Tewerkstelling in Dendermonde: nieuwe bedrijven melden zich Zesde Oogstfeesten te Hamme St. Anna Dendermondse kermissen, jaarmarkten en folklorestoeten stellen het voorlopig zonder toelage Oogststoet «Van Graan tot Brood» Gemeenteschool van Grembergen volgend jaar in gebruik 6 - 5.8.1983 - De Voorpost e parochie de funkti 0 in de dol 1 voor hel i van de b oogstfeeste schoolbal groenbepl x>r heeft n Inzake werkgelegenheid is Dendermonde steeds een zwarte vlek geweest. Heel wat werklozen schuiven dagelijks aan de stempellokalen aan. De toekomst heeft er nooit rooskleurig uitgezien, want heel wat textielbedrijven die in het Dendermondse aktief wa ren, hebben er inmiddels de brui aan gegeven. Bovendien zoekt het gros van de te- werkgestelden alle heil in Brussel. Maar ook daar zijn er problemen: de verplaatsing. Nieuwe werkgelegenheid Schepen Dierick onderstreepte tijdens een persbijeenkomst dat er een aantal bedrijven zich gemeld hebben om in Dendermonde hetzij hun akti- viteiten te beginnen, hetzij uit te breiden. Dat is onder meer het geval voor een pvba Inter- imco een superkonfex die bij de stad een aanvraag heeft ingediend om te kunnen beschikken over de oude ge bouwen van de Nadia. Op een nuttige oppervlakte van 1550 m2 zou dit bedrijf, dat zich in de textielsektor beweegt, twin tig tot vijfentwintig mensen in dienst kunnen nemen. Ook het bestaande bedrijf Van Pollaert langsheen de Mechelse Steen weg heeft een personeelsuit breiding aangekondigd. Vier tot vijf mensen, zo werd ge zegd. Maar het bouwdossier werd door de diensten van ste- debouw afgekeurd. Een uit breiding in een inmiddels re- kreatiegebied geworden zone zit er niet in. Ondertussen is het bedrijf tegen deze stede- bouwkundige beslissing in be roep gegaan en dat beroep werd ingewilligd. Op zijn beurt is dan weer Stedebouw in be roep gegaan tegen deze beslis sing. Daar blijft het dus voor lopig bij touwtrekkerij. Ook Inter Wheels op het industrie terrein Hoogveld heeft om uit breiding verzocht. Maar hier bij hoort geen bijkomende on middellijke tewerkstelling. Verder is het bouwdossier van de interkommunale DDS be treffende het Hagewijkpark in een tweede fase getreden. Hier zijn 74 loten voor de prive- bouw ter beschikking. Onge twijfeld worden hier ook nieu we werkgelegenheden gescha pen. Blijft dan de verkaveling Hof ter Brempt waar 174 loten wachten op bouwlustigen. Daar zullen in een verder sta dium ook liefst drie apparte- mentsblokken bijkomen. Het dossier is aanbesteed en men verwacht dat in de maand sep tember de infrastruktuurwer- ken beginnen. Verder komt er op het industrieterrein Hoog veld een bedrijf bij. Het gaat om een groothandel in bereide vleeswaren Beiion, bedrijf dat voorlopig is gevestigd op de Greffelinck in het stadscen trum. Nieuwe arbeidsplaatsen :zijn hier niet mee gemoeid, gezien het om een herlokaliza- tie gaat. Derde arbeidscircuit Schepen Van Cauteren zette uiteen welke projekten er in het kader van het derde ar beidscircuit in Dendermonde lopen. In totaal zijn hier 21 personen tewerkgesteld in drie projekten. Er is een projekt archieven en musea waaraan 4 personen zijn verbonden, er is het projekt onderhoud en her stel van de wegen waaraan 12 werknemers verbonden zijn en het projekt onderhoud en her stel parken, nog eens 5 perso nen. Verder zijn er twee pro jekten ingediend en wacht men op de goedkeuring. Dat gaat om een projekt leefmilieu en een tweede projekt Dender monds Dokumentatiecentrum. Het ligt