Lebbeekse financiële put moet gevuld aatschappelijk Opbouwwerk laasland wijzigt statuten PEDILUX Praten met Karei De Gucht1 Peer Van der Kreeft verlaat Maatschappelijk Scheldewijding Doel: Lutgart Simoens komt KERKSTRAAT16^,5 302 AALST De Voorpost - 29.7.1983 - 7 ibeke is algemeen bekend, er financieel allesbehalve schit- id voor. Duidelijker gezegd, Ibeka zit opgezadeld met een ike financiële put. Hoe diep die wel is, op welke manier hy kan rentueel zal - gevuld worden en daartoe zal moeten bijdragen, jen we aan financieschepen Ka- De Gucht. )e Gucht, financieschepen sinds I begin van de huidige legislatuur, het weten, want hij is er, naar ien zeggen, in afgedaald. Welke bevindingen waren van deze fi- ncieschepen-speleoloog, leest u in gende bijdrage. Cl''! Iff College is genoodzaakt geweest, WCI inverse wegen, de belastingen te ver- Zag je werkelijk geen andere (;ui wing? k Ie konden er gewoonweg niet bui- De belastingsverhoging, zoals ze irgevoerd werd - opcentiemen van naar 1850, personenbelasting van 6 8% en een aanpassing van de butie voor het ophalen van het (vuil - vormde trouwens een mini- verhoging. moet het geld sowieso ergens ha- Ofwel moet je besparen, ofwel stingen heffen. Mochten we de be ugen niet verhoogd hebben, dan een extra-besparing noodzakelijk eest van 25 miljoen frank. Op een le gemeentebegroting, die in gewo- ku ieke. Karei De Gucht en zijn ■x (note (P. van San) lienst 220 miljoen bedraagt, een ileet irreële beslissing. Vermits we K'j genoodzaakt waren een aantal ge- kullu telijke voorzieningen gewoon af te ',cl fen. Het OCMW zou niet kunnen vcr£ en zoals het dat nu doet. sportkom- en muziekschool zouden hun deu- inen sluiten. J bh I lende Dit zou verder betekenen dat je wat het personeel betreft, eenieder die niet vastbenoemd was, aan de deur zou zetten. Waaruit automatisch volgt dat een aantal gemeentelijke diensten niet langer in stand kunnen gehouden worden. Kortom, wanneer je in de begroting alles schrapt wat mogelijk is - een lou ter theoretische omstandigheid, want van een gemeente als «dienstenver- leenster» zou geen sprake meer zijn - zelfs dan krijg je de begroting niet in evenwicht. Dus ben je genoodzaakt de belastingen te verhogen. Let wel, ik heb die belastingsverhoging niet voorgesteld omdat ik een voorstander ben van der gelijke operatie - integendeel - maar gewoon omdat er geen andere uitweg was. Ik heb daarnaast trouwens ook een aantal besparingen voorgesteld. Omdat ik meen dat wanneer je aan de burgers een grotere financiële inspanning vraagt, je daartegenover als overheid besparingen moet doorvoeren. Viel dat mee, besparen? Besparingen doorvoeren was niet makkelijk. Het College heeft er trou wens weken over gepraat hoe we ze zouden realiseren. Dat was dan ook één van de redenen waarom de begroting op een later dan voorzien tijdstip in de gemeenteraad belandde. Waarop werd nu bespaard? O.a. op de werkingskosten. Een overigens niet zo makkelijke ingreep, vermits de wer kingskosten in de gemeente Lebbeke geenszins hoog liggen. Dat betekent niet dat er geen kleine misbruiken zou den bestaan. Die zijn er toch overal. En moeten uit de wereld geholpen worden. Maar denken dat we met het verdwij nen ervan, de financiële toestand van de gemeente fundamenteel zouden veran deren, lijkt me in Sinterklaas geloven. Anderzijds zou het wegsnijden van de fakultatieve uitgaven (subsidies) een meer beduidende ingreep inhouden. Ben jij daar voorstander van? Naar mijn mening moesten ze ge woon