Tot half augustus staat Lokeren weer op zijn kop Faluintjespikkeling start beloftevol op Grote Markt Aalst denderstreek toeristisch valoriseren 001 Lokerse Feesten met veel muziek en amuzement Faluintjes», what's in a name? De Voorpost - 29.7.1983 - 9 pl Feestkomitee jpedvergadering t pam al vlug tot het Kin dergelijke om B geen haalbare i zaterdag 6 augustus tot en met zondag 14 augustus wordt Lokeren een stad van feest geen enkele aktiviteit van de «kuituur» voorzien en is het kultureel centrum ook geslo ten. Ofschoon men herhaalde lijk met de kultuurraad kon- takt heeft opgenomen, dan heeft men er nooit enige reak- tie op gekregen. Geen tiende uitgave? plezier en worden de zorgen voor veertien dagen opzij gezet. Pas in de tweede helft de augustusmaand kan de ernst weer te voorschijn komen. Maar tot dan zijn de [Xfkerse Feesten heer en meester in de Durmestad. Het is al de negende editie en het zal plicht niemand verwonderen dat de dynamische inrichters van deze grootse volkse liappening ook dit jaar weer voor een heleboel attrakties hebben gezorgd. Feesten betekent in Lokeren vooral muziek en waterpret en rond deze twee toch wel pantrekkelyke polen werd dan ook een heel programma opgebouwd. Het Komitee van de Lokerse Feesten met als voorzitter Herman Van Moeseke Herman Van Moeseke vindt rganizeert deze veertiendaagse van de leute en de lach in samenwerking met de het biezonder spijtig dat men ledelijke Jeugdraad, de VVV Toerisme en de speelpleinwerking. De voorbereiding was nu nog niet kan zeggen of er ard en vooral ook lang. Herman van Moeseke daarover: «De verwachtingen zijn hoog, £en bende uitgave van de Lo- m, toch is de angst voor het voortbestaan van de feesten, angst die vorig jaar al te n°e^meteeee"™e °™ke roeien was, dit jaar enorm toegenomen». Het verdwijnen van de Lokerse Feesten zou |ilejt), Weiisvvaar wordt nu oor de uitstraling van de stad naar buiten een hele klap inhouden. Vandaar dat met reeds ujtgekeken naar andere treende krachten werd gewerkt aan de realizatie van deze negende editie. i' vere middelen en/of groepen om de tiende uitgave te vieren, maar het blijft voorlopig afwachten. al deze weinig rooskleurige berichten, valt er toch nog positief nieuws te ra- zijn er een aantal nega- kommissie moest gesnoeid een eigenaardige gang van za- jeve punten aan te halen. Zegt worden, dan zitten hem toch ken dat een stad zijn eigen lerman Van Moeseke: «De een tweetal zaken dwars: «Het volksfeest doet betalen. Of Ondanks [richtende macht van de Lo- heeft ons verontrust dat we na misschien zijn er andere drijf- crse Feesten is de stedelijke het afsluiten van alle kontrak- veren te zoeken achter deze w etkommissie. Het hele pro- ten niet op de hoogte werden houding? Wordt de formule pen: voor de negende uitgave amma kadert immers in de gebracht van deze bezuiniging van de Lokerse Feesten niet van de Lokerse Feesten heeft trmis. Het komitee van de of inkrimping. Zelfs tot op als kuituur beschouwd en wil men de toelating bekomen om okerse Feesten is het organi- vandaag weten wij niets. Wel- men er zo vlug mogelijk vanaf een deel van de Groentemarkt trend en uitvoerend orgaan iswaar horen we nu fluisteren zijn? Hoe men het ook keert of erbij te nemen. Daar zullen iFeesten. De Feestkommis- dat er misschien weer 80.000 draait. Herman Van Moeseke aparte aktiviteiten plaats vin- kwam financieel tussenbei- fr. zal worden vrijgemaakt. In en zijn noeste medewerkers den op een klein podium, tus- sinds het ontstaan van de de tweede plaats staan er in het zouden graag zo snel mogelijk sen de optredens op het groot iering. In het begin kwam antwoord op ons schrijven aan val» in de Durme. Om 19.00 uur is er