Stijlvolle 11 juli-viering op Dendermonde Grote Markt in teken van toekomst Oproep tot eenheid 11 juli-viering te Buggenhout Eigen regering is nog maar een schamel luttel begin Povere belangstelling Feest v.d. Vlaamse Kuituurgemeenschap te Aalst (I Steeds meer afval op spoorwegbedding te Sombeke-Waasmunster 6 -15.7.1983 - De Voorpost «We hebben een Vlaamse regering en we zyn blij vanavond hier een vertegenwoordiger i in ons midden te hebben. Maar dat is nog maar een luttel en schamel begin. De ■~*s staat nog maar aan haar beginpunt», aldus professor H.E. Mertens, in de KU Leuven en gastspreker op de stylvolle 11 juli-viering die op de Grote Markt te Dendermonde plaats vond en heel wat belangstelling genoot. Ook van politieke zyde, want op de eerste rij had niet alleen gemeenschapsminister Jan Lenssens plaats genomen, maar ook talrijke schepenen en gemeenteraadsleden van Dendermonde. Opvallend was de afwezigheid van vertegenwoordigers van de SP op Vlaanderens Voor deze prachtige viering werd een beroep gedaan op de Tsjechoslovaakse Volksdans groep Jiskra, op stadsbeiaardier Pierre De Smedt, op professor Mertens las gastrede naar en natuurlijk op de Dendermondse bevolking zelf. Het dient gezegd dat deze laatste deze oproep goed heeft beantwoord en van het 11 juli- feest een luchtig en volks feest heeft gemaakt, de beste 11 juli-viering van de laatste jaren, zoals het na afloop door meerdere aanwezigen werd gesteld. De feestelijke avond werd in gezet met een eucharistievie ring in de delcanale kerk, waar deken Van Ruyskensvelde voorging in een eucharistievie ring. Hij zou in het voorwoord wijzen op het belang van deze feestdag en op de inbreng van het volk. Ook van het gelovige volk dat zijn blik moet richten naar de toekomst en die verder moet uitbouwen, steunend op de kracht van het verleden. Hij bracht ook in herinnering dat men tevens het feest van de H.-Benediktus vierde, de pa troon van Europa. «Die moet voor ons een voorbeeld zijn en gewapend met zijn kenspreuk bidden en werken moeten we erin slagen om voor Vlaande ren binnen het grote Europa ook een mooie toekomst uit te bouwen», aldus deken Van Ruyskensvelde. Deze plechtig heid in de kerk - die niet zo overtalrijk werd bijgewoond - werd mooi opgeluisterd door het Sint-Gregoriuskoor dat aangepaste gezangen voor de viering had uitgekozen. Groeten uit Pilzen Rond 20.00 uur waren alle stoelen op de Grote Markt bezet. Rond het podium dat met drie leeuwevlaggen was versierd, heerst een drukte van belang. Volksdansers uit het Tsjechos- lowaakse Pilzen drentelden ze nuwachtig over en weer en terwijl de vooraanstaanden een na een hun zitje op de eerste rij in beslag namen, werden de keurige geel-zwarte programmablaadjes uitge deeld. Het feest kon beginnen en het werd passend ingezet met een beiaardintermezzo met als tema «Vlaanderen». Stadsbeiaardier Pierre De Smedt speelde achtereenvol gens «Vlaanderen», «Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief» en «Vlaanderen, dierbaar land». De gasten uit Tsjechos- lowakije bleken ook dit bei aardintermezzo ten zeerste naar waarde te schatten en applaudiseerden hard en luid- bundig mee. Daarop moesten ze eendeerste keer op het po dium. Fred Scholliers van de volkskunstgroep Reynout leer de ons inmiddels dat de Jiskra- dansgroep was ontstaan bin nen de vakbond van de spoor wegarbeiders in Pilzen en dat de groep uiteenlopende dan sen uit heel Tsjechoslowakije ten beste zou geven. Het dient gezegd dat deze groep werkelijk schitterend werk leverde. Muzikaal zeer sterk, met enkele mooie stem men en met schitterende mu ziek, bracht ze gedurende ruim een half uur een uiterst geva rieerd spektakel van prachtige dansen die met een eeuwigdu rende glimlach werden ge bracht. Vooral het dansje met het spierwitte