Historische Huis Tack in Stekene kreeg «definitieve bestemming» Gemeentemuseum van Temse is nu volwaardig gehuisvest Negende internationale wandeltochten te Hamme Konservator van Cortewalle (Bevaren) bij Jan Lambin in «De Postiljon» Derde keer goeie keer? Waas ambachtelijk weekend eind augustus Wie tekent embleem voor museum van Temse? Over leven in en om het kasteel anno 1900 Opening op 18 november 14 - 5.8.1983 - De Voorpost Het geklasseerde Huis Tack in Stekene komt stilaan opnieuw in de belangstelling. Zo'n tien jaar geleden werd het pand Tack-Van der Vloedt voor 1,7 miljoen aangekocht door de gemeente Stekene. Men wilde dit huis restaureren en het als historisch waardevol gebouw opnemen in het Stekens patrimonium, terwijl het dienst zou doen als biblioteek en kultureel centrum van de gemeente. Het is er nooit van gekomen en bijna werd het gesloopt... Begin 1980 werd dit gebouw dan geklasseerd, maar van restauratie kwam bitter weinig in huis. Half 1983 staat dit «waardevol gebouw» nog steeds te verkrotten aan de Stekense markt. Vanaf 1523 kan men de ge schiedenis van het Huis Tack in Stekene volgen: het was een bekende afspanning waar me nig vooraanstaande uit de voorbije eeuwen kwam over nachten en waar de toenmalige Stekense notabelen uit eten gingen en volop feest vierden. Samen met de ostelrijen De Swaene en Sint-Huybrechts was De Drije Coninghen de belangrijkste afspanning (ho tel) van het toenmalige bloei ende Stekene, een doorgangs gebied voor allerlei troepen. Rond de jaren 1635 moet ene Jan van Steene (wie kent hem nog?) er regelmatig over de vloer zijn gekomen... De «wonderdoktoor» kon inder daad ook de notabelen rond z'n vinger winden. Ook zou Albrecht Dürer er tijdens z'n reis door de Neder landen verbleven hebben, in dien we de Stekense geschied schrijver Nonneman mogen geloven. En waarom niet? Later moet deze befaamde afspanning een beetje in verval zijn geraakt. Zeker is in ieder geval dat ze tenminste drie maal werd heropgebouwd, hersteld en/of vergroot. De platte gevelstenen in de zijmu ren en de herbruikte arduin in het huidige huis Tack brengen ons terug naar de veertiende en vijftiende eeuw. Afbraak Waar het toenmalige ge meentebestuur in 1974 het huis Tack aankocht om het te laten restaureren, bleef na de be stuurswisseling van 1977 alles zoals het was: het «historische huis» stond op de markt te verkrotten... In 1977 wilde men op de plaats van onder meer het pand een groots administratief centrum laten optrekken. Over eventuele restauratie werd toen niet meer gesproken door de bestuursmeerderheid. Uiteraard wél door de opposi tie. Na onderhandelingen met «bevoegde mensen» kwam er dan bij sommige bestuursmen sen een soort van koerswijzi ging. Men zou het huis Tack dan toch maar behouden om dat «er geen gat in de markt» mocht worden gemaakt. En toch bleven sommigen nog zweren bij de afbraak van dit krot. Beschermd monument Daarna bleef het lange tijd stil rond dit historisch waarde volle huis Tack, alhoewel het telkens voor hoogoplaaiende diskussies zorgde als het ter sprake kwam in de gemeente raad. De «grote doorbraak» kwam er dan met het ministerieel besluit van 18 februari 1980, waardoor het Huis Tack werd geklasseerd. Vanaf nu diende dit gebouw dus te worden be schermd als een monument. Toenmalig burgemeester Bob Verbeke beloofde dat «er werk zou worden gemaakt van de restauratie én het zoeken naar een definitieve be stemming». Voor deze be stemming waren toen volgende voorstellen gekend: restau rant, lokalen voor recepties en ontvangsten, eventueel voor vergaderingen, een klein mu seum misschien... De opposi tie hield het toen nog steeds bij het inrichten als gemeentelijke