egrotingswijzigingen en persoonlijke insinuaties ^ruiden gemeenteraad Erpe-Mere tadsrekening en saneringsplan in Lokerse raad PEDILUX SP Lokeren over de situatie bij «Gonzalez Cock» Voordrachten op het site van archeologisch zomerkamp in Klein-Sinaai LPG-tanker ten doop bij Boelwerf KERKSTRAAT16^ AALST De Voorpost - 15.7.1983 - 5 di tfens de laatste gemeenteraadszitting voor de vakantie «rit tn zitting met als enig belangrijk punt het stemmen van '•I I begrotingswijziging - kwam het tot heftige woorden- Bdingen tussen burgemeester De Lat en raadslid Van Bderdie insinueerde dat het kollege de gemeentewet de ii rtreedt om 6611 ,id van het k°Hege le bevoordeligen. de u rgemeester De Lat nam deze insinuatie niet en eiste van wamidslid Van Wilder dat hij zyn woorden onmiddellijk •Hm «gnam. Waarop het bewuste raadslid zich genoodzaakt zijn beledigende tussenkomst opnieuw in te slikken, •n ileiding tot dit incident was nochtans een onschuldig waarin de raad gevraagd werd het plan en bestek fende de aanleg van het waterleidingsnet in de itorenweg goed te keuren, werken die slechts lOOO fr. kosten, waarin dan nog 246.000 fr. subsidie il le ei °p N Jf lapt Kns de CVP-oppositie Herman Van Wilder dat lazentorenweg geen open ga rnet heeft. Dergelijke we erouden aldus spreker moe- *orden aangelegd op kos- van de aangelanden, en op kosten van de gemeen- Daarenboven ziet klid Van Wilder het als taak van de grondregie tlijke ingesloten gronden IU1 Jwijp te maken. p' j tpen De Wolf antwoordde *op dat de CVP steeds te- de grondregie is geweest, !ch'Jlde suggestie van raadslid "Wilder nogal huichelach- overkomt. Daarenboven ortgjJ het totale bundel van de b(1tntorenweg door de hoge re overheid goedgekeurd en gesubsidieerd wat een bewijs is dat geen enkele wet werd over treden. Deze nogal heftige uitval van Herman Van Wilder houdt waarschijnlijk verband met een tussenkomst van schepen De Wolf tijdens één van de vorige gemeenteraadszittin gen. Toen de goedkeuring van de gemeentelijke belastingen werd besproken vroeg raadslid en fabrikant Van Wilder of het niet mogelijk was, na het af schaffen van de belasting op het tewerkgesteld personeel, ook nog de belasting op de drijfkracht af te schaffen. Waarop schepen De Wolf prompt vroeg wiens belangen Van Wilder in de gemeente raad komt dienen: the van de gemeente of die van zichzelf. BEGROTINGSWIJZIGING Hoofdbrok van deze zitting was echter de bespreking en goedkeuring van een eerste be grotingswijziging. Namens de oppositie dankte Julien Van Laethem de schepen van finan ciën voor de memorie van toe lichting, die de raadsleden mochten ontvangen. Toch be klaagt hij er zich over dat deze toelichting pas op de zitting zelf ter beschikking werd gesteld. Hierop antwoordt flnancie- schepen Georges De Langhe dat de begrotingswijziging op zichzelf reeds een summiere toelichting bevat. Het is de eerste maal, dat een dergelijke uitvoerige toelichtingsnota werd verstrekt. Julien Van Laethem heeft ver der nog kritiek op het feit dat zo kort na de goedkeuring van de oorspronkelijke begroting reeds een begrotingswijziging van ongeveer 90 artikels moet ter goedkeuring voorgelegd worden. Hierop antwoordt financie- schepen De Langhe dat tussen de oorspronkelijke begroting en deze wijziging niet enkele weken, doch enkele maanden verlopen zijn. Daarenboven geeft het aantal gewijzigde ar tikels" een vals beeld van de