paard dat verliefd werd op de jeugdige danseres sen kreeg veel handgeklap van het entoesiaste publiek dat nauwelijks genoeg scheen te krijgen van de Jiskra-dans- groep. Het ene nummertje volgde het andere op in een verbazingwekkend tempo. Het leek wel of de loodzware warmte geen vat scheen te hebben op de ijver van de jeugdige dansers en muzikan ten. Heel even werd het muis stil. Een van de dansers vertel de in het Frans welke dans men zou brengen. Op een 11 juli-viering was dat wel minder opportuun. Maar niemand rea geerde en alles viel weer in de goede plooi. Jiskra danste ver der alsof het nooit wat anders had gedaan en het publiek klapte mee in de handen. Stadsbeiaardier zou dan een tweede intermezzo brengen. Dit keer had hij strijdliederen uitgekozen. Hoog boven in de toren van het stadhuis hamer de hij er lustig op los, de mooiste klanken uit de beiaard toverend en ze wijd en zijd over de entoesiaste stad Den dermonde rondstrooiend. On dertussen waren ook de terras jes van de vele herbergen op de Grote Markt bezet. Zodat ook de middenstandszaken op 11 juli tijdens de avondlijke uren nog goed aan de kost kwamen. Het tweede optreden van Jiskra was al even vlekkeloos als het eerste. Dit keer met nog meer de nadruk op de schitterende muzikale inbreng. Maar ook met waardering voor de mooie volksdansen die in een razend snel tempo foutloos werden gebracht. Dat alles wist het publiek ook te waar deren en beloonde de groep met een daverende ovatie. Geen pauselijk bezoek waard Gastspreker professor Mertens plaatste al van bij de aanvang een schot in de roos. Nadat hij de vooraanstaanden had ver welkomd, richtte hij zich tot zijn luisterend publiek in het algemeen met de woorden: «Kredietverleners van Cocke- rill-Sambre». Het applaus liet vermoeden dat hij daarmee het hart van de vele aanwezi gen had veroverd. Hij startte optimistisch: wie had het ooit durven hopen dat er op 11 juli leeuwevlaggen zouden wappe ren aan de openbare gebou wen? Dat vele dingen nu in het Nederlands kunnen geschie den? Hij bracht ook hulde aan de pioniers van de ontvoog ding en citeerde met name Lo- dewijk Dosfel en Wies Moens, beiden Dendermondenaars, die «helaas nooit de erkenning hebben gekregen die ze verdie nen». Hij zei ook nog dat het een dag was om te jubelen en om dankbaar te zijn. Maar toch hangt er nog een scha duwzijde over deze viering: al les is inderdaad nog niet vol bracht. «Zijn we gelukkig om dat we een Vlaamse regering hebben, dan zijn we ongeluk kig omdat we nog niet verder staan dan aan het vertrekpunt van de uiteindelijke federalize- ring». Hij doorliep dan heel eventjes de problematiek van deze tijd. Hij laakte het Minis terie van Binnenlandse Zaken dat heeft toegelaten dat in het Vlaamse Voeren «een stuk bandiet, een Vlamingenhater, burgemeester wordt op Vlaamse bodem». Hij hekelde het Ministerie van Justitie om dat het «veertig jaar na de oorlog nog steeds geen begrip heeft opgebracht voor amnes tie. Nog steeds moeten wij ons tevergeefs inzetten om de anti sociale nasleep van veertig jaar geleden te bannen. Het komt daarbij scherp tot uiting dat verzoening blijkbaar alleen maar een kristelijke deugd is», aldus professor Mertens, die eraan toevoegde dat «wanneer de Paus over enkele maanden op bezoek komt, we moeten getuigen ten overstaan van de hele wereld dat we dit bezoek niet eens waard zijn» Federalisme, de oplossing? Verder verklaarde professor Mertens dat er inderdaad nie mand meer «vast» zit, maar er leven nog wel mensen als ban nelingen in het buitenland, allemaal als gevolg van anti-Vlaamse refleks na tweede wereldoorlog. Professor Mertens behandd ook het tema van de solid teit. Het modewoord dat nu vaak wordt aangegrepen. Vlamingen hebben niets te solidariteit, maar dan niet een richting», zo verldai hij. «Onze arbeiders zijne» veel waard als deze van Waalse staalbedrijven. 