Kultureel topgebeuren bron van verrijking en kans tot internationale verbroedering Komkommers uit Ruggenhout Derde internationaal volkskunstfestival te Dendermonde <v) laa Algerijns bezoek aanKrokkebaasgemeente Luimes Farhat, ambassadeur van Algerije in ons land. tergezeld door Lagras-Ahmed. rice-consul en Ould-Khar- roubiekonomisch raadgever en tegelijk direkteur van Air Algiers, brachten een bezoek aan het Buggenhoutse teevoederbedrijf Moens. Noblesse oblige en het Buggenhoutse schepenkollege ttncelkomde dit diplomatieke gezelschap op hel gemeen- lehuis. Burgemeester De Landtsheer verklaarde in zijn toespraak dat dank zij de ver iloorgedreven technologie hel bedrijf Moens een belangrijk aandeel op de Europese markt verworven heeft. Bedrijfsleider Moens van zijn kant terheugde zich eveneens over het hoge bezoek en stipte aan dat de handelsbetrekkingen tussen zijn bedrijf en de ilaatsdienst Onab het nationaal bureau voor veevoeders in Algerije reeds dateren van vlak na de onafhankelijk heid van dit land. Onlangs nog icerd een kontrakt onderte kend voor de levering van 120.000 ton samengesteld Cmoeder. Van de gelegenheid maakte de h. Moens gebruik aan de ambassadeur enkele Algerijnse technici voor te stellen, die zijn bedrijf stage lopen met hel doel zich vertrouwd te maken met de wijze icaarop samengesteld veevoeder irordt fi Piroduceerd. Die vorm van onhcikkelingssamenicerking zoemde de h. Moens een illustratie van het icederzijds tertrouwen. Op zijn beurt stipte de Algerijnse ambassadeur het belang aan van de relaties tussen ons land en Algerije. Relaties die zich sinds de onafhankelijkheid sterk uitbreid den. Algerijealdus de h. Lounes Farhat. is een land op twikkeling dat grote nood heeft aan goede tii betrouwbare handelspartners, die dankzij een vooruil- iIrevende techniek en een jarenlange ondervinding ktcali- leitsprodukten afleveren. Nadat één van de stagelopende technici de aanwezigen dankte voor de steun die hij en zijn kollega's mochten ondervinden, werd een bezoek gebracht aan de veevoe derfabriek Moens zelf. De produktie-eenheid ervan vormt, tolledig computergestuurd als ze uordt. Europa's meest moderne fabriek. Al ruim vijftig jaar vormt Moens een begrip in Buggenhout. Gesitueerd in hel centrum van de pmeenle richtte de fabriek zich aanvankelijk op de bevoorrading van de lokale markt. Eerst bracht men toeders voor pluimvee op de markt. Later werden aan de dch godlik tie samengestelde voeders voor runderen en scha- gevoegdIn 1970 drong zich een expansie van het ;en °p- Maar een decennium later bleek die verruiming opnieuw onvoldoende te zijn en werd uitgekeken naar een andere vestigingsplaats. Die werd gevonden op de icijk Uriel, waar Europa's modernste veevoederfabriek werd opgetrokken. Voor het ogenblik werkt de fabriek volgens bel procédé van het gemengd malen, wal de silo's tegelij- (jgl irrtijd tol stockeerruimlen en doseersilo's maakt. De fabriek ondertussen Moens-Vermeylen gewor- en ligt langsheen de Schelde, amper 30 km verxvijderd an haar twee belangrijkste aanvoerhavens Antwerpen en .ent. Ook vanuit Amsterdam en Rotterdam worden grond- ma' Haffen aangevoerd. Zijn afzet vindt het bedrijf hoofdzakelijk in de Benelux. \lgerije is de belangrijkste niet-Europese afnemer, maar wy) o°b i" landen als Saouilie-Arabië, Jemen en in het Verre "asten brengt Moens zijn produkten aan de man. Onlangs •rden eveneens handelsbetrekkingen aangeknoopt met 'e Sovjetunie. Moens-Vermeylen telt momenteel een lion- 'rdlal