentebestuur zich evenwel beperken tot datgene wat «wettelijk is toegelaten» en be bossing enkel toelaten op de 2 genoemde voorwaarden, dus vergunning en 6-metergrens. Tegen inbreuken het niet aangeven van bebossing én kerstsparren té lang laten staan zal worden opgetreden door de plaatselijke politie.. Even tueel na aangifte door «derden». De BeEr a rond de Kerkwijk in Stekene-centrum zyn weer de grote witte voeten verschenen kt wegdek: op de invalswegen naar deze jonge wijk tussen Kerkstraat, Potaarde, slaan en Sint-Jozefslaan. Inderdaad: dit weekeinde is het weer Kerkwykkermis, r de 5' opeenvolgende keer. Een eerste lustrum dat evenwel niet op de grootse wyze dt gevierd. Daarvoor zyn de tijden te slecht de organisatie te beperkt én het was wens nooit de bedoeling van het Kerkwyk-komitee om er een kermis van te maken grote namen op de affiche. De bedoeling was en is nog steeds dezelfde: trachten een rage te leveren om de meestal «nieuwe», want veelal inwijkelingen mensen van lijk samen te brengen en er één gezellige gemeenschap van te maken. Hetspreekt dan voor zich dat alle Kerkwijk bewoners en omwonenden we denken hier dan daal aan de inwoners van de Kerkstraat, de Bloemenwijken, de Sint-Jozefslaan en irde die deze periode niet met vakantie zyn worden verwacht om er een dfige boel» van te maken. Er is ontspanning voor iedereen.... Kerkwijkkermis icer de eerste kermis ingericht toen nog in lein tentje op een wanke lten vloer was het opig wijkkomitee reeds e maanden in de weer. id, er was onder meer leen konfrontatie met het allege geweest, een tomst. waar een groot wijkbewoners hun grie- vragen naar voor brach- ;Er werden afspraken ge- beloftes gedaan, jli 1979 werd dan toch een eerste wijkkermis :erd. Door het nog voorlopig wijkkomitee. de dansavonden waren attrakties het opstijgen :n warme luchtballon, instratie door «Hip- en de helikopter- Het werd dan na- jk niet uitblijven. Ook «rd een sukses cn men ,om lisde naar het speelplein Frans van Brussclstraat. bodega bij. De feiten wisselden af: er i geitenshow. de de wielertoeristen enen Ook de wielertoe- verdwenen. Ook de heli- rvluchten. want die wa- onbetaalbaar Naast de «molentjes (rups. kinder- enz) kwamen vooral voor de kinderen héél wat gra tis aktiviteiten. Nu zijn dat de poppenkastvoorstelling, de volksspelen, de volksdans de geitenshow, de ballonwed strijd, de tekenwedstrijd én natuurlijk het luchtkasteel. In derdaad, de kinderen worden verwend tijdens de Kerkwijk kermis! Tal van andere aktiviteiten De jaarlijkse Kerkwijkkermis is slechts één van de vele akti viteiten die VZW De Kerkwijk gegroeid uit het voorlopige wijkkomitee van 1979 orga niseert In het verleden organi seerde men onder meer bezoe ken aan het NTG (Nederlands Toneel Gent): een kijkje ach ter de schermen met uiteraard een toneelvoorstelling, een be zoek aan Antwerps Jeugdtea- ter. gezellige barbecues. Sin terklaasfeesten voor de kinde ren enz. Deze aktiviteiten wor den natuurlijk georganiseerd met de opbrengst van de jaar lijkse kermis, zodat alles zo goedkoop mogelijk wordt ge houden. De aktiviteiten voor de kinderen zijn meestal volle dig gratis. Ook dit vijfe werkjaar van het wijkkomitee wordt serieus ge werkt om. via één aktivitcit per maand, de Kerkwijkbewo ners op een aangename manier dichter bij elkaar te brengen. Naast de wijkkermis van vrij dag 15, zaterdag 16 en zondag 17 juli 1983 organiseert de VZW De Kerkdwijk onder meer nog fietstochten, gezins wandelingen voetbal- en vol leybalmatchen enz... En iedereen heeft inspraak: elke laatste vrijdag van de maand is er een algemene ver gadering waarop iedereen van harte welkom is. Met z'n op merkingen en verzuchtingen. Tot het einde van 1983 staan op de agenda van VZW De Kerkwijk onder meer nog vol gende aktiviteiten: 7 augustus: gaan vissen, 14 augustus- pick nick. 3 september: voetbal match gevolgd door barbecue. 