realiteit, vermits 20 artikels slaan op de uittreding van de interkommunale TV-Oost, die door niemand kon voorzien worden. Julien Van Laethem meent nog' te moeten stellen dat de meeruitgave van 5 miljoen op de gewone dienst door de ver laging met 3 miljoen van de reeds goedgekeurde kredieten en een verhoging van de in komsten met 2 miljoen op be drieglijke wijze gekompen- seerd wordt. Waarop De Langhe lakoniek antwoordt dat zoiets een ge bruikelijke techniek is en de technieken er zijn om gebruikt te worden. Tenslotte wordt meerderheid tegen oppositie de begrotings wijziging goedgekeurd: de bui tengewone begroting is slui tend, de gewone begroting sluit af met een batig saldo van 1.234.010 fr. VISSEN IN STEENBERG Nadat reeds een zestal maan den niemand eigenlijk juist wist waaraan zich te houden in verband met het 18 hektaren grote gemeentelijk domein Steenberg, werd nu een eerste stap gezet om het gebruik van het domein te reglementeren. Nadat gebleken is dat in de vijver gelegen aan het gemeen telijk administratief centrum Steenberg, gezwommen en bootje gevaren wordt, komt het kollege van burgemeester en schepenen nu met een re glementering op de proppen voor het gebruik van de vijver, waarin, behalve vissen vanop de oever, alle sporten verbo den zijn. Het vissen is volgens burgemeester De Lat voorlo pig nog gratis, tot het moment dat de gemeente er zelf vis zal moeten op zetten. Sportschepen Jef Van den Steen is met dit unaniem be sluit echter niet gelukkig. Enerzijds worden door dit re glement de bestaande visklubs te kort gedaan, hij vreest dan ook reaktie van die kant. An derzijds is de vijver geschikt voor kajak en surfing. De lief hebbers van deze sporten moe ten nu naar het Donkmeer, naar Sint-Niklaas of naar de watersportbaan te Gent. Daarenboven werd in deze materie, die toch de sport aan gaat. geen advies gevraagd aan de gemeentelijke sportraad. Wat de rest van het domein betreft, is nog geen enkele re glementering voorzien. Het domein is openbaar, dit wil zeggen dat het vrij toeganke lijk is voor iedereen. (jvm) Van de gazet De taak van een krantenfo tograaf is niet zo eenvoudig als men denkt. Dat onder vond ook René Kets toen hij voor een foto van een gou den jubileum op de stoel moest kruipen. René die voor de gelegenheid zowat alle kranten vertegenwoor digde, speelde ferm met de voeten van de brave familie die er een heel tijdje proper opgesteld stond vooraleer ze op de gevoelige plaat werd gebracht. di h Lokerse oppositie heeft bij het begin van de nieuwe latuur beloofd een zeer grote waakzaamheid aan de i te leggen, en alzo de nieuwe coalitie duchtig het vuur (e!!ü rschenen te ,e88en- En de oppositieleden: PVV (met tns verscheidene woordvoerders), VU, nu ook ver- it met alleenloper Dr. Dierick houden zich aan hun ..r. Benevens de 3 bladzijden uitnodiging vanwege het 'röjjjsbestuur kreeg de pers niet minder dan 32 bladzijden fenl nota te verwerken! En vergeet niet al die bladzijden rplii den minutieus in globo in de raad voorgelezen. Voeg an h mj de talryke niet-geschreven tussenkomsten, en men 0(MJ tlUcht begrijpen dat iedere gemeenteraadszitting ont- Von I in een nachtpartij, met daarbij nogal dikwijls de lmm ge scheldwoorden en verdachtmakingen. jd dat wij allen samen na stemt voor de komende jaren -If n°g een uurtje gezellig tot nadenken. Gewezen sche lst na te kaar,en schijnt nu pen Dr. Luc Dierick die nu