H N Jb Denderbelle gaat weer Gouden Tongen werpen Vijfde Baasroodse augustusbra deri j kon de massa bekoren don bosco technisch instituut leraars technische vak ken en beroepspraktilk afdeling Lassen-Con- structie lt in Komen 'de tongensliipers' terug? n 18 - 12.8.1983 - De Voorpost Het voorbije weekend was het Baasrode boven. Drie dagen achter elkaar gonsde het in het centrum van de Dendermondse deelgemeente van bedrijvigheid. En zelfs de felste regen was niet sterk genoeg om het laaiend entoesiasme te koelen. Het enige wat men aart de regenbuien overhield was de hardnekkige drang om bij het eerste straaltje zon er opnieuw met dubbele moed tegen aan te gaan. En voor hun inzet en hun ijver werden de organizatoren van deze augustusbraderij dan ook rechtmatig beloond; vrijdagavond een frisse maar lang geen koude avond en biezonder veel volk op de opening, zaterdag een natte dag waarbij de opklaringen toch nog voor de nodige sfeer zorgden en zondag een stralende dag, die de grote massa naar het palingdorp lokte met als hoogtepunt een robbertje catch voor vrouwen. Evenement waar een duizendtal kijkers reikhalzend naar uitkeken en wat ze zich nog lang zullen gedenken. Geen wonder dus dat Etienne Saren en zyn mannen met de glimlach van de grote dagen rondliepen. Ook al moesten ze gedurende het verloop van de braderie meer dan eens een helpende hand toesteken bij duizend-en-een dingen. Dendermonde. Vooral de jongeren hadden veel belangstelling voor de stoere torsen van de body builders, (v) Dendermonde. Veilingmeester Etienne Sarens zorgt er voor dat de koopwaar wel aan de man komt. (v) Dendermonde. Een Londerzeel Gym Club bracht een demonstratie body building tijdens de vijfde augustusbraderie. (v) Er was vrijdagavond haast geen speld tussen de verschil lende kraampjes tussen te krij gen. De winkeliers van de cen trumstraten van Baasrode had den goed ingespeeld op de wekroep van het braderieko- mitee en hadden zich de moei te getroost om zelfs op deze kille avond hun vertrouwde winkelruimte te laten voor wat ze was en met een kraampje op straat te komen. Meteen waan de men zich ergens in een of ander gerenomeerd vakantie dorp ergens in een zuiders land. Maar het bleef Baasrode met al zijn eigenheden. Op de schaarse open plekken nestelden zich enkele hande laars met antieke spullen en menig wandelaar bleef met be wondering staan kijken naar aloude helmen, verroeste wa penuitrustingen, radio's uit grootmoe's periode, tinnen en koperen potten en pannen en ga zo maar door. Je kon het gewoon niet opnoemen of je vond het wel ergens op een kraampje. En uiteraard waren er ook de kopers, de kenners of de pseudo-specialisten. We zagen een duo dat probeerde bij een stel jonge meisjes een vijftal mooie porseleinen bor den afhandig te maken voor een prikje. Maar de jongeda mes gaven geen krimp en ver mits ook de kandidaat kopers van geen toegeven wilden we ten, bleef alles waar het was. De meisjes keken met enige trots op hun resultaat cn staar den dan met een bepaald droe ve blik naar hun geldkist. Na tuurlijk waren er ook de zon dags- en andere schilders, die probeerden hun konterfeitsels aan de man te brengen. Met de verenigingen De augustusbraderie te Baas rode is op een eenvoudige leest geschoeid. Het komitee is niet uit op eigen gewin. Het wil integendeel zoveel mogelijk mensen laten profiteren van de gemeenschappelijke inspan ningen. Weliswaar wordt een habbekrats van een inkomgeld (20 fr. per dag) gevraagd en die is dan bedoeld om de vele attrakties te kunnen honore ren. Niemand die daar over struikelt. Ook hebben een vijf tiental verenigingen graag in gespeeld op de wekroep van het braderiekomitee en die wa ren gedurende het weekend dan ook present. Meestal met een stand om wat geld te ver dienen, maar vaak ook met een stuntje of een speels element. We zagen onder meer de leden van een basketbalploeg die in samenwerking met een bank probeerden jonge basketters te ontdekken en oudere ratten die meenden dat baskettcn in feite maar kinderspel