miicien Van Impe en de Belgische Lucien Van Impe te Mere na Ronde van Frankrijk S !l tl - -"BC WIELRENNEN >Ronde van de nieuwste generatie Vanaf de dag dat het berg- voorzien van de Belgische klassement in zicht kwam. driekleur. Ook de traditione- zag men reeds hier en daar le petjes en stickers zijn te rode bollen verschijnen, verkrijgen. De Voorpost - 29.7.1983 - 23 Jet noodgedwongen forfait van superfavoriet Hinault wist men plots niet I welke richting de 70ste Ronde van Frankrijk zou opdraaien. Werd het een Imet zeer weinig animo of zou de Ronde zonder de Bretoen precies open en Moor ook biezonder spannend worden? Kanshebbers op de eindoverwin naren er plots genoeg en vooral de dertigjarigen kregen veel voorkeur- men. Men rekende op Zoetemelk en Kuiper, op Van Impe en Alban en ook jjertiger Agostinho maakte een kans op een ereplaats. De twee Nederlandse (kanshebbers verdwenen om totaal verschillende redenen van het lijstje en Jsdere drie verloren door tegenslag maar ook door verkeerd koersdoorzicht kans op een podiumplaats. het bergklassement. In de Pyreneeën was dat al duide lijk en in de rit naar Alpe- d'Huez stoorde Van Impe zich helemaal niet meer aan wat voor hem gebeurde. Daar was het hem alleen nog om die bolletjestrui te doen. Meer dan eens stelde Van Impe trouwens zelf dat hij moegestreden was. Moe gestreden op het hoogste ni veau. Dit was de laatste Tour voor Lucien. Dat staat nu wel vast. Van Impe nam afscheid van zijn wedstrijd. De vraag die wielerminnend België zich nu stelt is: «Wie moet zijn plaats innemen?» En een zinnig antwoord daarop kan niemand geven. Wereldkampioenschap De volgende weken worden er over het ganse land krite- riums gereden. Sportief van weinig tel maar voor de ren ners van groot financieel belang. Maar dan wordt het weer ernst. De eerste zondag van september wordt in het Zwit serse Altenrhein de titel strijd betwist. Ook daar zal wel weer de armoede van de huidige Belgische wielren nerij duidelijk worden. Er brandt slechts een lichtje in het duister. Lucien Van Im pe. De Belgische kampioen vindt langs de Bodensee een parkoers dat hem ligt. En Van Impe is bereid zich voor het W.K. voor te bereiden. Blijft dan natuurlijk op nieuw de vraag hoe de BWB de Belgische ploeg zal sa menstellen. Voorheen ging men steeds te rade. in feite een slecht gekozen uitdruk king, bij de USCB, de vere niging van wielersponsors en konstrukteurs. Maar vo rig jaar bleek dat een zoda nige miskleun dat zelfs de USCB haar rol in de samen stelling liever zou kwijtspe len. De BWB zou dus op nieuw het roer in eigen han den nemen. Of men dan be paald een ploeg rond Van Impe denkt te bouwen? Toch niet. Er zijn genoeg belang hebbende partijen om van die selektie een aardig soepje te maken. Hugo Aerts i te Aalst. Lucien Van Impe werd voor de start fligd. Minister Galle moest ook op het plaatje (c) Iste Tour werd had dat bij de start lijk verwacht pre- 9 Ronde van de nieuw- neratie. De Ronde van leeuwen. Vooral de jongeren bewezen rnze zuiderburen de ding blijkbaar heel wat gebeurt dan bij ons. vas er Pascal Simon 1 Laurent Fignon. Het in bewogen Tour. Een die omwille van wat emaal gebeurde geen ilik ging vervelen. Het it alleen de slotetappe massaspurt eindigde n dit verband boekde- zijn andere jaren ge- Het werd toch geen Tour. Dat kon ook niet superfavoriet Hi- Toch was er Fignon, sgelijk Rondewinnaar, ewees hij nog overdui- in de laatste indivi- krachtinspanning die de renners werd ge ld. In Dijon torende in boven de tegenstand >p een manier die men ien alleen nog van Hi- nhad verwacht. Fignon ">1 een slopende Tour en fysieke weerbaarheid een toonbeeld. Geen dist maar een renner grote fysieke kracht. renner naar het model 'et ül. )di! pl iche puinhoop Belgische 0 sn drie weken voordien 70ste Tour. Samen den ze vijfentwintig va- ndse profs op de Fran- egen. Slechts negen hen haalden, zonder echt op het voorplan mi henen te zijn, het eind punt. Het aandeel van de Belgische wielertroepen was ook hier een trouwe weerspiegeling van het ni veau waarop de huidige Belgische wielrennerij drijft. Denk Lucien Van Impe weg uit het grootste wielerge- beuren en men moet eerlijk durven