in Sint-Niklaas: séjour magnitique Lokerse Feesten financieel doorgelicht Jeugduitwisseling accueil charmant, lokerse iint-Niklaas Speelschaar Ossaart e gast in Hattert (Duitsland) O.J.R. OP Feesten ritse Decorators vervangen ztec Camera op Lokerse feesten telschaar Ossaart was De Voorpost - 5.8.1983 - 7 In Sint-Niklaas was men deze week toe aan de 21ste uitgave van de jeugduitwisseling, een organisatie sinds 16 jaar al van de Sint-Niklase Jeugdkommissie voor Europa, de SNJCE. Sint-Niklaas, moet je weten, is verzusterd met Lucca (Italië), Colmar (Frankrijk), Schongau (Duitsland), Abingdon (Engeland) en Gorinchem (ook wel Gorkum geheten, Nederland). En verzusteren doet men, jaar na jaar en zeer entoesiast, maar spijtig genoeg alleen maar of zo goed als alleen maar door het opzetten van een jeugduitwisseling. Anders gezegd: als wc de verzustering in de Wase hoofdstad vergelijken met een menselijke figuur, dan heeft die alleen een broek of een paar kousen aan. Er valt nog wat te stofferen dus. En niet dat het ideeëngoed mager is, nee, de politieke wil om de verzuster ing daadwerkelijk nieuw leven in te blazen, ontbreekt. Jeugdverzustering in Sint-Niklaas. De groepsverantwoor- delijken van de vijf zustersteden (Iv) ,hol mgdverzustering in Sint-Niklaas. Vlaanderen verkennen en grenzeloos spelen in Europees verband (Iv) pens het slotfestival van de vierde Sint-Niklase volks- pen die in 13 uur gebakken bl( unstweek vorig jaar kreeg Speelschaar Ossaart de uitno- werden. Dit gebeurt eens om loc* iging voor een tegenbezoek van de Duitse Westerwalder de vijf weken. Tijdens de bak- Tanz- und Trachtengruppe uit Hattert. Op 14 juli ver- liid moet de temperatuur op rei rokken een dertigtal Ossaartleden naar Hattert, een du'ze"d graden gehouden wor- leine stip op de kaart, gelegen in het Westerwald. £et verstoken van 14u30 stopte de bus voor plaatselijke sporthal waar i grote spandoek met «Har- ijk welkom» ervoor zorgde de Waaslanders zich on- lellijk thuis voelden, In groepslokaal werden de insen aan de gastfami- jvoorgesteld. Het program- en de dokumentatie lieten ;en dat Westerwald heel te bieden heeft. Ier op de avond tijdens het cd buffet, kon men kennis- I ken met de burgemeester alle Duitse groepsleden. De ziel iste avond van het verblijf rd al dansend doorgebracht, ot. een gemoedelijke sfeer. »r velen werd de vrijdag- 1|{ irgcn een unieke belevenis, •hie 1 het programma stond ktit rood bakken» en een bezoek jop i het klooster Marienstatt. e„ het kneden en het rijzen i het deeg namen enkele dt saartleden de plank op de a| ouder en droegen het deeg e 3] tf het bakhuis. Terwijl het sttx>d mooi gebakken werd r.en nden de Waaslanders hun magen vullen met een stevig Duits middagmaal, waarna ze weer de plank op de schouders tilden en het verse brood naar huis droegen. Dat er in Westerwald veel kleiontginning en -verwerking is zouden ze die namiddag te zien krijgen. Langs de baan kon men de kleiputten zien en toen de groep in Höhr-Grenz- hausen aan het keramiekmu seum stopte viel de zeer mo derne architektuur van het ge bouw op. In het museum ziet men naast keramische ge bruiksvoorwerpen ook heden daagse kunstwerken en de vroegere en huidige verwer king van klei wordt toeglicht. In Hilgert is het laatste Duitse kleipijpenbedrijf gevestigd. De vraag naar kleipijpen in vele Europese landen is zo groot dat men nauwelijk kan