in de bedoeling de archieven en boeken bij elkaar te brengen die betrekking heb ben op Dendermonde op een enkele plaats: de biblioteek. Er is in het kader van dit derde arbeidscircuit werk gevraagd voor 6 personen. Verder is er een projekt voor algemene verkeersveiligheid in voorbe reiding. Het is zo dat er in Dendermonde nogal wat on veilige toestanden zijn. De be doeling is nu dat men een aan tal specialisten ter zake zou samenbrengen om deze toe standen te onderzoeken en de nodige oplossingen ook voor te stellen. Het projekt zou voor bereidend werk moeten leve ren voor de verkeerskom- missie. Het is inderdaad zo dat in de stad Dendermonde de jaarmarkten, kermissen en folklorestoeten in 1983 alleen maar mogelijk zijn dank zij de inzet (moreel en financieel) van enkele prive-personen. De stad is immers niet bij machte enige betoelaging te geven op het moment van de manifestatie zelf. De reden? De begroting 1983 is nog steeds niet goedgekeurd door de hogere overheid en dat houdt in dat men geen enkele fakultatieve uitgave kan verrichten. hoorlijk gemotiveerd verzet heeft doen gelden, onder- scheidelijk de strikt verplichte uitgaven, zomede die welke voor de normale gang van de gemeentelijke diensten en in richtingen onontbeerlijk zijn, aanwenden en vereffenen». Dat het schepencollege alles KL behalve gelukkig is met deze "'"«ife.. gang van zaken, hoeft geen SÉfÉÉiiiii - m - betoog. Schepen Borms van WÊlmMÏM -s, ,v --- financiën vertelde in dit ver- ne; ba,K! dat fm«?leraad ipBj werd geïnstalleerd op 13 maart -sr 1983. Vrij laat dus, maar dat r jt was het gevolg van een tweetal J. klachten die bij de Raad van ..*T State werden ingediend om- asjtrent de uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen van 10 ok- Dendermonde. De Brusselsestraat krijgt een nieuw wegdek. Op 8 augustus worden de ^^egrotin^'geTtemi1' oiW werken gestart. Ze moeten op acht werkdagen gedaan zijn. (v) apri] vfn difjagar en werJ ze nog op 27 april 1983 overge maakt aan het Provinciaal gou- uitgetrokke En verder: a^ÈBÈnK&ÈÈÈÊÈËSim >v H kunnen het college van burge- meester en schepenen en de Dendermonde. Hier en daar werd de Brusselsestraat opengegooid voor wegeniswerken. ^"e^voor' o^tM^^eestoten Volgende week wordt de hele straat bedekt met een nieuwe asfaltlaag. (v) bijaldien de deputatie geen bc- Deficitaire begroting, geen fakultatieve uitgaven Schepen Borms voegde er nog aan toe dat tijdens een bezoek bij de bevoegde diensten op het provinciaal gouvernement de vraag werd gesteld om be schikking te krijgen over de kredieten voor kermissen, jaarmarkten en folklorefees- ten Het antwoord was nega tief. Als reden werd opgege ven de deficitaire begroting. Via onderrichtingen werd het Provinciaal Bestuur erop ge wezen geen fakultatieve u K ven toe te staan bij deficit begrotingen om de hc< voogdijoverheid in dit g 'het Vlaams Gewest geen 'voldongen feit" plaatsen. Vanuit het schepencd werden nog verschillende pen ondernomen om va nog over de bovenvern kredieten te kunnen besef''1' ken. Maar tot op heden hit |")s deze pogingen vruchteloi &1 zijn. Toch stelt men met vrc. okl vast dat de verschillende fi |ein komitees en verenigingen door deze gang van zaki laten ontmoedigen en c ofschoon ze voorlopig v ken blijven van de toegj toelagen, erin geslaagd zT alle geplande aktiviteiten] ten plaatsvinden, ook maar iemand van 1 zaak wat heeft kunnen I ken. Het spréékt vanzelf,! schepen Borms, dat het jT bestuur zich zal blijven insg