22 september: voetbal, 1 okto ber: kindertoncel, 16 oktober: wandelen. 19 november, to neel voor volwassenen. 3 de cember: sinterklaasfeest en 's zondagsvoormiddag vanaf sep tember natuurlijk volleybal. Het kermisprogramma V rijdag 15 juli 20 uur: grote schieting op de liggende wip in de feesttent, met 5000 fr. vooruit en 5000 fr. gratis. Zaterdag 16 juli 14 uU: poppenkastvoorstelling in de tent Inkom 20 fr. kon- sumptie inbegrepen. 15 uur: volksspelen voor kin- De vakantieperiode heeft definitief z'n intrede gedaan in onze gewesten. Voor sommige is deze mooie tyd reeds een eindje achter de rug. Gelukkig met goed weer. Anderen zitten er middenin en zullen deze regels allicht niet lezen, want strandjutten met de ogen is nu eenmaal een «aangename bezigheid» sinds de badpakverkopers steeds maar minder stof afleveren. En toch zijn er nog sportievelingen die zweren bij fysische ontspanning tydens de vakantie in plaats van zich passief te laten bruinbakken. Er zyn er die surfen of tennissen, er zijn wielrennende toeristen die naar Italië en terug fietsen of een vyflandentocht verteren. Maar er zijn ook «échte» amateurs: dikwyls 'gezette' mensen met een auto-buikje en spierwitte onderste ledematen die van de deugddoende warmtestralen gebruik maken om zich een 'kleurtje' aan te schaffen: rood-tot-bruin... rd i deren (met versnaperingen) 19 uur: volksdansen met «Dr Ske Nijpers» 21 uur: groot bal in de tent met tombola, muziek door «Capri corn». Vanaf 13 uur draaien de ker- mismolens in de Frans van Brussclstraat en zijn er wafels en schepijs te bekomen in de tent. waar ook doorlopend «Kerkwijkskes» en ander? dranken te bekomen zijn aan demokratische prijzen. Zondag 17 juli 13 uur: inschrijving geiten- schow in de tent 14 uur: begin geitenshow op het speelplein 14.30 uur: bckenwedstrijd voor kinderen tot 15 jaar, op de tekenborden van het speel plein. Prijzen: Firmin van Rat tingen 18 uur: uitreiking van de prij zen van de tekenwedstrijd 20 uur: bal in de tent, met discobar «Capricorn». Tombo la op de inkomkaarten. Vanaf 13 uur: kermismolens en -attrakties in de Frans van Brusselstraat, wafels en sche pijs in de tent én gratis lucht kasteel voor de kinderen. Deze 5C Kerkwijkkermis is er dus speciaal voor de mensen uit de Kerkstraat. Potaarde, Sint-Jozefslaan, Frans van Brusselstraat. Pastoor An- naertstraat. Amelberga Truy- manstraat. Pauwel Hauwe plein en -straat doch... iedere Groot-Stekenaar is uiteraard van harte welkom, want er is voor elk wat wils' DeBeEr Per fiets naar bivakplaats Onder de oud-leiders die za terdag 16 juli 1983 per fiets vertrekken voor een lange en zware tocht zijn er ongetwij feld enkele «échte» amateurs zoals zojuist beschreven. Ho pelijk hebben zij evenwel en kele oefentochtjes meege maakt, zoniet wachten hen en kele bijzonder moeilijke uren op de Ardense wegen. Want... bergaf, dat gaat wel. Maar meestal komt onmiddellijk daarna een steeds steilere hel ling. Wanneer