volgen in dit familiebedrijf. Men demonstreerde het vor men van de pijpen en het zui- vermaken van de randen. Os saart had geluk, de oven bevat te een enorme hoeveelheid pij- De laatste halte voor die na middag was een pottenbakke rij, waar enkele Ossartleden hun kunsten op de draaischijf toonden, na een rondleiding door de eigenaar van het bedrijf, Zaterdagvoormiddag was er een optreden op de mooie Al ten Markt in Hachenburg sa men met het kinderkoor Pfal- zer Weinkehlchen. Dit koor en ook andere groepen konden samen met Speelschaar Os saart bewonderd worden op het zomerfeest in Hattert. Zondagnamiddag stond het Heimatfest in Berod op het programma. Na een lange op tocht onder een stralende he mel stonden Ossaart, de gast heren en enkele muziekkapel len in voor een bonte na- Maandag heel vroeg verliet men Hattert richting Koblenz waar de vesting werd bezocht. Vandaar heb je een mooi uit zicht op de samenvloeiing van de Rijn en de Moezel. In deze vesting is ook een museum waar men een verzameling vindt van de oude werktuigen van al de ambachten die men in deze streek uitoefent. Dat er langs de Rijn vele burchten en kastelen zijn weet iedereen. Eén van deze burch ten is de Marxburg. Naast de kanonnen en foltertuigen vind je in deze burcht ook een voor stelling van de krijger en rid der door de eeuwen heen. Merkwaardig is dat de bloe men- en kruidentuin nog intakt is en nog steeds onderhouden wordt zoals vele jaren geleden. In de namiddag nam de groep de boot voor een Rijnvaart naar Boppard. De Duitse vrienden hadden uitgenodigd voor het wijnproeven. In een echte, oude en koude wijnkel der kon men de verschillende wijnen proeven. Ook werd verteld hoe de wijn gemaakt wordt en leerde men het on derscheid kennen tussen de kwaliteitsbenamingen Kabi- nett, Spatlase en Auslase. De laatste avond herinnerde weer aan thuis, via dia's over de volkskunstweek, In een sfeer van vriendschap en ver bondenheid werd gepraat over het verleden en werden plan nen gemaakt voor de toe komst. Om nog even te genie ten van de gezonde lucht maakte men op dinsdagvoor middag een wandeling door de bossen van het rekreatieoord Dreifelder. Zoals de eerste maaltijd na de aankomst was ook de laatste maaltijd in Hattert in gezel schap van Westerwalder Tanz- und Trachtengruppe. Dat het «tot weerziens» zo snel zou zijn wist men niet toen in Hat tert enkele traantjes vloeiden. Dat wist men pas op vrijdag toen drie van de Duitse vrien den in Sint-Niklaas aan kwamen. Christina De herhalingen van Speel schaar Ossaart gaan door elke zaterdag van 19 tot 21 uur in de Smidse, stadszalen te Sint-Ni klaas Jeugdverzustering in Sint-Niklaas. Het team van de SNJC met v.l.n.r. Debbie Bauwman (verantwoordelijk voor onthaal), Frank Jolie (reklame en rekrutering), schepen Lieven Lenaerts, voorzitter Patrick Van Landeghem en programmaverantwoordelijke Willy Van de Voorde. (Iv) Zelfs het programma van de tiendaagse jeugduitwisseling lijdt - alhoewel de inzet om er iets goeds van te maken tel kens weer zeer groot en op recht is - aan een vorderende traditionalitis. Donderdag avond 28 juli jl. was er in zaal Familia een verbroederings avond, zondag in de Sint-Mar- tens-Latemklub in de Beeld straat (u raadt het) Spel Zon der Grenzen (dat wordt onder hand effektief een spel zonder grenzen), maandag een tocht naar Oudenaarde en Gent, dinsdag een fietstocht langs Durme en