bibliotheek. Ondertussen bleven de ra men openstaan, de deuren werden met slogans beschil derd, maar rotten verder... Definitieve bestemming Begin 1981 raakte dan be kend dat de definitieve be stemming definitief was vast gelegd. Het advies van de Kommissie voor Monumen ten- en Landschapszorg luid de: «Het pand opnieuw funk- tioneel maken in z'n oorspron kelijke situatie en er zodoende een restaurant van maken met plaats voor tentoonstellingen». De heemkundige kring hoopte een deel van het pand te kun nen innemen als klubhuis en/of voor een doorlopend museum met foto's, voorwerpen en ge schriften uit het roemrijke ver leden van Stekene. De ge meentelijke kulturele raad zag een oplossing in het overbren gen van de tekenakademie naar het Huis Tack met daarbij voldoende ruimte voor allerlei tentoonstellingen Het toen malige schepenkollege besliste om er een restaurant van te maken, want voor al het overi ge was toen op papier al een bestemming gevonden met het te bouwen kuituur- en ontmoe tingscentrum. In feite werd het advies van de kommissie voor monumenten en landschappen gevolgd: een restaurant met plaats voor tentoonstellingen. Ook toen vond oppositie woordvoerder Jo Cornu het een gemakkelijkheidsoplos sing: «Waarom wordt de ge meentelijke biblioteek er niet in ondergebracht?». Welke waarde? Naast het feit dat het Huis Tack een enig overblijfsel is uit een roemrucht Stekens verle den - de stoel ofte de grond vesten zijn origineel, de kel ders waar nog beddingen voor bier- en wijnvaten zijn terug te vinden en de vaten waarop de kamers zijn gebouwd even eens - herbergt deze oude af spanning nog tal van interes sante, historisch waardevolle delen. De achterbouw zou (ge deeltelijk) dateren uit de ze ventiende eeuw, terwijl de voorgevel later werd 'ver minkt' door er onder meer nieuwe ramen in te zetten, op andere dan de oorspronkelijke plaatsen. Dit is trouwens goed te merken nu de bepleistering grotendeels is weggekapt. Het dak zou nog gedeeltelijk origi neel zijn. Binnenin is echter heel wat veranderd in de loop van de jaren. Té veel om nog echt historisch waardevol te zijn. En toch blijft het volgens kenners een bijzonder waarde vol gebouw. Volgens de architekt die al jaren bezig is met de restaura tie (financiële en andere moei lijkheden hebben tot hiertoe stokken in de wielen gestoken) ligt de waarde voornamelijk in de struktuur van de vier bui tenmuren en een deel van het dak, de ordening van de stenen in de gevels, sommige gebruik te en/of herbruikte materialen enz. Ook de trappenzaal in het midden verwijst naar lang ver vlogen tijden en dan zijn er natuurlijk enkele waardevolle sierschouwen, voornamelijk deze links vooraan, vervaar digd uit natuursteen die echter werd overschilderd. Verder nog de majestueuze zolder met balken van een soort die lang niet meer worden gebruikt: ei ken kanjers-uit-één-stuk, de Delftse tegeltjes in de keu ken... Hét waardevolste is na tuurlijk de voorbouw, want achter de trap begint in feite een tweede gebouw dat later werd bijgebouwd. Hotel-restaurant In een artikel in een adver tentieblad werd de stelling ver dedigd dat men het Huis Tack best zou ombouwen tot hotel restaurant met plaats voor ten toonstellingen. Dus een waar dige ontmoetingsplaats in het centrum van Stekene: voor Stekenaars en niet-Steke- naars... In de hall bijvoorbeeld een duidelijke verwijzing naar Stekene als vroeger vlas- en smokkelcentrum, met kraaie- poten, brakelrollen, zwingel-. werktuigen enz... Stekene zou ook écht een verblijfscentrum kunnen wor den, waar men echt kan eten en overnachten. Gemakkelijkheidsoplossing Tijdens de algemene leden vergadering van de gemeen telijke kulturele