AZZ MET EEN NIPOOGJE Hannover rtiende jazzfestival Dendermonde Programma Jazzfestival 1983 De Voorpost - 12.8.1983 - 21 or wegen, i ii angrijke tztó se trend erop dat het dertiende Dendermondse jazzfestival een van formaat wordt. Niet alleen is de belangstelling voor gebeurtenissen in het algemeen gevoelig gestegen, de i.e. de Honky Tonk Jazzclub, heeft deze keer werkelijk k programma gezorgd, een programma dat financieel wel maar dat mogelijk werd door de hulp van verschillen- sponsors. Indien het weer zich nu ook nog in dezelfde blijft ontwikkelen dan zijn alle elementen voorhanden onvergetelijke tweedaagse van te maken, aan Chuck Berry, Wither spoon of Manu Dibango zal het zeker niet liggen. Witherspoon: bluesvokalist. Een oude droom... liskussie, ook blers laten toch ook weer organisatie, wat anders horen dan jer de andere Max Collie of Jeggpap. gen moet uit- Kortom, we menen dat blijven vast- er zelfs voor diegenen die eeuwige die New Orleans af grij ns heeft blijk- selijk vinden, heelwat te beslag gekre- beluisteren valt. programma Luisteren gaan we dus lelijk een ope- twee dagen zeker doen, andere stij- wandelen ook en genie- was dit ook ten van de unieke sfeer minder dui- die het Dendermondse [misschien met bij- festival biedt: een kombi- de Pasadena natie van kermis en goe- IOrchestra, B.B. de muziek, levenslust en Waso of Toots heimweh, vreugde en Dit jaar melancholie. Overdag doorbraak gro- heeft het VP-terrein die vooral Chuck dagen iets joligs, iets Manu Dibango. aparts dat ook de meest Witherspoon en ernstige heer tot een espie volgen op vlotte festivalganger lijn. The Ram- maakt, 's Avonds neigt het dikwijls naar wee moed, zo'n onbestemd gevoel toch alleen te zijn tussen tienduizend an deren. Misschien zit de blues er wel voor iets tussen... Vrijdag dus, in tegen stelling met de vorige festivals nu eens geen programma dat maar een warmlopertje is voor zaterdag, geen neus- brandertje maar een mo numentale pijp om een ganse avond van te ge nieten. Zwaren toebak zelfs met Chuck Berry, nu op vrijdagavond dé hoofdattraktie van het festival. De rommelmarkt, aan vankelijk georganiseerd om ook die eerste avond wat volk te lokken, zal zeker niet meer nodig zijn. Voor velen trou wens is die eerste avond sinds enkele jaren de be langrijkste van het festi val. Na de opening door voorzitter Piet Heu- vinck, die geen kansje laat voorbijgaan om ach ter de mikro te staan, komt onmiddellijk een grote dame op het po dium: Dana Gillespie. Het is dan acht uur en in die tijd van het jaar wordt het al goed don ker. Geen nood echter. De duizenden veelkleu rige lampjes verlichten het terrein voldoende en de spots die op het po dium gericht staan, worden bediend door er varen specialisten. Dana Gillespie heet in feite Van Winterstein en is van Oostenrijkse ade- lijke afkomst. Met ijs heeft deze vurige dame echter niets te maken en volgens de plaat die we van haar konden beluis teren, kan ze nog zingen ook. Zij verdiende haar sporen naast bekende fi guren als Donovan, Jim my Page en David Bo wie. Ook in de film was zij aktief en speelde on dermeer voor Ken Rus- sel, Mai Zetterling en Nicholas Roeg. Musical was haar ook al niet vreemd. Zij speelde en zong in Jezus Christ Su perstar, Tommy en Mar- di Gras, een musical op basis van jazz en blues uit New Orleans in 1917. Van haar optredens maakt ze meeslepende podium-acts en naar Dendermonde brengt ze haar zeskoppige Blues Band mee met muzikan ten van Diri and the Doorman en The Mojo Blues Band. Vele ken ners menen dat zij dé revelatie van dit festival zal zijn. Althans een prachtig vooruitzicht om de tweedaagse mee te starten. Dana Gillespie is trouwens een pronte madam en het oog wil ook wel wat. Norbert Detaeye zal het dus niet gemakkelijk hebben om in haar spoor te treden. Om 21 u. stapt de