Kasteelheren en gewone dorpelingen in Cortewalle-Beveren Lebbeekse familie De Jonge reist op unieke manier Veelbelovende tweede Molenfeesten te Oordegem Terueblik op het leven rond de eeuwwisseling Hamme heeft bloeiende Wijn- en Natuurgilde Nationale Feestdag te Moorsel «Week van de Jeugd» in september te Sint-Niklaas Met de huifkar door Vlaanderen deren Diksmuidi! :ft dus haa jcugdorj it zal een volksspelen. 0 een luchtballol het nodige spek 8 - 29.7.1983 - De Voorpost In aanwezigheid van burgemeester Van der Aa, schepen Pauwels en enkele gemeenteraadsleden werd de tentoon stelling over leven in en om het kasteel Cortewalle anno 1900 te Beveren geopend. Deze unieke expositie is toegan kelijk tot 4 september en hangt een beeld op van twee uiteenlopende leefwerelden: enerzijds de «high society» en anderzijds het doordeweekse dorpsleven. De organisatie is een initiatief van de vzw Cortewalle in samenwerking met de kulturele raad, het gemeentebestuur en de heemkundi ge kring Het Land van Beveren. Konservator Gabriël Wil- lems, die later in de toespraak van burgemeester Van der Aa als duiveltje-doet-al zou wor den omschreven, vertelde kort waarom de unieke tentoonstel ling werd opgezet. «Wij willen met deze organisatie niet al leen streven naar een herwaar dering van het kasteel zelf, ook het park en de bijgebouwen verdienen dezelfde aandacht. Niet iedereen is ervan op de hoogte dat het gemeentelijk museum werkelijk prachtige stukken in bezit heeft. Al die voorwerpen worden nu op de eerste verdieping tentoon ge steld en alleen dat bezichtigen is al zéér de moeite», vertelde konservator Willems. Gabriël Willems schrijft in de overigens fraaie katalogus dat een tijdsbeeld ophangen van de maatschappij om streeks 1900 een poging is ge weest en de bezoeker zelf zal moeten uitmaken in hoeverre deze poging is geslaagd. Het hele opzet mag inderdaad niet onderschat worden Het is nooit te achterhalen hoeveel medewerkers vrije uren heb ben opgeofferd om zo'n opzet te doen slagen, maar dat het er erg veel moeten zijn is over duidelijk. In zijn toespraak had de h. Willems dan ook veel woorden van dank voor al die medewerkers. «Wij weten het, wij blijven onvolledig omdat het terrein te uitgestrekt is. Maar toch zijn wij overtuigd dat ondanks die onvolledigheid de bezoeker de sfeer van de eeuwwisseling zal kunnen aanvoelen», schrijft ook nog konservator Willems in de katalogus. De h. Willems mag er gerust in zijn: het vol staat om slechts één van de prachtige zalen te bezoeken en de wellicht soms moeilijk in bruikleen gekregen voorwer pen te bekijken om ervan overtuigd te geraken dat erg veel inspanningen werden ge leverd om deze expositie in derdaad het predikaat «uniek» te kunnen meegeven. Uitgebreid «Het is de eerste maal dat er een zo uitgebreide tentoonstel ling over leven in en rond het kasteel wordt opgezet.» vertel de burgemeester Van der Aa. «Het is een uitzonderlijk voor recht om op unieke wijze met het maatschappijbeeld van rond de eeuwwisseling kennis te kunnen maken. Hier wordt een beeld opgehangen van twee kontrasterende leefwerel den: de kasteelbewoners met al hun rijkdom, de dorpelingen die moesten wroeten voor de dagelijkse boterham. Het is en blijft mijn grote wens dat de interesse en het respekt ook voor het verleden van onze gemeente aangescherpt mag blijven worden. Mensen gaan dikwijls elders dingen bekij ken. bezienswaardigheden waarvoor men ook in eigen gemeente terecht kan. Deze tentoonstelling zal dat méér dan duidelijk maken Katalogus Kasteel Cortewalle is een ideale tentoonstellingsruimte, overigens ook het meest waar devolle element van de exposi tie. De Vcrtlatzaal. de Blauwe Kamer, de Vlaamse Kamer en de Goubauzaal getuigen voor zichzelf en worden uitgebreid in de katalogus voorgesteld. Bezoekers zullen vooral wor den bekoord door de feesttafel anno 1900. waarvoor het tafel linnen en het servies in bruik leen werd gegeven door het huis Stoop. De andere