geschrapt worden. Want de reali teit ziet er momenteel aldus uit. dat je het geld dat je aan de fakultatieve uitgaven besteedt, bij de bevolking dient te gaan halen onder de vorm van belastingen. Politiek ligt dat schrappen van de fakultatieve uitgaven moeilijk te Lebbe ke. Omdat er op toegezien wordt dat het evenwicht tussen de sport- en de kultuursektor bewaard blijft. De kui tuur redeneert aldus: de sport beschikt over een sportkomplex. waaraan per definitie een bepaald bedrag gespen deerd wordt, want het komplcx staat er en moet maximaal benut worden. Wij van de kuituur beschikken over geen kulturele centra. Waarom mogen wij dan over geen subsidies beschikken om bepaalde projekten te realiseren? Een argumentatie als een andere. Maar daarmee valt een eventuele ingrij pende besparing - in termen van mil joenen - in de fakultatieve uitgaven. Ook de argumentatie van dc sportadep- ten valt te begrijpen Ik ook ben trou wens van mening dat de sport maximaal aan bod moet komen. Het sportkom plex staat er en moet - ik herhaal het - optimaal benut worden. De exploitatie ervan behelst echter een miljoenenreke ning. In feite ligt die exploitatie te hoog in verhouding met de financiële draagkracht van dc gemeente. Maar het staat er. Die vaststelling vormt één van dc strukturële oncvcnwichten in de begro ting, onevenwicht dat je niet kan weg snijden. tenzij je het sportkomplex laat verdwijnen. Wat de laatste van mijn bedoelingen is. Maar goed, dat probleem van de fakultatieve uitgaven bekijken we op nieuw in de begroting 1984. En we trachten een oplossing te vinden die iedereen kan tevreden stellen. Onder tussen hebben we wel de opdracht gege ven de toelagen werkingsjaar 1981 uit te betalen, voor zover dat nog niet zou gebeurd zijn. Want het lijkt me essen tieel dat dc verplichtingen uit het verle den voldaan worden en zo vlug moge lijk. Nu we het toch over betalen hebben. De gemeente zal in de komende dagen ook alle financiële verplichtingen uit '82 kwijten welke nog openstonden. Op die manier trachten we een eind te maken aan een ongezonde toestand die terecht bij een aantal leveranciers kwaad bloed zet. Het kon echt niet vroeger, geloof Je zou bijvoorbeeld kunnen besparen op het personeel? Hebben we gedaan. Mensen die af vloeien worden in de regel niet vervan gen. Zo is gebeurd met de heer Kep- pens, en ook twee niet geslaagde poli tieagenten in spe worden geschrapt. Daarnaast hebben we beslist de te werkgestelde werklozen in 1983 twee maanden te laten stempelen. De moge lijkheid blijft bovendien open, de perio de volgend jaar op te voeren tot vier maanden. Al die beslissingen hebben een financiële weerslag op de begroting die - en dat is toch wel belangrijk - volgend jaar beduidend belangrijker zal zijn. Je mag die ingrepen in het geheel niet onderschatten, omdat er verschillende aspekten aan verbonden zijn. Zo moet het voor eenieder duidelijk zijn dat er in die zaak een aantal politieke evenwich ten spelen. Ik durf een kat een kat noemen. In geen enkele andere koalitic zou dat overigens anders liggen. Uiteindelijk werken er in de gemeen telijke diensten weinig mensen die niet goed politiek gesteund zijn. Ongezond, maar waar. en zo in elke andere ge meente. Onze Belgische mentaliteit zou op dat punt fundamenteel moeten ver anderen. De dag dat je in de tegenge stelde richting begint te bewegen - het personeelsbestand af- in plaats van op bouwt - kreëert dat voor de koalitic- partners problemen, Naast de tewerkgestelde werklozen