Marionettentheater «'t Schabbernaksken» Wordt Sint-Niklaas opnieuw een theaterstad? ifl Paul Permeke en Lucie Brulin te Affligem Omdat het «Lebbeeks» toch zo «schoeën» is... Dubbel abonnementencircuit Folkloristisch en Artistiek Weekend te Lehheke Handwerkateliers in Sint-Niklaas Geert Van Bockstaele steeds in de belangstelling door ontdekking van waardevolle historische dokumenten .^0 - 5.8.1983 - De Voorpost André Lissens en Stefaan Wesemael zijn doorduwers. Overtuigde Lebbeke- naars bovendien, die hun hart verpand hebben aan het Lebbeeks dialekt en deze streektaal pogen in stand te houden, via optredens met hun poppenthea ter «'t Schabbernaksken». Niet dat beide heren de neus ophalen voor het «schoeë Vloms», maar het «Lebbeeks» en gelijk hebben ze klinkt zo veel sappiger. Bovendien dreigen bepaalde oerdegelijke, autentieke Lebbeekse uitdrukkingen, onder invloed van het toenemend gebruik van het algemeen Nederlands, te verdwijnen. En dat willen beiden voorkomen. Hoewel «Dré» en «Steffen» al jaren «poeppespel»-fana ten zijn, her en der voor stellingen gaven, toch kre gen hun aktiviteiten pas in augustus van vorig jaar een brede publieke belang stelling. Ter gelegenheid van het Folkloristisch en Artistiek Weekend, voer den ze toen, in een lokaaltje van de Gemeentelijke Mu ziekschool een volks stuk poppentheater op, waarin «Suskewiet», «Flavie», «Grouf Hofmans», «Gist de sjampetter» en «Zjeraar den dievel» wervelend evolueer den. De oproep die ze toen tegelijk, tot de Lebbeekse goegemeente richtten, over een vaste ruimte te kunnen beschikken bleef echter on beantwoord. Toch blijven beiden niet bij de pakken zitten en nu de ^ebbekenaars nog altijd blijken aangetast te zijn oor het Lietbeka-syn- '••oom, schreven André Lis- i ns en Stefaan Wesemael Het gralijk schoeén mi- >ukel van ons Lievraa van ebbeek». Deze parodie op - v*?t voorbije massaspel ordt tijdens het komend olkloristisch en Artistiek Teekend van de - -instkring «Als ic can» een •lertal keren opgevoerd, skewiet ïgenlijk heeft de poppen- "■stmikrobe André Lissens ~eds lang geleden gebeten. j herinnert zich trou- --•ns nog zijn allereerste ast: een kartonnen doos waaruit bovenaan een deel weggeknipt was, een stuk brandhout waarin een spij ker gedreven en een aard appel opgepind werd aardappel die met behulp van krijt enige fysionomie toebedeeld kreeg een duimspijker en een draad je. Voldoende attributen om de verbeelding van een jon ge knaap gestalte te geven. De dag dat een vrijgevige St.-Maarten hem een echte poppenkast doorheen de schoorsteen het zakken, kon zijn enthousiasme niet meer op. Als tiener toog André Lis sens met zijn poppenkast naar het pubüek toe. Zo speelde hij o.a. in de Broe- dersschool, voor Het Werk van den Akker, voor het Rode Kruis en op Vlaamse kermissen. De ruimte die de kast bood werd echter te klein. Geluk kig kreeg hij van de familie Heuninck «Poetekes» zeggen de Lebbekenaars een grotere kast in bruik leen en ook hiermee ver-" zorgde hij her en der voor stellingen. In 1974 kreeg André Lis sens gezelschap. Stefaan Wesemael, hoofdleider van de KSA meende dat het le denaantal van zijn vereni ging nodig aan uitbreiding toe was, zocht naar een ge past middel daartoe en dacht aan een poppenkast- vertoning. Een beroep werd gedaan op André Lissens. In amper een week tijd werd een kast ineengetim merd Petrus Van Stap pen zorgde daarvoor werden dekors geschilderd en poppen vervaardigd. Poppenkast «Suskewiet», want zo werd de pasgebore ne genoemd, hep van stapel. Met «Suskewiet» trad het duo Lissens-Wesemael di verse malen op het publiek toe. O.a. in Heizijde, de Minnestraat, voor de ten nisclub «De Tongenslij pers», uit Denderbelle, tij dens de Begijnhoffeesten te Dendermonde, in de Ge meenteschool te Denderbel le, het H. Maagdcollege te Dendermonde, enz. 