toegeven dat de Tour voor onze landgenoten een echte puinhoop werd. Nie mand van hen bleek bereid zich mee in de strijd te wer pen. Onmacht of onwil. Er wordt opnieuw gesproken over de manier van voorbe reiding op een grote ritten- wedstrijd. Over de weer baarheid van ons wieler- volk. De topmannen van ons wielerheir kunnen niet meer afzien. Van zodra er iets misloopt, zodra het echt moeilijk wordt gaat het niet meer. Een trieste ingesteld heid. En Van Impe? Gelukkig was er dus nog Lucien Van Impe. Ritwin naar in Avoriaz, vierde in de eindstand en voor de zesde keer bergkoning. Men zou al met minder tevreden moe ten zijn. Maar praktisch alle volgers zijn ervan overtuigd dat Lucien deze Ronde had kunnen winnen. Gemakke lijk zelf. En dan wordt er gerekend. Er was de pech naar Roubaix, het slecht presteren in de ploegentijd rit, het mislukken van de aanval in de Pyreneeën, het verlies van zowat alle ploegmaats, Daarbij komt dan ook het feit dat Van Impe zelf te laat in ei gen mogelijkheden heeft ge loofd. Te snel leek hij tevre den met een zesde zege in Kriterium te Aalst. Mevrouw Van Impe kreeg de bloemen tuil van zoonlief (c) Wielrennen. Lucien Van Impe en Eric Vanderaerden de twee belangrijkste namen op het Aalster se kriterium, stonden ook meest in de belangstelling (c) In de nacht van zondag op maandag deden in de verschillende cafés van het dorp de geruchten de ronde dat Lucien «thuis» was. En inderdaad, hoewel Parijs nu niet precies in de achtertuin ligt en ondanks de vele plichtplegingen en recepties in de Franse hoofdstad, was Lucien zoals ook de vorige dertien ronden onmiddellijk naar huis gekomen, het ouderlijk café aan de Mager- straat te Mere. Reeds van in de late namid- le grote kriteriums in Frank- dag was het druk in café rijk en Nederland staan ook Van Impe en naarmate het op het programma, uur vorderde steeg het aan- Eind augustus vertrek ik tal aanwezigen... en het dan naar Italië (26 tot 29 bierverbruik. augustus) waar ik mij ga Zoals het bij elke Ronde van voorbereiden in speciaal Frankrijk is geweest, is Lu- daartoe uitgekozen zware ciens eerste stopplaats zijn wedstrijden op het wereld geboortedorp, Mere, waar kampioenschap, hij zijn supporters even komt D.V.: Ambities? groeten alvorens zich naar Alvorens Lucien hierop kan Impe, zijn huidige woon- antwoorden, komt moeder plaats, te begeven en in bed Van Impe snedig tussen: te kruipen. «Als hij mee magl» L.: Ik heb Fred De Bruyne en gesprek bedankt voor zijn wereld- In de keuken van moeders kampioenschapselektie. huis vinden wij Lucien, om- Toch ben ik er van overtuigd ringd door supporters en dat ik mits steun een handtekeningenjagers. goede kans maak in Zwit- Een vrije radio, om Saturnus seriand. In de Italiaanse niet te noemen, is er als de W.K.-selektie zal Magrini kippen bij om hem in de zeker opgenomen worden, gekende vrije radio DJ.-stijl in de Nederlandse selektie te interviewen. Tekenaar en kan ik op Frits Pirard kartoonist Freddy (gekend rekenen, van de T.V. en dagblad Het Ondanks de voorstellen van Volk) biedt Lucien een zeer sportbestuurder Willy Jos- mooie tekening aan, waarin sart (n.v.d.r. die voorstelt de exploten van de «Arend een ploeg rond Lucien Van van Mere» vereeuwigd Impe te vormen) reken ik m L V C c hi 'JA H i tfpg m m j 'mmmÊÊmïm Wielrennen. In Buggenhout-Opstal woont Luc Seymoens. Hij versierde zijn huis in de Krapstraat net alsof het de woning van Van Impeke zelf betrof, (c) Koubaix minuten verloor en spot, uitgezonden op de BRT alle kansen op een ere- vlak na het nieuws, ging de plaats, laat staan een over- kommerce draaien: voor 300 winning, verspeelde. 