randweerproblematiek zorgt pnleuw voor sfeer Dendermondse raad endermondse reus Polliet blikvanger te Ennepetal BEKEKEN Dendermonds stadsbestuur stelde adviesraden en -kommissies samen De Voorpost - 29.7.1983 - 5 Polliet gefiel allen» lis Polliet is een kind van de Vemmekensspoeling die irlijks rond half oogst te Sint-Gillis Dendermonde wordt organizeerd. Het dient gezegd dat hij een groot kind is zijn 4,80 meter en hy weegt liefst 85 kilogram. Hij is K voor niets een reus. Polliet werd gedoopt op 15 gustus 1980 tijdens een van de uitgaven van de Vemme- nsspoeling. Hij is op luttele tyd het ware boegbeeld «orden van deze fanfare. ug geziene gast Polliet is evenwel niet en en uitsluitend op de nmekensspoeling te zien. is ook een zeer graag gezie- gast op andere feesten en :ten. Hij nam onder meer aan de bloemencorso te [•Gillis Dendermonde, aan Sasfeesten te Dendermon- Pukema te Puurs en de dagefeesten te Beersel. laatste uitstap was toch iets heel biezonders. Pol- trd namelijk uitgenodigd lepetal in Duitsland om er als eregast te fungeren tij dens de opening van een Belgi sche Week die daar werd ge houden. Ennepetal is een ty pisch Duits stadje gelegen in het prachtige Sauerland. op zowat 100 kilometer van Keu len. Zes stoere Dendermondse dragers vergezelden de reus en trokken met Polliet op de schouders al dansend door het dorpje. De Duitsers, die de traditie van de reuzen niet ken nen, waren zeer «begeistert». Men kan rustig stellen dat Pol liet zowat de show heeft ge stolen. In de «Westfalische Rund schau» verscheen dan ook on der de titel «Polliet gefiel al len» een lovende bijdrage over de Sint-Gillisse reus. De Duitse spreekwoordelijke gastvrijheid werd ook deze keer alle eer aangedaan. De ontvangst was in een woord reus-achtig. Tijdens deze Bel gische week in Ennepetal wa ren ook enkele Nederlandse gasten aanwezig die begin ok tober een Belgische Week or- ganizeren in Groningen. Ook zij wensten meteen Polliet in hun feestprogramma in te schakelen zodat reeds de nodi ge afspraken werden gemaakt voor een optreden in Gronin gen op 1 en 2 oktober Het ziet er naar uit dat deze Dender- mondenaar de naam en de faam van stad nog tot ver over de grenzen zal uitdragen. Dendermonde. Reus Polliet in vol ornaat, nu een wereld burger geworden. het binnenkomen van de nieuwe raadszaal was het al duidelijk dat de problematiek «i de brandweer van Dendermonde een van de hoogtepunten zou zijn tijdens de enkomst van de gemeenteraad. Heel wat brandweerlui om en bij de 80 hadden leraan in de zaal plaats genomen en konden nauwelijks hun geduld de baas om toch irte horen hoe schepen Hermans, die tenslotte.voor de brandweer en de goede gang zaken in het korps verantwoordelijk is, de vele vragen die SP-oppositieleider De 5elier tijdens de vorige zitting over de brandweer had gesteld, zou beantwoorden. De ktie van de schepen kon de aanwezige pompiers best tevreden stellen, want met luid dgeklap feliciteerden ze schepen Hermans voor zijn antwoord. Niemand hoorde IwddeN van het gewoel dat burgemeester Cool tevergeefs om stilte had gevraagd en zei 1^1 wanneer dit niet gebeurde hij zou verzoeken de zaal te ontruimen. Voor de beekse VU-volksvertegenwoordiger Johan De Mol, die eens kwam kijken naar zijn lieke geestesgenoten in de Dendermondse raad, bleek het hele gedoe goed genoeg te voor het ryk van de folklore. paard zat al op de wagen toen burgemeester Cool vroeg of er opmerkingen waren rent het verslag van de vorige zitting en SP-volksvertegenwoordiger De Batselier eerde met «ja», maar niet direkt met het verslag wel met wat er omheen gebeurt», bleek hem te gaan over het feit dat vanuit de meerderheid de dag na de leenteraad aan de jongens van de pers een omslag van de stad per bode wordt irgd waarin