raad van 24 juni antwoordde schepen Cor nu dat de visie van het ge meentebestuur betreffende het huis Tack ongeveer de volgen de is. Het is de bedoeling om in dit pand vergader- en ten toonstellingsruimten te voor zien, alsook een soort taveer ne. Verder wil men het huis Tollenaere afbreken om als dusdanig de toegang tot het huis Tack te verbeteren en eventueel sanitair te voorzien bij het huis Tack. Was precies deze oplossing geen «gemakkelijkheidsoplos sing»? Waarom wordt de ge meentelijke bibliotheek er niet in onder gebracht? Deze vra gen werden enkele tijd geleden gesteld door Jo Cornu, toen woordvoerder van de GeBe in oppositie, nu schepen van kui tuur (en nog steeds GeBe). Binnenkort definitief voorontwerp Ook in het gemeentelijk in formatieblad van juni wordt een klein stukje gewijd aan het fameuze Huis Tack: «Om elk misverstand over de be stemming van het pand Tack weg te ruimen, delen wij mee dat de ontwerper, de heer Van Looij, momenteel de laatste hand legt aan een voorontwerp dat eerlang door het kollege van burgemeester en schepe nen zal worden besproken. Het is de bedoeling dit pand om te bouwen tot een ontmoe tingscentrum met een duidelij ke socio-kulturele be stemming. Eveneens wordt op de benedenverdieping rond de binnenplaats een taverne met beperkte eetfunktie ingericht. Wij verwijzen hierbij graag naar de besprekingen over het pand Tack tijdens de werkver gadering van woensdag 9 maart 1983 met de verant woordelijken van de Rijks dienst voor Monumenten en Landschapszorg». Vlugge restauratie nodig Het wordt dus duidelijk niet de bibliotheek die in het geres taureerde huis Tack zal wor den ondergebracht, zoals in het gemeentelijk informatie blad van 1975 stond te lezen. Een bestemming die enkele maanden geleden nog door de groep Gemeentebelangen werd verdedigd. Raadsleden Koppen en Cornu zaten toen wél in de oppositie. De «uiteindelijke be stemming» van het pand aan de Polenlaan 14 en 16 werd daarna een restaurant. We schreven toen 1981 deze bestemming door de ge meenteraad van Stekene werd goedgekeurd. Een restaurant mét feestzaal die ook zou dienst doen als tentoonstel lingsruimte. Het definitief ont werp had nog in 1982 kunnen worden goedgekeurd. Nu, midden 1983, is men aan de derde bestemming toe voor het probleemhuis, dat stilaan op een «spookhuis» gaat gelijken. Wanneer we de stellingname van schepen Cor nu kombineren die in het ge meentelijk informatieblad wordt de «uiteindelijke be stemming» van het huis Tack: een ontmoetingscentrum met vergader- en tentoonstellings ruimten gekoppeld aan een soort mini-restaurant. Mooi zo! Dat men er dan ook werk van maakt, deze keer, want het historisch waar devolle gebouw staat steeds verder te verkrotten. Hopelijk Het huis Tack in Stekene. Beschermd pand, nodig aan restauratie toe. (dbr) zal nu niet bij plannen maker blijven, want voor de eerste (bibliotheek) én voor de twee de (restaurant) bestemming werd dit «plannen maken» met véle franks betaald. Vele hon derdduizenden fr erelonen op het sterfhuis, zoals men dat hier noemt. Dat geld komt uit de geldbeugels van de Steke- Naar we hopen wordt de derde keer inderdaad de goede keer, en wordt het huis Tack nu vlug gerestaureerd en krijgt het zijn «uiteindelijke be stemming». Want indien de IGG1 uitvoering nog een vijft Roe zou aanslepen, dan ko opnieuw verkiezingen, RZE een eventuele bestuu IERÏ ling zou ook de «uitei ;VE! bestemming» van hi Fre Tack wel eens kunnen deren. NDE 1)1 DE( M Zondag 28 augustus is het zo ver. Het bestuur van de Hamse wandelclub 't Hoeksken ver wacht weer duizende wandel en natuurliefhebbers voor de negende internationale mar sen. Hamme dat tevens ge kend is