't Schabbernaksken Ruim een jaar geleden be sloten André Lissens en Stefaan Wesemael op eigen benen te staan. Los van de KSA. Een invitatie op te tre den tijdens het Folkloris tisch en Artistiek Weekend, georganiseerd door de kunstkring «Als ich Can» leek hun daartoe het ge schikte moment. Ijverig werd naar een nieu we naam gezocht en uitein delijk viel hun keuze op 't Schabbernaksken. Een naam die niet uitsluitend tot het Lebbeekse dialekt ei gen behoort iemand bij de schabbernakken grij pen, op zijn schabbernak ken krijgen, staan zelfs in de Van Dale vermeld, zij het dan als gewesttaai maar die erg makkelijk in de mond ligt. De bedoeling van 't Schab bernaksken, zet het duo uiteen, is het volkse leven zoals zich dat jaren geleden te Lebbeke afspeelde, naar het publiek van vandaag toe te brengen. Uiteraard kan dit enkel gebeuren wanneer we onze poppen ze prefereren draad bo ven handpoppen dialekt la ten spreken. Dit betekent echter geenzins dat de stukken die wij spelen voor een niet- Lebbekenaar niet te genie ten zijn. En komen de figu ren typisch Lebbeeks over, de toestanden waarin ze evolueren zijn haast uni verseel te noemen. Boven dien passen we, zowel de inhoud als de taal, aan het pubhek aan. Voor volwas senen speel je anders, dan wanneer kinderen de zaal bevolken. Satire gaan we geenszins uit de weg. Satire lijkt ons immers gezond, op voor waarde dat je ze binnen de perken houdt en niet terug valt tot het platvloerse. Een vaste stek Om hun doelstellingen te realiseren en frekwenter op het pubhek toe te kunnen treden, zoekt het duo Lis sens-Wesemael een vast lo kaal, een ruimte, ze hoeft niet groot te zijn, waar ze zich definitief zouden kun nen vestigen. Iedere Lebbe- kenaar uit het centrum van de gemeente, die over een hart beschikt dat klopt in de Lebbeekse maat en der gelijke ruimte ter beschik king heeft, kan kon takt op nemen met ofwel André Lissens, Klakbaan 1 (21.68.00 of met Stefaan Wesemael, Oude Baan 17/3. Ondertussen spitsen beide Lebbeekse poppenspelers echter al hun aandacht toe op het komende Folkloris tisch en Artistiek Weekend. Dan verzorgen ze immers vier voorstellingen van hun spiksplinternieuwe pro- duktie «Het gralijk schoeën miroukel van ons Lievraa van Lebbeek», een parodie op het voorbije massaspel. Voor de gelegenheid werd de ganse uitrusting zo wel de technische outtillage als de poppen vernieuwd. Enkel de spelers blijven de zelfden. En die staan borg, dat hebben we vorig jaar mogen ervaren, voor een flinke portie onvervalst Lebbeeks, gebracht op een schalkse wijze, voor ieder een tussen de leeftijd van 8 en 88. Pierre Van Rossem Hamme. Muzikaal koncert door Eendracht naar Kunst en Vermaak uit Sint-Anna. (VH) «Een lach en een traan, spetterende ko medie, diepzinnige filosofie, tragikome die, grimmige ironie en ook even een absurd theaterstuk». Dat Bühnepakket ligt, op twee stapeltjes gerangschikt, in de Sint-Niklase schouwburg te wachten op de toeschouwers. Een heel seizoen lang in eigen stad naar 't theater, al