is kon den overtuigen dat het scoren van punten moeilijker is dan het wel overkomt. Maar wie met zichtbaar resultaat punten maakte werd voor zijn inspan ningen beloond. Zo hoort het ook. Op het dorpsplein zorgde de Kon Katolieke Harmonie De Eendracht voor de sfeer. Gezeten op een reusachtige wagen temidden van een Oberbayern dekor blaasde de blaaskapel met dienst de mooi ste deuntjes. En tussendoor kon je er genieten van enkele heerlijke gerechten. Van hon ger moest je dus niet naar huis en van dorst al evenmin. Alles wat je hartje kon dromen was er. Uiteraard vonden ook de kin deren hun gading op het springkasteel dat geen seconde onbezet bleef. Het was in drie dubbele rijen aanschuiven om daar toch een plaatsje te be machtigen. Bij de verschillen de handelaars kon je ook al je geluk beproeven en daarin is de ene al vindingrijker dan de andere. Moet de ene het heb ben van het visuele, de andere is dan weer rad van tong (he Jef) en weet op die manier wel de aandacht te krijgen van het zeer verscheiden publiek. Zondag was de onbetwistbare hoogdag. De zon scheen al van in de vroege morgen en ze zou de hele dag door haar uiterste best doen om niemand teleur te stellen. Moddercatch Geen wonder dus dat men zon dag de hele dag op de koppen kon lopen. Ook al was er am per een boogscheut verder het zo geroemde en gerenomeerde Waterfeest aan het Donkmeer. Het kon de Baasrodenaren geen moer schelen en gelijk hadden ze. Waarom elders gaan als het thuis ook goed is, luidde het devies. Reeds van bij de antiekveiling was het uitkijken. De meest gekke dingen waren van de zolder gehaald en werden in twee tijden zoveel mogelijk aan de man gebracht. En dat dergelijke veilingen de mooi ste momenten zijn in het leven van verwoede verzamelaars kon men meer dan eens vast stellen. In de namiddag werd er aan dacht besteed aan de sport. De plaatselijke basketbalploeg De Panters zou het in een adem benemende wedstrijd opne men tegen de reuzen van Bor- nem. De score ging op en neer en de zweetdruppels zwiepten zo van de gezichten van de jonge mannen die op het speel terrein De Vliet van ring naar ring draafden, onvermoeibaar. Het spel kon de toeschouwers begeesteren en vaak hoorde men een entoesiast applaus bij een geslaagde worp. Wat later werd het kijken naar de Cardini's en nog later ging alle aandacht naar de demon stratie van de Power Gym club uit Londerzeel. Indrukwek kend een show van stoere kna pen met spierenbundels zo hard en dik als kabels. Op een podium en op de tonen van een scherpe muziek demon streerden de leden van de body buildingclub hun stoere lijven. Vaak tot groot jolijt van het publiek. Maar het jonge volkje keek zich de ogen uit voor de wandelende spierenmassa's. Vooral de oefenmeester van de club. een zwarte, kreeg heel wat applaus. Rond 20.30 uur zakte iedereen af naar het speelplein de Vliet, waar het hoofdgebeuren van de avond en van de braderie zou plaatsvinden Een wed strijd moddercatch voor vrou wen. Toen we er arriveerden was het al ellebogen voor een plaatsje. Tot iemand op het opperbeste idee kwam om de naderafsluiting enkele meters naar achteren op te schuiven en er meteen extra ruimte werd geschapen. Het zou nog ruim een uur duren vooraleer de wedstrijd van het jaar zou beginnen. Dat werkte een beetje op de zenuwen van een aantal studenten die in koor begonnen te roepen «we want moor» en plots kwam men aandraven met modder: twee emmers vol. Die werden in de ring gekiept en terwijl de lich ten aanfloepten en de speaker met dienst de aandacht van de toeschouwers vroeg, versche nen drie frisse jonge dames, geen voorbeelden van spieren bundels. op het toneel. De meisjes glimmend van de olie. hadden een schaarse bikini aangetrokken, wat begrijpelijk is. Want wie gaat er nu veel kleding aantrekken om in de modder te wentelen. Nie mand. Ook de scheidsrechter, voor de gelegenheid ook een jonge dame. was in een biki- nictje gestoken. Zij was duide lijk te onderscheiden van haar twee vriendinnen, allebei maat 36 en met een