nen om deze kredieten zi mogelijk vrij te maken e beschikking te stellen. De Oogstfeesten te Hamme St. Anna, ingericht door de landelijke gilde van deze parochie, zijn niet meer aan hun proefstuk toe. Op zaterdag 13, zondag 14 en woensdag 17 augustus, worden zij voor de 6de maal georganiseerd. Deze feesten hebben reeds verschillende malen een waar sukses ge kend. De Landelijke Gilde van Hamme St. Anna heeft deze oogstfeesten laten uitgroeien tot een ongeëvenaard evenement, dat in de ganse streek enorme weerklank vindt. Hierbij werd telkens duidehjk de Rodendries met als thema dat de feesten, naast de gezel- «van graan tot brood», d.w.z. ligheid en de sfeer, ook een er wordt graan gezaaid, om boodschap in zich droegen, daarna gewied, gepikt, ge- een boodschap zowel naar het maaid, gedorst en gemalen te belang en de rol van de land- worden en om tot slot tot bouw toe, als naar de betrok- brood verwerkt te worden, kenheid van de parochie bij Aan de Berkenhoeve zullen de het ganse initiatief. personaliteiten en de genodig- Het programma van de 6e den plaats nemen, oogstfeesten zit weer boorde- In deze stoet zullen o a. ook de vol afwisseling en er is voor elk twee reuzen van Hamme St. wat wils. Zaterdagavond 13 Anna, Mandus en Faber mee augustus zal TV-presentator opstappen en ook is er een André Smout, van het pro- optreden van 't Houten Mu- gramma voor Boer en ziek van Zogge en van de KLJ- Tuinder, aanwezig zijn op de jongens en meisjes, barbecue. Het hoogtepunt van Voor de eerste maal zullen de de feesten is ongetwijfeld de oogstfeesten ingeluid worden, oogststoet op zondag 14 augus- Na de zaterdagavondmis van tus. Zij vertrekt te 14 uur aan 13 augustus, zal de pastoor E.H Waterschoot, met klok- kengeluid de oogstfeesten aan kondigen. Ingevolge speciale omstandig heden dienen de organisatoren van het principe om drie dagen na elkaar feest te vieren af te stappen. Voorzitter Arsène Van Haver- maet deelde mede dat de ont spanningsnamiddag voor de derde leeftijd, het sluitstuk van de oogstfeesten, zal plaats heb ben op woensdag 17 augustus te 14 uur, in de feesttent naast de «Berkenhoeve». Het Schu rend Scharnierke, afgewisseld met de akkordiomst Jos Mar tin zullen optreden. Voor 100 fr. inkom krijgt men niet al leen amusement maar ook een Brabantse koffietafel. De mensen van de derde leeftijd worden het dankbaarste pu bliek genoemd. Hun aantal gaat elk jaar in stijgende lijn. Vorig jaar ongeveer 400, dit jaar wordt het streefcijfer van 500 vooropgesteld. Programma Het programma van de 6de oogstfeesten werd door de lan delijke gilde van Hamme St. Anna als volgt samengesteld: Zaterdag 13 augustus. Om 19.15 u.: aankondiging van het oogstfeest met klok- kengeluid. Om 19.30 u.: oogstmis op de Berkenhoeve. Vanaf 20.30 u. Dans en plezier in de feesttent met het streek- orkest Roulette. De toegang is gratis. Barbecue met hapjes aan de- mokratische prijzen. Eregast: André Smout, tv-presentator van «Voor boer en tuinder». Zondag 14 augustus te 14 uur: vertrek van de oogststoet «Van graan tot brood» Rodendries- Doom - Berkenhoeve. traditionele slachting oogstvarkens Optreden plaatselijke kath. Muziekmaatschappij optreden volksdansgroep «Kludde» uit Wichelen; varken aan het spit; optreden KLJ-jongens en meisjes oogstbewerking op het hof optreden van 't Houten Muziek van Hamme-Zogge; bereiding van alle Breughe- liaanse gerechten. Te 20 uur: Ontspanningsavond in de feesttent, georganiseerd door de plaatselijke KLJ jon