:-p Pikkeling, zomers feest bij uitstek, lokt de massa A r< Aalst. De Vlaamse Geuzen van Anderlecht zorgden voor muziek op het veld. (P. Van Aalst. Onder een massale belangstelling werd het pikfeest ingezet. San) (p yan San) Aalst. De enige schaduw die men vinden kon. was in de nabijlM Van San) Aalst. Natuurlijk moest men er af en toe ook de i. Van San) iwendige mens kunnen verstemen, {F. Aalst. Frans Jacobs, de sympatieke leider van de Jonge Wacht. P. Van San) De veertiende editie van de Faluintjespikkeiing werd op het Hof ter Linde andermaal een merkwaardig sukses, mede door de allergunstigste weersomstandigheden en zulks niettegen staande het onbegrijpelijk forfait van de Franse volksdansgroep uit St.-Macaire, zulks zonder enig taal noch teken. Een zomerse ontmoeting waar zowel de buiten- als de stadsmens zich thuisvoelt en geniet van het vele gebodene in een ongedwongen sfeer. Een gebeuren waar jong en oud aan zijn trekken komt en waar de Faluintjes zich op hun best tonen aan de vele, vaak getrouwe, bezoekers. Toen in 1969 - 14 jaar terug - een aantal men sen uit Baardegem, Mel- dert en Moorsel de kop pen samensteken en een groep vormden die het Aalst. Twee stevige boereknollen in bedwang gehouden door een plaatselijke schone. (P. Van San) mers feest bij uitstek waarbij de oude formule het blijkbaar steeds doet. Steeds meer en beter zelfs, want de massa be langstellenden groeit erfgoed uit het verleden met het jaar. Werden een zo ongeschonden moge lijk zou trachten te bewa ren en er een nieuwe op tie aan toevoegden, re- kreatie of zacht toerisme, kon niemand vermoeden dat de konkretisatie naar buitenuit van deze be trachtingen, de Pikkeling, aanvankelijk Pikfeesten geheten, tot dergelijke di mensies zou uitgroeien. paar aktiviteiten aan de reeds brede waaier toe gevoegd, een geslaagde vinkenzetting in de aan grenzende Kerkhofbaan en een typische hoefsmid die paarden besloeg vol gens het oud systeem, in zijn geheel bleef het pro gramma zowat identiek. Het is immers breed en gevarieerd genoeg om Ook niet in het minst we- zowat alle lagen van de gens de steun die de later bevolking en alle leeftij- aansluitende gemeente Herdersem aan de hele waaier aktiviteiten zou verlenen. Bedoeling van de Pik keling was een waaier van natuur en kuituur aan te bieden met dien ver stande dat eerbied zou worden betoond voor de landbouw. Een zomers Pikfeest op een steeds wisselende hoeve in de achteraf tot deelgemeen ten gedegradeerde ver banden waarbij telkens funktie en schoonheid van de boerderijen in de streek in het licht zouden worden gesteld. Feest aansluitend bij de Vlaam se Federatie om de oogst teruggrijpend naar het ri tueel van de handen arbeid uit de tijd van toen. Een soort levende folklore waardoor de oudste werktuigen voor den iets te bieden en wie er reeds geweest is komt het volgend jaar alleszins terug. Wegens het te klein worden van de binnen koer van zelfs de meest monumentale hoeve werd nu wel overgescha keld op twee brandpun ten van de belangstel ling, elk met een eigen kontinu programma. Het binnenplein met de iet wat intiemere aktiviteiten en de weidse boomgaard met een ultra-groot po dium voor de grootsere dingen. Meevaller was ander maal, doch nu in veel grotere mate, de inbreng van de bezoekers zelf in het programma waar door het spijtig genoeg zonder taal noch teken achterwege blijven van de gekontrakteerde dans- de pinnen zouden wor- groep uit Sint-Macaire en Aalst. Het gaat in galop naar het veld. De kar dokkert over de aardeweg. (P. Van San) den gehaald. Feest dat ongedwongen en onge kunsteld zou verlopen met een doorlopend pro gramma te genieten in familiaal verband met een greep naar vroegere eetgebruiken. Gaandeweg evolueer de de Pikkeling tot een totaalmanifestatie met aandacht voor vele facet ten van natuur en kuituur. Formule antiqua renovata Aansluitend bij de re- tro-trend waarbij het ou de, het vroegere steeds meer en meer de mensen in de ban houdt, genoten ook tijdens het voorbije weekend duizenden uit de Faluintjesstreek zelf, uit het Aalsterse, uit de hele regio en zelfs uit het - buitenland van dit zo- Mauges ruimte vrij kwam. «Lippen en kon