Gezamenlijk ijveren voor tewerkstelling bij Nobels Peelman Kruispunt in centrum van Kemzeke|f\liift.f\f^vaa1ijk viassenbroekbrug blijft voorlopig gesloten Vzw Omschakelen in Sint-Nïklaas: vormingswerk voor vrouwen Beverse smalfilmer op tv Sint-Pauwels wil betere busverbinding ABVV-Waasland relativeert impakt CVP-ACV-werkgroep Afschaffing stopplaatsen te Lokeren Sint-Niklaas, de stad jaar ik fier op ben» Kontrole op veeprijskampen in Beveren De Voorpost - 5.8.1983 - 3 HET IS EEN SCHANDE: DE VLAMINGEN ZO IN DE KOU TE LATEN STAAN Vrouwen tussen 25 en 60 jaar die opnieuw willen werken, moeten centen verdienen, zich willen bijscholen of vormen, opnieuw willen studeren, als zelfstandige een zaak beginnen of die aan vrijwilligerswerk denken, kunnen bij de nieuwe vzw Omschakelen terecht. Deze vzw is een vormings- en oriënteringscentrum dat volop draaiende wordt gehouden door een pluralistische groep vrouwen. Men biedt een vormings- en oriënteringsprogramma aan met groepswerk, persoonlijke vorming, training in allerhande vaardigheden, informatie en diskussie, observatiestage en nadienst. De kursus voor een groep van 25 deelnemers loopt op dinsdagen en donderdagen tussen 27 september en 15 december tussen 9 en 16 uur in de lokalen van het CMO-Waasland, Hogekouter in Sint-Niklaas. Informatie kan men inwinnen via tel. nr. 03-777.68.00. Op 5 september wordt tussen 14 en 16 uur in zaal Het Centrum aan de Grote Markt 40 in Sint-Niklaas een infonamiddag op het getouw gezet. Vzw Omschakelen heeft provinciale kernen in heel Vlaanderen. In Sint-Niklaas is de Oostvlaamse cel van dit pluralistische centrum gevestigd. (wv) is de titel van de brochure waarmee de C.V.P. in oktober 82 de verkiezingen inging. Onze burgemeester gaf bij dezelfde legenheid eveneens een brochure uit. it beide brochures bleek hoezeer zowel C.V.P. als de burge tester begaan waren met het lot en het welzijn van gans de ït-Niklase bevolking. Hoe verwonderlijk komt het mij dan ik voor wanneer ik het volgende bemerk. In de Hospitaalstraat hoogte van het O.C.M.W.-rusthuis heeft het stadsbestuur •dracht gegeven tot het aanleggen van een parking. Dat er een rking komt kan ik best begrijpen, rekening houdende met het rkeerprobleem dat veroorzaakt wordt door de kliniek Maria iddelares. Dat men deze parking voor het nieuw rusthuis van rlr( t O.C.M.W. aanlegt kan ik inkomen, in dit gebouw is het Ij lijkvloers voorbehouden aan algemene voozieningen zoals jjn tzaal en bar waar de mensen slechts een beperkte tijd van de ce, ig verblijven, en gezien dit gebouw op een grotere afstand van rooilijn werd gebouwd hebben de inwoners van de rusthuis srvan weinig hinder. Maar dit gaat niet op voor de voorziene ,ea rking voor het appartementsgebouw voor bejaarden. Deze 'lle rking is voorzien tot op enkele meters van het gebouw, zodat *ze bejaarden hun ramen liefst niet openzetten ter verluchting in hun kamers willen zij geen hinder ondervinden van de hadelijke uitlaatgassen van de geparkeerde wagens, die vlak jiiior hun raam stoppen en vertrekken. Hun kamers die vroeger il zicht gaven op een groenstrook en de straat zullen nu uitgeven ui P het metaal van geparkeerde wagens. Dit omdat mensen KI flangrijk zijn, mijnheer de burgemeester? 'gen deze gang van zaken werd door de voltallige O.C.M.W.