zijn er ook een aantal mensen, via het Bijzonder Tijdelijk Kader, het perso neelsbestand komen aanvullen. Derge lijke systemen, nationaal uitgedacht om dc werkloosheidstabcllcn een iets gun stiger beeld te laten geven, belasten uiteindelijk dc gemeente. Zo hebben dc tewerkgestelde werklozen, op jaarbasis een weerslag van 6,2 miljoen op de begroting. Toch een aanzienlijk bedrag. Neen, ik herhaal het. besparen valt niet makkelijk. De bezuinigingen heb ben bloed, zweet en tranen gekost. Dc weerslag van die besparingen zal groter zijn in 1984. Omdat ze dan een gans begrotingsjaar behelzen. Bovendien moeten we trachten een supplementaire inspanning te doen in dc begroting 1984. Die besparingen hebben dus hun weerslag. Wat niet belet dat Lebbeke onleefbaar was zonder verhoogde belas tingen. Het uitgavenniveau ligt struktu- reel gewoonweg hoger dan het inkom- stcnnivcau. De redenen? Allereerst het feit dat tijdens de vori ge legislatuur enorm veel openbare wer ken uitgevoerd werden. Bepaalde men sen stellen zich overigens vragen om trent het nut van die werken. Naar mijn mening ten onrechte, want dc omlei- dingsweg bijvoorbeeld heeft zijn nut, wanneer die goed gebruikt wordt. Werd er naar jouw mening niet teveel «openbaar gewerkt In het geheel niet. Er zijn er trouwens nog flink wat uit te voeren wanneer je in de gemeente rondblikt. In Wieze bij voorbeeld moeten de Nieuwstraat en Molenstraat dringend opnieuw aange legd worden. Feit is echter wel dat heel wat open bare werken uitgevoerd werden met een enorm zware financiële weerslag. Zo de omleidingsweg. Wat echter het gevolg is van het feit dat ondanks de schriftelijke belofte van toenmalig minister Chabert. dat de weg een rijksweg zou worden - met alle financiële voordelen eraan ver bonden - de minister die belofte niet heeft ingelost. We krijgen nu wel een verhoogde toelage op bepaalde delen van de omleidingsweg, waarmee een bedrag van circa 8 miljoen gemoeid is. Maar die bedragen komen terecht op de buitengewone begroting, zodat enkel de leninglast gedrukt wordt. Hoewel de positieve weerslag op de gewone begro ting toch nog een bedrag van 1,2 mil joen betekent. Met die leninglast zijn we dus gekon- fronteerd en daar kunnen we op korte termijn weinig aan veranderen. Omdat er teveel jonge leningen bij zijn. De nood aan nieuwe belastingen bestond ongetwijfeld reeds een paar jaar, min stens. Maar wie verhoogt er nu belas tingen juist voor de verkiezingen. Dat zal ook wel in de hoofden van dc leden van het vorige kollege hebben gespeeld. Menselijk trouwens. De tekorten verdwijnen er echter niet mee. De intresten blijven maar oplo pen, omdat de gemeente over geen kasgeld meer beschikt en dus met voor schotten moet werken. Zowat als een handelaar die konstant moet beroep doen op een kaskrediet. En dat kan zwaar uitvallen. In de begroting 83 voorzien we 4 miljoen voordebet-intres ten, in 1984 wordt dat wellicht 6 7 miljoen. Mijn inziens heeft het echter geen zin belastingen die echt nodig zijn, uit te stellen. Uitstel betekent immers geen afstel en uiteindelijk kan de belasting betaler ook nog dc intresten op de leningen betalen. Een andere oorzaak van de noodzaak de belastingen te verhogen ligt in het feit dat de staat zijn verplichtingen t.o.v. de gemeenten niet tijdig nakomt. Erger nog, de staat legt de gemeenten extra-verplichtingen op. O.a. het be staansminimum dat voor de helft door de gemeente moet gedragen worden, de tekorten van de ziekenhuizen enz. Te gelijk wordt ook