kamers werden eveneens opgesmukt met kleine meubelen, servies en allerlei huisraad uit de schenking Genot en van het stedelijk museum van Sint- Niklaas. Ook de huiskapel van Cortewalle heeft een opknap beurt gekregen en met kerk schatten van de kerkfabrieken van Beveren Sint-Martinus. Doel en Melsele zou de kapel best wel eens blikvanger van de tentoonstelling kunnen worden. Bezoekers kunnen ook meer opsteken over wat ijskelders precies zijn geweest. De dage lijkse bezigheid van de dorpe ling rond de eeuwwisseling, zijn ontspanning. vertier, wordt voor het voetlicht ge bracht op de eerste en tweede verdieping van het kasteel. Ambachten van toen krijgen ook de nodige aandacht: lecr- bewerker en schoenmaker, kuiper, blokmaker, timmer man. de strodekkcr. allen krij gen ze een plaatsje in Corte walle. Doel Tijdens de opening waren een aantal mensen van de par tij van de Schippersgilde van Doel. Achteraf begrijpelijk, want het leven in dat Schelde- dorp rond de eeuwwisseling krijgt veel aandacht. In de ka talogus verneemt men meer over het kerkelijk leven en het onderwijs in Doel. over de gemeenteschool, uiteraard ook over de Schippersgilde zelf. Er staan ook een heleboel ge bruiksvoorwerpen tentoon een kompas, een ankerlicht, een misthoorn, een dreganker. een roephoorn, een hoosvat In de katalogus (150 frank) vindt men ongetwijfeld een handige gids Leven in en om hel kasteel anno 1900» is te bezichtigen, elke dag behalve dinsdag, van 14 tot 18 uur in de periode van juli tot en met 4 september. De toegangsprijs bedraagt 50 frank. Geleide be zoeken kunnen worden aange vraagd bij de gemeente Beve ren. dienst toerisme. Kerk straat 3 te Vrasenc. Telefoon: 03/775 70 29. Luc VAN BROECK Dendermondsesteenweg 133 te Lebbeke, waar vroeger het was- en nieuwkuisbedrijf van de familie De Jonge gevestigd was, is de laatsie tijd omgevormd tot een grote werkplaats met een halve schrijnwerkerij en een komplete smidse. De familie De Jonge zelf heeft zeven kinderen en woont nog op hetzelfde adres. De vroegere wasserij is nu dus omgevormd tot een hoefsmederij en huurhouderij. Daarom worden er nu voortdurend oude koetsen, huifkarren en sjeezen opgekalefaterd, een passie voor Herman De Jonge, zijn kinderen en diens grootvader die werkelijk in de ban leven van alles wat maar iets met paarden te maken heeft Op de weide achteraan staan negen paarden en deze dieren zullen dienen om de ganse fa milie een aangename vakantie te bezorgen. Daarom immers gingen we bij de De Jonges op bezoek. Uitgenomen de moe der trekt immers iedereen met paard en kar op reis voor een trip doorheen het Brabantse, het Antwerpse en de Kempen met als eind- en keerpunt de Belgische enclave Baarlc-Hcr- tog. De reis Met zijn zesentwintigen zijn ze op vrijdag 22 juli vertrok ken. Elf volwassenen en vijf tien jongelui bemanden de po- nykar en vier huifkarren, ter wijl nog twee man gewoon te paard meegaan. Samen met vrienden uit Moorscle, Zottc- gem en Vilvoorde willen ze dus een week de baan op met in totaal twaalf paarden. Van de Lebbeke. De Lebbeekse familie De Jonge te Godveerdegem tijdens de tocht van vorig jaar naar Diksmuide. Achteraan de huifkar ziet men de ponykoets met de jongste spruit M zesentwintig deelnemei oudste (met huifkar) a jaar en de jongste zevei snaak zal met de rijden. Via kleine land- en geitjes trekt de karavai Mechelen naar Lier, Tuj en Baarle-Hertog. Oni worden de tentjes opgei slaapt men in de huif Tijdens een eerste trip. de route per auto woi kend, moest kontakt worden met de landl die eventueel ee den ter beschikking stelle de wagens en paarden. Bij een gemoedelijk tje van ongeveer vijftig meter per dag. zullen dc turiers zo'n zeven dagen wegblijven. Ond sen wordt er ook gccxpei tcerd. Men gaat het sli verschil meten tussen zers die door dc fabric gemaakt en ijzers die vroeger met de hand zij smeed. Men wil dus aan het aangename Voor Herman Dc zijn kinderen is dezt maiden-trip. Vrocj trokken