Schelde (lovens waardig!) en een bezoek aan het zo al met een overvloed aan blinkende lijven toegedek te rekreatieoord De Ster; woensdag 3 augustus bezoch ten de jongelui de kerncentrale van Doel (en werden daar ho pelijk met te sterk geïndoktri- neerd i.v.m. de vermeende feilloze veiligheid van zo'n centrale), van de donderdag maakte men een sportdag (pef!) met aansluitend een bonte avond en vandaag vrij dag trekt men naar de biënnale voor beeldhouwkunst in Ant werpen. Het Laatste Avond maal wordt vanavond genut tigd in de kalfac van het Sint- Jozef Klein Seminarie. Mor genvroeg zijn er, veronderstel ik, de tranen. Maar, zaterdag 30 juli jl., vóór het mooie sprookje écht van start ging, werden de 37 jongelui uit de vijf zusterste den ten stadhuize verwelkomd door schepen van sport- en jeugdaangelegenheden Lieven Lenaerts. Burgemeester Paul De Vidts kwam pas na de glos- solalie van Lenaerts binnen en zal zich emotioneel waar schijnlijk vrij labiel gevoeld hebben: rouwig enerzijds om de begrafenis waar hij pas van daan kwam, blij anderzijds omdat deze beker - de verzus- terende jongelingen te verwel komen, een geplogendheid waar hij zich telkenjare eerder moeizaam doorheen zweet - deze keer aan hem voorbij was mogen gaan. Europese eenwording Lieven Lenaerts - spreek de 'aa' uit '-aerts' en alle andere uit als BRT-nieuwsomroepster Lea Cornells en je hebt ze half zo verpletterend en wanstaltig scherp als Lenaerts ze pleegt uit te spreken; hij is daarmee een kuriosum op zich - Lieven Lenaerts dus, herinnert zich nog dat enkele jaren geleden het vijftienjarige bestaan van de SNJCE en het tienjarige bestaan van het verzusterings- krantje werd gevierd. Dat de jeugduitwisseling bovendien al meer dan twintig jaar lééft in Sint-Niklaas, geeft de schepen een bijzondere vreugde in, omdat hij toch als stichter en voorzitter van de jeugdkom missie een tijdlang zeer nauw bij het verzusteringsgebeuren betrokken is gebleven. De jeugdkommissie, vertelt hij, heeft vele jonge mensen de kans gegeven Europa op een goedkope en zinvolle manier te bereizen. De jeugduitwisse ling heeft met haar boeiende programma een frisse, Euro pese wind doen waaien. En dan: la même chose en fran- gais. Dat gddt nog, behoorlijk zelfs, maar met de Engelstalige versie loopt het pijnlijk mis. Lenaerts lijkt wel een verre toerist die gauwweg een «En gels zonder moeite» tussen de tanden heeft geslagen. Duits met vage charme dan weer, over das Wetter, das Bier und die Freundschaft die hij kent van Schongau. Und die Frauen, Lieven? De negen van Schongau zijn zeer ingenomen met zijn lie derlijkheid, de woordvoerder van de acht van Lucca gebruikt de Engelse én de Nederlandse taal om te zeggen dat het pro gramma hen ten zeerste be valt, dat ze hoopt dat de Italia nen niet te dikwijls de laatsten zullen zijn. Het meisje uit Col- mar heeft het over een accueil charmant en een séjour magni fique (nu al). En Sunny Parson (of something like that) hoopt dat de jeugduitwisseling een leuke traditie mag blijven en bedankt van harte de organisa toren 'who have done an excel lent job'. Patrick Van Landeghem, voorzitter van de SNJCE, wijst erop dat de jeugduitwisseling na al die jaren al haast als een vanzelfsprekend gegeven wordt beschouwd. Men ver geet daarbij soms wat er alle maal telkens weer toch aan voorafgaat. Woorden van dank reserveert hij voor de stadsbesturen