Dendermonds centrum voor begeleiding en psychoterapie verrichtte baanbrekend werk warteeuw «Handels en Taalleergangen» in Temse Gids voor schoolverlaters Buslijn 693 Stadsautobusdiensten St.-NikladS Vijf jaar ambulante geestelijke gezondheidszorg De Voorpost - 15.7.1963 - 9 )ro tstaat er verstomd van hoeveel mensen met zichzelf en met hun omgeving in de knoei zitten. Nog meer verbaast het je vele van de mensen niet eens weten waar naartoe, of gewoon de eerste stap niet durven zetten om hun zingsproces in te leiden. Vragen als: hoe komt het dat een dergelijke drempelvrees nog bestaat in een wereld »arin schynbaar de vloer wordt geveegd met alle taboes? En waaraan is het toe te schrijven dat zelfs verstandelijk keiden deze stap niet kunnen of durven te zetten en zich nog liever opsluiten in zichzelf met alle gevolgen i? Dergelijke vragen stellen de medewerkers aan het Centrum voor begeleiding en psychoterapie te adermonde - beter bekend onder de naam 't Saske - zich nog dagelijks. Vaak hebben ook zij hierop geen sluitend agft itwoord. he nirent Bursens, een van de pioniers van 't Saske, heeft in een boek uitvoerig het relaas neergeschreven van vijf jaar h: erken aan de basis. «Projectontwikkelingen in de ambulante geestelijke gezondheidszorg - evaluatie van vjjf jaar is een belangrijk werk dat een aantal problemen in al hun verscheidenheid blootlegt. «In feite hebben we de lcra irverslagen van de eerste vijf jaren van onze werking opnieuw doorgenomen en bij elkaar gebracht. Het beeld dat to daardoor krijgt is totaal verschillend van wat je krijgt wanneer je deze verslagen afzonderlijk doorneemt». v wrent Bursens heeft aan deze studie, die niet van belang ontbloot is voor iedereen die zich verder in de ambulante t londheidszorg wil verdiepen, heel wat tijd besteed. Hij somt niet alleen cijfergegevens op, maakt bovendien ook fundeerde afleidingen en stelt oplossingen voor. Een kompleet werk dat meteen een juist inzicht biedt van de :n t tiviteiten die schuilgaan achter de stroeve gevel van het gebouw Sas 13 te Dendermonde. ïrge itotie pen it Centrum 't Sas werd opge- in oktober 1976 door de ord rtgroep Biezondere Jeugd- mc g Da gebeurde na een in- nnatieve campagne over de gePcht °P eerstelijnsgezond- een vorm van van de Biezondere heidswerkers. om hun inter- waarbij de leden ventiemogelijkheden ten aan- zien zelfbeheer, het team i ?°k va" *?e raa^ van door wie werden ze naar het psychosociale hulp- beheer. De evohme geeft aan cemnlm tuurd? r-- verhogen. dal een dergelijke beheers- ,n de pe®iode tussen en rtgroep op de uitdaging om Van de vaste medewerkers vo™ tot ëro^ere betrokken- 19gl werden 1.533 individuele eventief en ambulant in een werd gevraagd dat ze naast heid en meer dynamisme leidt kliënten behandeld wat eemid- UI. tnomlpHnn 1-1 f f fpit Hat jdzorg in Vlaanderen, t was de oprichting van het - -, Hum het antwoord van de vra8en ,e verhogen. sche ongebonden struktuur Bursens. Wie vraagt om hulp? binnen de gezondheidszorg en Door de jaren evolueerde het wn nnk ppn wlTiincrorlr »n t»nclrstt» o-. tu.1.1ln "el DOeK WOrdt OOK een beeld opgehangen van de hulp- het welzijnswerk en tenslotte Sas. Van een vrij klassieke het ontwikkelen van vormings- raad van beheer werd beetje en bijscholingsprogramma's bij beetje overgeschakeld naar vragers. Wie zijn ze, hoe oud zijn ze, mannen of vrouwen, uit welke sociale bevolkings klasse komen ze en vooral de regio mensen in hun hun vaste opleiding ook nog biJ de teamleden. Het feit dat de|d 450 küénten per jaar bete- te begeleiden, zodat ze een bijkomende opleiding in de hulpverlening kosteloos is, kent. Het opvallende is dat hel begeleiden, zodat ze een bijkomende opleiding in zouden hoeven opgeno- een of andere psychoterapie- te worden in een of ande- richting zouden volgen, instelling en hiermee werd Naast de aandacht voor