werknemers. liddenstandsverbond Een tweetal weken geleden werd in de Krokkebaasge- y rente een nieuw handelaarsverboml boven de doopvont houdenTijdens de voorbije juni-kermisdagen was deze tnd de Verenigde Handelaars Buggenhout (VUB) reds aktief, maar de officiële start werd gegeven op het •nh tut se gemeentehuis. Edgard Verholen, voorzitter deze nieuwbakken vereniging, stelde VBF voor aan de Utwezigen. Een aantal aktieve handelaars uit de Kerk-. •n Kasteelstraat, staken de koppen bij mekaar en rtlolen een bond in het leven te roepen, die via de leuze •rder lopen, in Buggenhout kopen- en diverse :lies en manifestaties, het koperspotentieel wil informe- n omtrent de aankoopmogelijkheden binnen de eigen meente. Daarnaast wil VIIB de toeristische en kulturele eigenhe- tn van de gemeente een kommercieel duwtje geven en Op tunt zij alle andere initiatieven die de Buggenhoutse ngS iddenstand aktiveren. De twaalf initiatiefnemers gingen op werringsbezoek bij in kollega's en aan de eerste aktie. een zoektocht ter gelegenheid van de -Kleine Kermis- namen in minder dan 61 handelaars deel. Bij deze aktie werden tun 4.000 deelnemingsformulieren verspreid. VHB u il dit jaar nog een hraderij organiseren én een Mejaarsaklie. Aktie die zich over het gehele Buggen- Wgenhout. Edgard Verholen, voorzitter van de nieuw- ne kken Buggenhoutse middenstandsvereniging (P. van nv< In) houtse grondgebied zou uitspreiden. Rond Pasen 1984 wordt een nieuwe verkoopsaktie opgezet en in juni van dat jaar zal de definitieve start gegeven worden aan de braderij, evenement dat men jaarlijks wil doen terug keren. Naast voorzitter Edgard Verholen maken ook Firmin Van Verre (ondervoorzitter), Yolande Van Laeken sekre- taresse), Pierre Claeys en Peggy Perez (schatbewaarders) en Johan Van de Vreken, Rita Van OpstalFrancois De Punder. Herman Vrijders. Maurits Van den Breen, Annick l erplancken en Alfons Heymans (leden) deel uit van het bestuur. Tijdens de ontvangst op het gemeentehuis loofde burge meester De Landtsheer de entoesiasle aanpak van de handelaars en beklemtoonde hij dat uit een studie bleek dat Buggenhout. als middenstandsgemeenteeen subre gionale funktie te vervullen heeft. De burger zegde verder de medeicerking van het ge meentebestuur toe en beloofde alles in het werk te stellen opdat de Kerkstraat, de belangrijkste Buggenhoutse win kelstraat, binnen de kortst mogelijke tijd, een aangenamer uitzicht zou verkrijgen. Aan de schepenen Jan De Ridder en Godelieve Van Praet werd het peter- en meterschap over de nieuwbakken vereniging aangeboden. Beiden aanvaardden en bezegel den hun ja-woord met doopsuiker in de Buggenhoutse Kasteelfeesten te Opdorp Eind augustus, van vrijdag 26 tot en met maandag 29 augustus om precies te zijn. organiseert het MP1 Capel- derij uil Buggenhout-Opdorp, voor de tweede maal Kas teelfeesten. Op 6 mei van vorig jaar werden de gebouwen van het MPI, tijdens een kort maar hevig onweer, door een blikseminslag getroffen. Uit de hulpaklie die volgde, resulteerden, eind augustus 1982. de eerste Kasteelfees ten. Het hoge winstcijfer meer dan 300.000 fr. die besteed werden aan de aunschaf van een nieuw bed en een kleerkast voor de jongens, zette de organisatoren ertoe aan de feesten dit jaar opnieuw te organiseren. Met de winst is men nu van plan de leefkamers van de verschillen de leefgroepen degelijk uit te rusten. De editie van 1983 van deze Kasteelfeesten gaal op vrijdag 26 augustus om 19 u van start. Op de opening worden diverse prominenten venvacht en