Frans Vrielynck, vedette Faluintjespikker op bloementapijt Bauwens laureaat ntjestentoonstelling ardegem «Plassens Hof», «Roggemans Hof» «Hof ter Linde», retro tot en met... Aalst. Het binden in schoven was werk voor de vrouwen en kinderen. (P. Van San) 1st. De Pikkeling is volop aan de gang. Onder het goedkeurend p van vele toeschouwers vordert het werk toch nog snel. (P. Van San) Aalst. De Jonge Wacht uit Moorsel zong enkele fel gesmaakte liederen. (P. Van San) Het bloementapijt te Moorsel aan de Gudulakapel voor de 9de maal gespreid, stelt Frans Vrielynck voor, de typische Faluintjespikker die voorkomt op de affiches en de nieuwe kleurenfolder van de organiserende vereniging, de V.V.V. «De Faluintjesstreek». Naar een idee van land- en tuinbouwarchitekt Paul Stockman, gemeenteraadslid te Aalst en in een uitwerking van burgemeester Raymond Uyttersprot himself bijgestaan door een twintigtal vrijwillige medewerkers, werd dit prachtstuk gerealiseerd in een tijdspanne van amper 12 uur. Het door de stadsdiensten gebracht rekupereerbaar grint lag weliswaar reeds gereed doch vanaf vrijdagmorgen 6 u. tot een uurtje voor de opening vrijdag avond te 19 u. waren heel wat vlijtige handen nodig om gehurkt liefst 32.000 bloemen'op de gepaste plaatsen aan te brengen. Een weelde van anjers, rozen, liatris en «meisjesogen» met groen omzoomd en afgezet met stro. Was het geheel misschien iets minder spektakulair dan vorig jaar wanneer er ook waterpartijen en guirlandes aan te pas kwamen die de Moorselse kapel in het geheel integreerden, ook deze realisatie toont eens te meer de hand van de meester en stoelt op negen jaar ervaring. Zulks dan in samenwerking met het stadsbestuur en met de Aalsterse bloemenveiling Flora. In aanwezigheid van schepenen De Maght, Borms, De Pauw, Van Vaerenbergh, Doorns, Vinck en raadsleden Alloo, Van der Borght, Van Mossevelde, Dierick en Bosteels, kon burgemeester Uyttersprot dan ook stipt op het gestelde uur het bloementapijt openen. Uiteraard nadat er de laatste hand was aan gelegd door de dames-schepenen Annie De Maght en Chris Borms waarna de burgemeester even de historiek der vroegere tapijten in de Moorselse bloemengemeenten schetste en dankwoorden had voor alle medewerkers. Het gepland optreden van de dansgroep uit St. Macaire-en-Mauges kon niet doorgaan doch daarover leest u elders in dit blad meer. fik wordt gescherpt, een sekuur werkje. (P. Van Aalst. De Vlaamse Geuzen deden hun naam alle eer aan. (P. Van San) professor plastische kunsten aan de hogere an het Brussels St.-Lukasinstituut René Bau- I de laureaat van de 9de tentoonstelling georga- or de vvv «De Faluintjesstreek». er dan 29 belangstellende schilders, tekenaars laren voor deze tentoonstelling komen opdagen aal zowat een honderdtal geëxposeerde werken Ihema van de oogst, het landelijk leven of het i schoon van de Faluintjesstreek. e schuur van het stadsbestuur, de leden van de i «Hof ter Linde», raad van beheer, heel wat ex- hoeve zoals u el- poserende schilders en tal van blad leest, kregen belangstellenden. Het Hof ter ende uitlichting de- Linde liep immers, althans het een behoorlijke binnenplein, propvol bij de een karakteristiek vooropening van de 14de Pik- ilieu. keling. Ridder (Opwijk) in Spreker memoreerde de eer- Driespan», Georges der bescheiden start van deze ebbekc) in 1976 met lange reeks tentoonstellingen ser», André Ver- acht jaar terug en verheugde lamme) in 