0 Nobels-Peelman en de Boo se Metaalwerken roepen i solidariteit». Bovendien geloofde hij sterk in het zogezegde ten middel van een onafhankd Vlaanderen. «Dat is niet oplossing», zo vervolgde «Het heeft geen zin over a we strukturen te beschik! wanneer men niet de mei heeft om deze strukturen i te laten funktioneren.» kwam hem voor dat de c principes worden doorgegt in nieuwe handen en dat nauwelijks de bedoeling «We moeten onkreukl mensen hebben, we moo onszelf zijn, met een eigenl en traditie, weliswaar aai past aan deze tijden. Eeni dat zichzelf eerbiedigt, verg zijn eigen grootheid nooit», besloot hij zijn toespraak kreeg voor deze toch welt merkelijke rede een langdt applaus. Schepen Maes van kultuun aan de gastspreker een lx over de Dendermondse st dersschool als blijk van w dering en als blijvende he nering van de stad Deni monde aanbieden en de Jul dansers kregen een tin schaal van de stad Tot slot van de avond v Vlaamse Leeuw uitgevoe het lied van de Vlaamse meenschap werd door de tj ke aanwezigen uit volle (j meegezongen Vertellen we ook nog datd 11 juli-viering keurig en vl naam werd aan elkaar gepl door Greta Van Acker. (p. van san) Amper een goed handvol Buggenhoutenaars vierde vorige zaterdagnamiddag, in en om de Boskapel, 11 juli. Waren de leden van het VNJ en de Opstalse Chiro-jongens niet van de partij geweest, de aanwezigen op deze door de Vlaamse Kring en VTB-VAB georganiseerde viering van de Vlaamse hoogdag, waren te tellen geweest op de vingers van een goeie vier handen. Na de eucharistieviering, op- pastoor van Opdorp, sprak gedragen door E.H. Troch, VU-senator Walter Peeters de Buggenhout van san gelegenheidsrede uit. De senator beklemtoonde dat de viering van 11 juli 1302 - het eerste historische aan knopingspunt met de ontvoog dingsstrijd van het Vlaamse volk - op diverse manieren kan geschieden. Wanneer, al dus Walter Peeters, deze vie ring enkel een herdenking in houdt van ons groots verleden, dan doen wij Vlamingen aan zelfbedrog. Het Vlaamse volk van vandaag is immers een volk dat in deze krisistijd moet vechten om te overleven. Een volk trouwens ook, dat te wei nig vecht. Spreker onderzocht verder wat er voor de Vlamingen te vieren viel en kwam tot bedroevende vaststellingen. 11 juli 1983 riep hij dan ook uit tot bezinnings- cn strijddag. De oorzaken van de negatieve balans, o.a. duidelijk geïllus- woordelijkheid draagt, treerd door het feit dat 200 Bij een eventuele staatskrisis, miljard nutteloze staatsgelden vervolgde Walter Peeters, hoe- in het Waalse staal gepompt ven wij Vlamingen, geen angst worden, daar waai voor Coc- te hebben. Wij beschikken im- kerill Yards, Nobels-Peelman mers over vele troeven: onze en de Boomse metaalwerken ligging, onze arbeidswil en geen geld voorhanden bleek, produktiviteit en onze hoge situeerde hij in het feit dat de scholingsgraad. Op geen enkel Vlamingen hun vrijheid nog beleidsniveau mag nog geaar- niet veroverd hebben en som- zeld worden. Alle Vlaamse mige Vlamingen de macht in partijen hebben zich uitgespro- de Belgische staat belangrijker ken voor zelfbestuur. De achten, dan de welvaart van woorden moeten enkel nog in hun eigen volk. De vertegen- daden worden omgezet, woordigers van ons volk, aldus Nadat in de Boskapel de ge- de senator, zijn nog steeds te broeders Lauwere een demon plooibaar, dc Vlamingen stel- stratie gaven van hun muzikale Buggenhout. Ook het VNJ mocht niet op de 11 juli-viering ontbreken. len zich nog onvoldoende kwaliteiten, werd de 11 juli- strijdbaar op. viering verdergezet in lusthof De oplossing zag spreker in het «De Populieren», waar volks- Vlaanderen - eerst stellen - in kunstenaar M. Dc Vos de aan- woord en daad - door elke