zal de Koninklij ke Fanfare -Met Moed Vooruil- uit Opdorp voor de muzikale sfeer zorgen. Te 20u30 voert de liefhebbersto neelgroep uit Buggenhout, die elk jaar in de Krokkebaas een flinke portie volkstoneel in open lucht verzorgen. Leentje uit het Hemelrijk- van Gaston Marlens op. Zetten hun beste beentje voor: Roger Baeyens. Laurent Van Genven. Guido Keppens, Maria Van Neste, Karine Van den Branden en Jo Van den Branden. Op zaterdag27 augustus start om 14 u een minivoetbal- tornooi - een organisatie van Red Star Opdorp - waar aan verder zullen deelnemen: Eendracht Opstal. Sparta Buggenhout en VVV Lippelo. Een half.uurtje later is er een schieting op de liggende wip voorzien en lopen een heleboel andere aktivileiten van stapel: volksdansen met -De Bosuilen-, een optreden van de ruiters, leden van de Landelijke Ruiterijvereniging (LRV) met o.a. een vuurrit en een paardendoop met de Stoeterij «'t Hoefijzeruit Buggenhout-Opstal. Elke Buggenhoutenaar die er zin in heeft zich in een open koets naar de Kasteelfeesten te laten voeren, kan hiervoor telefonisch kontakl opnemen met het M.P.I. (33 26 71). Ook op zondag kan men van dit buitenkansje gebruik maken. Te 17 ii beginnen de schiflingsueilstrijden volleybal, een organisatie van KWB-Buggenhout. De kinderen ko men ook aan hun trekken, want te 19 u begint de Willem Struisshow. georganiseerd door de Opdorpse gemeen teschool. Op zaterdag kan men tenslotte nog te 20u30 terecht op hel Volksbal, dal geanimeerd u ordt door Jos Martin. Op initiatief van VTB-VAB komt ook hel -Ketje - langs. Op zondag 28 augustus wortlen de feesten verdergezet. Te 10 u kunnen de liefhebbers van bakschieten en vogelpik reeds terecht in de tent. 's Namiddags voert de stoeterij 't Hoefijzer nog een paartledoop uit. CMBY organiseert te 15 u een zangu edstrijd voor de jongeren en vanaf 17 u wordt uitgemaakt wie de sterkste is in het volleyballen. Voor de muzikale noot zorgen de muzikanten van de Koninklijke Fanfare De Eendracht uil Buggen hout. Vanaf 18 u voeren zij een wandelkoncerl uit. Te 20 li is Jos Ghysen te gast. Dezelfde avond grijpt ook de trekking plaats van de tombola, waaraan als hoofdprijs een diamant van 60.000 fr. waarde verbonden is. Maandag 29 augustus staat in het leken van de 60- plussers. Vermelden we verder nog dal tijdens ileze Kasteelfeesten doorlopend tentoonstellingen kunnen wor den bezocht. O.a. van postzegels (Postzegelkring Toren- hof), van motoren en van de Buggenhoutse Brandweer, men bestendig van barbecuegerechten kan genieten en dat de toegang - voor alle feestdagen samen - amper 100 frank bedraagt. OCJIW-raadslid Guillaume Willockx overleden Midden vorige week overleed ten gevolge van een hartaderbreuk in het Stedelijk Ziekenhuis te Dendermon- de het Buggenhoutse OCMW -raadslid Guillaume W il- lockx. Guillaume WUlockx werd op I 7 april 1936 geboren te. Steenhuffel. Na studies aan het Dendermondse H.Maagdcollege toog hij naar de Leuvense Universiteit waar hij het diploma van licentiaat in de lichamelijke opvoeding in de wacht sleepte. Nadat hij doceerde aan het Sint-Jozefscollege te Geraardshergen. kwam hij in het Buggenhoutse Sinl-Michielscollege en hel VT1 als leraar LO terecht. Guillaume Willockx was een bekend duivenliefhebber. lid van de Buggenhoutse karabijntchullersklub en bezieler van de Buggenhoutse wielerschool. Hij verwierf ook bekendheid als hegeleider van de wielrenner Fons De Wolf. Ook binnen de toneelkring -De Michielsgezellen- was hij aktief. De aflijvige was lid van het