je zadel dan reeds sporen heeft achtergela ten op kwestbare plaatsen, wanneer de kuiten zich teveel beginnen op te spannen, wan neer de dijspieren op strakke touwen gaan gelijken, wan neer de rug weerspanning wordt... Dèn nog bergop! Geef toe: het kan lastig wor den, wooral als dat buikje in de weg zit. En toch doen ze het. de oud leiders van de Stekense Chiro. Het ijzeren ros werd enkele tijd geleden van de zolder of uit het stalletje gehaald, opge poetst en hier en daar een beetje noodzakelijk vet en olie opgesmeerd zodat alles weer min of meer behoorlijk draait. Enkele (geoefende) fietsers verkenden de tocht tussen Ste kene en de bivakplaats en be vonden hem goed om in groep te worden afgelegd. Voor som migen wordt het evenwel een zware opgave, want de Steken se Chirogroepen zitten op bi vak in Rochefort én dat is zo'n 175 km verwijderd van Steke ne! Om ook de minder geoe- fenden de gelegenheid te ge ven mee te fietsen, wordt de tocht over 2 dagen verdeeld én is er een volgwagen (bevoorra ding enz.). De «moedigen» onder de Ste kense oud-Chiroleiders (de an deren zullen wel niet kunnen wegens tijdgebrek) rijden via Temse, Asse, Lot en Dworp waar de innerlijke mens wordt versterkt. Daarna gaat het over Alsemberg (de eerste 'berg' dus), Braine TAlleud, Genappe. Tongrinne, Namen, Dinant. Houyet tot Ver waar na énige gezellige ontspan ning de slaapzak wordt ge vuld. Voor zondag resten er dan nog amper een 20 tal km tot Rochefort, waar de Chiro- groep \vordt bezocht. De «dap persten» kunnen dan nog mee doen met een groepsspel dat daar wordt georganiseerd ter gelegenheid van de be zoekdag. Of... per bus naar Rochefort Inderdaad, er zullen daar in het «verre» (per fiets) Roche fort nog 'andere' bezoekers zijn, want zondagmiddag 12 uur vertrekt op de Stekense markt een bus. Met deze bus kunnen alle geïnteresseerden mee die eens een bezoekje willen brengen aan de Chiro jongens en/of bivakplaats te Rochefort. Uiteraard wordt dit aangeraden aan Alle ouders van de bivakerende jongens maar ook aan de oud-leden en sympatisanten. In deze bus zullen plaatsen zijn voorbe houden voor de fietsers die de terugtocht niet meer al fiet send willen of kunnerr afleg gen. Zoals de overige bezoe kers vatten die dan per bus de terugtocht aan rond 20 uur. De bus vertrekt dus op de Stekense markt op zondag 17 juli om 12 uur en de prijs voor deze trip is 250 fr. per volwas sene en 150 fr. voor een kind. Voor de fietstocht naar Roche fort wordt eveneens 250 fr. gevraagd, dit voor het eten onderweg, de administratie kosten enz. Deze laatste tocht heeft evenwel héél wat méér inhoud, verzekert plezier en gezelligheid én is bovendien nog gezond! Wie voor één of ander wil inschrijven kan terecht bij Alex De Zutter, Ketelaars- grasstraat 11 (tel. 03/ 779.98.20), bij Christ Goossens, Zeshoek 7 (tel. 03/ 779.75.77) of bij Eddy Van Stappen, Bormte 195 te Stekene. Geïnteresseerden moeten evenwel onmiddellijk kontakt opnemen of er nog plaatsen zijn, want de belangstelling is overweldigend. De BeEr de 10"* Handelsfoor te Overmere was er de stand van de Firma tens met hun Land en tuinbouwmachines merk «John Deere». Ook (machines «Melotte». kJig adres: Bayaerdstraat 28; Toekomstig adres Dendermondsesteen- naast voedingsalon «Profi», gekf ities K)fr. ter doen ze ook alle carosseriewerk aan alle auto's. jj{ Vermei ren ondervoorzitter van NCMV Overmere werd zondag 10 9evierd