om zijn wandelparadijs in de oase van groen en water. De verschillende afstanden langsheen de oude Durme en den Bunt kunnen naar wens bewandeld worden hetzij al leen, met het gezin of in groep. Voor deze laatste staan prach tige trofeeën ter beschikking. Ook een groep gehandicapten met hun rolstoelen nemen hieraan deel. Ook dit jaar is er voor de deelnemers die dit wensen een prachtige luxe-me daille te verkrijgen en dit voor elke afstand. Naar een nieuw rekord aantal deelnemers Vorig jaar mocht de Hamse wandelklub van voorzitter An- dré Fobe een nieuw rekord inzake deelnemers noteren. Niet minder dan 1930 deelne mers waran aan de start aan de rijksmiddelbare school in de Loystraat. Tal van wan- delklubs uit Vlaanderen en Wallonië worden er dit jaar verwacht te Hamme. De men sen van het tweede jagers te paard uit Ludenscheid verle nen hieraan hun medewerking aan deze negende uitgave van de wandeltochten van 't Hoeksken. Die waren verle den jaar met meer dan 100 deelnemers te Hamme. De start en aankomst hebben plaats aan de rijksmiddelbare school Loystraat te .Hamme. De afstanden bedragen 36, 24, 12 of 8 km. De 36 km tocht is de grote omloop. De onkosten zijn 30 fr. voor een brevet, brevet en zelfklever 40 fr.bre vet en luxe-medaille de laat ste in de reeks 150 fr. In schrijvingen kunnen gi op de dag zelf. Er zijn [$a/s groepsprijzen en extraj Hu\ Inlichtingen over dezei tochten kunnen bekom ALT den op het secretah JUTE Etienne Kinders, DiJve kouter 111 te 9160 tel. 052-47.07.85 of bij MM ter André Fobe, Evi ntrai straat 137 te Hamme, I jrdc 47.98.75. Op zondag tüs verwacht men d jtD meer dan tweeduizend mers aan de start vÉFSl negende international deltochten te Hamme, ON! In het BRT-radioprogramma De Postiljon had Jan Lam- bin het vorige donderdag 28 juli over de markante tentoonstelling 'Leven in en rond het kasteel anno 1900', die nog tot 4 september loopt in het kasteel Cortewalle in Beveren. Echt een tentoonstelling naar menselijke maat, de mens van hoog tot laag gezien in het kader van de eeuwwisseling, vond Lambin. Zijn gesprek met Gabriël Willems, konservator van Cortewalle, bood voldoende stof voor een hele Postiljon... Vorige week stond in De Voorpost al een en ander te lezen i.v.m. de nazomerdrukte in het Land van Waas, in Sint- Niklaas vooral. Het heeft er de schijn van dat de Wazenaren na halfoogst volop uit hun zo- merslaap ontwaken. Na de Lokerse feesten zijn de Beverse gemeentefeesten aan de beurt (weldra een bericht daarover) en op 21 augustus staat de Scheldewijding in Doel op het programma. Ontzettend druk wordt het ook tijdens het weekend van 27 en 28 augustus. In Sint- Niklaas worden dan voor de derde keer de Sterfeesten georganizeerd aan het rekrea- tieoord, vindt het tweede festi val plaats van het jongerencen trum 't Verschil (met optreden van de 2 Belgen en Luk Van- kessel), vindt de apotheoze plaats van een popevenement dat in het Landhuis aan de Grote Markt wordt georgani zeerd en wordt ook veel volk verwacht tijdens de braderie- dagen van de Kokkelbeek- Gaudi. Toppers worden beslist ook de open deurdagen tijdens de opgravingen van de Boude- lo-abdij in Klein-Sinaai, waar mee de opgravingskampagne in noordwestelijk Waasland wordt afgerond, en het am bachtelijk weekend in het Land van Waas. Over dat «ambachtelijk en gas tronomisch weekend» leest u volgende vrijdag in De Voor post een uitgebreide bijdrage. Nu al vermelden dat wel twin tig op ambachtelijke leest ge schoeide bedrijven dan hun atelierdeuren openstellen en dat je dan (gratis) een kijkje kan gaan nemen. Van de partij zijn opnieuw enkele huifkar ren waarmee je de Wase am bachtelijke route kan afleggen. En geproefd