als izen lefmi,ief voorbii ,e zijn. onafhankelijke zetelt, kwam scU 1 oppositie daarmee uit- ook wecr met een zeer uitge- wa lijk haar doel niet zal breide nota voor de dag. De ren ijschieten door het alle rekening 82 sluit met een te- irj.j :n beu te maken, is een kort van 51 miljoen, hetzij 35 e kwestie. Hoofdbrok miljoen meer dan deze van 81. [reklczc gemeenteraad was de Tegenover de begroting wer king van de gemeen- 1,00 de inkomsten overschat I ning '82 en daarbij het mct 41 miljoen, de uitgaven i ngsplan. PVV Raadslid evenwel onderschat met 75 nd Dierinck hekelde uit- miljoen, wat toch een zeer gro- het CVP-SP-stadsbeleid te afwijking is. En zo gaat die ileiding van het sanc- zcer pessimistische nota al lan, welke zo zegt hij, maar verder Daarbij vergeet druk van de oppositie dc gewezen schepen echter dat ter kennis gesteld aan de hij zelf zes jaar lang mede in ntcraad. Hierbij ver- het schepencollege gezeten ij naar de oprichting van heeft en dc zeer zware post van ir hem voorgestelde fi- financiën heeft beheerd. Op kommissie. Daarin het laatst van zijn betoog gaf alle frakties worden dr Dierick nog een goede raad woordigd. Raadslid aan zÜn opvolgers «In plaats meent dat de geraam- van Eksaarde. Doorslaar en .ntvangsten beduidend Daknam te willen doen leven illen zijn dan tot nu toe °P het «Lokerse uur», probeer orzien Dat hiernaast Lokeren eens te laten leven op saneringsplan maar wel het uur van de buitenparo- tmschrijvend essay» chies. Dat kost veel minder» orgestcld waarin geen En op hel einde van zijn be- Je wijzigingen worden j00g Gp het saneringsplan zegt d. noch beschreven, hij: «Ten slotte betreur ik het dat de fusie gemaakt heeft dat de mensen van Eksaarde, Doorslaar en Daknam, die ge woon waren sober te leven en sober bestuurd te worden thans in deze financiële ramp worden meegesleept»... Maar hierop werd onmiddellijk inge haakt door de burgemeester en andere leden van de meerder heid. Men mag toch niet verge ten dat Eksaarde,- als het al zeker wist dat de fusie nabij was, ook nog met grote presti- gieuse onderwerpen voor de dag is gekomen: zie maar naar de paleisachtige school, en het sportstadion. Voor hoeveel miljoenen heeft Lokeren daar voor moeten opdraaien? Uit de 11 bladzijden van dhr. Wa terschoot (VU) onthouden wij enkele voorstellenTijdelijke aanwervings- en bevorderings stop. Inkrimping van het per soneel door natuurlijke af vloeiing. Niet gesubsidieerde ambten (bv. tekenatelier) af schaffen. Het Kultureel Cen trum laten funktioneren onder statuut van vzw, zodat men dan geen kader hoeft in het leven te roepen, etc... Hierbij geeft dhr Waterschoot toe dat een aantal van zijn voorstellen zeker niet populair is. De SP bij monde van dhr Omer De Clercq. verklaart dat zijn partij met verbijstering heeft kennis genomen van de financiële toe stand waarin de stad zich be vindt, Aangezien de SP pas vanaf 1 januari 83 bestuursver- antwoordelijkheid heeft opge nomen. en de voorbije 12 ja ren (en ook daarvoor al meer dan 100 jaar. N.VD.R.) in de opositie zat, kan haar geen enkele verantwoordelijkheid in de schoenen geschoven wor den. Omer De Clercq hekelt plhout Zuster Ancilla omringt door de leden van het schepencollege (v) Si aJIStnhout Zuster Marie-Jeanne Verdoodt en haar familie, (v) hier ook de veel te laattijdige uitkering van de subsidies door de overheid, zodat de stad moet opdraaien voor de intres- tenlast. De