dan een optreden van Nicole. Hean Walter. Jo Leemans en Jacques Ray mond. Op donderdag 11 au gustus staat om 19.00 uur Dwang op het programma. Om 21.00 uur treedt Lavvi Eb- bel op en om 22.30 uur is Der Polizei van de partij. Vrijdag 12 augustus: om 14.00 uur spelnamiddag voor kinderen, om 19.00 uur optreden van Tumor, om 21.00 uur Electric Ananas en om 22.30 uur de Kreuners. Op zaterdag 13 au gustus om 19.00 uur is de Big Band Studio 10 te gast en om 21.00 uur speelt Blanc de Blanc waarna om 22.30 uur de Cubaanse groep Batey op het podium komt. Zondag 14 au gustus van 19.00 tot 22.00 uur optredens van de Blue Jazz Band, de Fanfare Elk zijn Geacht, Beri Beri en Dirk De Geest. Om 22.00 uur is er een vuurwerk en om 22.30 uur worden de Lokerse Feesten besloten met Bovick en Part ners uit Zaire. Lokeren. Dirk Van Esbroek en Juan Masondo. i met 120.000 fr. aan betoe- het schepencollege een paar ng over de brug, de laatste gevaarlijke passages: «podium jaren was dat 80.000 fr. en buizenstellen kunnen tegen juni hoorde men vertel- betaling van het voorziene ta- die betoelaging was rief worden gebruikt» en «in geschroefd tot 24.000 fr. stelling van een bewakings dienst wordt onderzocht». De heer Van Moeseke is van oordeel dat het weinig logisch is dat men voor de kermis van Lokeren een kiosk moet betalen. De medewer kers van de Lokerse Feesten werken acht dagen lang totaal een open diskussie willen aan- gratis aan het verzorgen van gaan over wat kuituur nu in it om budgettaire redenen een kermis voor de bevolking, feite is. Volgens hem is er n de uitgave van de Feest- Van Moeseke vindt het verder tijdens de hele kermisperiode jpt Herman Van Moese plein en ook nadien. Woens dagnamiddag vormt de Durme de pleisterplaats voor het spek takel. Programma Het programma van de negen de Lökerse Feesten borrelt over van aktiviteiten. Zaterdag 6 augustus worden de feesten ingezet om 17.00 uur met de openingsstoet met onder meer de Moedige Vlamingen. La Fanfafonie uit Canada die trouwens om 19.00 uur de fees- Waterspelen Woensdag 10 augustus is de dag van het grootse waterfeest op de Durme. Het hele verhaal zal zich afspelen ter hoogte van de Durmelaan en is gebazeerd op oude volksspelen. Een spe ciale oproep wordt gedaan tot de bekende en beroemde inge zetenen van de stad Lokeren om aan dit schouwspel deel te nemen Men heeft een tiental spelen uitgedokterd, die niet alleen prettig om zien zijn, lelijkheden ïnWtïën""Óm~21.0U -» bovendien ook aange- is er een sesjun met onder naam om. ze" mee te doen- les: swing, ball-room, traditio nele big band klassiekers, enz. De band doet regelmatig Ne derland aan en eerlang band uit Nederland die Zuid- Amerikaans gerichte popmu ziek brengt. De band is te gast op maandag 8 augustus. Na- schijnt er een eerste LP van druk wordt gelegd op show en deze band. Op zondag 14 au- swing. Er zijn vier zangeres- gustus is de Lokerse Blue Jazz band te gast. Deze band be- sen-danseressen en een ritme- sekte van vijf man. Der Polizei andere Johan Verminnen. Ro land en vele anderen. Zondag 7 augustus om 19.00 uur een optreden van de Glitter Galva- naise Rock and Roll Band en om 21.00 uur de Bula Sangoma groep uit ons eigen land. De dag wordt om 22.30 uur afge sloten met een optreden van Aztec Camera uit Schotland. Maandag 8 augustus om 15.00 uur is er een totaalspektakel zowel individueel als in groep. Het boeiendste van al is het zaklopen. De winnaar krijgt in elk geval de titel van «Grootste zak van Lokeren». Er zijn prij zen voorzien voor de meest gekke dingen. Zo is er een prijs voor de pechvogels, voor de bodemkrabbers, enz... Voor meer inlichtingen om trent de waterspelen kan men steeds terecht