nog het Gemeen tefonds afgebouwd. En mocht de gemeente, in het verle den, een restriktiever beleid gevoerd hebben qua personeel, dan waren we nu inderdaad met enkele miljoenen minder tekorten gekonfronteerd. Al deze ele menten samen zullen ons ertoe verplich ten ook in 1984 een zuinigheidsbeleid te voeren. Wordt er volgend jaar nog drastischer bezuinigd dan in 1983? Nog drastischer bezuinigen lijkt me in de praktijk onmogelijk. Via een zuinig- Lebbeke. De liberalen in konklaaf (P. van San) heidsbeleid alleen halen we het niet. Je moet daartoe immers de struktuur van de begroting bekijken. Die bestaat voor 20 procent uit werkingskosten, voor 40 procent uit schulden en voor 40 procent uit personeelskosten. Dus is het zo dat de werkingskosten een ganse reeks vas te kosten omvatten. Het personeel kan moeilijk in zijn geheel aan de deur gezet worden en wat de leninglasten betreft kunnen we alleen maar hopen dat op een bepaald ogenblik de intrestvoeten fel zullen dalen. Wat nog niet voor morgen is. Wees echter gerust. Ik zoek naar besparingen. En wanneer ik er vind tracht ik ze door te drukken. Ik stel trouwens met genoegen vast dat de bereidheid daartoe toeneemt. De over gang van de vette naar de magere jaren verloopt altijd wat stroef. De situatie lijkt dus ergens uitzicht loos? Een aantal elementen bepalen de fi nanciële toekomst van de gemeente. Allereerst het feit of we al dan niet een saneringslening kunnen krijgen. Derge lijke lening krijg je op de begroting 1983, wanneer de begroting 82 een dccifit vertoonde en de rekening 1981 in buitengewone dienst ook deficitair was. Lebbeke voldoet echter niet aan dc tweede voorwaarde. In het verleden werden voor circa 38 miljoen uitgaven gedaan die thuishoor den op de buitengewone dienst-inves- tcringen, dus, met gereed geld, kasgeld. Dat was toen nog ruimschoots voorhan den. Het was echter valse rijkdom, want de rekeningen zouden eenmaal in de bus vallen. En ik denk daarbij aan de vele openbare werken. De cijfers waarop de Vlaamse ge meenschap zich baseert voor het toe kennen van een saneringslening weer spiegelen dus voor Lebbeke niet de werkelijke toestand. Die inderdaad dra matisch is. Let wel, zo een saneringsle ning wordt in kapitaal en intrest terug betaald door het Vlaamse gewest, kost dus niets aan de gemeente, is een gift. U begrijpt toch meteen dat zo een opera tie van levensbelang is voor onze ge meente. Toch wel spijtig dat in het verleden geen leningen werden opgeno men. dan zaten we nu wel met een probleem minder Maar het is natuur lijk verleidelijk te betalen met het geld uit de schuif Het gaat vlugger, want leningsdossiers kunnen wel eens aan slepen. Hoe aan het gerezen probleem een oplossing geven is natuurlijk een ander paar mouwen. Kort gezegd - en dan moet ik eventjes technisch worden - zijn er tcoretisch twee mogelijkheden. Ofwel verlengt het Vlaamse gewest de regeling in 1984 en dan komen we wel in aanmerking. De rekeningen schuiven dan ook een jaar op, en de rekening 1982 werd opgemaakt om in de prijzen te vallen. Ofwel slagen we erin de rekening 1981 vooralsnog aangepast te krijgen. Voor beide benaderingen staan we op dit ogenblik echter niet zeer ver, en ondervinden we veel terughoudend heid. Om u daarop dus een antwoord te geven is het nog te vroeg. Wanneer we die miljoenen niet krij gen, zullen we ze ergens anders moeten zoeken. Nieuwe besparingen, maar ik vrees ook nieuwe inkomsten. Met leed wezen moet ik dan wellicht nieuwe belastingen voorstellen. Ik