indivi- jeugdzorg of psychiatrie duele ziekteprocessen ontwik- bas «ld kclde zich in de loop van de li basisdoelstellingen van het tijd in de équipe een alerte trum waren het uitprobe- mentaliteit voor signalen van van een ambulant hulpver- strukturele verzieking. Daarbij ngsmodel in de geestelijke werd niet alleen aandacht ge- undheidszorg en dat met schonken aan de symptomen, maar ging men ook kijken naar de maatschappelijke oorza- houdt meteen financieel niet heeft. Het principe van de kos teloze hulpverlening en de on gebonden opstelling als cen trum moet toelaten een vrij objektief beeld te geven van de kent. Het opvallende is dat het mkk ,-ek kliënteel bestaat uit haast gemakkelijk evenveej mannen als vrouwen. waarbij de vrouwen toch een licht overwicht hebben. Voor het jaar 1981 situeert 93% van het kliënteel van 't Saske zich tussen de leeftijdsgroep 15-64 werkelijke tekorten van een jaar. de aktieve bevolking dus. middelgrote dtensl geestelijke De bejaarden vormen slechts 1 laag mogelijke drem- het ontplooien van rentieve aktie, gebaseerd ken. Zo is onder meer het kuratievc vaststellingen; projekt analfabetizatie van de opzetten van een pluralist!- grond gekomen, aldus Laurent M gewestelijke sekundaire Handels- en Taalleergangen in ,ez? ïse zijn momenteel aan hun 25"' bestaansjaar toe. 1 cheiden begonnen met 69 leerlingen is het leerlingen- la(( tol toegenomen tot driehonderd. mï Kt de moderne apparatuur waarover de school be nt! is ook de praktische aanpak van de leerkrachten in oog springend, zoals moge blijken uit de hierna cen^ende bijdrage, il op lead gezondheidszorg. In de perio de 1977-1981 diende men on geveer 1.100.000 fr. eigen fi nanciële middelen bij te zoe ken. De tekorten zijn toe te schrijven aan de werkings- en uitrustingskosten Hoe ziet de hulpverlening er uit? De aangeboden hulpverlening begint met een wekelijkse af spraak met de kliënt, waarvoor het centrum een maximaal be reikbare, mobiele en multidis ciplinaire équipe ter beschik king stelt. Wat de bereikbaar heid meer in het biezonder aangaat werd geopteerd voor een huis in de rij, voor een vrij informele aanpak van de men sen. Bovendien is de équipe zeer mobliek en bovendien werden de openingsuren van het centrum aangepast aan de noden van de kliënten. Was men bij de aanvang twee avon den in de week tot 22.00 uur ter beschikking, dan is men met de huidige bezetting reeds vier avonden per week bereik baar tot 22.00 uur. Men streeft nu in een volgende stap naar een weekendbereikbaarheid en in samenwerking met het Algemeen Welzijnswerk Den dermonde en andere hulpver lenende organizaties wil men werken naar een algemene be reikbaarheid, dag en nacht. Dat zou dan voor Vlaanderen een unicum zijn. procent van het kliënteel. De grootste risikogroep voor psy chosociale kwalen lijkt volgens de statistieken de leeftijds groep tussen de 25 en 40 jaar te zijn. Het kliënteel dat behan deld wordt is hoofdzakelijk af komstig uit het arrondissement Dendermonde, maar er komen ook heel wat mensen uit het Aalsterse, het Waasland en de regio Klcin-Brabant met de klemtoon op Lippclo. De eerste lijn heeft het groot ste aandeel in de verwijzingen. Dat aandeel groeide van 55% in 1977 tot 66,6% in 1981. Het aandeel van de huisarts is bin nen die kategorie fel toegeno men: 35% in 1977 naar 55% in 1981. Voor het overige komt 27% spontaan, dat wil zeggen op eigen initiatief, via ouders, vrienden, familie, ex-kliënten. De nazorgverwijzingen vanuit de psychiatrische ziekenhuizen komen slechts goed op gang vanaf 1980. Een ander opvallend ver schijnsel is dat bedienden en arbeiders ongeveer gelijkmatig zijn verdeeld De laatste jaren stelt men zelfs een overwicht van de geschoolde arbeiders vast over de ongeschoolden. Bij de bediendenpopulatie doet zich eenzelfde verschijn sel voor: meer hogere dan la gere bedienden. Het aantal