een verslag van de zitting steekt. Volgens De Batselier is dat een poging de pers te manipuleren, wat natuurlijk larie is want we vermoeden dat de jongens best in staat zyn om zelf hun verslagen te maken. Het zat hem ook dwars dat ezelfde omslag een brief stak uitgaande van de fraktieleiders van de CVP en de PVV volgens hem niet helemaal korrekt waren in hun uitlatingen. Tenslotte wilde hij 'n of ook de oppositie van deze hand- en spandiensten gebruik kon maken voor end-en-een-dingen. Burgemeester Cool vindt die tussenkomst een beetje te kras en zich nogal ongelukkig uit. De Batselier verzoekt die uitlating in het verslag te willen ren, voegt eraan toe dat hy aan de goeverneur zal vragen om de burgemeester te *|en hem zijn excuses aan te bieden. Na dat eerste incident kan er dan uiteindelijk het verslag worden gestemd. Allerheiligen Aan die belachelijke straat- namenhistorie te Appels is nu toch een einde gekomen. Neehet werd niet zoals voorspeld de August Cool- laan, maar wel werden de voormalige Burgemeester A. Coollaan en Schepen D. Van Hoordelaan vervangen door de Appolonia- en Ur sula laan. Van de ene ver heerlijkten naar de andere heiligen dus. Vreemde eenden Tijdens de jongste gemeen teraad merkten we in de nieuwe raadszaal ook volksvertegenwoordiger Jo han De Mol op die blijk baar eens van de sfeer op een ander kwam proeven. Johan maakt in Lebbeke nogal dikwijls eens het schoon weer, net zoals zijn VU-collega's in de Dender stede. Een beleefdheidsbe zoek aan de diaspora? In dezelfde zitting zat er ook een dame-met-hond. Het arme dier kreeg het zo danig op de heupen dat het af en toe amechtig begon te hijgen. Je zou het al voor minder... Kapstok Raadslid van boeren Willy Eeckhoudt neemt node af scheid van zijn hoed. Het is natuurlijk moeilijk om die ook nog in de raadzaal on der het alziend oog van de sire op te houden. Willy zit nu in de patatten omdat hij in zijn direkte omgeving geen kapstok vindt. Hij gooit zijn hoedje dan maar in de dichtste hoek. Het is voor hem wel opletten ge blazen want er wordt soms nogal geijsbeerd in de streek. 't Kostuum van de polies In Dendermonde ontstond enige diskussie omtrent de uitrusting van de politie. VU-raadslid De Beul meen de dat de eventuele vrouwe lijke politieagenten gediscri mineerd werden omdat zij over geen knuppeltje mogen beschikken, dat bleek alleen voorzien voor het manne lijk personeel. Het fluitje in tegendeel is wel voorzien in de vrouwelijke uitrusting... Meteen leren jekker (zwart) moeten de azjenten vier jaar toekomen, pas nadien mo gen de telgen ermee op hun zware motoren rondcros sen, al dan niet bijgeschil derd met draken, vleermui zen, tijgers of haaien. Hier en daar kan er nog zo'n spijker bij ook. Alle gekheid op een stokje, die jekkers moeten als ze versleten zijn ingeleverd worden... Relatief Den A lie wies Raemdonck is een in Appels bijzonder goed bekende sinjoor. In zijn vrijetijd schildert hij als leerling van de Dender mondse akademie. In na volging van Courtens, Go- rus, Gillis en zoveel andere beroemdheden ging hij zijn diploma halen en om dat te vieren werd het glas lustig geheven. Toen zoonlief de morgen nadien nog niet thuis was, belde pa (82) naar de politie om te vragen of ze soms zijn zoon ner gens hadden onderge bracht. 'Hoe oud is uw zoontje, meneer?', vroeg de planton. 'Zestig jaar', antwoordde de bezorgde vader. 