kan er ook: van de streekgerechten die in dit gewest de eeuwen hebben ge trotseerd of die soms ook van meer recente datum zijn. Ten einde over een eigen vast herkenningsteken te kun q^i beschikken, organiseert het Gemeentemuseum van Te g een wedstrijd voor het beste museum-embleem (logo) Inzake onderwerp z'jn er geen beperkingen: het zowel een letteruitwerking als een tekening (getx zicht, zijn. Uiteraard moet het betrekking hebbe Temse en/of het museum. Ook dienen de ontwerpei rekening mee te houden, dat het embleem dienstig zijn voor affiches, briefhoofden en -omslagen. Het formaat is vrij. Kleur: zwartwit. De inzendingen dienen vóór 15 oktober bezorgd Romain Van Hautekerke, Markt 9, 2690 Temse, tel. H0< 771.00.21. Op de inzending zelf worden de naam en adres van de ontwerper niet vermeld. Deze dienen vermeld in een gesloten briefomslag die achte de inzending is vastgekleegd. LS Vei Aan deze wedstrijd zijn waardevolle prijzen verbond De inzendingen zullen in het Gemeentemuseum tem gesteld worden ter gelegenheid van de prijsuitreiking. NU" fntra erd Na het overlijden van de echt genote van graaf de Bergeyck in 1960, vertelde konservator, hebben leden van de heemkring van het Land van Beveren het gemeentebestuur er herhaaldelijk op gewezen dat dit unieke domein zeker niet mocht verloren gaan. Het gemeentebestuur had oor naar hun bezorgdheid en kocht na lange onderhandelingen het domein aan. En gelukkig maar: het kasteel is op de kerk na het oudste gebouw van Be veren. Drie families hebben er in Cortewalle geleefd. Eerst de familie Triest Bisschop Triest van Gent werd er gebo ren dan de familie Gou- beau en later is het domein door familieverwantschap in het bezit gekomen van de fa milie de Brouckhoven, graven van Bergeyck. Je kan Corte walle dus zonder meer een be langrijk historisch monument noemen. De heemkring van het Land van Beveren had goed gezien dat men van het in 1441 Vlaamse renaissancestijl opge trokken kasteel nog meer kon maken door er de eigen verza meling in onder te brengen en er geregeld thematentoonstel lingen te organizeren. Thema's waren al: de edelsmeedkunst in de kerken van Beveren, en, geïnspireerd door de pijnlijke onteigeningen in het Linker- scheldeoevergebied, «ons boe renerf van weleer». En zo leert groot-Beveren de eigen ge schiedenis kennen. Met de nieuwe expo «Leven in en rond het kasteel anno 1900» heeft men zich niet tot het leventje van de kasteelheren beperkt. De heren onderhiel den een druke osmose met de ambachtslui van Beveren. Het is zo, meent Gabriël Willems, dat het Beveren van nu nog nauwelijks affiniteit met dat van bij de eeuwwisseling ver toont. Nochtans is de vergelij king niet helemaal zoek: de mensen waren toen bezorgd om zowat dezelfde dingen: technische nieuwigheden, de zwakke konkurrentiepositie van de kleinhandelaars,... Wat Jan Lambin in de tentoon stelling is opgevallen is dit: belletjes met een koperen plaatje en daarop 'chambre madame', 'chambre enfants', 'cuisine', 'lingerie', een groeps foto van het kasteelpersoneel dat verondersteld werd op die belletjes te reageren, oude kranten die verhalen over wre de moorden en treinreizigers die met elkaar slaags geraak ten omwille van de boerenoor log in Transvaal, de rijkelijk versierde huiskapel nog. Om de aard van het volksleven rond het kasteel aan te geven, hebben de konservator en zijn medewerkers van de vzw Cor tewalle vooral tekenende do- kumenten samengezocht: het verslag van het huwelijk van de dochter van de graaf in de 'gazet' (een huwelijk dat gro tendeels werd verzorgd door de burgerij), de melding dat de graaf een nieuw gestichte vere niging een vaandel schonk, liedjes over toen een