mensen dat leeft van een ver vangingsinkomen is gestegen van 4% in 1977 tot 13% in 1981. Veertig procent van het kliënteel heeft een lagere scho lingsgraad (lager sekundair of beroepsonderwijs). Een rela tief groot aantal kliënten heeft een hogere opleidingsgraad ge noten. Zo heeft 20% een uni versitaire of niet universitaire hogere opleiding gehad. Op vallend is de hoge scholings graad van het vrouwelijk kliën teel: in 1980 en 1981 had 25% van de vrouwen een universi taire of niet universitaire hoge re opleiding achter de rug. Nog een typisch verschijnsel is dat bijna de helft van de vrouwelij ke konsultanten als beroep «ei gen huishouden» opgeeft, wat Laurent Bursens laat veron derstellen dat vrouwen met een hogere opleiding eens ze hun beroepsaktiviteit hebben ingeruild voor huishoudelijk werk, een hoge risikogroep gaan vormen voor psychoso ciale klachten. Welke problemen? Uit de statistieken leidt men ook af dat de problemen van jaar tot jaar ernstiger worden. Zo zijn de zware relatiestoor nissen en de opvoedingspro blemen de laatste drie jaar ver dubbeld. Het kleine kernge zin, zo stelt men vast, biedt blijkbaar al te weinig veilig heid. Dertien procent van het kliënteel leeft van een vervan gingsinkomen. Maar dat is slechts zeer zelden de aanmel dingsklacht. Meestal worden andere problemen naar voor geschoven. Ook de psychoso matische problematiek is de laatste jaren verdubbeld. Deze klacht hangt in grote mate sa men met het probleem fobie. Vrouwelijk kliënteel komt aandraven met depressie als voornaamste klacht. De ou- der-kind-problematiek is goed voor 10 procent van de klach ten, al worden ze ook niet steeds als aanmeldingsklacht genoteerd. Andere vaak voor komende problemen situeren zich op het vlak van de seksua liteit, de hysterie en het alko- holisme. Dat laatste komt het meest voor bij mannen, meest al in een kombinatie met rela tieproblemen en seksuele pro blemen. Het wordt trouwens ervaren als een van de moei lijkst te behandelen pro blemen. Tijdens de bespreking van al deze problemen zijn een aantal maatschappelijke en kulturele achtergronden van psychisch ziek-zijn aan bod gekomen. De meest voorkomende zijn: de gewijzigd man-vrouw rol verhouding en de gewijzigde betekenis van het huwelijk; de fase-moeilijkheden- binnen de gezinscyclus (heel wat mensen blijven verstrikt zitten in over gangsfasen); de kristelijke opoffcringsmoraal zadelt heel wat mensen op met diepgewor telde schuldgevoelens en lij densmystiek; de kulturele overwaardering van het intel- lekt en het produktieve ten nadele van het emotionele; de «doe»-kultus als vlucht voor het «zijn», mensen blijken angst te hebben voor- de existentiële bezinning en vluchten in doen. handelen; de latente onveiligheidsgevoelens ten gevolge van de krisis, de werkloosheid, de bom en de teloorgang van het leefmilieu; het verdwijnen van de traditio nele rouwrituelen maakt de verwerkingsproblematiek lan ger en moeilijker; de blijvende seksuele taboes. Gewijzigde visie In het begin ankerde het cen trum zich vast aan het onder steunen van risikogroepen in de samenleving. Vrij vlug evo lueerde men naar het werken met achtergestelde groepen. In 1979 werd gestart met het pi- lootprojekt alfabetizatie wat meteen de doorbraak beteken de van een nieuw werksoort in Vlaanderen. Nadien is het denken van de medewerkers over preventie zich grondig gaan wijzigen. Het werd steeds duidelijker dat individuele problemen van mensen een strukturele onder bouw hebben. Zo werd pre ventie eerder een kwestie van koördinatie en overleg tussen maatschappelijke sektoren on derling, van het leggen van dwarsverbindingen tussen be lendende percelen en van het aangaan van koalities met bondgenoten. De rol van de ambulante geestelijke gezond heidszorg hierin is dan het sig naleren van bronnen van on welzijn, zoals die blijken uit de individuele