1977 met zjch in de groeiende belang- Camiel Van de Vel- stelling, zo qua deelname als )in 1978 met «Wet- qUa opkomst van het publiek, li pastoor Joris De jn deze expo ziet hij o.m. de iring) met de Ro- konkretisatie van de bedoeling op Nievel, Gustaaf Van de organiserende vereni- erre (Meldert) in ging bij te dragen tot het be- «Schafttijd», Jacky houd van het landelijk karak- enhout (Asse) in ter Van de Faluintjesstreek en Oude landman» en verder te doen aan volksop- eysscn (Gent) in voeding. Oogst met pikbin- Hij heeft lovende woorden René Bauwens de Voor alle medewerkers en in- laureaten passend zonderheid voor Georges Teu- gels voor zijn deskundige hulp stde zeven jaar St.- bij de presentatie van de vele vrucht te hebben werken. Een heterogeen amal- was hij gedurende gaam van een honderdtal ge- ifessor in de juwe- wrochten samenbrengen in een van de «Ars et Mé- sluitend konstruktief geheel is ussel en kwam ook inderdaad geen gemakkelijke or in St.-Lukas tot opgave, ogste niveau. Zelf Karei Baert verheugt zich over tijdlang produktief de grote verscheidenheid in de na wereldoorlog II gepresenteerde werken, pro- craarschap nam te- dukten van een zinvolle vrije- jn tijd in beslag om tijdsbesteding. Hij konstateert blijvend aan de ak- echter dat niet steeds de betere nstbeoefening te werken de duurste prijs heb ben en vraagt aan een aantal oprustgaan spen- amateurs zich hierover eens te ïhtcr alle mogelijke bezinnen en zich niet zelf met jn geliefkoosde be- al te veel pauwenveren te tooi- hildcren Niet zon- en doch eerder blijk te willen er plekke alles gron- geven van ietwat meer be ien verkend en zich scheidenheid. Exhubcrantie in tr te hebben inge- prijzen zou tot potsierlijkheid I bekroond werk is kunnen leiden. Spreker stelt ig rustiek zicht op de zjch dan ook de vraag of de Molenkouterstraat. organiserende vereniging zich iclendc. oplopende njet moet bezinnen over de en oude witte veld- noodzaak te komen tot enige typisch goed be- selektiviteit. Zwaard dat uiter- uit de tijd van toen aard langs twee kanten snijdt heel geplaatst in de De kersverse laureaat, die van de Meldertsc reeds zowat overal in de lande Een enige kombi- exposserde, ook reeds te Affli- nog andere kunste- gem, mocht dan uit handen l geboeid en blijft in Van burgemeester Uyttersprot 'den. de ereprijs van staatssekretaris varis Karei Baert, pauia D'Hondt-Van Opden- raad van beheer van bosch, momenteel voor zaken hield de gelegen- die ons allen aanbelangen in •raak bij de vernissa- China, ontvangen samen met n vrijdag in de mo- een alleszins verdiend applaus, schuur in aanwezig- Ook van de mede-exposanten, het quasi volledig LH Aalst. Ook de kinderen werden bij het werk betrokken, al was het voor hen eerder een feest (P Van San) Het huidig «Hof ter Linde», zo genoemd wegens de lindeboom bij de ingang van de hoeve vroeger prijkte een sierlijke linde ook aan de overkant van de straat gelegen aan de grote baan te Baardegem, vlakbij de kerk, is het toneel waarop en waarrond zich de Pikkeling van de Faluintjesstreek afspeelde. Een hoeve waarvan de titel van dit artikeltje reeds laat vermoeden dal er een brok historie aan vastzit. Boven de ingang van het toenmalige Plassens hof», op de binnenkoer, prijkt nog steeds een tergelegenheid van een restauratie ingemetselde steen met vermelding: J.A.P. P.P. 1803 Initialen die verwijzen naar Joannes Antonius Plas gehuwd met Petronella Plas (26.10.1747) in 1767. Eén van de tien kinderen gesproten uit dit gezin was Henrtcus Plas ("7.10.1776) die de toelating gaf in 1845 om aan de noordzijde van Plassens Hof op zijn boomgaard een kapel toegewijd aan de H. Barbara te bouwen. Henricus Plas was gehuwd met Catharina Van Zeebroeck en werd opgevolgd dóór Henricus Joostens (18.10.1821) gehuwd met Joanna Plas. Daarna volgt het echtpaar Theofilus Van Biesen-Paulina Serafina Joostens en korter bij ons komen we in de 20ste eeuw tol Anaïs Van Biesen die kloosterzuster werd en missionaris op Haïti en haar goederen liet beheren door Mejuffer Maria Mollaert. De familie Mollaert erfde tenslotte wat nog niet was verkocht. Sinds begin 20ste eeuw nam «de Roggemans» het hof over van de familie Mollaert, eerst als pachter en daarna als eigenaar waarbij het dan «Roggemans Hof» werd. Momenteel is het bewoond door de gebroeders Remi en Roger Roggeman. De geschiedenis van dit hof wortelt echter veel dieper. Rond 1580 zegevierden aanhangers van Willem de Zwijger en viel de beslissing dat Affligem zou neergebrand worden. De brandstichters zaten in het kasteel van Moorsel met Nicolaas van Cleemgate als hoofdman. Gesproken werd van het schrikbewind van de geuzen wegens de ongehoorde wreedheden gepleegd door rebello's. Te Aalst werden bvb. liefst 17 priesters gedood. En vari Baardegem staat vermeld dat in 1592 de kerkbeheerders bijna voor de helft de inkomsten van de kerk van de armenkas in eigen voordeel hebben gebruikt. In 1595 brandde de kerk geheel uit. Waarschijnlijk was zulks ook het geval met alle errond staande woningen. Vermeld is immers dat «de huizen van de inwoners ver afgelegen zijn». De pastoor van Baardegem woonde in 1617 zelfs... te Meldert daar ook de Baardegemse pastorie verwoest werd, «De Cuere van Baerdeghem», een omheind perceel stond vermoedelijk tussen de huidige maalderij Fies en het erf Honoré Monsieur-Van Langenhove, schuin tegenover het latere Hof van de Jesuieten». Op 6 augustus 1629 schonk E. P. Philippus Faustijn immers al zijn goederen te Baardegem aan de Jezuïeten te Aalst, een tijdje nadat hij door zijn oversten werd aangesteld om «het groot kollege» te stichten. Deze Brusselse Jezuiel was de zoon van Philippus en de kleinzoon van Mardocheus Faustijn. In het landboek van de metingen van «de generale prochie Baerdeghem» wordt vermeld dat Petr Goossens in 1705 het Hof van de Jezuieten huurde. Ook «Steenland» was van de Jezuïeten en tussen Meysberg en Droeshout was er zelfs een Jezuietenbosch Als Antton dan op 21 juli 1779 van de ten tijde van Maria Theresia te Aalst ongewenste Jezuieten voor 17010 gulden eigendommen van de Jezuieten te Baardegem kocht komen we uiteindelijk aan het ontstaan van «Plassens Hof» dat zoals wat eerder vermeld werd evolueerde tot «Roggemans Hof» en tot «Hof ter Linde». Misschien denkt U even over heel deze historie na als U dit weekend op het Hof de Pikkeling meemaakt. Retro tot en met dus... LH Aalst. Een ongelukje hoorde er ook bij. Een wiel werd in een mum van tijd en onder drukke belangstelling vervangen. (P. Van San) Aalst. Het'ene oog toe, het andere vlijmscherp gericht op het doel: de boogschutters aan het werk. PVan San) Aalst. Dorsen met vier, een hele kunst. (P. Van San) hebben voorgoed hun intrede gedaan. (P. Van San) Aalst. Na de pik kwamen paard en handmaaier. Een eerste stap naar de grote technische revolutie toe. (P. Van San)

De Voorpost | 1983 | | pagina 13