van de zusterste den en het stadsbestuur van Sint-Niklaas, voor de gastge zinnen natuurlijk die ervoor zorgen (ook buiten de tien daagse) dat hun gasten zich hier vlug thuisvoelen en dank tenslotte voor de medeleden van de SNJCE; dank zij hen zijn de grenzen tussen de jon geren in Europa stilaan aan het vervagen. Want, zo besluit Pa trick Van Landeghem, Euro pese eenwording is niet alleen een aangelegenheid van toppo litici. Gaudeamus igitur, Juvenes dum sumus, zegt Lenaerts nog. Naar het schijnt kennen ze dat in Sinaai goed. Leo DE BOCK De Lokerse Feesten zijn niet meer weg te denken uit de Lokerse kermissfeer. Nu al sinds 1975 spannen de Stedelijke Feestkommissie, verschillende Lokerse jeugdverenigingen en tientallen enthousiaste vrijwilligers zich jaarlyks in om het neusje van de zalm te brengen, om er voor te zorgen dat er animatie in en rondom de Oude Vismijn als het ware gratis voor het grijpen is. Sommige jaren gebeurde dat met hier en daar wat gewaagde experimenten, soms werd heel het opzet wat traditioneler gehouden. Toch zijn deze Lokerse Feesten, vooral als de weerman wat meezat telkens uitgegroeid tot een eigentijdse Lokerse sfeerschepper, dat vooral door de Lokerse bevolking oprecht gesmaakt wordt. De geluidshinder en het ietwat rommelige hoort daar ook bij en geeft aan die hele vakantiesfeer een kruidig tintje. !O0 11 's voor de program- wordt de Cubaanse Groupe attraktie: The Decorators, ne. [oren beslist niet gemak- Batey vervangen door de en lijk geweest om op het Jamaïcaanse reggae-specia- De Decorators en tste ogenblik nog twee listen General Saint en Werden in 1979 gevormd iepen te vervangen die Clint Eastwood. en ontspruiten feitelijk uit Ilt, maar gewoon afzegden De Schotse groep Aztec een 13 jaar oude vriend- le 13 mont*e van hun mana- Camera wordt te Lokeren schap van de twee leiders S, rs dat interessantere vervangen door de steeds Mick Bevan en Joe Sax. Op happnees hun financieel meer furore makende spe- dat ogenblik woonden ze in opbrachten. Zo ciale muzikale en visuele Ealing. Drie stadsgenoten Johnny Gilani, Allan Bo roughs en Steve Sandor voegden zich bij de twee en de Decorators gingen van start. Van in den beginne wilden ze vnl. «gevoel, emotie» kommuniceren, dus ont wikkelden ze al heel vlug een kompleet eigen speel- trant, elk voor zichzelf, zonder ergens hier of daar Roxy Music of Bowie-ach- tig te gaan klinken. Op zaterdag 20 en zondag 21 augustus leeft leper onder de ban van het «Beleg van Ypres» dat plaats vond in 1383. Op verschillende plaatsen van de stad worden dan de historische taferelen van de 14c eeuw terug opgeroepen. leper herdenkt 600 jaar Onze Lieve Vrouw van Thuyne aan wie de mira- kuleuze redding van de stad wordt toegeschreven. De 62c editie van het autosalon wordt de grootste uit de Belgi sche geschiedenis. De opper vlakte van zeven paleizen van de Heizei wordt voorbehouden aan de automobiel. Het salon is open van 13 tot en met 23 januari 1984 en men verwacht munster. Massale belangstelling voor het infietsen van de Sombekedriesroute. cr 800.000 bezoekers. omtrent verscheen in vorige editie al een bijdrage, (dw) Financiële dobbers Dat de organisatie van derge lijke aaneenschakeling van op tredens van de meest diverse artiesten met de uiteenlopende genres gekoppeld aan een rui me animatie op en rond de «vismijn» wat meer is dan de organisatie van een doorde