SP blijft ook voor stander van de oprichting van een financiële kommissie, die ook door andere partijen wordt aangevraagd. Wat het saneringsplan betreft meent dc SP dat het aangewezen is de inspanningen te spreiden over verschillende jaren. De SP zal zich inzetten voor de realisatie van het saneringsplan dat tot 1987 strikt moet opgevolgd worden. De SP zal nauwlet tend toezien dat aan de stede lijke infrastructuur niet ge raakt wordt en dat diverse openbare functies die de stad hoeft te vervullen, niet in het gedrang worden gebracht. Dhr. Robert Maréchal, als woordvoerder van de CVP tenslotte verdedigt het beleid van het huidige stadsbestuur. Als uitgangsstelling meent hij dat er geen verspillingen maar integendeel besparingen te vinden zijn in 1982 over de verschillende posten. Als oor zaken van het deficiet noemt hij: De Vlaamse gemeenten worden in het gemeentefonds voor 3 miljard beroofd. De ramingen over de tussenkomst van de staat zijn over het alge meen te optimistisch. Er wordt geen rekening gehouden bij dc verdeling der nationale fond sen met de ccntrumfunkties van een stad. dus ook niet voor Lokeren. En dan ten laatste is er het verplichte bijpassen van de schuldenlast van de kliniek. Om daaraan te verhelpen stelt dhr. Maréchal voor de druk op de staat, de deelregering en provincie te vermeerderen. Sommige lasten van de stad zouden door die instantie kun nen worden overgenomen. Maar ook de bevolking, de inwoner moet leren begrip op brengen voor zijn eigen be- stuursorganisme. Wie veel vraagt aan het openbaar be stuur. moet ook meer willen betalën. Vindt men de lasten al zwaar genoeg, en dat is bij ons het geval dan moet men zelf inleveren en besparen, moet men zelf opdraaien, of organiseren of bijdragen voor sommige luxe- of cónfortinitia- tieven. Bepaalde kulturelc of sportgebeurtenissen moeten zelfbedruipend zijn zonder of met minder gemeentelijke tus senkomst. Tot slot stelde dhr Maréchal dan dat een rekening gewoonlijk geen aanleiding geeft tot cijferachtige bespre kingen. dat ze slechts een bilan is van een jaar vroegere activi teit. en dat de CVP-fractie de ze rekening ook zal goedkeu ren. Die goedkeuring is er dan ook na die cllange bespreking - uiteindelijk toch gekomen. Gewezen schepen van Finan- f cién. Dr Dierick. stemde tegen... Na de bespreking over reke ning en saneringsplan had dhr. Waterschoot van de VU nog een vraag in petto over een stadseigendom, de onroerende staat en de huurtocstand van het handelspand. gelegen in de Roomstraat Nr. 21 Dat is de groentenwinkel die nu wordt uitgebaat door de heer V Maar gezien het ver gevorder de uur werd besloten deze be spreking uit te stellen naar een volgende zitting. J.V.L. Verandering van dekor Meestal hangt er een eerder bedrukte stemming in de centrale hall van het Den- dermondse Justitiepaleis. De beklaagden, advokaten, rechters, substituten of grif fiers praten er gewichtig op gedempte toon over wat ko men gaat of net voorbij is. Voor veertien dagen echter zagen we in dezelfde ruimte vrolijk lachende en gezellig keuvelende mensen die pro fijtig champagne slurpten en dikke sigaren rookten. Van advokaten zijn we dat meer gewoon. Van magistraten zie je dat niet dikwijls. Het gebeurt immers niet alle da gen dat men het emeritaat mag vieren van een af scheidnemende voorzitter. Feesten maar... In deze perode zijn de openluchtfeesten weer in trek. Niet