is dat toneel dan een importprodukt. Het gaat hier immers om beroepsgezelschappen en semiprofessionelen, de liefhebbers van ei gen bodem (die vaak vakwerk afleveren) zitten niet in de doos van twintig. Half oogst staat opnieuw voor de deur. Het weekend van 15 augustus betekent voor de Lebbekenaars niet alleen dat er in de Stationsstraat «gebraderijd» wordt, maar ook dat de kunstkring «Als ic Can», o.l.v. Achiel Vermeiren, voor de zoveelste keer reeds, haar «Folkloristisch en Artistiek Weekend» organiseert. De stempel die de organisatoren dit jaar op hun weekend drukten is duidelijk /olks. Zo kunnen de liefhebbers van het marionettentheater op vrijdag 12 augustus te 20.30 u de première bijwonen van «Het gralijk schoeën miroukel van ms Lievraa van Lebbeek», een parodie op het voorbije massaspel, geschreven en gespeel door André Lissens en Stefaan Wesemael, die beiden het Marionettenthea ter «'t Schabbernaksken» vormen. Ook op zaterdag 13 (20.30 u), op zondag 14 (te 18 u) en op maandag 15 augustus (te 16 u); voert het duo Lissens-Wesemael, experten als het op het Lebbeeks aankomt, dit stuk nog op. Telkens in het zaaltje, van de Gemeentelijke Muziekschool. Dverduidelijk volks zijn bovendien de Buggenhoutse volkszangers Peer en Sooi, die op zondag te 17 u en te 21 u en op maandag te 19u, een «café-chantant» zullen inimeren De gebroeders Lissens van hun kant. imiteren op zondag te 19.30 u en te 21 u èn op maandag te 17 en te 19 u het bekende komische duo Gaston Berghmans en Leo Martin. Ook de muziek werd niet over het hoofd gezien. Zo zal de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia o.l.v. Frangois Peleman, op zondag 14 augustus te 20 u een concert verzorgen en zullen «De Jonge Denderlingen» o.l.v. Georges De Kerpel, hun muzikale kapaciteiten in de verf zetten op maandag 15 augustus te 18 u. Het hartjesleggen, een evenement dat elk jaar heel wat bijval kent, werd evenmin over het hoofd gezien. Op zaterdag 13 augustus, kunnen alle kinderen tot de leeftijd van 14, van 9 u tot 12.30 u, hun artistieke kapaciteiten, in de vorm van een hart, etaleren. Aan deze wedstrijd zijn, zoals elk jaar, waardevolle prijzen verbonden. De prijsuitreiking grijpt dezelfde avond te 19 u. plaats. Blijven er dan nog de tentoonstellingen. Met als blikvangers dit jaar een expositie van Liebig-chromo'8 een zeldzaamheid naar de insiders beweren en een tentoonstelling van gemeentepenningen. Verder zijn er eveneens doorlopend beoefenaars van folkloristische beroepen aan de slag. Vermelden we nog dat dit Folkloristisch en Artistiek Weekend, net als de vorige, zijn verloop krijgt in de gebouwen en hovingen van de Gemeentelijke Muziekschool, Stationsstraat te Lebbeke. Pierre Van Rossem In september gaat de cy- klus handwerkateliers op nieuw van start in Sint- Niklaas. Deze lessenreek sen worden door het stads bestuur op het getouw gezet. Kantklossen kan je om de veertien dagen ongeveer, de cyklus duurt dertig uur en het lesgeld bedraagt 1200 frank. Ook de weef- kursus (getouw of raam) neemt een dertigtal uren in beslag, lesgeld ook hier 1200 frank. De makramé- kursus neemt twaalf lessen in beslag, deelnameprijs 600 frank. Spinnen wordt gedurende tien uur onder wezen, lesgeld 700 frank. Het bloemschikken duurt dan weer dertig lesuren, lesgeld 1200 frank. De kursisten kunnen ofwel materiaal van zichzelf mee brengen ofwel materiaal kopen in het museum. Wie meer informatie