CV P-partijbe stuur te Buggenhout. fungeerde op de CVP-lijst bij de verkiezingen van 10 oktober jl en werd begin april van dit jaar als OCMW -lid geinstalleertl. Guillaume Willockx wordt in het OCMW opgevolgd door Myriam Yeillefon. Openluchttoneel in de Krok- kebaas» Naar jaarlijkse traditie verzorgen de Buggenhoutse toneelliefhebbers begin augustus in het rekreatiedomein De Krokkebaas- langsheen de Kasteelstraat Ie Buggen hout. een opvoering van volkstoneel in openlucht. Dit jaar werd geopteerd voor de opvoering van -Antje-. een stuk van A. Hamik. een volks toneelspel dat enkele jaren geleden reeds op hel programma stond. De opvoe ringen hebben plaats op zaterdag 6 en op zondag 7 augustus telkens te 19u30. In oktober e.k. wordt dit stuk opgevoerd in Passage 44 te Brussel. Pierxe i v Kossem lark Brusselse Welzijnsraad pu- teerde zopas een wclzijns- ffiècum voor de Brusselse larts en andere hulpvcrle- 1 k Het is ingedeeld naar de 1 "J schillende problemen waar- P"j t een huisarts in zijn prak- kan gekonfrontcerd w Naast iedere problcma- Maat het type instelling 1 'r de patiënt terecht kan. 'cn met de adressen van die diensten in de Brusselse agglo meratie. De huisarts, of ande re hulpverlener, die geïnteres seerd is, kan dit vademecum gratis toegestuurd krijgen. Aanvragen hiervoor gebeuren rechtstreeks bij de uitgeverij Ced-Samson. Louizalaan 485 te 1050 Bruvssel (02/ 720.71.80). Vanaf donderdag 4 augustus te 12.00 uur tot en met zondag 7 augustus 12.00 uur heeft in het staminet t Half Franksken» Driesstraat 45 te Teralfcnc een poging plaats om het wcrcldre- kord kaarten te verbeteren. De poging wordt ondernomen door Luc D'Hoe, Danny D'Hoe, Mare Demarie en Diik De vos. Dendermonde. De vele gasten werden op het stadhuis ontvangen (v) «Als men zegt dat boze mensen niet zingen, dat de dans de poëzie der voeten is en de muziek de moedertaal van het hart, dan is dit kultureel topgebeuren hier vandaag voor alle aanwezigen een bron van verrijking en een kans tot internationale verbroedering». Dat zei gemeenschapsminister Jan Lenssens bij de opening van het derde internationaal volkskunstfestival te Dendermonde dat werd georganizeerd naar aanleiding van het 35- jarig bestaan van de volkskunstgroep Reynout. Zes volksdansgroepen namen aan dit gebeuren deel; Die Original Riesengebirgler uit Nienburg de zusterstad van Dendermonde, VVKB Tijl Uilenspiegel uit Kortrijk, Soubor Pisni a Tancu Jiskra uit Pilsen in Tsjechoslovakije, Le randeau bordelais uit Bordeaux Frankrijk, de Highland School of Scottish Dancing uit Londen en natuurlijk VVKB Reynout die de charmante gastheer was. Ze zorgden voor drie heerlijke dagen, die door Zij kwamen op stelten de heel wat aanwezigen sterk op prijs werden gesteld. trappen van het stadhuis af, deze mensen uit Bordeaux. Het volksdansfecst begon al op zaterdagavond. In de sporthal te Appels-Dendermonde had den de mannen en vrouwen van Reynout een fraai podium opgetimmerd, opgesmukt met vlaggen. Het feest werd inge zet met een kort optreden van Kallcke Step. het inmiddels overbekende marionettentea- ter van Dendermonde. Het was de aanloop van een lang vreugdevol en feestelijk week end dat pas zondagavond laat zou afgesloten worden. Uiter aard kwamen er op deze ope ning ook toespraken aan te pas Onder meer van Fred Scholliers die de aanwezigen hartelijk welkom heette en zeer in het kort het opzet van het derde internationaal volks kunstfestival uit de doeken deed. Reynout. dat is de Den dermondse volkskunstgroep die