weekse kermisbal begrijpt wel iedereen. Alleen al het finan ciële aspekt van de Lokerse Feesten doet menig oningewij de de haren ten berge rijzen en vragen stellen over de zware verantwoordelijkheden die de ze enthousiaste groep mensen op hun schouders nemen. In 1975 bedroegen de erelonen van de artiesten «nauwelijks» 60.000 fr. Mede met de stijgen de levensduurte gingen ook deze prijzen fors de hoogte in. 1976: 179.000 fr. in 1977: 338.000 fr., in 1978: 447.000 fr., in 1979: 517.00 fr., in 1980: 621.000 fr., in 1981: 698.000 fr., in 1982: 704.000 fr. Voor 1983 zal 750.000 fr. aan hono raria moeten neergeteld wor den. Daarbij komen dan nog de onvermijdelijke vaste kos ten zoals Sabam met 30.000 fr., geluidsinstallaties voor 120.000 fr. lichtregie voor 20.000 fr. en publiciteit voor 20.000 fr. Als we dan alles samenstellen komen we tot een bedrag van om en bij de 970.000 fr. Een organisatie van bij het miljoen! Dit kan al tellen. Onmiddellijk stelt zich dan ook de vraag of dat mil joen ook kan verdiend worden. Subsidies Er kan _wel gerekend worden op enige subsidiëring. Van «Volksontwikkeling» krijgen de Lokerse Feesten 100.000 fr. Het bestuur voor Jeugdvor- ming komt over de brug met 80.000 fr. Maar met de derde subsidieverstrekker, de stad Lokeren is heel wat anders gesteld. Daar waar de vorige jaren tamelijk vlot met het Schepencollege via de Feest kommissie werd samenge werkt, loopt het dit jaar eerder vierkant. De aanvragen voor de buizenstellingen, de bewa king en de kiosk werden reeds van 15 juni ingediend. 1 maand later werd nog steeds geen ant woord verstrekt. Wel zijn de organisatoren te weten geko men, dat men dit jaar zelf zal moeten instaan voor de bewa king van de installaties. Een onvoorziene kost van 30.000 fr. Voor het gebruik van de stadskiosk zou 10.000 fr. moe ten neergeteld worden. Eigen aardige toestand als men weet dat alle Lokerse adviesraden deze kiosk gratis mogen ge bruiken en dat de Lokerse Feesten juist onder bescher ming van de Stedelijke Feest kommissie worden georgani seerd. Daarenboven willen verschillende omliggende ge meenten gratis een kiosk ter beschikking stellen. Zou het toch waar zijn dat men de Lokerse stadskas probeert te redden met dergelijke nieuwe inkomsten? Einde juni besloot het Sche pencollege ook de subsidies van de stedelijke adviesraden met 2/3 te verminderen. Een rechtstreeks gevolg was, dat de Lokerse Feesffcn hun subsidie van 80.000 fr. zagen vermin- derentot 24.000 fr., maar ook daarover is nog geen uitsluitsel gegeven en tasten de organisa toren nog volledig in het duis ter. Zou het nieuwe stadsbe stuur dan toch die Lokerse Feesten niet in het hart dragen? Interessant in dit licht is onge twijfeld de evolutie van de sub sidies die de Feestkommissie jaarlijks aan de Lokerse Fees ten gaf. 1975 35.000 fr., 1976: 75.000 fr., 1977: 120.000 fr., 1978: 120.000 fr., 1979: 108.000 fr., 1980: 108.000 fr., 1981: 108.000 fr., 1982: 80.000 fr. Daarbovenop zou het organi serend comité van de Lokerse Feesten aan het stadsbestuur de diensten van de gemeen tewerklieden moeten betalen, die belast zijn met de afleveren en opbouwen van de stadsma- terialen voor de Lokerse feesten. Misschien toch allemaal iets van het goede teveel en wan neer men dit allemaal leest kan men zich misschien niet van de indruk ontdoen dat naar «het klein beestje» gezocht wordt om de Lokerse