- tod al meerdere malen geprotesteerd maar zonder dat het tai tdsbestuur op dit protest reageerde. Of toch, het stadsbestuur r ageerde positief: er zou een parkeerverbod uitgevaardigd )e[ orden na 20 u. Het betreft hier een staaltje van hypokrisie van (zuiverste gehalte; wie na 20 u. in de kliniek Maria Middela- smoet zijn vindt steeds een parkeerplaats op de eigen parking in deze instelling, het bezoek is dan afgelopen en er staat dan kal i dc Hospitaalstraat nog wel eens een enkele auto van een wat f Ker blijvende bezoeker. De parking voor het rusthuis is na 20 u t d 'erbodig en zal dan ook na 20 u. steeds vrij blijven. Waarom in dit parkeerverbod? et komt mij voor dat op het vlak van de menselijke relatie Sint- red 'Haas 8ecn stad 's om fier °P te zÖn' en zeer zeker niet om te Tomen aandragen met slogans als «Omdat mensen belangrijk |n». Hebben bejaarden die zich voor het grootste gedeelte van idag ophouden in hun appartementje dan geen recht meer op ihuizing in een leefbare omgeving? Mag men vergeten dat al be) tzc mensen aktief hebben meegewerkt aan de opbouw van laD toe maatschappij en hun steentje hebben bijgedragen tot de 1 oei die onze stad heeft gekend? M men deze zaken niet uit het oog verliest en dat men dc slissing om de parking uit te breiden tot voor het appartc- üntsgebouw zou wijzigen en de werken stopzetten. Dit zou jor vele bejaarden een gouden zaak zijn, zodat zij verder in K kalmte en rust kunnen genieten van hun oude dag. André Schelfhout P.V.V.-raadslid, O.C.M.W. Sint-Niklaas Francois Aelbrecht van de Beverse Smalfilmklub z|l' heeft veel sukses met zijn genrefilm «Hoe maakt u aat De Prent wordt °P vrijdagen 5 augustus en 16 september integraal uitgezonden op BRT 1, telkens te 19 u., in het programma «Vizier». Was eerder gemeld dat de Viassenbroekbrug en de nieuwe weg Dendermonde-Hamme begin juli voor het verkeer toegankelijk zouden gesteld worden, is inmiddels bekend dat het nog wel een tijdje zal duren eer dit stuk van de rijksweg 60 in gebruik wordt genomen. Het stadsbestuur van Dendermonde, gesteund door het gemeentebestuur van Hamme, houdt terecht het been stijf. Burgemeester Cool en zijn collega Baert, uit Hamme, willen eerst verkeerslichten zien en pas dan de weg openstellen voor alle verkeer. Het is inderdaad juist dat deze verkeersminister en waar hen weg een aantal gevaarlijke ten stelligste werd beloofd dat punten bevat en dat verkeers- de lichten er zouden komen, lichten geen overbodige lukse Later werd de burgemeester zijn. Burgemeester Cool ervan verwittigd dat niets heeft maakte bekend hoe het komt uitgewezen dat die lichten dat deze broodnodige ver- noodzakelijk zijn. Er moeten keerslichten er nog niet zijn. op plaatsen waar verkeerslich- «De schuld ligt bij het bevoeg- ten worden aangebracht een de ministerie», zo zegt hij en aantal zware ongevallen ge- staaft die uitspraak met een beurd zijn en pas dan wordt de verslag dat hij in gezelschap plaatsing nuttig en noodzake van volksvertegenwoordiger lijk geacht. Een onbegrijpelij- Verberckmoes bracht aan de ke en onmogelijk goed te keu ren houding van verkeers wezen. In elk geval gaat de stad niet van het standpunt af: verkeers lichten moeten er komen zo wel aan de Mechelsesteenweg als aan de Denstraat, anders gaat de weg niet open. Ook het nieuwe kruispunt aan de Mechelsesteenweg kwam ter sprake. Hier wil men van de twee kruispunten die daar binnen een ruimte van 50 me ter liggen, een groot en meer overzichtelijk punt maken. Er bestaan verschillende plannen, maar iets definitiefs is er nu nog niet. Het is duidelijk dat de opening van de Viassen broekbrug voor een totaal nieuwe situatie zal zorgen en dat men pas dan ook kan over gaan tot een definitieve beslis sing. SP-Volksvertegenwoordiger Freddy Willockx stuurde aan de NMVB een uitvoerige nota omtrent de busverbinding Ste- kene/Sint Pauwels naar Sint- Gillis. Zoals gebleken was uit de hoorzitting te Sint-Pauwels op 27 juni jl. zijn er drie varianten om een oplossing te vinden: Verbetering tot snellere