bedachtzame Norbert op het podium. Deze Jeggpapse Gentenaar is in gans Vlaanderen vol doende bekend en ge waardeerd. Niet alleen speelt hij veel met het huisorkest van Honky Tonk, hij gaat ook gere geld op de solotoer. Hin- gene is voor hem onder meer een vaste pleister plaats. Zijn jongste spruit heet 'Songs' en is een langspeler. Uiter aard zal Norbert van de Dana Gillespie gelegenheid gebruik maken om enkele tracks van deze plaat te laten horen. De moeite waard trouwens, want Detaeye benadert zeer dicht het negroide geluid van de oorspronkelijke blues zangers. Niet alleen blues echter, ook word- songs en gospels staan op zijn repertorium. Wij kunnen nu al verzeke ren dat het af en toe stil zal worden rond het po dium als Norbert Perfor- meert. Een half uurtje Detaeye dus en dan drie kwartier Jeggpap. Onnodig hier over veel te vertellen. De mannen van Bert Heu- vinck hebben zowat in elke jeugdklub, elke jazzzolder, elk Paro chiehuis of Volkshuis gespeeld. Zij kennen de kleinste hoekjes van Vlaanderen en steeds hebben ze er kunnen re kenen op een enthou siast publiek. Jeggpap weet ook elk jaar het fes- tivalpubliek te bekoren, ondanks de andere ron kende namen op het pro gramma. Dana Gillespie komt nog een uurtje oog en oor strelen, maar dan wacht iedereen al vol spanning op de komst van groot meester Chuck Berry. Inderdaad, die Chuck van in onze jonge tijd, nog steeds even onver valst muzikant als toen. Zijn songs werden hon derden keren bewerkt en herkauwd door onder meer de Beatles en de Rolling Stones. Lennon zelf koesterde een grote bewondering voor Chuck, die hij vereen- zelfdigde met de Rock'n Roll. Berry wordt echter ook gerekend onder de grote figuren van de rhythm blues. Roek- pionier Chuck Berry is de link tussen de blues en de latere popkuituur, misschien te vergelijken met Fats Domino, maar veelzijdiger. We diepen enkele grote hits van hem op: «May- belene», «Roll over Beet hoven», Sweet little six teen» en «Johnny B Goo- de». Crazy legs Chuck spaart ons zeker de show niet en met veel plezier zullen we «No particular place to go» en «You never can teil» beluisteren. Hoe lang Berry het zal volhouden zal afhankelijk blijken van het publiek. Hij be gint om kwart voor twaalf. Voor deze vrijdagavond moet je amper 300 scha mele franken neertellen, terwijl voor een koncert met Chuck Berry alleen de blauwe brieven al te voorschijn moeten komen. Dendermonde blijft dus ongetwijfeld het goed koopste festival van het seizoen, mede dankzij de sponsoring van het siga rettenmerk Camel, de Kredietbank, BASF, de Lotto en C A. Ook de plaatselijke handelaars steunen graag het jazz festival, op die manier kan telkenjare een keu rige brochure gratis aan het publiek uitgedeeld worden. Hoe langer Chuck Berry het die vrijdagavond vol houdt, hoe liever we het hebben, maar op zater dag moeten wij verge zeld van enkele katers alweer present zijn om tegen vijftien uur het Poolse Sami Swoi Hot Jazz Orchestra te gaan beluisteren. Het is trouwens een uniek gevoel om die za terdagnamiddag, ge koesterd door een zachte herfstzon, tussen die massa te zitten, nagenie tend van de dag voor dien en voorbereidend op wat komen gaat. Die zaterdagnamiddag heeft een aparte sfeer, een stemming van verwach ting, een ludieke rust. Sami Swoi zal die waar schijnlijk niet versto ren. Met zijn tienkoppi ge band, waaronder twee trompetten, een tu ba en drie saxen, doet zijn stijl denken aan die van de bekende Ameri kaanse bigbands: Glen Miller, Count Basie of The Dorsey Brothers. Ambiance komt er zeker met Max Collie's Rhythm Aces die New Orleans en Dixieland werkelijk uitzweten. Let hier even op virtuoos Jim Mcintosh, een ra zendsnelle banjospeler die bij Max af en toe let terlijk en figuurlijk uit de band mag springen. De kracht van dit orkest ligt erin dat iedere muzi