bij Luc Van Pe- staat al 22 jaar en heeft een en Lawi Ebbel voorstellen klassiek repertorium waarbij hoeft allang niet meer. Beide de voorkeur uitgaat naar groepen zijn genoegzaam be- Glenn Miller. Count Basie, kend in ons kleine landje. Het- Duke Ellington. Sam Nestico zelfde geldt voor de Kreuners en anderen. Paolo Passionato die op geen enkel feest die en the Pennies from Heaven naam waardig niet meer zijn zijn een 16 mans-vrouws show- weg te denken. Tenslotte nog voor de kinderen gebracht Groenstraat 41 door 't Klutske. Om 19.00 uur 9100 Lokeren speelt Guilt en om 21.00 uur is het de beurt aan Juan Masson- do en Dirk Van Esbroeck die om 22.30 uur worden afgelost door Paulo Passionato and the Pennies from Heaven en dat is een Nederlandse formatie. Woensdag 10 augustus om 14.00 uur wordt de start gege ven van het «Moorduikfesti- Enkele groepen Misschien is het ook wel inte ressant om enkele groepen voor te stellen: zo is de jazz inbreng dit jaar beperkt tot een optreden van de Big Band Studio 10 uit Dcndermonde op zaterdag 13 augustus. Deze band bestaat nu zes jaar. Het repertorium omvat zowat al- Lokeren. De Canadese groep «La Fanfafonie» ikeren. Electric Ananas. in, ren. Paolo Pessionato en the Pennies from heaven. Met de promotie op de Aalsterse Grote Markt verleden zaterdagnamiddag namen de Pikkelingesbattementen van de Faluintjesstreek alleszins een veelbelovende start. Faluintjeskapel weliswaar 3/4 als in 4/4 waarbij vooral de gehandicapt wegens vakan- Herdersemse dames in de kij- tieafwezigheden en dor- ker kwamen. Een niet alle- sploegen van Meldert en van daags schouwspel alleszins een Herdersem. zo vrouwelijke als vrouwelijke dorsploeg in lan- mannelijke. ondersteund door dclijke kledij uitgedost keurig burgemeester, schepenen en in de maat te zien vlegelen. raadsleden uit de Faluintjes- Met de vlegeldemonstratie was streek en de quasi voltallige de pret lang niet uit want tot in Raad van Beheer van de VVV de avonduurtjes werd van op zorgden samen met ettelijke de terrasjes gezongen en ge- sympatisantcn voor een vreed- speeld zodat rustieke ambian- zame Faluintjesinvasie in de ce aan de orde van de dag was. Keizerlijke Stede. Het was bollekenszakdoek dat op de Grote Markt te zien was. pre cies wit en rood maar dan in omgekeerde zin van de bolle tjestrui van Van Impe op het kriterium van maandagavond. In de schaduw van het oudste schepenhuis der Nederlanden klopten beide teams er dan ook lustig op los zowel in 2/4. ïuziek 1 gewestelijke VVV «De Denderstreek» vzw wil werk :al hk iken van de toeristische begeleiding in de regio. Zulks cunnc n o.m. via een aangevraagd Derde Arbeidscircuit ing larbij een gegradueerde toerisme en een opsteller zou- gdorf tn aan de slag kunnen gaan. ventic der imPuls van voorz'rier aanlegsteigers te voorzien i I, onard Quintclier en stads- de steden Geraardsbergen, hivaris Karei Baert zouden Ninove, Aalst en Dcnder- I K heren naast begeleide monde lgangen in de Denderste- mogelijke bootverbindin- en ontvangst in het toeris- gen te propageren 11 jn samenspraak met het be stuur der waterwegen te stre ven naar het funktioneren van sluizen tijdens weekends om ririviertoerisme te stimuleren het bestaan van overzet- diensten, veerponten, bekend •t betreft de Dender werd te maken, BCSteld dat de toeristische De oude Dendersteden be- f C tekreatieve waarden van waarden in zekere mate hun landschap gevormd door oud stratenpatroon met aan- meanderrijke rivier alles- ccnschakeling van steegjes en Lte weinig door rekreanten pleinen. Via stedelijke wandel- eervaren. routes die langs de meest ge- rgestcld wordt dan ook: kende monumenten leiden wa llet jaagpad meer en meer rc het