wacht uw mirakeloplossing met ongeduld af. Is dal de taal van de PVV'er? Naar mijn mening wel. Er bestaat een tekort. Een serieus tekort: zestig mil joen. De begroting bedraagt 240 mil joen. Het tekort vertegenwoordigt dus 25% van de begroting. We proberen die put te vullen via zo weinig mogelijk belastingen. Wanneer je dat wil aanhouden, moet je zoveel mogelijk besparen. Maar anderzijds moet er geld op tafel komen. Hoe je het ook draait of keert. Plus dat je niet mag vergeten dat het financieel draagvlak van de gemeente niet zo enorm groot is. We zitten met geen grote belastingsop brengsten. De Lebbeekse bevolking is geen rijke bevolking. Daartegenover staat dat Lebbeke qua sociale en kultu rele voorzieningen - OCMW, sportkomplex enz. - een vrij ontwikkel de gemeente is. Ziet Karei De Gucht een lichtje in de duisternis? Naar mijn mening moeten we er over een periode van drie jaar in slagen in evenwicht te geraken. Gedurende die periode zal de bevolking gekonfron teerd worden met een verhoogde belas tingsdruk. Daar is geen ontkomen aan. Daarnaast hoop ik tegen het einde van de legislatuur in staat te zijn de belas tingsdruk een beetje te verlichten. Het blijkt me echter gezonder nu harde en misschien onpopulaire maatre gelen te treffen dan de put mee te sleuren en uiteindelijk intresten op in tresten te moeten gaan betalen. Pierre Van Rossem 3 'komen voor bewonersbelangen 8 maart van dit jaar besliste de algemene vergade- van de vzw Maatschappelyk Opbouwwerk Waasland :nt ieuwe koers die al een tijdje gevaren wordt bij middel ,nf Mn statutenwijziging te konfirmeren. denk QW ontstond eind de jaren zestig in de schoot van de kommunale van het Land van Waas. Tijdens een «lae ove «de maatschappelijke outillering van de R sgebieilen», kwam het belang van de streekontwikke- in het Waasland zo sterk in de belangstelling te staan ie InU-rkommunale, die grootse plannen had m.b.t. idustrialisenng van het Linker Scheldeoevergebied, pn besloot een dienst «Maatschappelijk Opbouw- op te richten. De dienst, waarbij naast de Inter- nunale ook het Ekonomisch Komitee Waasland en «konomische instanties als het ACV en het ABVV, ICMV, de Boerenbond en de RVA waren betrok- zou werk maken van «een proces van sociale tiding bij de ontwikkeling in het Linker Scheldeoe- nd». (terugblik leert dat de iten van de dienst voor- ht waren op het in wer- Ilen van sociale beheer- Xhanismen M.a.w. de alisering van het Lin- iheldeocvergebied zou •deren en hel Waasland ieuwe toekomst bereiden cl was daarom wenselijk de onteigeningen en de fe aanpassing van dc •elijke, voornamelijk a- che bevolking vlot zou- verlopen. Naderhand het opbouwwerk in het lind een hele evolutie maakt Er waren dc ie jaren, er was vooral dc •fiving naar een steeds aanpak, waarbij dc jen van de bewoners cn ie van machtige (sociaal- "mische groepen een zamen te staan fzW I p 11r 11 - Van interkommunaie dienst tot onafhankelijke vzw Wanneer de dienst Opbouw werk van dc interkommunaie van het Land van Waas begin de zeventiger jaren gelast wordt met het onderzoek naar de sociale voorzieningen in het Waasland, krijgen ook een aantal individuen en verenigin gen uit de sociale cn kulturele sektor belangstelling voor het Wasc opbouwwerk. In dc vzw MOW die de dienst in 1975 als gevolg van een KB betreffende de verdere betoelaging van in stellingen voor opbouwwerk wordt (alleen vzw's kwamen voortaan nog voor subsidiëring in aanmerking), zijn nog altijd de overheid dc socio-profes- sionele