wezigen aangenaam bezig- Vlaming die op politiek, so- hield ciaal en kultureel vlak verant- (pierre van rossem) Senator Peeters tijdens zijn toespraak, (p. In een uniek kader de autovrije Grote Markt te Aalst waar een paar politieagenten weliswaar de handen vol hadden om fietsers weg te houden in de schaduw van het «oudste schepenhuis der Nederlanden en begunstigd door een uitzonderlijk zomerweer tje vierde de Vlaamse Kuituurgemeenschap verleden maandag haar elfde «officieel» sporenfeest. De nationale Vlaamse feestdag. Een feest waarbij alle ingrediënten aanwezig waren om er een zeer genietbare viering mee op te zetten al viel het uiteindelijk wel wat gerekt uit en was er van het goede te veel. Zelfs van de op druk bezette terrasjes waar belangstellenden van een fris drankje konden genieten werd het een hele dobber om ruim drie uur volle aandacht aan het gebeuren te blijven besteden. Ondervoorzitter van het stede- aanwezigen waaronder volks- Dooms en Remi Van Vaeren- lijk feestkomitec Albert Cor- vertegenwoordiger Jan Cau- bergh. oud-burgemeester Mar- Buggenhout. De muziekkapel van de Chiro was ook van de partij, (p. van san) nand hield zijn ambtelijke mai- dron. schepenen Chris Borms. cel De Bisschop en oud-sche- denspeech en verwelkomde de Robert De Pauw. André pen Jan De Neve. tal van raadsleden en prominenten al- Te Waasmunster blijven de aangevraagde punten tijdens de gemeenteraadszitting de be langstelling wekken. Dit brengt met zich dat het telkens langdurige raadszittingen wor den. CVP-raadslid De Baere zette de reeks in met een vraag om het verder berijdbaar ma-^ ken van buurtweg langsheen de oude spoorwegbedding te Sombeke. Hierover zijn reeds in vorige raadszittingen zelfs al heel wat woorden gerept. Vol gens raadslid René Bocklandt was deze weg vroeger heel goed. Het is een weg van de polder maar geen gemeen teweg. Burgemeester Strobbe was van oordeel dat het in de bedoeling ligt van de aanvra ger deze weg terug in zijn oor spronkelijke staat te krijgen. Schepen Thuysbaert (PVV) gaf de h. Bocklandt gelijk. De betrokken man die er allerlei afval en oud ijzer heeft opge bracht is wel degelijk in fout Het gaat over een lengte van .bijna 300 meter waar deze af val werd verspreid. Schepen Thuysbaert beloofde naar een oplossing te zoeken Zele. De officiële heropening van het jeugdcentrum Juvenes te Zele. Zo te zien is het resultaat prachtig (gb) die het minst duur zou uitval len voor de gemeente. Burge meester Strobbe wees er op dat het beter is dat de dijk niet bereden wordt. Toch moeten we de privé-instanties op hun plichten wijzen. Volgens raadslid Bocklandt zou men daar vrij vlug een oplossing kunnen aan geven door daar enkele camions grond te stor ten en dat te nivelleren. Raadslid De Baere vroeg daar op aan burgemeester Strobbe wat de planning is voor het braakliggend stuk grond aan de Hollandse Molenwijk. Woordvoerder drong aan om daar alles op te kuisen en een vraag te richten aan de Den dermondse Volkswoningen om aldaar autoboxen te plaatsen. Raadslid Verdurmen kwam tussenbeide en herinnerde de raad eraan ditzelfde punt reeds vroeger op de agenda te heb ben geplaatst, doch dat daar alles bleef zoals het was. Hij hoopte dat De Baere bij zijn tussenkomst meer sukses zou kennen, temeer daar hij deel neemt aan de vergaderingen van diezelfde maatschappij. (pvg) lerhande. Was de belangstelling aanvan kelijk weinig denderend, naar mate de temperatuur daalde steeg de bezetting zodat alles zins van een suksesrijke spo- renviering kan worden ge sproken. Spreker waarschuwde de aan wezigen tegen overdreven Vlaams triomfalisme wegens de nog steeds diepe kloof tus sen vooropgestelde idealen en harde werkelijkheid, de heer sende ekonomische krisis en niet in het minst de internatio nale verwarring zowat op