wenselijk het aksent te Wandel- en fietspad in te 'eggen op dit stratenpatroon akelcn en zijn toeristische bclcvings- d® Dender toegankelijk te waarden. In elke stand zou ap uilaken voor kleine vaartuigen °.a een «Bcllcman-routc» I. Ivo lor het aanbrengen van klei- kunnen worden uitgestippeld, boothellingcn cn <*<mtal Ik-ntk-nlorpvn, en k bureau in het belfort te kt streekbepalcndc elemen- p als de Dender, de oude lerstrekcn. de Dender- pen en de regionale land- Jarken meer optimaal |cn valoriseren. zeker deze met sluis en sas, verdienen alleszins meer aan dacht cn belangstelling.-Naast de rekreatieve waarde van slui zen in het kader van riviertoe- risme kan gedacht worden aan het inschakelen van oude af spanningen, oude hoeves, dorpspleinen, kastelen en kerken. Qua landschapparken zijn er vooral de Faluintjes en het Denderland. De Faluintjes worden o.m gekenmerkt door de reliéfafwisseling, de voor komende coulisscnstruktuur en de typische bodemgebruik- vormen. Van het gesloten bos landschap Kravaalbos, Poel en Hercnboskompleks evenals het Kluisbos over de Molen- beckvallei met kleinere bosjes en houtwallen kan een open landschapstype worden erva ren in het golvend lecmland- schap langs de oostzijde van de Faluintjes. Samen met deze aantrekkelij ke landschapselementen met panoramische uitzichten, edu- katieve waarden, merkwaar dige hoeven, vijvers, het oud Dendermeanderkasteel van Mooisel cn vele andere kul- tuurhistorische gebouwen be zit dit gebied alle waarden om het als landschapspark in de brede zin van het woord naar buitenuit meer bekendheid te geven. Het landschapspark Dender land waarvan de mooiste stuk ken die ons nog resten een homogeen bezienswaardig landschap vormen verdient al leszins te worden gepromoot. Samen met riviertoerisme, de denderdorpen cn het rekrea- tiepark De Gavers moet hier alleszins toeristisch heel wat te puren zijn Gepaard gaande aan dc zuive ring van het denderwater waaraan druk wordt gewerkt kan via dit projekt in de den- derregio inderdaad heel wat moois beter worden gevalori seerd. LH Voor de Pikkeling die vandaag vrijdag, morgen zaterdag en overmorgen zondag te Baarde- gem voor de veertiende maal wordt gevierd alleszins een veelbelovende start. Zaterdag start. Vrijdag 29 juli 15.00 u: geleide wandeling naar het Kravaalbos met ver trek aan Hof ter Linde. 19.00 u: inhuldiging van het bloementapijt aan de Gudula- kapel te Moorsel-Dorp door R. IJyttersprot. burgemeester van Aalst. 19.00 u: vinkenzetting te Baar- degem. 20.00 u: opening van de ten toonstelling en bekroning van de laureaat op Hof ter Linde te Baardegem. Zaterdag 30 en zondag 31 juli; Pikkeling op Hof ter Linde 15.00 u: verzameling aan het Hof en vertrek naar het koren veld met «Dc Vlaamse Geu zen»; wipschieting (enkel op zondag) met 6.500 fr. gratis. 16.00 u: schafttijd op het stop pelveld waarna verder pikken en oogsten; doorlopend kin derspelen. 16.30 u: optreden van zang koor «De Jonge Wacht» (bin nenplein). 17.00 u: de oogst wordt bin nengereden, hoeve-activitei ten, dorsen op de boomgaard, demonstraties met machines en paardenmancge; faluintjes- specialitcitcn: hete ovenkoe ken met «smout» of gezieden «geregeld" vla, bocrenworst met bruin brood, kop, bocren- wormkruid- cn pannckoeken, platte lambiek, graanjenever cn ander vocht allerhande. Tot... 17.00 u: optreden van de volksdansgroep uit St.-Macai- re (binnenplein) 17.30 u: optreden van dc zang groep «Luc De Mot» (binnen plein) 18.00 u: optreden van «De Vlaamse Geuzen» (binnen plein); vlegeldans met dor- sploegen en Faluintjeskapel (boomgaard). 18.30 u: optreden van het zangkoor «De Jonge Wacht» (binnenplein). 19.00 u: optreden van de volksdansgroep uit St.