dienst met klokvaste bediening van de lijn Sint-Niklaas-Hulst, die afgestemd wordt op de NMBS-lijn Oostende-Gent- Sint-Niklaas-Antwerpen- Roosendaal. Tegelijk en aan sluitend op deze snelbus dient er een ombuiging te gebeuren van de huidige verbinding van uit Moerbeke naar Sint-Ni klaas via Sint-Pauwels-Sint- Gillis-Waas. Het is wel te verstaan dat de huidige verbinding vanuit Koe wacht via Stekene en via Kwakkel (ev, Bagoniewijk) rechtstreeks naar Sint-Niklaas blijft bestaan, zodat de recht streekse verbinding vanuit ste kene en Sint-Pauwels met Sint- Niklaas intakt blijft. Het doortrekken van de buslijn vanuit Antwerpen tot Sint-Gillis naar Sint-Pauwels toe. Dit is de meest eenvoudi ge oplossing en verbetert voor de inwoners van Sint-Pauwels niet enkel de verbinding met Sint-Gillis maar eveneens met groot-Beveren en Antwerpen. Het inleggen van bijko mende ritten, onder andere vanuit Doel met verbinding Sint-Pauwels-Gillis. Een iden tieke mogelijkheid is het in richten van een nieuwe speci fieke lijn Stekene-Sint-Pau- wels-Sint-GilIis. Deze drie varianten werden besproken tijdens de hoorzit ting van 27 juni. Volksverte genwoordiger Freddy Willockx heeft fel aangedrongen op een grondig onderzoek van de al ternatieven door de NMVB. De direktie van de busmaat schappij zegde een antwoord toe tegen oktober '83. Gelet op de steun van ruim achthon derd handtekeningen rekent Willockx op een positief resul taat. Dendermonde. De Viassenbroekbrug blijft er voorlopig zo bij liggen: gesloten voor alle verkeer, (v) Eén van de punten die door de Stekense oppositie sup- I plementair op de agenda R werden geplaatst, maar door de meerderheid naar een «vragenhalfuurtje» t werden verwezen en uitein de delijk dan in een specia- e" Ie gemeenteraad toch 'ei werden behandeld was «voorkomen van zware on- ail gevallen aan het kruispunt t, m het centrum van Kern- ara zeke». cf CVP-raadslid Hugo Sam- :r son meent dat bepaalde n1 parkeerplaatsen er bijna kontinu bezet zijn. «Hier- door ontstaat een zeer ge- jer vaarlijke toestand», aldus het raadslid: «Dit is slechts te verhelpen door middel van oversteekarmen waar- door de signalen zichtbaar I ivorden in het midden bo ven de provinciale baan of te de Kemzeekse Station- traat». f| lurgemeester Boeykens I dacht dat dit kruispunt van de Stations-, Hoek-, Re- jentiestraat en Kemzeke- dorp niet zo gevaarlijk is: Het gaat hier bovendien |i een provinciale weg en iedereen moet er zijn snel heid maar aanpassen. Bo vendien is er bij mijn weten slechts één ongeval ge beurd aan dit kruispunt én dat werd dan nog niet ver oorzaakt door tekortko mingen van de signali satie!». CVP-raadslid Samson ver stond het zo niet: «Heb je dit kruispunt reeds goed bekeken?», vroeg hij zich af, waarna hij verzekerde dat er daar regelmatig on gelukken gebeuren. «Mede door het feit dat het zicht wordt belemmerd door in overtreding staande wa gens». Z'n CVP-kollega Cyriel Van Hoye steunde hem in de vraag om zo snel mogelijk waarschuwings signalen te laten plaatsen over de baan heen. We konden besluiten dat de meerderheid kontakt zal opnemen met de provincia le overheid. Op bijgaande foto: het be wuste kruispunt waar inder daad konstant «wagens» staan geparkeerd op enkele meters van de verkeers lichten... De BeEr In verband met de voorgenomen afschaffing van sommige stopplaatsen van de NMBS te Lokeren (Oudenbos en Bokslaar) ontving burgemeester Liebaut vanwege minister Herman De Croo volgend antwoord: «Mijnheer de Burgemeester, uw brief ref. HL/np dd. 16 juni 11. heeft mijn volle aandacht weerhouden. Zoals u weet passen de maatregelen waarvan sprake in uw brief in het kader van het