alleen zijn er vrij wel overal hoeve-, dors-, molen-, oogst- en andere zomerfeesten. Men bestaat het zelfs om vis- en paling festivals te organizer en. Met het mooie weer van de laat ste dagen kennen die feeste lijkheden een zeer groot sukses tot groot genoegen van de organizatoren die hun respektievelijke bank rekeningen zien groeien. Wilde beesten Veerman Jo, die er nog al tijd spijt van heeft dat de film «Mira» nu niet wordt gedraaid, lijdt duidelijk aan hallucinaties. Onlangs viel hij het «Veer» binnen met de ontstellende mededeling dat er een krokodil in de Schelde zwom. Bulderend gelach natuurlijk en de Jo, deerlijk in zijn wiek gescho ten, hield voet bij stuk. 'k Zal ze nog wel tegenko men, zei de Jo en inder daad, toen het tij keerde kwam het beest daar op nieuw aangezwommen, de snuit langgerekt op het wa ter en af en toe zacht klop pend met de staart. De Jo, al zijn moed verzamelend, praaide het monster en stel de vast dat het eigenlijk een grote tak was. En toch, zei hij, met al die ondieren die de partikulie- ren de laatste tijd kweken, was het best mogelijk dat het een ontsnapte krokodil was geweest... Sindsdien is de stoere veerman een wa terkuur begonnen. Konijnenkotelaar Naast zijn noeste aktivitei- ten als Appelse veerman is de Jo ook nog een stoere kweker van konijnen, al zorgen die beestjes er meest al zelf voor. Toch is elke worp een evenement en toen het onlangs opnieuw ge beurde, wou Jo als goede huisvader zijn Magda van de blijde gebeurtenis op de hoogte brengen. Gauw eens naar haar werk telefoneren, zei hij. Maar vrouwlief bleek daar niet te zijn. Gro te ontgoocheling natuurlijk en de fiere vader in zijn trots gekwetst. Achteraf bleek dat Magdaatje inkopen was gaan doen in een grootwa renhuis. Toch geen diep vrieskonijn zeker?... Gospodin Terwijl burgemeester Cool naar Corsewas vierde de Vlaamse gemeenschap 11 juli met het optreden van een Tsjechische volksdans groep. Toen één van die Tsjechen uitgerekend op 11 juli de toehoorders in on verstaanbaar Frans begon aan te spreken, werden zelfs de rode kousen van kollega Roger Caudron stilaan groen. Waarschijnlijk wist de brave Tsjech niet eens voor welk feest zijn groep nu eigenlijk kwam dansen. Frans in Appels In deze 11 juli-periode valt het dubbel op dat de choko- lade-firma Meurisse in Ap pels nog steeds reklame maakt met volgende slag zin: «Zéro est de retour». Nul op tien dus! Stille mis De eucharistieviering terge legenheid van 11 juli kende maar weinig belangstelling.' Fraktievoorzitter Van Dam me was er wel en die had zelfs een neefje meegebracht dat wel eens wat anders wou zien dan het VP. Schepen Van Cauter was piekfijn uit gedost (zoals steeds) en had duidelijk last van de warmte in de omgeving van zijn kraaknette boord. De beiaardier gooide het 's avonds over een gans ande re boeg. Hij rammelde op het carillon in korte broek. Tijdens de jongste gemeente- akkoord gaan met het plan van raadszitting sprak de SP-Loke- de nieuwe direktic en zeker ren haar ongerustheid uit over niet met het feit dat de wettc- de huidige situatie van dc lijke bepalingen met betrek- «Usines Gonzalez Cock», en king tot het beschermde perso- wel in volgende bewoor- neel flagrant worden gene- dingen: geerd «De SP-afdeling Lokeren heeft De SP-afdeling Lokeren wenst kennis genomen van de moei- geenszins dat met «Usines lijkheden die zich opnieuw Gonzalez Cock» dezelfde