grote Amerikaanse 'store' de leef baarheid van de kleine winke liers kwam bedreigen,... Een aantal dokumenten vind je ook terug in de katalogus die men n.a.v. de tentoonstel ling samenstelde. De persoon lijke herinneringen van de kleinzoon van Dionis Willems b.v., een man die jarenlang herstellingen uitvoerde aan het kasteel en het dus tot in de kleinste hoekjes kende, die herinneringen kan je erin le zen. «De katalogus geeft je een overzicht van de bevolking van Beveren anno 1900 en dat gaat van kinderarbeid, over de stich ting van de Boerenbond en Re- rum Novarum, tot de mislukte staking voor het algemene stemrecht in 1901» vat Jan Lambin samen. Zelfs de ijskelder van het kas teel komt in de katalogus ter sprake en vormt zelfs de aan loop tot een verhaal over de ijshandel die toendertijd op gang kwam. Informatie ook over de Beverse maat, de mili tieloting, het onderwijs, over de eerste 'automobiels', Een beetje lakoniek klinken nu nog de tien geboden van de wielrijders, zoals ze in de Ga zet van Beveren in 1899 ver schenen en zoals Gabriël Wil lems ze in De Postiljon citeer de: «Rijd nooit zonder bel, wel met goed opgepompte banden, goed aangezette schroeven en betrouwbare remmen. Rijd nooit met een volle maag, ver geet geen gevulde lantaarns, noch een gevulde gereedschaps tas, noch een gevulde beurs. Zet geen kromme rug als een kat en zit niet als een opgebla zen kikker. Rijd niet dicht ach ter een rijtuig. Matig uw gang bij hoeken van straten. Rijd voor elke voetganger uit de weg. Drink onderweg weinig, rust niet op een vochtige plek en rijd met een gesloten mond». Fietsen waren toen, dat moet erbij gezegd, een nieuwigheid, en men wou duidelijk vermij den dat het een gevarentuig zou worden. Er was zoveel belangstelling voor de tentoonstelling, niet alleen om te kijken, maar ook om te schenken of in bruikleen te geven, dat de vzw Cortewal le nog heel wat voorwerpen heeft moeten weigeren. «Leven in en rond het kasteel anno 1900» loopt dus nog tot 4 september en is dagelijks, be halve op dinsdag, van 14 tot 18 uur toegankelijk. De toegangs prijs bedraagt vijftig frank, een gezin met kinderen betaalt honderd frank. De katalogus waarvan sprake, kost 150 frank. Leo DE BOCK Het Gemeentemuseum van Temse werd in 1942 gesticht door schepen Jean Boeykens. Het oorspronkelijk opzet was beperkt tot het verzamelen van een patrimonium van strikt plaatselijke kleur. Wat er te bezichtigen viel was uiteraard de weerspiegeling van dat opzet: de geschiedenis van Temse in beeld. De beheerraad, aangesteld door het gemeentebestuur en grotendeels samengesteld uit plaatse lijke, aktieve kunstenaars, richtte zich ook naar het kunstgebeuren in het Waasland: een hele verdieping in het musemgebouw werd voorbehouden voor kunstmanifesta ties, meestal smaakvolle verkoopstentoonstellingen. Na derhand organiseerde de beheerraad «buitenshuis» diver se voordrachtavonden, waarop het kruim van Vlaanderen te gast was. De pret mocht slechts acht jaar duren. Het museum was geves tigd in een huurhuis en toen de eigenaar de huur opzegde, sloot het museum zijn deuren (1951). Het zou tot 1970 duren alvorens een ander geschikt gebouw* werd gevonden. Toen na enkele jaren de Bank van Parijs en de Nederlanden dat gebouw aankocht voor eigen gebruik, stond het museum te rug op straat (1972). gewezen brouwerswoning, die aan de gevel intakt is gebleven, op de benedenverdieping na. Door de grondige verbou wingswerken heeft het inte rieur zijn karakter van woning volledig verloren en is de ruim te louter tentoonstellingsge- richt. De binnenhuisinrichting en vooral de meervoudige be- lichtings- en verlichtingsmoge lijkheden zijn voorbeeldig te noemen. Het