,tj M *1 m Herman Verbaere penseelde lieflijkste hoekjes van Oostvlaams stedeschoon IJL lïtól w t1 fa O 11* I ■Trr Derde uitgave van «Gulden Spiegel van Oost-Vlaanderen» 11 JJUJL4J II 1 KB "feJ 20 - 29.7.1983 - De Voorpost «Enkele maanden na het sluiten van de Expo '58 werd, in opdracht en onder auspiciën van de Bestendige Deputatie van de Provincieraad van Oost- Vlaanderen, een biezondere editie gepubliceerd van «Gulden Spiegel van Oost- Vlaanderen», van dr. Marcel Grypdonek en Herman Verbaere, die dit boek eerst voor het privé-initiatief hadden gerealizeerd als een weerspiegeling - literair en grafisch - van het natuur- en stedeschoon van deze provincie.» Zo schrijft gouverneur De Kinder in het ten geleide van het werk «Gulden Spiegel van Oost-Vlaanderen», dat na 25 jaar aan zijn derde uitgave toe is. Hij voegt eraan toe: «Veel kuituurpatrimonium, stedelijk en landelijk, is intussen verdwenen of - niet altijd zo gelukkig - aangepast of vervangen». Dat heeft uiteraard ook zijn neerslag gekregen in deze derde uitgave, waarvan de beschrijving en de illustratie van 1958 duidelijk werden aangepast »»n de toestand van nu. Illustrator Herman Verbaere kon zich onmogelijk scharen achter de idee dat de oude tekeningen in het boek bleven opgenomen en hij heeft dan ook een aantal totaal nieuwe tekeningen gemaakt. Dr. Marcel Grypdonek wenste evenwel niet meer in te staan voor de tekst en daarom heeft men een beroep gedaan op drie leden van de redaktie van het tijdschrift «Toerisme in Oost-Vlaanderen». Het zijn de heren Johan Decavele, stadsarchi varis van Gent, Daniël De Moor, direkteur van de provinciale Federatie voor Toerisme en Noël Kerckhaert, journalist. Zo kwam er in feite een totaal nieuw boek tot stand, een nieuw en vooral kleurrijk en gevarieerd portret van Oost- Vlaanderen. Het boek is een ware spie gel geworden en neemt de lezers en kijkers mee op tocht doorheen heel Oost- Vlaanderen. Eerst wordt de Leiestreek en de Beneden- Schelde aangepakt met na men die in Vlaanderens mooiste wielerwedstrijd thuishoren: de Kluisberg, de Kwaremont, de Volke- gemberg, de Edelare, en an deren. Men doorkruist er dorpjes die onooglijk klein zijn en waarvan men het bestaan sedert de fusie haast vergeten is: Ruien, Zulzeke, Berchem, Melden enz. Telkens weer weten de auteurs van het boek enkele kenmerken van deze dorp jes op te roepen, wijzen ze op eigenaardigheden en leggen ze vooral banden met de geschiedenis van de streek, de provincie, het ge hele land. Herman Verbae re tekende voor dit stukje Oost-Vlaanderen onder meer het stadhuis van Ron- se, de elektriciteitscentrale op de Schelde te Ruien- Kluisbergen, een hoeve met molen te Nukerke, de Sint- Hermeskerk van Ronse. Hij akwarel van de prachtige kerk gemaakt. Uit Aalst en Dendermonde bracht hij de statige toren van respektie- veüjk het Belfort en het ou de Vleeshuis mee. Pareltjes van bouwkunst, maar ook staaltjes van een meesterlij ke tekentechniek, waaruit ook de veelzijdigheid van Herman Verbaere sterk tot uiting komt. Zottegem en de Zwalmstreek worden ook uitvoerig behandeld en kleine dorpjes als Balegem en Godveerdegem vormen een zoveelste uitnodiging om,er eens langs te gaan Men wandelt ook langs de oevers van de Bovenschelde en langs de mysterieuze Leie. In een tweede deel gaat alle aandacht naar Gent, de hoofdstad van de provincie Oost-Vlaanderen. Gent biedt, zowel aan de schrijver als aan de illus trator, voldoende stof voor een uitgebreide kennisma king. Niet alleen is de ge schiedenis van de stad ui terst boeiend, ook telt men er voldoende fraaie en be zienswaardige gebouwen, en wat meer is, er zijn ook verscholen liggen in de Pol ders. De auteur gaat dieper in op de typische kenmer ken van de streek, waar men nog huisjes aantreft met witgekalkte muren, la ge, haast steeds groen ge schilderde deuren, enge vensters met houten luiken en een rood pannendak. Het is een streek waar het blijkbaar eeuwig stil en rustig is. Zo bereiken we het Meetjesland, waar elk dorp bijna zijn kasteel heeft en waar twee centra, Eeklo en Maldegem, de industrië le uitschieters zijn. Men treft et heel wat getuigen aan een ver en rijk verleden aan, prachtige stoere en toch sierlijke kastelen die nu nog de trots van de streek uitmaken. Tot in de kleinste gemeenten zijn de gemeentehuizen gestrenge gebouwen, die degelijkheid uitstralen. En die solide in druk straalt ook de bevol king uit. Met Zele, Hamme, Waasmunster, Elversele en Lokeren zitten we volop in de streek rond de Durme. Nog een van de Oostvlaam- se rivieren die zijn rijk ver- M doet het telkens weer met zoveel vaardigheid en kun de, met zoveel zin voor het nauwkeurige dat elke teke ning opnieuw tot leven komt en de geest en ziel van het beschreven dorp uita demt. Men blijft er pleiste ren in Ronse en Geraards- bergen, wandelt door Etik- hove en belandt zo in Nino- ve