ze door W deren naar Diksmi formule heeft dus lijkheid bewezen, b komst kan er dan werkt worden aan ken van een mooie nu al mee dc trip herstellen en rcstai een mooie koets op len. een uniek stuk. Na de terugkeer milie De Jonge onze lezers het hun belevenissen. okt Te Hamme is er momenteel een vereniging die dc naam kreeg van Wijn- en Natuurgil de. Deze is aangesloten bij de V.A.W. verbond van amateur- en wijnmakers. Samen willen ze zoeken naar de geheimen van hun nieuwe passie: zelf wijn maken. Meteen werd de wijngilde Amfora opgericht. Een bestuur ging van start en meteen konden de leden ken nis maken met de overkoepe lende organisatie waarvan de Hamse gilde deel uitmaakt. Dit was op een kruidenruildag te Heusden-Zolder op het do mein Bovy, de thuishaven van de amateur wijnmakers. Het bleef echter niet bij deze eerste kennismaking, want als jong ste gilde en tevens de tweede in Oost-Vlaanderen genoot vrij vlug Amfora een ruime belangstelling en de aandacht van het VAW. Tijdens het eer ste werkjaar kwamen volgende akiiviteiten aan bod: lesavond over rabarberwijn, een tweede wijnkursus, natuurwandeling, een lesavond over gistingen. een avond rond zuivelproduk- ten in samenwerking met de Nationale Dienst voor afzet van Land- en Tuinbouwpro- dukten en gebruik van krui den. Verder treedt de gilde naar buiten op diverse gele genheden als biomarkten en wijkfeesten. hobby tentoon stellingen, enz. De gildewer- king groeide zodanig uit dat de noodzaak van een eigen lokaal voelbaar werd. Met een be vriende vereniging de kana rie specialklub werd dankzij voorzitter Bernard Permentier een handelswoning omge bouwd tot een lokaal dat ruim te biedt voor het organiseren van vormingsavonden en waar bij de talrijke leden terecht kunnen met eventuele proble men. De opening van dit nieu we lokaal betekende echter een nieuwe start. Belangstel lenden kunnen terecht bij voorzitter Mare De Rijcke, Geeststraat 2Cte Moerzeke, bij Paula Konings, Drapstraat 92b te Hamme of bij Johan Weyn en André Verhelst, Wa terstraat lc te Hamme (tel. 052-47.08.10). P.V.G. Naast Aalst-Stad waar de festiviteiten ter gelegenheid van 12 juli op grotere schaal plaatsvinden en waar burgemees ter Raymond Uyttersprot instond voor de gelegenheids toespraak is Moorsel samen met Nieuwerkerken die aan deze viering enige luister wil verlenen. Ook al is de opkomst van de bevolking op dit stuk eerder minimaal te noemen. Met de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia op kop werd gestart van bij het oud-gemeentehuis naar de St.-Marti- nuskerk in aanwezigheid van heel wat oudstrijders met voorzitter Wille en als politici schepenen Anny De Maght en Robert De Pauw en raadsleden Isidora Carlé, Oscar Redant, Louis Saerens en Willy Bosteels. Na de eucharistieviering met Te Deum, afgewerkt in spoedtempo, weerklonken van op het oksaal de «Braban- qonne» en «De Vlaamse Leeuw». Na enig gebakkelei over de al dan niet opportuniteit van het spelen van «De Vlaamse Leeuw» aan het gedenkteken bij het neerleggen van bloemen bracht de harmonie, zoals ze trouwens reeds een kwarteeuw doet. beide volksliede ren ten gehore. Zonder kommentaar trouwens, al wapper de boven het monument alleen de driekleur. Bij de receptie in het vroegere gemeentehuis hield eerste schepen Anny Dc Maght de toespraak erop wijzend dat het een plicht is de jongere generatie bij dergelijke festiviteiten te betrekken. Plicht waaraan de talrijke «medailledragers» ook visueel meewerkten. Aan Albert De Smedt zou dan de herinneringsmcdaille van de regering van Koning Albert worden uitgereikt doch deze bleek niet aanwezig te zijn. De schepenen zouden dan het ereteken zelf thuis brengen. Met bezoek aan leden-herbergiers werd het officieel gedeelte van deze viering dan besloten. LH swoengnamiddag. Op donder- Jeugd» is er op dagavond 22 september gaat 24 september een men dan weer de ernstige toer theose op de Grote op met een open vergadering is o.m. volksdans