vleeskleurig tweedelig badpakje De scheidsrechter schatten we maat 38. was in het groen ge kleed en droeg makkelijk- heidshalve ook aan de polsen zweethandjes Maar het moet ons van het hart. na twee minuten vechten, zagen we gewoon het onder scheid niet meer tussen de catchers en de scheidsrechter. Achteraf vertelde men ons dat dit ook de bedoeling was. Twee vrijwilligers werden ge vraagd en gevonden om de jonge dames catchers de nodi ge massage toe te dienen en tijdens de rustpauzes ook voor de verfrissingen te zorgen. Het zal wel even zoeken geweest zijn naar bicepsen en andere spieren en allicht hebben de verzorgers er een aangename avond aan overgehouden. Want als we niet zelf present geweest waren en we alleen maar foto's hadden gezien, hadden we ons warempel op een of andere modeshow ge waand. Mooie vrouwelijke catchers die best model had den kunnep staan voor een yochortfabriek. Het gevecht zelf had letterlijk en figuurlijk weinig om het lijf. De mooie zwartharidge dame duwde haar blonde collega on dersteboven. De modder spat te heel even schuchter op en terstond nam de blonde Eva weerwraak. Haar seksgenote liet zich natuurlijk niet doen en met een glimlach om een tand- pastafirma jaloers te maken tuimelde haar vriendin op nieuw in de modder. Maar er was blijkbaar een greep ge bruikt die niet mocht, want de scheidsrechter greep in. Wat dan weer niet naar de zin van de catchers was, die terstond onder hun beidjes de rcfere in de modder duwde. Kortom een spielerei die best iedereen kon vermaken. AI bleef de man achter de mikro hardnek kig zijn best doen om de toe schouwers te doen geloven dat kortrijksesteenweg 1025 9820 gent sint-denijs-westrem tel. :091 >21.31.11 VRAAGT: Schriftelijke kandidaturen richten aan dhr. directeur. De voorkeur gaat naar houders van een D-diploma en voldoende nuttige nijverheidservaring: 3 jaar voor A2-afgestudeerden 6 jaar voor A3-afgestudeerden 1 jaar voor A1 of B1 afgestudeerden !Illl urs< mw( tellii B ucht Bk «c ensz op t< het allemaal menens was. Wat een naieveling. schuinse opmerkingen van een men met de augustusbA geen levende ziel geloofde, of Maar het was weer eens wat biezonder goed geïnspireerd de juiste toon heeft aaT misschien toch hier en daar anders, leuk om zien en vooral publiek. Meteen het bewijs dat gen. En dat is toch ookf nbo won In het gezellige achterzaaltje van herberg 't Vat te Denderbelle vergaderen de leden van de Lustige Geburen, een vereniging die zich bezig houdt met de Belse Kapelle- straat-kermis. Of het allemaal koek en ei is tussen het gemeentebestuur cn deze aparte groep, weten we niet. Toch hebben deze mensen een aparte affiche laten druk ken voor hun eigen kermis en op deze affiche komen ook aktiviteiten voor die eigenlek op het Dorp plaatshebben, waarmee de Lustige Geburen een beetje in het vaarwater van de officiële kermis zitten. Daarop komt het echter niet aan. Belangrijk is dat er ambiance heerst in Belle tijdens die drukke kermisdagen. De Tongenslijpers Jaren geleden werden de drie fameuze beeldjes elke jaar van 1 mei tot 1 oktober tentoon gesteld in de voortuin van het 'huis Van Damme' langsheen de Kapellestraat. De groep be staat uit drie beeldjes. Het middenbeeld met een gewicht van 72 kg en ongeveer zo hoog als een tafel, stelt een trio voor. Twee mannen houden een vrouw in bedwang wiens tong geslepen wordt. Links er van bevindt zich nog een vrouwpersoon en rechts staat een vioolspeler zich in het ge beuren te verkneukelen. De bedoeling van deze groep beelden is duidelijk de spot drijven met de klappeien of 'kommeren'. De beelden ver vaardigd uit gebakken klei, achteraf bezet met tegeltjes, hebben reeds verschillende herstelbeurten gekregen Men mag de historische waar de van de Tongenslijpers niet overdrijven. Folklore is een beter woord, al zijn de beeld jes waarschijnlijk ouder dan tweehonderd jaar De mensen van de Kapelle straat en het Klein Gent die ooit nog eens een weinig aktie- ve 'Orde van de Tongeslijpcrs' oprichten vinden toch dat er nog wat kan