sektor en de strcekin- stanties, maar ook de regiona le socio-kulturclc verenigingen en de kulturele raden ver tegenwoordigd. In 1976 ech ter, als blijkt dat de opbouw werker van MOW zich op de KP-lijst heeft kandidaat ge steld voor de gemeente raadsverkiezingen, barst bin- .nen de pas opgerichte vzw een bom. Alles verliep prima noch tans. Op basis van leefbaar- heidsonderzoeken in verschil lende Wasc dorpen werd sa men met dc bevolking de fusie- problematiek voorbereid en begeleid, de eerste dorpsraden gingen zich met inspraak inla ten, maar men wijdt zich na het 'incident' liever aan aansle pende diskussies over het sta tuut van de opbouwwerker en in 1978 worden alle perso neelsleden van MOW aan de deur gezet. In 1979 mag een nieuwe op bouwwerker zich opnieuw in zetten voor het Waasland, De vzw verzorgt met hem voorna melijk de begeleiding van de inspraakraden en een vor mingsaanbod voor dorps- en kulturele raden. Het wordt een stille, voorzichtige periode. In het najaar van 1980 besluit de stuurgroep van MOW uitein delijk de werking bij te sturen. Men zal meer aandacht beste den aan dc plaatselijke wer kingen in het Waasland, en de betrokkenheid van dc bevol king daarbij sterk stimuleren. De interne struktuur van MOW ondergaat eveneens wijzigingen. Binnen de raad van beheer neemt dc stuur groep (die bestaat uit dié leden van de raad van beheer die gemandateerd zijn om het da gelijks bestuur waar te nemen. een lichaam dat niet represen tatief is voor de officiële struk tuur) geleidelijk alle taken over. De organisaties uit de voornoemde sektoren verlie zen, waarschijnlijk omwille van dc tijdelijk zwakkere en steeds plaatsclijker werking cn omdat de politieke polarisatie wegebt, hun belangstelling voor MOW, hun vertegen woordigers zijn niet langer aanwezig op de algemene ver gadering. Andere, individuele leden laten zich ontmoedigen door dc benarde financiële toestand. De stuurgroep voelt aan dat de diskrepantie tussen de officiële struktuur van MOW en de werkelijke struk tuur die ten grondslag ligt aan de vernieuwde inhoudelijke werking, steeds maar groter wordt en besluit na een studie dag in 1982 een statutenwijzi ging voor te bereiden. Meer mensen uit de projekten, iedereen eigenlijk die geïnte resseerd is in samenlevingsop bouw in het Waasland, moet bij het algemene beleid wor den betrokken, vindt men; struktuur en procedures moe ten zodanig worden versoepeld dat inspelen op projektver- schuivingen geen probleem meer vormt. Alleen de politie ke mandatarissen worden van medewerking uitgesloten. De vzw gaat ervan uit dat opbouw werk cn partijpolitiek twee duidelijk verschillende metho den zijn om een verandering in de samenleving te bewerken; men beschouwt de dialoog vanuit het eigen engagement met politiek gemandateerden daarentegen wel als essentieel. Peer Van der Kreeft, de opbouwwerker van de vzw Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland, een man die in korte tijd zeer verdienstelijk, zij het tegelijk zeer bemoei lijkt, werk heeft geleverd voor de regio, is sinds 1 juni jl. vast medewerker bij een projekt voor werkende jongeren in Brussel. Zijn bureau voor struktuurplanning op het MOW in Sint-Niklaas heeft hij overgelaten aan Anick Forret die hem per 1 september opvolgt. «Het is niet zonder spijt dat ik juist op dit moment de struktuurplanningsstencils, -brieven, -dossiers en -verga deringen moet verlaten,» schrijft hij vanuit Gent aan zijn vriendcn-Icdcn van de koördinatiegroep struktuurplan