en een van de stedelijke jeugdraad op den van de het stadhuis. Zakdoek. Verder zal Te Sint-Niklaas wordt door de stedelijke jeugdraad alles in gereedheid gebracht om de «Week van de Jeugd» die plaats vindt van zondag 18 tot en met zaterdag 24 september, tot een goed einde te brengen. Een rijkgevuld programma werd samengesteld, waarin alle jongerenkate- gorieën aan hun trekken zullen komen, zonder hun jo Daems van de Katolicke infostands kennis specifieke problemen uit het oog te verliezen. Filmliga leidt op vrijdagavond ken met dc -T- 23 september de film «Looks Sint-Niklasc /w~k de 'fSd- schouwburg. Tamc Lieve eu a„d smi|cs, dic vcrloo„d tics wordt geopend op zondag 18 Nonkel Wally verzorgen er worden in de sudHchoow. grocp ÏOOr september met een akademi- met poppenteatcr Pomponnc- |jUr„ infotent alle schc zitting op het stadhuis in ke en Poepoel een spetterende Tol slM va„ dc „Wcck va„ de verstrekken. de voormiddag. Bijzondere aandacht zal uitgaan naar dc voorstelling van het 'Vademe cum voor de jeugd', de infor matiegids over en voor het jeugdverenigingsleven in de Wase hoofdstad. In de namid dag wordt een wandelzoek tocht door de stad georgani- zeerd in dc vorm van een schattenjacht. Op dinsdagavond 20 septem ber vindt in dc stadsbiblioteek een themagesprek plaats over jeugdwerkloosheid. Aan het debat wordt deelgenomen door afgevaardigden van ver schillende syndikale en patro- nale organizatics. Gesprekson derwerp zal o.m. het stedelijk project tegen jeugdwerkloos- De allerjongsten worden op Dendermonde. De kaartklub 't Belfort reikte de prijzen van het kampioenschap woensdagnamiddag 21 septem- Peirsman werd koning, terwijl Roger De Pelseneer als prins werd gevierd. ber verwacht in de stads- Lysebetten draagt met gelatenheid de rode lantaarn (v) door het verplaatsen van de hele kap vanop de stelling. De 20 m hoge molen waar van de wieken er dan nog eens een tiental meter bovenuit pij len, wisselde vaak van eige naar. In 1884 werd hij verkocht aan Céleste Lalemant en door ruilverkaveling kwam hij na dien in de handen van Peter Adolf De Buyst, een Brussels schrijnwerker. Nadat hij in 1912 in naakte eigendom be landde in het bezit van een zekere Van Lierde kwam hij terug in de handen van een Lalemant. Bij Leon-Jules. Buiten werking gesteld in 1936 werd hij in 1948 als mo nument geklasseerd en in 1953 kwam hij bij het Franstalig Brussels Comité «Les amis de la commission royale des mo numents et des sites» terecht. Dit komité liet het monument echter aan zijn lot over en niettegenstaande heel wat be moeiingen en protestbrieven allerhande bleef restauratie volledig uit. Ondertussen werd de molen eigendom van de provincie Oost-Vlaanderen in 1973 en deed de toenmalige burge meester Roger De Cuyper lof waardige pogingen om het Oordegemse kleinood, de bouwvallige molen, voor kom plete ondergang te behoeden. Tot op zondagmorgen 16 mei 1976 de molen in brand stond. Niettegenstaande ver denkingen en veronderstellin gen raakte men noch achter het motief noch achter de da- der(s). Om de molen terug maalvaardig te maken was een volledige vernieuwing binnen in noodzakelijk en op een paar balken en onderdelen na was het hele binnenwerk aan ver nieuwing toe. Nieuwe hoop rees toen in 1978 op de begro ting van de provincie geld werd voorzien voor restauratie waaraan dan in 1980 door de firma Cottenier werd begon nen. De omgeving van de mo len werd helemaal opgefrist, de molen zelf werd gerestau reerd, binnen en buiten ge schilderd en de zeilen voor de wieken liggen klaar. Alles wat voor een goed funktionerende molen noodzakelijk is werd aangebracht. Zo bevat de maalinstallatie twee paar na tuurstenen en een paar kunst stenen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de fij ne afwerking van de molen en als het allemaal wat meezit zal de molen waarschijnlijk in het najaar klaar zijn en Oost- Vlaanderen een levende molen rijker. Intussen dient hij dan alvast als