wil rept zich naar het museum aan de Zamanstraat 49, of belt tijdens de kantooruren naar nummer 03- 776.07.53. (wv) Groot en klein abonnement De kommissie voor drama tische kunsten streefde naar verscheidenheid in het aanbod (verder daarover meer) en ook naar een ver breding van de abonne- mentsstruktuur. Het bun deltje produkties omvat dus twee stapeltjes van tien enerzijds opvoeringen door de gevestigde waarden (KNS, KVS, NTG en ook Area), anderzijds voorstel lingen gebracht door jonge en veeleer alternatief inge stelde gezelschappen (Fak keltheater, MMT, TIL, Bent, Antigone). Voor beide series kan men of een «groot» of een «klein» abonnement ne men, of allebei. Twee kon- 8tateringen daarbij: wie z'n voorkeur laat vallen op de gevestigde waarden betaalt iets méér dan voor de alter natievelingen en wie een «klein» abonnement neemt (zes voorstellingen naar keuze) is goedkoper af dan met een «groot» abonne ment. Voor de «gevestigde» reeks kost maxi 1.650 en mini 900 frank, voor de «al ternatieve» serie maxu 1,500 en mini 800. Dat zijn centen die door de gewone heden dienen betaald, de houders van reduktiepasjes betalen nog minder. Maar neem bijvoorbeeld iemand die intekent voor tien voor stellingen in de «gevestig de» serie. In ruil voor z'n 1.650 frank da's 165 frank per voorstelling geniet hij van het maxi voorrecht, een vaste plaats in de schouwburg uit te kiezen. «Grote» abonnee ontmoet «kleine» abonnee. Deze laatste heeft z'n reken sommetje gemaakt: een mi ni-theatertrip in Sint-Ni- klaas kost in de «gevestig de» reeks 900 frank, da's me dunkt 150 frank per keer. Maar het venijn zit in de staart, want meneer mi ni moet telkens vóór een opvoering een plaats gaan aanvragen aan het sekreta- riaat in de schouwburg. Al bij al liggen deze abonne mentsprijzen heel demo- kratisch. Houders van een abonnement op één van bei de reeksen (of van allebei) die een voorstelling willen bijwonen die buiten dit pak ket van twintig valt en die door het stadsbestuur wordt georganizeerd krij gen reduktie op een ticket. De vlo, Godot en de divan In de eerste, zeg maar pro fessionele reeks komen de KNS-era vijf keer over 't water. «Arm Vlaanderen» (22/9) heeft met homofilie en met humor te maken; de namen van de auteurs (Ron Clark en Sam Bobrick) klin ken echter allerminst Vlaams en te gelegener tijd hopen we dat geheim te kunnen ontraadselen. «Wat een leven Jeanne» (18/10) ziet er iets Frans uit, voort gaande op de namen van de auteurs (Liliane en Martine Boeri, Eve d'Artan en Chan- tal Pelletier), en heet een verrassende kennismaking te zijn met de problemen van de vrouwen; want de drie Jeannes komen op voor emancipatie in een opnieuw komisch stuk. «De Navel» (13/3) is een u raadde het al komedie, eentje van het groteske genre; naar dat lichaamsdeeltje staart auteur Jean Anouilh. Vier de KNS-produktie is «Groenten uit Balen» (13/ 4), Walter Van den Broeck is de overbekende auteur van dit volkse stakersstuk. Remo Forlani neemt (25/4) de «kwaaltjesmaatschap pij» op de korrel op «De divan» van een vrouwelijke psychiater. Om te lachen, weeral. Drie keer is het NTG bij de Sint-Niklazenaren te gast. Eerst (15/12) met «De Ron de» van Arthur Schnitzler, een ironische diagnose van de Weense burgerij, en nu Schnitzler net iets langer dan vijftig jaar overleden is mag het stuk toch op de planken komen De cirkel waarvan sprake is amou reus en vicieus. De Gente