alle vlakken. Elf juli moet wel het feest zijn waarop de Vlaamse eigenheid in diverse facetten tot uiting komt. Burgemeester Raymond Uyt- tersprot ziet in de guldenspo renslag van 1302 een eerste strijd voor Vlaams zelfbehoud. De Vlaamse Beweging ziet hij niet als een reaktionaire stro ming, wél als een uiting van vooruitstrevende sociale be wustwording afgestemd op staatshervorming en zelfbe stuur. Het trikolore België gaat momenteel gebukt onder een enorme schuldenlast, stij gende werkloosheid, lam leg gen van tal van industriële be drijven en fiskale aderlatingen allerhande. Kiemen van ont binding van de huidige staats- struktuur duiken dan ook op. Toch waarschuwt spreker te gen onbezonnenheid. Naast de kommunautaire problemen zijn er immers dc ekonomi sche. En krisisperiode is im mers een «strijd voor demago gen» waarbij geroepen wordt «naar ander en beter», naar «Ie changement». Dergelijke pe riodes vormen vaak een ideale voedingsbodem voor het ont staan van een totalitair regime. De inzet van allen is dan ook noodzakelijk om de hervor ming van de staatsstrukturen tot een goed einde te brengen. Vlaanderen moet niet alleen overtuigd zijn van de vele ei gen mogelijkheden doch zulks konkretiseren in een eigen, Vlaams beleid. Een opgave waarbij ook de lokale besturen hun woord hebben mee te pra ten. De macht der gemeenten was reeds belangrijk in 1302 en ook nu blijft de gemeente een essentiële schakel in de strijd voor de realisatie van de Vlaamse ontvoogding. Als gastspreker trad pater Schurmans s.j. op, gekend voor zijn 40-jaar lange inzet voor de jeugd van Aalst en omgeving, zijn invloed op di- inteiligentia die hij steeds besteedt aan het humanitair aspekt van al wat in Vlaande ren leeft en gebeurt. Dc guldensporenslag herden ken en vieren heeft voor spre ker nog steeds zin want al werd via de Vlaamse Beweging reeds heel wat gerealiseerd, de kroon op het werk moet nog volgen Vlamingen waren steeds tweederangsburgers, ook onder België waar men zich aanvankelijk inspande het «Vlaams» als taal te kort wieken Was de Vlaamse beweging aanvankelijk vooral een taal strijd, met priester Daens kreeg ze een sociale dimensie en momenteel moet Vlaande ren na «Flanders Technology» bewust zijn van de eigen moge lijkheden en zijn., zonen, op alle niveaus, uitzenden. Pater Schurmans geeft tevens enkele bedenkingen en raad gevingen voor Vlaanderens toekomst mede: ageren tegen ontbindingsfaktoren, zich af zetten tegen elke aanslag op ongeboren leven, zoeken naar een valabele oplossing voor in nerlijke problemen en door voeren van een staatshervor ming door alle Vlaamse politici in volledige eensgezindheid Tot slot van zijn fel opgemerk te rede houdt spreker een warm pleidooi voor éénheid, ééndrachtigheid, éénsgezind heid. Tweedracht leidt immers tot ontbinding. Hij geeft dan ook de gouden stelregel mede: in belangrijke mat£ S éénheid in bijkomende facettd gen voorkeur in elk geval, altijd en« al: eenheid in genegenhei w Een paar passussen uit feestrede werden met Iuk' plaus begroet: de wenk a* stadsbestuur stadsgent Bauwens te vei een straatnaam («in ceni waar veel scholieren doe moeten») en de wens daili Vlamingen te Brussel lands zouden spreken. Het geheel werd stijlvo lijst door een opgcmerkl treden van de express' «Vredon» in een sjfltig<F programma waarbij ook JU vourenummertjes niet od ken, door vokaal optrede» Nelly De Ro en Luc De begeleid door Chris Croni en door Francine Dc Boll Dirk Clinck met suggesl snijdende teksten die ved val kregen. Via een prirrJ luidsversterking kwam fi goed tot zijn recht, ookt» vele terrasjeszitters en zeü deze die een gedrukte, ad af gekorrigeerde uitnod hadden ontvangen met ver ding «zondag 11 juli «Een ietwat late apn'j noemde zulks een insider

De Voorpost | 1983 | | pagina 6