350 fr werden bolletjestrui- Het is pas de laatste week en aangeboden en gele trui van de tour de week van en vermoedelijk nog over- de bergritten dat er leven schotten uit 1976 want de in de brouwerij kwam. foto dateert uit die tijd worden. D.V.: Is dit nu werkelijk uw laatste ronde geweest, Lucien? L.: Ja, mijn besluit staat vast. Dit seizoen is de Ronde van Frankrijk op het pro gramma van onze ploeg ge komen nadat ik daar lang niet op veel hulp van Belgen. Het schijnt dat er per ronde een klim van 3 km aan 10% voorkomt; daar moet nie mand mij helpen, op zo'n parkoers zal ik het zelf wel waarmaken. Het is ondertussen 2 uur ge en sterk op aangedrongen worden; Lucien heeft sedert heb. Dat heeft echter voor zondagmorgen nog niets ge- het begin van de ronde voor geten en moet nog even af- de nodige stress gezorgd stappen in het café van zijn omdat ik een prestatie broer Raymond. Afscheid moest leveren. Die verant woordelijkheid het kost aan de ploeg zo'n 2 a 3 mil joen wil ik volgend jaar op mijn achtendertigste dus en de belofte voor een lang en rustig gesprek deze winter. Parijs niet meer nemen. Daarenbo- Om 5.30 uur zondagmorgen ven hebben de bazen liever was het in het café van resultaten in de Ronde van broer Raymond reeds vollen Italië. Daar zal ik mij in 1984 bak: met 54 waren ze om dan ook volledig op koncen- Lucien in Parijs te gaan aan- treren. moedigen, allen voorzien D.V.: Bent U over deze af- van een bolletjestrui, zoals scheidsronde tevreden? die in de verschillende cafés L.: Alhoewel ik er achteraf verkocht worden, van overtuigd ben dat er Omdat zij ginder in de licht- meer in zat, ben ik toch te- stad zo vroeg aankwamen, vreden over mijn afscheid werden nog enkele show- aan de Ronde van Frankrijk: nummertjes opgevoerd tot een zesde maal bergkoning, zeker ongenoegen van de een ritoverwinning en een Franse Gendarmerie, die er vierde plaats in het alge- na enkele explikaües kon meen klassement is toch inkomen dat het slechts voor niet te versmaden. de ambiance was. D.V.: En de ploeg? Rond 11 uur 's avonds waren L.: De ploeg is inderdaad deze vurigste supporters tegengevallen in deze ron- de meesten reeds enigszins de. In de Ronde van Italië uitgeblust te Mere terug. Kriterium te Aalst. Deze fervente aanhanger van de kleine Lucien was zo al onderweg van in Parijs... (c) innen. De supporters van Lucien Van Impe voor het weer beschilderde huis te Impe (c) heeft ze nochtans zeer goed gepresteerd, doch in de ploegentijdrit draaide het niet. Toen nadien vijf ploeg maats tegelijkertijd opstap ten wegens ziekte waren al le kansen op de eindover winning verkeken. Van dan af ben ik zelf beginnen aan vallen, zelfs in vlakke ritten, ik had toch niets te verlie zen. Toen ik op een bepaald moment tot nagenoeg 7 mi nuten voorsprong had, is de ploeg van Berneaudeau mij Enkele weken geleden komen halen. Daar heb ik kwam daar dan nog de Bel- misschien wel de Ronde ver- gische driekleur bij, zodat loren. café Van Impe veel weg heeft van een huis uit één of D.V.: En de toekomst? andere tekenfilm. Doch daar L.: Vanaf morgen starten de bleef het bij... kriteriums: Aalst, Ronse. Het dorp dat in 1976 zo Londerzeel, De Panne... ik uitbundig zijn kampioen ken het ganse programma huldigde reageerde eer- niet van buiten. Wel blijf ik der gelaten op deze Ronde hoofdzakelijk in België, als van Frankrijk, waar Lucien kampioen van België voel ik van Impe eerst in de ploe- mij daartoe verplicht. Enke- gentijdrit, later in de rit naar Rode bolletjes met nationale driekleur Sedert 1976 is het ouderlijk café door vurige supporters volledig geel geschilderd en door kartoenist Freddy op de zijgevel voorzien van een te kening van de Meerse berg geit. Later werd het kunstwerk vervolledigd met rode bolle tjes, simbool van de berg prijs. Vanaf de dag dat de be rgprijs een zekerheid werd, werden gevels vol rode bol letjes en tricolore banden geschilderd, zelfs het weg dek moest er op sommige plaatsen aan geloven. Hier en daar werd ook een auto volgekladderd en vele inwo ners hingen hun tricoloor uit het venster een eigenaar dig zicht voor sommige wo ningen waar anders zwarte leeuwenvlaggen wapperen. Gestimuleerd door een T.V.- De fonoplaten uit de tijd werden opnieuw bovenge haald en ene Gene Summer voegde daar zelfs één exemplaar aan toe, titel «Lucien Van Impe kam pioen»! Hoewel het in de Meerse cafés drukker was dan nor maal, is de massa toch weg gebleven. De tijden zijn ver anderd. Ook de supporters van Lucien Van Impe wor den een jaartje ouder. J.V.M. Wielrennen. Opnieuw staan de bollekes op het café van Van Impe in Mere. Niet meer zo uitbundig als vroeger, maar toch... (c) 70ste Ronde van Frankrijk

De Voorpost | 1983 | | pagina 23