naren rukken (19/1) aan met «Mevrouw Warrens Be drijf» van GB Shaw, een in 1902 gekreëerd stuk dat ook vele jaren op de index stond omdat men het «hoogst onverkwikkelijk en hoogst immoreel vond». En net als de Europese ver- kiezingskampagne op volle toeren draait (29/5) maken plaatselijke prominenten uit een provinciestadje hun opwachting bij de nieuwe burgemeester in «De Kunst van de Komedie» van Eduardo de Filippo, Eén KVS-stuk in Sint-Ni klaas (20/3), Georges Fey- deau's vermaarde «Een vlo in het oor», met een ontrou we echtgenoot en therapeu tische bretellen in de hoofd rol. Eén Area-produktie ook (24/2): «Wachten op Go- dot)) van Beckett, té gek na tuurlijk, maar je moet het stuk ééns in je leven gezien hebben. Wéér Walter Van den Broeck Theatergroep Bent komt drie keer naar Sint-Ni- klaas. «Arme Cyrano» is van Edmond Rostands «Cy rano de Bergerac» afge roomd door Pavel Kohout: een lach en een traan op 1/ 10, «Jonas '84», met Willy Van Heesvelde in de titelrol van de walviskompagnon, waarschuwt voor de onder gang (10/1), auteur van dit futuristisch stuk is Elie- Georges Berreby. In «De Vrije Madam» (23/3) demonstreert Jaak Visse naken kookkunstjes in een vrouwenhuis, Rudy Geldof is auteur. Het Mechels Miniatuur Theater stelt «De moeder van David» door Yvonne Keuls voor op 19/12, een stuk over heroïneversla ving «Echo's» van Richard Nash wordt een teder to neelstuk genoemd, aange toond wordt dat schizofre- nen ook gelukkig kunnen zijn (6/2). En ook in deze alternatieve cyklus kennen ze Walter Van den Broeck. «De Rekening van het Kind» (5/3) wordt door hem aan het onderwijssysteem geprezenteerd, op spotten de wijze. TIL (het gezelschap van Yvonne Lex) is in Sint-Ni- klaas op 22/11 met «De dol ste dag» van Peter Turruni naar Beaumarchais; thema is de willekeur van de machtigen en de subversie ve spot van de machtelozen. «Clara, Robert en Joahn- nes», door Yvonne Lex is een kollage van teksten van drie komponisten, muzi kaal begeleid, historisch in gekleed (31/1). Het Antwerpse Fakkelthea ter brengt (6/9) met «De Nacht van Suzy Bernstein» van Bernard Farrel een sa tire op de psychotherapie. En An ri'gone-Kortrijk voert op (8/12) «Een dag uit de dood van Piet Snot» door Peter Nichols, de auteur schreef vanuit de eigen ge zinssituatie een stuk over gehandicapte kinderen en de houding van de buiten wereld tegenover hen. Toelichting bij elk van de stukken volgt te gelegener tijd. Men zal al begrepen hebben dat de kloeke kome dies in de eerste, «gevestig de» reeks zitten en de pro blemen in gezelschap van de experimenten naar de tweede serie werden ver bannen. 'Wordt Sint-Niklaas op nieuw een theaterstad? Toen ik de titel schreef moest ik het antwoord schulig blijven, en nu ik de titel herhaald heb kan ik er al evenmin op antwoorden; al ben ik geneigd, met nee te replikeren. Een theater stad maak je niet alleen door een boeiend program maatje tegen schappelijke prijzen te offreren, het is ook een kwestie van tradi tie, en je moet liefst over een eigen, min of meer be roeps, gezelschap beschik ken. «Moge een aangenaam toneelseizoen voor" de deur staan!» roept het schepen kollege van Sint-Niklaas bij monde van vooral Daan An- thuenis uit. «Moge de schouwburg vaak en veel vol zitten!» is mijn kreet. W.V. Te Basse-Bodeux in de omge ving van Coo heeft voor de derde maal een rodeo op kal veren plaats. Dit enig schouw spel heeft plaats op 14 augus tus