typische background voor de 2de Oordegemse Mo lenfeesten. De «heerlijkheid» Hof te Landegem Ook het Hof te Landegem, de plaats van deze Molenfees ten. kende een hele geschiede nis. Enkele jaren terug geres taureerd door de zorgen van dr. A. Sierens, de in de hele regio overbekende specialist, is ze momenteel geëvolueerd tot een modern landbouwbe drijf uitgebaat door de familie André De Deurwaerder, een van de organisatoren van de Molenfeesten. Reeds in de 11de eeuw is er sprake van een adclijk geslacht naar Landegem genoemd. De overdracht zou dateren van 1218 toen ridders Van Lande gem een groot gedeelte van hun allodiale goederen aan de abdij verkochten. Wellicht gaf de abdij Affligem de grond weer in leen aan hetzelfde ge slacht vermits deze afstamme lingen in de 14de eeuw als vazallen van Affligem fun geerden. Het Leenhof Landegem be stond in 1429 uit een baljuw en vier leenmannen. De heerlijk heid bezat drie justitiegraden en berechtte alle krimincle en burgerlijke zaken. De heer Van Landegem stelde de bal juw en een schepenrechtbank van zeven personen aan. Beroemde «heren van Lan degem» waren alleszins rechts geleerde Philip Wielant, voor zitter van de Raad van Vlaan deren, en Jan Baptist van Maelcamp, laatste heer van Landegem. Hij overleed in 1831 te Gent. Tweede Molen feesten Robert De Mulder en een staf toegewijde medewerk- (st)ers zorgen andermaal voor een programma dat de moei lijksten zal kunnen bevredigen en naar het Hof te Landegem lokken. Op vrijdag 12 augustus is er een boogschieting met 3000 fr prijzen en een kaarting met 2500 fr. vooruit. Begin 19 uur. Op zaterdag 13 augustus wordt de jeugd verwend en zullen de Oordegemse grond vesten daveren onder de fan tastische muziek gebracht door de overbekende popgroep Al- lez Allez. Begin 20 uur, inkom 150 fr. Voorverkoop 130 fr. Op zondag 14 augustus, groot nachtbal met het dansor- kest The Jacksons, met als klap op de vuurpijl het optre- Rond de gerestaureerde Fauconniermolen langs de steenweg Aalst-Gent organiseren «De Molenvrienden» in samenwerking met de «Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia» een vierdaagse trits festiviteiten medio augustus. Zulks op het Hof te Landegem, een historische heerlijkheid met molen en steenweg verbonden via een unieke dreef. Van vrijdag 12 tot en met maandag 15 augustus, halfoogst, kan U er in een bij uitstek landelijk kader terecht voor een programma waarbij ieder aan zijn trekken komt. De gerestaureerde schijnt te zijn - alleen de «op- trouwens tevens beschutting Fauconniermolen levering» ontbreekt nog in de voor het opgeslagen graan en r auconniermoien Jange procedure dateert ujt med Deze prachtige molen, die 1345 en (jraagt de naam van tegen alle verwachtingen in zjjn eerste eigenaar. Petrus De molen bedienen houdt wegens administratieve moei- Fauconnier. o.a. in het in- en afzeilen en lijkheden en karige geldmidde- Een typische ste- het afremmen ervan. Het is len nog steeds niet te bezoeken nen stellingmolen die bediend bovendien een «bovenkruier», is en evenmin draait - alhoe- wordt vanop een stelling. De Kruien, vaktaal voor het naar wel technisch alles in orde houten galerij eromheen biedt de wind zetten, gebeurt hier Oordegem. De inrichters van de Tweede Molenfeesten. Van links naar rechts staande: A. De Deurwaerder, J. De Brauwer, Paul De Winne, G. D'Hane, M. Ley man, J. Piro en E. Van der Meersche. Zittend: R. Uyttendaele, G. Keppens, R. Van Mulder, R. Van der Stuyft, R. Van de Steen. Op de foto ontbreken W. Keppens en G. Janssens Oordegem. Deze molen staat centraal in de Molenfeesten den van de Nederlandse topve- ambachten en een rijke dette Benny Neyman. Begin aan oude 20 uur, inkom 200 fr. In voor- tussen zal een verkoop 180 fr. gen voor het nodige En op maandag 18 augustus en vergast grijpt men terug naar de tijd dus De Vos het van toen met o.m. demonstra- oude, volkse liederen, ties van een twintigtal oude

De Voorpost | 1983 | | pagina 8