als voor de tiende maal deelnemer aan de Overmeerse 10"* Ldels*00r- Zijn stand op deze foor was zeer opmerkelijk. Bij hem is er Ïa L,streekse «nvoer van alle soorten wijnen. ,n^ te bekomen verschillende soorten likeuren. zeker niet het minst de befaamde bieren «Witkap - Pater» deze dwerij zorgde voor de zeer mooie stand op de Handelsbeurs. Adres: «straat 42, Overmere, tel.: 091/67.50.09. Op 24 juni overleed, op 85-jarige leeftijd, Arthur De Beer, één der laatste overlevenden van de Temsena- ren die als soldaat de eerste wereldoorlog mee maakten. Arthur De Beef werd geboren te Menen op 7 februari 1898, als oudste van de 8 kinderen van Edmond De Beer, letter zetter, en Jeannette Bronders. Toen zijn vader een dagblad- handel aangeboden kreeg te Bornem, verhuisde het gezin. Pas elf jaar oud begon Arthur De Beer zijn vader bij de be deling van kranten te helpen, en op zijn veertiende - toen hij definitief de schoolbanken had verlaten - werd hij manden maker. Toen Arthur tijdens de eerste wereldoorlog vernam, dat al wie tussen 16 en 35 jaar was door de bezetter naar Duits land werd gedeporteerd, vluchtte hij, met behulp van het Belgisch Komitce voor Vluchtelingen, via Frankrijk naar Engeland, waar hij op diverse manieren aan de kost kwam (mijnwerker, whisky- bottclaar, metserdiender, rail maker). Op 7 juni 1917 werd hij - 19 jaar oud - opgeroepen om het Belgisch leger te vervoegen. Hij werd ingelijfd bij het 8ste linie (11de Kompagnie. 4de Divisie). Na een opleiding van 2,5 maand in het kamp van Auvours en een daaropvolgen de rustperiode (het 8ste linie had toevallig 3 maand rust), belandde hij op 1 december 1917 aan het IJzerfront te Mer- kcm. Al op die eerste dag was hij getuige van een beschieting met gas, maar hij bleef onaan getast. Bij een latere beschie ting met gas kwamen 88 mak- Ben Van Lysebetten. gemeentesekretaris van Temse, werd vorige weck donderdagavond dood aangetroffen in zijn buitenverblijf te Elversele. Hij was vijftig jaar ge worden. Benoit Van Lysebetten werd geboren te Hamme op 4 november 1932. Op 23-jarige leeftijd werd hij klerk op het gemeentehuis van zijn geboortedorp. Later werd hij benoemd tot gemeentesekretaris te Tielrode. Eind 1978 werd hij aangesteld tot gemeentesekretaris van de nieuwe fusiegemeente Temse. Ben Van Lysebetten was een graaggeziene figuur die bekend stond om zijn grote werkkracht en vooraLom zijn kennis van de dossiers. Hij was vader van drie kinderen. Ben Van Lysebetten werd in zijn buitenverblijf aangetrof fen met een schotwonde in het hoofd. Er is een onderzoek aan de gang. kers van zijn kompagnie om het leven; Arthur bleef op nieuw ongedeerd. Als vrijwel alle frontsoldatèn werd hij gekonfronteerd met alle ellende van de oorlog en regelmatig kreeg hij de dood in de ogen. Maar hij overleefde. Tot zijn heuglijkste herinne ringen behoorde een bezoek van Koningin Elisabeth aan het front (september 1918). Toen dit bezoek verstoord werd door een vijandelijke luchtaanval, behoorde Arthur De Beer tot de soldaten die de Koningin naar een veilige schuilplaats leidden. Hij maak te ook het grote eindoffensief van 28 september 1918 mee, Na de wapenstilstand maakte hij deel uit van het bezettings- leger in Duitsland. Op 28 de cember 1919 werd hij gedemo biliseerd. nadat hij de laatste 9 maanden rijkswachter was geweest. Hij hernam dan zijn beroep van mandenmaker cn huwde in 1922 met Renée Van Wau- we uit