'Wacht nog een uur of drie, zei de agent, hij zal er nog wel doorkomen!' ig* - h ■JÊ) (jaarrekening 1982 gunstig werd gereageerd grenswijziging tussen de arochies van Sint-Jozef ider, Sint-Lutgardis. Sint- udis en Onze Lieve werd de dienstjaarrc- ig 1982 voorgesteld door tn van financiën Marcel s. De gewone dienst een mali van 57.471.527 ^■dc buitengewone dienst f oni van 63.184.033 fr. «n Thercsc Van Gucht mee dat het reglement het kinderdagverblijf zal "*i jzigd worden. Men wil zo- mogelijk de misbruiken lan. Het kinderdagver- I geopend zijn van 7 tot tijdens de werkdagen en Iers die hun kinderen na komen afhalen, moeten If uur na dit tijdstip 200 betalen Dat was voor |ferbckc (SP) een beetje Er waren toch wel een uitzonderingen die men trking zou moeten ne- lievoorbceld een trein- Maar schepen Van week niet af van haar int. ook niet toen De r de verhoging van 70 fr. nogal groot vond <T waarschuwde dat de :gcl die men voorstelt [wel eens ontmoedigend incn werken in plaats itief Ook Herman Van :ele pleitte voor het in :mcn van uitzonderin- :n moet in de praktijk tegemoet komen aan uitzonderingen en wan- wie niet in het reglement jen zal het moeilijk zijn :ns te trekken. Volks- iwoordigcr Verberck- l(PVV) merkte terecht op fc term «mits geldige re- die men vanuit de opposi- het reglement wilde in to, nogal rekbaar is. Men elt hiermee «in geval van nacht» en wanneer men inderdaad bedoelt, moet »et worden opgenomen in reglement. De meerder- tawierp het amendement l jade oppositie bij de CVP 1;{| ielden drie leden zich turde het reglement goed. onthield de VU zich en de de SP tegen het organiek reglement re de uniformkledij voor tolitiepersonecl was aan- ng tot een kleine diskus- fiUtgart De Beul meende dc toevoeging «mannelijk bncel» een diskriminatie kende voor dc vrouwen en j pnecster Cool verzekerde dat er dc eerste jaren nog Wordt gedacht aan het in I nemen van vrouwelijke «n. n dan dc hoofdbrok van de vergadering. Schepen Her mans gaf een repliek op de interpellatie van SP-volksver tegenwoordiger De Batselier over de brandweer. Dc aanwe zige brandweerlui spitsten meteen dc oren Na een lange inleiding weerlegde dc schepen een aantal beweringen van de intcrpellant en stemde hij ook in met dc kritiek dat er tijdens de wekelijkse markt op maan dagvoormiddag inderdaad pro blemen kunnen ontstaan wan neer er brand ontstaat. Zeer breedvoerig ging hij in op de kritiek als zou hij als schepen regelmatig een beroep doen op de brandweer om allerlei kar weitjes op te knappen die dan uiteindelijk het dienstbetoon van de betrokken schepen ten goede komen. Dat. aldus Her mans. is gewoon larie. De brandweer treedt op wanneer er een gevaar voor de openba re veiligheid is en dat is ook haar taak. Er wordt geen on derscheid gemaakt van wie de vraag om hulp komt. Politieke gezindheid speelt daarbij niet de minste rol aldus dt schepen die het vervolgens had over het aftoppen van bomen in Vlas- scnbrock. Ook daar heeft De Batselier zich volgens schepen Hermans door verkeerde bronnen laten informeren. De schepen besloot dat hij zijn funktie als brandweerschepen met kennis van zaken en met een enorme inzet heeft uitge voerd. waarna hij een oproep deed om deze hele materie zeer open te bespreken in de bevoegde kommissie, met alle betrokkenen. De Batselier liet het daarbij niet zitten. Het is de rol van de oppositie om een aantal zaken aan de orde te brengen die men verneemt. Hij wees erop dat hij evenwel geen antwoord heeft gekregen op de 22 punten die tijdens dc algemene vergadering van dc brandweer naar voor werden gebracht. Hij voegde eraan toe dat de schepen zich wettelijk niet mag mengen met de orga- nizatic van het korps en dat het zijn goed recht was om een aantal vragen te stellen. Ten slotte zei hij dat hij geen vra gen zou gesteld hebben wan neer hij over het volledige dos sier had beschikt. «Dan had ik affirmatief gesproken» zo be sloot hij. Ook Herman Burgh- grave zag zich verplicht tussen beide te komen Hij pleitte voor het bespreken van derge lijke problemen in een kom missie. maar daar is men blijk baar niet voor te vinden. Hij betreurde dat er veen ant