ning. Van der Kreeft heeft niettemin geleerd en affirmeert nu «dat een gezonde samenwerking rond diepgewortelde problemen in Sint-Niklaas mogelijk is. En dat het moge lijk is boven alle partijpolitieke verschillen heen de handen in elkaar te slaan om aan één kar te trekken». «De pluralistische werking die we samen konden opzetten heeft bewezen niet zonder moeilijkheden te zijn, maar toch vruchten te kunnen afwerpen,» aldus nog Peer Van der Kreeft. Het is geruststellend te weten dat hij niet zondermeer kapt met de aktiviteiten en aspiraties van de koördinatieg roep, maar zijn vrienden voor de toekomst zijn goede raad en hulp heeft beloofd. L.D.B. Eind juli wordt tijdens een perssouper in de molen van Doel het volledige programma van de negende Scheldewij ding uit de doeken gedaan. We kunnen vooraf al vertellen dat ook voor de uitgave '83 een aantal inmiddels klassiek ge worden onderdelen op het pro gramma zijn behouden geble ven. Zo zijn ondermeer de Busskleppers van Temse voor een zoveelste keer van de mu zikale partij in Doel. De Scheldewijdingsfeesten be ginnen al een paar jaar lang op zaterdagavond, maar de grote massa komt pas op zondag naar het Scheldedorpje afge zakt. Voor de uitgave '83 kan daarin wel eens verandering komen. Kapiteins van de deel nemende jachten, vergezeld door familie en vrienden, wor den traditioneel zaterdag avond door de Doelse fanfare aan de haven afgehaald. Daarna gaat het er dan gezellig toe in het gemeentehuis en later tijdens het «Bal van de kapiteins». Voor die gelegen heid wordt ook steeds een spe ciale gast naar Doel uitgeno digd. Eerder al waren dat Jef Burm, Armand Pien en vorig jaar Nand Baert. Voor de ne gende uitgave is de keuze ge vallen op Lutgart Simoens, de BRT-presentatrice van «Pla- tenpoets» en «Vragen staat vrij». Die Lutgart is erg popu lair, en een paar weken gele den is dat nog duidelijk geble ken tijdens de 750ste uitzen ding van «Vragen staat vrij» vanuit een overvol casino van Middelkerkc. Het staat nu al vast dat tiental len dagjestoeristen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om de presentatrice eens in levenden lijve te aan schouwen. Ook De Voorpost zal er uiteraard bij zijn om een impressie van dat gebeuren weer te kunnen geven. Nieuwe verhoudingen De voornaamste van de arti kels die in maart werden gewij zigd hebben uiteraard betrek king op de samenstelling van de algemene vergadering en de raad van beheer en op de be sluitvorming binnen beide ver gaderingen. Terwijl in de oor spronkelijke statuten het aan tal stemmen werd berekend per sektor en volgens het be lang van die sektor, heeft elk lid nu één stem en worden besluiten genomen bij gewone meerderheid van stemmen. De overige statuten bleven, op en kele formele wijzigingen na, behouden. De statutenwijziging schept alleen maar de nodige voor waarden; van de konkrete rea lisatie van de nieuwe koers moeten we nu werk maken, stelde een woordvoerder van MOW onlangs nog. Men wijst erop dat dc leden van de vroe gere 'sektoren', voor zover ze geen politiek mandaat uitoefe nen. nog altijd zeer welkom zijn. Iedereen wordt trouwens uitgenodigd om mee te denken over de toekomst van de vzw MOW. Bij MOW kan u over dag telefonisch terecht op het nummer 03/777 12 14. Leo DE BOCK GEEFT MEER KOMFORT rfiU AAN UW VOETEN Y~ A i Schoenen in verschillende f\ L) breedten f - Voetverzorging I Steunzolen l J Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 Telefoon 053-21.59 23

De Voorpost | 1983 | | pagina 7