waar de heersers van weleer menig veldslag heb ben uitgevochten en waar alleen nog de Koepoort her innert aan een groot ver leden. De Denderstreek Wie Geraardsbergen en Ninove zegt, weet meteen dat men inmiddels is afge zakt aan de Dender. De vui le rivier die zich als een smal lint slingert tussen de beemden. Daar wordt halt gehouden in de typische Denderdorpjes, gaat men wandelen in de steden Aalst en Dendermonde, maar blijft het even heerlijk toe ven in Erembodegem en Mespelare Van Mespelare heeft Herman Verbaere trouwens een wondermooie nog pittoreske hoekjes in overvloed waaraan men als een achteloze wandelaar voorbijgaat. Zo is er de Sint- Niklaaskerk die door spe cialisten het allermooiste voorbeeld van de Schelde- gotiek wordt genoemd en door kunstenaar Verbaere werd getekend zoals ze is: met een doorkijktoren, de buurt van de Lievekaai en de Abrahamstraat die veel te weinig bekend maar o zo mooi is, de aloude brand- straatje8 in de stad die tel kens weer een uitnodiging vormen tot rust en inkeer. Ten noorden van de Leie en de Schelde In een derde deel wordt dan uitvoerig ingegaan op de streek ten nooorden van de Leie en de Schelde met zijn polders, het Meetjes land, de uitloper van het Houtland, de streek van de Durme en natuurlijk het land van Waas en de Zee- schelde. Wie heeft er ooit gehoord van Watervliet, van Sint- Jan-in-Eremo, Sint-Lau- reins en andere dorpjes die leden heeft moeten prijsge ven. Maar de getuigen van dat verleden zijn er nog steeds. Om uiteindelijk te belanden in het Waasland, waar de klemtoon gelegd wordt op de Wase hoofdstad Sint-Niklaas. En ook daar weer moet men vaststellen dat de allerkleinste dorpjes er zich weten te handhaven naast de grotere agglome raties. Waar je in Meerdonk bijvoorbeeld overdag geen levende ziel ziet, dan is Sint-Gillis-Waas weer brui send van aktiviteiten. Aan dacht gaat ook naar de typi sche dorpjes langsheen de Schelde (RupeiïTïCmde, Steendorp, Temse) maar ook. naar de verzoening tus sen industrie op hoog ni veau en de vredige rust (Doel). Uniek werk van een dorp, zij hebben ook oog gehad voor de vele details die het leven leef baar maken, die aantonen hoezeer schijnbaar identie ke leefgemeenschappen toch grondig kunnen ver schillen, zonder elkaar af te stoten. Van Herman Verbaere werd verwacht dat hij de geest, de ziel van deze dor pen visueel zou weten weer te geven in zijn tekeningen. Het is dus niet louter het illustreren van een boek, het is ook het meegeven van een eigenheid van elk hoek je dat met veel zorg werd op papier gezet. Herman Ver baere is daar wonderwel in geslaagd en dat onder streept dan ook de grote verdienste, het vakman schap en meer nog de liefde van de kunstenaar voor het werk dat hij doet. Zo groei en de tekeningen van Ver baere uit tot een verhaal apart, nu eens een beeld gevend van het rijke verle den, dan weer mijmerend over het natuurschoon en waar nodig ook de konfron- tatie of harmonie tussen in dustrie en natuur interpre terend. Meesterlijk zijn de akwarellen die in een rijke en gevarieerde kleuren pracht werden weergege ven. Het zijn telkens weer de stille en toch alleszeg gende getuigen van het Oostvlaams schoon. Zij zijn HOöfOKCftK. Dit prachtige werk «Gul den Spiegel van Oost- Vlaanderen» is veel meer dan een kijkboek, waarvan men alleen al bij het door bladeren ervan weet te ge nieten, het is evenzeer een geschiedenisboek van de provincie Oost-Vlaanderen. Een boeiend meesterlijk verteld verhaal, dat zonder pretentieus en opdringerig te zijn, toch heel wat nieu we zaken aan het licht brengt en vooral: het toont duidelijk de onderlinge ver bondenheid van de dorpen en steden aan, die als een rijk en gevarieerd snoer eer. enkele ketting vormen De grote verdienste van de auteurs van het werk ligt er allicht in dat zij ver der zijn gegaan dan het be schrijven var; een geschie denis, van een landschap, het ophangen van v^en beeld de ware spiegel van J vincie Oost-Vlaandeq Achteraan dit werlj een register op gi van de platen die mei boek aantreft, zoali een korte biografis< van Herman Verbi in afgedrukt. Dr. Grypdonek, tcur-generaal voor L. Ie, sociale en ekonal aangelegenheden deze biografie van fl vriend. Verbaere boren te Wetteren in f en kreeg zijn eerste ding in de akademiefi Schone Kunsten te II waar hij laureaat was» eindjaar 1933 Met a perkte leeropdracht grafiek heeft hij hel nen en schilderen vflj en een scheppende 1 teit volgehouden vï beroepskunstenaar, baere mocht heel derscheidingen vangst nemen werk Niet alleen inf land, maar evenzee buitenland is hij waardeerd kunsten: werd hij menig vraagd om een che te ontwerpen. VaL af heeft hij belangloq blikaties en feestpr ma's van de ProvineL Vlaanderen gesierd I origineel ontworpen j fiek en ook in de Fedf voor Toerisme van U Vlaanderen heeft hij stendig meegewerkt.

De Voorpost | 1983 | | pagina 20