woord was gegeven >p de ham vraag omtrent de bemoeiing in de interne organizatic van het korps. Zoals hij het ook be treurde dat men zo duidelijk heeft geapllaudisscerd na de tussenkomst van de schepen. Daarop ontspon er zich een hele diskussie omtrent deze re keningen. De Batselier waar deerde het dat ook in de kom missie van financies de reke ning van het jaar 1982 open hartig kon besproken worden. Hij herinnerde aan zijn uit spraak van vorig jaar toen hij waarschuwde voor ernstige moeilijkheden die zich de ko mende jaren zouden voor doen. Hij kreeg toen te horen dat het vorig jaar om een een malig feit ging. dat het verlies niet ernstig te noemen was. maar dat men nu toch staat voor een mali dat 40 miljoen hoger ligt dan vorig jaar. Ver der vroeg hij uiterst voorzich tig te willen zijn met het inlei den van bepaalde projekten en zoveel mogelijk een beroep te willen doen op de eigen dien sten. ook op de architekten van de stad. Ook moet men de tering naar de nering zetten, want ook Dendermonde moet heel wat belastingen derven. Schepen Dierick antwoordde dat in het vijfjarenplan zoveel mogelijk eigen projekten wa ren opgenomen en dat men reeds is gestart met kleinschali ge projekten. De rooilijnplan nen worden met eigen diensten opgemaakt en dat geldt ook voor het nieuwe technisch centrum. Herman Van den Abbeele van de Volksunie pleitte nog maar eens voor een bezuinigingspo- litiek. De steeds zeldzamer wordende werken moeten scherper worden berekend, want maar al te vaak komt het voor dat het verschil tussen de raming en de uiteindelijke kostprijs veel te groot is. SP raadslid Frans Vermeir deed opmerken dat er in de tekst enkele onnauwkeurigheden stonden en dat er onder meer sprake was van de jongens school van Grembergen. waar het toch om een gemengde school ging. Uiteindelijk werd over deze dienstjaarrekening 1982 gestemd. Vervolgens kwamen een aan tal leningen ter sprake. Zoals gebruikelijk wenste zowel dc SP als de VU zich ter zake te onthouden Beide partijen konden weliswaar akkoord gaan met sommige van deze leningen, maar gezien het pak ket in zijn geheel ter stemming werd voorgelegd, diende men zich te onthouden. En volgens Herman Burghgravc (VU fraktieleider) is er bovendien .nog het argument dat dc le ningslast van dc stad Dender monde al hoog genoeg is. Tijdens de jongste raadszitting werden te Dendermonde de adviesraden en -kommissies samen gesteld. Schepen Maes die in de vorige legislatuur onder meer leefmi lieu onder zijn bevoegdheid had, richtte toen een raad voor het leefmilieu op. Nu deze tak wordt beheerd door schepen Therese Van Gucht, blijft deze raad behouden. De oogmer ken van deze raad zijn: het behandelen van alle kwesties op plaatselijk vlak die hetzij rechtstreeks, hetzij onrecht streeks het leefmilieu aan be langen; het opstellen en voor leggen van voorstellen en ad viezen aan het schepencollege of de gemeenteraad en het ver vullen van een opvoedende taak bij de bevolking inzake lecfmilieuproblemen Personen, met enige deskun digheid inzake leefmilieu, die geïnteresseerd zijn en wensen deel uit te maken van deze adviesraad, kunnen hun kandi datuur indienen bij mevrouw Uyttersprot-Jacob. sekretaris Leefmilieu, Administratief Centrum. Fr. Courtensstraat 11 te Dendermonde en dat ten laatste tegen 1 september (telefonisch 22.08.00) Verder werd de beheerskom- missie voor de bibliotcek sa mengesteld: die bestaat uit Ai- mé Van den Broeck, Luc Mi- chiels, Robert Korte, Aimé Buysse, mevrouw D. Hey- mans, Emiei Rooze, Joanna Dierickx, Albert Brabants. Andrea Wouters-Vcrstraeten, Jean Reynacrt, Willy Willems. Luc D'Haen en Roger Caudron. De advieskommissie biblio- teek bestaat uit: Hubert Maes, Leopold Van Hamme, Annie Van den Berghe. Jan Van Damme, Jan