Temse. In 1923 vestig den zij zich in Temse in de Vlietstraat (huidige Ph. Hau- manstraat). Door de krisis in de mandenmakerij (1923) werd hij metserdiender in het bedrijf van zijn schoonvader (1923-1939). Toen ook deze sektor door de krisis getroffen werd (1939), werd hij werk zaam in de munitiefabriek van Zwijndrecht, waar hij meester gast was van de poeder- afdeling. De oorlog bracht hem terug Tijdens de eerste wereldoorlog werden twee inwoners van Temse door de bezetter gefu silleerd: Theofiel Maes (1867- 1917), een koopman uit de Kasteelstraat, en Kamiel Van Buynder (1878-1917) uit de St.-Jorisstraat, boswachter van de Schausselbroekpolder en veldwachter te Steendorp, Bei den waren betrokken bij de in Brussel gevestigde spionage dienst Theo, waarvoor zij brie ven en dokumenten oversmok- kelden, in dienst van het va derland. Ze werden geïnterneerd sinds oktober 1916 en hun proces (met 56 anderen) vond plaats van 30 mei tot 8 juni 1917. Uiteindelijk werden zes van hen ter dood veroordeeld, on der wie de twee Temsenaren. evenals Leo De Loose, een geboren Temsenaar die al ja ren woonachtig was in Gent. Op 14 juli 1917 werden zij op Fort 4 in Oude God gefusil leerd. Zij werden begraven op 't Schoonselhof te Antwerpen. Na de oorlog bracht de Vereni ging der ex-politieke gevange nen van België een herden kingssteen aan in de gevels van de gefusilleerden, In de gemeenteraadszitting va 25 april 1983 besliste het ge meentebestuur tot de sloping van vijf woningen in de Sint- Jorisstraat (nrs. 64. 66, 68, 70, 72). waaronder het huis van Kamiel Van Buynder (68). Teneinde de herdenkingssteen voor vernietiging te behoeden, gaf het kollege van burgemees ter en schepenen aan de tech nische dienst de opdracht hem vóór de afbraak te verwij deren. Ter nagedachtenis van deze Temsenaar zal de steen be waard worden in het gemeen temuseum. naar Temse. Na opnieuw als mandenmaker te hebben ge werkt, werd hij in 1947 werk zaam op de Boelwerf, waar hij deel uitmaakte van de los- ploeg. In 1963 ging hij met pensioen. Zijn echtgenote overleed in 1975. Zij kregen 7 kinderen, 23 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen. Sinds 1922 was Arthur De Beer lid van de Vlaamse Oud-Strijders (V.O.S.). Over zijn deelname aan de eerste wereldoorlog en zijn heldendaden kon Arthur on ophoudelijk en met een leven dige herinnering vertellen. Volgens de gegevens van Luc De Ryck - die in 1980, naar aanleiding van zijn studie over de Gebrs. Van Raemdonck, het spoor van een groot aantal oudstrijders natrok - zijn mo menteel nog acht Temsese oudstrijders van 1914-1918 in leven, nl. Karei Aubroeck, Aloys Anné (Tielrode), Cyriel Blommaert (rusthuis Steen dorp), Leonard Cooremans (woonachtig in St.-Katelijne- Waver). Clemens De Landts- heer (Oostduinkerke), Arthur D'Hondt (rusthuis De Reiger), Leon De Bondt en Arthur Hellinckx (Denderleeuw). De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen heeft twee nieuwe dienstrege- lingsbrochuurtjes «Onze beste treinen» en «De beste treinen» uitgegeven. De beknopte dienstregelingstabellen die ze bevatten betreffen respektie- velijk de voornaamste treinen van het binnenverkeer en deze met de buurlanden. Men vindt er ook informatie over het toe ristisch abonnement B-Tour- rail en de nieuwkomer, belang rijk voor de firma's, het Be drijfsabonnement. Deze beide brochuren zijn verkrijgbaar in de stations.

De Voorpost | 1983 | | pagina 3