stellen in het Lokerse textiel- schandalige maneuvers gebeu- bednjf «Usines Gonzalez ren als met de «Boomse Me- Cock». taalwerken» of dat de situatie Nadat in de herfst van vorig zo ondraaglijk wordt als bij jaar meer dan zeventig mensen «Nobels-Pcclman». afvloeiden (tengevolge van Een eerste stap om de «Usines wanbeheer) is er thans op- Gonzalez Cock» te redden en nieuw sprake om het overge- talrijke arbeidsplaatsen veilig bleven personeelsbestand (106 te stellen is de dringende finan- arbeiders en bedienden) te hal- ciéle inbreng van het I.T.C.B. veren. (Instituut voor Textiel en Kon- De S^-afdeling Lokeren is be- fcktie van België) op het inge- reid alle stappen te onderne- diende dossier in het kader van men om het bedrijf en de het Textielplan. werkgelegenheid maximaal te (jv|) redden. Zij kan echter niet Lokeren. De organisatoren en de genodigden bezochten samen de tweede feest Kloddenmarkt. md Bij de Boelwerf in Temse is voor rekening van de nv Esdam in Antwerpen in aanbouw de LPG-tanker Eupen. Het schip heeft een inhoud van 57.000 m' en een draagvermogen van 46.500 t. De lengte bedraagt ruim 215 meter, de breedte ruim 32 meter, de diepgang is 12 meter. Het tankschip zal propaan! butaan, propyleen, ammonial, butyleen en buta- dieen vervoeren. De LPG-tanker Eupen wordt zaterdag 6 augustus om 16 u. ten doop gehouden. De echtgenote van minister van verkeer en PTT Herman De Croo heeft het meterschap aanvaard. (wv) Naar aanleiding van de opgra vingen van dc Boudelo-abdij in Klem-Sinaai heeft er weke lijks een voordracht plaats in de tent op het opgravingster rein. Ze worden georganiseerd door het Verbond voor Oud heidkundig Bodemonderzoek in Oost-Vlaanderen en met de medewerking van het Sint- Niklase Stadsbestuur. Dinsdag 5 juli kwamen niet minder dan 55 belangstellen den opdagen voor de demon stratie van oude muziekinstru menten door Bart De Cock uit Sint-Niklaas. Voordat Bart die laatstejaarsstudent aan het Lcmmens-instituut is, met zijn slag-, blaas- en snaarinstru- menten uitpakte, lieten de be zoekers zich een geleid bezoek door de gravers welgevallen. Vorige dinsdag dan, sprak Pe trus De Belie over Teilhard De Chardin, paleontoloog en vi sionair. Niet zo'n toegankelijk onderwerp als bij vorige voor dracht het geval was, maar de spreker vertelde op een voor iedereen verstaanbare manier over deze merkwaardige ge leerde van deze eeuw. Dirk Verhelst zal ons op dins dag 19 juli spreken over het grondbezit en het grondbeheer van de abdij van Baudelo. De week daarop komt Koen Anne met een onderhoud over de prehistorische bewoning op het terrein 'van de Boudelo- abdij aan de beurt. Op 2 au gustus wordt er door Herman Hevse over Jan Van Steene. een heksenproces in Stekene in 1636-37, gesproken. Deze voordracht kan in verband ge zien worden met het massaspel aan dit tema gewijd en dat in '81 een overweldigend sukses kende. Alfons De Belie, de leider van de opgravingen sluit de voor- drachtencyklus af. Hij spreekt op 9 augustus over de resulta ten van het onderzoek van de Baudelo-abdij dat reeds der tien jaar duurt Stan Philipart zal het gesproken woord met filmbeelden aanvullen. Al deze voordrachten begin nen om 20 uur en zijn gratis 'toegankelijk. GEEFT MEER KOMFORT rdC AAN UW VOETEN 7L Schoenen in verschillende /""A breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 2b Telefoon 053-2! 59 25

De Voorpost | 1983 | | pagina 5