Mannaert, Ma- riette Buysse, Pierre De Smet, Norbert De Batselier, Yvan Verlcyen, Willy Vera, Lutgart De Beul, Willy Dc Cock en Frangois De Smedt. De raad benoemde ook de toe- zichtskommissie Akademie voor Schone Kunsten. De le den zijn: Jan Van Damme, Herman Burghgrave, Yvan Verlcyen. Willy De Cock. Jan Van Lantschoot, Octaaf Van Severen, Eric Van Nicuwen- borgh, Basiel Poppe, Jozef De Coninck en Ronald Evrard. De toezichtskommissie voor de muziekakademie werd als volgt samengesteld: Pierre De Smet. Theophiel De Cock. Herman Van den Abbeele. Frangois De Smedt. Hervc Moens. Gontran Hermans. Marcel Hermans. Jozef Van Damme, Petrus Pieters en Georges De Corte. De brandweer De raad hechtte verder zijn goedkeuring aan het verhuren van gronden aan KAVD tenni- sen voetbal, al stelde Herman Van den Abbeele de vraag waarom de socio-kulturclc ver enigingen gevoelig meer moe ten betalen aan huurgeld in vergelijking met de sportvere nigingen Op verzoek van schepen Dierick werden de punten betreffende de basis school van Grembergen afge voerd. De dossiers waren niet volledig aldus de schepen van openbare werken. Dc punten over het administratief cen trum werden goedgekeurd, al onthield de SP zich bij dc stemming. Het gaat om meer weken ingevolge funkticwijzi- gingen wat de elektrische in stallatie betreft, om bijkomen de niet gesubsidieerde elektri citeitswerken en bijwerken sa nitair en centrale verwarming. Verder verleende de raad zijn goedkeuring aan het plaatsen van verlichting op dc parking bij het administratief centrum en zal het niet voor de openba re verlichting aan de toegangs weg tot de sporthal van Oude- gem worden uitgebreid. Het openbare verlichtingsnet in de Smisstraat te Sint-Gillis Den dermonde waarover men vroe ger tot een beslissing was geko men. wordt nietig verklaard en het openbaar verlichtingsnet in de Grootbroekstraat te Grem bergen zal worden uitgebreid. Een kleine diskussie ontstond er bij het stemmen van het reglement van de toezichts kommissie van de stedelijke muziekakademie. Mevrouw De Beul (VU) vroeg om de toepassing van het kuïtuurpakt dienaangaande en maakte mel ding van een brief van Minister Lenssens die hiermee volgens haar zijn bevoegdheid was te buiten gegaan. Zij vraagt de raad te willen stemmen over haar voorstel om het kuituur- pakt toe te passen. Maar daar wordt met op ingegaan en schepen Macs maakt mevrouw De Beul erop attent dat het kunstonderwijs degelijk en wel onder dc bevoegdheid van Lenssens valt. Ook wat de aka demie voor schone kunsten be treft werd het reglement voor de toezichtskommissie goedge keurd. Voor CVP fraktieleider Van Damme was de tussenkomst van Dc Batselier een re vanche. Ook volgens hem moest de intcrpellant eerst kontakt hebben opgenomen met de betrokken schepen en het probleem pas dan aan de orde hebben gebracht. Stilaan kwam er een hele diskussie op gang en geraakten de gemoe deren verhit. Toen Herman Van den Abbeele en met hem Dc Batselier het woord vroe gen. meende burgemeester Cool dat het welletjes was ge weest. «Er wordt niet meer over gesproken. Stemmen», zo zei hij waarbij hij uit het oog verloor dat het om een mede deling ging en dus niet moest gestemd worden. Wat met de werklozen? Onmiddellijk laste de burge meester een pauze in en toen de raad daarop weer rond de tafel ging zitten, verleende burgemeester Cool toch het woord aan Herman Van den Abbeele. Kalm en beheersd zoals steeds zei deze dat de meerderheid de techniek han teert om dc intcrpellant van de oppositie dood te verven als vuilpraters Maar de meerder heid zou eerst eens de hand in eigen boezem moeten steken en moeten erkennen dat wan neer wantoestanden bij haar te kennen worden gegeven, ze deze niet steeds met de nodige aandacht bejegent. Dus gaat men naar