aan zovele aktivitciten in de stad haar medewerking ver leent. bestaat 35 jaar. Reden te over om te vieren dus. {Zen uitgelezen moment om vrien den uit binnen- en buitenland te verwelkomen. Hij stelde ook de deelnemende groepen voor aan het publiek dat zijn applaus niet spaarde. Daarop trad onder een doodse stilte een vcndelzwaaicr op. Reynout en Gust Dierickx Gemeenschapsminister Lens sens zou daarop het woord nemen cn Reynout van harte feliciteren met het 35-jarig be staan. «Deze gebeurtenis eert niet alleen Reynout. maar be tekent tevens een bijdrage tot de kulturele uitstraling van de stad Dendermonde zoals wij er nog weinig kenden», aldus mi nister Lenssens die waardering opbracht voor het volgehou den arbeid die het 35-jarig be staan van een vereniging met zich brengt. Hij bracht een warme hulde aan Gust Die rickx. een van de stichters van de groep, en aan allen die het werk van de stichters hebben voortgezet om de Vlaamse volksdans en -muziek in deze streek in ere te houden. Rey nout. aldus Lenssens. biedt kansen tot gezonde verpozing en ontspanning, tot een eduka- tief herleven van de zo rijke Vlaamse volksaard. Het derde volksdansfestival alleen al wijst er ons op dat de volks kunst over de grenzen heen streeft naar vriendschap, vre de. een betere cn rechtvaardi gere wereld. Gemeen schapsminister Lenssens noemde dit derde volkskunst festival ook een Europese ma nifestatie en hij was ten zeerste verheugd deze feestelijkheid ook te mogen openen. Nauwe lijks was het applaus voor de toespraak van de minister ge luwd. of de dia-apparaten floepten aan en op een scherm, hoog boven het podium, kan men zich de visu overtuigen van de aktiviteiten van de ver schillende optredende groe pen. De groep Tijl Uilenspie gel opende de rij met enkele typische Vlaamse dansen, waarna de Schotse volksdans groep aan de beurt kwam. Op merkelijk hier zijn de vele klei ne pasjes die deze Schotten gekleed in de traditionele kilt en begeleid met doedelzakken brengen. Vooral de zwaard dans oogstte veel sukses bij het ovcrtalrijkc publiek. Met de Original Riesengebirgler uit Nienburg werd meer de klem toon gelegd op het muzikale. Veel bijval kende het lied dat de leider van deze groep. Kurt Horstmann. had geschreven cn helemaal gewijd was aan Den dermonde. een stad om lief te hebben. Tevens werd door de groep bekend gemaakt dat Kalleke Step de komende we ken naar Nienburg afreist en er zal optreden tijdens een van de vele feesten. Totaal verschillend waren de nummers die de Bordelezen brachten. Vinnig, vol variatie en vooral uitzonderlijk snel danste deze jeugdige groep uit gedost in de prachtige gewa den een vijftal dansen Rey nout nam dan het podium in en zou een oogstdans uitbeelden, waarna de groep Hiskra uit Pilsen nog maar eens demon streerde welke hoogstaande kwaliteit de volkskunst in de landen achter het ijzeren gor dijn wel bezit. Dat was een optreden dat werkelijk af was en bij de aanwezigen dan ook heel wat verdiend applaus kreeg. Daarmee werd het eerste deel van de eerste avond afgewerkt. In het tweede deel zouden alle groepen nog eens aan de beurt komen, zodat het flink laat werd eer de sporthal van Ap pels de deuren kon sluiten. Geschenken Zaterdagvoormiddag werden de groepen dan op het stadhuis ontvangen. Burgemeester Cool liet Gust Dierickx de ver schillende gasten voorstellen om nadien zelf het woord te nemen. Fred Scholliers zorgde voor een vlotte vertaling in het Frans, het Duits en het Engels, taak die door een begeleider van Jiskra