kant briljant is op zijn instrument en dat er toch hard gewerkt wordt aan een gezamen lijke sound. De solo's van de Aces zijn legen darisch aan de beide kanten van de oceaan. Tegen vijf uur arriveren The Ramblers uit Neder land. Zij balanceren voortdurend op de grens tussen lichte muziek en big band-jazz. Het glo rieuze verleden van The Ramblers was de aanlei ding om het orkest in 1972 opnieuw op te rich ten, onder leiding van een Belg nu, Marcel Thielemans. Men zegt dat zij de typische sound van het eertijds overbe kende en populaire or kest perfekt bezitten, net of er niets veranderd is. De Ramblers zijn nog springlevend. Welkome afwisseling nu met Jimmy Wither spoon, één van de groot ste nog levende bluesar- tisten. Dit zestigjarig natuurtalent heeft een charismatische persoon lijkheid die het pubhek ongemeen weet te boeien. «Ain't Nobody's Business» en «Singing the blues» zijn ook voor niet-jazzfans geen zinlo ze nummers. Van alle nog levende bluesvoka- listen heeft Witherspoon veruit de beste stem. Zijn naam stond al lang op het verlanglijstje van de programmators. Tegen zeven uur ver zorgt Jeggpap het keer punt en daarna krijgen we alles nog eens in om gekeerde volgorde. Ver geet echter zeker Manu Dibango niet, misschien wel de belangrijkste act van de tweede dag. Het wordt zeker midder nacht als deze ster van Sfinks '82 op het Den dermondse podium komt. Dibango is niet zomaar de eerste de bes te. Hij trad op in de Pa- rijse Olympia in 1973 en oogstte triomfen met zijn «african beat». Op zijn vele reizen werd hij gekonfronteerd met al lerlei muziekstijlen er hoewel hij aanvankelijl een New Orleans-aan hanger was medi door de invloed van Be chet en Armstrong zijn ook reggae en sals, hem niet vreemd. Niet te vroeg naar hui: gaan dus, want dez-. Afrikaan is een topster Maar wie heeft het m over vroeg naar hui gaan op een jazzfestival Ook voor deze zaterdag betaal je slechts 300 fr Pientere bezoekers ko pen natuurlijk kaarter van 500 fr.waarmee je dan nog eens 100 fr winst opstrijkt. Deze kaarten zijn te verkrij gen in verschillende handelszaken en herber gen van Dendermonde en omliggende, maar kunnen ook verkregen worden na storting op PR 000-0700677-46 van de Honky Tonk Jazz- club-Dendermonde. De kaarten worden na stor ting toegestuurd. Tele foneren is ook al vol doende. Dat kan via het nr. 052/21.63.39. Honky Tonk heeft er ook voor gezorgd dat de prijzen demokratisch blijven, zowel van drank als van spijzen. Uiter aard zullen er ook aller lei platen te koop wor den aangeboden, terwijl ook de Honky Tonk-sou- venirs hun weg naar de klanten zullen vinden. Iedereen verwacht dat dit festival het beste uit de reeks wordt en het programma in acht ge nomen lijkt dat geen los se voorspelling. De Hon ky Tonk-dirigenten lo pen nu rond zo fier als gieters, krokodillen, fluisterde er een. Maar dat is niet juist. Him 'handen' staan niet bin nenstebuiten. (mdb) spetterende formatie Vrijdag 2 september 1983 19.55 - 20.00 uur: Opening van het Jazzfes tival 20.00 - 20.50 uur: Dana Gillespie Blues Band (Engl.) 21.00-21.30 uur: Norbert Detaeye (B) 21.30 - 22.15 uur: The Jeggpap N.O. Jazzband (B) 22.30 - 23.30 uur: Dana Gillespie Blues Band (Engl.) 23.45 - uur: Chuck Berry (USA) Zaterdag 3 september 1983 15.00-15.45 uur: Sami Swoi Hot Jazz Orches tra (Polen) 16.00 - 16.45 uur: Max Collie's Rhythm Aces (Engl.) 17.00 - 17.45 uur: The Ramblers (NI) 18.00 - 18.45 uur: Jimmy Witherspoon (USA) 19.00 - 19.45 uur: The Jeggpap N.O. Jazzband (B) 20.00 - 20.45 uur: The Ramblers (NI) 21.00 - 21.45 uur: Jimmy Witherspoon (USA) 22.00 - 22.45 uur: Sami Swoi Hot Jazz Orches tra (Polen) 23.00 - 23.45 uur: Max Collie's Rhythm Aces (Engl.) 00.00 - 02.00 uur: Manu Dibango (Kameroen) Manu Dibango: African beat, maar goed voor alle werk

De Voorpost | 1983 | | pagina 21