de oppositie waar men zich op een betere wijze «bediend» voelt. Tenslotte pleitte hij voor een revalorize- ren van de bestaande kommis sies in plaats van er nieuwe op te richten. Ook PVV raadslid De Cock verzocht om deze hele materie in de toekomst in dc raadskommissie te berde te brengen waarna schepen Her mans het brandweerdebat af rondde met de woorden: «de eerstvolgende kommissie zal uitsluitend over deze vragen handelen». Hij hoopte dat ook SP fraktieleider De Batselier op die bijeenkomst zou aanwe zig zijn. Tenslotte werd overgegaan tot het goedkeuren van enkele nieuwe straatnamen: de nieu we straten gelegen tussen de Breestraat. Binnenstraat, Fr. Zele. Reus Pitjen boven de doopvont gehouden. Het Moer was steeds een folkloristisch aantrekkingspunt en ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de kermis werd er een reus Pitjen Moer gemaakt. Tijdens de plechtige doop zou jeugdschrijver Henri Van Daele zijn grootvader belichten, die hij in boekvorm en nu in reus Pitjen Moer vereeuwigde (gb) Van Schoorstraat en Van Lan- genhovestraat krijgen de naam «Platten Akker», de weg gele gen tussen de Karei Hofman- straat en de Breestraat wordt de Asgaartstraat. de straat tus sen Hoeksken en Lange Dijk- straat die thans Vlassenbroek- weg heet zal in de toekomst Putteveldstraat worden ge noemd en dc straten tussen de Kapellestraat en de Heide- straat en de Heirstraat en de Heidestraat krijgen respektie- velijk de naam van Sint-Apoi- loniastraat en Sint-Ursula- straat. Vermelden we ook nog een aanpassing van de open stelling en de lestijden van de Stedelijke Hogere Nijver heidsleergangen. de verhuring van onroerende goederen aan het scheepvaartmuseum van Baasrode en het verplaatsen van dc openbare verlichting aan de Mechelsesteenweg tus sen de beide Scheldebruggen. punten die allen de eenparige goedkeuring van de raad weg droegen. Paul Verbeke (SP) had aan dc dagorde een punt gevoegd. Het betrof het fenomeen van dc werkloosheid en de initia tieven die dc stad ter zake kon nemen. Hij stelde vast dat sommige stempellokalen op zijn zachtst uitgedrukt lamen tabel zijn en dat er op sommige plaatsen zelfs geen fatsoenlijke wachtruimte ter beschikking is. Bovendien zou de stad een lokaal kunnen vrijmaken waar kursussen voor werklozen ge geven worden en zou aan de stempellokalen een lijst met vakante betrekkingen kunnen worden uitgehangen. Schepen van Cauteren zei daarop dat de stad maksimale inspanningen doet en gebruik maakt van de mogelijkheden die worden ge boden. Van de 360 personeels leden die de stad in dienst heeft zijn er 99 niet in vast verband werkzaam. Schepen Hermans zei dat het probleem van de stempellokalen in zijn totaliteit zal worden bekeken en dat de vakbonden en het CMJ ook een taak hebben om voor opvangmogelijkheden te zorgen en dat trouwens ook reeds doen Tenslotte pleitte Norbert De Batselier voor een gelijke be handeling van de vrijzinnigen op verschillende terreinen. Zo zou er op alle begraafplaatsen een columbarium en strooiwei- de moeten komen. Wat sche pen Dierick toeliet te zeggen dat men dit zo snel mogelijk ook in orde zou brengen. De Batselier vroeg ook of de stad zou toetreden tot de Interkom- munale voor Oprichting van een Krematorium in Oost- Vlaanderen. wat volgens sche pen Dierick momenteel niet opportuun zou zijn. en of men het Humanistisch Vrijzinnig Vormingswerk geen stadslo- kaal ter beschikking zou kun nen stellen Dat kan wel voor andere verenigingen (KAJ), aldus De Batselier die besloot: «de vele miljoenen die onze stad toedraagt aan kerk en ere diensten mag niet verhinderen dat aan de noden van de vrij zinnigen niet wordt tegemoet gekomen». Dendermonde. De fraaie pastorij van Zwijveke (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 5