gens en meisjes met «Studio Longfield» Inkom 60 fr. Woensdag 17 augustus te 14 uur: Gezellig samenzijn voor de 3 x 20 ers met Brabantse koffietafel, optreden van het Schurend Scharnierke en Jos Martin. Voor inlichtingen en/of in schrijvingen kunt u steeds te recht bij Arsène Van Haver- maet. Berkenhoeve, St. Anna- straat 105 te Hamme of op tel. 052/47.84.76. MEER VOOR MINDER ONDANKS KRISISPERIODE Tijdens de voorstelling van het programma van de 6e oogst feesten in Hamme St. Anna, kregen wij ook een bredere kijk op de werking van de Landelijke Gilde van Hamme St. Anna. Een werking met diverse aktiviteiten, waarbij getracht wordt om iedereen aan zijn trekken te laten ko men. Zowel het vormende en het ontspannende, als de hob by's zijn elementen die terug te vinden zijn in de verschillende programma's opgesteld door de landelijke gilde. Een greep uit het voorbije werkjaar toont dit aan; een kwisavond met afgeladen volle zaal voor de leden van de plaatselijke gilde, de KVLV en de KLJ, een vergadering over een groententuin, een fiets tocht, kookavond voor man nen, EHBO-lessen, kruisda gen op de hoeve, feestvergade- ring en nieuwjaarsreceptie voor de leden. Een totaal van 18 aktiviteiten (d.i. om de drie weken) voor de leden van deze gilde, naast de talrijke bestuursvergade ringen. In deze talrijke aktiviteiten is de jaarlijkse organisatie van de oogstfeesten natuurlijk het hoogtepunt. der». Uitgaande van een sa menleving in krisis wordt ge tracht alternatieven te formu leren voor een kwalitatief be tere maatschappij. De krisis situeert zich op het materiële vlak in de portemonnee van iedereen, maar ook op het mentale vlak, de teloorgang van een aantal waarden, zoals het gezin, het dorp, de kerkge meenschap, enz. De aanzet tot verandering ligt bij de landelijke gilde zowel op het individuele vlak als op het beleidsniveau. Naar het beleid toe heeft de organisatie op twee terreinen een aantal voorstellen en ideeën uitge werkt. De voornaamste aan dachtspunten zijn de gezins vriendelijke fiskaliteit waarbij de splitsing van het inkomen voor de ééninkomensgezinnen naast de decumulregeling en de belastingsvermindering voor de personen ten laste cen traal staan. Dit jaar wenst de gilde tevens in de sector gezondheidszorg een aantal voorstellen te doen in het kader van de thuisge zondheidszorg of staatsge- zondheidszorg. Tevens willen Hamme. Voorzitter Van Avermaet met naast de heren Peelers en Boon en proost Waterschoot zij bij hun leden een mentaliteitsverandering te weegbrengen, die voorname lijk rond de weerbaarheid in de krisis moet draaien. Laureaat De landelijke gilde is in 1983 laureaat geworden van de Raiffeisenprijs in Oost-Vlaan- deren. Deze Raiffeisenprijs, die tweejaarlijks wordt uitge reikt heeft als voornaamste doel, de inspanningen die de gilde zich getroost, te bekro nen. De landelijke gilde van Hamme St. Anna is er terecht fier op. Het bestuur ervan wist te vertellen dat de toewijzing aan Hamme St. Anna te dan ken is aan de bijzondere in spanningen die zij leveren om het dorps- en plattelandsge- beuren een nieuwe impuls te geven, waarbij vooral het blij vend effect een belangrijke rol speelt. Uit het rapport van de jury tot toekenning van de prijs citeren wij: de uitstraling van het initia tief dat zijn weerklank tot ver buiten zen en waarbij de landbouw in de mccnschap vroeger geaktualiseerd wordt; het dynamisme van d; ua de dat op het parochiaal I ""j zowel op het materiële 3 het sociale vlak, zijn