diagnostiek en de behandeling. Om zijn doelstellingen te be reiken - hét voorkomen van overbodige opname in de psy chiatrie - koos men doelbe wust van bij de aanvang de huisarts als bevoorrechte sa menwerkingspartner. Door de intensiteit van het overleg en de kommunikatie van de huis arts zo hoog mogelijk op te drijven is er een sterke ver trouwensrelatie gegroeid. In dat verband verwijzen we naar het toegenomen aandeel van de huisarts in het geheel van de verwijzingen. Ook met de jeugdbescherming en met de psychiatrische ziekenhuizen zijn er vlotte samenwerkings verbanden tot stand gekomen. Trouwens, in het kader van een meer integraal gezond heidsmodel binnen de eerste lijn, werd door de équipe van 't Sas in samenwerking met de Koning Boude wijnstichting een experiment opgezet, waar bij gedurende twee jaar werd gewerkt met het delegeren van psychologen vanuit de équipe naar kernen van samenwer kende huisartsen. Bedoeling volgend schooljaar lijkt ste direkteur was. startten op 1 nieuwe mijlpaal te worden september 1958, op initiatief de school: naast de om- van de toenmalige schepen van ming van de afdeling steno- onderwijs Fernand Schuer- ne^lo tot een meer up-to- man, de gewestelijke middel- ,j»kursus daktylografie. is de bare Handels- en Taalleergan- Jrttl Ktoing voorzien van een gen met als afdelingen: boek- w ling bedrijfsadministratie- houden, sekretariaat. steno- iformatika, een studicrich- daktylo, Frans. Engels en ,n-iJ('ie "I"» is- Het volgend Duits (alle niveaus B3 - B2). djaar krijgt ook een fees- Charles Hylebos was direk- karakter: in april 1984 is teur. Het personeel bestond :rs de viering van het 25- uit vier leden: direkteur Hyle- I [bestaan gepland. bos (handelsvakken). Guy pvolging van de «Adulten- Van Bruyssel (Frans), Jos Van v" «I» (1882-1958), waarvan Der Biest (Engels en Duits) en ard Van Cotthem de laat- Lutgart Van Lancker (daktylo grafie). 69 leerlingen boden zich op de inschrijvingen aan en betaalden hiervoor 50 fr. inschrijvingsrecht. Hiervan slaagden er 42 in de examens in juni 1959. Het leerlingenaantal evolueer de geleidelijk (met enkele gro te sprongen in 1974-1975 en dan in 1977-1978) naar het hui dige inschrijvingsaantal dat rond de driehonderd ligt Voor het schooljaar 1983-1984 blijven de Taalleergangen in dezelfde zin voortwerken: Frans en Engels (zowel ele mentaire als praktische kennis) kunnen ofwel 's avonds (Frans: op'maandag en woensdag van 19 tot 21.30 21.30 u.. Engels op dinsdag en donderdag van 19 tot 21.30 u.). ofwel op dins dag- en donderdagnamiddag van 13.30 tot 16 u. gevolgd worden. De namiddagkursus- sen geven aan de werklozen ider. voor die twee dagen per week vrijstelling van stempelkontro- le. Van dit voordeel maakten gedurende het schooljaar 1982-1983 een dertigtal men sen dankbaar gebruik. De kursus Duits wordt op dins dag en donderdag gegeven, van 19 tot 21.30 u. De leerkrachten van de taal leergangen trachten zoveel mogelijk hun onderwijs op een praktische wijze over te bren gen aan het publiek. Ten einde de spreekvaardigheid van de leerlingen te bevorderen wor de allerlei situaties uit de wer kelijkheid in de klas gerekon- strueerd. Daarbij wordt veel vuldig gebruik gemaakt van het beschikbare dikdaktisch materiaal: bandopnemers, kas- setterecorders. platendraaicrs, tv en video-opnamen en spreekoefeningen in de spe ciaal uitgeruste konversatie- klas. Ter illustratie van de mo derne onderwijsmethoden: de leerlingen Engels kregen tij dens dit schooljaar tweemaal bezoek uit Groot-Brittannië. Mike Wakeham uit Londen, komputerspecialist bij the Mi- nistery of Defense (ministerie van landsverdediging) bezocht dinsdag 15 februari de school en onderhield zich gedurende die avond achtereenvolgens met de leerlingen van Engels P K 1 (lesgever Jozef Den- tant). Op 5 mei j.l. zorgde leraar Jozef Dentant voor een bezoek van