reorganisatieplan van het reizigersver- roer van de N.M.B.S., dat de Raad van Beheer van deze Maatschappij op 3 mei 11. heeft goedgekeurd. Dit plan legt de nadruk op de snelle, klokvaste en op mekaar sluitende interstedelijke relaties. Het lokaal vervoer werd grondig bestudeerd, geval per geval en voor iedere stopplaats werd Idoor de N.M.B.S. en de N.M.V.B. het vervoermiddel, ■trein of bus, gekozen, dat het best aan de noden van de [lokale bevolking beantwoordt. De N.M.B.S. heeft van [geen enkele treinverbinding afgezien zonder de garantie te [hebben dat zij zou vervangen worden door een gelijkwaar- Idige autobusdienst, die o.a. aansluiting zou geven op de IC en IR stations. Bovendien heeft de N.M.B.S. de ■Gewestelijke Economische Raden uitvoerig geconsulteerd Jen met deze adviezen werd dan ruimschoots rekening gehouden in de uiteindelijke beslissingen van de Raad van iBeheer. De N.M.B.S. en de N.M.B.V. zijn nu bezig met 1de koördinatie van hun uurregelingen. Met bijzondere hoogachting, de Minister, |(w.g Herman De Croo). J.V.L. k neem de pen ter hand Vorige week werd, ook via De Voorpost, de oprichting bekendgemaakt van een CVP-ACV- werkgroep die zich ondermeer tot doel stelt, te ijveren voor een zo ruim mogelijke tewerkstel ling van de vroegere Nobels-werknemers. Zoals gemeld boekte deze nieuwe instantie al enkele konkrete resultaten: het vrijmaken of althans ter beschikking houden van 541 miljoen frank voor renovatie van de toekomstige produktie en de toezegging dat een nieuw initiatief vanuit de privésektor voorwaardelijk met een kapitaalin- breng van 200 miljoen zal worden bedacht. Deze week staat centraal een oproep van het ABVV tot bundeling van alle syndikale en politieke krachten met het oog op de mogelijke oprichting van een nieuw Waas metaalbedrijf. Overname? Met luide trom werd her en der verkondigd dat bij de curatoren van Nobels Peel man een bod tot overname van het metaalbedrijf was binnengekomen. Kandi daat-koper heette te zijn de onderneming Fabricom uit Brussel, die verlichtingsap- paratuur voor de autowe gen aanmaakt. Dat bericht bleek niet te kloppen, want tussen belangstelling verto nen en een bod tot overna me doen is nog enig ver schil. Wel zal de holdingmaat schappij Sidarfin van Sid- mar en het Luxemburgse Arbed de engineering- en contractingmaatschappij Nobels Group, die vorige week werd failliet ver klaard (er waren ruim veer tig mensen tewerkgesteld) overnemen. Sidarfin start met een basiskapitaal van 300 miljoen, geld dat ook mee door de Generale Bankmaatschappij, de Kre dietbank en de Algemene Bank Nederland zal wor den bijeengebracht. Wel dra zal het kapitaal tot 1 miljoen worden uitgebreid. Benadrukt wordt nog eens dat Nobels Peelman, èls het zou opgekocht worden, in z'n totaliteit naar de kandidaat in kwestie moet gaan. Die optiek wordt De sereniteit omtrent de nogal overbodige vraag wie inzake het faillissement aan wat schuld heeft, wie stra tegische of politieke fouten begaan heeft ook, is nog enigermate zoek. Dit soort troebelheid en postuum ge ruzie draagt niet bij tot het effenen van de baan, tot de broodnodige eendracht nu alom de wil aanwezig blijkt om te redden wat er te redden valt. De socialistische vakbond ABVV toont zich zeer af kerig van «alle pogingen om de strijd van de werkers voor enge partijpolitieke doeleinden te misbruiken» en wijst in dat verband met de vinger naar CVP en ook Amada. Lang vóór de CVP-werkgroep opgericht werd, stelt het ABVV, kwam onder impuls van volksvertegenwoordiger Willockx en van het ABVV het overleg op gang en werd door minister Geens al de belofte geformuleerd om middelen ter beschik king te houden en een