werd overgenomen voor de Tsjechische vertaling. De burgemeester roemde de inzet van Gust Dierickx die hij al jaren heeft weten te waarde ren en feliciteerde Reynout voor zijn 35-jarig bestaan. Het is een ideale gelegenheid om samen als broeders feest te vieren aldus de burgemeester die onderstreepte dat Dender monde bij de gasten zeker moet zijn overgekomen als een stad om lief te hebben. Daarna overhandigde hij geschenken aan de groepen en drukte hij de wens uit dat de kleinoden een ereplaats zouden krijgen cn een blijvende herinnering zouden zijn aan de heerlijke dagen in Dendermonde. Ook mocht hijzelf geschenken in ontvangst nemen: vanwege de Franse vertegenwoordigers wijn en een poppetje, van de gasten uit Nienburg het origi nele eksemplaar van het «Den dermonde Lied», van de Schotten een fraaie schotel en van de Tsjechen natuurlijk pils uit Pilzen, een boek over de stad en een oude foto. Voorzit ter Erik Verresse van Reynout dankte dan voor het gulle onthaal. Voordien werden de gasten in het stadhuis rondgeleid. In de namiddag zouden verschillen de groepen optredens verzor gen in enkele bejaardentehui zen of van de vrije namiddag gebruik maken om de stad en de omgeving te verkennen. Om 19.00 uur waren alle groe pen met uitzondering van de Schotten dan present in de parochiekerk van Grember- gen voor een plechtige en stijl volle eucharistieviering die werd opgedragen door pastoor Verkissen. Jiskra zorgde voor een prachtige introduktie en slot en pastoor Verkissen on derstreepte in zijn homilie het vele schoon dat Vlaanderen te bieden heeft. Hij benadrukte ook de eerbied voor de eigen aard en vroeg meer dan eens aandacht voor de vele kleine dingen om ons heen die Vlaan deren en de Vlamingen type ren. Na de eucharistieviering zouden de deelnemers dan voor een dansavond opnieuw naar de sporthal van Appels trekken. Prachtig slot Zondagnamiddag was er geen plaatsje meer vrij in de sporthal en lang voordat de volksdansers zich er meldden zat het publiek ongeduldig in de warme zaal te wachten op het volksdansfestijn dat zou volgen. En een festijn werd het: meer dan drie uur na el kaar werden door de zes groe pen de heerlijkste dansen uit gevoerd. Groepen en dansen werden ook nu weer voorge steld door het duo Lut Die rickx en Fred Scholliers die in een sobere kommentaar toch nog ruimte wisten te vinden voor enkele eigenaardigheden, dingen waarop men moest letten. Voor de pauze keken we naar Le Rondeau Bordelais, die kort daarop de lange terugreis naar Bordeaux zouden aanvat ten. naar Reynout en naar de groep uit Nienburg. Na de pauze was het de beurt aan the Highland school uit Schotland en aan de Jiskra dansers uit Pilsen. Enkele honderden toe schouwers genoten van dit wervelend spektakel. Het was laat toen het doek viel over het derde volkskunstfestival van Reynout. Maar het was een geslaagde manifestatie, die be sloten werd met een afscheids avond waarop de groepen en de gastouders waren uitgeno digd. En aan menige tafel wer den plannen gesmeed voor een spoedig weerzien. We hopen het van ganser harte. Nog tot en met 30 september worden in het stedelijk infor matiecentrum van Antwerpen. Grote Markt 29, dagelijks om 10. 11. 13. 14. 15 cn 16 uur gratis video-vertoningen gege ven van enkele interessante films over Antwerpen, de ha ven en het Antwerpse verle den. Om 16.00 uur wordt in een film het leven van I lendrik Conscience geëvokeerd, Dendermonde. De jubilerende Reynoutgroep (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 3