Dominic Cuminck, professor in dramatiek aan The Bosworth College te Des ford en wonende te Leicester (in Engeland zeer bekend door zijn optredens voor de B.B.C.), die de leerlingen van Engels P.K. 2 de hele avond boeide. Genoemde professor was op doorreis naar München waar hij lezingen moest houden en was zo bereidwil lig, ook in de Temsese taalleer gangen een les te geven. Zaterdag 7 mei jl. reisden een vijftigtal leerlingen onder lei ding van leerkracht Regine Volckerickx (lerares Frans) naar Parijs. Zij benutten daar volop de kans om zich zoveel mogelijk in het Frans uit te drukken. Tijdens het weekend van 12 mei trok dan weer een groep studenten Engels (onder leiding van Jozef Dentant) op verkenning naar Londen tij dens een 3-daagsc trip. Wat de handelsafdeling ber treft: voor volgend schooljaar zijn grote vernieuwingen voor zien. Naast de afdeling boek houden, die. wat de lessen- rooster aangaat (drie leerja ren) behouden blijft, zullen de lessen boekhouden aangepast worden aan de mogelijkheden die de moderne uitrusting van het didaktisch materiaal bie den «Boekhouden met com puter» zal niet langer een wensdroom zijn. Gezien het mindere sukses van het vak stenografie (vooral te wijten aan het gebruik van elektronische schrijfmachines met geheugen en aan tekstverwerkers) werd beslo ten de afdeling stenodaktylo geleidelijk af tc bouwen. In dien voldoende belangstelling, blijft voor het schooljaar 1983- 1984 het tweede jaar (nl. steno en stenodaktylo 6 uur per week) voor de laatste maal behouden. Ter vervanging wordt vanaf 1 september gestart met een af deling daktylografie H.S.T.L. 1 jaar met 4 lesuren per week. Deze lessen kunnen ge volgd worden ofwel 's avonds op maandag- en woensdaga vond ofwel in de namiddag op dinsdag en donderdag (zoals voor de taalleergangen Dendermonde. Laurent Bursens schreef een boek over vijf jaar gezondheidszorg in het Dendermondse. (v) 1 groep alfabetizatie. Dit piloot- projekt werd als voorbeeld ge steld voor heel Vlaanderen en vorig jaar werd het projekt ook bekroond met de Dender mondse Persprijs. Dan zijn er nog een aantal niet-duurzame projekten. On der meer gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding. Tijdens de periode 1977-1978 werden twee uiteenlopende aktiviteits- groepen vastgesteld: films, voordrachten en panclgesprek- ken enerzijds en anderzijds as- sertiviteitstrainingen. Vanaf 1979 stelt men uitsluitend in- formatie-aktiviteiten vast. eveneens met vrijstelling van stempelkontrole). In deze af deling leren de studenten hoe ze blind, ritmisch en volgens de tien-vingeren-methode vlot leren typen, en teksten, brie ven en tabellen schikken. Ze kunnen ook oefenen op een elektrische en een elektroni sche schrijfmachine. Ook wor den ze vertrouwd gemaakt met tekstverdeling. Volledig nieuw voor 1983-1984 is de afdeling bedrij^admini stratieve informatika (niveau: hoger sekundair) - program meren in Basic». Gedurende 1 schooljaar (8 u. per week, nl. 2 u. op maandag avond, 3 u. op vrijdagavond en 3 u. zaterdagvoormiddag) kun nen de computerleken en - freaks hier heel wat kennis verzamelen. Het aantal in schrijvingen voor deze kursus wordt beperkt tot dertig, de lessen labo worden echter in twee groepen gegeven, zodat alle leerlingen voldoende mo gelijkheden krijgen om het programmeren (op de vijf komputers) vlot onder de knie te krijgen.. Alle leerlingen die bij het einde van het school jaar slagen in de eindproevcn bekomen een attest. Heel belangrijk is dat al deze onderwijstakken Heel belang rijk is dat al deze onderwijs takken kosteloos onderwijs verstrekken; zowel het gebruik van elektrische als elektroni sche schrijfmachine in de afde ling daktylografie, als het wer ken op de komputer is gratis. Voor meer inlichtingen en in schrijvingen kan men terecht bij Lutgart Meeus-Van Lancker. direktrice. Doorn straat 47, 2690 