soorten en de muzikale familie» zetten dan ook hun beste beentje voor. Spontaan ook de ge ïmproviseerde zangfor matie die, al dan niet be geleid, op de boomgaard de anderen maar vooral zichzelf amuseerden in vrij musiceren. Muziek is immers een internationa le taal die velen binden kan en zulks met intens eigen genot. Veldaktiviteiten Substantiële brok van het gebeuren blijven de eigenlijke veldaktiviteiten waaraan vooral op zon dag hele slierten mensen deelnamen, zij het dan ook dat zulks op een paar sporadische uitzonderin gen na, tot passief toekij ken beperkt bleef. Zowel met pik en pik- haak als met oude machi nes werd gepikt en geoogst waarbij hele meutes fotografen - een fotoklub uit Beveren die reeds voor de vierde maal op het appel was, kwam liefst met een 20- tal fotografen - en waar bij een Herdersemse da me van zowat 80 jaar in oude kledij en de Meldertse menner van het driespan die tevens een prima pikker bleek te zijn heel wat bekijks had den. Uiteraard ook Frans Vrielynck die op folders, affiches en het bloemen- tapijt te Moorsel werd vereeuwigd. Blikvangers waren naast de reeeds alomgekende driespan van Eugeen De Croes de puik gerestaureerde boe- rekar die de Herdersemse dorsploeg zich had weten aan te schaffen waaraan ze dan ook haar beste zorgen besteedde. Breugheliaans tafereel was andermaal de schaft tijd met hete boeren- worst en platte lambiek uit Schepdaal, geser veerd zoals tientallen ja ren terug. Op de hoeve Op de hoeve en op de boomgaard waar zater dag van in de vooravond heel wat volk kwam maar waar er in de latere uur tjes praktisch geen zitje of stoel meer te verove ren was en waar het zon dag van in de vroege na middag een bestorming was volgden de aktivitei ten elkaar ononderbro ken op met De Geuzen, alomtegenwoordig en aktief zoals steeds. De Jonge Wacht, het zang koor van 't Steven dat onder leiding van volks zanger Frans Jacobs allu re krijgt, de gekende se- mi-professionele zang groep van Luk De Mot met Vlaamse liederen van weleer en een aantal afzonderlijke «vedetten» als Anna van de Kuiper, Frans Jacobs en Marcel Van Rossem. In de boomgaard De overgrote boom gaard zag een weelde van landbouwmachines waarvan een paar de eer ste dag wat koppig waren doch die op zondag per- fekt werkten, hoorde de dorsploegen van de vier gemeenten met Meldert en Herdersem als de meest geoefende er lus tig op los kloppen, bege leid door de Faluintjeska- pel, zag op zondag een aantal prominenten naast een 50-tal gekende boogschutters naar de vogel(tjes) mikken waar bij ook burgemeester Uyttersprot alleszins niet «bosman» naar andere aktiviteiten kon, zag de paardensmid aan 't werk Bij het feestvuur I den groepen jeugif «heksenkringen» stro en stoeiden kind dat het een aard hal Door de afwea van de Franse dansj ontbrak alleszins I sueel element dan zo goed en zo Ij als het ging een t diende te worden jf Ook het van de FaluintjesspjJ teiten met de ken met gezie geld als hoofdartikj de een waar suksei bierkranen liepen d te dat een bepaaldj in welgeteld i nuten ledig was. dan ook warm wel Aalst. Anna van de kuiper aan de draailier. (P. Aalst. Met blauw-wit gestreept hemd, de zonnehof de wetsteen in de hand wordt het alaam klaar gem Van San) en de paardenmanège, vooral dan op zondag en werd tenslotte bewan deld door prominenten als naast het stadsbe stuur met burgemeester Uyttersprot en schepen Robert De Pauw, de man van ter plekke, minister Mare Galle, volksverte genwoordiger Hubert Van Wambeke en gede puteerde Jan Vallaeys, verantwoordelijke voor toerisme in onze pro vincie. aan de weermaki ben de organijjj wellicht een gr<| deelte van hun sJ danken. Van vrij| zondagnacht weer met dan middernacht i volgd door triestige regendaj dan waren de ten reeds voorbijj kig maar. Volgend jaar 1 vous te Moorsel. I 8 - 5.8.1983 - De Voorpost Aalst. Boer De Croes ment het span naar het veld. De helpers zitten gespannen te Aalst. Lambrecht Van de Sype in zijn gloedvolle wachten tot ze aan de slag kunnen. (P. Van San) toespraak. (P. Van San) Aalst. De winnaar van de schilderwedstrijd René Bauwens mocht een mooie t, ontvangst nemen. (P. Van San)

De Voorpost | 1983 | | pagina 8