stc ^7 drukt, waardoor in tief kleine parochie dorpsvcrbondenhcid langrijke impuls krijgt De uitreiking van de plaats te Gent in het 20 mei jl. ter de Provinciale van de Landelijke aanwezigheid van stuursleden en hun dame. tot De prijs bestaat uit een lijk hcrinneringsplakket, konde en een 10.000 fr. Dit is proficiat waard stuur en de leden van lijke gilde van Hamme na, onder voorzitterschap arn Arsène Van Havermaet. De stad Dendermonde stelt 360 personeelsleden tewerk, maar daarin zyn niet begrepen het onderwijzend perso neel dat voor het basisonderwijs 64 man sterk is en in de nijverheidsschool 28 leerkrachten telt, al zijn dat geen voltijdse leerkrachten. Dat laatste geldt ook voor de leerkrachten aan de muziekakademie en aan de akademie voor schone kunsten. Van deze 360 personen zijn er 261 vast benoemd, 69 zijn tewerkgestelde werklozen of aktief als Biezonder Tijdelijk Kader. Verder zijn er 9 stagiaires en 21 personeelsleden in het derde arbeidscircuit. Bij deze 360 moet men ook nog het politiekorps rekenen dat 64 man sterk is. Normaliter zou het korps moeten bestaan uit 68 eenheden, maar dat blijft toekomstmuziek. boeken, plaatselijke kranten Dendermonds en reklamebladen, allerlei do- dokumentatiecentrum kumentatie die omtrent Den- Het Dendermonds dokumen- dermonde is verschenen, ook tatiecentrum zal alle werken, ver ez'n8Pam"etten komen knipsels en gegevens verzame- In aanmerking. Verder gaat len die over Dendermonde zijn nen er mikrofilms in terugvin- verschenen of betrekking kun- Jen waar oude Dendermondse nen hebben op de lokale ge- «anten en ander dokumenta- schiedenis. Men gaat er wer- .iemateriaal werd gezet en zijn ken in terug vinden van de 'f ook biografiën voorzien van Dendermondse auteurs, plaat- Dendermondse personali- selijke tijdschriften en jaar- teiten. De werklozen Zoals op de gemeenteraad reeds werd meegedeeld kon schepen Hermans bevestigen dat de stad Dendermonde ook de nodige aandacht zal beste den aan de stempellokalen. In de mate van het mogelijke zal de stempelkontrole gebeuren in de deelgemeentehuizen. Waar dit niet kan. zal worden uitgekeken naar een geschikt lokaal. Volgend jaar in september wordt de nieuwe gemeenteschool van Grembergen in genomen. Men had evenwel gehoopt het kompleks reeds dit nieuwe schooljaar ir te kunnen nemen. Nu staat men zover dat de ruwbouw volledig klaar is. De meubilair, schilderwerken, binneninfrastruktuur en buiteninfrastruktuur zullen bekeken in het kader van het bezuinigingsleven van de stad Dendermonde. aldus schepen Dierick, dat sommige posten gewoon werden gehalveerd. Onder 1 men het nu bestaande meubilair behouden en worden er geen nieuwe aangekocht. Ook het sportmateriaal wordt in die optiek bekeken. Wat de buiteninfrastruktuur van de school betreft zal de aanleg van de riolering open speelplaats en van de parking gebeuren in samenwerking met DDS, de ting wordt in eigen beheer uitgevoerd. Wat de oude gebouwen betreft, hiervoor nog geen definitieve bestemming gevonden, wel zijn er bij het schepencollege 1 meerdere aanvragen binnen om over een ruimte van de school te kunnen beschikken Jaarlijks thema Elk jaar hebben zij hun doel stelling. Dit jaar is hun cen traal thema «Meer met min- Hamme. De Landelijke Gilde die zal zorgen voor het goede verloop van de oogstfeesten te Sint-Anna. (vh) Hamme. De helpsters achter de barbecue of een voorsmaakje van de Sint-Anna plaatsvinden, (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 6