Temse, tel.: 03/ 771.07.72 of in de school vanaf 25 augustus 1983 van 19 tot 21.30 u.. tel.: 03/771.33.41. daarvan is de psychosociale hulpverlening direkter aan de huisartspraktijken te koppelen en te voorzien in intervisiemo gelijkheden tussen psycholoog en huisartsen. Duurzame projekten In de loop der jaren heet 't Sas een aantal duurzame projek ten opgezet. Onder meer de vrouwengroep die er kwam omdat men had vastgesteld dat een reeks vrouwen met een vrij gelijklopend klachtenpa troon zich op korte tijd kwam aanmelden. Meestal ging het om depressie, vereenzamings- gevoel, psychosomatiek. Via het samenbrengen van vrou wen hoopte men de vrouwen niet alleen klachtenvrij te krij gen, maar ook een stuk vor ming mee te geven omtrent hun maatschappelijke rol. Het bevorderen van een strijdbare, weerbare houding, leek hier toe de beste garantie te zijn. Nu is men zover dat deze groep totaal autonoom werkt en quasi volledig op de leden zelf steunt. Men heeft ook vastgesteld dat het bestaan van een vrouwenhuis een stimulans is geweest voor het organise ren van andere dan klassieke aktiviteiten. Een tweede duur zaam projekt is de alfabetiza tie. Begin 1978 werden kort na mekaar enkele gezinnen door verwezen door de jeugdrecht- bank en het jeugdbescher- mingskomitee met als aanmel dingsklacht verwaarlozing. Het bleek dat deze gezinnen een laag kultureel ontwikke lingsniveau hadden en dat elke motivatie en stimulans tot schoolse inspanningen ont brak. Zo groeide de werk- Slotbeschouwingen Laurent Bursens besluit zijn interessant werk met enkele slotbeschouwingen. Daaruit lichten we: «de huisarts be schouwen wij als de belang rijkste partner in een preven tief georiënteerde geestelijke gezondheidszorg. Naast een intensifiëring van onze samen werking met de derde lijn, ligt het in onze bedoeling de sa menwerking met de huisarts verder kwalitatief uit te bou wen in de richting van intervi sie, konsultatie en een decen- tralizering van de psychosocia le hulpverlening. Het boek «Projektontwikke- lingen in de ambulante geeste lijke gezondheidszorg» van Laurent Bursens kan besteld worden op het sekretariaat van het Centrum voor Begeleiding en Psychoterapie, Sas 13 te 9330-Dendermonde. Het kost 365 fr. verzendingskosten 30 fr.). Het kan ook telefo nisch worden besteld op het 052/21.36.95. Het Algemeen Christelijk Vakverbond afdeling jongeren, heeft een «Gids voor schoolverlaters» gemaakt. De gids is speciaal gemaakt voor alle jongeren die in 1983 de school hebben verlaten. De gids bevat flink wat nuttige informa tie vooral dan over administratieve stappen die men moet ondernemen, over reglementen die meestal vervelende, maar helaas niet te verwaarlozen dingen zijn. De gids is evenwel geen volledige handboek voor de sociale wetge ving. Dat is ook niet de bedoeling. Het is wel een wegwijzers voor de schoolverlaters waarvoor hij belangrij ke informatie bevat. De gids is verkrijgbaar in de Gewes telijke sekretariaten van de ACV Jongeren: Aalst, Sint- Jorisstraat 26 (053/21.39.61); Dendermonde. Oude Vest 166 (052/22.04.00) en Sint-Niklaas. Hendrik Heymanplein 7 (03/776.32.56). De Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen brengt hiermede ter kennis dat de Plezantstraat te St.-Niklaas ingevolge wegenwerken van 18.07.1983 tot en met 22.07.1983 zal afgesloten zijn voor alle verkeer. Volgende omleidingsweg is voorzien: in de richting van St.-Niklaas Markt: via Hoge Bok- straat - Watermolenstraat, Watermolendreef, en Ple zantstraat. komende van St.-Niklaas Markt: via Plezantstraat - mdbouwersstraat - Wegvoeringstraat - Heistraat en tv. aibeke. Afgeschafte halten: Watermolendreef Heistraat Mispelstraat (enkel richting St.-Niklaas Markt). Vervangingshalte: Vlyminckxhoek (enkel richting St.- Niklaas Markt), ter hoogte van de Nauwstraat.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9