vanaf 14.00 uur. De beste deelnemers zullen weerhouden worden voor de grote finale. Verder wordt er een cow-boy verkiezing gehouden en heeft er een demonstratie akrobatie op galoperende paarden plaats. Basse-Bodeux is te be reiken langs de snelweg E3 Luik-Luxemburg en bij het verlaten van Werbomont de richting Trois Ponts nemen tot Basse-Bodeux. Op 26 augustus heeft in Oude naarde voor de tweede maal een kroegentocht plaats. Niet minder dan dertien jazzforma ties zullen er in verschillende herbergen verspreid over de hele stad duizenden jazzfana- tcn in hogere sferen brengen. Toegangstickets zijn verkrijg baar aan de prijs van 150 fr. op het Kiwanis sekretariaat 055- 31.49.00. Hoverspeed Limited, de maat schappij die de hovercraft uit baat voor kanaalovertochten en die gemeenschappelijke ei gendom is van British Rail en Brostrom de Zweedse rederij, heeft vandaag aangekondigd door de N500, de Franse Hoovercraft, niet kan opgeno men worden in haar vloot van grote hovercrafts voor het transport van wagens. Over dit thema en onder deze titel lazen we luc «Kontakt», tijdschrift voor leerlingen en oud-le< lingen van het Sint-Maarteninstituut Aalst, van ju 1983, een artikel van W. Demuynck, leraar aan b S.M.I. Met dit artikel willen we thans ook, Voorpost, nog heel even voor onze lezers «ontdekking» in herinnering brengen, «Zoals reeds uitvoerig door verscheidene krant werd medegedeeld, deed collega Van Bockstai eind 1978 een bijzondere vondst die zonder twij een verrijking zal betekenen voor de geschieden van het «Daensisme» in Aalst en daarbuiten en et aantal aspecten zal verduidelijken van de Vlaam sociale geschiedenis in het algemeen. Voor zijn bof per over het St.-Maarteninstituut dat 100 jaar oud wei onderzocht hij (december '78) verscheidene officie en een aantal privé-archieven, in Oost-Vlaandere Zo ook het archief van de Dekenij St.-Martinus Aalst. Daar vond hijsamen met collega Herman Haeren '>)k' een aantal documenten omtrent Priester Daens. Wij beperken ons hier tot een eenvoudige ops ming en zullen wellicht volgend schooljaar de g( genheid krijgen dieper op de betekenis van documenten in te gaan, na het verschijnen van! «bronnenstudie» die G Van Bockstaele hie; heeft gemaakt. Wat werd gevonden? 99 Brieven gericht aan Priester Daens; 70 minuten kladwerken) van brieven die Priester Daens opgesteld werden; 25 brieven gericht aan de Deken van Aalst omti de persoon van Adolf Daens o.a. brieven van bisschop van Gent, van Priester Daens, van Prie Daens zelf en een aantal brieven betreffende werking van twee officiële Katolieke vereniginj tijdens die periode». (D. hei d. Tot en met 15 augustus kan u in het Afflij Kultureel Centrum, Abdijstraat, terecht vooizek tentoonstelling van werken van Paul Permei tot en met 21 augustus voor het bekijken van 9e< van Lucie Brulin. ub Paul Permeke (20.10.1918) tenheid, tekort, is de oudste zoon van de nieuw verblijf in la d bekende Vlaamse schilder France gaat het hem 1 lis Constant Permeke die, ge- voor de wind en kont< ine wond aan het front, zich in strand-, haven- en st H Engeland vestigde. Alhoe- zichten van hechte, dei «s wel het schilderen Paul ke struktuur. ien reeds bekoorde vanaf zijn Vanaf 1960 wordt het 1 ha jeugd, zou vader er een te Knokke hem te dru looi stokje voor steken daar hij verkiest hij de lande iig al te vaak gekonfronteerd sfeer van West-Kapelle was geweest met de scha- zijn weidse