gedaan worden om de folklore in Belle te doen herleven en hopen toch dat de beeldengroep ooit eens terug naar Denderbelle zou komen. Pogingen in die richting heb ben totnogtoe niets opgele verd. De kermis met gouden tongenworp De Belse kermis wordt ingezet op zaterdag 20 augustus om 15 uur met een wielerwedstrijd voor liefhebbers BWB op het dorp. Om 20 uur wordt er dan nog een wandelkoncert gege ven door de fanfare De Jonge Denderlingen van Dender belle. Zondag wordt het rustiger met om 18 uur een wandelkoncert worp. In tegenstelling met de 12.000 fr. van vroeger werden nu de prijzen opgetrokken tot 20.000 frank. Bij bakkerij Uyt- tersprot worden koekjes ge bakken in de vorm van een tong en daarin worden de prij zen verborgen. Deze tongem worp beschikt over een belang rijk prijzenpakket: 20.000 fr., de hoofdprijs is 5000 fr. en dan wordt er verdeeld over veertig winnaars. Die prijzen kunnen opgehaald worden bij 'Ra chel' Op de weide van Honoij geman wordt om h reuze-vuurwerk afgd waarna men naar het f huis trekt om er te It wie de hoofdprijzen I tombola heeft gewonnei Denderbelle kan dus l «De Lustige Geburel nieuw rekenen op eenj jaarmarkt Iedereen naar Belle-kermis gewd weet dat het er goed is.j De Lustige Geburen uit de Kapellestraat die een deel van het kern mitee van Denderbelle uitmaken, (v) door de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia van Lebbekc. On dertussen wordt er natuurlijk druk met de duiven gespeeld en zijn ook de handballers paraat. Belangrijk voor de Lustige Ge buren is echter dinsdag 23 au gustus. Eerst heeft men op maandag 22 augustus om 15 op het Dorp een grote kaatsiutte met Club XV van Belle, Wieze Sportief en Baas rode V.A. Grote Jaarmarkt Om 9.30 uur begint de jaar markt voor klein- en pluimvee. Daarmee komen vooral de jongeren aan hun trekken. Er is voor 7500 fr. prijzen. Om 10 uur heeft de keuring van het rundvee plaats op de weide van Honoré Roggeman en om 12.30 uur worden de paarden gekeurd. De jaarmarkt wordt opgeluis terd door de 'Lustige Gebu- renfanfare' en aan de jaar markt zijn 30.000 fr. prijzen verbonden. De prijsuitreiking heeft plaats op het gemeentehuis. Om 20 uur is iedereen dan paraat in de Kapellestraat voor de Derde Gouden Tongen- Zele. De laatste molen, die vroeger dienst deed alst stampmolen en staande op de Dendermondsebaan vormt omzeggens een ruïne en eenieder schijnt in te stemmen meti de totale verder aftakeling van de laatste stenen reus. (gb) 1 lath Son 'EECKMAN 053-70.02.» De spedakst in maatwerk De laagste pnjzen der matrusaf^ Schuimrubber. Late*. Staalveren, Super-Bultex Bergemeersenstraat 18, AALST 330» ENDERMONDSE RIJSCHOOL 052-21.37. W van hel type A Praktisch en theoretisch onderricht doa gespeciallzeerde personen. De Dendermondse Rijschool Veld straat 47, Sint-Glllis-Dendermonde. leert U sturen zott *"1 HU 30/00tl ERMAN 052-21.38.11 jn overgrote keus b.| Herman M*hem. I Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen O-SPORT 052-21.17.51 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsod I sportkledij en camping Statiestraat 21, Lebbeke KroostnjW Gezinszegels. 30-u» ota's Hafman Tal. 853/78.33.15 Schoolstraat 48. AM 6/f633 IEUWLANDT 053-70.28.81 Vtfconverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud verbeteren en herstellen. Langestraat 116.9300 AALST xwxt A0] UBUCITEIT 052-21.40.88 fUANDO 053-21.40.68 t> de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken, quia, quid, quo, quando, quomodo...enz wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op de vragen in verband me" uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper lETRO n het verteden. VAN LIMBERGEN RETRO. Kanestraat 73 in Aalst herinnert aan dit verleden onder vorm v in antiek-finish Kunstvoorwerpen wandtapijte-i Alomgekend voor salon-garnituren injpder n repro- 31/0107 een toverformule? onze vaklui geven problemen. Bel even naar Groep De Cuyper. 052-21.40.» i vergelijking Uw inbreng en fijn resultaat aan uw reklame- ikc

De Voorpost | 1983 | | pagina 18