financiën te redden. Als we echter alle gegevens naast elkaar leggen komen we tot het ronde tekort van 764.000 fr., een bedrag dat door de verkoop van dranken en eten allerhande moet bijeen geschraapt worden. Dit bete kent dat per dag 95.000 fr. netto winst moet gerealiseerd worden om uit de rode cijfers te blijven. Een hele opgave. Laten we daarom nu al duimen dat de toch wel moedige orga nisatoren ook dit jaar de eind jes aan elkaar kunnen knopen. Hopelijk is het weer zoals vo rig jaar van de partij zodat de duizenden Lokeraars hun dorst kunnen lessen ten voor dele van de Lokerse Feesten. Als de financiële nood het grootst is, is de redding nabij. Gelukkig schijnen de Lokerse Feesten van dit oude gezegde mee te kunnen profiteren. Door herhaalde tussenkom sten van de Ph. Veldeman en volksvertegenwoordiger Geor ges Anthuenis bij de direktie van Lotto, zijn ze er in ge slaagd een subsidie var 100.000 fr. los te krijgen. Ah dat geen goede start is de eeu wig jonge Lokerse Feesten. O.J.R. (dat staat voor «Open Jeugd-Raad») van Lokeren staat met een stand op de Lo kerse Feesten. En waarom dan wel? De gemeenteraad keurde de nieuwe statuten van de Jeugd raad goed. Door deze vernieu wing blijven we niet langer1 vasthouden aan het systeem van een gesloten jeugdraad, waar alleen vertegenwoordi gers van Lokerse jeugdorgani saties in vertegenwoordigd zijn. We stellen het nu open voor alle jongeren en jongvol wassenen tussen 18 en 35 jaar. Op die manier willen we pro blemen die de Lokerse jeugd (of haar vertegenwoordigers) ervaart aan bod laten komen. Deze nood aan vernieuwing (naar alle betrokkenen bij jon geren-problemen gericht zijn) groeide vanuit de leden van de jeugdraad zelf. We vonden dat alle Lokerse jongeren en jong volwassenen moeten kunnen meewerken samen met ande ren aan problemen die hen bezig houden, en beslissings recht moeten er over krijgen. Ondertussen zaten we echter niet stil en vatten reeds onze «open» werking aan door de werkgroepen «kindvriendelij ke 'wijken» (onderzoek naar speelpleinen en kindvriende lijk wijkleven), «Informatie» (over het politiek gemeentebe leid), en «Werkloosheid» (on dersteuning van het doppers- komitee en ideeën rond plaat selijke tewerkstelling). We kenden ook het sukses van de speelgoedbeurs en de tentoon stelling rond drugs. We willen nu reeds een oproep doen aan alle Lokerse jonge ren en jong-volwassenen tus sen 18 en 35 jaar om naar de eerstvolgende algemene verga dering van de Open Jeugdraad te komen. Deze heeft plaats op dinsdag 4 oktober om 20 uur in lokaal A van het Kultureel Centrum. Op de agenda staat alvast: 1. Informatie omtrent werking van een open Jeugd raad (m.m.v. Mare Suykens van de Lodewijk De Raet- stichting), en 2. Informatie rond de werking van de ver schillende werkgroepen. Alle geïnteresseerden zijn er van harte welkom. Wil je meer informatie dan kan je kontakt opnemen met het sekretariaat van de Jeugd raad, Torenstraat 1 te Lokeren (tel. 48.28.05). Ofwel kan je op de Lokerse Feesten rustig een kijkje komen nemen aan onze stand. Je kan er informa tie verkrijgen omtrent de wer king van de werkgroepen, om trent aspecten van jeugdwel- zijnsbeleid. Er zal ook steeds iemand van de jeugdraad aan wezig zijn die je, indien je dat wenst, meer informatie zal ge ven. Dus Rendez-Vous met O.J.R. op de Lokerse feesten, en op 4 oktober!

De Voorpost | 1983 | | pagina 7