-Macai- re (boomgaard); vlegeldans met dorsploegen en Faluintjes kapel (boomgaard). 19.30 u: optreden van de zang groep «Luc De Mot» (binnen plein). 20.00 u: optreden van «De Vlaamse Geuzen» (binnen plein); vlegeldans met dors ploegen en Faluintjeskapel (boomgaard), 20.30 u: doorlopend geva rieerd programma met Anna «van de Kuiper», volkszanger Frans Jacobs, «Dc Jonge Wacht», «Luc De Mot», de volksdansgroep uit St.-Macai- re, «De Vlaamse Guezen». de vlcgelploegen en de Faluintjes kapel. 22.30 u: feestvuur op de boom gaard geanimeerd door «De Vlaamse Geuzen», «Luc De Mot» en «Frans Jacobs». Nadere inlichtingen: heid Dienst voor toerisme Secretariaat: J. Muylaert, Aalst, Grote Markt, gebieds- Dorp 63 te 9392 Meldert-Aalst huisje (Belfort). (053- (052-35.61.16) of bij afwezig- 77.11.11, binnenpost 240). LH De V.V.V. «De Faluintjesstreek» die dit weekend in de kijker komt te staan met haar veertiende Pikkeling te Baardegem heeft wel een naam waarbij zich heel wat mensen vragen stellen. «De Faluintjesnaamgever van deze vzw. is een nog bestaand natuurgebied op het grondgebied van Meldert en Moorsel dat voorheen hoofdzakelijk een moeras was en zulks nog in zekere mate langsheen de oevers van de Molenbeek is gebleven. De schrijfwijze veranderde nogal eens in de loop der eeuwen. Op kaarten en in geschriften vinden we o.m. Fauluynten. Fauluyn. Falluyntjes, Falaen. Folianten, e.a.m. Etymologisch zijn een aantal mogelijkheden aanvaardbaar maar volledige zekerheid over de juiste interpretatie heeft men (nog) niet Het Franse woord «Falourdes» zou ons een eind verder kunnen helpen. Het betekent immers houtbussels of takkenbos en die zouden vroeger kunnen gebruikt zijn om de moerassige streek doorwaadbaar te maken. Dit sluit dan wel aan bij het begrip Falaën, een moerassige, verlaten streek die tevens de naamgever is van een (kleine) gemeente langsheen de Molignée in een gelijkaardig natuurgebied. Volgens anderen zou Faluintjes gewoon een verbastering zijn van het Franse vallée waarbij de «v» dan naar de «f» zou zijn geevolueerd. In casu zou zulks slaan op de vallei van de reeds vermelde Molenbeek die te Aalst in de Dender uitmondt. Een laatste, eveneens valabele verklaring zou komen van falun-falunière wat schelpzand, groeve van schelpmergel betekent Kuituur-historische verklaring die wijst in de richting van de oude kalkzandsteengroeven van de abdij Affligem tijdens de middeleeuwen op het grondgebied van Meldert. Op hel Meldertse dorpsplein, een oude Frankische dries, prijkt inderdaad verwijzend naar die voor Meldert roemrijke periode, een reuze specimen van degelijke steen. 4 Een kombinatie van de drie vermelde versies brengt alleszins een begripsverklaring die nauw bij de historische realiteit aansluit. LH enkele schamele woordjes over «Electric Ananas» een groep uit de Antillen aange vuld met enkele Belgische mu zikanten. Deze groep wordt omschreven als een attraktie die het bloed sneller doet stro men en hoe dan ook uitnodigt tot dansen. Beri-Beri wordt aangekondigd als het besmet- telijkste balorkest van België. Oude krakers en nieuwe hits worden door de groep opge diend aan een tempo dat op de onderbuik mikt en de koudste kikker zere voeten bezorgt. Zij zijn te gast op 14 augustus en brengen een man mee die met zijn publiek een reis maakt naar de grenzen van de cron- nerkunst. Blijft dan nog Bo vick and Partners Bovick is een Zaïrees gitarist die zelf zijn nummers zoekt en beschouwd wordt als een van de meest suksesrijke en vooraanstaande Afrikaanse muzikanten. Hij brengt een soort regae, waar bij het moeilijk is om niet recht te veren en mee te dansen.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9