gebouw telt drie verdiepingen cn is voorzien van een lift. Het gemeentcuestuur was dan vast besloten, aan de gebouw enkwestie een definitieve op lossing te geven. Als hel Ge meentemuseum van Temse op 18 november a.s. officieel voor geopend wordt verklaard, zal deze plechtigheid plaatsvinden in een gemeentelijke eigen dom, waar geen onvoorziene interventies meer te vrezen zijn. Gemeentemuseum vandaag Het museumgebouw bevindt zich in het hart van de dorps kom (Kasteelstraat 16), met ruime parkeermogelijkheid op de Markt en langs de Schelde- kaai. Het betreft een fraaie Het is treffend dat ook na veertig jaar de opvattingen i.v.m. de inhoud onveranderd gebleven zijn. Er is een vaste tentoonstelling van bestendige duur rond het thema «Temse», naast een verdieping die is voorbehouden aan wisselten toonstellingen. In de vaste tentoonstelling wordt de prilste geschiedenis van Temse geëvokeerd door archeologische vondsten van prof. SJ. De Laet en van par- tikuliercn. Er zijn voorwerpen uit de prehistorie, de Gallo- Romeinse tijd (o.a. een zeld zaam ijzeren zwaard) en ver schillende bodemvondsten uit de Schelde. De meer recente geschiedenis wordt ondermeer weergegeven door verwijzing naar de plaatselijke politieke en kerkelijke leiders, terwijl ook belangrijke verdwenen en nog bestaande gebouwen cen traal staan. Aandacht wordt ook besteed aan plaatselijke prominenten die (internatio nale bekendheid genieten, zoals beeldhouwer Karei Au- broeck, priester Edward Pop- pe en de gebroeders Van Raemdonck. In de archieven van het museum zijn talrijke gegevens en dokumenten voorhanden over ^eze en an dere bekende figuren, evenals over markante historische ge beurtenissen. Onder de talrij ke schenkingen die het Ge meentemuseum de jongste ja ren mocht ontvangen, neemt het volledig archief van de Ij- zerhelden, de gebroeders Frans en Edward Van Raem donck, een aparte plaats in; het werd met tal van andere dokumenten aan het Ge meentemuseum geschonken door Clemens De Landtsheer, geboren Temsenaar, cresekre- taris van het IJzerbedevaartko- mitee en neef van het gesneu velde broederpaar. Het archief is voor het publiek toeganke lijk, na afspraak. Het spreekt vanzelf dat in de vaste tentoonstelling, in de kontckst Temse, de Boelwerf niet weg te denken is. In het museum wordt de Boelwerf gesitueerd in het kader van de nu nog bestaande en (vooral) de verdwenen scheepstimmer werven tussen Antwerpen en Gent. In dat verband spreekt een fraaie toponymische kaart boekdelen; tevens zijn er af beeldingen (prentkaart fjj foto's) van tientallen werven tussen Antwer] Gent: een uitzonderlijk 44 scheepswerfhistoriek, eerder onder deze von j£ verzameld noch geëxp Het onderwerp wordt vervolledigd thema «De Boelwerf kunst», waarbij werken ser Romain Malfliet ei Masereel (schilderij) steen. Rul BBE Vai >t W Pot N KotC 10 Hoewel het Gemeenten geen verkoopsgalerij staat er wel mogelijkb een verdieping voor periodes in te huren, verstande dat het sira 3an mend element een i vereiste is. De toelati ^9 vraag moet schriftelijk "°'i gericht aan de beheerra er8 K>n De wisselende tentoojftb gen, 'die uiteraard van te duur zijn, worden g« bes seerd door het musea avoi (etaleren van het cigd monium), alsmede d< nigingen en partikulicrt kan uitsluitend van Temse). rijss Het Gemeentemu! Temse is (vanaf 19 no a.s.) toegankelijk op a van 14 u tot 19 u, ent t)e' van 10 u tot 12 u en tot 19 u, èn op aanvriy, toegang is gratis. sei Kontaktadressen: seknfa9 Gemeentemuseum: huisstraat 74, 2690 Tea 'nf 03-771.18.02 (vanaf 11 "ellf gemeentelijke Archic Jerome Smet, geniet (gelijkvloers), tel. *v0f 771.09.42 (kantoorurea! aa9

De Voorpost | 1983 | | pagina 14