polders en duwzijden van een kunste- onbekrompen leven. P s, i naarsloopbaan. Paul rea- de waarin doeken van g geerde echter onverwacht formaat ontstaan met abrupt, nam zijn materiaal haast oneindige aarde n®' samen en trok naar Zwit- vluchtend onder een b di seriand. Eens het geld op, gen hemel waarin sl( 'N kwam na aandringen van sporadisch een mens k* de zoon bij vader wel geld in guur voortkomt. Een 8® Zwitserland aan. Echter al- reld van problems a'l leen dat voor een retour- ruimte-exploratie, 1 '®nl kaartje naar Jabbeke. Te- vervuiling, mechanise|ka' rug in de heimat belandde van mens en gevoel, hij echter al spoedig op een Lucie Brulin, afkomsti - hoevetje nabij Dudzele sa- Aalst en wonende te men met schildersvrienden der leeuw, heeft een Luk Peire en Rik Slabbinck. soonlijke stijl in haar i Na een jaar verblijf aldaar derwerk, aansluitend «het Luizengevecht» haar onafhankelijk en woonde Permeke in «het gericht karakter. Gang Boerenhol» te Snellegem. modes of theorieën vil iric Wegens zijn Britse nationa- dan ook in haar geer. Biet liteit werd hij tijdens de we- dweeë volgelinge. Set leid reldoorlog aangehouden en ze alleszins landscha iss verbleef vier jaar lang in niet. de zee blijft haar p tc Duitsland. liefkoosd onderwerp di ISC! Zijn eerste tentoonstelling jn ane toonaarden, rufeel in 1945 was er een van wer- zacht, mysterieus en ken gemaakt tijdens zijn tisch bezingt. Samen gevangenschap waarbij hij Zon en lucht is voor hal ooi vaak vluchtte in een droom- zee het medium waaru ont wereld. Terug vrij dompel- kracht en inspiratie pu eir de hij zich in de realiteit, de Door weergave van schoonheid en de groots- klemtoond reliëf in heid van de Vlaamse luch- doeken komen die vaaltoi ten, van de seizoenen en de gelooflijk dynamisch"el landschappen. Gehuwd en Al is haar hoofdkleur) Ise te Blankenberge wonend Zins eerder naar de son p p werd hij de schilder van het kant, toch intrigeren 1 ®p< feestelijk leven met als ge- de divejfse kleuren en liefkoosde onderwerpen vooral ffle onderlinge strandgenoegens, landelij- gange/ ertussen. Df°m ke partijen, boerenbals en komt yfraak in haar '«d karnavalscènes e.d\m. door net vaag in elkaar Een schrille tegenstelling smelten van lucht en wr alleszins met vader gekend wegens zijn eerder tragi sche levensopvatting die mensen schilderde be dreigd door kosmische Brulin vastleggen in machten, in sombere land schappen en triestige wol wat verre horizonten vermoeden. er9 Indrukken, beleefde 'e" moedstoestanden wil l ,ee >ve werk zonder daarom l09 innerlijkheid volledig kenluchten. Een lang ver- te geven. Natuur staat |®n hliif in Rnnnin nn Pnrtno-al Brulin gelijk met eenf0n blijf in Spanje en Portugal scherpte zijn levenslust aan en karakteriseert zich door het fel zuiderse licht in zijn palet. Toch blijft hij oog hebben voor de realiteit van elke dag, voor de armoedi- gen en de bedelaars die er hun struggle for life uit vechten. Terug in een ap partementje aan onze op'zondagen van 11 K Weg Noordzeekust komt hij tot en van 14.30 tot 2O.0Wq bezinning, ontdekt op- Op 15 oogst van 14 3' nieuw zijn omgeving en be- 20 u. leeft vereenzaming, veria van bewonderen, ver 61,1 deren en bekennen p1 door ze tot weergave? j°*> genoopt wordt. Naasts?6 deres is Lucie Brulin 6ar dichteres van forfl 'e Voor beide tentoonaK |e gen kan u terecht op 2 nee dagen van 14.30 tot 20 jn(j

De Voorpost | 1983 | | pagina 20