op- vangmaatschappij klaar te stomen. De Wase parle mentairen en burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas staken toén al de koppen bij elkaar. Het ABVV haalt ook uit naar enkele ACV-ers die in een week blad hadden verkondigd dat de socialistische vak bond de arbeiders en be dienden van Nobels zand in de ogen strooide. Klopt al lerminst volgens het ABVV, want werd de NP- direktie er niet precies door de aktie van de werkne mers toe verplicht, een ak koord te ondertekenen om «niets onherroepelijks in de vakantie te laten gebeu ren»? En dan zouden noch ACV noch CVP vroeger bereidheid hebben getoond om in te gaan op een ABVV-initiatief ter voor bereiding van een snelle aktie vanaf het bekend worden van het faillisse ment; de liberale bond ACLVB werkte wel mee. Gehakketak dus, puntjes op de i zetten. Ere aan wie ere toekomt natuurlijk, maar is het zo relevant wie éérst tot krachtenbundeling opriep of wie snel dan wel schoorvoetend reageerde? Het koirit op de krachten bundeling zélf aan, en dat beseffen alle instanties maar al te goed. ACV en ACLVB worden door ABW uitgenodigd om gezamenlijk te ijveren voor de tewerkstelling op Nobels Peelman. Een uit gelezen middel om wat te bereiken kan volgens ABW-sekretaris Julien Van Geertsom zijn een grote en breed georgani- zeerde betoging. Eén van de slogans die de ABW- ers dan zouden meedragen komt hoogstwaarschijnlijk neer op de eis tot oprich ting van een nieuw Waas metaalbedrijf. Men vindt van socialistische zijde dat indien op korte termijn géén privegesprekspartner opdaagt, de overheid dan zelf maar haar verantwoor delijkheid moet opnemen en een openbaar initiatief ten bate van de NP-werk- gemeenschap nemen moet. W.V. door de curatoren gehul digd en strookt volkomen met de stelling die ook tij dens het gesprek van de CVP-ACV-delegatie met minister Geens naar voren werd gebracht: als het tot een overname komt moe ten Sint-Niklaas en Won- delgem tegelijk worden overgenomen. Men weet dat in Wondelgem enkele tientallen personeelsleden aan de slag waren, bij No bels in Sint-Niklaas ruim achthonderd. ABVV-aktie Dendermonde. De werken zijn beëindigd'maar zolang er geen verkeerslichten zijn blijft de brug dicht (v) Het gemeentebestuur van Be- staving hiervan zal hij bij de roos attest, voor dieren minder veren wenst gevolg te geven inschrijving der dieren voor dan één jaar oud en eveneens aan de richtlijnen en voor- deelname aan de wedstrijd of afgeleverd binnen de lopende schriften vanwege de Dierge- toelating tot het betreden van maand). Deze attesten dienen neeskundige Inspektiedienst het terrein, in bezit dienen te steeds voorgelegd te worden met betrekking tot rundvee- zijn van ofwel één 'speciale samen met de individuele verzamelingen, en deelt het toelating' (dit is een stalbewijs schetskaart der dieren», volgende mee aan de belang- afgeleverd door de Dierge- Voor het bekomen van blanco hebbende veehouders: «Iedere neeskundige Inspektie van het formulieren voor «Speciale veehouder die in de toekomst distrikt waarin hij woont); of- toelating», alsmede voor alle aan de prijskampen voor rund- wel een geldig individueel at- bijkomende inlichtingen kan vee ingericht door .de gemeen- test per dier (dit is hetzij een men zich steeds wenden tot de te Beveren deelneemt, dient geel attest B4, waarop de uit- dienst landbouw en feestelijk- voor af het bewijs te leveren slag van een binnen de lopende heden, ten gemeentenhuize, dat de tentoongestelde dieren maand uitgevoerd bloedonder- Stationsstraat J2, te 2750 Beve- «vrij» zijn van brucellose. Tot zoek wordt vermeld, hetzij een ren, tel.: 03/775.28.61. (wvdv)

De Voorpost | 1983 | | pagina 3